Boliivia on maa, mille ilu ja mitmekesisus üllatab isegi kõige kogenenumaid reisijaid. See on koht, kus Andide majesteetlikud mäed kohtuvad Amazonase südames asuva lopsaka vihmametsaga, kus salapärased muistsed varemed räägivad lugusid ammu kadunud tsivilisatsioonidest ja kus iga teekond võib osutuda elu suurimaks seikluseks.
Olgu selleks siis ohtlik sõit mööda Yungase teed, lummav jalutuskäik Salar de Uyuni soolatasandike vahel või eksootiline avastusretk Amazonase sügavustesse – Boliivia on maa, mis ei jäta kedagi ükskõikseks.
Selles artiklis heidame pilgu Boliivia vaatamisväärsustele ja mõningatele erakordseimatele paikadele, et avastada mida Boliivial pakkuda on! Seega loe edasi, kui soovid minna teekonnale, mis on sama mitmekesine ja värvikas kui Boliivia ise!
- 1. Salar de Uyuni
- 2. La Pazi nõlvadelinn
- 3. Sucre’i ajalooline keskus
- 4. Tiwanaku (Tiahuanaco) varemed
- 5. Madidi rahvuspark
- 6. Laguna Colorada
- 7. Laguna Verde
- 8. Potosí hõbedakaevandused
- 9. Valle de la Luna (Kuutal)
- 10. Isla del Sol Titicaca järvel
- 11. Rurrenabaque ja Amazonase vihmamets
- 12. Oruro karneval
- 13. Amboró rahvuspark
- 14. Sajama rahvuspark
- 15. Yungase tee (Surma tee)
- Kokkuvõtteks
1. Salar de Uyuni
Salar de Uyuni on tõenäoliselt üks kõige muljetavaldavamaid ja kordumatuid loodusimesid, mida Boliivia pakkuda saab. Tegemist on maailma suurima soolatasandikuga, mis katab uskumatud 10 582 ruutkilomeetrit. Vihmahooajal, kui tasandikule koguneb veidi vett, muutub see maailma suurimaks peegliks, kajastades taevast nii täiuslikult, et silm ei suuda vahet teha maapinna ja taeva vahel. See on hetk, mis paneb paljud inimesed tundma, nagu nad kõnniksid pilvede seas.
Lisaks looduslikule ilule on Salar de Uyuni koduks ka hulgaliselt unikaalsetele liikidele, sealhulgas flamingodele, kes armastavad sealsete soolajärvede rikkalikku toiduvalikut. Tasandiku soolakrust on nii paks, et seda kasutatakse isegi ehitusmaterjalina, millest on loodud soolast ehitatud hotelle.
Sõidud Salar de Uyunisse algavad tihtipeale lähedalasuvast Uyuni linnast, kust külastajad saavad korraldada giidiga tuure. Soovitatav on valida mitmepäevane tuur, et saada täielik kogemus sellest võrratust kohast.
2. La Pazi nõlvadelinn
La Paz, Boliivia pealinn, on sõna otseses mõttes linn taevas. Asudes enam kui 3 500 meetri kõrgusel merepinnast, on see maailma kõrgemal asuv pealinn. Linna ümber kõrguvad Andide mäetipud, mis lisavad maalilisust sellele juba niigi ainulaadsele paigale.
La Paz on tuntud oma nõlvadele ehitatud majade, kitsaste tänavate ja elava tänavaelu poolest. Teleférico, mägironkla, on üks parimaid viise linna nägemiseks, pakkudes hämmastavaid vaateid majadele, mis klammerduvad mäekülgede külge, ja mäetippudele, mis raamivad seda kõike.
Külastajad võivad sukelduda ka rikkalikku kultuuri ja ajalukku, külastades selliseid paiku nagu San Francisco kirik ja nõidude turg, kus saab osta traditsioonilisi Boliivia amulette ja ravimeid.
3. Sucre’i ajalooline keskus
Sucre, Boliivia konstitutsiooniline pealinn, on tuntud oma valgete koloniaalhoonete, kirikute ja kloostrite poolest, mis on aastate jooksul säilinud peaaegu muutmata kujul. Linn on nimetatud UNESCO maailmapärandi nimistusse, kajastades selle tähtsust ajaloolise ja kultuurilise pärandina.
Külastajatele on Sucre mõnus paik, kus aeglaselt ringi jalutada, imetledes ajaloolist arhitektuuri, kauneid parke ja väljakuid. Kõrgetel platvormidel asuvad vaatepunktid, näiteks Recoleta klooster, pakuvad lummavaid panoraamvaateid linnale.
