Heidelbergi loss

Heidelbergi loss: Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Heidelbergi loss, mis seisab majesteetlikult Neckari jõe kallastel, on enam kui lihtsalt ajalooline vare. See on aken minevikku, sild erinevate ajastute ja kultuuride vahel, ning magnet, mis tõmbab ligi nii ajaloo huvilisi kui ka romantikuid üle kogu maailma. 

Lossi kiviseintes on peidus lugusid armastusest, sõjast ja kuninglikust hiilgusest, mida kajastab iga selle torn ja käik. 

Käesolevas artiklis viime teid avastusretkele läbi Heidelbergi lossi ajaloo, arhitektuuri ja tänapäevase elu. Alates lossi kujunemisest Pfalzi kuurvürstide residentsiks kuni selle rollini tänapäeval, kus varemed pakuvad ainulaadset tausta kultuuriüritustele ja igapäevaelule. Tutvustame teile ka läheduses asuvaid vaatamisväärsusi ja annab praktilisi nõuandeid neile, kes plaanivad külastada seda ajaloolist pärlit. 

Lugege edasi, et sukelduda sügavamale Heidelbergi lossi lummavasse maailma, mis on täis ilu ja mõistatusi.

Heidelbergi loss

Heidelbergi lossi ülevaade

Heidelbergi loss, mis asub Saksamaal Baden-Württembergi liidumaal, on üks Euroopa kuulsamaid varemeid ja oluline kultuurimälestis. See majesteetlik lossikompleks asetseb Heidelbergi linna kohal olevatel mägedel, pakkudes hingematvaid vaateid Neckari jõele ja vanalinnale. 

Lossi ajalugu ulatub tagasi 13. sajandisse, olles aastasadu olnud Pfalzi kuurvürstide residents. Hoolimata sellest, et loss on suures osas varemetes, jääb see siiski üheks Saksamaa populaarseimaks turismiobjektiks, tõmmates ligi tuhandeid külastajaid igal aastal.

Heidelbergi lossi arhitektuur on mitmekesine, kuna seda on mitme sajandi jooksul korduvalt ümber ehitatud ja laiendatud. Barokkstiilis elemente seguneb renessanss ja gooti stiili jooned, luues ainulaadse visuaalse kogemuse, mis peegeldab Euroopa arhitektuuristiilide evolutsiooni. Üks kõige silmapaistvamaid osi on Ottheinrichsbau, mis on tuntud oma rikkaliku kaunistuse ja detailide poolest. See hoone on üks varasemaid Saksa renessansi arhitektuuri näiteid ja seda peetakse üheks kõige kaunimaks renessansiehitiseks Põhja-Euroopas.

Lossi juurde kuulub ka suur terrassaed, mis on rajatud 17. sajandil. Aed pakub mitte ainult kauneid lilli ja taimestikku, vaid ka võimalust nautida vaikset jalutuskäiku ajaloolises keskkonnas, kust avanevad suurepärased vaated ümbritsevale maastikule ja Heidelbergi linnale. 

Aed on tuntud oma sümmeetria ja geomeetrilise kujunduse poolest, mis oli tolle aja aiakujunduses väga populaarne.

Lisaks arhitektuurilistele ja looduslikele iludele on loss tuntud ka oma kummituslugude ja legendide poolest. Üks kuulsamaid legende räägib Perchta von Rosenbergist, tuntud ka kui Valge Daam, kes väidetavalt kummitab lossi ja on nähtud kõndimas selle koridorides ja rõdudel. Need lood lisavad külastusele müstilist ja põnevat elementi.

Heidelbergi loss on aja jooksul kogenud ka mitmeid hävinguid, sealhulgas tulekahjusid ja sõjalisi rünnakuid, mis on jätnud jälje hoone struktuurile. 17. sajandi lõpus ja 18. sajandi alguses toimunud suured tulekahjud ning hilisemad sõjad, eriti kolmekümneaastane sõda, põhjustasid tõsiseid kahjustusi, mis viisid lõpuks selle mahajätmiseni. 19. sajandil muutus varemeis loss romantismi ajastu sümboliks, tõmmates ligi kunstnikke, kirjanikke ja filosoofe üle kogu Euroopa, kes imetlesid selle melanhoolset ilu ja ajaloolist atmosfääri.

