Millal minna Poola

Millal minna Poola?

Mitmekesiste maastike ja rikkaliku ajalooga Poola on maa, mis kutsub avastama oma võluvaid linnu, lummavaid loodusparke ja põnevaid kultuurisündmusi. 

Kas olete kunagi unistanud jalutada Krakówi ajaloolistel tänavatel, nautida suviseid päikeseloojanguid Gdański rannal või osaleda Varssavi elavates festivalides?

Poola pakub kõike seda ja palju rohkemat. Kuid millal on parim aeg sinna reisida? Kas kevadiste õite tärkamise ajal, suvepäikeses, sügisese lehevaiba all või talvise lumevaiba keskel? 

Selles artiklis heidame põhjaliku pilgu Poolale , et aidata teil leida täiuslik aeg selle kauni riigi külastamiseks. Ole valmis avastama Poola imelisi saladusi ja planeerima oma järgmist reisi!

Millal minna Poola

Poola kliima

Poola asub Kesk-Euroopas ja selle kliimat mõjutavad nii Atlandi ookean kui ka kontinentaalsed õhumassid Venemaalt ja Kesk-Aasiast. See kombinatsioon tekitab Poolas mitmekesise ja muutliku ilmastiku, mis varieerub suuresti aastaajast ja piirkonnast sõltuvalt.

Kevad (märts-mai)

Kevad Poolas algab tavaliselt märtsis, kui temperatuurid hakkavad järk-järgult tõusma. Märtsis ja aprillis võivad päevased temperatuurid ulatuda 10–15 kraadini, kuid ööd on veel jahedad, tihti alla 5 kraadi. 

Kevade edenedes temperatuurid tõusevad, mai lõpuks võivad need ulatuda juba 20 kraadini. Kevad on ka aeg, mil loodus ärkab ellu – puud hakkavad lehte minema ja õitsema, tekitades maalilise ja värvilise maastiku.

Suvi (juuni-august)

Suvi on Poolas kõige soojem aastaaeg, kestes juunist augustini. Juuni alguses on temperatuurid tavaliselt 20–25 kraadi, juulis ja augustis võivad need ulatuda aga 25–30 kraadini. Mõnikord esineb ka kuumalaineid, mille ajal temperatuurid võivad tõusta üle 30 kraadi.

Suvi on ka kõige päikesepaistelisem aeg aastas, kuid sel perioodil võivad esineda ka äikesehood, eriti õhtuti ja öösiti. Suvi on suurepärane aeg rannapuhkuseks Balti mere ääres või matkamiseks Poola mägedes.

Sügis (september-november)

Sügis Poolas on alguses soe ja kuiv, eriti septembris, mil päevased temperatuurid jäävad 15–20 kraadi vahele. Oktoobris hakkavad temperatuurid langema, jäädes 10–15 kraadi vahele, ning novembris langevad need veelgi, jäädes sageli alla 10 kraadi. 

Sügis on ka vihmaperiood, eriti oktoobris ja novembris, ning loodus võtab kaunid sügisvärvid. Novembri lõpus võivad temperatuurid öösel juba miinuskraadideni langeda.

Talv (detsember-veebruar)

Talv Poolas on külm ja lumine, eriti riigi idapoolses ja lõunapoolses osas. Detsembris ja jaanuaris on päevased temperatuurid tavaliselt -5 kuni 0 kraadi, öösel võib temperatuur langeda -10 kraadini või isegi madalamale. 

Veebruaris hakkab ilm tasapisi soojenema, kuid temperatuurid jäävad siiski alla 0 kraadi. Talv on parim aeg talispordiks, eriti Tatra mägedes, kus on suurepärased suusatamisvõimalused.

Piirkondlikud erinevused

Poola erinevad piirkonnad võivad ilmastikutingimuste poolest suuresti varieeruda. Näiteks rannikualadel Balti mere ääres on kliima mõnevõrra leebem, talved on pehmemad ja suved jahedamad, võrreldes riigi kesk- ja ida piirkondadega. 

