Millal minna Fääri saartele

Millal minna Fääri saartele?

Fääri saared, Atlandi ookeani põhjatuulte käes seisvad rohelised juveelid, on tõelised avastamata pärlid reisihuviliste jaoks. Need maalilised ja müstilised saared pakuvad külastajatele hingematvaid vaateid, rikkalikku kultuuri ja unustamatuid seiklusi. 

Kuid millal on parim aeg neid saari külastada? See küsimus kerkib esile igal reisiplaneerijal, kes unistab avastada Fääri saarte lummavat loodust ja kirevat kultuurielu. Selles artiklis heidame pilgu Fääri saarte erinevatesse aastaaegadesse, uurime nende unikaalset kliimat, festivale ja sündmusi ning anname nõu millal on parim aega külastada neid imelisi saari.

 Olgu see artikkel teie teejuht selle kauge ja kauni paiga saladuste avastamisel, pakkudes samal ajal praktilisi nõuandeid ja inspiratsiooni teie järgmise seikluse planeerimiseks.

Millal minna Fääri saartele

Fääri saarte kliima

Fääri saared, Taani autonoomne territoorium, asuvad Atlandi ookeani põhjaosas, ligikaudu poolel teel Šotimaa ja Islandi vahel. 

Saared on tuntud oma dramaatilise ja maalilise looduse poolest, mida iseloomustavad järsud kaljud, sügavad fjordid ja rohelised mäed. Kuigi Fääri saared pakuvad külastajatele unustamatuid looduselamusi, on oluline mõista piirkonna kliimat, et reisiks paremini valmistuda.

  • Üldine kliima – Fääri saartel valitseb mereline kliima, mis tähendab pehmeid talvesid ja jahedaid suvesid. Keskmine aastane temperatuur jääb vahemikku 3°C talvel kuni 11°C suvel. Selline kliima on tingitud Golfi hoovusest, mis toob piirkonda sooja vett ja mõjutab oluliselt ilmaolusid. Kuigi temperatuurid on suhteliselt mõõdukad, võivad ilmad olla väga muutlikud ning sajab tihti vihma.
  • Talv – Talvekuudel, detsembrist veebruarini, on keskmine temperatuur umbes 3–5°C. Kuigi temperatuurid on harva väga madalad, võib tuul muuta ilma tunduvalt külmemaks. Tugevad tuuled ja sagedased tormid on talvel tavalised, mis võivad põhjustada lühiajalisi elektrikatkestusi ja raskendada liiklemist saartele ja saarte vahel. Vaatamata karmidele tingimustele on talv Fääri saartel kaunis, eriti kui saared kattuvad lumega, kuigi see on haruldane.
  • Kevad ja sügis – Kevad (märtsist maini) ja sügis (septembrist novembrini) on üleminekuperioodid, mil temperatuurid tõusevad ja langevad vastavalt. Kevad on aeg, mil loodus hakkab ärkama ning rohelised mäed ja niidud muutuvad lopsakaks. Kevadel võivad temperatuurid ulatuda 5–10°C. Sügisel on temperatuurid sarnased, kuid ilm muutub niiskemaks ja tuulisemaks. Need aastaajad pakuvad parimaid võimalusi näha Fääri saarte elusloodust, sealhulgas mitmesuguseid linnuliike ja mereelukaid.
  • Suvi – Suvi, juunist augustini, on Fääri saarte kõige soojem ja kuivem periood, kuigi temperatuurid jäävad siiski jahedaks, keskmiselt 9–11°C. Suvi on parim aeg matkadeks ja vabaõhuüritusteks, kuna päevad on pikad ja valged. Juuli ja august on kõige päikeselisemad kuud, kuid ka suvel tuleb olla valmis ootamatuks vihmaks ja uduks. Meri on suvel tavaliselt rahulikum, mis teeb paadisõidud ja muud merega seotud tegevused meeldivamaks.
  • Sademed ja niiskus – Fääri saartel sajab aastaringselt palju vihma, keskmiselt 2000 mm aastas. Kõige vihmasemad kuud on oktoober ja november, mil võib sadada kuni 300 mm kuus. Kevad- ja suvekuudel on sademed vähem intensiivsed, kuid vihmavalingud on ikkagi sagedased. Niiskus on kõrge ja udune ilm pole haruldane, eriti hommikuti ja õhtuti.
  • Tuuled – Tugevad tuuled on Fääri saarte kliima lahutamatu osa, eriti talvel ja sügisel. Keskmine tuulekiirus on umbes 6–7 m/s, kuid tormide ajal võivad tuuleiilid ulatuda üle 30 m/s. Tuuled tulevad peamiselt edelast ja kagust, tuues sageli kaasa vihma ja uduloorid, mis võivad kiiresti muuta ilmaolusid.
Millal minna Fääri saartele

