Machu Picchu

Machu Picchu – Inkade varjatud saldused

Machu Picchu on nimi, mis on iga ajaloo- ja reisihuvilise huultel ja mida paljud külastada sooviksid. Asudes kõrgel Peruu Andides, sümboliseerib see koht mitte ainult inimkäte ja looduse koostoimet, vaid ka ajaloo, müstika ja kultuuri täiuslikku sümbioosi. Kuid Machu Picchu ei ole pelgalt üksik monument või sihtkoht, mida linnukesega üles märkida; see on pigem portaal teise maailma, mis avaneb paljudele, kuid avaldab oma kõige sügavamaid saladusi vaid mõnele. 

Selles artiklis ei keskenduta üksnes sellele hämmastavale arhitektuurilisele imele. Me avardame vaatevälja, et hõlmata ka selle ümbruskonda, mis pakub rohkelt avastamisväärset. Me vaatame, mida tänapäeva Machu Picchu endast kujutab, uurime selle lummavat ajalugu ning anname praktilisi nõuandeid, kuidas seda kõike omal käel kogeda. 

Machu Picchu

Machu Picchu ülevaade

Tere, kallid reisisellid ja ajalooentusiastid! Võtame ette põneva teekonna ühe maailma seitsme uue imemaailma hulka kuuluva koha juurde – Machu Picchu. See on koht, mille pildid ilmuvad esile, kui mõtlete sõnale “unustatud linn”. Looduslikult kaunis ja ajalooliselt rikas, on see Peruu rahvuslik aare ja kindlasti bucket-list’i väärt sihtkoht.

Machu Picchu asub Andide mägede süles, 2430 meetri kõrgusel merepinnast. See koosneb ligikaudu 200 ehitistest, mille hulka kuuluvad templid, altarid ja elamud. Kogu kompleks on ehitatud kivist, ja hoolimata aja hammasratastest, on paljud konstruktsioonid endiselt hästi säilinud. Linn oli kaetud tiheda vihmametsaga kuni 20. sajandi alguseni, mil ameeriklane Hiram Bingham avastas selle uuesti.

Machu Picchu on üks nendest paikadest, mis paneb proovile isegi kõige kogenenuma reisija kujutlusvõime. Kuidas suutsid inkad ehitada nii suurejoonelise linna sellisesse ligipääsmatusse paika? Kuidas nad transportisid hiiglaslikke kive kilomeetrite kauguselt? Ja mis kõige tähtsam – miks jätsid nad selle nii kiiresti maha?

See kultuuriline ja ajalooline monument on ühtlasi väga spirituaalne koht. Paljud inimesed, kes seda külastavad, räägivad erilisest energiast, mis neid seal ümbritseb. Ükskõik, kas olete ajaloo huviline, looduse nautija või spirituaalse tee otsija, on Machu Picchu koht, mis ei jäta teid külmaks.

Machu Picchu ei ole lihtsalt sihtkoht; see on teekond. Kogu elamus alates Cusco’st rongiga Aguas Calientes’i ja seejärel bussiga üles mäkke, on osa suuremast seiklusest, mis paneb sind hindama iga sammu, mille inkad võtsid selle lummava linnakese loomisel. See on elamus, mis jääb meelde terveks eluks ja seda võiks kindlasti kogeda vähemalt korra elus.

Niisiis, kallid reisihuvilised, valmistuge, sest ees ootab põnev ja hariv rännak läbi aja ja ruumi, mis viib meid otse Inka impeeriumi südamesse. Machu Picchu on tõeliselt ainulaadne paik, mille saladused ja ilu on avastamist väärt.

Machu Picchu

Ajalugu

Ah, ajalugu! See on just see mõistatuslik ja paeluv kiht, mis muudab Machu Picchu nii vastupandamatuks. Machu Picchu ajalugu on täis saladusi, mõistatusi ja avastamata lugusid, mis kõik kokku moodustavad selle koha unikaalse olemuse.

Alustame algusest. Machu Picchu ehitati tõenäoliselt 15. sajandil Inka keisri Pachacuti ajal. Pachacuti on tuntud kui Inka impeeriumi suur taastaja ja laiendaja, ja tema valitsusajal said inkad paljudes valdkondades hiilgavateks. Kuigi täpne ehitamise aeg ja põhjus pole teada, arvatakse, et Machu Picchu oli kas religioosne pühapaik, astronoomiline vaatluskeskus või keisrile ja tema perele mõeldud suveresidents.

Üks levinumaid teooriaid on, et Machu Picchu oli mõeldud religioosseks keskuseks. Tõestuseks sellele on mitmed templid ja altarid, nagu Päikese tempel ja Kolme akna tempel. Nendes paikades toimusid tõenäoliselt olulised rituaalid ja tseremooniad, mis olid seotud Päikese, Kuu ja tähtedega.