Tänapäeval on Heidelbergi lossi hooldamine ja restaureerimine keeruline ülesanne, mille eesmärk on säilitada selle ajalooline väärtus samal ajal pakkudes külastajatele turvalist ja harivat kogemust. Lossi ümbritsevad alad on hoolikalt hooldatud ja külastajatele on avatud suur osa lossikompleksist, sealhulgas muuseumid ja näitusealad, mis tutvustavad lossi rikkalikku ajalugu ja kunstikogusid.

Heidelbergi loss

Ajalugu

Heidelbergi lossi ajalugu on tihedalt seotud Euroopa poliitiliste võngete ja kultuuriliste arengutega, ulatudes tagasi aastasse 1214, kui esimesed kindlustatud struktuurid said alguse. Lossi algne funktsioon oli kaitsta ja haldada Heidelbergi piirkonda, mis oli strateegilise tähtsusega Pfalzi valitsejatele. Sellest ajast peale on loss näinud mitmeid olulisi ajaloolisi sündmusi, mis kujundasid mitte ainult lossi enda saatust, vaid mõjutasid ka laiemalt Saksa ja Euroopa ajalugu.

13. sajandi lõpuks oli loss muutunud Pfalzi kuurvürstide peamiseks residentsiks. See tõi kaasa esimesed olulisemad ehitustööd, sealhulgas kaitsemüüride ja eluruumide laiendamine. 14. sajandil lisati lossile mitmeid uusi torne ja bastione, mis tugevdasid selle kaitsevõimet. Nende arenduste eesmärk oli pakkuda paremat kaitset sagedaste sõjaliste konfliktide ja rünnakute eest, mis sel perioodil Euroopas levisid.

Renessansiajastu saabudes 16. sajandil muutus Heidelbergi loss arhitektuurseks ja kultuuriliseks keskuseks. Kuurvürst Friedrich V, kes on tuntud ka kui “Tali-Kuningas”, abiellus Inglismaa kuninga tütre Elizabeth Stuartiga, mis tõi kaasa suured pidustused ja muud sündmused, mis leidsid aset lossis ja selle ümbruses. 

Nende sündmuste käigus rajati palju praeguse lossikompleksi silmapaistvamaid struktuure, nagu näiteks Friedrichsbau, mis on ehitatud stiilis, mis ühendab Saksa renessansi ja Inglise Tudori arhitektuuri elemente.

17. sajandi alguses, kolmekümneaastase sõja ajal, koges Heidelbergi loss ränki aegu. 1622. aastal, pärast pikka piiramist, vallutasid lossi Hispaania väed. See sündmus tähistas algust lossi allakäigule, millele järgnesid veel mitmed teised okupatsioonid ja sõjalised konfliktid. Kuigi loss taastati osaliselt pärast sõdu, ei saavutanud see enam kunagi oma varasemat hiilgust.

18. sajandil jäi loss järk-järgult mahajäetuse seisundisse. Pärast seda, kui Prantsuse revolutsioonilised väed 1689. aastal lossi purustasid, jäeti see põhimõtteliselt hüljatuks. Kuigi tehti mõningaid katseid lossi taastada, olid need enamasti ebaõnnestunud, ja suurem osa kompleksist jäi varemetesse.

19. sajandil, romantismi ajastul, sai Heidelbergi lossist inspiratsiooniallikas paljudele kunstnikele, kirjanikele ja filosoofidele. Lossi dramaatiline asukoht ja ajalooline aura meelitasid ligi selliseid kuulsusi nagu Mark Twain ja Victor Hugo. 

Nende kirjutised ja teiste romantikute lood aitasid tugevdada lossi kui romantilise vareme ikoonilist staatust.

20. sajandi alguses hakkasid toimuma tõsisemad konservatsioonitööd. Saksa valitsus ja kohalikud institutsioonid asusid jõupingutustele lossi säilitamiseks ja selle ajaloo tutvustamiseks laiemale publikule. 