Parim aeg Fääri saartele reisimiseks

Fääri saarte külastamiseks parima aja valimine sõltub mitmest tegurist, sealhulgas ilmast, rahvahulgast, loodusest ja erinevatest kultuurisündmustest. Kuigi saarte ilmastik on aastaringselt muutlik, on teatud kuud, mis pakuvad erilisi elamusi ja suurepäraseid võimalusi saarte avastamiseks.

  • Suvekuud (juuni, juuli ja august) – Suvi on Fääri saartel kõige populaarsem aeg külastamiseks, tänu mõõdukamatele ilmastikutingimustele ja pikematele päevadele. Sel ajal jäävad keskmised temperatuurid 9°C kuni 11°C vahemikku, mis teeb sellest ideaalse aja matkamiseks ja looduse nautimiseks. Päevad on valged peaaegu ööpäevaringselt, eriti jaanipäeva paiku, kui saab kogeda nn. “valgeid öid”, mis on Põhjamaade suve üks võluvamaid nähtusi.
  • Pikaajalised valged ööd – Pikad päevad annavad külastajatele rohkem aega Fääri saarte maaliliste maastike uurimiseks. Valguse rohkus võimaldab päevakavas suuremat paindlikkust, mis on eriti kasulik matkajatele ja fotograafidele, kes soovivad jäädvustada saarte dramaatilisi vaateid ideaalsetes valgustingimustes.
  • Vähem vihmasadu – Kuigi Fääri saartel sajab sageli ka suvekuudel, on vihma hulk siiski vähem kui muul ajal aastas. See teeb suvest parima aja külastamiseks, eriti neile, kes eelistavad kuivemat ilma. Lisaks on suvine mereilm rahulikum, pakkudes paremaid tingimusi paadisõitudeks ja vaalavaatlusteks.
  • Kultuuri- ja muusikafestivalid – Suvekuudel toimub Fääri saartel ka mitmeid festivale ja kultuurisündmusi, mis toovad esile saarte rikka pärimuskultuuri ja muusikaelu. Näiteks on G! Festival ja Summarfestivalurin, mis on suurimad muusika- ja kultuurifestivalid saartel. Need üritused meelitavad nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külastajaid, pakkudes ainulaadseid elamusi Fääri traditsioonilisest ja kaasaegsest muusikast.
  • Vältimaks rahvarohkeid perioode – Kuigi suvi on populaarseim aeg Fääri saartel käimiseks, tähendab see ka suuremaid rahvahulki populaarsetes turismikohtades. Need, kes eelistavad vältida rahvamasse ja nautida rahulikumat külastust, võivad kaaluda varajast sügist või hilist kevadet. September ja mai on samuti suurepärased kuud külastamiseks, pakkudes endiselt meeldivat ilma, kuid väiksemate rahvahulkadega.

Külastajad peaksid arvestama, et Fääri saarte ilm on ettearvamatu, ja isegi suvekuudel võib esineda jahedaid ja vihmaseid päevi. Seetõttu on oluline kaasa pakkida mitmekülgne garderoob, mis sisaldaks nii vihmariideid kui ka mitmeid kihte riietust, et olla valmis muutuvateks ilmastikutingimusteks.

Millal minna Fääri saartele

Mis kuudel tasuks Fääri saartele minekut vältida?