Sucre on ka koht, kus Boliivia iseseisvus sai alguse, mistõttu linna ajaloomuuseumid, näiteks Casa de la Libertad, on täis huvitavaid eksponaate ja teavet selle olulise ajaperioodi kohta.
4. Tiwanaku (Tiahuanaco) varemed
Tiwanaku on üks Lõuna-Ameerika kõige müstilisemaid ja intrigeerivamaid arheoloogilisi paiku. Asudes umbes 70 kilomeetrit La Pazist läänes, Tiwanaku varemed jäävad Boliivia kõrgplatole ja on tunnistuseks iidsele tsivilisatsioonile, mis õitses siin ligikaudu 1500 aastat enne inkade impeeriumit.
Tiwanaku on olnud juba sajandeid uurijate ja ajaloolaste huvi all, kes on proovinud mõista selle koha saladusi ja eesmärki. Kuigi palju on endiselt teadmata, usutakse, et Tiwanaku oli oluline religioosne ja kultuuriline keskus.
Varemed koosnevad mitmetest märkimisväärsetest struktuuridest, sealhulgas Kalasasaya templi, Päikesekella ja kuulsa Akapana püramiidi vahel. Kuid kõige kuulsam on kindlasti Päikesevärav – massiivne kiviplokk, millel on keerukad nikerdused, sealhulgas keskel asuv Jumal Viracocha kuju.
5. Madidi rahvuspark
Madidi on üks maailma bioloogiliselt mitmekesisemaid kaitsealasid ja ulatub Andide lumetippudest Amazonase vihmametsadeni. Rahvuspark, mis katab umbes 19 000 ruutkilomeetrit, on tõeline paradiis loodussõpradele.
Siin on erinevaid elupaiku alates mägismaast kuni savannideni, igapäevaseid vihmametsi ja jõelamme. Need mitmekesised elupaigad varjavad endas tohutut hulka loomastikku ja taimestikku, sealhulgas haruldasi ja ohustatud liike. Madidisse sukeldumine tähendab silmitsi seismist jaguaride, anacondade, harpy kotkaste ja roosa Amazonase delfiinidega.
Madidi külastamine pole lihtsalt looduse nautimine, vaid see on ka võimalus õppida tundma kohalikke põliselanike kogukondi ja nende traditsioonilist eluviisi Amazonases.
6. Laguna Colorada
Laguna Colorada, mis tõlkes tähendab “Punast Laguuni”, on tõeliselt silmapaistev loodusime Boliivia Altiplano piirkonnas. See on madal soolajärv, mis katab ligikaudu 60 ruutkilomeetrit ja on eriti kuulus oma punase tooni poolest, mis on tingitud vetikate ja planktoni olemasolust vees.
See ei ole aga ainus värv, mis järvil on – seda ääristavad valged soolakoorikud ja selle vete vahel võib näha valgeid, pruune ja siniseid laike. Laguna Colorada on ka rahvusvaheliselt tunnustatud Ramsari märgalana, mis tähendab, et see on rahvusvahelise tähtsusega niiskuse ja lindude pesitsusala.
Lisaks oma ilule on laguun ka elupaigaks tuhandetele Andide flamingodele, mis lisavad veelgi rohkem värvi ja elu sellele juba niigi erakordsele paigale. Flamingode vaatlemine, kuidas nad kõnnivad ja toituvad selle punase vee sees, on tõeliselt unustamatu vaatepilt.
7. Laguna Verde
Boliivia kõrgplatool, tuntud ka kui Altiplano, on koduks paljudele uimastavatele järvidele, kuid üks silmapaistvamaid nende seas on kindlasti Laguna Verde ehk Roheline Laguun. See imeline järveke asub Eduardo Avaroa Rahvusliku Andide Fauna Looduskaitseala lõunaosas, otse tulemäe Licancaburi jalamil, mis ulatub enam kui 5900 meetri kõrgusele.
Laguna Verde ainulaadsus seisneb tema erksalt rohelises toonis, mida intensiivistab tugev tuul ja päikesevalgus. See erakordne värvus on tingitud kõrgest mineraalainete sisaldusest vees, eriti plii, väävel ja kaltsiumkarbonaadist.
Laguna Verde on ka suurepärane koht mägismaastiku nautimiseks, eriti varahommikul, kui päike tõuseb ja peegeldab mäe Licancaburi tippu. See on vaade, mis jääb kauaks meelde.