Heidelbergi loss

Heidelbergi loss tänapäeval

Heidelbergi loss on tänapäeval üks Saksamaa kõige külastatavamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi, mis tõmbab ligi üle miljoni külastaja aastas erinevatest maailma nurkadest. Lossi varemed, mis kord olid tunnistajaks võimuvõitlustele ja poliitilistele intriigidele, on nüüdseks muutunud sümboliks Heidelbergi linna rikkalikule ajaloole ja kultuurile.

Lossi praegune seisukord on tulemus ulatuslikest säilitus- ja restaureerimistöödest, mis on kestnud sajandeid. Ehkki suurem osa kompleksist on endiselt varemeis, on paljud hooned ja struktuurid taastatud või konserveeritud, et külastajad saaksid imetleda nende ajaloolist arhitektuuri ja kunsti. 

Neist silmapaistvaim on ehk Otto Heinrichi hoone, mille rikkalikult kaunistatud fassaad on üks lossi kunstilisi pärleid. Samuti on külastajatele avatud suur terrassaed, mis on ideaalne koht aja veetmiseks ja vaadete nautimiseks.

Heidelbergi lossi külastamine pakub mitmekülgset kultuurielamust. Lossi territooriumil asub mitu muuseumi, sealhulgas Saksamaa Apteegimuuseum, mis asub lossi aluses keldris ja tutvustab farmatseutilise teaduse ajalugu rikkaliku eksponaatide koguga. 

Lisaks on lossis ja selle ümbruses sageli erinevaid kultuuriüritusi, nagu kontserdid, teatrietendused ja festivalid, mis toovad ajaloolisele paigale kaasaegset vibratsiooni.

Heidelbergi lossi külastajatele pakutakse ka võimalust osaleda giidiga tuuridel, mis on saadaval mitmes keeles. Need tuurid pakuvad süvitsi minevat teavet lossi ajaloo, arhitektuuri ja kunsti kohta. Giidid jutustavad põnevaid lugusid ja legende, mis aitavad elavdada külastajate kogemust ja anda neile parem ettekujutus elust lossis läbi erinevate ajastute.

Lossi asukoht Heidelbergi vanalinna lähedal teeb sellest ideaalse sihtkoha päevareisiks. Lossi ümbrus on täis vaatamisväärsusi, sealhulgas vanalinn ise, mille kitsad keskaegsed tänavad ja traditsioonilised Saksa kõrtsid kutsuvad avastama kohalikku kultuuri ja toitu. 

Samuti on lossist imelised vaated Neckari jõele ja ümbritsevale mägisele maastikule, mis on eriti kaunid päikeseloojangul.

Heidelbergi loss

Heidelbergi lossi külastamine

Ligipääs ja piletid

Heidelbergi lossi külastamine on suurepärane võimalus sukelduda Saksamaa ajaloo ja kultuuri sügavustesse. Loss asub Heidelbergi linna kohal olevatel mägedel, pakkudes külastajatele mitte ainult ajaloolisi elamusi, vaid ka hingematvaid vaateid ümbritsevale piirkonnale. Ligipääs lossile on hõlpsasti korraldatav, kuna see on hästi ühendatud Heidelbergi linna ja laiema piirkonnaga.

Ligipääs: Lossi pääsemiseks on mitmeid võimalusi. Enamik külastajaid eelistab kasutada funikulööri, mis on efektiivne ja mugav viis jõuda mäe otsas asuva lossi juurde. Funikulöör sõidab pidevalt Kornmarktilt lossi juurde, pakkudes kiiret ja mugavat transporti. Teine võimalus on minna jalgsi, mis on populaarne valik neile, kes soovivad nautida jalutuskäiku läbi ajaloolise linna ja mägede looduse. Jalutuskäik kestab umbes 15–20 minutit ja pakub võimalust imetleda vaateid Heidelbergile ja Neckari jõele.

Piletid: Lossi külastamiseks on vajalik pilet, mida saab osta mitmel viisil. Piletid on saadaval nii funikulööri jaamades kui ka otse lossi sissepääsu juures. Lisaks on võimalik pileteid osta eelnevalt internetist, mis on soovitatav hooajaliste tippaegadel, et vältida pikki järjekordi. Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt sellest, kas soovitakse külastada ainult lossi välialasid või ka sisemisi muuseume ja eksponaate.

