Millal minna Boliiviasse

Millal minna Boliiviasse?

Boliivia, Lõuna-Ameerika varjatud pärl, pakub reisijatele ainulaadset kombinatsiooni rikkalikust kultuuripärandist, hingematvatest maastikest ja elavatest festivalidest. 

Olles riik, kus Andide mäestik kohtub lopsaka Amazonase vihmametsaga, esitab Boliivia erineva kliima ja mitmekesised maastikud, mis mõjutavad suuresti reisiaegade valikut. 

See artikkel juhatab teid läbi Boliivia eriilmeliste hooaegade, pakkudes teavet parimate reisikuude, festivalide, hooajaliste kulude ja muude oluliste nüansside kohta, et aidata teil planeerida unustamatut seiklust.

Millal minna Boliiviasse

Boliivia kliima

Boliivia, Lõuna-Ameerika südames asuv maa, pakub ainulaadset kliimat, mis tuleneb selle mitmekülgsest geograafiast. Riik asub kahe domineeriva kliimavööndi vahel: Amazonase vihmamets ja Andide mäestik. Need kaks erinevat piirkonda loovad Boliivias ainulaadse ilmastikuolude kombinatsiooni, muutes selle üheks huvitavaimaks sihtkohaks nii kliima kui ka looduse osas.

Andide mäestiku aladel, kuhu kuuluvad ka kõrged linnad nagu La Paz, on tüüpiline mägikliima. Siin on päevad enamasti päikeselised ja soojad, kuid ööd võivad olla üllatavalt külmad, eriti talvekuudel juunist augustini. 

Sademeid esineb peamiselt suveperioodil (detsember-märts), kui vihmaperiood toob kaasa rikkalikud sademed, mis võivad tekitada transpordiprobleeme. Kõrgematel aladel, nagu Salar de Uyuni soolakõrb, võivad temperatuurid langeda eriti madalale, isegi alla nulli.

Teisest küljest, Amazonase madalikel, mis hõlmavad Boliivia põhja- ja idaosasid, valitseb troopiline kliima. Siin on aastaringselt kõrge õhuniiskus ja temperatuurid jäävad enamasti vahemikku 25-30 kraadi Celsiuse järgi. Vihametsa piirkonnas esinevad sageli tugevad vihmasajud, eriti vihmaperioodil.

Boliivia keskosas asuvad piirkonnad, nagu Santa Cruz, pakuvad mõõdukamat kliimat. Siin on talved jahedamad ja kuivemad, samas kui suved on soojemad ja niiskemad. See teeb Santa Cruzi ja selle ümbruskonna atraktiivseks sihtkohaks aastaringselt, pakkudes tasakaalustatud kombinatsiooni päikesepaistelistest päevadest ja mõõdukast temperatuurist.

Boliivia kliima on niivõrd mitmekesine, et see võimaldab reisijatel kogeda erinevaid ilmastikutingimusi isegi lühikese ajavahemiku jooksul. Oluline on märkida, et kliima erineb oluliselt sõltuvalt asukohast ja kõrgusest. Seetõttu peaksid reisijad olema valmis erinevateks ilmastikutingimusteks ja pakendama vastavalt oma reisi plaanidele ja valitud piirkondadele.

Millal minna Boliiviasse

Parim aeg Boliiviasse reisimiseks

Boliivia pakub aasta läbi palju avastamisrõõmu, kuid teatud aastaajad võivad olla reisimiseks eriti soodsad, olenevalt teie huvidest ja tegevustest, mida plaanite. Parima reisiaja määramisel on oluline arvestada nii ilmastikutingimusi kui ka kultuurisündmusi.

Kuiv periood (mai kuni oktoober)

Kuiv periood, mis kestab maist oktoobrini, peetakse üldiselt parimaks ajaks Boliiviasse reisimiseks. Sel ajal on ilm enamasti selge ja päikeseline, eriti Andide piirkonnas ja Altiplano kõrgtasandikel. See on ideaalne aeg matkamiseks, mägironimiseks ja Boliivia loodusliku ilu nautimiseks.

Kõrgemates piirkondades, nagu La Paz, Potosí ja Salar de Uyuni, on päevad meeldivalt soojad, kuigi ööd võivad olla jahedad. Madalamates piirkondades, nagu Santa Cruz ja Amazonase bassein, on ilm mõõdukam ja vähem niiske kui muul ajal aastas. Kuiva hooaja lõpus, augustist oktoobrini, võivad päevased temperatuurid olla eriti soojad.

