Tšehhi Vabariik, oma rikkaliku ajaloo, kaunite maastike ja elava kultuurieluga, on Kesk-Euroopa pärl, mis ootab avastamist igal aastaajal. Kuid millal on parim aeg seda imelist maad külastada? Kas kevadine õitseng, suvised festivalid, sügisesed värvid või talvine muinasjutt?
Igal aastaajal on oma unikaalne võlu ja pakkumised, mis muudavad reisi Tšehhi meeldejäävaks ja eriliseks. Sukelduge meie põhjalikku ülevaatesse, et leida ideaalne aeg oma unistuste reisiks Tšehhi – olgu teie eelistuseks soojad kevadpäevad, elavad suveõhtud, karged sügispäevad või lumised talveööd.
Lugege edasi ja avastage, millal just teie jaoks on parim aeg Tšehhit külastada.
Tšehhi kliima
Tšehhi Vabariik asub Kesk-Euroopas ja selle kliimat iseloomustab mõõdukas mandriline kliima, millel on neli aastaaega: kevad, suvi, sügis ja talv. Iga hooaeg pakub reisijatele erinevaid kogemusi ja võimalusi.
- Kevad algab märtsis ja kestab mai lõpuni. Sel ajal hakkab ilm soojenema ning loodus ärkab ellu. Märtsis ja aprillis võivad temperatuurid olla jahedad, jäädes sageli vahemikku 5-15°C. Mai on soojem, temperatuurid võivad ulatuda kuni 20°C-ni. Kevad on suurepärane aeg külastada Tšehhit, eriti kui soovite näha õitsvaid aedu ja parke. Kevadine ilm võib aga olla muutlik, mistõttu on soovitatav kaasa võtta nii kergemad riided kui ka sooja jope.
- Suvi Tšehhis kestab juunist augustini ning on aasta kõige soojem aeg. Temperatuurid võivad ulatuda 25-30°C-ni, kuid aeg-ajalt võib ette tulla ka kuumalaineid, kus temperatuurid tõusevad üle 30°C. Suvi on suurepärane aeg väliürituste, matkade ja veespordialade nautimiseks. Samuti on see periood, mil toimuvad paljud festivalid ja kultuuriüritused, mis toovad linnaelu elavamaks. Suvine ilm on üldiselt stabiilsem kui kevadel, kuid aeg-ajalt võib esineda äikesehooge.
- Sügis algab septembris ja kestab novembrini. Septembris ja oktoobris on ilm veel suhteliselt soe, temperatuurid jäävad vahemikku 10-20°C. November toob endaga jahedama ilma, kus temperatuurid langevad sageli alla 10°C. Sügis on tuntud oma värviküllaste lehestike ja rahuliku atmosfääri poolest. See on hea aeg külastada veinitehaseid ja osaleda viinamarjakoristusel. Kuigi sügisene ilm võib olla heitlik, on see siiski meeldiv aeg Tšehhi looduse nautimiseks.
- Talv kestab detsembrist veebruarini ning on Tšehhis külm ja lumine. Temperatuurid võivad langeda alla nulli, eriti jaanuaris ja veebruaris, kus need jäävad sageli vahemikku -5 kuni 0°C. Mägedes, nagu Krkonoše ja Šumava, võib lumi püsida maas kuni kevadeni, pakkudes suurepäraseid võimalusi suusatamiseks ja muude talispordialade harrastamiseks. Talv on ka jõuluturgude ja talvefestivalide aeg, mis lisab Tšehhi linnadele erilist võlu.
Parim aeg Tšehhi reisimiseks
Tšehhi Vabariik on sihtkoht, mis pakub aastaringselt mitmesuguseid elamusi ja tegevusi, kuid parim aeg reisimiseks sõltub suuresti teie huvidest ja eelistustest. Olgu teie eesmärk siis kultuurilised elamused, looduskaunite kohtade avastamine või rahvusvahelistel festivalidel osalemine, Tšehhi suudab pakkuda igale reisijale midagi erilist.
