Suur Hiina müür

Suur Hiina müür – Ajaloo ja arhitektuuri ime

Suur Hiina müür on üks inimkonna ajaloo kõige ikoonilisemaid saavutusi, mis on olnud aastatuhandeid imetluse, uuringute ja isegi müütide objektiks. See ulatuslik kaitserajatis ei ole mitte ainult sõjalise ja poliitilise ajaloo märk, vaid ka sügavalt juurdunud osa Hiina kultuuripärandist. Müüri ehitamise taga peituvad lugematud lood, alates selle algsetest eesmärkidest ja ehitusprotsessidest kuni selle tänapäevase tähenduse ja kultuurilise mõjuni. See artikkel käsitleb Suure Hiina müüri mitmeid aspekte, pakkudes ülevaadet selle ajaloost, arhitektuurilistest eripäradest, selle tähendusest tänapäeva Hiinas ning turismivõimalustest, mida see ajalooline ime endas peidab.

Lisaks põhjalikule ajaloolisele ülevaatele uurime ka müüri praktilist poolt, alates selle külastamisest, ligipääsust ja piletite ostmisest kuni läheduses asuvate vaatamisväärsuste ja huvitavate faktideni. Artikkel on mõeldud kõigile, kes soovivad süvendada oma arusaamist sellest majesteetlikust ehitistest, olgu nad siis ajalooentusiastid, reisihuvilised või lihtsalt üldiselt kultuurihuvilised. Suur Hiina müür on struktuur, mis pakub rohkelt teadmisi ja avastamisrõõmu, ja selle artikli eesmärk on tutvustada müüri kõige põnevamaid ja olulisemaid tahke.

Suur Hiina müür

Suure Hiina müüri ülevaade

Suur Hiina müür on üks maailma suurimaid inimkätega loodud ehitisi ja seda peetakse õigusega üheks suurimaks insenerisaavutuseks läbi aegade. Selle muljetavaldav ehitis ulatub läbi erinevate maastike, mägedest kõrbeteni ja rannikult sügavatesse sisealadesse, kokku ligikaudu 21 196 kilomeetrit. Kuigi suur osa müürist on ajahamba all kannatada saanud või lausa hävinenud, on selle säilinud osad üheks Hiina tähtsaimaks turismimagnetiks.

Suure Hiina müüri ehitamise põhjuseks oli kaitsta Hiina riiki põhjas elanud rahvaste, nagu hunnide ja teiste nomadide, sagedaste rünnakute eest. Samuti täitis müür olulist rolli kui kaubateede kaitse ning kui administratiivne piir, aidates hoida kontrolli all sisemisi liikumisi ja migratsiooni. Müüri ehitus algas juba enne meie ajaarvamist ja seda jätkati mitmete dünastiate ajal, sealhulgas ka suurte Hiina keisrite nagu Qin Shi Huangdi ja Ming dünastia all.

Kuid Suur Hiina müür ei ole lihtsalt kivihunnik. Selle arhitektuuri- ja insenerilahendused olid aastasadu oma aja kohta märkimisväärselt arenenud, näidates suurt mõtlemist ja planeerimist. Müüril on mitmeid kindluseid, vaatetorni, üleminekukohti ja elamuid, mis olid mõeldud patrullivatele sõduritele. Lisaks sellele kasutati müüri ehitamiseks erinevaid materjale, olenevalt piirkonnast, kus ehitustööd toimusid – alates savitellistest ja kivist kuni puidu ja taimedeni.

Kuigi müüri ehitusel oli kaitseline roll, oli sellel ka sügavam tähendus. See oli sümbol Hiina keisrite võimsusest ja riigi ühtsusest, ning tähistas kultuurilist ja geograafilist piiri Hiina ja muu maailma vahel. Täna peetakse Suurt Hiina müüri üheks seitsmest maailma uuest imest ja see on UNESCO maailmapärandi nimekirjas, rõhutades selle universaalset kultuurilist ja ajaloolist tähtsust.

Suur Hiina müür

Ajalugu

Suure Hiina müüri ajalugu ulatub tuhandete aastate taha ning see ei ole loodud ühe ainukese ehitusetapiga. Selle ehitamine toimus järk-järgult erinevate dünastiate ajal, millest igaühel olid oma eripärad ja põhjused müüri ehitamiseks.

