Big Ben

Big Ben – Suur ülevaade ja reisijuht

Kui Londoni südames lööb kell, kajab selle heli läbi ajaloo ja ühendab hetked traditsioonidega, mis on sügavamad kui Thamesi jõe vool. 

See kell, mida tuntakse üle maailma kui Big Beni, pole lihtsalt ajanäitaja, vaid Briti identiteedi lahutamatu osa. Elizabeth Tower, mis peidab endas Big Beni, kerkib majesteetlikult Westminsteri palee kõrvale, olles sajandeid seisnud tunnistajana nii riiklikele rõõmudele kui ka raskustele. 

See artikkel viib teid rännakule läbi aja, avades Big Beni ajaloo, tänapäevase olulisuse, külastusvõimalused ning läheduses asuvad ajaloolised vaatamisväärsused. Uurime müüte ja põnevaid fakte, mis lisavad värve sellele ikoonilisele struktuurile, mis on palju enamat kui lihtsalt kell. 

Seega loe edasi ja valmistu avastama Londoni üht kõige ikoonilisemat vaatamisväärsust – Big Beni.

Big Beni ülevaade

Big Ben, mis on üks Londoni ja kogu Ühendkuningriigi kõige ikoonilisemaid vaatamisväärsusi, pole tegelikult mitte torn ega kell ise, vaid kellamängu suurim kell. See paikneb Elizabeth Toweri tipus, mis on Westminsteri palee põhjaküljel, ja on tuntud oma täpse aja ning sügava, resonantse heli poolest.

Ehitustööd Big Beni torni jaoks algasid 1843. aastal, ja kell hakkas tööle 1859. aasta juulis. Torni kavandasid arhitektid Charles Barry ja Augustus Pugin, kes olid vastutavad ka ülejäänud Westminsteri palee gooti stiilis ümberehituse eest pärast seda, kui suur tulekahju 1834. aastal suure osa originaalist hävitas. Torni kõrgus on 96 meetrit ja see koosneb 334 kivist trepist, mis viib tipus asuva kellaplatvormini.

Big Beni kell ise kaalub umbes 13,5 tonni ja selle valas 1858. aastal Whitechapel Bell Foundry. Kell on tehtud pronksist, mis annab sellele iseloomuliku kuldse tooni ja võimsa kõla. Aastate jooksul on kell saanud mitmeid kahjustusi, sealhulgas lõhe Teise maailmasõja ajal, kuid see on restaureeritud ja jätkuvalt üks maailma kuulsamaid ajanäitajaid.

Big Ben ja Elizabeth Tower on saanud palju tähelepanu mitte ainult oma arhitektuurilise ilu, vaid ka kui Briti kultuurilise identiteedi sümbolid. Nad on ilmunud arvukates filmides, televisioonisarjades ja fotodel, muutes selle koha veelgi tuntumaks kogu maailmas. Kell lööb iga täistund, millele lisanduvad kvartalilöögid, mis märgivad aja möödumist, olles nii Londoni elanikele kui ka külastajatele meeldetuletuseks sajanditevanusest ajaloost ja traditsioonidest.

Ajalugu

Big Ben

Big Beni ajalugu on lahutamatult seotud Briti parlamentaarse demokraatia sümbolite ja traditsioonidega. Selle juured ulatuvad tagasi 19. sajandi keskpaika, kui otsustati ehitada uus torn Westminsteri palee juurde pärast seda, kui suur osa originaalist hävis 1834. aasta tulekahjus. 

Torni, mis pidi majutama uue suure kella, ehitamine osutus aga keerukamaks ja ikoonilisemaks ettevõtmiseks, kui algselt planeeritud.

Projekti juhtisid Charles Barry ja Augustus Pugin, kes valisid neogooti stiili, mis oli tol ajal Inglismaal populaarne ja mis peegeldas rahvuslikku uhkust ning ajaloolist järjepidevust. Kellatorni ehitus algas 1843. aastal. 

Hoone arhitektuuriline keerukus ja suurus nõudsid täpset ja oskuslikku käsitööd. Torni valmimine võttis kokku 16 aastat, mille jooksul ehitajad ja insenerid seisid silmitsi paljude tehniliste ja logistilistega väljakutsetega.

Big Beni kell valati esmakordselt 1856. aastal, kuid esimese katse ajal tekkis kellale praod. Kell valati uuesti 1858. aastal Whitechapel Bell Foundry’s, mis oli tol ajal üks maailma prestiižsemaid kellavalukodasid. 

