Petra

Petra – Värav Nabatea kuningriigi ajalukku

Avastusretk ajaloo sügavaimatesse kihtidesse algab tihti ühe sammu ja ühe hingetõmbega. Selline on reis Jordaanias asuvasse Petra linna, mis oli kunagi Nabatea kuningriigi süda. 

Kui vaikus saabub ja kõrbetuul kannab endaga kaasa vaid liivaterade sosinaid, tajud end osana millestki aegumatust, kus iga asi jutustab enda loo. See on paik, kus arhitektuuri imed ja looduse kunstiteosed kohtuva..

Artikkel, mida hakkate lugema, on rohkem kui lihtsalt kirjeldus või ajalugu; see on kutse rännakule. Läbi Petra iidsete radade käies avanevad teile lood nabatealastest, kes skulpteerisid kivimitest linnu ja loodusjõududest, mis neid vormisid ja kaitsevad tänaseni. 

Me kõnnime läbi ajaloo lehekülgede, uurime Petra igapäevaelu tänapäeval, jagame nõuandeid ja nippe külastamiseks. Lisaks heidame pilgu ümbritsevatele vaatamisväärsustele, mis lisavad Petrale konteksti ja sügavust.

Petra

Petra ülevaade

Petra, mis tähendab kreekakeeles kivi, on üks maailma kõige imetlusväärsemaid ja mõistatuslikumaid arheoloogilisi paiku. Asudes Jordaanias, umbes 240 kilomeetrit pealinnast Ammanist lõunas, on see UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linn ainulaadne oma roosakaspunase kalju arhitektuuri ja keeruka veesüsteemi poolest. Petra on eriti kuulus oma massiivsete kaljust raiutud hauakambrite, templite ja monumentide poolest, mis dateeruvad tagasi kuni 400 eKr, mil seda asustasid nabatealased – antiiksed araabia kaupmehed, kes tegid Petra oma pealinnaks ja õitsengu sümboliks.

Petra kujunes peamiseks ristteeks, mis ühendas siiditeed ja teisi kaubateid, mis sidusid Aasiat Aafrikaga, pakkudes sellega nabatealastele võimu ja rikkust. Nende arhitektuuriline ja insenertehniline osavus on jäänud aegade tõestuseks, millest räägivad ka siiani püsti seisev El Khazneh – aaretekoda, mis on nikerdatud otse kaljuseina, ja maalilised hauakompleksid, mida tuntakse kui Kuningate orgu. Selle ajaloolise paiga ilu on kõige paremini nähtav just El Khaznehi esisel väljakul, millele pääseb läbi kitsa kaljuprao nimega Siq, mis pakub külastajatele sümboolset rännakut läbi ajaloo.

Lisaks sellele, et Petra on tuntud oma arhitektuurse ja ajaloolise tähtsuse poolest, peegeldab see ka nabatealaste edasijõudnud sotsiaalset süsteemi, kunsti ja kultuuri. Hoolimata sellest, et palju Petrat on alles avastamata ja uurimata, jääb see saladuslik linn oma keerukate fassaadide ja majesteetliku looduse keskel tõeliseks tunnistajaks inimkonna loovusele ja vastupidavusele läbi aegade.

Ajalugu

Petra ajalugu on sama kirju ja mitmekihiline kui selle kuulsad kaljufassaadid. Selle loomise ja õitsengu keskmes olid nabatealased, üks araabia hõime, kes valdasid seda ala esimesel sajandil eKr. Nad rajasid Petra oma pealinna ja muutsid selle eduka kaubanduskeskuseks, mis õitses Rooma impeeriumi provintsi osana kuni umbes 106 pKr. Nabatealaste saladuslik kultuur ja oskus raiuda majesteetlikke struktuure otse punakatesse kaljudesse jätab tänapäevani imestama.

Petra õitseaeg oli Rooma impeeriumi ajal, mil see oli oluline kaubandus- ja kultuurikeskus. Antiikaegsed kaupmehed tõid siia luksuskaupu Aasiast, Aafrikast ja Araabiast ning läbi Petra liikusid vürtsid, siid, väärispuit ja muud hinnalised esemed. Petra unikaalsus peitus mitte ainult selle kaubanduslikus tähtsuses, vaid ka inseneritehnilistes saavutustes, nagu näiteks keerukas veesüsteem, mis hõlmas tunnelite, tammi ja tsisternide võrgustikku, mis võimaldas sellel kõrbelinnal õitseda.

