Iirimaa vaatamisväärsused

Iirimaa vaatamisväärsused: 16 erakordset kohta, mida näha

Iirimaa vaatamisväärsused on aken ühte Euroopa kõige maalilisemasse ja kultuuririkkasse paika.

Selles artiklis sukeldume Iirimaa mitmekesisesse maailma ja avastame selle maagilise maa mõningaid kõige huvitavamaid vaatamisväärsusi, alates kõrguvatest kaljudest ja maalilistest rahvusparkidest kuni ajalooliste linnade ja müstiliste ajalooliste paikadeni. 

Iga peatükk avab ukse erinevasse nurka sellest imelisest saarest, pakkudes sügavamat pilguheidet selle ainulaadsetele vaatamisväärsustele. 

Olgu see siis Moheri kaljude võimas ilu, Dublini kultuuriline rikkus või Connemara Rahvuspargi looduslik võlu, Iirimaa on koht, kus iga nurgatagune peidab endas lugusid ja avastamisrõõmu. 

Nii et lõõgastuge ja valmistuge teekonnaks läbi Iirimaa, kus ajalugu ja loodus kohtuvad, luues unustamattu elamuse.

1. Moheri kaljud

Iirimaa vaatamisväärsus - Moheri kaljud
Moheri kaljud

Iirimaa läänerannikul County Clare’i maakonnas asuvad Moheri kaljud, on ühed Euroopa kõige muljetavaldavamad ja külastatavamad looduslikud vaatamisväärsused. Need majesteetlikud kaljud kerkivad kuni 214 meetri kõrgusele üle Atlandi ookeani, ulatudes ligi kaheksa kilomeetri ulatuses Galway lahest Hag’s Headini. Kaljude võimsus ja nende asukoht, kus lained pidevalt vastu kiviseid seinu paiskuvad, loovad unustamatu vaatepildi, mis on sama karm kui kaunis.

Kaljude tipus asub külastuskeskus, kus saab tutvuda kaljude loodusliku ja kultuurilise ajalooga, aga ka nautida hingematvaid vaateid. See ala on tuntud ka rikkaliku linnuelu poolest, sealhulgas lunnide, tormilindude ja fulmaride pesitsuspaikadena. Turismi hooajal on kaljude juures tihe sagimine, kuid vaiksematel aegadel saab nautida kaljude metsikut ilu ja Atlandi ookeani müstilisi vaateid. Moheri kaljude külastamine on kui reis maailma äärele, pakkudes avaraid vaateid ja võimalust mõtiskleda looduse jõu ning ilu üle.

2. Kerry ring

Kerry ring, mis kulgeb läbi County Kerry maalilise maastiku, on üks Iirimaa kuulsamaid ja kauneimaid autoteid. See 179-kilomeetrine ringtee viib reisijad läbi muinasjutuliste maastike, kus saab näha mägesid, järvi, rannikualasid ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Teekond pakub vaateid Killarney rahvuspargile, Macgillycuddy’s Reeks’ile, mis on Iirimaa kõrgeimad mäed, ja paljudele traditsioonilistele iiri külad, nagu Kenmare ja Sneem.

Kerry ringi läbimine on justkui ajarännak Iirimaa südamesse, pakkudes ülevaate nii maa kultuuripärandist kui ka selle looduslikest imedest. Teel on võimalik külastada Dingle poolsaart, mida peetakse üheks Iirimaa kaunimaks paigaks, ja Gap of Dunloe’i, mis on tuntud oma dramaatilise maastiku poolest. Sõit Kerry ringil on vägev elamus, mis ühendab ajaloo, kultuuri ja looduse, jättes iga külastaja hinge sügava jälje.

3. Giant’s Causeway

Iirimaa vaatamisväärsus - Giant's Causeway
Giant’s Causeway

Giant’s Causeway, tuntud eestipäraselt ka kui Hiiglaste sammaste tee, asub Põhja-Iirimaal, Antrimi maakonnas. See ainulaadne geoloogiline nähtus koosneb umbes 40 000 omavahel ühendatud basaltkivist, mille kuusnurkne kuju on tekkinud ligi 60 miljonit aastat tagasi vulkaanilise aktiivsuse tulemusena. Legendid räägivad, et need sammasteed ehitas hiiglane nimega Finn McCool, et minna võitlusse Šoti hiiglasega. Need müütilised lood lisavad kohale maagilist õhustikku.

