Luksemburg, väike, kuid suurepärase võluga riik Euroopa südames, on kui peidetud aare, mis ootab avastamist. Alates keskaegsetest lossidest ja maalilistest viinamarjaistandustest kuni kaasaegsete muuseumide ja elava kultuurieluni, Luksemburg pakub midagi igale reisihuvilisele. Kuid millal on parim aeg selle kauni sihtkoha külastamiseks?
Igal aastaajal on Luksemburg oma erilises hiilguses, kuid teatud kuud ja sündmused pakuvad erilisi elamusi, mis teevad teie reisi veelgi meeldejäävamaks. Selles artiklis uurime põhjalikult Luksemburgi kliimat, festivale ja sündmusi, hooajalisi kulusid ja hindu ning vaatamisväärsusi, et aidata teil planeerida ideaalne reis.
Loe edasi ja avasta koos meiega, millal on parim aeg reisida Luksemburgi ja mida see võluv riik sinu jaoks varuks hoiab!
Luksemburgi kliima
Luksemburg on väike, kuid rikkaliku ajaloo ja kultuuriga riik, mis asub Lääne-Euroopa südames, olles piiratud Belgia, Saksamaa ja Prantsusmaaga. Selle geograafiline asukoht mõjutab oluliselt riigi kliimat, tehes sellest sihtkoha, kus ilm võib aastaaegade jooksul oluliselt varieeruda. Luksemburgi kliimat võib üldiselt iseloomustada kui parasvöötmelist, kus neli aastaaega on selgelt eristatavad.
- Kevad (märtsist maini) on Luksemburgis aeg, mil loodus ärkab talveunest. Temperatuurid hakkavad tõusma, ulatudes märtsi alguses keskmiselt 5-10°C ja tõustes maiks 15-20°C-ni. Kevad on sageli heitlik, tuues kaasa nii päikesepaistet kui ka vihmahooge. Looduslikud pargid ja aedade rohelus ning õitsevad lilled muudavad selle aja eriti meeldivaks neile, kes naudivad värsket õhku ja maalilisi maastikke.
- Suvi (juunist augustini) on Luksemburgis soe ja suhteliselt niiske. Temperatuurid jäävad tavaliselt vahemikku 20-25°C, kuid kuumematel päevadel võivad need ulatuda isegi üle 30°C. Suvised päevad on pikad ja päikesepaistelised, mistõttu on see populaarne aeg nii kohalike kui ka turistide seas. Suvel on sageli oodata ka lühikesi, kuid intensiivseid vihmahooge või äikesetorme, mis toovad ajutist leevendust kuumusele.
- Sügis (septembrist novembrini) toob kaasa jahedamad temperatuurid ja langevad lehed, muutes maastikud värviküllasteks. Septembris võivad temperatuurid olla veel meeldivalt soojad, jäädes 15-20°C vahele, kuid oktoobris ja novembris langevad need järk-järgult 5-10°C-ni. Sügis on ka vihmaperiood, kus sagedased sajud on tavalised, mistõttu tuleks kaasa võtta veekindlad riided ja jalanõud.
- Talv (detsembrist veebruarini) Luksemburgis on jahe ja niiske. Keskmised temperatuurid jäävad vahemikku -1 kuni 5°C, kuid külmematel öödel võib temperatuur langeda alla nulli. Lumesadu ei ole küll väga sage, kuid kui lumi langeb, muudab see linnad ja maastikud kaunilt talviseks. Talvine vihm ja lörts võivad muuta teed libedaks, seega on oluline olla ettevaatlik ja kanda sobivaid jalanõusid.
Kliima võib mõjutada ka Luksemburgi külastamise plaane, kuna iga aastaaeg toob kaasa erinevaid tegevusvõimalusi ja vaateid. Oluline on enne reisi tutvuda ilmastikuoludega ning pakkida vastavalt hooajale ja plaanitud tegevustele. Luksemburgi kliima on küll etteaimatav, kuid alati tasub olla valmis ootamatusteks, et teie reisikogemus oleks võimalikult meeldiv ja muretu.
Parim aeg Luksemburgi reisimiseks
Luksemburg on rikkalikult täis erinevaid kultuuri-, ajaloo- ja looduselamusi. Parim aeg Luksemburgi külastamiseks sõltub suuresti sellest, millised on teie reisiplaanid ja huvid. Igal aastaajal on oma võlu ja eripärad, mis pakuvad unikaalseid kogemusi.