- Kevad (märts-mai) – Kevad on üks parimaid aegu Tšehhi külastamiseks. Sel perioodil ärkab loodus talveunest ning linnad ja maapiirkonnad on täis õitsvaid lilli ja rohelust. Temperatuurid jäävad tavaliselt vahemikku 10-20°C, mis teeb sellest ideaalse aja nii linnas jalutamiseks kui ka matkamiseks. Kevadel on vähem turiste, mistõttu on suuremate vaatamisväärsuste, nagu Praha vanalinna, Karlštejni lossi ja Český Krumlovi külastamine rahulikum ja meeldivam. Kevadine õhk on värske ja päikesepaisteline, mis loob ideaalsed tingimused väliürituste ja festivalide nautimiseks, näiteks Praha kevadfestival.
- Suvi (juuni-august) – Suvi on Tšehhis kõrghooaeg, mil turistide arv on suurim. Temperatuurid võivad tõusta kuni 30°C ja ilm on üldiselt päikeseline. See on parim aeg väliüritusteks, nagu muusika- ja kunstifestivalid, aga ka aktiivse puhkuse veetmiseks looduses. Tšehhi pakub mitmeid rahvusparke ja matkaradu, mis on suvel eriti populaarsed. Populaarsed üritused, nagu Karlovy Vary rahvusvaheline filmifestival ja Ostrava Colours muusikafestival, tõmbavad tuhandeid külastajaid üle kogu maailma. Lisaks on suvi ideaalne aeg nautida Tšehhi järvi ja jõgesid, pakkudes võimalusi ujumiseks, paadisõiduks ja muude veespordialade harrastamiseks.
- Sügis (september-november) – Sügis on samuti suurepärane aeg Tšehhi külastamiseks, eriti neile, kes eelistavad jahedamat ja rahulikumat keskkonda. Temperatuurid langevad septembrist novembrini järk-järgult, jäädes vahemikku 10-15°C. Sügis toob endaga kaasa värvikirevad lehestikud, mis muudavad maastiku maaliliseks. See on ideaalne aeg veiniregioonide, nagu Lõuna-Moraavia, külastamiseks, kus toimub viinamarjakoristus ja veinifestivalid. Turistide hulk on väiksem, mistõttu on vaatamisväärsused vähem rahvastatud ja linnad rahulikumad. Sügisene Praha on eriti võluv oma vaiksemate tänavate ja kultuurisündmustega.
- Talv (detsember-veebruar) – Talv on maagiline aeg Tšehhi külastamiseks, eriti neile, kes armastavad jõuluturge ja talispordialasid. Detsembris ja jaanuaris on temperatuurid sageli alla nulli, kuid linnad, eriti Praha, muutuvad tõelisteks talvemaa imedemaadeks. Jõuluturud, näiteks Praha Vanalinna väljakul ja Brno turuväljakul, on täis traditsioonilisi käsitöid, toite ja jooke, pakkudes autentset jõulumeeleolu. Mägedes, nagu Krkonoše ja Šumava, leidub suurepäraseid suusakuurorte, kus saab nautida suusatamist, lumelauasõitu ja murdmaasuusatamist. Talvine Tšehhi pakub ka kultuurielamusi, näiteks kontserte ja teatrietendusi, mis toovad soojust ja valgust külmadesse talveõhtutesse.
Mis kuudel tasuks Tšehhi minekut vältida?
Kuigi Tšehhi Vabariik on aastaringselt imeline sihtkoht, on teatud ajaperioodid, mil reisimine võib olla vähem meeldiv või ebasoodsam. Seda mõjutavad peamiselt ilmastikutingimused, turistide hulk ja hinnad. Siin on ülevaade kuudest, mida võib kaaluda vältida, kui plaanite reisi Tšehhi.
