Šotimaa on maaliline ja mitmekesine sihtkoht, mis pakub unustamatuid elamusi igal aastaajal. Kas sind paeluvad keskaegsed lossid, künklikud mägimaastikud, müstilised järved või elavad linnad nagu Edinburgh ja Glasgow? Või ehk tahaksid osa saada maailmakuulsatest festivalidest, degusteerida Šotimaa kuulsat viskit või matkata läbi hingematvate loodusvaadete?
Selles artiklis vaatleme Šotimaa kliimat, parimaid reisihooaegu, perioode, mida võiks pigem vältida, ning suurimaid festivale ja sündmusi, mis võivad sinu reisikogemuse veelgi erilisemaks muuta. Samuti anname ülevaate hooajalistest hindadest ja jagame praktilisi näpunäiteid, mida Šotimaale reisides arvesse võtta.
Kui soovid teada, millal on parim aeg see kaunis maa avastada, loe edasi ja planeeri oma unistuste reis!

Šotimaa kliima
Šotimaa kliima on üldiselt mõõdukalt mereline, mida mõjutavad tugevasti Atlandi ookean ja Põhja-Atlandi hoovus. See tähendab, et ilm on sageli muutlik, niiske ja jahe, kuid siiski mitte äärmuslik. Šotimaa jaguneb geograafiliselt madalikeks ja mägismaa aladeks, mille tõttu võib ilm eri piirkondades oluliselt erineda.
Aastaaegade eripärad
- Talv (detsember – veebruar) – Šotimaa talved on suhteliselt pehmed rannikualadel ja karmimad sisemaal ning mägistes piirkondades. Edinburghis ja Glasgows jäävad päevased temperatuurid enamasti vahemikku 2–7 °C, kuid mägedes võib olla palju külmem. Mägedes sajab sageli lund, mistõttu on see hea aeg suusareisiks Cairngormsi rahvusparki. Tugevad tuuled ja vihmasajud võivad muuta talve üsna niiskeks ja heitlikuks ajaks reisimiseks.
- Kevad (märts – mai) – Kevad on üks parimaid aegu Šotimaale reisimiseks, kuna loodus tärkab ja temperatuurid hakkavad tõusma. Aprilliks võib päevane temperatuur ulatuda 10–13 °C ja päikesepaistelisi päevi on rohkem kui talvel. Kevadel on ka vähem vihma kui sügisel ja talvel, mistõttu on see ideaalne aeg matkamiseks ning linnade avastamiseks.
- Suvi (juuni – august) – Suvi on Šotimaa kõige soojem aastaaeg, kuid see ei tähenda, et ilm oleks kuum. Päevased temperatuurid jäävad tavaliselt vahemikku 15–20 °C, kuid mägistes piirkondades ja põhja pool võib olla jahedam. Suvel on ka kõige pikemad päevad – juunis ja juulis võib valget aega olla kuni 18 tundi! See on ka kõige kuivem aastaaeg, kuid vihma võib ikka esineda, eriti läänerannikul. Suvi on populaarne aeg turistidele, mistõttu on paljud sihtkohad rahvarohked.
- Sügis (september – november) – Sügisel hakkavad temperatuurid langema ja ilm muutub tuulisemaks ning vihmasemaks. September on siiski veel suhteliselt soe, kuid oktoobriks ja novembriks langevad temperatuurid sageli alla 10 °C. Sügis on suurepärane aeg mägede ja metsade külastamiseks, kuna loodus muutub kuldsetes toonides lummavaks. Oktoober ja november on aga juba üsna vihmased kuud ning mägistes piirkondades võib varajane lumi esineda.
Piirkondlikud erinevused
- Edinburgh ja Glasgow: Mõlemad suurlinnad asuvad Šotimaa lõunaosas ja neil on suhteliselt leebe kliima. Siin on talved pehmemad kui mägistes piirkondades ning suvel võib temperatuur tõusta 20 °C lähedale.
- Läänerannik ja saared: Läänerannik on tavaliselt tuulisemad ja vihmasemad kui idapoolsed piirkonnad.
