Brandenburgi värav

Brandenburgi värav: Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Berliini südames, Pariser Platzil, seisab üks maailma kuulsamaid monumente – Brandenburgi värav. See monumentaalne värav, mis on olnud tunnistajaks kuninglikule hiilgusele, sõdade laastavusele ja rahu taastamisele, kannab endas Saksamaa ajalugu ja identiteeti. Brandenburgi värav pole lihtsalt arhitektuuriline meistriteos; see on sümbol, mis ühendab mineviku ja oleviku, olles nii tunnistajaks rahva katsumustele kui ka nende võitudele.

Kujutage ette, et kõnnite läbi selle majesteetliku värava, tundes jalge all samu kive, mida on tallanud kuningad, keisrid ja rahva juhid. Teid ümbritsevad ajaloolised hooned ja modernne elu, kõik koos eksisteerimas harmoonias, mis peegeldab Berliini unikaalset olemust. Selle värava alt on marssinud sõdurid ja demonstrandid, siin on peetud rahutusi ja pidustusi – iga samm ja igaviku hetke talletatud selle monumentaalse struktuuri kividesse.

Selles artiklis sukeldume Brandenburgi värava rikkalikku ajalukku ja kaasaega. Uurime, kuidas see ikooniline ehitis on kujunenud ja muutunud läbi sajandite ning mida see sümboliseerib tänapäeva Saksamaal. Samuti anname praktilisi nõuandeid, kuidas kõige paremini selle suurepärase monumendi juurde jõuda ja mida seal läheduses veel avastada.

Astuge koos meiega rännakule läbi ajaloopradala, läbi müütide ja tegelikkuse, läbi sõdade ja rahu. Avastage, miks Brandenburgi värav on rohkem kui lihtsalt värav – see on Berliini süda ja Saksamaa hinge peegel.

Brandenburgi värav

Brandenburgi värava ülevaade

Brandenburgi värav, mis asub Berliini südames Pariser Platzil, on Saksamaa üks ikoonilisemaid ja ajalooliselt tähtsamaid monumente. See monumentaalne neoklassitsistlik värav on Berliini üks tuntumaid sümboleid, olles sajandite jooksul olnud tunnistajaks paljudele olulistele ajaloolistele sündmustele. Brandenburgi värav ehitati aastatel 1788-1791 ja selle arhitektiks oli Carl Gotthard Langhans. Värava stiil on inspireeritud Kreeka antiikarhitektuurist, eriti Ateena Akropoli Propüüleadest.

Brandenburgi värava kõrgus on 26 meetrit ja see koosneb kaheteistkümnest Doriidi sambast, mis moodustavad viis läbipääsu. Värava keskmine, laiem läbipääs oli algselt mõeldud ainult kuninglikule perekonnale ja tähtsatele ametnikele, samas kui teised neli olid mõeldud tavakodanikele ja liiklusele. Värava kohal asub kuulus Quadriga – neljahobuse kaarik, mida juhib Victoria, rooma võidujumalanna. Quadriga lisati väravale 1793. aastal ja sellest ajast alates on see sümboliseerinud rahu ja võitu.

Brandenburgi värav on olnud Berliini ajaloo lahutamatu osa. See on olnud nii triumfi kui ka traagika tunnistajaks. 19. sajandil oli värav Põhja-Saksamaa Liidu ja hiljem Saksamaa Keisririigi võimu ja ühtsuse sümboliks. Teise maailmasõja ajal kahjustasid liitlaste pommitamised seda oluliselt. Pärast sõda, Berliini jagamise ajal, jäi Brandenburgi värav idasaksa ja lääneberliini piirilisse tsooni ning oli praktiliselt ligipääsmatu, eriti Berliini müüri püstitamise järel 1961. aastal.

1990. aastal, pärast Berliini müüri langemist ja Saksamaa taasühendamist, sai Brandenburgi väravast taas ühtsuse ja vabaduse sümbol. Täna on värav taastatud oma endises hiilguses ja on populaarne turismiobjekt, kus igal aastal käivad miljonid turistid üle kogu maailma. 