Mägedes, eriti Tatra mäestikus, on talved palju külmemad ja lumerohkemad, suved aga jahedamad ja lühemad.

Millal minna Poola

Parim aeg Poola reisimiseks

Poola on mitmekesine riik, mis pakub rikkalikult ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, kauneid maastikke ning mitmesuguseid tegevusi igal aastaajal. 

Parim aeg Poola külastamiseks sõltub suuresti reisija huvidest ja eelistustest. Järgnevalt vaatleme erinevaid aastaaegu ja nende eeliseid Poola reisimisel.

Kevad (märts-mai)

Kevad on suurepärane aeg Poola külastamiseks, eriti neile, kes naudivad looduse ärkamist ja mõõdukaid temperatuure. Märtsis ja aprillis võib ilm olla küll veel veidi ettearvamatu, kuid mai on tavaliselt juba piisavalt soe ja päikesepaisteline. Kevadel ärkavad parkides ja aedades lilled õitsema ning maastik muutub roheliseks ja värvikaks.

Kevadel on turistide hulk tavaliselt väiksem kui suvel, mis tähendab, et saate rahulikult nautida populaarseid turismiatraktsioone nagu Krakowi vanalinn, Varssavi kuninglik tee või Waweli loss. Samuti on kevadel vähem rahvarohkeid rahvusparke, kus saab matkata ja nautida loodust.

Suvi (juuni-august)

Suvi on kõige populaarsem aeg Poola külastamiseks, eriti nende seas, kes naudivad sooja ilma ja päikesepaistet. Juuni, juuli ja august on kõige soojemad kuud, temperatuurid võivad ulatuda 25–30 kraadini ja mõnikord ka kõrgemale. Suvel on suurepärane aeg rannapuhkuseks Balti mere ääres, kus on kaunid liivarannad ja mitmesugused veespordi võimalused.

Suvi on ka festivalide ja ürituste hooaeg Poolas. Näiteks Gdynia Open’er Festival, üks suurimaid muusikafestivale Poolas, meelitab igal aastal tuhandeid muusikasõpru. Lisaks on suvi ideaalne aeg väliürituste, kontsertide ja kultuurifestivalide nautimiseks, mida toimub üle kogu riigi.

Sügis (september-november)

Sügis on samuti suurepärane aeg Poola külastamiseks, eriti nendele, kes hindavad rahulikumat atmosfääri ja kauneid sügisvärve. Septembris on ilm veel üsna soe, temperatuurid ulatuvad 15–20 kraadini, oktoobris langevad need veidi, kuid on siiski meeldivad. Novembris võib ilm olla jahedam ja vihmasem, kuid see on ka aeg, mil saate nautida vähem rahvarohkeid turismiobjekte.

Sügis on ideaalne aeg kultuurilisteks ekskursioonideks, näiteks linnade ajalooliste piirkondade avastamiseks või muuseumide ja kunstigaleriide külastamiseks. Samuti on sügisene loodus Poolas imekaunis – metsad ja pargid on kaetud värviliste lehtedega, pakkudes suurepäraseid vaateid ja fotovõimalusi.

Talv (detsember-veebruar)

Talv on parim aeg neile, kes armastavad talisporti ja talviseid maastikke. Poolas on mitmeid suurepäraseid suusakuurorte, eriti Tatra mägedes, kus Zakopane on tuntud talispordikeskus. 

Detsember ja jaanuar on ka jõuluturgude hooaeg, kus saate nautida traditsioonilisi jõuluroogasid, käsitööd ja pidulikku atmosfääri. Krakowi ja Wrocławi jõuluturud on eriti populaarsed ja meelitavad turiste nii kodu- kui välismaalt.

Talvel on vähem turiste, mis tähendab, et saate rahulikumalt nautida linnade vaatamisväärsusi ja ajaloolisi paiku. Samuti on talvine Poola maagiline, eriti kui lumi katab linnad ja maastikud, luues postkaardilikke vaateid.

Parim aeg külastamiseks sõltub huvidest

Kokkuvõttes sõltub parim aeg Poola külastamiseks teie huvidest ja eelistustest. 

