Saksamaa vaatamisväärsused

Saksamaa vaatamisväärsused: 16 põnevat paika mida kindlasti külastada!

Saksamaa, Euroopa südames asuv riik, on aastate jooksul olnud tunnistajaks nii triumfidele kui ka tragöödiatele, mis on kujundanud selle rikkaliku ja mitmekesise kultuuri. Kui räägime Saksamaa vaatamisväärsustest, räägime palju enamat kui lihtsalt selle maa silmapaistvatest monumentidest ja ehitistest. 

Me räägime loodustest, mis kajastavad sajanditepikkust ajalugu, kunsti ja arhitektuuri meistriteoseid ning kultuurilisi kohtumisi, mis on mõjutanud mitte ainult Saksamaad, vaid kogu maailma. Selle maastike mitmekesisus, alates karmidest mägedest kuni lõputute metsadeni, kajastub ka riigi vaatamisväärsuste rohkuses ja mitmekesisuses.

1. Berliini müür ja Checkpoint Charlie

Berliini müür

Berliini müüri kehastus on palju enamat kui lihtsalt betoonist konstruktsioon; see sümboliseerib eraldatust, vastasseise ja lootust. Püstitatud 1961. aastal, jagas see müür Berliini linna lääne- ja idaosaks ligi kolmeks aastakümneks, olles külma sõja ajastu füüsiline ja ideoloogiline piir. Müür maha võttes 1989. aastal algas uus ajajärk ja märkis sümboolselt lõppu aastatepikkusele eraldatusele. 

Checkpoint Charlie, üks paljudest piiripunktidest, kujunes külma sõja ikooniks, kus lääs ja ida kohtusid. Täna on seal muuseum, mis dokumenteerib müüri ajalugu ja kõiki neid, kes riskisid oma eluga, et põgeneda läände.

2. Brandenburgi värav

See uhke neoklassitsistlik värav asub Berliini südames ja on tunnistajaks Saksamaa ajaloo olulistele sündmustele. Ehitatud 18. sajandi lõpus kuningas Friedrich Wilhelm II tellimusel, kujutab Brandenburgi värav endast rahu ja ühtsuse sümbolit. Väravat on mitu korda kasutatud suurte ajalooliste sündmuste taustana, olles tunnistajaks nii rõõmsatele kui ka traagilistele hetkedele. 

Kui Berliini müür püstitati, jäi värav ida ja lääne vahelisele tühermaale, muutudes seeläbi külma sõja sümboliks. 1989. aastal, kui müür kukkus, tõusis Brandenburgi värav taas esile, olles tunnistajaks rahututele tähistamistele ja hiljem Saksamaa ühendamisele.

3. Neuschwansteini loss

Saksamaa vaatamisväärsused

Neuschwansteini loss on nagu otse muinasjutust pärit. Asudes Beierimaa lopsakatel mägedel, on see 19. sajandi meistriteos, mida sageli nimetatakse “muinasjutulossiks”. Ehitatud kuningas Ludwig II tellimusel, kes oli tuntud oma ekstravagantsete eelistuste ja unistavate kalduvuste poolest, oli Neuschwansteini loss tema pelgupaigaks ja kujutlusvõime oaasiks. 

See erakordne loss, mille arhitektuur kajastab romantismi ajastu ideaale, oli inspiratsiooniks Walt Disney Tuhkatriinu lossile. Selle tornid, piigid ja sellele iseloomulik keskaegne ilme, mida ümbritsevad sügavad metsad ja kristallselged järved, teevad sellest ühe kõige põnevama ja külastatavama objekti Saksamaal.

4. Kölni katedraal

Kölni katedraal ehk Kölner Dom on gooti arhitektuuri meistriteos ja üks Euroopa kõige muljetavaldavamaid kirikuid. Selle massiivsed tornid tõusevad taeva poole, pakkudes linnavaadet, mis on märgiline Kölni linnale. Katedraali ehitus algas 13. sajandil ja kestis sajandeid, kuid tulemus on tõeliselt suurejooneline. Kirik on tuntud oma akende, eriti oma tohutu roosakna, ja selle kunstiliste meistriteoste poolest. 