Uus kell, mille kaal oli ligi 13,5 tonni, transporditi Westminsterisse suure rahvahulga saatel, mis kajastas ühiskonna suurt huvi ja põnevust. Kuid ka teine kell sai peagi pärast paigaldamist praod, ja see otsus võeti vastu kasutada seda edasi, reguleerides haamrit, et vältida edasisi kahjustusi.

Big Beni esimene löök kõlas 1859. aasta juulis. Alates sellest hetkest sai kellast oluline ajanäitaja mitte ainult Londoni elanikele, vaid ka kogu Briti impeeriumile. Kella löögid edastati raadio kaudu, mis võimaldas inimestel kogu impeeriumis kuulda Big Beni lööke, mis sümboliseerisid emamaa kohalolekut ja aega.

Teise maailmasõja ajal muutus Big Ben sümboliks Briti vastupanuvõimest. Kuigi enamik Londoni piirkondi sai tugevasti pommitada, jäi Big Ben peamiselt puutumata, välja arvatud mõned kahjustused. 

Selle perioodi jooksul peatati kella valgustus, et vähendada öiseid rünnakuid, kuid kella löögid jätkusid, pakkudes lootust ja järjepidevuse tunnet rasketel aegadel.

Külma sõja ajal oli Big Beni täpsus eriti oluline, kuna see oli üks märkidest, mida kasutati potentsiaalsete tuumarünnakute hoiatamiseks. Kell oli seotud “Nelja minuti hoiatuse” süsteemiga, mis oli ette nähtud Briti kodanikele hoiatuse andmiseks enne võimalikku tuumarünnakut.

20. ja 21. sajandil on Big Ben jätkuvalt oluline kultuuriline ja turismiobjekt. Selle roll Ühendkuningriigi kultuurilise identiteedi sümbolisena on veelgi süvenenud, mida näitavad arvukad renoveerimisprojektid ja jõupingutused, mis on suunatud selle ajaloolise struktuuri säilitamisele tulevastele põlvedele.

Big Ben

Big Ben tänapäeval

Tänapäeval on Big Ben jätkuvalt üks Londoni ja kogu Ühendkuningriigi tuntumaid sümbolmälestisi, olles tihedalt seotud riigi ajaloolise ja kultuurilise identiteediga. Kuigi Big Ben viitab tegelikult kellale endale, kasutatakse seda nime sageli kogu Elizabeth Toweri ja isegi kogu Westminsteri palee kellatorni kohta.

Big Ben jätkab iga täistunni tähistamist oma kuulsa sügava löögiga, mis kostab kaugele üle Thamesi jõe. Tänu sellele helile ja visuaalsele kohalolule on kell saanud ajalooliseks ikooniks, mis meelitab ligi miljoneid turiste aastas. Kell on tuntud oma uskumatu täpsuse poolest, mida hoitakse regulaarselt kontrolli all. Selle täpsuse säilitamiseks kasutatakse iidseid ja lihtsaid meetodeid, nagu pennide lisamine või eemaldamine kellamehhanismi kaaludest.

Big Ben on samuti oluline osa riiklikest ja kuninglikest sündmustest. Selle lööke kasutatakse näiteks uue aasta sissejuhatamiseks, mis on televisioonis ja raadios üle kantud rituaal, mida jälgivad miljonid inimesed kogu riigis ja üle maailma. Samuti mängib see keskset rolli Remembrance Day tähistamisel, kus selle löögid märgivad vaikuse minuteid.

Viimastel aastatel on Elizabeth Tower ja Big Ben läbinud ulatusliku renoveerimistöö, mis algas 2017. aastal. Renoveerimine hõlmas nii kellamehhanismi kui ka torni enda struktuurilisi parandusi. Ehitustööd on hõlmanud kella mehhanismi täielikku demonteerimist, puhastamist ja taastamist, et tagada selle jätkuv töö ja täpsus. Samuti on parandatud torni kivist fassaadi ja uuendatud selle 334 treppi.

Need tööd on ajutiselt piiranud avalikku juurdepääsu tornile ja kellale, kuid renoveerimistööde lõppedes on oodata, et Big Ben ja Elizabeth Tower avatakse taas külastajatele, pakkudes uuesti võimalust lähedalt tutvuda selle ajaloolise vaatamisväärsusega. 

Renoveerimise tulemusena on Big Ben säilitanud oma ajaloolise tähtsuse ning ka oma rolli tänapäeva Ühendkuningriigi sümbolina.