Kui naudite sooja ilma ja festivale, on suvi ideaalne aeg. Kevad ja sügis pakuvad mõõdukaid temperatuure ja kauneid loodusvaateid, samas kui talv on parim aeg talispordi harrastamiseks ja jõuluturistide nautimiseks. 

Poola pakub igal aastaajal midagi erilist ja meeldejäävat, olenemata sellest, millal otsustate sinna reisida.

Millal minna Poola

Mis kuudel tasuks Poola minekut vältida?

Poola on kaunis ja mitmekesine sihtkoht, kuid on teatud perioode, mil reisimine sinna võib olla vähem meeldiv erinevate ilmastikuolude, turismimasside või muude põhjuste tõttu. Järgnevalt vaatleme, millistel kuudel võiks Poola reisimist vältida ja miks.

November

November on üks vähem soodsaid kuid Poola külastamiseks mitmel põhjusel. Esiteks on ilm sel ajal üsna jahe ja niiske. Päevased temperatuurid jäävad sageli alla 10 kraadi ning öösiti võivad need langeda nulli lähedale. Lisaks sellele on novembris palju vihmaseid päevi, mis muudavad reisimise ja väljas viibimise ebamugavaks.

Teiseks, novembris pole veel lund, mis tähendab, et talvesporti harrastada ei saa ning ka jõuluturgude hooaeg pole veel alanud. Seetõttu pole novembris eriti palju tegevusi ega üritusi, mis turiste köidaksid. Samuti on loodus sel ajal vähem atraktiivne – puud on kaotanud oma lehed ja maastik võib tunduda hall ja kõle.

Jaanuar ja veebruar

Kuigi talv võib pakkuda imelisi vaateid ja suurepäraseid suusavõimalusi Tatra mägedes, on jaanuar ja veebruar üldiselt kõige külmemad kuud Poolas. Päevased temperatuurid võivad jääda alla nulli ning öösiti võib temperatuur langeda isegi -10 kraadini või madalamale, eriti riigi idapoolsetes ja lõunapoolsetes osades. Kui te ei ole talispordi fänn või ei plaani aega veeta suusakuurortides, võib talvine külm ja lumi teie reisi ebamugavaks muuta.

Lisaks võivad lumerohked ja külmad talvekuud raskendada reisimist, eriti kui plaanite liikuda autoga. Teed võivad olla libedad ja ohtlikud, ning talvised ilmastikuolud võivad põhjustada lennu- ja rongiliikluse häireid.

August

Kuigi suvi on üldiselt hea aeg Poola külastamiseks, võib august osutuda keeruliseks mitmel põhjusel. Esiteks on see kuu, mil enamik poolakaid võtab oma suvepuhkuse, mistõttu on populaarsed turismiobjektid, rannad ja rahvuspargid tavaliselt rahvarohked. See tähendab pikemaid järjekordi, kõrgemaid hindu majutuse ja teenuste eest ning üldist ülerahvastatuse tunnet.

Teiseks võib augustis esineda äärmuslikke kuumalaineid, eriti Poola lõuna- ja keskosas. Temperatuurid võivad tõusta üle 30 kraadi, mis võib muuta linnades ringi liikumise ja vaatamisväärsuste külastamise ebameeldivaks. Kuum ilm võib olla eriti ebamugav neile, kes pole harjunud kõrgete temperatuuridega.

Millal minna Poola

Festivalid ja muud sündmused

Poola on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja mitmekesiste festivalide poolest, mis meelitavad igal aastal kohale tuhandeid turiste ja kohalikke elanikke. 

Riigis toimub aasta läbi mitmesuguseid üritusi, alates muusikafestivalidest ja teatrietendustest kuni traditsiooniliste rahvapidustusteni. Siin on mõned olulisemad festivalid ja sündmused, mida Poolas külastades kindlasti kaaluda.

Muusikafestivalid

Open’er Festival

Gdynia linnas toimuv Open’er Festival on üks suurimaid ja populaarsemaid muusikafestivale Poolas. See festival toimub tavaliselt juuli alguses ning kestab neli päeva. 