Esimesed müürilaadsed rajatised kerkisid Hiina territooriumile juba 7. sajandil e.m.a, erinevate väikeriikide vahel, kes soovisid kaitsta oma alasid nii sissetungijate kui ka teiste väikeriikide eest. Need varased müürid olid enamasti loodud savist või maapinnast ja neil puudus hilisema Suure Hiina müüri monoliitsus ja ulatus.

Müüri tõeline sünnilugu algab Qin dünastia ajal, eriti Qin Shi Huangdi valitsemise all. Just tema ühendas erinevad müüri osad ja alustas suuremahuliste ehitustöödega 3. sajandil e.m.a. Selle dünastia ajal ehitati ligi 5000 kilomeetrit müüri, mille eesmärk oli kaitsta Hiinat põhja pool elavate rahvaste, eelkõige hunnide eest. Tollal ehitatud müürid olid enamasti loodud pressitud savitellistest, kuna see materjal oli kergesti kättesaadav ja tõhus kaitseks.

Han dünastia ajal (206 e.m.a–220 m.a) laiendati ja tugevdati müüri veelgi. Samuti lisati strateegilisi vaatetorne ja kindlusi, et paremini vastu seista põhjast saabuvatele rünnakutele. Selle perioodi jooksul ulatus müür kõrbeteni, kaitstes siiditee kaubateid.

Tänapäeval nähtav osa Suurest Hiina müürist pärineb peamiselt Ming dünastia ajast (1368-1644). Mingid tunnetasid suurt ohtu Mongooliast ja Oiratide konföderatsioonist, mistõttu oldi sunnitud oluliselt tugevdama ja laiendama müüri. Selle perioodi jooksul kasutati kivimaterjale, mis muutsid müüri palju vastupidavamaks. Lisaks sellele ehitati müüri iga 200 meetri tagant vaatetornid, mis võimaldasid paremini jälgida potentsiaalsete ründajate liikumist. Mingi dünastia ehitustööd on need, mida me praegu näeme kõige sagedamini, kui külastame müüri populaarsemaid lõike.

Müüri ehitamine polnud aga lihtne ülesanne. Töötingimused olid rasked, ja paljud töötajad surid ehitusel. Legende räägitakse surnud töölistest, kes maeti müüri sisse. Ehkki tegelikkus ei pruugi olla nii sünge, on müür tõepoolest märk nii Hiina kultuuri saavutustest kui ka inimelude ohverdamisest.

Qing dünastia ajal (1644-1912) kaotas müür oma strateegilise olulisuse. Selle asemel keskenduti kaubandussuhetele ja diplomaatiale ning müüri ehitustööd lakkasid. Ajapikku hakkasid müüri osad lagunema ja osa sellest kasutati kohalike elanike poolt ehitusmaterjalina.

20. sajand tõi kaasa müüri taasavastamise kui olulise kultuurilise ja ajaloolise sümboli Hiinas. Vabariikliku perioodi ajal (1912-1949) tõstatati esmakordselt küsimus müüri restaureerimisest ja selle väärtusest rahvusliku identiteedi jaoks. Kommunistliku Hiina tulekuga 1949. aastal said need jõupingutused uue hoo. Mao Zedong, riigi juht, kasutas müüri sageli oma kõnedes, näidates seda kui näidet hiinlaste püsivusest ja vastupanust võõrastele jõududele.

Müüri restaureerimisele ja kaitsele pöörati erilist tähelepanu 1980. aastatel, kui Hiina avas end rohkem turismile. Tänapäeval on müürist saanud oluline turismiatraktsioon, meelitades aastas miljoneid külastajaid üle kogu maailma. Suure Hiina müüri kui UNESCO maailmapärandi objekti tunnustamine 1987. aastal näitas selle globaalset tähtsust.

Kuid ajaloolisest vaatenurgast vaadeldes on müüri tähendus palju sügavam kui lihtsalt turismimagnet. See on tunnistajaks erinevatele ajaloolistele perioodidele, poliitilistele muutustele ja Hiina tsivilisatsiooni püsivusele. Iga müüri kivi, iga torn ja iga lõik räägib lugu sellest, kuidas hiinlased kaitsevad oma maad, kultuuri ja traditsioone läbi aastatuhandete.