- Mägismaa ja põhjaosa: Šoti mägismaa on tunduvalt jahedam ja lumerikkam kui ülejäänud riik, eriti talvel. Siin on võimalik kogeda ekstreemseid ilmamuutusi ka ühe päeva jooksul.
Šotimaa ilm on ettearvamatu ja isegi suvel võib juhtuda, et päev algab päikesepaisteliselt, kuid lõpeb vihmasajuga. Seetõttu on soovitatav alati kaasa võtta kihiline riietus, vihmakindlad jalanõud ja tuulekindel jakk.

Parim aeg Šotimaale reisimiseks
Šotimaa on mitmekesise looduse ja rikkaliku kultuuriga sihtkoht, mida saab külastada aastaringselt, kuid reisi parim ajastus sõltub suuresti sellest, mida sa soovid kogeda. Ilm, rahvahulgad ja sündmused võivad oluliselt erineda sõltuvalt aastaajast, mistõttu on oluline planeerida oma reis vastavalt eelistustele.
- Kevad (märts – mai): ideaalne loodusmatkade ja linnade avastamiseks
Kevad on suurepärane aeg Šotimaale reisimiseks, kuna ilm hakkab paranema ja loodus muutub lopsakaks. Märtsis võib veel esineda jahedaid päevi ja aeg-ajalt lund, kuid aprilliks ja maiks on temperatuurid juba tõusnud vahemikku 10–15 °C. Kevadel on vähem vihma kui sügisel ja talvel, mis teeb matkamise ja linnade avastamise kordades meeldivamaks. - Suvi (juuni – august): parim aeg suviste festivalide ja pikemate päevade nautimiseks
Suvi on turismi kõrghooaeg Šotimaal. Juuni, juuli ja august on kõige soojemad kuud, kuid isegi siis jäävad päevased temperatuurid vahemikku 15–20 °C. Pikad päevad (juunis on valgust kuni 18 tundi) võimaldavad nautida rohkem vabaõhutegevusi, kuid ka rahvahulgad on suuremad. Suvekuudel toimub palju festivale, sealhulgas maailmakuulus Edinburgh Festival Fringe. - Sügis (september – november): rahulikum, kuid vihmasem aeg loodusvaatlusteks
Sügis on samuti suurepärane aeg reisimiseks, eriti septembris ja oktoobri alguses, kui loodus muutub kuldsetes toonides maaliliseks. Temperatuurid on septembris veel mõõdukad (10–15 °C), kuid oktoobriks ja novembriks langevad need sageli alla 10 °C ning vihma hakkab rohkem esinema. Sügis võib olla parim aeg neile, kes soovivad näha Šotimaa looduse ilu, kuid ei soovi suve rahvahulki ja kõrgeid hindu. Siiski tuleb arvestada sagedasema vihmaga. - Talv (detsember – veebruar): parim aeg suusatamiseks ja vaiksemaks linnareisiks
Talv on kõige vaiksem turismihooaeg Šotimaal, välja arvatud jõulude ja aastavahetuse paiku. Kui soovid külastada Edinburghi, Glasgow’d või mõnda väiksemat linna, võib talv olla hea valik, kuna hotellide hinnad on madalamad ja rahvast on vähem. Mägistes piirkondades on võimalik nautida talispordialasid, näiteks suusatamist Cairngormsis või Glencoes.

Mis kuudel tasuks Šotimaale minekut vältida?
Kuigi Šotimaa on kaunis ja külastamist väärt aastaringselt, on teatud kuud, mil reisimine võib olla keerulisem või vähem nauditav. Olgu selleks ekstreemne ilm, suur turistide hulk või kõrgemad hinnad, mõned perioodid võivad olla vähem soodsad sõltuvalt sellest, mida otsid oma reisikogemuselt.