Open’er Festival toob lavale rahvusvaheliselt tuntud artistid ja ansamblid, pakkudes laia valikut muusikastiile alates rockist ja popist kuni elektroonilise ja indie-muusikani. Lisaks muusikale pakub festival ka kunstiinstallatsioone, teatrietendusi ja filmilinastusi, muutes selle kultuuriliselt mitmekesiseks sündmuseks.

OFF Festival

Katowices toimuv OFF Festival on alternatiivmuusika austajate seas kõrgelt hinnatud. See festival toimub augusti alguses ning keskendub sõltumatule ja eksperimentaalsele muusikale. 

OFF Festivalil esinevad nii kohalikud kui ka rahvusvahelised artistid, kes pakuvad publikule unikaalseid ja innovaatilisi etteasteid. Lisaks muusikale on festivalil ka filmi- ja kunstiprogramm ning mitmesuguseid töötubasid.

Kultuurifestivalid

Varssavi Rahvusvaheline Filmifestival

Varssavi Rahvusvaheline Filmifestival (Warsaw International Film Festival) on oluline sündmus filmisõpradele. See festival toimub oktoobris ja kestab kümme päeva, mille jooksul linastatakse sadu filme üle kogu maailma. 

Festivalil on mitmeid kategooriaid, sealhulgas mängufilmid, dokumentaalfilmid ja lühifilmid. Lisaks filmilinastustele toimuvad ka arutelud, töötoad ja kohtumised filmitegijatega, pakkudes osalejatele süvitsi minevat ülevaadet kaasaegsest kinokunstist.

Krakowi Filmifestival

Mai lõpus ja juuni alguses toimuv Krakowi Filmifestival on üks vanimaid filmifestivale Euroopas. See festival keskendub peamiselt dokumentaal-, animatsiooni- ja lühifilmidele ning on tuntud oma kõrge kunstilise taseme poolest. Festivalil osalevad filmitegijad üle kogu maailma ning see pakub suurepärase võimaluse tutvuda rahvusvahelise filmi- ja animatsioonikunsti uusimate suundadega.

Traditsioonilised sündmused

Wianki – Jaanipäeva tähistamine

Wianki, mis tähendab pärgade punumist, on traditsiooniline jaanipäeva tähistamine, mis toimub Varssavis ja mitmetes teistes Poola linnades. See juuni lõpus toimuv sündmus on üks vanimaid ja olulisemaid rahvapidustusi Poolas. Wianki tähistamine hõlmab muusikakontserte, tantsu ja ilutulestikke. Traditsiooniliselt punuvad noored naised lillepärgi ja viskavad need jõkke, uskumusega, et pärg toob neile armastust ja õnne.

Corpus Christi

Corpus Christi on kristlik püha, mida tähistatakse suure pidulikkusega üle kogu Poola, eriti Lõuna-Poolas. See liikuv püha toimub tavaliselt mai lõpus või juuni alguses ning hõlmab pidulikke protsessioone, mille käigus kantakse läbi linnade ja külade püha sakramenti. Protsessioonid on kaunistatud lillede ja roheluse ning nendega kaasnevad kirikukellade helinad ja koorilaulud.

Toidufestivalid

Pierogi Festival

Pierogi Festival toimub augusti keskel Krakowis ning on pühendatud ühe Poola tuntuima rahvusroa – pierogi – tähistamisele. Festivalil pakutakse mitmesuguseid pierogi variatsioone, alates traditsioonilistest lihaga täidetud pirukatest kuni uuenduslike magusate ja taimsete variantideni. Lisaks toidule toimuvad festivalil ka kokandusvõistlused, töötoad ja elav muusika.

Tänavatoidufestival

Varssavis toimuv Street Food Festival toob kokku toiduentusiastid ja -müüjad, pakkudes laia valikut tänavatoidu hõrgutisi. Festival toimub mitmel korral aastas erinevates kohtades üle linna. Siit leiab igasuguseid roogasid, alates kohaliku köögi lemmikutest kuni rahvusvaheliste tänavatoiduhittideni. See on suurepärane koht uute maitsete avastamiseks ja erinevate kultuuride toidutraditsioonidega tutvumiseks.