Kuigi Fääri saared pakuvad aastaringselt unikaalset loodust ja kultuuri, on teatud kuud, mil reisimist saartele võiks kaaluda vältida. See sõltub peamiselt ilmastikutingimustest, mis võivad mõjutada reisi kvaliteeti ja mugavust.

  • Talvekuud (detsember-veebruar) – Talvekuudel võivad Fääri saartel valitseda keerulised ilmastikutingimused. Kuigi temperatuurid langevad harva alla nulli, on tugevad tuuled ja sagedased tormid, mis võivad reisimist oluliselt mõjutada. Detsember ja jaanuar on eriti tuntud oma lühikeste päevade poolest – päevavalgust on vaid mõned tunnid – mis piirab võimalusi saarte avastamiseks ja nauditavaks välisturismiks.
  • Ekstreemsed ilmastikutingimused – Talvekuudel on Fääri saartel kõrge tormide esinemissagedus, mis võib põhjustada transpordikatkestusi nii saarte vahel kui ka saartele sisenemisel ja sealt lahkumisel. Laeva- ja lennuühendused võivad olla ebaregulaarsed ning viivitused ja tühistamised on sagedased. Need ilmastikutingimused võivad teha reisimise ebamugavaks ja isegi ohtlikuks.
  • Vähene päevavalgus – Detsembris ja jaanuaris on päevavalgust vaid umbes viis kuni seitse tundi, mis piirab oluliselt tegevusi, eriti välitegevusi nagu matkamine ja loodusvaatlused. Vähene valgus ei pruugi sobida neile, kes soovivad maksimaalselt ära kasutada oma aega saartel, uurides ja kogedes kõike, mida Fääri saared pakuvad.
  • Sotsiaalne ja kultuuriline seisak – Talvekuudel on saartel vähem kultuuriüritusi ja festivali, mis tähendab, et külastajatel võib jääda puudu kohaliku kultuuri täielikust kogemusest, mis on saadaval kevadel ja suvel. Paljud turismiobjektid ja teenusepakkujad võivad olla talveperioodil suletud või piiratud tööajaga.

Soovitused reisijatele

Kui siiski otsustate külastada Fääri saari talvekuudel, on oluline olla hästi ette valmistatud. Soovitatav on pakkida kaasa mitmekihiline soe riietus, veekindel varustus ja tuulekindlad aksessuaarid. Samuti tuleks oma reisi hoolikalt planeerida, jälgides ilmateateid ja olema valmis võimalikeks muudatusteks reisiplaanides.

Millal minna Fääri saartele

Festivalid ja muud sündmused Fääri saartel

Fääri saarte kultuurikalender on rikas ja mitmekesine, pakkudes aastaringselt mitmesuguseid festivale ja sündmusi, mis peegeldavad saarte sügavat pärimuskultuuri ning tänapäevaseid trende. Nende sündmuste kaudu saavad külastajad süveneda kohalikesse kommetesse, nautida Fääri muusikat ja kunsti ning kogeda kogukonna tihedat sidet.