- Kevad (märts kuni mai) – Kevad on üks parimaid aegu Luksemburgi külastamiseks. Temperatuurid hakkavad tõusma ja loodus ärkab ellu. Märtsis on temperatuurid tavaliselt vahemikus 5-10°C, aprillis 10-15°C ja maiks tõusevad need 15-20°C-ni. See on suurepärane aeg matkamiseks ja välitegevusteks, kuna ilm on värske ja päikesepaisteline, kuid mitte liiga kuum. Luksemburgi pargid ja aiad, nagu näiteks Kirchbergi platoo ja Grund, pakuvad imelisi vaateid ja jalutuskäike, kui puud ja lilled õide puhkevad.
- Suvi (juuni kuni august) – Suvi on kõrghooaeg Luksemburgis. Juuni, juuli ja august toovad kaasa sooja ilma, mille keskmised temperatuurid jäävad vahemikku 20-25°C, kuid võivad tõusta ka üle 30°C. See on ideaalne aeg, et nautida väliüritusi ja festivale, mida on Luksemburgis suvel küllaga. Näiteks toimub juulis iga-aastane “Schueberfouer” mess, mis on üks vanimaid ja suurimaid vabaõhuüritusi riigis. Suvised pikad päevad pakuvad rohkelt aega, et avastada Luksemburgi linnu ja maapiirkondi, nautida kohvikute ja restoranide terrassidel aega ning osaleda erinevatel vabaõhuüritustel.
- Sügis (september kuni november) – Sügis on romantiline ja rahulik aeg Luksemburgi külastamiseks. Septembris on temperatuurid endiselt meeldivad, jäädes 15-20°C vahele, kuid oktoobris ja novembris muutuvad need jahedamaks, ulatudes 5-10°C-ni. Sügis toob kaasa imekaunid värvilised maastikud, eriti maapiirkondades ja metsades, kus puud võtavad kuldseid ja punaseid toone. See on ideaalne aeg veinitehaste külastamiseks ja kohaliku veini maitsmiseks, kuna Luksemburgis on sügis ka viinamarjakoristuse aeg. Moseli jõe piirkond on eriti tuntud oma veinide poolest ja pakub suurepäraseid maitseelamusi ja vaateid.
- Talv (detsember kuni veebruar) – Talv on madalhooaeg, kuid sellegipoolest võib Luksemburg talvel pakkuda maagilisi elamusi. Keskmised temperatuurid jäävad vahemikku -1 kuni 5°C, kuid külmadel öödel võib temperatuur langeda alla nulli. Talv toob kaasa jõuluturud, mis on eriti populaarsed detsembris. Luksemburgi linn muutub jõulude ajal tõeliseks talvise muinasjutu paigaks, kus tänavad on kaunistatud jõulutulede ja -dekoratsioonidega ning turgudel saab nautida glögi, kohalikke suupisteid ja käsitööd. Kuigi lumi ei ole Luksemburgis väga sage, muudab see riigi veelgi kaunimaks ja romantilisemaks, kui see siiski langeb.
Mis kuudel tasuks Luksemburgi minekut vältida?
Kuigi Luksemburg on aastaringselt kaunis ja pakub palju avastamist, on mõned ajad, mil riiki külastada võib olla vähem soodne erinevate ilmastikutingimuste ja muude tegurite tõttu. Enne reisi planeerimist on oluline kaaluda, millised kuud võiksid olla vähem sobivad, et tagada võimalikult meeldiv reisikogemus.
- Jaanuar ja veebruar (talveharipunkt) – Jaanuar ja veebruar on tavaliselt Luksemburgi kõige külmemad kuud. Keskmised temperatuurid jäävad vahemikku -1 kuni 5°C, kuid külmematel päevadel võivad need langeda alla nulli. Lisaks on need kuud tuntud oma niiskuse ja sagedaste vihmahoogude poolest. Kuigi lumi pole Luksemburgis sage, võivad külmad ja vihmased ilmad muuta väljasõidud ebamugavaks ja piirata võimalusi looduses ja linnades avastamiseks. Kui te ei ole talveilmade fänn, võib see aeg olla vähem atraktiivne Luksemburgi külastamiseks.