- Detsember – veebruar: pimedad, külmad ja märjad talvekuud
Talv Šotimaal võib olla karm, eriti mägistes piirkondades ja läänerannikul. Kuigi linnades nagu Edinburgh ja Glasgow ei ole talv alati väga külm (temperatuurid jäävad vahemikku 0–7 °C), on vihmased ja tormised ilmad sagedased. Mägedes ja põhja pool langevad temperatuurid sageli alla 0 °C ning lumi ja jää võivad muuta liiklemise keeruliseks. Talvel on päevad lühikesed, detsembris ja jaanuaris on päevavalgust vaid umbes 6 tundi, mis piirab aktiivset reisimist. Lisaks on paljud turismiatraktsioonid suletud, väiksemad lossid, paadisõidud ja ekskursioonid võivad hooajaväliselt mitte tegutseda. - Juuli – august: turismi kõrghooaeg ja rahvarohkus
Kuigi suvi on ilmastiku poolest üks parimaid aegu Šotimaale reisimiseks, on see ka kõige rahvarohkem ja kallim periood. Juuli ja august on kõrghooaeg, mil tuhandeid turiste voolab populaarsetesse linnadesse, lossidesse ja loodusparkidesse. Majutus, lennupiletid ja isegi rendiautod võivad olla kallimad ning ilma varajase planeerimiseta võib olla raske leida häid majutuskohti. - Oktoober – november: vihmane ja hall sügis
Kuigi varasügis (september ja oktoobri algus) võib olla ilus ja värviküllane, muutub ilm oktoobri lõpuks oluliselt kehvemaks. Temperatuurid langevad 5–10 °C vahele ja vihmasajud muutuvad sagedasemaks. Mägimatkad võivad olla ohtlikud, märg ja libe maapind muudab matkarajad raskesti läbitavaks.

Festivalid ja muud sündmused
Šotimaa on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja elavate festivalide poolest. Aastaringselt toimub mitmeid maailmakuulsaid sündmusi, mis toovad kohale nii kohalikke kui ka turiste. Olgu selleks muusika, teater, traditsioonilised keldi pidustused või kaasaegsed kunstifestivalid – Šotimaa pakub midagi igale maitsele.
Talvised festivalid ja šoti kultuuri tähistamine
- Burns Night – See on šotlaste seas üks olulisemaid kultuurisündmusi, mis tähistab rahvuspoeedi Robert Burnsi sünniaastapäeva. Traditsioonilisel Burns Supper’il süüakse haggist, juuakse viskit ning loetakse luuletusi. Peod toimuvad kogu Šotimaal, eriti Edinburghis ja Glasgows.
- Celtic Connections – Glasgows toimuv festival on Euroopa üks suurimaid keldi muusika ja kultuuri sündmusi. Siin astuvad üles artistid üle kogu maailma, esitades keldi ja folgimuusikat.
Kevadised muusika- ja kultuurifestivalid
- Edinburgh International Science Festival – Euroopa üks suurimaid teadusfestivale, kus toimuvad põnevad töötoad, näitused ja loengud teadusest ning tehnoloogiast.
- Spirit of Speyside Whisky Festival – Whisky-sõpradele on see kohustuslik sündmus, kus Speyside’i piirkonna kuulsad piiritusetehased avavad oma uksed ja pakuvad degusteerimisi ning ekskursioone.
- Beltane Fire Festival – Edinburghis Calton Hilli peal peetav tulefestival tähistab kevade algust keldi traditsioonide järgi. See on visuaalselt võimas ja atmosfäärilt maagiline üritus, mis hõlmab tuleshow’sid, trummimängu ja kostümeeritud tantsijaid.
Suvised festivalid
- Highland Games – Šoti mägipiirkondades toimuvad need traditsioonilised võistlused, kus saab näha kiviheiteid, palgi viskamist ja muud traditsioonilist jõuproovi. Tuntumad võistlused toimuvad Braemaris, Invernessis ja Obanis.
- Edinburgh Festival Fringe – Maailma suurim kunstifestival, mis toob Edinburghi tuhandeid esinejaid ja miljoneid külastajaid. Programm hõlmab teatrit, komöödiat, muusikat ja performance-kunsti – linn muutub kogu kuu vältel üheks suureks lavaks.