Millal minna Poola

Hooajalised kulud ja hinnad

Poola on reisimiseks üldiselt taskukohane sihtkoht, kuid kulud ja hinnad võivad hooajati oluliselt varieeruda. Reisijad peaksid teadma, millal ja kus nad saavad parima hinna ja kvaliteedi suhte, et planeerida oma eelarvet vastavalt. 

Järgnevalt vaatleme hooajalisi hinnatrende ja kulusid erinevate reisiteenuste ja -toodete lõikes.

Majutus

Kõrghooaeg (juuni-august, detsember)

Kõrghooajal, eriti suvel (juuni kuni august) ja talvel (detsember), on majutuse hinnad tavaliselt kõige kõrgemad. Suvekuudel on Poola populaarsed turismipiirkonnad, nagu Kraków, Gdańsk ja Zakopane, täis turiste, mis tõstab hotellide ja külalistemajade hindu. Näiteks keskmise tasemega hotellitoa hind Krakówis võib suvel tõusta 30–50%, võrreldes madalhooajaga.

Detsembris, eriti jõulude ja aastavahetuse perioodil, on hinnad samuti kõrged, kuna paljud inimesed reisivad puhkusel või osalevad jõuluturgudel ja pidustustel. Populaarsed suusakuurordid Tatra mägedes, nagu Zakopane, tõstavad oma majutushindu märkimisväärselt, et vastata suurenenud nõudlusele.

Madalhooaeg (november, jaanuar-märts)

Madalhooajal on majutuse hinnad tavaliselt madalamad. Novembris ja jaanuarist märtsini, kui turistide arv väheneb, pakuvad paljud hotellid ja külalistemajad soodustusi ja eripakkumisi. See on suurepärane aeg külastada Poola linnu ja maapiirkondi, kui soovite säästa majutuskuludelt.

Transport

Lennupiletid

Lennupiletite hinnad võivad samuti hooajati oluliselt varieeruda. Kõrghooajal, eriti suvel ja pühade ajal, võivad hinnad tõusta. Kui plaanite reisi Poola suvel või detsembris, on soovitatav broneerida lennupiletid varakult, et vältida kõrgeid hindu. Madalhooajal, eriti jaanuarist märtsini, on lennupiletid sageli soodsamad, ning sel ajal on võimalik leida häid pakkumisi.

Siseriiklik transport

Siseriikliku transpordi, nagu rongide ja busside, hinnad on üldiselt stabiilsed kogu aasta vältel, kuid mõningaid soodustusi võib leida madalhooajal. Poola raudtee ja bussifirmad pakuvad sageli soodushindu ja eripakkumisi, eriti kui broneerite pileteid ette. Samuti võivad hinnad erineda sõltuvalt sellest, kas reisite tipptundidel või mitte.

Toit ja jook

Toidukulud on Poolas üldiselt taskukohased ja suures osas sõltumatud hooajast. Restoranide ja kohvikute hinnad võivad veidi tõusta turismi kõrghooajal, eriti populaarsetes turismipiirkondades. Kuid üldiselt jäävad toidukulud mõõdukaks. Tänavatoit ja kohalikes toidukohtades einestamine on odav ja maitsev alternatiiv kallimatele restoranidele.

Vaatamisväärsused ja tegevused

Vaatamisväärsuste piletihinnad ja tegevuste kulud võivad samuti erineda sõltuvalt hooajast. Suvekuudel ja pühade ajal võivad mõned turismiobjektid tõsta piletihindu või olla rohkem rahvarohked, mis võib mõjutada teie kogemust. Talvisel ajal võivad mõned vaatamisväärsused ja tegevused olla suletud või piiratud, kuid talispordi võimalused Tatra mägedes on sel ajal väga populaarsed ja kulukad.

Millal minna Poola

Mida Poolas näha ja teha?