  • Õlavsøka (Fääri saarte rahvuspüha) – Üks olulisemaid sündmusi Fääri saartel on Õlavsøka, mis toimub igal aastal juuli lõpus. See on nii ajalooline kui ka kultuuriline festival, mis tähistab Fääri saarte patrooni Püha Olavi päeva. Õlavsøka on ka kohaliku parlamendi, Løgtingi, istungjärgu avamispäev. Festival kestab mitu päeva ja selle raames toimuvad paraadid, paadivõistlused, muusikaetendused ja spordiüritused. Torshavni tänavad täituvad inimestega, kes on riietatud rahvarõivastesse, ning õhkkond on elav ja pidulik.
  • G! Festival – G! Festival, mis toimub igal aastal juulis väikeses külas nimega Gøta, on üks unikaalsemaid muusikafestivale Põhja-Euroopas. Festival toob kokku nii rahvusvahelised esinejad kui ka Fääri saarte muusikud, esitades laia žanrite spektrit alates rockist ja popist kuni jazzini ja traditsioonilise Fääri muusikani. G! Festivali eripäraks on selle asukoht – festival toimub otse rannikul, pakkudes fantastilisi vaateid merele ja lähedalasuvatele kaljudele.
  • Summarfestivalur – Summarfestivalur, mis toimub igal aastal augustis Klaksvíkis, on Fääri saarte suurim muusikafestival. See kolmepäevane üritus meelitab kohale tuhandeid külastajaid, kes naudivad live-muusikat, kohalikku toitu ja meelelahutust kogu perele. Festivalil esinevad nii kohalikud kui ka rahvusvahelised artistid, muutes selle oluliseks kohtumispaigaks nii kohalikele elanikele kui ka turistidele.
  • Jól (jõulud) Fääri saartel – Jõulud on Fääri saartel eriti maagiline aeg. Külad ja linnad kaunistatakse tuledega ja toimuvad mitmed jõuluturud, kus müüakse kohalikke käsitöötooteid ja traditsioonilisi Fääri jõuluroogasid. Jõulude eelõhtul kogunevad pered, et veeta aega koos, süüa traditsioonilist pidusööki ja laulda jõululaule. See on aeg, mil saartel valitseb sügav rahu ja vaikus, pakkudes külastajatele võimalust kogeda Fääri kultuuri südamesoojust ja külalislahkust.
  • Føroya Regatta – Føroya Regatta on merepidu, mis toimub igal suvel ja ühendab saari läbi traditsioonilise paadisõidu. Regatta ajal võistlevad erinevad külad paadisõidus, mis on oluline osa Fääri kultuurist. Üritus pakub elavat merepidustust, kus külastajad ja kohalikud saavad jälgida võistlusi, nautida mereande ja osaleda rannapeol.
Millal minna Fääri saartele

Hooajalised kulud ja hinnad Fääri saartel

Reisimine Fääri saartele võib sõltuvalt hooajast oluliselt erineda nii kulude kui ka kättesaadavuse osas. Arvestada tuleks mitme teguriga, nagu majutus, transport, toit ja tegevused, mis kõik võivad sõltuvalt ajast erinevad olla.

  • Suvehooaeg (kõrghooaeg) – Suvi on Fääri saartel kõige populaarsem aeg külastamiseks, mis tähendab, et see on ka kõige kallim periood. Juunist augustini võivad majutushinnad tõusta, kuna nõudlus ületab pakkumist, eriti Torshavnis ja muudes populaarsetes turismipiirkondades. Samuti on lennupiletid Euroopast ja muudest sihtkohtadest kallimad, eriti kui broneering tehakse viimasel hetkel.
  • Majutus ja transport – Suvekuudel, mil turiste on rohkem, võivad hotellid ja majutusasutused küsida kõrgemat hinda. Samuti on see aeg, mil rendiautod ja muud transpordivahendid, nagu paadid ja parvlaevad, võivad olla kõrgema hinnaga ning nõuda eelbroneerimist. Külastajad peaksid kaaluma majutuse ja transpordi varajast broneerimist, et vältida kõrgemaid hindu ja tagada koha saadavus.
  • Toit ja tegevused – Toitlustuskohad saartel võivad samuti hinnad üles kruvida suvehooajal, eriti turistide poolt rohkelt külastatavates kohtades. Siiski leidub ka taskukohasemaid söögikohti ja turge, kus kohalikku toitu saab mõistlikuma hinnaga. Suvehooaeg pakub rohkem tasuta või soodsamaid kultuuri- ja välisüritusi, nagu festivalid ja kontserdid, mis võivad reisieelarvet tasakaalustada.
  • Väljaspool hooaega (sügis ja kevad) – Sügis ja kevad on Fääri saartel reisimiseks soodsamad ajad. Kuigi ilm võib olla ettearvamatum, on majutus ja lennupiletid tavaliselt odavamad. Välisturistide väiksem hulk tähendab, et majutuskohad ja lennufirmad pakuvad soodsamaid hindu. Samuti on saadaval rohkem sooduspakkumisi tegevustele ja ekskursioonidele, mis muudavad need kuud atraktiivseks valikuks eelarveteadlikule reisijale.
  • Talvekuud (madalhooaeg) – Talv on Fääri saartel madalhooaeg, mille tõttu on kulud veelgi madalamad. Majutusasutused ja lennufirmad võivad pakkuda olulisi allahindlusi, et meelitada külastajaid vähem populaarsel ajal. Kuid tuleb arvestada, et paljud restoranid ja vaatamisväärsused võivad olla suletud või piiratud lahtiolekuaegadega.
Millal minna Fääri saartele

Mida Fääri saartel näha ja teha?