- Edinburgh International Festival – Fringe’i kõrval toimuv ametlik kunstifestival, kus esinevad maailma tippmuusikud, -näitlejad ja -tantsijad. See on kõrgkultuuri austajatele suunatud festival.
- The Royal Edinburgh Military Tattoo – Edinburghi lossi esisel väljakul toimuv suurejooneline paraad, kus osalevad sõjaväeorkestrid ja rahvatantsijad üle maailma. Etendusi saadavad trummipõrin, torupillid ja valgusefektid.
Sügisesed kultuurifestivalid
- Scottish International Storytelling Festival – Edinburghis toimuv lugude jutustamise festival toob kokku jutuvestjaid Šotimaalt ja mujalt maailmast.
- Samhain Fire Festival – Samhain tähistab keldi kalendri järgi suve lõppu ja seda peetakse Halloween’i eelkäijaks. Tulešõud, trummimäng ja müstilised maskid loovad Edinburghis unustamatu õhkkonna.
Detsember: jõulud ja aastavahetuse pidustused
- Edinburgh Christmas Market – Novembri lõpust kuni jaanuari alguseni muutub Edinburgh jõuluturu ja talvefestivalide keskuseks. Seal on uisuväljakud, jõulutulukesed ja palju maitsvat tänavatoitu.
- Hogmanay (31. detsember – 1. jaanuar) – Šotlased tähistavad aastavahetust erilise suurejoonelisusega. Edinburghi Hogmanay on üks maailma kuulsamaid aastavahetusepidusid, kus toimuvad ilutulestikud, kontserdid ja tänavapeod.

Hooajalised kulud ja hinnad
Šotimaa reisi maksumus võib suuresti sõltuda aastaajast, kuna hooajalised muutused mõjutavad nii majutuse, transpordi kui ka vaatamisväärsuste hindu.
Suvekuud ja festivalide periood on kõige kallimad ajad, samas kui madalhooajal võib leida soodsamaid pakkumisi. Planeerides reisi hoolikalt, on võimalik säästa märkimisväärselt ilma elamusi ohverdamata.
Kõrghooaeg (juuni – august) – Suvi ja augustikuised festivalid on Šotimaa turismi kõrghooaeg, mistõttu on hinnad sel perioodil kõige kõrgemad. Majutuskohtade hinnad võivad suvel olla kuni 50% kallimad kui madalhooajal. Edinburghi Fringe’i festivali ajal võib hotellituba maksta kaks või isegi kolm korda rohkem kui muidu. Lennuhinnad Šotimaale võivad suvel olla kallimad, eriti rahvusvahelistel lendudel. Söögikohtades võivad olla pikemad järjekorrad ja mõned menüüd võivad olla festivalide ajal kallimad. Kui tahad suvel Šotimaad külastada, broneeri majutus ja lennnupiletid vähemalt 3-6 kuud ette, et vältida kõrgeid hindu.
Keskmine hooaeg (aprill – mai, september – oktoober) – Kevad ja varasügis on kulude mõttes tasakaalustatud aeg, kuna ilm on veel üsna hea, kuid rahvahulgad on väiksemad ja hinnad mõistlikumad. Hotellid ja Airbnb on soodsamad kui suvel, kuid mitte nii odavad kui talvel. Lennud on sageli soodsamad kui suvel, kuid siiski võivad nädalavahetused ja pühadeperioodid mõjutada hindu. Paljud atraktsioonid on avatud tavapärasel ajal ja hinnad ei ole nii kõrged kui suvel.
Madalhooaeg (november – märts) – Talvekuud on Šotimaal kõige odavam aeg reisimiseks, välja arvatud jõulude ja aastavahetuse periood. Hotellid ja Airbnb võivad olla kuni 50% odavamad kui suvel, eriti väiksemates linnades. Talvel on odavlennufirmade hinnad sageli väga soodsad, eriti broneerides lennupileteid paar kuud ette. Toiduhinnad jäävad üldiselt samaks, kuid väiksemates linnades võivad mõned restoranid olla madalhooajal suletud.