Inkad olid tuntud oma täpsete teadmiste poolest tähtede ja planeetide liikumisest. Machu Picchu asukoht ja orientatsioon pole kindlasti juhuslikud. On olemas teooriaid, et kompleks on ehitatud nii, et see oleks kooskõlas taevakehadega, näiteks on mõned hooned suunatud otse päikese tõusu ja loojumise suunas.

Inka insenerikunst on Machu Picchu üks silmapaistvamaid aspekte. Kivide täpsus ja paigutus on nii täiuslikud, et paljude seinte vahel pole isegi mörti kasutatud. See tähendab, et kivid on nii oskuslikult tahutud ja paigaldatud, et need istuvad täpselt teineteise vastu. Arvestades, et inkad ei kasutanud ratast ega metallist tööriistu, on see saavutus veelgi muljetavaldavam.

Machu Picchu avastamise loo ei saa rääkida ilma ameerika arheoloogi Hiram Binghamita, kes “avastas” selle uuesti 1911. aastal. Kuigi kohalikud teadsid sellest kohast, tõi Bingham selle maailma tähelepanu alla. Tema ekspeditsioonid ja kirjutised aitasid kaasa Machu Picchu rahvusvahelisele kuulsusele ja teaduslikule uurimisele.

Kuid siin tuleb üks huvitav nüanss, eriti neile, kes on kursis Eesti ajalooga. Nagu meie oma lugu näitab, on ajalugu tihti kirjutatud võitjate poolt, ja palju detaile võib kaduma minna või unustuda. Nii ka Machu Picchu puhul – palju sellest, mida me teame, põhineb välistel vaatlustel ja hilisemal uurimistööl. Kuid mis oli Machu Picchu inkade jaoks? Millised rituaalid ja traditsioonid seal toimusid? Need küsimused jäävad paljuski saladuseks, andes meile põhjust seda imelist paika ise uurima minna.

Niisiis, Machu Picchu ajalugu on segu teaduslikest faktidest, müütidest ja müsteeriumidest, mis teeb sellest ühe maailma kõige huvitavamatest ja müstilisematest paikadest. Iga kivi ja tempel seal kõneleb lugusid, mida me veel täielikult ei mõista, kuid mis köidavad meid oma lummava aura ja saladuslikkusega. Tõeliselt ajalooline pärl, mida tasub avastada!

Machu Picchu

Machu Picchu tänapäeval

Nüüd, kui oleme sukeldunud Machu Picchu ajaloolistesse sügavustesse, vaatame, milline näeb see paik välja tänapäeval. Esimese asjana, mis pähe tuleb, on selle turistide arvukus. See legendaarne linnake on kaasaegse maailma üks kõige külastatumaid paiku, meelitades ligi üle miljoni külastaja aastas. Just nagu Tallinna vanalinn või Saaremaa spaad, on ka Machu Picchu muutunud globaalseks magnetiks, mis tõmbab inimesi kõikjalt maailmast.

Kuid Machu Picchu ei ole ainult turistilõks. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv paik on ka aktiivse teadustöö ja säilitamise objekt. Erosioon, kliimamuutused ja liigne turism on hakanud kahjustama selle ajaloolisi ehitisi, mistõttu on käivitatud mitmeid projekte selle kaitsmiseks ja säilitamiseks. Lisaks sellele on kehtestatud rangemad nõuded külastajate arvu ja käitumise osas, et tagada selle ainulaadse kultuuripärandi pikaajaline säilimine.

Kuigi see võib kõlada veidi karmilt, on selline lähenemine hädavajalik. Machu Picchu on rohkem kui lihtsalt ilus postkaardivaade; see on ajaloo, kultuuri ja inimkonna saavutuste elav monument. See on koht, mis väärib austust ja hoolikat käsitlust, et tulevased põlved saaksid seda sama imetluse ja uudishimuga kogeda.

Samuti on Machu Picchu ümbritsev ala muutunud keskkonnateadlikumaks. On tehtud investeeringuid jätkusuutlikesse lahendustesse, nagu näiteks taastuvenergia ja jäätmete ringlussevõtt, et minimeerida inimtegevuse negatiivset mõju sellele habrasele ökosüsteemile.

Kokkuvõttes, Machu Picchu tänapäeval on koht, kus minevik ja olevik, traditsioonid ja modernsus, kohtuvad ühel lummaval laval. See ei ole enam pelgalt unustatud linn Andide mägedes, vaid globaalne ikoon, mis tähistab inimkonna püüdlusi, saavutusi ja unistusi. Seega, kui otsite sihtkohta, mis pakuks nii ajaloolist sügavust kui ka kaasaegset kogemust, siis Machu Picchu on just see õige paik.