See on mitte ainult religioosne pelgupaik, vaid ka ajalooline monument, mis meenutab Saksamaa kultuuripärandit ja arhitektuurilist hiilgust. Tänaseni jääb Kölni katedraal UNESCO maailmapärandi nimistusse ja on Kölni kõige populaarsem turismisihtkoht.

5. Heidelbergi loss

Saksamaa vaatamisväärsus

Heidelbergi loss on Saksamaa üks tuntumaid ja kõige võluvamaid varemeid, asudes Neckari jõe kaldal, pakkudes muljetavaldavaid vaateid alla Heidelbergi linnale. Ehitatud keskajal, on loss läbi elanud nii hiilguse kui ka hävingu perioode. 17. ja 18. sajandi konfliktide käigus sai loss tõsiselt kahjustada ja on osaliselt varemeis.

 Siiski kajastab see ajalooline monument mitmeid eri ajastuid oma arhitektuuris, alates gooti elementidest kuni renessansi ja baroki detailideni. Külastajad saavad aja jooksul ringi jalutada, imetledes nii grandioosseid saale kui ka romantilisi aiad, mis ümbritsevad seda mäestikku.

6. Must mets (Schwarzwald)

Saksamaa vaatamisväärsused

Schwarzwald, tuntud inglise keeles kui “Must mets”, on Saksamaa kõige kuulsam metsapiirkond, mis asub Baden-Württembergi liidumaal. See maalilise ilu piirkond on täis tihedaid metsi, järvi ja traditsioonilisi külasid, mis paistavad silma oma ainulaadsete katusedega majade ja kella valmistamise traditsiooniga. Just selles piirkonnas loodi maailmakuulus “kukuu-kell”. 

Lisaks kultuurilisele ja ajaloolisele tähtsusele pakub Schwarzwald ka ulatuslikke matkaradu, millest mõned viivad läbi sügavate metsade, kõrgete mägede ja kosejoonte. Suusatamine ja muud talvised tegevused on siin populaarsed külmematel kuudel, tehes Schwarzwaldist aastaringselt sihtkoha nii aktiivsetele puhkajatele kui ka ajaloo ja kultuuri huvilistele.

7. Saksamaa romantiline tee (Romantische Straße)

Romantische Straße ehk Saksamaa Romantiline Tee on üks kõige maalilisemaid ja populaarsemaid teid Euroopas, ulatudes Würzburgist lõunas Füsseni juurde. Selle 350 km pikkune marsruut läbib Saksamaa südant, viies reisijaid läbi keskaegsete linnade, mõisate, kirikute ja ajalooliste paikade, mis kõik meenutavad riigi rikast ajalugu ja kultuuripärandit. 

Läbides maalilisi maastikke ja pakkudes vaateid Alpide mäestikule, saavad külastajad tunnetada Saksamaa sügavaimaid traditsioone ja legendide rikkust, mis on ajas säilinud. Rothenburg ob der Tauber, Augsburg ja Dinkelsbühl on vaid mõned selle tee juveelidest, kus iga peatus pakub omaette unikaalset kogemust.

8. Dachau koonduslaager

Saksamaa vaatamisväärsused

Dachau koonduslaager, mis avati 1933. aastal, oli esimene püsiv koonduslaager, mille natsid rajati, ja see sai mudeliks paljudele teistele hiljem loodud laagritele. Asudes Müncheni lähedal Dachau linnas, oli see mõeldud peamiselt poliitilistele vangidele, kuid hiljem laienes ka teistele rühmadele. Kuigi Dachau ei olnud hävituslaager, hukkus siin kümneid tuhandeid inimesi karmide elutingimuste, töö, meditsiiniliste eksperimentide ja hukkamiste tõttu. 

Pärast Teist maailmasõda muudeti laager memoriaaliks, mis jääb mälestuseks ja hoiatuseks inimkonna julmustest ja inimõiguste rikkumistest. Külastajatele mõeldud eksponaadid, tseremooniad ja mälestusmärgid räägivad jutte neist, kes kannatasid, ja nende lugu, mis ei tohiks kunagi ununeda.