Vihmaperiood (november kuni aprill)

Vihmaperiood kestab novembrist aprillini ja on tuntud sagedaste, kuid lühikeste vihmasadude poolest. Andide piirkonnas võib see periood kaasa tuua mõned liiklusprobleemid, kuna vihmad muudavad teed libedaks ja raskendavad ligipääsu mõnedele piirkondadele. Siiski on see ka aeg, mil maastik muutub lopsakamaks ja veekogud täituvad, luues imelisi vaateid.

Vihmaperiood on ideaalne aeg Boliivia Amazonase piirkonda külastamiseks, kuna kõrgem veetase lihtsustab jõetransporti, avardades juurdepääsu mõnedele kõige kaugematele ja maalilisematele aladele. Sel ajal võib ka loomavaatlus olla eriti rikkalik.

Festivalid ja kultuurisündmused

Boliivia kultuurikalender pakub terve aasta vältel mitmeid värvikaid festivale ja sündmusi, mis võivad samuti mõjutada teie reisi planeerimist. Kõige kuulsam neist on Carnaval de Oruro, mis toimub veebruaris või märtsis. See UNESCO poolt tunnustatud kultuurisündmus on suurepärane võimalus kogeda Boliivia rikkalikku kultuuri ja traditsioone.

Kuidas otsustada?

Reisimise ideaalne aeg Boliiviasse sõltub teie isiklikest eelistustest ja sellest, milliseid tegevusi kavatsete ette võtta. Neile, kes soovivad matkata ja nautida selget ilma, on parim aeg kuiv hooaeg. Kuid neile, kes otsivad rohkem seiklust ja tahavad kogeda vihmametsa oma täies hiilguses või külastada kultuurisündmusi, võib vihmaperiood pakkuda unustamatuid kogemusi.

Millal minna Boliiviasse

Mis kuudel tasuks Boliiviasse minekut vältida?

Boliivias on teatud ajad, mille jooksul võivad ilmastikuolud või muud tegurid muuta reisimise keerulisemaks või vähem nauditavaks. Kuigi on oluline meeles pidada, et see sõltub suuresti isiklikest eelistustest ja reisimisstiilist, on siiski mõned perioodid, mida võiks kaaluda vältida.

 • Vihmaperiood (detsember kuni märts) – Ehkki vihmaperiood võib olla suurepärane aeg Amazonase piirkonna külastamiseks, kuna kõrgem veetase muudab jõetranspordi lihtsamaks, on see aeg, mida võiks vältida, kui teie plaanid hõlmavad matkamist või mägironimist Andides või Altiplano kõrgtasandikel. Tugevad ja sagedased vihmasajud võivad põhjustada liiklusprobleeme, teede sulgemisi ja isegi maalihkeid. Samuti võivad vihmad piirata juurdepääsu teatud turismipiirkondadele ja raskendada matkamist.
 • Kõrge turismihooaeg (juuni kuni august) – Juunist augustini, mis langeb kokku Põhjapoolkera suvepuhkuste ja Boliivia kuiva hooajaga, võib riigis olla kõrge turismihooaeg. Kuigi ilm on sel ajal meeldiv ja soosib väliaktiivsusi, võivad populaarsemad sihtkohad, nagu Salar de Uyuni ja La Paz, muutuda väga rahvarohkeks. Lisaks võivad majutuse hinnad tõusta ning turismiatraktsioonide ja -teenuste ülerahvastatus võib vähendada külastuskogemust.
 • Teatud pühad ja festivalid – Boliivia pakub rikkalikku kultuurikalendrit, kuid teatud festivalid või riiklikud pühad võivad tuua kaasa suurema rahvaarvu ja hinnatõusu. Näiteks Carnaval de Oruro ajal võib leida majutust keeruline olla ning hinnad võivad tõusta märkimisväärselt. Kuigi festivalid pakuvad unikaalset kultuurikogemust, võib nende aegadel reisimine olla stressirohkem ja kallim.

Kuigi Boliivia on aastaringselt suurepärane sihtkoht, tasuks kaaluda vältida vihmaperioodi ja kõrgturismihooaega, kui otsite rahulikumat reisikogemust või soovite tegeleda väliaktiivsustega. 

Samuti on oluline arvestada, et teatud kultuurisündmused võivad tuua kaasa suuremaid rahvamasse ja kõrgemaid hindu, mis võivad mõjutada teie reisiplaane ja eelarvet.