Machu Picchu külastamine

Machu Picchu külastamine on paljude jaoks eluaegne unistus, kogemus, mis paelub nii ajaloo huvilisi kui ka looduse armastajaid. See ei ole lihtsalt “üks paljudest” turismiobjektidest, vaid pigem aegumatu ikoon, mis seob endas nii ajaloolist müstikat kui ka looduse majesteetlikkust. 

Kui te olete juba astunud selle olulise sammu ja otsustanud sinna minna, siis on mõned asjad, mida te kindlasti peate teadma enne, kui asute teele. Alates sellest, kuidas kohale jõuda, milliseid pileteid osta, ja mis sind seal ees ootab – iga detail on oluline. Selles osas keskendume just sellele, kuidas Machu Picchu külastamine võimalikult sujuvaks ja meeldejäävaks muuta.

Ligipääs ja piletid

Kuidas sinna saada?

Kui Machu Picchu külastamine on sinu unistuste nimekirjas, siis on esimeseks mureks kindlasti see, kuidas sinna tegelikult jõuda ja mis on need piletinüansid, millega tuleks arvestada. Esmalt, Machu Picchu asub Peruu Andides ning kõige sagedamini jõuavad inimesed sinna läbi Cusco linna.

Lennukiga saab Peruu pealinna Limasse ja sealt edasi Cuscosse. Cusco on justkui Machu Picchu väravaks ja sealt avaneb mitu võimalust, kuidas edasi liikuda. Üks levinumaid viise on võtta rong Cuscost Aguas Calientesi, mis on mäe jalamil asuv väikelinn. Rongisõit kestab umbes 4 tundi ja pakkuda on mitmeid klassivõimalusi, alates turistiklassist kuni luksuseni välja.

Teine võimalus on matkata, näiteks mööda kuulsat Inka rada. See on füüsiliselt nõudlik, kuid äärmiselt tasuv. Matk kestab tavaliselt 4 päeva ja 3 ööd. Matkagrupiga liitumiseks on vajalik eelnev broneering, kuna kohtade arv on piiratud.

Mida tasuks piletite ostmisel tähele panna?

Piletite ostmisel on oluline olla ettevaatlik. Machu Picchu on ülipopulaarne sihtkoht ja tihti müüakse piletid välja kuudeks ette, eriti kõrghooajal. On olemas erinevaid piletitüüpe: lihtne pilet Machu Picchule, pilet, mis sisaldab ka Huayna Picchu või Machu Picchu mäe külastust, ja mõned variandid, kus on lisatud ka lähedalasuvad vaatamisväärsused.

Lisaks on võimalik osta ka pileteid koos giidiga ekskursiooniga. Kuna Machu Picchu on ajalooliselt ja kultuuriliselt väga rikas, võib giidiga ekskursioon pakkuda sügavamat tausta ja konteksti, mis muudab külastuse veelgi nauditavamaks. Eriti kui plaanid minna koos perega või oled ajaloohuviline, tasub giidiga varianti kaaluda.

Veel üks aspekt, millega arvestada, on ajastus. Machu Picchus on erinevad külastusajad, ja sageli on piirangud, kui kaua võib ühe pileti eest alal viibida. Kuna külastajate arv on päevas piiratud, on soovitatav piletid varakult ära osta.

Machu Picchu

Mida saab näha?

Machu Picchu külastamine on palju enamat kui vaid paar klõpsu ikoonilise Hinnakarja ehk Sun Gate taustal. Selles UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas paigas saab näha ja kogeda ajalugu, arhitektuuri ja loodust kõike koos, mis teeb sellest ühe erilisema kogemuse, mida reisimine pakkuda saab. Kuid mis seal siis täpsemalt teha ja näha on?

Machu Picchu linna varemed – Alustame kõige ilmsemast: Inka linn ise. Siit leiad mitmeid tempeldeid, elumaju, terrasse ja rituaalseid kive. Kõige tuntum neist on võib-olla Päikese Tempel, mis on ehitatud megaliitsetest kividest ja kus Päikesejumal Inti auks rituaale läbi viidi. Kui ajalugu ja arhitektuur sind huvitavad, siis võib iga nurgatagune ja kivi pakkuda tunnikest ajaloolist detektiivi.

Huayna Picchu ja Machu Picchu mägi – Need kaks mäetippu pakuvad võrratuid vaateid alla Machu Picchule ja ümbritsevatele Andidele. Tõus Huayna Picchu tippu on umbes 45-minutiline matk ja see on üsna järsk, kuid vaated on seda väärt. Machu Picchu mägi pakub pikemat, kuid vähem nõudlikku matka. Nende mägede külastamiseks on vaja eraldi piletit, nii et planeeri ette.