- November ja märts (vahesoojad kuud) – November ja märts on üleminekuajad, kus ilm võib olla heitlik ja ebastabiilne. Novembris on sügis täies hoos, kuid temperatuurid langevad ja vihmahoogude sagedus suureneb. Keskmised temperatuurid jäävad vahemikku 5-10°C, kuid ilm võib olla niiske ja tuuline, muutes välitegevused vähem meeldivaks. Märts on sarnane, kuna talv hakkab lõppema ja kevad pole veel täielikult kätte jõudnud. Ilmad võivad olla jahedad ja ettearvamatud, ning päikselised päevad võivad vahelduda külmade ja vihmaste ilmadega.
- August (turistide kõrghooaeg) – August on küll suve lõpp, kuid see on ka Luksemburgi turismi kõrghooaeg. Keskmised temperatuurid on soojad, jäädes vahemikku 20-25°C, mis muudab ilma meeldivaks. Kuid just see populaarsus võib olla takistuseks neile, kes otsivad rahulikumat ja vaiksemat puhkust. Turistide rohkus võib muuta populaarsete vaatamisväärsuste külastamise keeruliseks, kuna järjekorrad on pikemad ja majutusvõimalused võivad olla kallimad ja kiirelt täituvad. Kui soovite vältida rahvahulki ja kõrgemaid hindu, võib olla mõistlik vältida reisimist just augustis.
Festivalid ja muud sündmused
Luksemburg on tuntud oma rikkaliku kultuurielu ja arvukate festivalide poolest, mis toimuvad aastaringselt. Need sündmused pakuvad suurepäraseid võimalusi kogeda kohalikke traditsioone, muusikat, kunsti ja gastronoomiat. Alljärgnevalt on toodud mõned olulisemad festivalid ja sündmused, mis teevad Luksemburgi külastamise veelgi erilisemaks.
- Schueberfouer – Schueberfouer on Luksemburgi suurim ja vanim vabaõhu festival, mis ulatub tagasi aastasse 1340. See populaarne mess toimub iga aasta augustis ja kestab umbes kolm nädalat. Schueberfouer pakub laia valikut lõbustusi, sealhulgas karusselle, lõbustuspargi atraktsioone, mänguautosid ja palju muud. Lisaks on seal rohkelt toidukioske ja õllesaalid, kus saab nautida kohalikke hõrgutisi ja jooke. Festival meelitab kohale tuhandeid külastajaid nii Luksemburgist kui ka naaberriikidest, muutes selle linna suve kõrgpunktiks.
- Éimaischen – Traditsiooniline religioosne festival, mis toimub septembris Echternachi linnas. See on Luksemburgi suurim religioosne pidu, mis on pühendatud püha Willibrordi mälestusele. Festival algab tavaliselt religioosse rongkäiguga, kus osalejad kannavad ikooni ja püha reliikviat läbi linna tänavate. Päeva jooksul toimub ka laat, kus müüakse käsitööd, suveniire ja kohalikke tooteid. Éimaischen on suurepärane võimalus kogeda Luksemburgi kultuuripärandit ja religioosseid traditsioone.
- Printsi Päev (Nationalfeiertag) – Printsi Päev, mida tähistatakse 23. juunil, on Luksemburgi rahvuspüha. See päev on täis pidustusi, mis algavad eelmisel õhtul ilutulestiku ja muusikaliste etteastetega. Luksemburgi linnas toimub pidulik paraad, kus osalevad sõjaväeüksused, orkestrid ja erinevad organisatsioonid. Lisaks toimub palju avalikke kontserte ja üritusi üle kogu riigi. Printsi Päev on suurepärane võimalus näha Luksemburgi patriootlikku vaimu ja osaleda rahvuslikus ühtsuses.
- Winterlights – Winterlights on Luksemburgi pealinna jõulufestival, mis toimub novembrist jaanuarini. Selle aja jooksul muutub Luksemburgi linn talviseks muinasjutumaaks, kus tänavad on kaunistatud jõulutuledega ja toimuvad erinevad jõulutemaatilised sündmused. Winterlightsi ajal on avatud ka jõuluturud, kus müüakse käsitööd, jõulukinke ja traditsioonilisi toite. Festivalil on ka mitmeid kontserte, teatrietendusi ja laste tegevusi, muutes selle kogu perele meeldivaks ajaveetmiskohaks.