Kuid Petra allakäik algas pärast Rooma impeeriumi jagunemist ja eriti pärast 363. aasta maavärinat, mis hävitas paljud linna konstruktsioonid ja veesüsteemi. Kuigi Petra jätkas elu Bütsantsi impeeriumi ajal ja mõnda aega pärast araabia vallutusi, kaotas see järk-järgult oma tähtsuse kaubateede nihkumise ja muutuvate kaubandusolude tõttu.

Keskaegsel perioodil langes Petra unustuse hõlma, kuni 1812. aastal taasavastas selle šveitsi maadeuurija Johann Ludwig Burckhardt. Ta maskeerus araabia kaupmehena ja suundus Petrasse, et uurida iidset linna, mis oli läänemaailmas vaid legend. Tema avastused tõid Petra taas avalikkuse ette ja algatasid sellest alates arvukad arheoloogilised ekspeditsioonid, mis jätkuvad tänase päevani.

Arheoloogid on paljastanud vaid osa Petra hiilgusest, kuid avastused on toonud esile selle keeruka linna planeerimise, millel oli selged piirkonnad avalike hoonete, elamute, pühakodade ja hauakambrite jaoks. Petra surnuaed, mida tihti nimetatakse Kuningate oruks, on muljetavaldavate hauakambrite kollektsioon, mis peegeldavad linna sotsiaalset ja poliitilist hierarhiat.

Linn oli ehitatud vastavalt selle geograafilisele asukohale ja looduslikele omadustele, mis nõudsid kõrgelt arenenud arhitektuurilist ja insenerimõtlemist. Petra arhitektuur on segu nabatealaste, hellenistlike, rooma ja bütsantsi stiilidest, mis peegeldavad selle erinevate perioodide ja valitsevate impeeriumide mõjusid.

Tänapäevani välja kaevatud ja uuritud osad Petra linnast on andnud teadlastele ja ajaloolastele hindamatu ülevaate antiiksest tsivilisatsioonist, mis suutis luua oase keset kõrbe, tuues sinna rikkust ja kultuuri kõrgpunkti. Petra jääb üheks kõige salapärasemaks ja köitvamaks muistiseks, mis kutsub meid avastama inimkonna ajaloo sügavamaid kihte.

Petra

Petra tänapäeval

Tänapäeval on Petra mitte ainult arheoloogiline aare, vaid ka Jordaanias turismi vedur. See meelitab ligi inimesi kogu maailmast, kes tulevad imetlema selle kaljust raiutud arhitektuuri imet ja tunnetama selle ajaloolist aura. Aastas külastab Petra linna sadu tuhandeid turiste, muutes selle üheks maailma kõige tuntumaks ja külastatavamaks turismiobjektiks.

Petra on säilitanud oma võlu ka tänapäeval, pakkudes külastajatele ülevoolavat kultuurilist ja visuaalset kogemust. Turistidele on avatud paljud selle kuulsad saitid, sealhulgas eespool mainitud El Khazneh, Suur Tempel ja Monastery (Ad Deir), mis kõik räägivad oma lugu sellest, kuidas kunagine võimas linn oli üles ehitatud. Lisaks on külastajatel võimalus kogeda beduiinide külalislahkust ja tutvuda kohaliku käsitööga, mis toob esile Petra kultuurilise järjepidevuse.

Petra arheoloogiline park, mis katab umbes 264 ruutkilomeetrit, on ühtlasi ka aktiivne arheoloogiline uurimisala. Igal aastal viivad teadlased ja üliõpilased läbi väljakaevamisi, et kaardistada ja mõista paremini Petrat, mis omakorda aitab kaasa selle säilimisele ja kaitsele. Petra on hea näide sellest, kuidas kultuuripärandit saab kasutada säästva arengu ja kogukonna majandusliku kasu nimel, säilitades samal ajal selle ajaloolist tähendust.