Hea teada
- Autorent – Suvel ja festivalide ajal on rendiautod kallimad ning saadavus piiratud. Sügisel ja kevadel on hinnad soodsamad.
- Bensiin ja ühistransport – Kütusehinnad on suhteliselt stabiilsed aasta läbi, kuid talvel võivad mõned maapiirkondade bussiliinid olla piiratud ajakavaga.
- Matkamine ja looduspargid – Suvel ja sügisel on tasuta matkarajad parimas seisukorras, kuid talvel võib halb ilm muuta mõned rajad läbimatuks.

Mida Šotimaal näha ja teha?
Šotimaa on erakordselt mitmekesine sihtkoht, kus on nii ajaloolisi losse, hingematvaid loodusvaateid kui ka põnevaid kultuurielamusi. Olgu sinu eesmärk avastada Šoti mägismaa loodus, nautida linnamelu või süveneda rikkalikku ajalukku, leidub midagi igale reisijale.
- Ajaloolised vaatamisväärsused ja linnad – Šotimaa kaks suurimat linna pakuvad erinevaid, kuid samavõrd meeldejäävaid elamusi. Edinburgh: Pealinn on täis ajalugu ja kultuuri. Külastada tasub kindlasti Edinburghi lossi, mis kõrguvalt kaljunukilt vaatab alla vanalinnale. Royal Mile viib sind läbi kitsaste munakivitänavate, täis traditsioonilisi pubisid, poekesi ja ajaloolisi hooneid. Edinburghi muuseumid (nt Šoti Rahvusmuuseum) on tasuta ja suurepärased ajaveetmiskohad. Glasgow: Šotimaa suurim linn on tuntud oma kunstimaastiku ja muusikaelu poolest. Kelvingrove’i kunstimuuseum on üks Euroopa paremaid ja tasuta külastatav. Muusika ja ööelu austajad võiksid külastada legendaarseid kontserdipaiku nagu Barrowland Ballroom.
- Loodus ja maastikud – Kui tahad kogeda Šotimaa metsikut loodust, on mägismaa (Highlands) ja saared kohustuslikud sihtkohad. Glencoe, üks maalilisemaid kohti Šotimaal, on tuntud oma dramaatiliste mägede ja sügavete orgude poolest. Isle of Skye – maagiline saar, mida ümbritsevad mäed, kosed ja legendid. Külastamist väärivad Fairy Pools ja Old Man of Storr. Loch Ness ja Loch Lomond – Loch Ness on kuulus oma müstilise koletise tõttu, kuid ka kaunis koht paadisõiduks. Loch Lomond pakub suurepäraseid matkaradu ja rahulikku loodusilu.
- Ajaloolised lossid ja varemed – Šotimaa on tuntud oma losside poolest – neid on siin üle 2000. Stirlingi loss mängis võtmerolli Šotimaa ajaloos ja on muljetavaldava arhitektuuriga. Eilean Donan – üks enim pildistatud losse, mis asub maalilisel väikesel saarel. Dunnottari loss – dramaatilise merekalju otsas asuv varemetes loss, mis pakub unustamatuid vaateid.
- Matkamine ja looduse avastamine – päevase matkana saab vallutada Suurbritannia kõrgeima mäe – Ben Nevis. The Quiraing (Isle of Skye) – koht kus saab nautida ainulaadset maastikku ning imelisi panoraamvaateid. Cairngormsi rahvuspark paik mis sobib nii suusatajatele talvel kui ka matkajatele suvel.
- Toit ja jook – Šotimaal on üle 120 viskivabriku. Külastamist väärivad näiteks Glenfiddich, Lagavulin ja Laphroaig. Traditsiooniline Šoti hommikusöök sisaldab sisaldab black pudding’it, praetud mune ja peekonit. Šotimaa rahvustoiduks on aga haggis, mida võib leida pea igast pubist.

Mida peaks veel Šotimaale minnes teadma?