Kuigi paljud osad müürist on ajahamba käes kannatada saanud, on olemas aktiivseid jõupingutusi selle säilitamiseks ja restaureerimiseks. See on mälestusmärk inimkonna tahtejõule, visadusele ja püüdlustele, mis on inspireerinud mitmeid põlvkondi nii Hiinas kui ka kogu maailmas. Müür seisab ajaproovile ja jääb igaveseks meeldetuletuseks ajaloost, mida ei tohi unustada.

Suur Hiina müür tänapäeval

Tänapäeval on Suur Hiina müür mitte ainult ajalooline mälestis, vaid ka üks maailma kõige külastatavamaid turismiobjekte. See on saanud sümboliks Hiina pikaajalisele ajaloole, kultuurilisele pärandile ja insenerikunstile. Kuigi müür on ehitatud eesmärgiga kaitsta riiki sissetungijate eest, on see nüüdseks saanud universaalseks sümboliks rahu ja koostöö vaimus, mis ühendab erinevaid rahvaid ja kultuure.

Viimase paarikümne aasta jooksul on Hiina valitsus ja kohalikud omavalitsused investeerinud märkimisväärselt müüri restaureerimisse ja säilitamisse. Selle tulemusena on paljud lõigud, mis olid varem hävinemisohus, nüüd renoveeritud ja avatud külastajatele. Populaarsed lõigud, nagu Badaling ja Mutianyu lähedal Pekingis, on sageli rahvarohked, pakkudes külastajatele mugavaid teenuseid ja suurepäraseid vaateid ümbritsevale maastikule.

Lisaks turismile on Suur Hiina müür saanud oluliseks kohaks kultuuri- ja spordiüritustele. Näiteks on müür olnud taustaks paljudele kontsertidele, filmivõtetele ja isegi maratonidele. Kõik need üritused aitavad kaasa sellele, et müüri ajalugu ja tähendus jõuaksid globaalsele publikule.

Samas on müür silmitsi mitmete väljakutsetega. Looduslik erosioon, inimtegevus ja kliimamuutused mõjutavad selle struktuuri ja stabiilsust. Kuigi palju on tehtud selle säilitamiseks, on endiselt lõike, mis vajavad restaureerimist ja kaitset. Kogukondade, valitsuste ja rahvusvaheliste organisatsioonide ühised jõupingutused on hädavajalikud, et tagada selle ajaloolise mälestise säilimine tulevastele põlvkondadele.

Suur Hiina müür

Suure Hiina müüri külastamine

Suur Hiina müür on üks maailma imedest ja selle külastamine on paljude jaoks elu unistus. Selle ajaloolise ja arhitektuurse meistriteose nägemine on võimas kogemus, mis annab tunnistust inimkonna saavutustest ja ajaloost. Kuid selleks, et külastuskogemus oleks meeldiv ja muretu, on oluline teada mõningaid praktilisi nüansse.

Ligipääs ja piletid

Suure Hiina müüri erinevate sektsioonideni jõudmine sõltub valitud piirkonnast. Pekingist on mitu populaarset lähtepunkti, nagu Badaling, Mutianyu ja Jinshanling, mis on ühed populaarseimad lõigud turistide seas. Neile lõikudele pääseb ligi nii iseseisvalt kui ka ekskursioonide raames.

Badalingi jõuab lihtsasti rongiga, mis väljub Pekingi Põhjarongijaamast, pakkudes mugavat ühendust. Mutianyu on kättesaadav bussiga või takso/autoga, olles üks mugavamaid valikuid neile, kes soovivad vältida suuri turistimasse. Jinshanling, kuigi kaugem, on ideaalne neile, kes eelistavad rahulikumat matka ning imetlevad müüri ajaloolisemat ja vähem restaureeritud osa. 

Kui plaanite külastada iseseisvalt, siis on kõige mugavam variant rentida auto koos juhiga või sõita bussiga. Pekingist väljuvad regulaarsed bussid erinevatesse müüri lõikudesse ja piletihinnad on mõistlikud. Ekskursioonide raames külastades on transport tavaliselt hinna sees ja see võib olla mugavam variant neile, kes soovivad vältida logistilisi väljakutseid.

Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt müüri lõigust ja hooajast. Näiteks on Badalingi lõik kõige populaarsem ja seetõttu ka kõige kallim. Samuti on piletihinnad kõrgemad nädalavahetustel ja pühade ajal. Soovitatav on kontrollida aktuaalseid hindu ja avamisaegu enne külastamist, et vältida ebameeldivaid üllatusi.

Piletid on saadaval nii kohapeal kui ka internetis. Ennetav online-piletite ostmine võib olla tark valik, eriti tipphooajal (kevad ja sügis), kui külastajate arv kasvab märkimisväärselt. Mõnel müüri osal võivad online-piletid pakkuda ka kiiremat sissepääsu, vältides pikkasid järjekordi piletikassades.

Enne külastust tasub kontrollida konkreetse müüri sektsiooni lahtiolekuaegu ja -päevi, kuna need võivad varieeruda ning mõjutada plaane. Samuti tuleks arvestada ilmastikutingimustega; varakevadel ja hilissügisel võib ilm olla ettearvamatu, ja külastus nõuab sobivat riietust.

Mida saab näha?

Suure Hiina müüri külastamine pakub rikkalikku kultuurilist ja visuaalset kogemust, mis ulatub kaugelt üle müüri enda. Pikkadele jalutuskäikudele müüri harjadel lisanduvad mitmed teised vaatamisväärsused ja huvitavad tegevused, mida piirkonnas nautida.

  • Ajaloolised vaatetornid ja kindlused: Peale Suure Hiina müüri iseäralike ehituslike detailide, nagu vaatetornid ja müüri sektsioonide eri stiilid, on see piirkond koduks mitmetele ajaloolistele kindlustele. Need struktuurid peegeldavad iidset sõjalist arhitektuuri ja pakuvad täiendavat konteksti müüri strateegilisele tähtsusele. Näiteks Juyongguani lõik on tuntud oma massiivse passi ja kindluse poolest, mis on oluline osa piirkonna sõjalises ajaloos.
  • Maastik ja loodus: Müüri külastades ei saa üle ega ümber muljetavaldavatest loodusvaadetest, mis kaasnevad müüri kulgemisega üle mägede ja orude. Sügisesel ajal on mägede värvide mäng eriti kaunis. Lisaks pakub piirkond võimalust näha haruldasi taimeliike ja metsikuid loomi, mis elavad müüri ümbruse kaitsealadel.
  • Muuseumid ja hariduskeskused: Mitmete müüri sektsioonide läheduses asuvad muuseumid ja hariduskeskused pakuvad sügavamat sissevaadet müüri ajalukku ja tähtsusesse. Need keskused näitavad sageli haruldasi artefakte ja pakuvad interaktiivseid näitusi, mis on suurepärased nii täiskasvanutele kui ka lastele.
  • Kultuurilised esitlused: Mõnedes populaarsemates külastuskohtades, nagu Badaling ja Mutianyu, korraldatakse tihti traditsioonilisi kultuurilisi etendusi ja festivalid, mis demonstreerivad hiina kultuuripärandit, sh rahvatantsud, kostüümid ja käsitöö.
  • Suveniiri tänavad ja turud: Müüri juurde viivad teed ja piirkonnad on tihti ääristatud väikeste suveniiripoodide ja turgudega, kus külastajad saavad osta käsitsi valmistatud meeneid ja proovida kohalikke delikatesse.
  • Hiking ja Matkarajad: Seiklushimulistele pakub müüri ümbrus väljakutseid matkaradade näol, mis viivad külastajad vähem käidud radadele, pakkudes seeläbi privaatsemaid elamusi ja võimalust nautida müüri ja selle ümbrust rahus ja vaikuses.
  • Lähedalasuvad ajaloolised külad: Müüri lähistel leidub mitmeid ajaloolisi külasid, mis on säilitanud traditsioonilise Hiina arhitektuuri ja kombed. Need külad pakuvad ainulaadset võimalust näha igapäevaelu, mis on Hiinas sajandeid püsinud.
  • Tee Tseremooniad ja kultuurikogemused: Paljudes müüri lähedal asuvates teemajades on võimalik osaleda traditsioonilisel Hiina tee tseremoonial, õppida tundma teekultuuri ja nautida kohalikke teesorte.
Suur Hiina müür