Tavapiletid täiskasvanutele maksavad umbes 8 eurot, mis annab ligipääsu lossi territooriumile ja aedadele. Kombineeritud pilet, mis sisaldab ka funikulööri sõitu ja sissepääsu lossi peamistesse näituseruumidesse, maksab umbes 12 eurot. Lastel, õpilastel ja erigruppidele nagu pensionärid on saadaval soodustused. Lisaks on peredele ja gruppidele erihinnad, mis muudavad külastuse soodsamaks.

Piletite hinnad võivad aeg-ajalt muutuda, nii et on hea mõte enne külastust veebis või kohalikust turismiinfost uusimat teavet kontrollida. Samuti pakutakse aeg-ajalt eriekskursioone või üritusi, mille piletihinnad võivad olla kõrgemad, kuid need annavad võimaluse näha ja kogeda midagi erilist, mis ei pruugi olla osa tavalisest külastuskavast.

Heidelbergi loss

Mida saab näha?

Heidelbergi loss pakub külastajatele laia valikut vaatamisväärsusi ja tegevusi, mis teevad sellest paigast mitte ainult ajaloolise pärl, vaid ka kultuurilise elamuse keskpunkti. Lossi kompleks koosneb mitmest hooneosast, aedadest ja muuseumidest, igaüks neist omamoodi huvitav ja hariv.

  • Lossi arhitektuur ja varemed: Heidelbergi lossi arhitektuuriline mitmekesisus on üks peamisi tõmbenumbreid. Kuigi suur osa kompleksist on varemetes, on säilinud hoonete ja struktuuride ilu endiselt muljetavaldav. Otto Heinrichi hoone, mis on üks lossi kõige paremini säilinud osi, esitleb rikkalikku renessansiaegset fassaadi, millel on keerukad reljeefid ja skulptuurid. Samuti on Friedrichsbau hoone, mis peegeldab varajase barokkstiili elemente ja on kaunistatud kuurvürstide portreebüstidega, mis on pühendatud Wittelsbachi dünastiale.
  • Apteegimuuseum: Üks huvitavamaid kohti lossis on Saksamaa Apteegimuuseum. See asub lossi aluskorrusel ja pakub külastajatele ülevaadet farmatseutika ajaloost kuni tänapäevani. Muuseumis on eksponeeritud sajandeid vanad meditsiinilised instrumendid, ravimtaimed ja retseptiraamatud, mis illustreerivad meditsiini arengut läbi aegade.
  • Suur terrassaed: Lossi juurde kuuluvad suured terrassaiad, mis olid rajatud 17. sajandil ja kujutavad endast suurepärast näidet baroksest aiakujundusest. Aedades jalutamine on nagu ajas rändamine, kus külastajad saavad nautida hoolikalt kujundatud lillepeenraid, skulptuure ja purskkaeve. Kevadel ja suvel, kui lilled on täies õies, on aiad eriti kaunid.
  • Veinikelder: Heidelbergi lossis asub ka ajalooline veinikelder, mis on tuntud oma tohutu suuruse poolest. Siin hoitakse “Suurt Vaati”, mis on üks maailma suurimaid veinivaate. See hiiglaslik tünn mahutab umbes 220,000 liitrit veini ja on üks lossi populaarsemaid vaatamisväärsusi. Veinikeldri külastus annab huvitava ülevaate piirkonna veinivalmistamise traditsioonidest.
  • Vaated ja vaateplatvormid: Lossist avanevad vaated on võrratud. Külastajad saavad imetleda Neckari jõe oru panoraamvaateid ja Heidelbergi vanalinna. Lossi ümbruskond on ideaalne koht fotograafia huvilistele, pakkudes mitmekesist tausta igale pildile.
  • Eriteemalised ekskursioonid ja üritused: Lossis korraldatakse regulaarselt erinevaid giidiga ekskursioone, mis keskenduvad spetsiifilistele ajaloolistele teemadele või kunstilistele aspektidele. Samuti toimuvad lossis erinevad üritused, nagu näiteks teatrietendused, kontserdid ja temaatilised festivalid, mis elavdavad veelgi selle ajaloolist õhkkonda.
Heidelbergi loss

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Heidelbergi lossi ümbrus pakub külastajatele palju avastamisrõõmu, olles rikas ajalooliste ja kultuuriliste vaatamisväärsuste poolest. Heidelberg ise on tuntud oma idüllilise vanalinna, jõeäärsete promenaadide ja elava ülikoolilinna atmosfääri poolest. 