Giant’s Causeway on UNESCO maailmapärandi nimistus ning on üks Põhja-Iirimaa kõige populaarsemaid turismisihtkohti. Külastajad saavad jalutada sammastel, uurida nende omapärast geomeetriat ja nautida fantastilisi vaateid rannikule ja merre. Külastuskeskuses saab tutvuda ala geoloogilise ajalooga ja kuulata rahvapärimusi. Hiiglaste sammaste tee pakub ainulaadset võimalust kogeda Iirimaa looduse imet ja sukelduda saare rikkalikku müütilisse pärandisse.

4. Dublin

Iirimaa ajalooline pealinn ja kultuuriline süda Dublin, on linn, mis pakub külastajatele erakordset segu ajaloost, kunstist ja elavast linnakultuurist. Dublini süda lööb Liffey jõe mõlemal kaldal, kus ajaloolised hooned ja kaasaegsed rajatised loovad ainulaadse sümbioosi. Dublini sümbolite hulgas on Trinity College, mis on tuntud oma muljetavaldava raamatukogu ja iidse Kellsi raamatu poolest.

Linn on täis muuseume ja galeriisid, mis kajastavad Iirimaa rikkalikku ajalugu ja kultuuripärandit. Dublini loss, St. Patricku katedraal ja Christ Church katedraal on vaid mõned näited linna ajaloolisest hiilgusest. Aga Dublini tõeline hing peitub tema tänavatel ja pubides, kus elav muusika, kirjandus ja kohalik õhkkond sulanduvad kokku, luues kordumatu kogemuse. Igal aastal meelitab linn ligi kirjandusfänne tänu James Joyce’i ja teiste Iirimaa kirjanike pärandile. Lisaks on Dublin tuntud oma elava ööelu, suurepäraste restoranide ja sõbralike inimeste poolest, muutes selle linnaks, mis ei jäta kedagi külmaks.

5. Killarney Rahvuspark

Killarney Rahvuspark Iirimaal
Killarney Rahvuspargis asuv Torci juga

Killarney Rahvuspark, mis asub maalilises County Kerry’s, on üks Iirimaa esimesi rahvusparke ja kuulus oma loodusliku ilu poolest. Park katab enam kui 10 000 hektarit, pakkudes külastajatele võimalust nautida mägiseid maastikke, tumedaid metsi, kristallselgeid järvi ja koskesid. Parki kuuluvad kolm suurt järve – Lough Leane, Muckross Lake ja Upper Lake –, mis on tuntud oma maalilise ilu poolest.

Rahvuspargi südames asub Muckross House, 19. sajandi mõis, mis on ümbritsetud kaunite aedadega ja pakub pilguheitu tolleaegsesse elustiili. Pargis leidub ka arvukalt ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Ross Castle ja Innisfallen Island, millel asub iidne klooster. Lisaks ajaloolistele ja looduslikele vaatamisväärsustele pakub park mitmeid matkaradu ja -teid, mis võimaldavad külastajatel avastada selle imelise loodusmaailma. Rahvuspargis elab ka rikkalik loomastik, sealhulgas punahirved, keda võib tihti näha parki avatud aladel ja metsades. Killarney Rahvuspark on koht, kus loodus ja ajalugu kohtuvad, pakkudes külastajatele unustamatuid elamusi.

6. Skellig Michael

Skellig Michael on UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv saar, mis asub Iirimaa lõunarannikust läänes. See on tuntud oma ajaloolise kloostrikompleksi poolest, mis pärineb 6. sajandist ja asub saare kõrgeimas punktis, pakkudes hingematvaid vaateid ümbritsevale Atlandi ookeanile. Kloostri asukoht saare tippus, ümbritsetud järske kaljuseintega, on ühtaegu aukartustäratav ja müstiline.