Poola on riik, mis pakub rikkalikku ajalugu, kultuuripärandit, kauneid loodusvaateid ja mitmekesiseid tegevusi igale reisijale. Siin on mõned kõige olulisemad ja huvitavamad vaatamisväärsused ja tegevused, mida Poolas külastades kindlasti kaaluda.

Ajaloolised linnad ja arhitektuur

Kraków

Kraków on üks Poola vanimaid ja kauneimaid linnu, mis on tuntud oma hästi säilinud keskaegse arhitektuuri ja rikkaliku kultuuripärandi poolest. Peamised vaatamisväärsused hõlmavad Waweli lossikompleksi, kus asub Poola kuningate kroonimiskoht, ja Rynek Główny, Euroopa suurim keskaegne turuplats. Külastage kindlasti ka Mariakirikut, mille gooti arhitektuur ja kaunis altar on muljetavaldavad.

Varssavi

Poola pealinn Varssavi on segu ajaloolisest ja modernsest arhitektuurist. Varssavi vanalinn, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, taastati pärast Teise maailmasõja hävingut ning pakub kauneid renessansi- ja barokkstiilis hooneid. Varssavi kuninglik tee viib kuninglikust lossist Wilanówi paleeni, pakkudes teel palju ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi.

Gdańsk

Gdańsk on kaunis sadamalinn Poola põhjarannikul, mis on tuntud oma rikkaliku ajalooga. Linna vanalinn pakub kaunist arhitektuuri, sealhulgas Peetri ja Pauli kirikut ning Gdański kraanad, mis on linna sümboliks. Külastage kindlasti ka Euroopa Solidaarsuskeskust, et saada ülevaade Poola kaasaegsest ajaloost ja Solidaarsuse liikumisest.

Loodus ja vabaõhutegevused

Tatra rahvuspark

Poola lõunaosas asuv Tatra rahvuspark on ideaalne sihtkoht looduse armastajatele ja matkafännidele. Tatra mäed pakuvad hingematvaid vaateid, järveäärseid matkaradu ja suusa- ning lumelauaspordivõimalusi talvel. Populaarne sihtkoht on Morskie Oko järv, kuhu viib maaliline matkarada.

Masuuria järvistu

Masuuria järvistu on tuntud kui “tuhande järve maa” ja see on ideaalne koht veespordi harrastamiseks, kalastamiseks ja paadisõiduks. Lisaks järvede nautimisele saate piirkonnas ka jalgrattaga sõita ja matkata, avastades kauneid maastikke ja ajaloolisi paiku.

Białowieża mets

Białowieża mets on üks viimaseid säilinud ürgmetsi Euroopas ja koduks Euroopa piisonile. Metsas saab nautida loodust, jalutada matkaradadel ja külastada Białowieża rahvuspargi muuseumi. Mets on UNESCO maailmapärandi nimistus ja pakub ainulaadset võimalust näha haruldasi loomaliike nende looduslikus elupaigas.

Kultuur ja traditsioonid

Wieliczka soolakaevandus

Wieliczka soolakaevandus, mis asub Krakówi lähedal, on UNESCO maailmapärandi nimistus ja üks Poola populaarsemaid turismiatraktsioone. Kaevandus ulatub mitme kilomeetri sügavusele ja sisaldab muljetavaldavaid soolast nikerdatud skulptuure, kabelit ja maa-aluseid järvi. Giidiga ekskursioonid annavad ülevaate kaevanduse ajaloost ja soolatootmise protsessist.

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau mälestuskompleks on oluline ajalooline paik, mis pakub sügavat ja liigutavat ülevaadet Teise maailmasõja ja holokausti ajaloost. Kompleksis saab külastada koonduslaagrite muuseume, näitusi ja memoriaale, mis mälestavad miljoneid ohvreid. See on koht, mis kutsub mõtlema ja meenutama mineviku tragöödiaid.

Kohalik köök ja kulinaarsed kogemused

Pierogi

Pierogi on traditsiooniline Poola roog, mida tuleb kindlasti proovida. Need on täidetud pelmeenid, mida võib leida erinevate täidistega, nagu liha, kartul, juust või marjad. Pierogi on saadaval enamikus restoranides ja tänavatoidukohtades ning need on maitsev ja taskukohane eine.