Lisaks lossile on mitmeid muid huvipakkuvaid kohti, mida külastada ja avastada nagu näiteks:

  • Heidelbergi vanalinn: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Heidelbergi lossist asub linna vanalinn, mis on kuulus oma hästi säilinud keskaegse arhitektuuri poolest. Peatänav (Hauptstraße) on üks Euroopa pikimaid jalakäijate tänavaid, kus leidub arvukalt poode, kohvikuid ja restorane. Ajalooliselt oluline on Heidelbergi Ülikooli vana auditoorium, Alte Aula, ja kaunis Heiligengeistkirche, suurepärane näide gooti arhitektuurist.
  • Carl Theodori sild ja Ahvitorn: Carl Theodori sild, tuntud ka kui Vana Sild, on üks Heidelbergi silmapaistvamaid vaatamisväärsusi. See kaunis kivist sild ühendab linna mõlemat poolt ja pakub suurepäraseid vaateid Neckari jõele ja lossile. Silla lähedal asub Ahvitorn, mis on populaarne fotopunkt ning omab pikka ajaloolist tausta, sealhulgas legendi, mis seostub selle nimega.
  • Philosophenweg: Teisel pool jõge asub Philosophenweg ehk Filosoofide tee, mis on tuntud oma vapustavate vaadete poolest Heidelbergile ja lossile. See maaliline jalutusrada on saanud nime selle järgi, et paljud ülikooli õpetlased ja tudengid kõndisid seal, arutledes elu suurte küsimuste üle. Kevadel õitsevad teel arvukad lilled ja taimed, muutes selle eriti kauniks.
  • Königstuhl: Heidelbergi lossi lähedal asub Königstuhl, kõrge mägi, mis pakub suurepäraseid matkaradasid ja vaateid ümbritsevale maastikule. Königstuhli tippu saab nii jalgsi kui ka funikulööriga, mis on atraktsioon omaette. Mäetipp pakub lisaks loodusilule ka mitmeid tegevusi, nagu näiteks vaatluskeskus ja lastele mõeldud mängualad.
  • Deutsches Apotheken Museum: Lossi territooriumil asuv Saksamaa Apteegimuuseum on omaette vaatamisväärsus, mis tutvustab külastajatele apteekide ajalugu ja farmatseutilist pärandit. See unikaalne muuseum asub lossi ühes keldris ja on tuntud oma ulatusliku kollektsiooni poolest, mis hõlmab ravimtaimi, vanu retsepte ja apteegiseadmeid.
  • Heidelbergi Ülikooli muuseum: Heidelbergi Ülikool, mis on üks vanimaid Euroopas, pakub huvilistele võimalust külastada oma muuseumi. Ülikooli muuseum asub ajaloolises hoones ja pakub sügavamaid teadmisi ülikooli ajaloo, teaduslike saavutuste ning akadeemilise elu kohta läbi aegade.
  • Heidelbergi loomaaed: Perega reisijatele võib pakkuda huvi Heidelbergi loomaaed, mis asub linnasüdamest vaid lühikese autosõidu kaugusel. Loomaaed on koduks mitmesugustele liikidele üle maailma ja pakub harivaid programme ning meeldivat keskkonda looduse nautimiseks.
Heidelbergi loss

Kokkuvõtteks

Heidelbergi loss on kahtlemata üks Saksamaa silmapaistvamaid vaatamisväärsusi, mis pakub külastajatele haruldast kombinatsiooni ajaloolisest gravitatsioonist ja kultuurilisest rikkusest. Lossi müüridelt avanevad vaated, erinevate ajastute arhitektuursed elemendid ning selle lähiümbruse kultuurilised pärlid teevad iga külastuse unustamatuks. 

Heidelbergi loss on justkui ajaloo raamat, mille lehekülgi tasub aeglaselt keerata, imetledes selle iga peatüki sügavust ja ilu.

Scroll to Top