- Rock-A-Field – Rock-A-Field on suur muusikafestival, mis toimub tavaliselt juunis Roeser’i vallas. See festival toob kokku tuntud rahvusvahelised ja kohalikud artistid, pakkudes laia valikut muusikastiile alates rokist ja popist kuni elektroonilise ja indie muusikani. Festivalil on mitu lava, toidukioskid ja erinevad tegevused, mis muudavad selle üheks olulisemaks muusikasündmuseks Luksemburgis. Rock-A-Field pakub suurepärast võimalust nautida muusikat vabas õhus ja osaleda elavas festivalimeeleolus.
- Viinamarjakoristuse Festival – Viinamarjakoristuse Festival toimub sügisel Moseli jõe piirkonnas, mis on tuntud oma veinitootmise poolest. See festival tähistab viinamarjade koristusaega ja pakub külastajatele võimalust osaleda veinitehastes ekskursioonidel, veini degusteerimisel ja erinevatel kultuuriüritustel. Viinamarjakoristuse festivalil saab nautida ka kohalikku muusikat, tantsu ja gastronoomiat. See on suurepärane viis kogeda Luksemburgi veinikultuuri ja nautida sügise maitseid ja lõhnu.
Hooajalised kulud ja hinnad
Luksemburg, olles üks jõukamaid riike Euroopas, on tuntud ka oma kõrgemate elukalliduse ja reisikuludega. Reisikulud võivad siiski varieeruda sõltuvalt hooajast ja sellest, millal te oma reisi planeerite. Alljärgnevalt on toodud ülevaade hooajalistest kuludest ja hindadest, mis aitavad teil paremini planeerida oma eelarvet Luksemburgi külastades.
Kõrghooaeg: Juuni kuni august ja detsember
- Suvi (juuni kuni august) – Suvi on Luksemburgi kõrghooaeg, mil turistide arv on kõrgeim. Selle aja jooksul on hotellide ja majutusasutuste hinnad tavaliselt kõrgemad, kuna nõudlus on suurem. Keskmised hinnad hotellitubadele võivad suvel olla 20-30% kõrgemad võrreldes madalhooajaga. Populaarsete turismiatraktsioonide, nagu näiteks Vianden Castle ja Grundi piirkond, külastamisel võib esineda suuremaid rahvahulki ja pikemaid järjekordi, mis võivad samuti mõjutada teie kogemust.
- Talv (detsember) – Detsember on teine kõrghooaeg, peamiselt jõulude ja uusaasta pidustuste tõttu. Jõuluturgude ja talviste ürituste populaarsus tõstab samuti hotellide ja majutusasutuste hindu. Kuigi detsember võib olla külm, meelitab jõulumeeleolu ja talvised festivalid palju külastajaid. Jõulude ajal võivad hinnad tõusta, eriti kui broneerida viimasel hetkel, seega on soovitatav planeerida ja broneerida ette.
Madalhooaeg: Jaanuar kuni märts ja november
- Talv (jaanuar kuni märts) – Jaanuarist märtsini on Luksemburgis madalhooaeg. Selle aja jooksul on turistide arv madalam, mis tähendab, et hotellide ja majutusasutuste hinnad on tavaliselt soodsamad. Keskmised hinnad võivad olla 20-30% madalamad kui kõrghooajal. Lisaks võivad paljud turismiatraktsioonid ja restoranid pakkuda sooduspakkumisi ja erihindu, et meelitada külastajaid madalhooajal.
- Sügis (november) – November on samuti madalhooaeg, kuna ilm on jahedam ja päevad lühemad. Kuigi sügisene maastik on maaliline, on turistide arv vähenenud. See toob kaasa madalamad hinnad hotellides ja majutusasutustes. Nagu talvel, võib ka sügisel leida erinevaid sooduspakkumisi ja erihindu, eriti kui broneerida eelnevalt.
Vahehooaeg: Aprill kuni mai ja september kuni oktoober
- Kevad ja sügis (aprill kuni mai ja september kuni oktoober) – Kevad ja varasügis on Luksemburgi vahehooajad, mis on suurepärased ajad reisimiseks, kuna ilm on meeldiv ja turistide arv on mõõdukas. Hinnad on tavaliselt madalamad kui kõrghooajal, kuid kõrgemad kui madalhooajal. See tähendab, et võite leida soodsamaid majutusvõimalusi ja vähem rahvarohkeid turismiatraktsioone. Need kuud pakuvad head tasakaalu hinna ja kvaliteedi vahel, muutes need ideaalseks ajaks Luksemburgi külastamiseks.