Skellig Michaelile viivad kitsad ja keerulised trepid, mis nõuavad külastajatelt ettevaatlikkust ja füüsilist vastupidavust. Saarel olles avaneb võimalus näha hästi säilinud kiviaedade ja kivikuppelkatustega munkade kambrite kompleksi. Saar oli pikka aega vaimuliku tagasitõmbumise paik, mis peegeldab munkade pühendumist ja eraklikku eluviisi.

Skellig Michael on ka oluline lindude pesitsusala, sealhulgas koduks paljudele lunnidele. Saare karm ja puutumatu looduskeskkond koos rikka ajaloolise ja kultuurilise pärandiga muudab selle üheks Iirimaa kõige erakordsemaks ja meeldejäävamaks vaatamisväärsuseks. Skellig Michael pakub külastajatele võimalust kogeda rahu ja ilu, mis on püsinud muutumatuna sajandeid, ning on kahtlemata üks Iirimaa kõige ainulaadsemaid ja hingematvamaid sihtkohti.

7. Burreni maastik

Iirimaa vaatamisväärsus
Burren

Burreni maastik Iirimaa lääneosas, County Clare’i piirkonnas, on üks ainulaadsemaid geoloogilisi nähtusi kogu Euroopas. Selle nimetus “Burren” pärineb iiri keelest, tähendades ‘suurt kivi’, mis iseloomustabki selle ala maastikku – laialdaselt levinud karstmaastikku. Burreni ala ulatub üle 250 ruutkilomeetri ja on tuntud oma kivistunud mäeahelike, sügavate koobaste, ning haruldaste taimede ja loomade poolest.

Maastiku moodustavad peamiselt lubjakivi kivimoodustised, mille teket alustati merepõhjas miljoneid aastaid tagasi. Lubjakivi on aja jooksul erosiooni tõttu muutunud sürrealistlikuks maastikuks, kus leidub lõhed, augud ja muud erilised geoloogilised vormid. Burreni piirkond on ka tuntud oma arheoloogiliste vaatamisväärsuste poolest, sealhulgas doliitide, kiviringide ja muinasjutuliste koobaste poolest. Piirkonnas on leitud üle 90 megalitilise mälestise, mis annavad tunnistust inimasustusest juba tuhandeid aastaid tagasi.

Burren pakub ainulaadset kogemust loodushuvilistele, ajaloohuvilistele ja matkajatele. Kevadel on Burren eriti kaunis, kui lubjakivist pragudest puhkevad õide haruldased taimeliigid, luues värvikireva ja kontrastse maastiku. See on piirkond, kus kohtuvad ajalugu, kultuur ja loodus, pakkudes kordumatuid elamusi igale külastajale.

8 Blarney loss

Iirimaa lõunaosas, County Corkis asuv Blarney loss on üks Iirimaa legendaarsemaid ja külastatavamaid keskaegseid losse. Ehitatud algselt 13. sajandil, on see loss kuulus ennekõike Blarney kivi poolest, mille suudlemine olevat andnud paljudele inimestele erakordse kõnekunsti. Kivi asub lossi müüride kõrgemal osal ja selle suudlemiseks tuleb end üsna ebaharilikku asendisse painutada.

Blarney loss ise on aukartustäratav ehitis, mille tornid ja müürid räägivad pika ja keerulise ajaloo lugusid. Lossi ümbritsevad avarad aiad ja metsaalad, kus saab jalutada ja nautida rahulikku loodust. Nende hulgas on ka müstiline Rock Close, mida peetakse maagiliseks paigaks, kus kiviringid ja iidsed puud loovad müstilise atmosfääri.

Külastades Blarney lossi, saavad inimesed mitte ainult kogeda Iirimaa ajaloolist pärandit, vaid osa saada ka rikkalikest legendidest ja lugudest, mis muudavad selle koha eriliseks. Blarney loss on koht, kus ajalugu, legendid ja loodus põimuvad, pakkudes külastajatele unustamatuid hetki ja tõelist Iirimaa kogemust.

9. Galway

Galway Iiirmaal
Galway

Galway, tuntud kui Iirimaa lääneranniku pärl, on linn, mis on tuntud oma elava kultuuri, ajaloo ja suurepärase looduse poolest. See linn on kultuuride sulatusahi, kus traditsioonilised iiri muusika ja tants kohtuvad kaasaegse kunsti ja teatriga. Galway tõmbab ligi nii kunstnikke, muusikuid kui ka külastajaid üle kogu maailma, luues ainulaadse ja elava atmosfääri.