Millal minna Boliiviasse

Festivalid ja muud sündmused

Boliivia on rikas oma kultuurilise mitmekesisuse ja traditsioonide poolest, mida tähistatakse aastaringselt mitmesuguste festivalide ja sündmustega. Need sündmused kujutavad endast riigi rikkalikku pärandit ja pakuvad külalistele võimalust kogeda Boliivia kultuuri autentsel ja elavatel viisidel.

 • Carnaval de Oruro – Carnaval de Oruro on üks tuntumaid ja olulisemaid kultuurisündmusi Boliivias, mida UNESCO on tunnustanud kui “Inimkonna Vaimse Pärandi Meistriteost”. See toimub tavaliselt veebruaris või märtsis ja kestab umbes kümme päeva, tipnedes suure paraadiga. Festival on sügavalt juurdunud Boliivia religioosses ja kultuurilises pärandis, ühendades katoliku usutraditsioone ja põlisrahvaste uskumusi. Paraadis osalevad tantsijad ja muusikud esitavad erinevaid traditsioonilisi tantse, riietudes värvikirevatesse kostüümidesse ja kandma keerukaid maske.
 • Alasitas – Alasitas on veel üks ainulaadne festival, mis toimub igal aastal jaanuari lõpus. Festivali keskmes on miniatuursed käsitööesemed, mida ostetakse ja vahetatakse, sümboliseerides soove ja unistusi tulevaks aastaks. See on kombineeritud usuline ja kultuuriline sündmus, kus osalejad paluvad õnne ja edu Ekeko jumalale, õnne ja rikkuse jumalale.
 • Semana Santa – Semana Santa ehk püha nädal on üle Boliivia tähistatav katoliku traditsioon, mis toimub lihavõtteperioodil. Selle nädala jooksul toimuvad mitmed religioossed rongkäigud, kirikuteenistused ja muud kombed. Copacabana linnas, mis asub Titicaca järve kaldal, on eriti tuntud oma Semana Santa tähistamise poolest, kus traditsioonilised rituaalid ja kultuurilised tegevused segunevad.
 • Gran Poder – Gran Poderi festival, mis toimub igal aastal mais või juunis La Pazis, on veel üks suurejooneline kultuurisündmus. See pidustus on pühendatud “Suure Võimu” Jeesusele ja on tuntud oma suurejoonelise rongkäigu poolest, kus osalevad tuhanded tantsijad ja muusikud. See on segu religioossest pühendumusest ja rõõmsast tähistamisest, mis väljendab Boliivia kultuuri ja usulist mitmekesisust.
 • Ch’utillos – Ch’utillos, mida peetakse Potosís augusti lõpus, on veel üks traditsiooniline festival, mis ühendab religioosseid rituaale ja põlisrahvaste kombeid. See tähistab Andide mägijumalat ning on tuntud oma värvikate tantsude, riietuse ja muusika poolest.
 • Inti Raymi – Inti Raymi ehk Päikese Festival toimub iga-aastaselt juuni lõpus, tähistades talvist pööripäeva ja austades Päikesejumalat. See on eriti oluline sündmus Boliivia põlisrahvaste seas, kelle jaoks see on aeg tänada jumalaid ja paluda viljakat põllumajandusaastat.
 • Reyes – Reyes või Kolmekuningapäev tähistatakse 6. jaanuaril, märgistades jõuluperioodi lõppu. Sellel päeval toimuvad traditsioonilised kingituste vahetamised ja erilised usulised tseremooniad.
Millal minna Boliiviasse

Hooajalised kulud ja hinnad Boliivias

Boliivias reisimise kulusid mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas reisi ajastus, valitud sihtkohad ja tegevused. Hooajalised muutused võivad mõjutada nii majutuse kui ka lennupiletite hindu, samuti kohalikke teenuseid ja atraktsioone. Mõistmine, kuidas hooajad mõjutavad reisimise kulusid, aitab teil paremini planeerida ja eelarvet koostada.

