Rooma Colosseum

Rooma Colosseum: Legendaarne Monument Rooma Südames!

Rooma Colosseum, tuntud ka kui Flaviani amfiteater, on üks tuntuim vaatamisväärsus itaalias, mis meelitab igal aastal miljoneid külastajaid. 

See muljetavaldav ehitus on iidse Rooma arhitektuuri ja inseneritöö meistriteos, mis pärineb 1. sajandist pKr  ja see suudab mahutada umbes 50 000 pealtvaatajat. Colosseum on tunnistajaks tohututele gladiaatorite võitlustele, loomade jahipidudele ja mitmesugustele avalikele etendustele. 

Tänapäeval on see suurepärane koht ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri avastamiseks, pakkudes külastajatele sügavat ülevaadet Rooma impeeriumi hiilgusest ja selle mõjust tänapäeva maailmale. 

Täna on see üks enim külastatud vaatamisväärsusi maailmas ning UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv kultuuriväärtus, mis jätkuvalt köidab miljoneid turiste igal aastal.

Selles artiklis uurime Colosseumi ajalugu, selle tähtsust tänapäeval ning anname nõuandeid ja soovitusi selle iidse ehitise külastamiseks.

Colosseum

Ajalugu

Colosseumi ajalugu ulatub tagasi 1. sajandisse pKr, kui Rooma keiser Vespasianus alustas ehitustöid aastal 70 pKr. Ehitus valmis 80. aastal pKr tema järglase, keiser Tituse ajal. Eesmärgiks oli pakkuda meelelahutust rahvale ning näidata Flaviaanide dünastia uut valitsemisajastut, eristudes eelmisest keisrist Nerost.

Ehitise rajamisel kasutati suures koguses kivi, betooni ja rauda. Colosseum koosneb neljast korrusest, ulatudes 48 meetri kõrgusele, ning on elliptilise kujuga, mis võimaldas suurt hulka pealtvaatajaid mahutada. Ehitise keerukas disain sisaldas süsteeme, mille abil loomi ja gladiaatoreid areenile toodi. Colosseumis korraldati lisaks võitlustele ka naumahiad ehk veepeal toimuvad lahingud, kusjuures hoone põrand suudeti täita veega.

Keskajal muutus Colosseumi funktsioon, kui osa ehitistest hakkasid kasutama elanikud elamute ja töökojana. Paljud ehituse detailid rüüstati teistes ehitusprojektides kasutamiseks, mis viis osalisele lagunemisele. Colosseumi arhitektuurist on saanud inspiratsiooni paljud hilisemad stiilid, näiteks neoklassitsism.

19. sajandil algas Colosseumi restaureerimine ja kaitse, et säilitada selle ajaloolist ja kultuurilist tähtsust. Colosseumist on saanud võimas sümbol Rooma impeeriumist ning iidsest tsivilisatsioonist, mis on andnud panuse inimkonna kultuuripärandisse.

Tänapäeval tunnustab maailm Colosseumi kui UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat kultuurimälestist, mis on Rooma turismi keskmes ning pakub sügavat ülevaadet nii Itaalia kui ka Rooma ajaloo, arhitektuuri ja kultuuri kohta.

Colosseum tänapäeval

Tänapäeval on Rooma Colosseum üks olulisemaid ja enim külastatud ajaloolisi vaatamisväärsusi maailmas. See hiiglaslik monument on osa UNESCO maailmapärandi nimistust ja võtab igal aastal vastu miljoneid turiste, kes soovivad tutvuda iidse Rooma kultuuri ja ajalooga.

Colosseumi tähtsus on kaasa toonud pidevad jõupingutused selle restaureerimiseks ja säilitamiseks. Mitmed rahvusvahelised projektid on keskendunud ehitise eri osade taastamisele, et tagada selle püsimine tulevastele põlvedele. Sellised tööd hõlmavad ka arheoloogilisi väljakaevamisi, mis annavad teadlastele rohkem teavet gladiaatorite elu, mängude korraldamise ja ehitise ehitamise kohta.