Galway ajalooline keskus on täis kitsaid, munakivisillutisega tänavaid, värvikaid kauplusefassaade ja keskaegseid hooneid, sealhulgas kuulsat Lynch’s Castle’i. Linn on tuntud ka oma suurepäraste mereandide ja kohaliku köögi poolest, mille proovimine on igale külastajale kohustuslik. Lisaks toimuvad Galways aastaringselt arvukad kultuurisündmused ja festivalid, sealhulgas kuulus Galway Rahvusvaheline Kunstifestival.

Galway läheduses asuvad ka mõned Iirimaa kõige maalilisemad loodusvaatamisväärsused, nagu Connemara rahvuspark ja Aranisaared. Need paigad pakuvad hämmastavaid vaateid, matkaradasid ja võimalust kogeda Iirimaa looduse ilu ja rahu. Galway, oma kultuurilise mitmekesisuse, ajaloolise võlu ja loodusliku iluga, on linn, mis jutustab lugusid, võlub ja jääb kauaks meelde.

10. Dingle poolsaar

Iirimaa edelaosas asuv Dingle poolsaar  on üks maalilisemaid ja kultuuriliselt rikkaid piirkondi kogu Iirimaal. See poolsaar on tuntud oma dramaatilise rannikumaastiku, ajalooliste jäänuste ja elava iiri keele ja kultuuri poolest. Dingle poolsaare maastik on lummav, alates kõrguvatest kaljunukkidest ja vaiksetest liivarandadest kuni metsikute heather’iga kaetud kõrgendike ja roheliste orgudeni.

Poolsaare tipus asub Dingle linn, mis on tuntud oma sõbralike kohalike, traditsioonilise muusika ja kvaliteetsete mereandide poolest. Linnas ja selle ümbruses asuvad arvukad ajaloolised vaatamisväärsused, sealhulgas iidne Gallarus Oratory ja Püha Brandoni mägi. Dingle poolsaare ringtee on populaarne teekond, mis võimaldab külastajatel avastada kogu selle erakordse maastiku ilu.

Poolsaarel on tugev kultuuripärand, mis on säilinud tänu tugevale kogukonnatundele ja iiri keele kasutamisele. See piirkond pakub külastajatele võimalust kogeda autentset Iirimaa eluviisi, kus aeg näib kulgevat aeglasemalt ja igas nurgas peitub lugu või legend. Dingle poolsaar on koht, mis jätab külastajatele sügava mulje oma loodusliku ilu, kultuurilise rikkuse ja ajaloolise tähtsusega.

11. Connemara Rahvuspark

Iirimaa vaatamisväärsused - Connemara Rahvuspark
Connemara Rahvuspark

Connemara Rahvuspark on üks neljast rahvuspargist Iirimaal ja tuntud oma metsiku loodusilu poolest. Parki 2950 hektaril on mägine maastik, turbaalad, heathery kõrgendikud ja metsad. Park loodi 1980. aastal, et kaitsta Connemara unikaalset looduskeskkonda ja edendada selle mõistmist.

Rahvuspark pakub matkajatele ja loodusesõpradele mitmeid radu, mis viivad läbi erinevate maastikuliikide, sealhulgas Diamond Hilli matkaraja, mis pakub hingematvaid vaateid kogu piirkonnale. Lisaks looduslikule ilule on Connemara Rahvuspark koduks paljudele looma- ja taimeliikidele, sealhulgas metsikutele Connemara ponidele, punahirvedele ja haruldastele taimedele.

Rahvuspargi külastuskeskus annab ülevaate piirkonna loodusest, ajaloost ja kultuurist ning pakub teavet ja näituseid, mis aitavad külastajatel paremini mõista selle unikaalse piirkonna tähtsust. Connemara Rahvuspark on ideaalne koht neile, kes soovivad kogeda Iirimaa looduse autentset ilu ja rahulikkust, pakkudes võimalust põgeneda kiirest igapäevaelust ja leida ühendus loodusega.