8. Potosí hõbedakaevandused
Potosí linn, mis asub Boliivia kõrgplatool, on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuri poolest, kuid eriti tuntud on see oma hõbedakaevanduste poolest. 16. sajandil oli Potosí üks maailma suurimaid hõbeallikaid ja oli suuresti vastutav Hispaania impeeriumi rikkuse eest.
Cerro Rico ehk “Rikas mägi” kohal domineerib linna maastikku ja on selle kaevandustegevuse südameks juba sajandeid. Kuigi tingimused kaevandustes on olnud ja on siiani väga rasked, on need kaevandused olnud eluliselt tähtsad linna majandusele.
Külastajad saavad korraldada giidiga tuure kaevandustesse, et saada ülevaade selle ajaloolise koha töötingimustest ja tähtsusest. See on sügavalt emotsionaalne kogemus, mis annab ainulaadse vaate Boliivia ajaloole ja kultuurile.
9. Valle de la Luna (Kuutal)
Vaid mõne kilomeetri kaugusel La Pazist asub Valle de la Luna, mis on tõeline geoloogiline ime. Nimi “Kuutal” tuleneb sellest paigast leiduvate ainulaadsete kivimoodustiste ja erodeerunud maastike sarnasusest kuumaastikuga.
Kuutal koosneb peamiselt savi- ja liivakivist, mis on aja jooksul erodeerunud, luues lõputu labürindi teravate tornide ja sügavate kanjonitega. Erinevate mineraalide olemasolu tõttu maapinnas on see maastik kaetud mitmesuguste värvidega, mis muutuvad sõltuvalt päevaajast ja valgustingimustest.
Kuutalu radadel kõndides tunneb külastaja end justkui teisel planeedil, olles ümbritsetud selle ainulaadse ja kummalise maastikuga. See on koht, kus loodus on loonud tõelise kunstiteose ja see on kindlasti üks Boliivia kõige märkimisväärsemaid vaatamisväärsusi.
10. Isla del Sol Titicaca järvel
Isla del Sol ehk Päikese saar asub Titicaca järve põhjaosas, Boliivia poolel. Seda peetakse Andide kultuuri sünnikohaks ja usutakse, et see on koht, kus päikesejumal Inti ja esimene Inka Manco Capac sündisid. Saar on täis ajalugu, müsteeriumi ja ilu.
Titicaca järv ise on Lõuna-Ameerika suurim järveveekogu ja üks kõrgeimal asuvaid suuri järvi maailmas. Isla del Solil on mitmeid ajaloolisi ja arheoloogilisi paiku, sealhulgas iidseid tempeleid, terrasse ja pühasid allikaid. Saare idülliline maastik, mida iseloomustavad kaljuäärsed rannad, kuldsed põllud ja muistsed kivid, pakub ka lummavat vaadet lumetippudele kaugel taustal.
Kuigi saarel ei ole autosid, võib seda lihtsasti avastada jalgsi mööda traditsioonilisi teid, mis rändavad läbi iidsete külade ja terrasside põldude. Kogemus Isla del Solil on aeglaselt kulgev, pakkudes külastajatele võimalust süüvida Andide sügavasse kultuuri ja maagiasse.
11. Rurrenabaque ja Amazonase vihmamets
Rurrenabaque on Boliivia Amazonase vihmametsa värav. See väike linn asub Beni jõe ääres ja on aluseks paljudele seiklustele Amazonase südamesse. Siit algavad tuurid Madidi rahvusparki, pampasele ja teistesse metsikutesse piirkondadesse, kus külastajad saavad kogeda vihmametsa oma täies hiilguses.
Amazonase vihmamets, maailma suurim troopiline vihmamets, on bioloogilise mitmekesisuse aare. Rurrenabaquest algavad ekskursioonid võivad viia külastajaid läbi tihedate metsade, kus elab tohutu hulk linnu-, looma- ja putukaliike. Reisid viivad tihti ka kohalike kogukondade juurde, pakkudes haruldast võimalust näha ja õppida Amazonase elanike traditsioonilisest eluviisist.
12. Oruro karneval
Oruro karneval on üks suurimaid ja kõige värvikirevamaid sündmusi Lõuna-Ameerikas. See UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv festival meelitab igal aastal sadu tuhandeid külastajaid, kes tulevad nautima paraade, tantsu, muusikat ja kultuuri.