Jordaanias on Petra vaieldamatult kõige ikoonilisem vaatamisväärsus, mis on säilitanud oma müstilise võlu ka kaasaegses maailmas. Selle maagiline keskkond on ka popkultuuris tuntust kogunud, olles olnud filmide, nagu “Indiana Jones ja Viimane ristisõda”, taustaks, mis on veelgi suurendanud huvi selle vastu. Kui päike loojub ja varjutab selle roosad ja punased kaljud, pakub Petra külastajatele unustamatuid hetki ja jäädvustab end igaveseks nende mällu kui ühte maailma suurimaid aardeid.

Petra

Petra külastamine

Petra külastamine on kõigile, kes on huvitatud ajaloo, arhitektuuri ja kultuuri sügavikust, vaieldamatu elamus. See on kogemus, mis ühendab seikluse kaljude ja ajalooliste rajade vahel liikumisest põnevusega, mis kaasneb antiikse tsivilisatsiooni imede avastamisega.

Ligipääs ja piletid

Jordaaniasse reisimisel tuleb esmalt jõuda Petrasse, mis asub umbes 240 kilomeetrit pealinn Ammanist lõunas. Ligipääs linnale on võimalik maanteid pidi ning seda teenindavad regulaarsed bussiühendused Ammanist, Akabast ja teistest linnadest. Samuti korraldavad paljud reisifirmad ekskursioone Petrasse, pakkudes tihti kaasa giidi ja transporti otse hotellist. Külastajad, kes soovivad suuremat paindlikkust, võivad kaaluda auto rentimist.

Piletiostu protsess Petra külastamiseks on lihtne. Pääsmed on saadaval Petra külastuskeskuses ning neid võib samuti eelnevalt internetist osta. Petra piletite hinnad varieeruvad, olenevalt külastaja staatusest – on olemas erinevad hinnad Jordaanias elavatele inimestele, Lähis-Ida riikide kodanikele ja rahvusvahelistele turistidele. Tavaliselt on pileti hind kõrgem neile, kes ööbivad väljaspool Petra piirkonda, et julgustada külastajaid viibima kohapeal ja toetama kohalikku majandust.

Petra külastamiseks on saadaval mitu erinevat piletitüüpi. Ühepäevane pilet on levinuim valik, kuid on ka mitmepäevased piletid, mis võimaldavad järjestikustel päevadel Petrat külastada. See on suurepärane võimalus neile, kes soovivad süveneda ja kogeda rohkem, sest Petra on tohutult suur ning ühe päevaga on keeruline kõike näha. Piletid sisaldavad sageli ka tasuta mobiilirakendust, mis toimib audiogiidina, pakkudes teavet oluliste vaatamisväärsuste ja ajaloo kohta.

Oluline on märkida, et Petra piletid ei ole odavad, kuid tulud lähevad otse kohalikku kogukonda ja aitavad kaasa säilitamispingutustele, tagades, et see ajalooline paik püsiks tulevastele põlvedele avastamiseks. Lapsed kuni teatud vanuseni saavad sageli tasuta sissepääsu, kuid võib kehtida ka erisoodustusi suurtele rühmadele või õpilastele.

Lisaks on Petra külastamiseks erilisi pileteid, nagu õhtune pilet, mis võimaldab näha Petrat öösel, kui tee on valgustatud sadade küünaldega, luues maagilise atmosfääri. Need õhtused külastused on piiratud päevadele ja nõuavad eraldi pääsmeid, mis pakuvad teistsugust vaadet ja kogemust.

Kui plaanite Petrat külastada, on oluline teha eeltööd ja planeerida oma reis hoolikalt. See tähendab ka seda, et tuleks arvestada aastaajaga, kuna suvekuudel võib kõrbekuumus olla väga intensiivne. Varakevad ja hilissügis on populaarsed ajad külastamiseks, kuna ilm on siis meeldivam. 

Petra on suur alalaiuv ala, kus külastajad veedavad tihti tunde matkates kivisel maastikul. Mugavad jalatsid on seega hädavajalikud, et läbida kiviseid radasid ja ronida mööda treppe, mis viivad erinevate vaatamisväärsusteni. Lisaks on Jordaanias päike eriti intensiivne, isegi varakevadel ja hilissügisel, nii et päikesekaitse, peakate ning piisavalt vett on samuti kriitilise tähtsusega, et vältida päikesepistet ja dehüdratsiooni.