See on ka koht, kus toimuvad suured avalikud sündmused, nagu uusaasta tähistamised ja poliitilised demonstratsioonid. Brandenburgi värava lähedal asuvad mitmed teised tähtsad ajaloolised ja kultuurilised paigad, muutes selle ideaalseks alguspunktiks Berliini avastamiseks.

Brandenburgi värav on seega palju enamat kui lihtsalt arhitektuuriline meistriteos; see on sümbol, mis peegeldab Saksamaa rikkalikku ajalugu, alates kuninglikust hiilgusest kuni jagatud rahva traagikani ja lõpuks ühtsuse ja vabaduse taastamiseni.

Brandenburgi värav

Ajalugu

Brandenburgi värava ajalugu on rikkalik ja mitmekülgne, peegeldades Saksamaa ja eriti Berliini muutuvat poliitilist ja kultuurilist maastikku. Värava ehitamine algas 1788. aastal ja see valmis 1791. aastal. Selle tellis Preisimaa kuningas Friedrich Wilhelm II, kes soovis luua muljetavaldava sissepääsu Berliini, mis oli tol ajal Preisimaa pealinn. 

Värava arhitekt, Carl Gotthard Langhans, inspireerus antiik-Kreeka arhitektuurist, eriti Ateena Akropoli Propüüleadest. Tulemuseks oli monumentaalne ja elegantne värav, mis koosneb kaheteistkümnest Doriidi sambast ja viiest läbipääsust, millest keskmine oli mõeldud kuninglikule perekonnale ja tähtsatele ametnikele.

Brandenburgi värava kohal asuv Quadriga – neljahobuse kaarik, mida juhib Victoria, rooma võidujumalanna – lisati 1793. aastal. See skulptuur, mille autoriks oli Johann Gottfried Schadow, sümboliseeris rahu ja võitu. Kuid värava ja Quadriga ajalugu pole olnud rahumeelne. 1806. aastal, pärast Berliini vallutamist Napoleoni vägede poolt, viidi Quadriga Pariisi trofeeks. See oli alles pärast Napoleoni kaotust 1814. aastal, kui Quadriga tagastati Berliini ja taastati oma algsel kohal.

19. sajandil sai Brandenburgi väravast oluline sümbol nii Põhja-Saksamaa Liidu kui ka Saksamaa Keisririigi jaoks, mis loodi 1871. aastal. Värav tähistas uue, ühtse Saksamaa võimu ja prestiiži, olles tunnistajaks mitmetele tähtsatele ajaloolistele sündmustele ja pidustustele. Kuid 20. sajand tõi kaasa märkimisväärsed katsumused. Teise maailmasõja ajal kahjustasid liitlaste pommitamised väravat oluliselt. Ehkki see jäi osaliselt püsima, oli selle struktuur ja kaunistused tõsiselt kahjustatud.

Pärast sõda, kui Saksamaa jagati ja Berliini müür püstitati 1961. aastal, leidis Brandenburgi värav end ootamatult kaheks jagatud linna vahel. See asus idasaksa ja lääneberliini piirilisse tsooni, muutes selle sümboliks nii eraldatusele kui ka lootusele. 

Värav ise jäi seisma tühjana ja ligipääsmatuna, olles valvsa pilgu all mõlemal pool müüri. Berliini müüri olemasolu ajal oli Brandenburgi värav tugev meeldetuletus jagatud Saksamaast ja külma sõja pingetest.

1989. aastal, kui Berliini müür langes, sai Brandenburgi väravast taas ühtsuse ja vabaduse sümbol. Selle juures toimusid mitmed olulised sündmused, mis tähistasid Saksamaa taasühendamist ja külma sõja lõppu. Üks meeldejäävamaid hetki oli 22. detsember 1989, kui Lääne-Saksamaa kantsler Helmut Kohl ja Ida-Saksamaa peaminister Hans Modrow kõndisid läbi Brandenburgi värava, tähistades sümboolselt kahe Saksamaa ühinemist.