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Suure Hiina müüri ümbruskond on sama rikas ja mitmekesine kui müüri ajalugu ise. Läheduses asuvad vaatamisväärsused pakuvad külastajatele võimalust süveneda Hiina kultuuri, ajalukku ja loodusesse, andes sellega külastusele täiendava mõõtme. Järgnevalt on välja toodud mõned lähedal asuvad huvipunktid ja tegevused, mis on väärt avastamist.

  • Mingi hauakambrid (Ming Tombs): Asudes umbes 50 kilomeetri kaugusel Pekingist, on Mingi dünastia hauakambrid ehk Shisanling UNESCO maailmapärandi nimistus. Siin puhkavad 13 Mingi dünastia keisrit ja nende perekonnad. See kompleks pakub haruldast pilguheidet keiserlikule matmiskombele ja rituaalidele, olles täis kunstilisi ja arhitektuurseid imesid.
  • Pekingi linn: Ei saa mööda vaadata Pekingi linna enda pakutavast. Keelatud linn, Tienanmeni väljak, Suvepalee ning Temple of Heaven on kõik hingematvad ajaloolised paigad, mis peegeldavad riigi rikkalikku ajalugu ja kultuuri.
  • Huanghuachengi veemüür: Veel üks unikaalne külastuskoht on Huanghuachengi veemüür, mis on ainus Suure Müüri sektsioon, mis on osaliselt vee all. See pakub haruldast kombinatsiooni ajaloolisest arhitektuurist ja looduslikust ilust, muutes selle ideaalseks sihtkohaks fotograafidele ja rahulikuks puhkepaigaks.
  • Jiankou: Jiankou on tuntud oma metsiku ja autentse olemuse poolest. See on ideaalne koht neile, kes otsivad seikluslikumat kogemust ja soovivad nautida müüri vähem restaureeritud sektsioone. Piirkond pakub väljakutseid matkajatele, kuid selle preemiaks on hingematvad vaated.
  • Simatai ja Gubei veeküla: Simatai on üks vähestest Suure Hiina müüri osadest, mis on avatud öisteks külastusteks, pakkudes võimalust näha müüri tuledesäras. Selle lähedal asub Gubei veeküla, mis on taastatud ajalooline küla, kus saab tutvuda traditsioonilise Hiina eluviisiga, osaleda käsitöötegevustes ja nautida kohalikku toitu.
  • Mutianyu Plum Valley: Mutianyu lähedal asub Plum Valley, mis on tuntud oma kaunite ploomiõite poolest kevadel. See piirkond pakub vaikset alternatiivi müüri külastamiseks ja on populaarne kohalike seas pikniku pidamiseks. 
  • Hebei provints: Suure Hiina müüri läheduses asuv Hebei provints on koduks mitmetele ajaloolistele linnadele nagu Chengde, kus asub suursugune Keiserlik Suvepalee ja selle ümbritsevad templid, mis on samuti UNESCO maailmapärandi nimistus.
  • Hiina müüri maraton: Aastaringselt korraldatakse müüri läheduses ka erinevaid üritusi, nagu kuulus Hiina müüri maraton, mis meelitab kohale jooksjaid üle maailma. 
  • Maaliline maapiirkond ja põllumajandusturism: Piirkonna maalilistes maapiirkondades saavad külastajad osaleda põllumajandusturismis, külastades kohalikke farme, õppides traditsioonilist põllumajandust ja nautides värsket maatoitu.
  • Kunsti ja käsitöö töökojad: Paljud kohalikud kogukonnad pakuvad turistidele võimalust osaleda töötubades, õppides traditsioonilist Hiina käsitööd. 

Huvitavad faktid ja müüdid

Suur Hiina müür ei ole mitte ainult üks seitsmest maailmaimest, vaid ka allikas paljudele huvitavatele faktidele ja müütidele, mis on sajandite jooksul põimunud selle ajaloo ja kultuurilise pärandiga.