Kuna Petra on tohutu – kivisse raiutud linna ala hõlmab ligikaudu 264 ruutkilomeetrit –, tuleks kaaluda varajast saabumist, et vältida päeva kõige kuumemaid tunde ja suuremaid rahvamasse. Paljud vaatamisväärsused, nagu Monastery (Ad Deir) ja kõrged ohverdusaltarid, asuvad linnast eemal mägedes, nõudes pikaajalist ronimist mööda kivitreppidest. Seega on varajane alustamine hea strateegia, et jõuaks päeva jooksul rohkem näha ja teha.

Kuigi Petra on tuntud oma majesteetlike kaljude ja ajalooliste monumentide poolest, on seal ka muid tegevusi, nagu hobuste, kaamelite või eeslitega ratsutamine, mis võib olla meeldiv vaheldus pikale jalutuskäigule. Need loomad on kohalike beduiinide hoole all ja pakuvad alternatiivset viisi Petra maastikul liikumiseks.

Mida saab näha? 

Petra, mida sageli nimetatakse roosaks linnaks oma unikaalse kivimite värvuse tõttu, on täis ajaloolisi ja arhitektuurilisi imesid, mis on rajatud nabatealaste poolt üle kahe tuhande aasta tagasi. Külastajatele avanevad siin kordumatud vaated, alates massiivsetest kaljutemplitest kuni keerukate hauakambrini.

  • Siiqi kuru – Petra külastus algab Siiqi kuruga, mis on kitsas ja dramaatiline looduslik koridor. Selle kõrguvad seinad varjavad päikest, luues mõnusa jaheduse, kui lähened Aardekojale. Siin on võimalik näha veel antiikset veesüsteemi ja pühi kivisse raiutud nikerdusi.
  • El Khazneh (Aardekoda) – Võib-olla kõige ikoonilisem struktuur Petras, El Khazneh on suurejooneline fassaad, mis ilmub äkitselt Siiqi kurust väljudes. See on peenelt nikerdatud otse roosasse kaljusse, mille eesmärk ja täpne ajalugu on endiselt arutelude teemaks, kuid arvatakse, et see võis olla hauakamber või tempel.
  • Petra teater – See rooma-aegne amfiteater, mis on välja raiutud kaljusse ja mahutab umbes 3000 pealtvaatajat, on imetlusväärne näide nabatealaste insenerioskustest ja armastusest meelelahutuse vastu. Teater näitab, kui laialt levinud oli Rooma kultuuriline mõju.
  • Kuninglikud hauakambrid – Need on rikkalikult kaunistatud hauakambrid, mis peegeldavad nabatealaste kuningliku perekonna ja kõrgema klassi liikmete staatust. Erinevates hauakambrites näeb eri stiilides arhitektuuri ja kunsti, mis kõik on aastatuhandeid vastu pidanud.
  • Ad Deiri klooster – See on veel üks hämmastav kaljustruktuur, mis on suurem isegi kui El Khazneh. Kloostrini viib ligi 800 astet, mille läbimine on omaette seiklus. Vaated ülalt on hingematvad ja vaikus seal ülal on peaaegu palpeeritav.
  • Jebel al-Madhbah – See on mägi Petras, mille tipus on suur nabatealaste rituaalipaik, mille keskmes on altar. Mitmed teadlased on pakkunud Jebel al-Madhbah’i piiblis mainitud Siinai mäeks.

Lisaks neile kuulsatele vaatamisväärsustele on Petra täis vähem tuntud templeid, hauakambreid ja altarid, mis on peidetud mööda laiu ja mägiseid radu. Iga nurga taga on midagi uut avastada, alates väikestest nikerdustest kuni tohutute fassaadideni, mis on jäänud vähem tuntuks.

Petra pakub ka mitmeid interaktiivseid kogemusi, nagu võimalus ratsutada kaamelitega või uurida maa-aluseid veeteid. Külastajad võivad leida ka värskete kaevude ja vesivannide varemeid, mis illustreerivad, kuidas nabatealased suutsid kõrbes leida ja hoida vett.