Mida Luksemburgis näha ja teha?
Luksemburg, kuigi väike, on täis ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, mis pakuvad rohkelt avastamisvõimalusi igas vanuses ja huvidega külastajatele. Alates vanalinnadest ja lossidest kuni kaasaegse arhitektuuri ja loodusradadeni, Luksemburgil on pakkuda midagi igale reisijale.
- Luksemburgi vanalinn – Luksemburgi vanalinn, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, on suurepärane koht jalutuskäikudeks ja ajaloo avastamiseks. Kitsad munakivitänavad, keskaegsed hooned ja ajaloolised linnamüürid pakuvad autentset keskaegset atmosfääri. Grand Ducal Palace, Luksemburgi hertsogite residents, on üks vanalinna peamisi vaatamisväärsusi. Suvekuudel on võimalik osaleda ekskursioonidel, mis tutvustavad palee ajalugu ja arhitektuuri.
- Bocki kasematid – Bocki kasematid on muljetavaldav maa-alune kindlustuste süsteem, mis on ka osa UNESCO maailmapärandi nimistust. Need tunnelid ja koopad, mis ulatuvad üle 23 kilomeetri, pakkusid kaitset ja varjupaika sõja ajal. Kasematid pakuvad põnevat ekskursiooni ajaloolistesse kaitserajatiste labürinti, pakkudes samal ajal kauneid vaateid linna ja selle ümbruse peale.
- Viandeni loss – Viandeni loss on üks Luksemburgi ikoonilisemaid ajaloolisi monumente. See keskaegne loss asub maalilises Viandeni linnas ja pärineb 11. sajandist. Lossi suurejoonelised saalid, tornid ja muuseum pakuvad külastajatele võimalust sukelduda keskaega ja avastada, kuidas aadlikud tollal elasid. Lossi ümbritsev maastik pakub suurepäraseid matka- ja fotovõimalusi.
- Mudami (Modernse Kunsti Muuseum) – Mudami on Luksemburgi kaasaegse kunsti muuseum, mis asub Kirchbergi piirkonnas. Muuseumis on esindatud nii kohalike kui ka rahvusvaheliste kunstnike teosed, pakkudes laia valikut kaasaegset kunsti erinevates meediumites. Lisaks kunstinäitustele korraldab Mudami ka töötubasid, loenguid ja teisi kultuuriüritusi, muutes selle oluliseks kultuurikeskuseks.
- Moseli viinamarjaistandused – Moseli jõe org on tuntud oma kaunite viinamarjaistanduste ja kvaliteetsete veinide poolest. Piirkond pakub suurepäraseid võimalusi veinitootjate külastamiseks ja veini degusteerimiseks. Lisaks veinimõisate külastustele saate nautida maalilisi jalgratta- ja matkaradu, mis viivad läbi lopsakate viinamarjaistanduste ja maaliliste külade.
- Echternach – Echternach on Luksemburgi vanim linn, mis pakub rikkalikku ajalugu ja kultuuri. Echternachi klooster ja basiilika on linna peamised vaatamisväärsused, mis pärinevad juba 7. sajandist. Linn on ka tuntud oma iga-aastase tantsuprotsessiooni poolest, mis toimub nelipühi teisipäeval ja meelitab kohale tuhandeid osalejaid ja pealtvaatajaid.
- Mullerthal Trail – Mullerthal Trail, tuntud ka kui “Luksemburgi Väike Šveits”, on üks parimaid matkaradu riigis. Rada viib läbi kaunite metsade, kiviste moodustiste ja maaliliste orgude, pakkudes suurepäraseid vaateid ja väljakutseid matkajatele. Rada on hästi tähistatud ja pakub erinevaid marsruute, mis sobivad nii algajatele kui ka kogenud matkajatele.
- Grund – Grund on maaliline ja ajalooline piirkond Luksemburgi linnas, mis asub Alzette jõe orus. See piirkond on tuntud oma maaliliste tänavate, vanade kivisildade ja roheliste parkide poolest. Grundi piirkond on täis kohvikuid, restorane ja butiike, pakkudes suurepäraseid võimalusi lõõgastumiseks ja kohaliku elu nautimiseks.