Huvitavad faktid

Suure Hiina müüri kohta on palju huvitavaid fakte, mis aitavad mõista selle ehitise tohutut ajaloolist ja kultuurilist tähtsust. Allpool on esitatud mõned põnevad ja tihtipeale üllatavad detailid selle muljetavaldava ehitise kohta.

  • Pikkuse mõõtmine: Kuigi on laialt levinud arvamus, et Suur Hiina müür on 6400 kilomeetrit pikk, siis 2012. aastal tehtud uuringud on näidanud, et kui arvestada kõiki müüri harusid ja sektsioone, ulatub selle pikkus üle 21,000 kilomeetri. See teeb sellest kõige pikema inimeste loodud struktuuri maailmas.
  • Ehitusmaterjalid: Müüri ehitamiseks on kasutatud mitmesuguseid materjale, sõltuvalt piirkonnast ja ehitusajastust. Mõnes kohas kasutati kohalikku kivi, teistes savitelliseid või isegi põletatud puitu ja ristikut. Osa müüri on isegi ehitatud tammutud maast, kasutades tehnikat, mida nimetatakse “hangtuks”.
  • Müüri ulatus: Suure Hiina müüri erinevad osad ehitati erinevatel aegadel, alates 7. sajandist eKr. Täna nähtav enamik müürist pärineb Mingi dünastia ajast, umbes 14. kuni 17. sajandist.
  • Müüri eesmärk: Ehkki esmane eesmärk oli kaitse, kasutati müüri ka kaubanduse reguleerimiseks ja maksude kogumiseks siiditeelt läbi liikuvatelt kaupmeestelt. Lisaks oli müüril oluline roll piirkonna immigratsiooni ja emigratsiooni kontrollimisel.
  • Tööjõud: Suure Hiina müüri ehitamiseks kasutati tohutut hulka tööjõudu, sealhulgas sõjaväelasi, talupoegi ja isegi vange. Arvatakse, et ehitamise tippajal võis töötada müüri kallal kuni miljon inimest.
  • Müüri kahjustused ja säilitamine: Loodusjõud ja inimtegevus on aastasadade jooksul müüri tõsiselt kahjustanud. Umbes 30% müürist on kas looduslikult lagunenud või lammutatud, et saada materjali teisteks ehitusteks. Viimastel aastakümnetel on Hiina valitsus ja rahvusvahelised organisatsioonid astunud samme müüri säilitamiseks ja restaureerimiseks.
  • Arheoloogilised leiud: Müüri juurest on leitud hulgaliselt arheoloogilisi leide, sealhulgas relvi, kirju ja isegi mündid, mis jutustavad lugusid elust müüri ääres läbi sajandite.
  • Botaaniline mitmekesisus: Suur Hiina müür on koduks mitmesugustele taime- ja loomaliikidele, mõned neist on haruldased või isegi ohustatud. Müüri lähedal asuvad alad pakuvad elupaika mitmetele unikaalsetele ökosüsteemidele.
  • UNESCO maailmapärandi nimistus: 1987. aastal lisati Suur Hiina müür UNESCO maailmapärandi nimistusse, mis tõstab esile selle universaalset väärtust ja vajadust selle kaitseks tulevaste põlvkondade jaoks.
  • Kultuuriline sümbol: Tänapäeval on müür palju enamat kui lihtsalt iidne kaitserajatis. See on Hiina rahva jõu ja vastupidavuse sümbol ning kultuuriline ikoon, mis on inspireerinud kunsti, muusikat ja kirjandust üle kogu maailma.

Need faktid annavad aimu Suure Hiina müüri keerukast ja mitmekihilisest olemusest. See on ehitiste seas tõeline ime, mis peegeldab inimvõimete piire ning on endiselt maailma ajaloo ja kultuuri oluline osa.

Müüdid

Ümbritsetud legendide ja müütidega, mille juured ulatuvad sügavale Hiina ajalukku, pakub Suur Hiina müür külastajatele ja ajaloolastele lõppematut fantaasiamaterjali. Nende lugude seas on nii poeetilisi liialdusi kui ka südantsoojendavaid rahvajutte, mis on põlvest põlve edasi antud.