Inka Sild – See on pisut vähem tuntud, kuid siiski põnev paik. Inka Sild on osa Inka radade süsteemist ja asub Machu Picchu lääneosas. Kuigi sild on külastajatele suletud, saab sinna viiva raja läbi kõndida ja nautida vaateid ning mõelda, kuidas Inkad ehitasid sellise inseneriteose.

Aguas Calientes – See väikelinn asub Machu Picchu jalamil ja on enamiku külastajate jaoks lähtepunktiks. Linna iseloomustavad kitsad tänavad, võluvad kohvikud ja suveniiripoed. Aguas Calientesis on ka kuumaveeallikad, millest linn oma nime on saanud. Pärast pikka päeva matkamist võib see olla just see, mida vajad.

Putucusi mägi – Veel üks vähem külastatud, kuid huvitav paik on Putucusi mägi. See asub Aguas Calientesist põhja pool ja pakub fantastilisi vaateid nii linnale kui ka Machu Picchule. Rada üles on küll nõudlik ja sisaldab vertikaalseid redelilõike, kuid kui otsid lisaseiklust, siis see on seda väärt.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Kuigi Machu Picchu on kahtlemata see pärl, mis paljusid reisijaid Peruu Andidesse tõmbab, ei tohiks alahinnata ka läheduses asuvaid vaatamisväärsusi, mis pakuvad samuti ajaloolist ja kultuurilist sügavust ning imelisi loodusvaateid.

Ollantaytambo – Enne Machu Picchu külastust või pärast seda tasub kindlasti läbi käia Ollantaytambost. See on veel üks ajalooline Inka linn, mis asub rongiteel Machu Picchu poole. Ollantaytambo on kuulus oma võimsate terrasside ja Temple Hilli poolest, mis oli tõenäoliselt nii religioosne kui ka administratiivne keskus. Terrassidelt avanevad ka võrratud vaated Urubamba jõele ja lähiümbrusele.

Salkantay Trek – Kui oled matkahuviline ja soovid Inka radadele alternatiivi, on Salkantay Trek suurepärane võimalus. See on viiepäevane matk, mis viib sind läbi erinevate kliimavööndite, pakkudes muuhulgas võimalust näha lumiseid mäetippe ja lopsakat džunglit. See on suurepärane võimalus näha Andide mitmekesisust ja selle lõpus ootab sind Machu Picchu.

Pisac – See väike Andide kogukond on tuntud oma suurepärase kohaliku turu ja Inka varemete poolest. Pisacis saad nautida kohalikku käsitööd, hõrgutisi ja suveniire. Lisaks on Pisacis ka Inka kindlus, mis on arheoloogiliselt vähem uuritud kui Machu Picchu, kuid pakkudes sama palju intriigi ja ilu.

Maras soolakaevandused – Maras asub Sacred Valley’s ja on kuulus oma traditsiooniliste soolakaevanduste poolest, mis on kasutusel olnud juba Inka aegadest saati. Soolaväljad on justkui suur lõuend, kuhu on kujundatud sadu väikseid basseine. Kui basseinid on täis, aurustub vesi ja jääb järgi sool. See on unikaalne ja fotogeeniline koht, mida külastada.

Moray terrassid – Vaid mõne kilomeetri kaugusel Marasest asuvad Moray terrassid, mis on ringikujulised põllumajandusterrassid. On oletatud, et see oli Inka tsivilisatsiooni katsejaam, kus uuriti, millised taimed erinevatel kõrgustel ja temperatuuridel kasvada võivad.

Machu Picchu

Kokkuvõtteks

Machu Picchu on eriline koht, mis pakub enamat kui vaid ajaloolisi varemeid ja postkaardiväärseid vaateid. See on elav ajalugu, looduse meistriteos ja kultuurilise pärandi kehastus. Samuti avaneb sellest kohast hoopis teistsugune maailm, kui vaadata kaugemale turistide rajatud teedest ja külastada lähedalasuvaid paiku nagu Ollantaytambo, Pisac või salapärased Marase soolakaevandused.

Reisimine on alati enamat kui lihtsalt uute kohtade nägemine; see on ka uute kogemuste saamine, uute inimeste kohtamine ja uute teadmiste omandamine. Kui teete seda õigesti, võib iga reis olla teekond mitte ainult läbi geograafia, vaid ka läbi iseenda. Ja mis võiks olla parem koht selliseks teekonnaks kui Machu Picchu, mis on täis saladusi, mis ootavad avastamist. Soovin teile imelist ja meeldejäävat reisi Machu Picchusse ja selle ümbrusesse!

Scroll to Top