Pärast Saksamaa taasühendamist alustati Brandenburgi värava ulatusliku restaureerimisega, et taastada selle endine hiilgus. Restaureerimistööd viidi lõpule 2002. aastal ja sellest ajast alates on värav olnud taas täies hiilguses, olles populaarne turismiobjekt ja oluline avalike sündmuste koht. 

Brandenburgi värava juures toimuvad regulaarselt suured avalikud üritused, nagu näiteks uusaasta tähistamised, maratonid ja poliitilised demonstratsioonid.

Brandenburgi värava ajalugu on seega tihedalt põimunud Saksamaa ajalooga. See on sümbol, mis on näinud nii kuninglikku hiilgust, sõjakoledusi kui ka rahu ja ühtsuse triumfi. Värav on püsinud ajaproovile vastu ja sellest on saanud Berliini ja Saksamaa sümbol, mis kannab endas mälestusi minevikust ja lootusi tulevikule.

Brandenburgi värav

Brandenburgi värav tänapäeval

Tänapäeval on Brandenburgi värav üks Berliini ja kogu Saksamaa kõige tuntumaid ja ikoonilisemaid monumente. See on sümboliks nii linna ajaloolisele tähtsusele kui ka kaasaegsele mitmekülgsusele ja vabadusele. Pärast ulatuslikku restaureerimist, mis viidi lõpule 2002. aastal, on värav taas täies hiilguses ja ligipääsetav nii kohalikele elanikele kui ka turistidele.

Brandenburgi värav asub Berliini südames Pariser Platzil, mis on üks linna elavamaid ja olulisemaid kohti. Värava ümbrus on muutunud populaarseks koosolekupaigaks ja turismimagnetiks. Igal aastal külastavad miljonid inimesed Brandenburgi väravat, et nautida selle arhitektuurilist ilu ja ajaloolist tähtsust. See on ka koht, kus tehakse palju fotosid ja selfisid, sest taustal kõrguv monument on tõeline Berliini sümbol.

Värava juures toimuvad regulaarselt suured avalikud üritused ja tähtpäevade tähistamised. Näiteks on siin korraldatud Saksamaa taasühinemise aastapäeva pidustusi, uusaastaöiseid ilutulestikke ja mitmesuguseid poliitilisi demonstratsioone. Brandenburgi värav on saanud kohaks, kus Berliinlased ja turistid saavad kokku, et tähistada erilisi hetki ja väljendada oma arvamusi.

Värava lähedal asub mitmeid teisi tähtsaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Reichstag (Saksamaa parlamendihoone), Holocausti memoriaal ja Berliini linnavärava muuseum. See muudab Brandenburgi värava suurepäraseks alguspunktiks linna avastamiseks. Lisaks on Pariser Platz ja selle ümbrus koduks mitmetele luksushotellidele, restoranidele ja kohvikutele, pakkudes külastajatele võimalust nautida kohalikke maitseid ja lõõgastuda.

Kaasaegses maailmas sümboliseerib Brandenburgi värav rahu, vabadust ja ühtsust. Pärast Berliini müüri langemist ja Saksamaa taasühinemist on värav muutunud sümboliks Saksamaa edusammudele ja euroopalikele väärtustele. See on koht, kus kohtuvad minevik ja olevik, ning kus inimesed saavad meenutada ajalugu ja vaadata tulevikku lootusrikkalt.

Brandenburgi värav

Brandenburgi värava külastamine

Ligipääs ja piletid

Brandenburgi värav on Berliini südalinnas asuv üks kõige ligipääsetavamaid ja külastatavamaid vaatamisväärsusi. Värava külastamine on tasuta, kuna see on avalik monument ja asub vabas õhus. Siiski on oluline teada, kuidas kõige mugavamalt ja kiiremini sinna kohale jõuda ning milliseid võimalusi ligipääsuks on.