Ümbritsetud legendide ja müütidega, mille juured ulatuvad sügavale Hiina ajalukku, pakub Suur Hiina müür külastajatele ja ajaloolastele lõppematut fantaasiamaterjali. Nende lugude seas on nii poeetilisi liialdusi kui ka südantsoojendavaid rahvajutte, mis on põlvest põlve edasi antud.

Müür kui draakoni selgroog: Üks kõige värvikamaid müüte on see, mis kujutab Suurt Hiina müüri kui hiiglaslikku draakonit, mis keerleb ja pöörleb läbi Hiina maastiku. See müüt võimendab müüri kulgemist üle mägede ja läbi orude, luues pildi, et see on elusolend. Draakon on Hiina kultuuris väga võimas sümbol, seostudes jõu, õnne ja heaoluga. Müüri seostamine draakoniga kõlab nii, justkui oleks see kaitsev vaim, mis hoiab eemale kurjuse ja kahju.

  • Surnud töölistest müüris: Teine levinud legend räägib töölistest, kes müüri ehitamisel surid ja kelle kehad maeti müüri sisse, et nende vaimud valvaksid seda ka pärast surma. Kuigi see müüt on dramaatiline ja loob müüri ehitamisest kui suurest ohverdusest sünge pildi, on see kahtlemata suurendatud väljamõeldis. Pole tõendeid selle kohta, et inimjäänuseid oleks kunagi kasutatud ehitusmaterjalina. Pigem näib, et sellised lood on tekkinud müüri ehituse ajal toimunud suurte inimkaotuste tõttu.
  • Müüri nähtavus kosmosest: Võib-olla kõige tuntum müüt Suure Hiina müüri kohta on see, et see on ainus inimtegevuse tulemus, mis on nähtav kosmosest palja silmaga. See müüt sai populaarseks pärast seda, kui seda mainiti mitmetes 20. sajandi trükistes ja isegi kooliõpikutes. Astronautide hilisemad tunnistused on selle müüdi aga ümber lükanud. Neil Armstrongi ja teiste kosmosest naasnud astronautide sõnul ei ole see maapealne ehitis tegelikult kosmosest nähtav, eriti kui võrrelda seda näiteks linnatuledega.
  • Ehitus kui karistus: Sageli on räägitud, et müüri ehitamine oli karistuseks määratud tegevus, kus orjad ja vangid pidid oma süüd heastama kivide ladumisega. See on müüt, mis peegeldab ehituse rasket olemust, kuid tegelikult oli ehitusel palju erinevaid töölisi, sealhulgas sõjaväelasi, talupoegi ja isegi insenere. Kuigi töötingimused võisid olla karmid, on ajaloolased välja toonud, et ehitajatele anti tihti kompensatsiooni, sealhulgas toitu ja peavarju.

Nende ja paljude teiste müütide kaudu on Suur Hiina müür saanud endale mütoloogilise mõõtme, mis on peaaegu sama võimas kui selle füüsiline olemasolu. Iga külastaja võib müüri serval seistes mõelda nendele lugudele ja imestada, millised neist võisid sisaldada tõetera ja millised on puhtalt inimkujutluse viljad.

Suur Hiina müür

Kokkuvõtteks

Suur Hiina müür on palju enamat kui lihtsalt vana kaitseehitis. See on monument inimvõimetele, püsivusele ja ajaloolistele saavutustele. Alates selle esialgsest ehitamisest tuhandeid aastaid tagasi kuni tänapäeva restaureerimistöödeni, on müür olnud Hiina ajaloo ja kultuuri lahutamatu osa. Tänapäeval ei ole see mitte ainult oluline turismiobjekt, vaid ka väärtuslik ajalooline ja kultuuriline pärand, mis on inspireerinud inimesi üle kogu maailma.

Nii ajaloolased kui ka külastajad võivad imetleda selle tohutut ulatust, keerukat ehitust ja strateegilist tähtsust ning ka selle ümbritsevat loodust ja kultuuri. Olenemata sellest, kas olete ajalooentusiast, kultuurisõber või lihtsalt uudishimulik reisija, pakub Suur Hiina müür rohkelt avastamisrõõmu ja teadmisi, mis rikastavad meie arusaamist inimkonna ajaloost ja saavutustest.

Scroll to Top