Fääri saared pakuvad külastajatele unikaalset kombinatsiooni maalilisest loodusest, rikkalikust kultuurist ja põnevatest tegevustest. Nende kaugel Põhja-Atlandis asuvate saarte ilu seisneb nende järskudes kaljudes, metsikutes maastikes ja traditsioonilises eluviisis, mis kõik kokku loovad külastajatele meeldejääva elamuse. Siin on mõned tipphetked, mida Fääri saartel näha ja teha.

  • Avasta Torshavn – Torshavn, üks maailma väiksemaid pealinnu, pakub värvikaid skandinaavia stiilis maju, vanu puitkirikuid ja hubaseid kohvikuid. Linna südames asuv vana linn, Tinganes, on üks vanimaid parlamentaarseid koosolekupaiku maailmas. Külastajad saavad jalutada kitsaste tänavate vahel, mis on ääristatud ajalooliste hoonetega, ja tunda ajaloo hõngu.
  • Matkamine Mykinesi saarel – Mykines on tuntud oma linnustiku poolest, eriti puffinite pärast, kes pesitsevad saare klintidel suvekuudel. Matkarada viib läbi maalilise maastiku ja üle rippsilla, mis on ainus ühendus saare läänepoolseima osaga. Külastajad saavad nautida hämmastavaid vaateid ookeanile ja kaljudele, kus linnud pesitsevad.
  • Vestmanna linnukaljud – Vestmanna linnukaljud on üks populaarsemaid turismiatraktsioone Fääri saartel. Paadireisid kaljude juurde pakuvad lähivaateid tuhandete mere- ja rannikulindude pesapaikadele, samuti imposantsetele basaltkaljudele. See on ideaalne koht looduse imetlemiseks ja haruldaste linnuliikide, sealhulgas puffinite ja tormilindude vaatlemiseks.
  • Gasadaluri küla ja joad – Gasadalur on väike küla, mis asub maalilisel moel mägede vahel, pakkudes vaateid dramaatilisele Atlandi ookeani rannikule. Külastajatele jäävad meelde kohaliku kose, Múlafossuri joa, pildilised vaated, mis on üks fotogeenilisemaid paiku saartel. Matk külla on elamus omaette, pakkudes aukartust äratavaid vaateid loodusele.
  • Saarte muusika ja kultuur – Muusika on Fääri kultuuri lahutamatu osa, ja saartel toimuvad regulaarselt elav muusika esinemised. Kohalikud pubid ja kontserdipaigad pakuvad tihti võimalust kuulata traditsioonilist Fääri muusikat, mis põimib endas nii ajaloolisi kui ka kaasaegseid helisid. Suvekuudel toimuvad muusikafestivalid, nagu G! Festival ja Summarfestivalurin, tõmbavad ligi nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi artiste.
  • Külasta ajaloolisi kirikuid ja muuseume – Fääri saartel on mitmeid ajaloolisi kirikuid, millest paljud on ehitatud traditsioonilises Fääri stiilis, kasutades kohalikku puitu ja kivimaterjale. Eriti märkimisväärne on Sandavági vana puukirik. Samuti on mitmed muuseumid, nagu Fääri saarte Rahvusmuuseum ja Norðurlandahúsið (Põhjamaade Maja), mis pakuvad sügavamat pilku Fääri ajaloole, kunstile ja kultuurile.
  • Naudi kohalikku kööki – Fääri saarte köök pakub värskeid mereande, lambaliha ja kohalikke saadusi. Restoranid ja kohvikud pakuvad traditsioonilisi roogi, mis on valmistatud kohalikust toorainest, ning annavad võimaluse maitsta saarte kulinaarset pärandit.
Millal minna Fääri saartele

Mida peaks veel Fääri saartele minnes teadma?