 • Kuiv hooaeg – Kuiv hooaeg, eriti juunist augustini, langeb kokku Boliivia turismi kõrghooajaga. See periood meelitab ligi suurema hulga reisijaid, eriti rahvusvahelisi turiste, tänu soodsatele ilmastikutingimustele, mis on ideaalsed matkamiseks ja vaatamisväärsuste külastamiseks. Selle tagajärjel võivad majutushinnad, eriti populaarsetes turismipiirkondades nagu La Paz, Salar de Uyuni ja Titicaca järv, tõusta. Samuti võivad olla kõrgemad hinnad giiditud tuuridele ja teistele turismiteenustele. Lennupiletite hinnad rahvusvahelisel ja kohalikel marsruutidel võivad samuti olla kõrgemad, seega on soovitatav broneerida need ette, et saada paremaid hindu.
 • Vihmaperiood – Vihmaperiood, mis kestab novembrist aprillini, on Boliivias madalam turismihooaeg. Selle perioodi jooksul on tavaliselt vähem turiste, mis tähendab, et majutuse ja teiste turismiteenuste hinnad võivad langeda. See võib olla hea aeg eelarveteadlikele reisijatele, kes otsivad soodsamaid reisivõimalusi. Siiski tuleb arvestada, et vihmasem ilm võib mõjutada teatud tegevuste kättesaadavust ja reisiplaane, eriti mägistes ja maapiirkondades. Kuigi mõned teenused ja atraktsioonid võivad olla odavamad, võib ilmastikust tingitud ebakindlus põhjustada teatud piiranguid.
 • Kultuuriüritused ja pühad – Boliivia festivalide ja pühade ajal võivad hinnad samuti tõusta, eriti suurte sündmuste, nagu Carnaval de Oruro või Semana Santa ajal. Sellel perioodil võivad majutusasutused ja lennufirmad tõsta hindu vastusena suurenenud nõudlusele. Samuti võivad teatud populaarsed turismiobjektid ja -teenused nõuda eelbroneerimist.

Boliivia reisimise kulud varieeruvad hooajaliste ja kultuuriliste tegurite tõttu. Kuiv hooaeg toob tavaliselt kaasa kõrgemad hinnad ja rohkem rahvast, samas kui vihmaperiood võib pakkuda soodsamaid võimalusi, kuid piiratud tegevustega. 

Pühade ja festivalide ajal on samuti oluline arvestada potentsiaalsete hinnatõusude ja broneerimisnõuetega. Eelnev uurimistöö ja planeerimine aitavad optimeerida eelarvet ja parandada reisikogemust.

Millal minna Boliiviasse

Mida Boliivias näha ja teha?

Boliivia pakub külastajatele hulgaliselt vaatamisväärsusi ja tegevusi, mis peegeldavad selle rikkalikku kultuuri, ajalugu ja mitmekesist maastikku. Alates mägimatkadest ja iidsete linnade avastamisest kuni elavate turgude ja kultuurisündmusteni, on Boliivias palju avastamist ootavat.

 • Andide mäestik ja matkamine – Andide mäestik, mis ulatub läbi Boliivia, on matkamise ja mägironimise paradiis. Huayna Potosí ja Illimani pakuvad väljakutsuvaid matku ja on populaarsed mägironijate seas. Salar de Uyuni, maailma suurim soolakõrb, pakub unustamatut kogemust oma erakordse maastiku ja unikaalsete fotovõimalustega. Jalutuskäigud soolakõrbe kristallilistes tasandikes on midagi, mida ei saa mujal kogeda.
 • Amazonase vihmamets – Amazonase vihmamets, mis hõlmab Boliivia põhja- ja idaosa, on suurepärane koht looduse ja metsiku eluslooduse avastamiseks. Madidi rahvuspark ja Noel Kempff Mercado rahvuspark on populaarsed sihtkohad, kus saab teha vihmametsa matku, vaadelda erinevaid loomaliike ja osaleda jõeekskursioonidel.
 • Linnad ja kultuur – La Paz, Boliivia pealinn, asub Andides ja on tuntud oma hingematva asukoha ja elava kultuuriga. Linnas saab külastada erinevaid turge, muuseume ja ajaloolisi hooneid. Sucre, konstitutsiooniline pealinn, on tuntud oma hästi säilinud koloniaalstiilis arhitektuuri ja rikka ajalooga. Santa Cruz, suurim linn, pakub moodsamat vaadet Boliivia kultuurile, rikkalike kaubanduskeskuste ja restoranidega.
 • Tiwanaku – Tiwanaku, mis asub La Pazist läänes, on üks Lõuna-Ameerika kõige olulisemaid arheoloogilisi leiukohti. See oli kunagi võimas pre-Inka tsivilisatsiooni keskus ja on nüüd avatud külastajatele, kes soovivad uurida selle iidseid templeid ja struktuure.
 • Boliivia köök – Boliivia köök on sama mitmekesine kui selle maastik. Proovige kindlasti kohalikke hõrgutisi, nagu salteñas (käsitööna valmistatud pirukad), quinoa, lama- ja alpakaliha, samuti erinevaid kartulisorte. Linnades leidub arvukalt restorane ja kohvikuid, mis pakuvad traditsioonilisi ja kaasaegseid Boliivia roogi.
 • Carnaval de Oruro ja muud festivalid – Carnaval de Oruro on Boliivia kõige kuulsam festival, mis toob kokku tuhandeid külastajaid, et nautida traditsioonilisi tantse ja kostüüme. Teised festivalid, nagu Alasitas ja Gran Poder La Pazis, pakuvad samuti ainulaadseid kultuurielamusi.
 • Titicaca järv – Titicaca järv, maailma kõige kõrgemal asuv laevatatav järv, on tuntud oma loodusliku ilu ja kultuurilise tähtsuse poolest. Külastage põlisrahvaste kogukondi Isla del Solil ja Isla de la Lunas, et kogeda traditsioonilist eluviisi.
Millal minna Boliiviasse