Kuidas kohale jõuda

Brandenburgi värav asub Pariser Platzil, mis on Berliini üks tähtsamaid ja keskselt asuvaid väljakuid. Kohale jõudmine on lihtne, kuna piirkonda teenindavad mitmed ühistranspordivahendid. Siin on mõned peamised viisid, kuidas Brandenburgi väravani jõuda:

  1. Metrooga (U-Bahn ja S-Bahn):
    • S-Bahn: Kõige lähem peatus Brandenburgi väravale on “Brandenburger Tor”, mida teenindavad S-Bahn liinid S1, S2 ja S25. Peatus asub otse värava kõrval, muutes selle väga mugavaks.
    • U-Bahn: Kui kasutate metrood, siis kõige lähem peatus on samuti “Brandenburger Tor”, mida teenindab U-Bahn liin U55. See liin ühendab Berliini kesklinna piirkondi ja võimaldab kiiret ligipääsu väravale.
  2. Bussiga:
    • Berliini kesklinna läbivad mitmed bussiliinid, mis peatuvad Brandenburgi värava lähedal. Populaarsemad liinid on 100 ja 200, mis sõidavad mööda linna tähtsamaid vaatamisväärsusi ja peatuvad ka Pariser Platzil.
  3. Jalgsi või jalgrattaga:
    • Kui viibite juba Berliini kesklinnas, on Brandenburgi värav kergesti ligipääsetav jalgsi või jalgrattaga. Linnas on hästi arendatud jalgrattateed ja jalakäijate tsoonid, mis teevad liikumise mugavaks ja turvaliseks. Võite alustada oma jalutuskäiku näiteks Alexanderplatzilt või Potsdamer Platzilt ja jõuda väravani, nautides teel linna arhitektuuri ja atmosfääri.
  4. Autoga:
    • Kui otsustate kasutada autot, siis peaksite teadma, et Pariser Platz ja selle ümbrus on autovabad tsoonid või piiratud liiklusega alad. Parkimine võib olla keeruline, seega on soovitatav kasutada lähedalasuvaid parkimismaju või parkida kaugemal ja kasutada ühistransporti või jalgratast viimase lõigu läbimiseks.

Piletid ja külastusajad

Brandenburgi värava külastamine on tasuta ja see on avatud ööpäevaringselt, pakkudes võimalust imetleda selle ilu nii päeval kui ka öösel. Värav on kaunilt valgustatud, muutes selle öise külastuse eriti muljetavaldavaks. Kuna tegemist on avaliku alaga, ei ole siin ametlikke külastusaegu ega pileteid vaja. Siiski on oluline arvestada, et suuremate ürituste ja pidustuste ajal võib Pariser Platz olla rahvarohke ja liiklemine värava ümber raskendatud.

Kokkuvõttes on Brandenburgi värav kergesti ligipääsetav ja külastamiseks ei ole vaja pileteid ega eelregistreerimist. Selle kesklinna asukoht ja hea ühistranspordiühendus teevad sellest ideaalse sihtkoha nii turistidele kui ka kohalikele elanikele, kes soovivad nautida ühe Berliini ikooniliseima vaatamisväärsuse ilu ja ajalugu.

Brandenburgi värav

Mida saab näha?

Brandenburgi värava külastamine pakub palju enamat kui lihtsalt ajaloolise monumendi imetlemist. See ikooniline struktuur ja selle ümbrus on täis rikkalikku ajalugu, kultuurilist tähtsust ja erinevaid vaatamisväärsusi, mis muudavad külastuse meeldejäävaks ja harivaks. Siin on mõned peamised asjad, mida Brandenburgi värava juures ja selle ümbruses saab näha ja kogeda.