- Lëtzebuerg City Museum – Lëtzebuerg City Museum on suurepärane koht, et õppida tundma Luksemburgi linna ajalugu ja kultuuri. Muuseum pakub interaktiivseid näitusi ja multimeedia esitusi, mis tutvustavad linna arengut alates keskajast kuni tänapäevani. Muuseum asub ajaloolises hoones ja pakub kaunid vaateid üle linna.
- Euroopa Kohtu hoone – Kirchbergi platoo on tuntud oma kaasaegse arhitektuuri ja rahvusvaheliste institutsioonide poolest. Siin asub ka Euroopa Kohtu hoone, mis on üks Euroopa Liidu tähtsamaid institutsioone. Hoone on kaasaegse arhitektuuri meistriteos ja pakub võimalust õppida rohkem Euroopa Liidu õigus- ja kohtusüsteemist.
Mida peaks veel Luksemburgi minnes teadma?
Luksemburgi külastamine võib olla põnev ja rikastav kogemus, kuid enne reisi alustamist on kasulik teada mõningaid olulisi fakte ja näpunäiteid, mis aitavad teil oma reisi paremini planeerida ja nautida.
- Keeled ja suhtlus – Luksemburg on mitmekeelne riik, kus on kolm ametlikku keelt: luksemburgi, prantsuse ja saksa keel. Kuigi luksemburgi keel on kohalik keel, kasutatakse prantsuse keelt laialdaselt avalikes teenustes ja äris, ning saksa keel on levinud meedias ja trükistes. Enamik luksemburglasi räägib ka inglise keelt, eriti noorem generatsioon ja turismi- ning teenindussektori töötajad. Seega, kui oskate prantsuse, saksa või inglise keelt, ei tohiks teil suhtlemisega probleeme olla.
- Valuuta ja maksed – Luksemburgi ametlik valuuta on euro (EUR). Sularahaautomaate leidub laialdaselt ja enamik kohti aktsepteerib krediit- ja deebetkaarte. Siiski on hea mõte kanda endaga kaasas natuke sularaha, eriti väiksemates linnades ja külades, kus kõik kohad ei pruugi kaardimakseid vastu võtta. Teenindusasutustes on tavaks anda jootraha umbes 5-10% arve summast, kuigi see pole kohustuslik.
- Transport – Luksemburg on tuntud oma hästi toimiva ja taskukohase ühistranspordisüsteemi poolest. Alates 1. märtsist 2020 on kogu riigis ühistransport (bussid, trammid ja rongid) tasuta, tehes sellest mugava ja säästliku viisi riigis ringi liikumiseks. Luksemburgi linnas ja selle ümbruses on hästi toimiv trammiliin, ning rongiühendused ühendavad suuremaid linnu ja naaberriike.
- Turvalisus – Luksemburg on üldiselt väga turvaline riik, kus kuritegevuse tase on madal. Siiski, nagu igal pool, on oluline olla ettevaatlik ja tähelepanelik, eriti rahvarohketes kohtades ja turistide hulgas populaarsetes piirkondades. Hoidke oma väärisesemed turvalises kohas ja olge teadlik oma ümbrusest.
- Ilm ja riietus – Luksemburgi ilm võib olla ettearvamatu, eriti kevadel ja sügisel, seega on mõistlik pakkida kihilisi riideid, et olla valmis erinevateks ilmastikutingimusteks. Talvel võib temperatuur langeda alla nulli ja suvel võib olla väga soe, seega valige riided vastavalt hooajale. Mugavad jalatsid on soovitatavad, eriti kui plaanite palju jalutada või matkata.
- Kohalikud kombed ja etikett – Luksemburgis on kombeks olla viisakas ja austav. Tervitades kasutatakse sageli käepigistust ja silmsidet. Kui külastate restorani või kohvikut, on tavaks oodata, kuni teid lauda juhatatakse, ja teenindajale viisaka jootraha andmine on hästi nähtud. Kohalikud on üldiselt sõbralikud ja abivalmid, nii et ärge kartke abi küsida, kui seda vajate.
Kokkuvõtteks
Parim aeg Luksemburgi külastamiseks on kevadel ja sügisel, mil ilm on meeldiv ja rahvahulgad väiksemad. Suvi pakub sooja ilma ja palju üritusi, kuid on ka kõrgemate hindadega. Talvel on külastajaid vähem, kuid jõuluturgude ja talvemaagia tõttu tasub ka see aeg kaalumist.