Big Ben

Big Beni külastamine

Ligipääs ja piletid

Kuigi Big Ben ise on üks Ühendkuningriigi tuntumaid vaatamisväärsusi, on ligipääs Elizabeth Towerile, kus kell asub, piiratud. Torn oli suletud alates 2017. aastast renoveerimistööde tõttu, mis on olnud osa laiemast projektist, et parandada ja säilitada ajalooline struktuur tulevastele põlvedele. Renoveerimistööde lõppemise järel on plaanis torn taas külastajatele avada.

Kui torn taasavatakse, on külastused tõenäoliselt jätkuvalt rangelt reguleeritud. Enne renoveerimist oli võimalik külastada torni ainult ette broneerides ja piletid olid saadaval ainult Ühendkuningriigi elanikele, kes pidid oma visiidi organiseerima läbi oma parlamendiliikme. See eksklusiivne juurdepääs tähendas, et külastajad said osa väga personaalsest ja harivast kogemusest, mis sisaldas giidiga tuuri torni ajaloost ja arhitektuurist.

Tulevased piletite saamise protsessid võivad järgida sarnast mudelit, kus huvilised peavad esitama taotluse läbi parlamendiliikme või võib-olla uue veebipõhise broneerimissüsteemi kaudu. See protsess aitab tagada turvalisuse ja korra säilimise külastajate jaoks, samuti võimaldab see hallata külastajate hulka, mis on oluline sellise ajaloolise paiga puhul.

Külastus sisaldab tavaliselt põhjalikku tutvust Elizabeth Toweri ajaloole, Big Beni kellale ja kellamehhanismi toimimisele. Külastajad peavad olema valmis ronima üles 334 trepiastet, kuna lifti tornis ei ole. See füüsiline nõue tähendab, et torni külastus ei pruugi sobida kõigile, eriti neile, kes on liikumispuudega või kellel on muud terviseprobleemid.

Peale renoveerimist on oodata, et tornis tehakse parandusi juurdepääsetavuse osas, kuid üksikasjad ja muudatused selles osas avalikustatakse tõenäoliselt lähemal taasavamise kuupäevale. Külastajatel soovitatakse jälgida ametlikke teadaandeid ja uuendusi, et saada teavet piletite saadavuse, broneerimisnõuete ja külastuse tingimuste kohta.

Mida saab näha?

Big Beni ja Elizabeth Toweri külastamine pakub mitmeid haruldasi vaateid ja õpetlikke kogemusi, mis on seotud nii ajaloolise torni kui ka selle kuulsa kella tööga. Järgnevalt on välja toodud, mida külastajad saavad näha ja kogeda selle erakordse ekskursiooni käigus.

  • Elizabeth Toweri arhitektuur ja disain Külastajad saavad imetleda Elizabeth Toweri välis- ja sisekujundust, mis on ehitatud neogooti stiilis. Torni välisilme on detailirohke, kaunistatud kivitööde ja skulptuuridega, mis räägivad omaette loo Briti ajaloost ja kultuurist. Torni sissepääsul ja trepikodades on palju ajaloolisi elemente, sealhulgas vitraažaknad ja kunstiteosed, mis on pühendatud torni ja kella ajaloole.
  • Tõus torni tippu Torni külastus hõlmab 334 trepiastme ronimist. See füüsiline väljakutse pakub külastajatele võimalust kogeda sama teekonda, mida on sajandite jooksul läbinud torni hooldajad ja kellameistrid. Trepist üles ronimine annab võimaluse näha torni sisemust ja konstruktsioonidetaile, mis on tavapäraselt peidetud avaliku pilgu eest.
  • Kellamehhanism Elizabeth Toweri tipus asub Big Beni kuulus kellamehhanism, mis on näide tipptasemel inseneritööst. Külastajad saavad näha, kuidas see keeruline mehhanism töötab, sealhulgas hammasrattaid ja pendleid, mis reguleerivad kella käiku. Giidid selgitavad mehhanismi ajalugu, kuidas seda hooldatakse ja kuidas see on suutnud püsida täpne läbi aegade.
  • Kell ja löögimehhanism Külastajad saavad lähedalt vaadelda Big Beni kellat, mis on oma nime saanud mitte torni, vaid just selle suurima kella järgi. Lähivaates on võimalik märgata kella peal olevaid kirju ja kunstilist disaini, samuti sellest tekkinud pragusid, mis räägivad kella keerukast ajaloost. Lisaks saab näha löögimehhanismi, mis vastutab tunnilöökide eest, mida kuuleb kaugelt üle Londoni.
  • Vaade Londonile Elizabeth Toweri tipust avaneb hingemattev vaade Londonile. See pakub unikaalset perspektiivi Thamesi jõele, Westminsteri paleele ja paljudele teistele kuulsatele vaatamisväärsustele. Vaade tornist on eriti muljetavaldav, kuna see võimaldab külastajatel näha linna linnulennult, pakkudes erilist vaadet pealinna südamesse.
Big Ben