Petra

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Petra asub Jordaanias, mis on täis ajaloolisi paiku ja looduslikke imesid, pakkudes külastajatele palju avastamisrõõmu peale maailmakuulsa roosade kivide linnas veedetud aja.

  • Wadi Rum – Tuntud ka kui “Kuu org”, on Wadi Rum umbes 1,5 tunni autosõidu kaugusel Petrast. See on üks muljetavaldavamaid kõrbe maastikke maailmas, pakkudes laiaulatuslikke liivadüüne, karmi kaljumassiivi ja dramaatilisi graniitsambaid. Wadi Rum on olnud filmide, nagu “Lawrence of Arabia” ja “The Martian”, võttepaigaks, mis on selle kuuvalguses helendavad liivaluited ja kaljud kuulsaks teinud. Külastajad saavad korraldada jeepsafaare, kaamelisõite või isegi ööbida beduiinide telklaagrites.
  • Aqaba – Aqaba linn, mis asub Punase mere ääres ja on vaid mõne tunni kaugusel Petrast, on tuntud oma kaunite korallriffide ja suurepärase sukeldumisvõimaluste poolest. Siin saab ujuda koos värvikirevate kaladega, nautida snorgeldamist või lõõgastuda Aqaba rannalõõgastavates kuurortides.
  • Aaroni haud – Paar tunni sõidu kaugusel Petrast leiate end Jabal Harouni mäe tipust, tuntud ka kui Aaroni mägi. See on püha mägi, mille tipus asub Aaroni, Moosese venna, hauamonument. See on oluline palverännaku sihtkoht ja pakub uskumatuid panoraamvaateid ümbritsevale maastikule.
  • Shobak’i loss – Ajalooline Shobak’i loss asub Petrast umbes tund aega põhja pool. Ristisõdijate poolt 12. sajandil ehitatud loss on märkimisväärne oma asukoha ja ajaloo poolest. Kuigi nüüd on see varemeis, saavad külastajad endiselt tunda ajaloo hõngu, jalutades mööda vanaid seinu ja avastades saladuslikke tunneleid ja kaevu.
  • Little Petra (Siq al-Barid) – Vaid 15-minutilise sõidu kaugusel Petrast asub Little Petra, mis oli nabatealaste kauplemise peatuspaik, mis on palju vähem rahvarohke. Siin saab rahulikumalt uurida väikseid templeid ja elamukomplekse, mis on kaunistatud freskode ja hauakambritega.
  • Dana Biosphere Reserve – Dana on Jordaania suurim looduskaitseala, mis ulatub Wadi Araba kõrbealadest kuni kõrgustegevuskõrgusteni. See on koduks mitmesugusele taimestikule ja loomastikule, sealhulgas haruldastele lindudele ja loomadele. Matkajad saavad nautida mitmesuguseid radu, mis pakuvad hämmastavaid vaateid ja viivad läbi erinevate kliima- ja maastikutüüpide.
  • Al Beidha – Tuntud ka kui “Little Petra”, on nabatealaste arheoloogiline ala, kus on hästi säilinud kaljuelamud ja -struktuurid. Beida tähendab araabia keeles valget ja piirkond on saanud oma nime kanjoni seinu moodustava valge kivi järgi. Al-Beidha asub Petra põhjapoolses osas ja on osa Petra arheoloogilisest pargist, pakkudes täiendavat ülevaadet nabatealaste pärandist.
Petra

Kokkuvõtteks

Petra on enamt kui lihtsalt arheoloogiline imetegu; see on ajaloo, kultuuri ja inimliku püüdluse sümbioos, mis on raiutud Jordaania sügavatesse punakatesse kivimitesse. See artikkel on avanud ukse, mis viib teid läbi Petra aukartust äratavate rajade, alates selle müstilisest ajaloost kuni selle tänapäevase säraga elamiseni. 

Antud artiklis on välja toodud  praktilisi nõuandeid Petrasse reisimiseks, et saaksite ise kogeda seda uskumatut paika. Lõppude lõpuks pole Petra mitte pelgalt sihtkoht, vaid elav ajaloo õpik, mille lehekülgi saab iga külastaja oma silmaga pöörata ja käega katsuda.

Scroll to Top