Lisaks ajaloolisele väärtusele on Colosseum muutunud ka globaalseks sümboliks, mis kajastab inimkonna saavutusi arhitektuuri, inseneriteaduse ja kultuuri vallas. Samuti tähistab see iidse Rooma impeeriumi mõju, mis endiselt avaldab mõju tänapäeva ühiskonnale ja kultuurile.

Colosseum tänapäeval pakub külastajatele hariduslikku kogemust ning annab neile võimaluse sukelduda ajalukku, mõista Rooma impeeriumi tähtsust ja nautida selle arhitektuurilist suursugusust.

Colosseum

Colosseumi külastamine

Colosseumi külastamine on unustamatu kogemus, mis pakub sügavat ülevaadet Rooma impeeriumi ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri kohta. Selleks, et külastus oleks võimalikult nauditav ja hariv, on oluline teada parimaid viise ligipääsuks, piletiostuks ja selle kohta, mida kohapeal näha saab.

Ligipääs ja piletid

Rooma Colosseum asub linna südames, mis tähendab, et sinna on lihtne jõuda erinevate transpordivahenditega. Kui olete juba Rooma kesklinnas, on kõige lihtsam viis kohale jõudmiseks jalutada mööda ajaloolisi tänavaid ja nautida linna atmosfääri. Samuti on võimalik kasutada metrood (Colosseo peatus) või bussi, mis viib otse Colosseumi juurde.

Colosseumi pileteid saab osta nii internetist kui ka kohapealt. Kuna see on üks populaarsemaid turismiatraktsioone maailmas, võivad järjekorrad olla väga pikad, eriti tipphooajal. Soovitame osta pileteid eelnevalt internetist, et vältida pikka ooteaega ja tagada külastus sobival ajal. On olemas erinevad piletivalikud, mis võivad hõlmata ka muid vaatamisväärsusi, nagu Forum Romanum ja Palatine Hill.

Mida saab näha?

Colosseumi külastamine pakub mitmeid erakordseid vaateid ja harivaid kogemusi. Siin on mõned peamised aspektid, mida külastajad saavad kohapeal näha ja kogeda:

 1. Areen: Colosseumi süda on selle tohutu areen, kus kunagi toimusid gladiaatorite võitlused ja loomade jahipidu. Areeni põrand on osaliselt taastatud, võimaldades külastajatel ette kujutada, kuidas see välja nägi oma hiilguse ajal.
 2. Hypogeum: Areeni all asuv keeruline süsteem, mis koosneb koridoridest, ruumidest ja liftidest, mida kasutati gladiaatorite ja loomade areenile toomiseks. Kuigi hypogeum on enamasti suletud, pakuvad mõned eriekskursioonid võimalust seda lähemalt uurida.
 3. Varemed ja arheoloogilised leiud: Colosseumi ümber ja selle sees on hulgaliselt varemeid, mis annavad tunnistust ehitise ajaloost ja selle erinevatest kasutusviisidest. Arheoloogilised leiud, nagu skulptuurid, freskod ja mosaikud, annavad ülevaate Rooma impeeriumi kunstist ja kultuurist.
 4. Panoraamvaated: Colosseumi ülemistelt tasanditelt avanevad suurepärased panoraamvaated Rooma kesklinnale, Forum Romanumile ja Palatine Hillile. Need vaated aitavad külastajatel paremini mõista ajaloolise linna maastikku ja suhet teiste oluliste vaatamisväärsustega.
 5. Näitused: Colosseumis korraldatakse regulaarselt ajutisi näitusi, mis keskenduvad Rooma ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri erinevatele aspektidele. Need näitused võivad hõlmata arheoloogilisi leide, kunsti või teaduslikke avastusi, mis annavad külastajatele täiendavaid teadmisi iidse Rooma kohta.
 6. Giidiga ekskursioonid: Paljud külastajad eelistavad Colosseumi külastada giidiga ekskursioonil, mis pakub põhjalikumat ülevaadet ehitise ajaloost, arhitektuurist ja kultuurilisest tähtsusest. Giidiga ekskursioonid võivad kesta mitu tundi ning hõlmata ka teisi vaatamisväärsusi, nagu Forum Romanum ja Palatine Hill.
 7. Öised külastused: Colosseumi öised külastused pakuvad ainulaadset võimalust nautida ehitist vaiksemas ja rahulikumas õhkkonnas. Öise valgustusega muutub monument eriti maagiliseks ning külastajad saavad nautida erakordset atmosfääri.