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Big Ben ja Elizabeth Tower asuvad Londoni südames, pakkudes külastajatele võimalust avastada läheduses asuvaid rikkalikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Siin on mõned olulisemad kohad, mida ei tasuks jätta külastamata:

  • Westminsteri palee – Vahetult Big Beni kõrval asuv Westminsteri palee on Ühendkuningriigi parlamendi kodu. See on üks Londoni kõige tuntumaid hooneid, kus saab uudistada eksklusiivseid arhitektuurilisi stiile ja rikkalikku ajalugu. Palee pakub giidiga tuure, kus külastajad saavad tutvuda mõlema koja – alamkoja ja ülemkoja – istungisaalidega ning näha, kus toimuvad riigi olulisemad poliitilised arutelud ja otsuste tegemised.
  • Westminster Abbey –  Paar sammu Big Benist ida suunas asub Westminster Abbey, gooti stiilis kirik, mis on olnud Inglismaa ja hiljem Briti monarhide kroonimispaigaks alates 1066. aastast. Abbey on ka paljude kuninglike pulmade ja matuste toimumiskoht. Selle ajaloolised hauakambrid sisaldavad paljude tuntud brittide, sealhulgas kuningate, kirjanike ja teadlaste, nagu näiteks Isaac Newton ja Charles Darwin, viimseid puhkepaiku.
  • St. James’s Park –  Big Benist lõuna suunas asub St. James’s Park, mis on üks Londoni kaheksast kuninglikust pargist. Park pakub rahulikku pausi linna kiirest elutempost, kus külastajad saavad nautida ilusaid tiike, jalutusradu ja hoolikalt hooldatud rohelust. Park on populaarne koht pikniku pidamiseks ja lihtsalt looduse nautimiseks, eriti kevadel, kui õitsevad kirsipuud.
  • The London Eye – Thamesi jõe teisel kaldal, otse Big Benist vastas, asub London Eye. See hiiglaslik vaateratas pakub külastajatele võrratuid panoraamvaateid Londoni siluetile. Iga kapsel mahutab umbes 25 inimest, ja üks tiir kestab umbes 30 minutit, mis annab piisavalt aega, et imetleda vaateid Thamesi jõele, Buckinghami paleele ja paljudele teistele tuntud vaatamisväärsustele.
  • Churchill War Rooms – Churchill War Rooms asuvad Big Benist lühikese jalutuskäigu kaugusel ja pakuvad külastajatele võimalust süveneda Suurbritannia Teise maailmasõja ajaloo ühte olulisemasse perioodi. See muuseum on pühendatud Winston Churchilli ja tema sõjakabineti tegevusele sõja ajal. Külastajad saavad näha originaalseid sõjastrateegiaid arutanud ruume ja uurida interaktiivseid eksponaate, mis räägivad lugu Briti vastupanuvõimest ja strateegiatest, mis aitasid kaasa liitlaste võidule.
Big Ben

Huvitavad faktid Big Benist

Big Ben on maailmas tuntud oma ikoonilise välimuse ja ajaloolise tähtsuse poolest, kuid selle kuulsa kellatorni kohta on palju vähem tuntud, kuid sama põnevaid fakte. Siin on mõned huvitavad detailid, mis lisavad sügavust ja värvi selle Briti sümboli juba rikkalikule ajaloole:

  • Nimi “Big Ben” ei viita algselt tornile ega kellale: Üldine eksiarvamus on see, et “Big Ben” on torni või isegi kella nimi. Tegelikult viitab “Big Ben” spetsiifiliselt kellatornis asuvale suurimale kellale. Nime päritolu on siiani veidi mõistatuslik, kuid üks populaarsemaid teooriaid on see, et kell sai nime Sir Benjamin Halli järgi, kes oli 1850. aastatel avalike tööde minister ja tuntud oma kõrge kasvu poolest.
  • Big Beni kell on äärmiselt täpne: Võib tunduda uskumatu, aga kell on üks maailma kõige täpsemaid ajanäitajaid. Selle täpsust aitab reguleerida pennide lisamine või eemaldamine kella pendli pealt. Isegi väike massimuutus võib mõjutada kella käiku, muutes selle aega minutite lõikes.
  • Kell jätkas töötamist isegi Teise maailmasõja ajal: Kuigi Elizabeth Tower sai sõja ajal kahjustada, jätkas Big Ben töötamist ja Londoni elanikele aja näitamist. 1941. aastal kukkus lähedal asuv pomm, mis põhjustas torni kahjustusi, kuid kell jäi terveks ja jätkas löömist.
  • Big Beni originaalne kell läks katki juba enne torni paigaldamist: Kui originaalkell 1857. aastal valmis sai ja seda testiti, tekkis sellesse suur praoline. Uus kell valati 1858. aastal, kuid ka see sai peagi pärast paigaldamist praod. Kella parandamise asemel otsustati lihtsalt haamri kaalu vähendada ja kella pöörata, et haamer lööks teise kohta.
  • Torn on kaldus: Nagu paljud ajaloolised hooned, on ka Elizabeth Tower aastate jooksul kergelt viltu vajunud. Mõõtmised näitavad, et torn kaldub põhja-lõuna suunas, kuid see kalle ei ole silmaga märgatav ja ei ohusta torni struktuurilist terviklikkust.
  • Big Ben peatati tahtlikult: 2007. aastal peatati Big Ben esimest korda 22 aasta jooksul hooldustöödeks. Kell peatati umbes kuue nädala jooksul, mille jooksul puhastati ja remonditi nii kell kui ka selle löögimehhanism.
Big Ben

Big Beni müüdid

Big Ben, üks maailma kõige tuntumaid ja ikoonilisemaid vaatamisväärsusi, on aja jooksul ümbritsetud mitmete müütide ja legendidega. Nende lugude hulgas on nii fantastilisi jutustusi kui ka eksiarvamusi, mis lisavad sellele ajaloolisele kellale salapära kihte. Siin on mõned levinumad ja huvitavamad müüdid Big Beni kohta.

  • Big Ben on nimetatud poksija järgi: Üks levinumaid müüte on see, et Big Ben sai nime kuulsa raskekaalu poksija Benjamin Caunti järgi, kes oli 19. sajandil populaarne. Selle müüdi järgi olevat kell nimetatud tema järgi, kuna see oli samavõrra “raske” ja “suur”. Kuigi see lugu on paeluv, peetakse tõenäolisemaks, et kell sai nime Sir Benjamin Halli järgi, kes oli tol ajal avalike tööde minister ja kelle nimi on kella sees ka graveeritud.
  • Kell peatub, kui monarh sureb: On räägitud, et Big Beni kell peatub või lööb valesti hetkel, kui Briti monarh sureb. See müüt ilmselt põhineb sümbolismil ja austusavaldusel, mida Briti rahvas oma monarhide vastu tunneb. Tegelikkuses ei ole kellal mingit mehhanismi ega traditsiooni, mis seda toetaks, ja ajalooliselt ei ole selliseid juhtumeid täheldatud.
  • Big Beni kummitused: Nagu paljudel ajaloolistel hoonetel, on ka Big Beni kohta räägitud kummituslugusid. Üks lugu räägib kummitusest nimega “The Keeper of the Clock,” kes ilmub torni, et tagada kell töötab korrektselt. Samas ei ole selle kohta mingit tõendusmaterjali ega dokumenteeritud vaatlusi, mistõttu see lugu jääb müüdi valda.
  • Big Ben oli kord maailma suurim kell: Paljud inimesed usuvad ekslikult, et Big Ben oli kunagi maailma suurim neljatahuline kell. Tegelikult oli see Ühendkuningriigis suurim, kuid mitte maailmas. Suuremaid kellasid on ehitatud mujal, sealhulgas Tsar Bell Venemaal, mis on märkimisväärselt suurem.
  • Big Ben peatatakse aastavahetusel: On räägitud, et Big Beni kell peatatakse iga aastavahetus, et tagada aastavahetuse löökide täpsus. Tegelikult jätkab kell töötamist tavapäraselt ja aastavahetuse löögid on lihtsalt osa selle regulaarsest rutiinist. Löögid tulevad täpselt õigel ajal, tänu kellamehhanismi erakordsele täpsusele.

Kokkuvõtteks

Big Beni lugu on palju enamat kui rida fakte ja aastanumbreid; see on lugu vastupidavusest, täpsusest ja Briti rahva vaimust. Iga kellalöök ei tähistagi mitte ainult mööduvat aega, vaid räägib loo rahvast, ajaloost ja tehnoloogiast, mis on üksteisega põimunud sajandite vältel. Olgu see teie giidiks läbi ajaloo koridoride, kus iga samm kajab järgmiste põlvedeni.

Scroll to Top