Mida peaks veel Boliiviasse minnes team?

Boliivia külastamine võib olla põnev ja rikastav kogemus, kuid nagu iga välismaa sihtkoha puhul, on oluline end ette valmistada ja teada mõningaid olulisi aspekte, mis aitavad teie reisi sujuvamaks ja nauditavamaks muuta.

 • Tervise ja ohutuse kaalutlused – Enne Boliiviasse reisimist on soovitatav konsulteerida tervishoiutöötajaga, et arutada vajalikke vaktsineerimisi ja tervisemeetmeid. Kõrgmäestikuhaigus ehk äge mäestikuhaigus (AMS) on levinud kõrgematel aladel nagu La Paz, seega on oluline aklimatiseeruda ja vältida liigset füüsilist koormust esimestel päevadel. Samuti on oluline juua palju vett ja võib-olla kasutada kõrgmäestikule sobivaid ravimeid. Lisaks on soovitatav hoolitseda oma isikliku ohutuse eest, vältides üksinda öösel ringi liikumist ja olles teadlik oma isiklikest asjadest rahvarohketes kohtades. Kuigi Boliivia on enamasti turvaline sihtkoht, võib esineda taskuvargusi ja väiksemaid kuritegusid, eriti suurlinnades.
 • Kultuuriline tundlikkus – Boliivia on kultuuriliselt rikas riik, kus elab palju põlisrahvaste kogukondi. Turistidena on oluline austada kohalikke tavasid ja traditsioone. See hõlmab sobiva riietumise järgimist, eriti religioossetes kohtades ja maapiirkondades, ning küsida luba enne kohalike inimeste ja nende vara pildistamist. Samuti on hea mõte õppida mõningaid põhisõnu hispaania keeles, mis on riigi peamine keel.
 • Liikumise võimalused – Boliivia transpordisüsteem on mitmekesine, ulatudes lennukitest ja bussidest kuni taksode ja kohalike “micros” (väikebussid)ni. Lennureisid võivad olla kiireim viis pikkade vahemaade läbimiseks, eriti kui soovite külastada nii Andide piirkondi kui ka Amazonase madalikke. Maanteetransport võib olla aeglasem ja vähem prognoositav, eriti vihmaperioodil. Linnades on takso kasutamine soovitatav, kuid veenduge, et see oleks ametlik ja usaldusväärne.
 • Raha ja kulutused – Boliivia rahaühik on boliviano. Paljudes kohtades, eriti maapiirkondades ja väiksemates linnades, ei pruugi krediitkaarte aktsepteerida, seega on oluline kaasas kanda sularaha. Samuti on oluline olla teadlik valuutavahetuse määradest ja kohalikest hinnatõusudest, eriti turismipiirkondades.
Millal minna Boliiviasse

Kokkuvõtteks

Reisimine Boliiviasse varieerub oluliselt sõltuvalt aastaajast, kusjuures iga periood pakub unikaalseid elamusi. 

Kuiv hooaeg (mai-oktoober) sobib ideaalselt matkamiseks ja festivalide külastamiseks, samas kui vihmaperiood (november-aprill) avab Amazonase imed. 

Tervise, turvalisuse ja kultuurilise tundlikkuse teadvustamine on oluline, et tagada rikastav reisikogemus. 

Boliivia on aastaringselt avastamiseks avatud, kutsudes külastajaid oma mitmekesise looduse ja kultuuriga.

Scroll to Top