Londoni vaatamisväärsused

Londoni vaatamisväärsused: 13 kohta mida peab külastama!

Inglismaa pealinna Londoni rikkalik ajalugu, mitmekesine kultuur ja elav eluviis on teinud sellest ühe maailma kõige külastatavama linn. Londonis on palju erinevaid vaatamisväärsusi, mis peegeldavad nii selle ajaloolist pärandit kui ka selle kaasaegset elu. Kõigil neil vaatamisväärsustel on oma unikaalne lugu, mis aitab kaasa Londoni ainulaadsele iseloomule.

Londoni vaatamisväärsused ulatuvad iidsetest kirikutest ja muuseumidest kuni moodsate pilvelõhkujate ja parkideni, pakkudes midagi igale maitsele. Selles artiklis vaatleme 13 silmapaistvat Londoni vaatamisväärsust, andes ülevaate nende ajaloolisest taustast, arhitektuurist ja kultuurilisest tähendusest.

1. Londoni silm

Londoni vaatamisväärsused

Londoni silm, mida sageli nimetatakse Millennium Wheeliks, on arhitektuuri ja inseneritöö meistriteos, mis pakub külastajatele erakordset vaadet Suurbritannia pealinna südamele. See 135-meetrine hiiglaslik vaateratas on võimeline kandma kuni 800 reisijat korraga, kasutades 32 klaasist kapslit, mis on sümboolsed Londoni 32 linnaosale.

Vaateratta tippu jõudes võivad külastajad nautida 360-kraadist panoraamvaadet, mis võimaldab näha kuni 40 kilomeetri kaugusele, pakkudes lummavat vaadet sellistele maamärkidele nagu Buckinghami palee, Big Ben ja Westminsteri katedraal. Päikeseloojangu ajal muutub Londoni silm romantiliseks paigaks, mis valgustab taevasse projitseeritud vikerkaarevärvidega.

2. Buckinghami palee

Buckinghami palee on Suurbritannia monarhi õukonna süda ja hing. See on kuningas Charles III ametlik residents, mis asub Westminsteris, Londoni südames. Algselt 1703. aastal ehitatud privaatseks eluasemeks, muudeti palee 19. sajandi keskel kuninglikuks residentsiks.

Palee on tunnustatud oma neoklassikalise fassaadi, lopsakate aiade ja mõõtmete poolest, seal on 775 tuba, sealhulgas 78 vannituba. Buckinghami palee on ka tuntud vahetustseremoonia poolest, mida nimetatakse “valvurite vahetuseks” ja mis toimub tavaliselt igal hommikul kell 11. See seremoonia on üks populaarsemaid turismiatraktsioone, millel on ajalooline sõjaline taust.

Suvel avatakse palee osa avalikkusele, sealhulgas riiklikud galeriid, kus on välja pandud erakordne kunstikollektsioon, sealhulgas töid sellistelt kunstnikelt nagu Rembrandt, Vermeer ja Rubens. Buckinghami palee pole mitte ainult Suurbritannia monarhia sümbol, vaid ka elav tõend selle riigi ajaloo ja kultuuripärandi kohta.

3. London Tower

Londoni vaatamisväärsused

Londoni torn (Tower) , ametlikult tema majesteedi kuninglik palee ja kindlus, on ajalooline kindlus Thamesi jõe kaldal. See on ajaloolise tähtsusega, mis ulatub tagasi rohkem kui tuhande aasta taha, olles olnud varjupaigaks, relvalaoks, kuninglikuks paleeks, vanglaks ja isegi loomaaediks. Kuid kõige silmatorkavam roll oli see, kui ta oli kuningliku rahapaja asukoht.

Täna on Londoni torn UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv turismimagnet. Külastajad saavad tutvuda selle küünilise ajalooga, näha kuninglikke kroonijuveele ja imetleda kuulsaid ja kõhedust tekitavaid valge torni seinu. Kuulus Yeomen Warders (tuntud ka kui Beefeaters) korraldavad ekskursioone, rääkides torni värvikast ja sageli verisest ajaloost, mis hõlmab kuninganna Anne Boleyni hukkamist ja kuulujutte vangistatud vaimudest.

4. Briti muuseum

Briti muuseum on üks maailma suurimaid ja olulisemaid ajaloo- ja kultuurimuuseume, asudes Londoni südames. Selle rajamine 1753. aastal tähistab muuseumimaailma demokratiseerimise algust, kuna see oli esimene riiklik muuseum, mis oli avatud kõigile tasuta.

Muuseumi kogud, mis ulatuvad miljonite aastate taha, hõlmavad üle seitse miljonit eset. Siia kuuluvad sellised kuulsad esemed nagu Rosetta kivi, Elgin Marbles ja Egiptuse muumiad. Tänapäeval püüab Briti muuseum anda külastajatele võimaluse uurida kogu inimkonna ajalugu, alates meie varasematest juurtest kuni kaasaegse kultuurini. Selle kogud, näitused ja haridusprogrammid võimaldavad külastajatel sukelduda erinevatesse ajastutesse ja kultuuridesse, andes tõeliselt globaalse perspektiivi inimkonna ajaloole.