9. Berliini muuseumisaar (Museumsinsel)

Berliini muuseumisaar ehk Museumsinsel on UNESCO maailmapärandi nimekirjas olev ainulaadne kultuurikompleks, asudes Spree jõel Berliini südames. See asub viiel suurel muuseumil: Pergamoni muuseum, Alte Nationalgalerie, Neues Museum, Altes Museum ja Bode-Museum. Need muuseumid koondavad endasse erakordse kogumiku kunstiteoseid ja ajaloolisi esemeid, alates antiikajast kuni 19. sajandi kunstini. 

Selle eraldatud saare kujundus ja arhitektuuri grandioossus iseenesest on juba vaatemänguline, kuid muuseumides sisalduv rikkalik ja haruldane kogumik teeb sellest tõelise kultuuriaarde. Saar mitte ainult ei paku kunstilist ja ajaloolist haridust, vaid see on ka koht, kus külastajad saavad aega veeta ja linnulennult näha Berliini panoraamvaateid.

10. Hamburgi sadam ja Miniatur Wunderland

Hamburgi sadam on Euroopa üks suurimaid sadamaid ja on oluline majandus- ja logistikakeskus. Sadamal on sügav ajalooline ja kultuuriline tähtsus, mängides keskset rolli Hamburgi arengus suurimaks linnaks Põhja-Saksamaal. Külastajad saavad imetleda sadama muljetavaldavat tegevust, osaleda kruiisidel ja kogeda mereäärset eluviisi. Läheduses asub aga täiesti erinev maailm- Miniatur Wunderland. 

See on maailma suurim modelleerimisrauabaas, kus on kujutatud erinevaid piirkondi ja stseene miniatuurse detaili ja täpsusega. Alates Hamburgi sadamast kuni Lõuna-Ameerika džungliteni on see koht, kus külastajad saavad imetleda imelisi miniatuurmaailmu, mis toovad esile inimeste loovuse ja insenerioskused.

11. Dresdeni vanalinn

Saksamaa vaatamisväärsused

Dresden, Saksimaa pealinn, on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja suurepärase barokkarhitektuuri poolest, eriti vanalinnas. Dresdeni vanalinn on tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja on koduks mitmele mälestusmärgile, nagu Semperoper ja Dresdeni Frauenkirche. 

Teise maailmasõja ajal sai linn tõsiseid õhurünnakute kahjustusi, kuid paljud selle arhitektuurilised meistriteosed on hoolikalt restaureeritud, et säilitada ja kajastada selle kunagist ilu. Dresdeni vanalinnas jalutades on tunne, nagu oleks ajas tagasi läinud- keskaegsed tänavad, muljetavaldavad paleed ja kirikud räägivad linnast, mis on kunstilise ja kultuurilise hiilguse lätteks.

12. Zugspitze

Zugspitze, mille kõrgus on 2962 meetrit, on Saksamaa kõrgeim tipp ja üks Alpide kõige silmapaistvamaid mägesid. See asub Saksamaa ja Austria piiril, pakkudes hingematvaid panoraamvaateid mõlemale maale. Külastajad saavad tõusta mäetippu erinevate transpordivahenditega, sealhulgas rongi ja köisraudteega, ja kogeda lumiste tippude ja järskude kaljude majesteetlikkust. 

Talvel muutub Zugspitze suusatajate ja lumelaudurite paradiisiks, pakkudes mitmeid suusaradu ja talviseid tegevusi. Suvel aga on mägi populaarne matkajate, ronijate ja loodushuviliste seas, kes otsivad jahedamat kliimat ja unustamatuid vaateid.

13. Rothenburg ob der Tauber

Saksamaa vaatamisväärsused

Rothenburg ob der Tauber on üks Saksamaa kõige paremini säilinud keskaegseid linnu, mis asub Romantilise Tee marsruudil. Linna ajalooline süda on justkui ajarännak: kitsad munakivitänavad, keskaegsed hooned, suurepäraselt säilinud linnamüürid ja tornid. 