Żurek

Żurek on traditsiooniline Poola hapusupp, mis valmistatakse hapendatud rukkijahust, vorstist ja munast. See rikkalik ja maitsev roog on populaarne eriti külmadel talvekuudel ning seda saab proovida paljudes Poola restoranides.

Millal minna Poola

Mida peaks veel Poola minnes teadma?

Poola on külalislahke ja kultuuririkas riik, kuid nagu iga reisisihtkoha puhul, on hea teada mõningaid kohalikke tavasid ja praktilisi näpunäiteid, et teie reis kulgeks sujuvalt ja meeldivalt. Järgnevalt mõned olulised aspektid, mida peaks teadma enne Poola reisi.

Keel ja suhtlus

Poola ametlik keel on poola keel, mis võib esmapilgul tunduda keeruline, kuid paljud nooremad inimesed ja turismitöötajad räägivad inglise keelt. 

Suuremates linnades ja turismiobjektides saab inglise keelega hakkama, kuid väiksemates kohtades võib olla kasulik teada mõned põhilised poola keele fraasid. Näiteks:

  • Tere – Cześć (hääldus: cheshch)
  • Aitäh – Dziękuję (hääldus: jen-koo-ye)
  • Palun – Proszę (hääldus: pro-she)
  • Vabandust – Przepraszam (hääldus: pshe-pra-sham)

Raha ja maksed

Poola ametlik valuuta on Poola zlott (PLN). Kuigi krediitkaardid on laialdaselt aktsepteeritud, eriti suuremates linnades ja turismipiirkondades, on siiski soovitatav omada sularaha, eriti väiksemates kohtades ja turgudel. Sularahaautomaate leidub küllaga ja need aktsepteerivad rahvusvahelisi kaarte.

Liiklus ja transport

Poolas on hästi arenenud ühistranspordivõrk, mis hõlmab busse, tramme ja ronge. Suuremates linnades nagu Varssavi, Kraków ja Wrocław on mugav ja efektiivne ühistransport. Linnadevaheliseks reisimiseks on rongid ja kaugliinibussid head valikud. Oluline on teada, et piletid tuleb sageli enne bussi või trammi sisenemist valideerida, ning trahvid pileti puudumise eest on karmid.

Kui plaanite rentida auto, siis teadke, et Poolas kehtivad ranged liikluseeskirjad. Kiiruspiirangud on linnades tavaliselt 50 km/h, maanteedel 90 km/h ja kiirteedel 140 km/h. Alkoholi lubatud sisaldus veres on 0,02%, mis on madalam kui paljudes teistes riikides, seega on kõige parem üldse mitte juua, kui plaanite sõita.

Jootraha andmine

Poolas on tavaks jätta jootraha teenindussektoris, näiteks restoranides ja kohvikutes. Tavaliselt on jootraha suurus 10% arve summast. Kui arvele on juba lisatud teenustasu, ei ole jootraha eraldi vaja jätta. Taksojuhtidele ja hotellipersonalile võib samuti jätta väikese jootraha, kui teenindus on olnud rahuldav.

Kultuur ja kombed

Poolakad on üldiselt väga külalislahked ja viisakad. Kui teid kutsutakse kellegi koju, on kena tuua kaasa väike kingitus, näiteks lilled, šokolaad või vein. Külastades kirikuid ja muid pühasid paiku, riietuge tagasihoidlikult ja lugupidavalt.

Tervis ja ohutus

Poola on üldiselt turvaline riik, kuid nagu igal pool, on mõistlik olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes, eriti rahvarohketes kohtades ja ühistranspordis. Hädaabinumbrid on 112 (üldine hädaabinumber) ja 997 (politsei).

Millal minna Poola

Kokkuvõtteks

Parim aeg Poola külastamiseks on kevadel ja sügisel, kui ilm on mõõdukas ja rahvast vähem. Suvi pakub kuuma ilma ja elavaid festivale, talv aga lummavat lumesadu ja talispordi võimalusi. 

Scroll to Top