Šotimaa on ainulaadne sihtkoht, kus kohtuvad ajalooline pärand, kaunis loodus ja omanäoline kultuur. Enne reisi tasub aga arvestada mõningate praktiliste nõuannetega, mis aitavad muuta reisi sujuvamaks ja nauditavamaks.
- Ilm on ettearvamatu – Šotimaa ilm võib muutuda mitmeid kordi päevas. Suvel võib hommik alata päikesepaistelise ja sooja ilmaga, kuid lõuna paiku võib sind tabada tugev vihm ja külm tuul. Vihmavarustus on hädavajalik, isegi suvel võiks kaasas olla veekindel jakk ja head jalanõud. Soovitatav on kihiline riietus, soojad kihid, mida saab vajadusel ära võtta, on parim valik.
- Vasakpoolne liiklus ja kitsad teed ja parkimine – Kui plaanid Šotimaal autorenti võtta, tasub meeles pidada, et liiklus on vasakpoolne. Mägistes piirkondades on teed kitsad ja käänulised, mistõttu tuleb olla eriti ettevaatlik. Šotimaal on tavalised ka üherajalised teed, teeäärsetel möödumiskohtadel (passing places) tuleb olla eriti ettevaatlik. Parkimine linnades on piiratud – Edinburghis ja Glasgows võib olla keeruline leida soodsat parkimiskohta.
- Raha ja makseviisid – Šotimaa kasutab naelsterlingit (£), kuid šotlased trükivad oma versiooni naelast – see on siiski kehtiv valuuta kogu Ühendkuningriigis. Kaardimakse on laialdaselt levinud, kuid väiksemates kohtades (nt saartel või külades) on hea omada sularaha.
- Šotlased on väga sõbralikud, kuid murre võib olla keeruline – Šotimaa elanikud on tuntud oma külalislahkuse poolest, kuid nende murre võib alguses olla keeruline mõista, eriti Glasgows ja mägismaal. Kui sa ei saa millestki aru, pole probleem paluda inimestel aeglasemalt rääkida.
- Poed ja restoranid sulguvad varem kui mujal Euroopas – Väiksemates linnades ja külades võivad poed sulguda juba kell 17–18. Suuremates linnades, nagu Edinburgh ja Glasgow, on mõned restoranid ja pubid avatud hiljem, kuid Šotimaal ei ole tavaline, et poed on avatud ööpäevaringselt.
- Matkates tuleb järgida loodussõbralikke tavasid – Šotimaal kehtib “Right to Roam” seadus, mis tähendab, et inimestel on vabadus liikuda pea kõikjal looduses. Prügi ei tohiks maha jätta – võta see alati endaga kaasa. Karjamaadel matkates tuleb sulgeda kõik väravad, et loomad ei pääseks välja.
- Alkoholi ostmise piirangud – Šotimaal kehtivad rangemad alkoholiseadused kui Inglismaal. Alkoholi müüakse kauplustes ainult kella 10:00–22:00. Avalikus kohas joomine on mõnes linnas keelatud (nt Glasgow’s ja Edinburghis on selle eest trahv).
Šotimaa on väga turvaline ja turistisõbralik sihtkoht, kuid on hea teada mõningaid kohalikke eripärasid. Olgu selleks ettearvamatu ilm, vasakpoolne liiklus või šoti murde mõistmine – hea ettevalmistus aitab reisi veelgi sujuvamaks muuta.

Kokkuvõtteks
Šotimaa on avastamist väärt igal aastaajal, kuid parim aeg reisimiseks sõltub sinu eelistustest.
Kui naudid looduse tärkamist ja rahulikumat atmosfääri, on kevad (aprill-mai) ideaalne. Suvi (juuni-august) pakub kõige soojemat ilma ja elavaid festivale, kuid on ka kõige rahvarohkem. Sügis (september-oktoober) lummab värvikireva loodusega ja väiksemate rahvahulkadega. Talv (november-veebruar) on hea aeg, kui soovid näha lumiseid mägesid ja kogeda šotlaste pühadetraditsioone.