Colosseumi külastamine on erakordne elamus, mis annab sügava ülevaate iidse Rooma ajaloost, kultuurist ja arhitektuurist. Külastajatele on saadaval mitmeid võimalusi, mis hõlmavad giidiga ekskursioone, eriekskursioone ja erinevaid piletivalikuid. Kui soovite külastada seda muljetavaldavat ehitist, veenduge, et olete varunud piisavalt aega, et avastada kõik selle eripärad ja imetleda selle arhitektuurilist hiilgust.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused 

Colosseumi ümbruses on mitmeid teisi ajaloolisi Rooma vaatamisväärsusi, mis pakuvad külastajatele sügavamat ülevaadet Rooma impeeriumi ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri kohta. Siin on mõned olulisemad vaatamisväärsused, mida tasub Colosseumi külastuse ajal avastada:

 1. Rooma foorum: See iidne Rooma keskväljak oli linna poliitilise, majandusliku, kultuurilise ja usulise elu keskus. Varemete hulgas on templid, kaared ja senatihoone, mis annavad tunnistust Rooma impeeriumi hiilgusest.
 2. Palatium: Üks Rooma seitsmest künast, kus asusid keisrite paleed ja aadlike villad. Palatium pakub suurepäraseid vaateid nii Colosseumile kui ka Rooma foorumile ning annab ettekujutuse eliidiklassi elust iidsetel aegadel.
 3. Arco di Costantino: See muljetavaldav triumfikaar püstitati keiser Constantinus Suure auks ning asub Colosseumi lähedal. Kaar on kaunistatud reljeefidega, mis kujutavad keisri saavutusi ja ajaloolisi stseene.
 4. Domus Aurea: Keiser Nero hiiglaslik kuldne palee, mis asub Colosseumi lähedal. Palee varemed ja maa-alused ruumid on avatud külastajatele, pakkudes unikaalset võimalust tutvuda Rooma keisrite luksusliku elustiiliga.
 5. San Clemente basiilika: See 12. sajandi kirik ehitati varasema paganliku templi ja kristliku basiilika varemete kohale. Külastajad saavad sukelduda aegade kihtidesse, uurides erinevaid ehitusperioode ja arheoloogilisi leide.
 6. Circus Maximus: See iidne võidusõidu- ja spordiväljak oli Rooma impeeriumi üks olulisemaid meelelahutuskohti, kus korraldati hobusevõiduajamisi ja muid avalikke üritusi. Tänapäeval on Circus Maximus roheline parkala, kuid selle ajalooline tähtsus on endiselt tuntav.

Neid ja paljusid teisi vaatamisväärsusi avastades saavad külastajad sügavama ülevaate Rooma ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri rikkusest ning mõista paremini Colosseumi rolli iidse linna südames.

Colosseum Roomas

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on Rooma Colosseum erakordne ajalooline monument, mis pakub külastajatele haruldast võimalust sukelduda iidse Rooma impeeriumi ajalukku, kultuuri ja arhitektuuri. Külastades Colosseumi ja selle ümbruses asuvaid vaatamisväärsusi, saavad turistid paremini mõista Rooma impeeriumi mõju ja tähtsust tänapäeva maailmas.

Scroll to Top