Eriliseks teeb Rothenburgi selle unikaalne atmosfäär ja autentne keskaegne ilme, mis on meelitanud turiste aastakümneid. Jõulude ajal muutub linn tõeliseks imedemaaks, kui seal avaneb üks kuulsamaid jõuluturge Saksamaal, pakkudes külalistele maagilist ja meeldejäävat kogemust.

14. Kuninga järv (Köningssee)

Köningssee, sageli nimetatud “Kuninga järveks”, on üks Saksamaa kõige ilusamaid ja sügavamaid järvi, mis asub riigi lõunaosas Berchtesgadeni rahvuspargis. Järve kristallselge vesi ja selle ümbritsevad dramaatilised kaljud teevad sellest looduskauni sihtkoha, mis on populaarne nii matkajate kui ka paadisõidu huviliste seas. 

Köningssee on ka kuulus oma St. Bartholomäuse kiriku poolest, mis asub järve läänekaldal ja on ligipääsetav ainult paadiga. Kirik oma punaste tornide ja katusedega on muutunud järve ikooniliseks sümboliks, pakkudes külastajatele maalilist vaadet, mis kombineerub järve loodusliku iluga.

15. Pergamoni muuseum

Pergamoni muuseum, asudes Berliini Muuseumisaarel, on üks maailma suurimaid arheoloogiamuuseume, pakkudes külastajatele põnevat reisi antiikaja kõige olulisemate tsivilisatsioonide juurde. Muuseumi nimi tuleneb kuulsast Pergamoni altarist, mis on üks selle kõige märkimisväärsemaid eksponaate. See altar pärineb iidsest Pergamoni linnast Väike-Aasias ja on suurepärane näide hellenistlikust kunstist. 

Lisaks Pergamoni altarile on muuseumis ka palju muid haruldasi ja väärtuslikke eksponaate, sealhulgas Babüloonia Ishtari värav ja Rooma turumarkt. Need suurejoonelised ja ajaloolised kunstiteosed on osa sellest, mis teeb Pergamoni muuseumist kohustusliku külastuskoha kõigile, kes on huvitatud ajaloost ja arheoloogiast.

16. Sanssouci palee Potsdamis

Saksamaa vaatamisväärsus

Sanssouci palee, asudes Potsdami linnas lähedal Berliinile, on üks Saksamaa kõige imetlusväärsemaid rokokoo stiilis paleesid. Ehitatud 18. sajandil Preisi kuninga Friedrich Suure jaoks, peegeldab palee tema armastust kunsti ja kultuuri vastu. Tõlkes tähendab “Sanssouci” “muretult”, mis täiuslikult iseloomustab kergemeelset ja lõdvestunud atmosfääri, mida kuningas tahtis saavutada. 

Lopsakas terrass-aed, mis ümbritseb paleed, on kuulus oma viinamarjaistanduste ja skulptuuride poolest. Paljud peavad seda Põhja-Saksamaa Versailles’iks, kuna see on sama suursugune ja kunstiline. Sanssouci park, mis ulatub palee ümber, on ka koduks mitmetele muudele hoonetele ja aedadele, muutes selle ideaalseks sihtkohaks ajaloo, kunsti ja aianduse armastajatele.

Kokkuvõtteks

Pärast Saksamaa vaatamisväärsuste sügavaid ja mitmekülgseid uurimisi võib kindlalt öelda, et see riik pakub midagi igale maitsele. Olgu see siis ajaloolise tähtsusega linn, maalilised loodusvaated või arhitektuursed meistriteosed, Saksamaa vaatamisväärsused räägivad loo rahva püsivusest, uuendusmeelsusest ja kultuurilisest rikkusest. Selle riigi pinnalt leiame nii iidseid kui kaasaegseid jälgi, mis kõik kokku moodustavad Saksamaa ainulaadse tapeedi. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Saksamaa pole mitte ainult koht külastamiseks, vaid koht, kus saab sukelduda ajalukku, kultuuri ja loodusesse, avastades samal ajal selle rahva pidevat soovi areneda ja uueneda.

Scroll to Top