5. Big Ben ja Westminsteri palee

Londoni vaatamisväärsused

Big Ben, mida nüüd ametlikult tuntakse kui Elizabeth Tower, on tõenäoliselt üks maailma kõige ikoonilisemaid kellatorne. Asudes Westminsteri palee ääres, on see lõunakella helin ilmselt maailma tuntuim kellamäng. Big Ben on tuntud oma gooti arhitektuuri, nelja massiivse kellaga ja täpse aja hoidmise poolest.

Big Beni kõrval asub Westminsteri palee, mis on Suurbritannia parlamendi asukoht. Palee, mille kujundasid arhitektid Charles Barry ja Augustus Pugin, on ka gooti stiilis ja sisaldab kuulsaid ruume nagu House of Lords ja House of Commons. Palee kuppel, mille tipus on kuldkujuline kuju nimega “Demokraatia geniaalne”, on kaugele nähtav. Lisaks sellele on palee UNESCO maailmapärandi nimistus.

6. Tower Bridge

Tower Bridge on arhitektuuriline imetlusväärne ja üks Londoni kuulsamaid maamärke. Sild on ainulaadne nii oma arhitektuuri kui ka insenerilahenduste poolest- kahe suurema sillatammi vahel asuv osal on kaks silda, mis tõusevad, et lubada suuremaid laevu läbi sõita. Selle tehnoloogiline innovatsioon oli 19. sajandi lõpus revolutsiooniline.

Tänapäeval pakub Tower Bridge mitte ainult olulist transpordiühendust Londoni lõuna- ja põhjakalda vahel, vaid on ka oluline turismisihtkoht. Külastajad saavad nautida sillal asuvat klaaspõrandaga jalakäijate galeriid, mis pakub hingematvaid vaateid Thamesi jõele ja Londoni siluetile. Lisaks saavad külastajad külastada ka Tower Bridge’i masinaruumi, et näha, kuidas ajalooline tõstesild toimib.

7. Westminster Abbey

Londoni vaatamisväärsused

Westminster Abbey, ametlikult tuntud kui Westminsteri kollegiaalne kirik Püha Peetruse, on oluline kultus- ja ajaloomälestis. See gooti stiilis kirik, mille asutas kuningas Edward the Confessor 11. sajandil, on olnud Suurbritannia monarhia ja rahvuse südames aastasadu. Siin on peetud kõik alates 1066. aastast peetud kroonimised, samuti paljud pulmad ja matmised.

Kirik on arhitektuuriline meistriteos, mille silmapaistvaimad omadused on nikerdatud kivist fassaadid, värvilised klaasaknad ja hingematvalt kaunis kõrgus. Kiriku sees asuvad hauad ja mälestusmärgid paljudele Suurbritannia ajaloo kõige olulisematele isikutele, sealhulgas kuningatele, kuningannadele, luuletajatele, teadlastele ja riigimeestele. Kirikus asuv Poet’s Corner on austusavaldus mõnedele Suurbritannia suurimatele kirjanikele, sealhulgas Geoffrey Chaucerile, Charles Dickensile ja Thomas Hardy’le.

8. Harry Potteri ekskursioon

Harry Potteri ekskursioon Londonis on unustamatu kogemus igale J.K. Rowlingu loodud maagilise maailma fännile. Warner Bros. stuudio ekskursioon Hertfordshire’is, lühikese sõidu kaugusel Londonist, pakub sügavat sukeldumist filmide tootmise maailma, kus fännid saavad näha originaalseid kujundusi, kostüüme, aksessuaare ja lavakujundusi.

Stuudio tuur pakub võimalust jalutada mööda Diagon Alley’t, tutvuda Hogwartsi lossi mudeliga, mida kasutati filmides, ja näha Dursleyde maja, kus Harry oma lapsepõlve veetis. Interaktiivne ekskursioon sisaldab ka võimalusi proovida võlukunsti, sõita tõelise Võlu-Ekspressiga ja isegi maitseda võlukeppide maitset. See on elamus, mis viib külastajad otse ekraanilt otse Harry Potteri maagilise maailma südamesse.

9. The Shard

Londoni vaatamisväärsused

The Shard, tuntud ka kui Shard of Glass, on 95-korruseline pilvelõhkuja London Bridge’i jaama kõrval Londoni lõunaosas. See on Euroopa Liidu kõrgeim hoone, ulatudes 310 meetrini. The Shard on kuulus oma killustunud klaasist fassaadi ja terava tipu poolest, mis kõrgub Londoni silueti kohal.

The Shardis asuvad erinevad rajatised, sealhulgas bürood, restoranid, luksushotell ja mitu vaateplatvormi. Viimased, mis asuvad hoone 68., 69. ja 72. korrusel, pakuvad 360-kraadist vaadet üle Londoni, ulatudes kuni 65 kilomeetri kaugusele. See on kindlasti üks Londoni kõige silmatorkavamaid moderne vaatamisväärsusi, mis pakub külastajatele võimalust imetleda Londoni linna suurepärast panoraamvaadet.