12. Casheli kivi

Casheli kivi (Rock of Cashel) on üks Iirimaa kõige huvitavamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi, mis asub County Tipperary südames. See muistne kivikompleks, mis kerkib üle Casheli linna, on Iirimaa ajaloo ja kultuuri võtmekoht, pakkudes unikaalset pilguheidet riigi varajasse kristlusse ja kuninglikku pärandisse.

Kompleksi kuuluvad mitmed ajaloolised hooned, sealhulgas 12. sajandist pärinev romaani stiilis ümar torn, Cormaci kabel ja suur katedraal. Need ehitised on silmapaistvad näited keskaegsest arhitektuurist ja peegeldavad Casheli kivi ajaloolist tähtsust nii usulise keskusena kui ka kuningliku võimu sümbolina. Legendide järgi andis Püha Patrick seal ristiusu kuningas Aengusele.

Casheli kivi pakub külastajatele võimalust jalutada läbi ajaloo, imetledes nii kunstiliselt kui ka arhitektuuriliselt märkimisväärseid hooneid. Vaade kivilt on sama muljetavaldav, pakkudes panoraamvaateid ümbritsevale maastikule. Lisaks arhitektuurilisele ja ajaloolisele tähtsusele on Casheli kivi oluline kultuuriline ikoon, millel on eriline koht Iirimaa rahva südames ja pärandis.

13. Glendalough

Glendalough Iirimaal
Püha Kevini kirik, Glendalough

Glendalough, asetsev Ida-Iirimaal Wicklow maakonnas, on üks maalilisemaid ja ajalooliselt rikkaid paiku kogu Iirimaal. Tuntud kui “kahe järve maa”, on see koht täis müstilist ilu, mida ümbritsevad kõrguvad mäed ja sügavad orud. Glendalough on kuulus oma hästi säilinud varakeskaegse kloostrikompleksi poolest, mida asutas 6. sajandil püha Kevin.

See ajalooline paik on pilguheit Iirimaa varajasse kristlusse, pakkudes külastajatele võimalust näha selliseid vaatamisväärsusi nagu ümar torn, varemetes katedraal ja mitmed kiviaegsed ristikivid. Glendalough’i kloostrikompleks on märkimisväärne mitte ainult oma ajaloolise tähtsuse, vaid ka erakordse arhitektuurilise ilu poolest. Peale selle on Glendalough tuntud oma lummava looduse poolest. Matkarajad viivad läbi metsade ja järvede ääride, pakkudes unustamatuid vaateid ja hetki rahulikus looduskeskkonnas.

Glendalough on koht, mis ühendab endas rahu, vaimsust ja looduslikku ilu, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes otsivad nii ajaloolist haridust kui ka looduslikku ilu. Selle paiga ainulaadne atmosfäär on inspireerinud paljusid luuletajaid ja kirjanikke, muutes selle mitte ainult turismiobjektiks, vaid ka kultuuriliseks ja vaimseks pelgupaigaks.

14. Cork

Cork, Iirimaa lõunaosas asuv linn, on tuntud oma elava kultuuri, ajaloo ja arhitektuuri poolest. See on Iirimaa suuruselt teine linn ning peetakse paljude poolt riigi kultuuripealinnaks. Cork pakub rikkalikku segu ajaloolisest hõngust ja kaasaegsest dünaamilisusest, olles koduks arvukatele muuseumidele, kunstigaleriidele ja teatritele.

Linna südames asuvad sellised ajaloolised vaatamisväärsused nagu Corki vangla ja Saint Fin Barre’i katedraal, mis on arhitektuuriliselt muljetavaldavad ja räägivad palju linna ajaloost. Cork on tuntud ka oma unikaalse asukoha poolest, asudes jõe saartel, mida ühendavad arvukad sillad, luues omapärase ja kauni linnamaastiku. Lisaks kultuurilistele vaatamisväärsustele on Corkis elav toidukultuur, pakkudes kõike alates traditsioonilistest Iiri roogadest kuni rahvusvahelise köögini.