Fääri saarte külastamiseks ette valmistudes on mitmeid olulisi aspekte, mida tuleks arvesse võtta, et tagada sujuv ja meeldiv reisikogemus. Siin on mõned praktilised nõuanded ja informatsioon, mida teadlik reisija peaks teadma enne Fääri saartele minekut.

  • Ilmastikuolud ja riietus – Fääri saarte ilm on väga muutlik ja võib kiiresti vahelduda. Isegi suvekuudel võib päikesepaisteline ilm muutuda vihmaseks ja tuuliseks. Seetõttu on oluline pakkida mitmekesine ja kihiline riietus, mis sisaldab nii sooja kui ka veekindlat varustust. Tuulekindel jakk ja mugavad matkasaapad on hädavajalikud, et tagada mugavus igasuguste ilmastikutingimuste korral.
  • Transport ja liiklus – Fääri saartel liikumiseks on mitmeid võimalusi, sealhulgas rendiautod, bussid ja parvlaevad. Kuigi ühistransport on hästi korraldatud ja suhteliselt soodne, võib rendiauto pakkuda rohkem vabadust ja paindlikkust saarte avastamiseks oma tempos. Saartevahelised tunnelid ja sillad ühendavad suuremaid saari, kuid mõnede kaugemate saarte külastamiseks tuleb kasutada parvlaeva.
  • Majutus ja eelbroneerimine – Majutusvõimalusi Fääri saartel on mitmesuguseid, alates hotellidest ja külalistemajadest kuni AirBnB ja kämpinguteni. Kõrghooajal, eriti suvekuudel, võivad majutuskohad kiiresti täituda, seega on soovitatav broneerida majutus võimalikult varakult. Väiksemates külades võivad majutusvõimalused olla piiratud, seega on etteplaneerimine eriti oluline.
  • Kohalikud tavad ja kultuur – Fääri saarte elanikud on sõbralikud ja külalislahked, kuid on hea meeles pidada ja austada kohalikke tavasid. Näiteks on oluline võtta arvesse, et paljud poed ja teenindusasutused võivad olla suletud pühapäeviti ja pühade ajal. Samuti on fääride keele õppimine mõne lihtsa tervitus- ja viisakusväljendi tasemel teretulnud ja aitab kohalikega suhtlemisel.
  • Raha ja maksed – Kuigi Fääri saared on Taani autonoomne territoorium, kasutavad nad Taani krooni (DKK). Enamikus kohtades saab maksta krediit- ja deebetkaartidega, kuid väiksemates külades ja ettevõtetes võib olla kasulik omada sularaha. Pangaautomaate leidub suuremates linnades ja külades.
  • Tervishoid ja ohutus – Fääri saared on üldiselt ohutu sihtkoht ja kuritegevus on madal. Siiski on oluline olla ettevaatlik matkates ja looduses liikudes, eriti tugeva tuule ja muutuvate ilmastikutingimuste korral. Fääri saartel on hea tervishoiusüsteem, kuid soovitatav on reisikindlustus, mis katab võimalike meditsiiniliste vajaduste kulud.
  • Keskkonnasõbralikkus ja looduse hoidmine – Fääri saarte puutumatu loodus ja keskkond on kohalikule elanikkonnale väga olulised. Külastajad peaksid järgima “jäta jälgi” põhimõtet, hoidma loodust puhtana ning mitte häirima kohalikke elupaiku ja loomi. Prügi korrektne käitlemine ja looduse austamine on osa saarte kultuurist ja aitab säilitada nende ilu tulevastele põlvedele.

Nende näpunäidete järgimine aitab tagada meeldiva ja sujuva reisikogemuse Fääri saartel, võimaldades nautida kõike, mida need kaunid saared pakuvad.

Kokkuvõtteks

Parim aeg Fääri saartele reisimiseks on suvekuudel juunist augustini, kui ilm on soojem ja päevad pikemad. Kevad ja sügis pakuvad samuti meeldivaid tingimusi väiksemate rahvahulkadega, kuid talvel tuleks arvestada keeruliste ilmastikutingimustega.

Scroll to Top