Karneval kestab mitu päeva ja selle kulminatsioon on suur paraad, kus tuhanded tantsijad ja muusikud marssivad läbi linna tänavate, esitades traditsioonilisi Boliivia tantse. Kostüümid on hämmastavalt detailirohked ja värvikad, kajastades Boliivia mitmekesist kultuuri ja ajalugu.
Üks kõige sümbolilisemaid tantse on “Diablada”, mis kujutab hea ja kurja vahelist võitlust. Oruro karneval pole ainult pidu, vaid ka religioosne pühendumus, mis ühendab põliselanike traditsioone ja katoliku usku. See on sündmus, mis peegeldab Boliivia kultuuri sügavust ja rikkust.
13. Amboró rahvuspark
Amboró rahvuspark asub Boliivia südames ja on tõeline bioloogilise mitmekesisuse oaas. Park katab umbes 6370 ruutkilomeetrit ja on märkimisväärne oma unikaalse maastiku poolest, kus Amazonase vihmamets kohtub Andide mägedega. See geograafiline eripära on loonud koha, kus kohtuvad kolm erinevat ökosüsteemi: Amazonase madalik, Andide mäed ja Chaco piirkond.
Pargi mitmekesisus on lihtsalt hämmastav. Siin leidub rohkem kui 800 linnuliiki, 125 imetajaliiki ja lugematul hulgal putukaid, kaasa arvatud haruldasi ja ohustatud liike. Amboró on tõeline paradiis linnuvaatlejatele ja loodushuvilistele.
Lisaks loodusele on Amboró rahvuspark koduks ka mitmele põlisrahvaste kogukonnale, kes elavad ja töötavad selle maal. Külastajad saavad matkata mööda hästi hooldatud radu, avastada kohalikku floorat ja faunat ning isegi ööbida kohalikes majutuskohtades, nautides kohalikku kultuuri ja traditsioone.
14. Sajama rahvuspark
Asudes Boliivia lääneosas, piirnedes Tšiiliga, on Sajama rahvuspark koduks riigi kõrgeimale mäetipule – Nevado Sajamale, mis ulatub 6542 meetri kõrgusele. See majesteetlik mägi domineerib parki ja on olnud põliselanike jaoks püha juba sajandeid.
Lisaks mägedele on Sajama rahvuspark tuntud oma kõrgmäestiku metsade, geisrite, kuumaveeallikate ja rikkaliku eluslooduse poolest. Park pakub mitmeid matkaradasid, mis viivad läbi kõrgmäestiku metsade, kus kasvavad hiiglaslikud kiviaedalad – maailma kõrgeimad puud.
Sajama on ideaalne koht neile, kes soovivad kogeda Andide kõrgmäestiku vaikust ja ilu, nautida lõõgastavaid kuumaveeallikaid ja avastada Boliivia mitmekesist loodust ja kultuuri.
15. Yungase tee (Surma tee)
Yungase tee, tuntud ka kui Surma tee, on üks maailma kõige ohtlikumaid teid. See umbes 80 km pikkune tee ühendab La Pazi linnast asuvat linnakest Coroicoga ja on saanud kuulsaks oma kitsaste teelõikude, järskude kurvide ja hingematvate vaadete poolest.
Tee ehitati 1930ndatel ja on olnud paljude õnnetuste toimumiskoht, millest paljud on lõppenud traagiliselt. Sellest hoolimata on Surma tee muutunud populaarseks turismiobjektiks, eriti mägiratturite seas, kes tulevad kogema selle ekstreemset sõitu.
Kuigi tee on ohtlik, pakub see ka ühte Boliivia kõige ilusamat maastikku. Tee viib läbi pilvede metsa ja pakkudes vaateid sügavatele orgudele, jugaadele ja lopsakale vihmametsale. Selle vaatemängulise ja adrenaliinirohke tee läbimine on paljude julgete seiklejate jaoks Boliivia reisi tipphetk.
Kokkuvõtteks
Boliivia pakub reisijatele enneolematut mitmekesisust, ühendades endas Andide mäestike majesteetilisuse, Amazonase sügavate vihmametsade saladused ja ajaloolised varemed, mis jutustavad lugusid iidsetest tsivilisatsioonidest. Alates ohtlikest teekondadest Yungase teel kuni rahulike hetkedeni Salar de Uyuni soolatasandikel, avaneb Boliivia kui riik, mis pakub lõputuid avastusi. Kõik need paigad on tõestuseks Boliivia rikkalikust pärandist ja kultuurilisest mitmekesisusest, mis ootab avastamist.