Corkis toimub aasta läbi mitmeid festivale ja sündmusi, mis toovad esile linna kunsti, muusika ja filmi. Cork on ka väravaks mõnele Iirimaa kauneimale maastikule, sealhulgas Wild Atlantic Way ja Blarney lossile. Corki linn on mitmekülgne, kutsuv ja elav, pakkudes igaühele midagi huvitavat ja unustamatut.

15. Newgrange

Iirimaa vaatamisväärsus - Newgrange
Newgrange

Newgrange, mis asub Iirimaa idaosas, County Meathis, on üks vanimaid ja muljetavaldavamaid inimese poolt ehitatud struktuure maailmas. See neoliitikumi ajast pärit matmispaik ehitati umbes 3200 eKr, mis teeb selle vanemaks kui Stonehenge ja Egiptuse püramiidid. Newgrange on tuntud oma unikaalse disaini ja talvise päikese nähtuse poolest, kui päikesekiired tungivad läbi sissepääsu ja valgustavad kambrit.

Newgrange’i struktuur on muljetavaldav: see koosneb suurest ringikujulisest kivikuhjatistest, mille keskel on ristkülikukujuline kivi kamber. Matmispaiga ümber on rida dekoratiivseid kivisid, millest paljud on kaunistatud keeruliste spiraalide ja geomeetriliste mustritega. Newgrange ei ole mitte ainult arhitektuurne ime, vaid ka oluline arheoloogiline ja astronoomiline paik, mis peegeldab iidses ühiskonnas kasutusel olnud keerukaid teadmisi ja oskusi.

Newgrange’i külastamine pakub unikaalset sissevaadet iidsele Iirimaa kultuurile ja uskumustele, olles aknaks kaugesse minevikku. See on koht, mis paneb imestama inimkonna loovuse ja leiutamisoskuse üle ajastul, mil kaasaegsed tööriistad ja tehnoloogiad veel puudusid. Newgrange on kahtlemata üks Iirimaa kõige põnevamaid ja salapärasemaid ajaloolisi paiku.

16. Bunratty loss ja rahvapark

Bunratty loss ja rahvapark asuvad Iirimaa lääneosas, County Clare’is, ning pakuvad külastajatele haruldast sissevaadet Iirimaa ajaloolisse ja kultuurilisse pärandisse. Bunratty loss, mis pärineb 15. sajandist, on üks kõige paremini säilinud keskaegsetest lossidest Iirimaal. Selle ajalugu ulatub tagasi 1425. aastasse ja loss on tänaseni taastatud oma endises hiilguses, pakkudes autentset pilguheidet keskaegsesse eluviisi.

Lossi interjöör on hoolikalt restaureeritud, et peegeldada 15. ja 16. sajandi eluolu, sealhulgas ajastutruud mööblit ja kunstiteoseid. Külastajatel on võimalus ringi vaadata lossi erinevates tubades, sealhulgas suursuguses suures saalis, privaatsetes magamistubades ja köögis, mis annavad tunnistust tollasest elustiilist.

Bunratty rahvapark, mis asub lossi kõrval, on elav muuseum, mis taaselustab 19. sajandi Iirimaa igapäevaelu. Park koosneb üle 30 hoone, sealhulgas traditsioonilised talumajad, koolimaja, kirik ja külapood, kus on esindatud erinevad Iirimaa piirkonnad. Neid hooneid ümbritseb maaliline maastik, mis pakub külastajatele võimalust kogeda maapiirkondade rahu ja vaikust.

Kokkuvõtteks

Selles artiklis oleme tutvunud mitmete Iirimaa tuntumate ja põnevamate vaatamisväärsustega, pakkudes ülevaadet riigi rikkalikust ajaloolisest, kultuurilisest ja looduslikust pärandist. 

Alustades Moheri kaljudest, mis paeluvad oma majesteetliku loodusiluga, ja lõpetades Bunratty lossi ja rahvapargiga, mis annavad ainulaadse sissevaate Iirimaa keskaegsesse ja 19. sajandi ellu, oleme rännanud läbi Iirimaa erinevate piirkondade. 

Iga paik, millest oleme ülal rääkinud pakub unikaalset sissevaadet Iirimaa rikkalikku ajalukku, looduslikku ilu ja kultuuripärandisse, luues tõeliselt meeldejääva kogemuse.

Scroll to Top