  • Brandenburgi värav ise – Brandenburgi värav on neoklassitsistlik monument, mis pärineb 18. sajandist. Selle elegantne arhitektuur ja suursugusus on kohe näha, kui jõuate Pariser Platzile. Värav koosneb kaheteistkümnest Doriidi sambast, mis moodustavad viis läbipääsu. Keskmine ja laiem läbipääs oli algselt mõeldud kuninglikule perekonnale ja tähtsatele ametnikele, samas kui teised neli olid mõeldud tavakodanikele ja liiklusele.
  • Värava kohal asub kuulus Quadriga – neljahobuse kaarik, mida juhib Victoria, rooma võidujumalanna. Quadriga lisati väravale 1793. aastal ja on sellest ajast saati sümboliseerinud rahu ja võitu. Kaariku detailide ja meisterliku käsitöö imetlemine lähedalt on tõeline elamus.
  • Pariser Platz – Pariser Platz, kus Brandenburgi värav asub, on üks Berliini kõige tuntumaid ja olulisemaid väljakuid. Sellel platsil on mitmeid ajaloolisi ja kultuurilisi hooneid, nagu näiteks luksushotell Adlon, mis on kuulus oma rikkaliku ajaloo ja kuulsate külaliste poolest. Platsi ümber on ka mitmed saatkonnad, sealhulgas Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaa saatkonnad, mis annavad piirkonnale rahvusvahelise atmosfääri.
  • Reichstag – Brandenburgi värava vahetus läheduses asub Reichstag, Saksamaa parlamendihoone. See imposantne hoone, millel on klaaskuppel, pakub külastajatele võimalust tutvuda Saksamaa poliitilise ajalooga ja nautida suurepäraseid vaateid Berliini linnale. Reichstagi külastamine on tasuta, kuid eelregistreerimine on vajalik. Hoone klaaskuppel sümboliseerib läbipaistvust ja demokraatiat, pakkudes samal ajal ka suurepärast vaateplatvormi.
  • Holocausti memoriaal – Holocausti memoriaal ehk Euroopa mõrvatud juutide memoriaal asub vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Brandenburgi väravast. See võimas ja liigutav mälestusmärk koosneb 2711 betoonplokist, mis on paigutatud lainetavatele maastikele, tekitades külastajates sügava mõtiskluse ja mälestamise tunde. Memoriaali juures on ka teabekeskus, kus saab rohkem teada holokausti ja selle ohvrite kohta.
  • Unter den Linden – Unter den Linden on kuulus boulevard, mis algab Brandenburgi väravast ja ulatub kuni Berliini linnasüdamesse. See laiaulatuslik tänav on ääristatud puude ja ajalooliste hoonetega, sealhulgas Berliini Riigiooperi ja Humboldti Ülikooliga. Jalutuskäik mööda Unter den Lindeni tänavat pakub külastajatele võimalust nautida Berliini rikkalikku arhitektuurilist ja kultuurilist pärandit.
  • Tiergarten – Brandenburgi värava kõrval asub Berliini suurim park, Tiergarten. See roheline oaas pakub suurepärast võimalust põgeneda linna kärast ja nautida rahulikku jalutuskäiku looduse keskel. Park on populaarne koht piknikute, jalgrattasõitude ja vaba aja veetmiseks, pakkudes samas ka mitmeid mälestusmärke ja skulptuure, mida avastada.
  • Berliini müüri mälestusmärgid – Kuigi Berliini müür ise ei seisa enam, on Brandenburgi värava lähedal mitmeid mälestusmärke ja fragmente, mis meenutavad müüri olemasolu ja selle mõju Berliini ja Saksamaa ajaloole. Külastajad saavad näha ja tunda müüri fragmente, lugeda informatiivseid plaate ja õppida rohkem selle ajaloolise struktuuri ja selle langemise kohta.
Brandenburgi värav

Kokkuvõtteks

Brandenburgi värav on üks Berliini ja Saksamaa sümbolitest, mis peegeldab rahva ajalugu, kultuuri ja püüdlusi. See monument, mis on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, seisab täna kui vabaduse ja ühtsuse sümbol. 

Värav ja selle ümbrus pakuvad külastajatele rikkalikku kultuurilist ja ajaloolist kogemust, tehes sellest kohustusliku sihtkoha igaühele, kes soovib Berliini ja Saksamaa ajaloost sügavamalt aru saada.

Scroll to Top