10. Londoni sõjamuuseum

Londoni sõjamuuseum, tuntud ka kui Imperial War Museum, on pühendunud konfliktide, eriti neid, kus Suurbritannia ja tema Rahvaste Ühenduse on osalenud, uurimisele alates Esimesest maailmasõjast tänapäevani. Asudes endises vaimuhaiglas Lambethi piirkonnas, on muuseum kasvanud üheks juhtivaks sõja- ja konfliktiuuringute keskuseks.

Muuseumi eksponaadid varieeruvad alates relvadest ja sõjavarustusest kuni isiklike kirjadeni, mis annavad inimliku vaate sõjale. Külastajad saavad õppida ajaloo murrangulistest hetkedest, nagu Esimene ja Teine maailmasõda, Külm sõda ja Holokaust. Lisaks füüsilistele eksponaatidele pakub muuseum interaktiivseid kogemusi, dokumentaalfilme ja ajutisi näitusi, mis aitavad sõja mõjusid laiemalt mõista.

11. Hyde Park

Londoni vaatamisväärsus

Hyde Park on üks kaheksast kuninglikust pargist Londonis, pakkudes rohkem kui 350 aakrit lõõgastumiseks ja meelelahutuseks südalinna südames. See on koht, kus linnamelu taandub ja asendub looduse ilu ja rahuga.

Park pakub mitmeid tegevusi, sealhulgas paadisõitu Serpentine järvel, ratsutamist, tennist ja ujumist. Siin on ka mälestusmärgid, sealhulgas Princess Diana Memorial Fountain ja Speaker’s Corner, kuulus koht avalikuks debatiks ja vabaõhuesinemisteks. Suvel toimuvad pargis ka suured kontserdid ja üritused, sealhulgas British Summer Time festival. Olenemata aastaajast, pakub Hyde Park suurepärast pääsu linna kiirest elutempost, pakkudes looduslikku puhkekohta otse Londoni südames.

12. Trafalgari väljak

Londoni vaatamisväärsused

Trafalgari väljak on üks kuulsamaid avalikke ruume kogu maailmas, olles olnud paljude ajalooliste hetkede ja ürituste keskpunktis. See on nimetatud Nelsoni hertsogi võidu järgi Trafalgari lahingus 1805. aastal, kelle ausamba tippu kaunistab selle suure meremehe kuju.

Neli massiivset lõvi valvavad Nelsoni samba alust, olles populaarne kohtunistuspaik nii kohalikele kui ka turistidele. Lisaks on väljakul kaks purskkaevu ja mitmeid skulptuure. Väljakut ümbritsevad olulised hooned, nagu Rahvusgalerii ja St Martin-in-the-Fields kirik. Trafalgari väljak on ka paljude Londoni tähtsündmuste, nagu uusaasta ilutulestiku, LGBT+ pride’i paraadi ja paljude poliitiliste meeleavalduste keskus.

13. Winston Chruchilli muuseum

Winston Churchilli Muuseum, tuntud ka kui Churchill War Rooms, asub Londoni südames Whitehalli piirkonnas. See on osa Imperial War Museumi kompleksist ja on pühendatud Suurbritannia kuulsaimale peaministrile, Winston Churchillile, kes juhtis riiki läbi Teise maailmasõja aastatel.

Muuseum asub samades allmaakabinetis, kus Churchill ja tema sõjakabinet pidasid oma koosolekuid Teise maailmasõja ajal. See pakub ainulaadset sissevaadet, kuidas valitsus töötas ja tegi otsuseid selle pingelise perioodi jooksul. Eksponaadid sisaldavad nii autentseid ruume kui ka interaktiivseid displeisid, mis tutvustavad Churchillit isiklikult ja poliitiliselt.

Lisaks sõja ajal kasutatud ruumidele sisaldab muuseum ka põhjalikku Churchilli elu ja karjääri pühendatud galeriid. Siit leiate isiklikke esemeid, kirju, medaleid ja isegi tema kuulsaid sigareid. Muuseum pakub külastajatele haruldast võimalust süveneda selle suure riigimehe elu ja pärandisse.

Kokkuvõtteks

London on tõepoolest üks maailma suurimaid linnu, mille vaatamisväärsused on mitmekesised ja rikkad. Alates Londoni silmast kuni Briti Muuseumi, Hyde Parki ja Trafalgari väljakuni- need kõik on olulised peatuspaigad iga külastaja jaoks, kes soovib tunda Londoni hingust ja mõista selle rikkalikku ajalugu ja kultuuri.

Vaatamisväärsused nagu The Shard, Westminster Abbey ja Londoni sõjamuuseum kajastavad Londoni ainulaadset võimet ühendada vana ja uut, traditsioone ja innovatsiooni. London on linn, mille iga nurga taga võib avastada midagi uut ja põnevat. Tänu oma mitmekülgsusele ja rikkalikule ajaloole on Londoni vaatamisväärsused kindlasti väärt avastamist.

Scroll to Top