- Jaanuar ja veebruar – Jaanuar ja veebruar on Tšehhis kõige külmemad kuud. Temperatuurid võivad langeda alla nulli ning lumised ja jäised tingimused on tavalised, eriti mägistes piirkondades nagu Krkonoše ja Šumava. Kuigi see on ideaalne aeg talispordihuvilistele, võivad need, kes eelistavad soojemat ilma ja mugavamat liikumist, eelistada reisimist mõnel teisel ajal. Linnades, eriti Prahas, võib talvine külm tuul ja vähene päevavalgus muuta linna avastamise vähem meeldivaks. Samuti on paljud välikohvikud ja -atraktsioonid suletud või piiratud tegevusega.
- Juuli ja august – Juuli ja august on kõrghooaeg Tšehhis, eriti Praha ja teiste suuremate turismilinnade jaoks. Sellel perioodil on temperatuurid kõrged, ulatudes sageli üle 30°C, mis võib muuta linnades liikumise ja vaatamisväärsuste külastamise väsitavaks. Lisaks toob suvi kaasa suure hulga turiste, mis tähendab, et peate arvestama pikemate järjekordade ja rahvarohkete kohtadega. Majutuse ja teiste teenuste hinnad võivad suvekuudel olla kõrgemad, mistõttu võib reisimine sel perioodil olla kallim. Kui te ei soovi rahvamasside ja kuumusega toime tulla, tasub kaaluda reisi planeerimist väljaspool seda hooaega.
- November – November on Tšehhis üleminekukuu, mil sügis hakkab lõppema ja talv on ukse ees. Ilm on sageli külm ja niiske, temperatuurid jäävad 0-10°C vahele. See võib muuta väljasõidud ja jalutuskäigud ebamugavaks. Lisaks puudub novembris paljudele reisijatele meeldiv hooaja võlu – sügislehed on langenud ja jõulutuled pole veel paigaldatud. Turismiatraktsioonid võivad olla avatud lühendatud ajaga või üldse suletud. Novembri hall ja kõle ilm ei paku samu visuaalseid naudinguid nagu värvikas sügis või lumega kaetud talv.
Festivalid ja muud sündmused
Tšehhi Vabariik on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja elava festivalikalendri poolest. Igal aastaajal leiab aset arvukalt festivale ja sündmusi, mis meelitavad kohale nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külastajaid. Siin on ülevaade mõningatest olulisematest festivalidest ja sündmustest, mida Tšehhis kogeda.
- Praha Kevadfestival (Pražské jaro): See on üks prestiižsemaid klassikalise muusika festivale maailmas, mis toimub igal aastal mais ja juunis. Festival toob kokku tuntud muusikuid ja orkestreid kogu maailmast, pakkudes kontserte ja etendusi erinevates Praha kontserdisaalides ja ajaloolistes paikades. Festival algab traditsiooniliselt Bedřich Smetana sümfoonilise luuletuse „Má vlast“ esitamisega.
- Mikulov Veinifestival (Pálavské vinobraní): Septembri keskpaiku toimuval veinifestivalil tähistatakse Lõuna-Moraavia viinamarjakoristust. Külastajad saavad nautida kohalikku veini, traditsioonilisi roogasid ja rahvamuusikat. Mikulovi ajalooline linnakeskus muutub elavaks tänavafestivaliks, kus toimub ka rongkäik ja ajaloolised etendused.
- Karlovy Vary Rahvusvaheline Filmifestival (Karlovarský filmový festival): See juulis toimuv festival on üks vanimaid ja mainekamaid filmifestivale Kesk- ja Ida-Euroopas. Karlovy Vary linn muutub nädalaks rahvusvahelise filmitööstuse kohtumispaigaks, kus linastuvad sadade filmide esilinastused ning toimuvad kohtumised ja arutelud filmitegijate ja näitlejatega.
- Colours of Ostrava: Juulis Ostrava linnas toimuv suur muusikafestival, mis pakub laia valikut muusikastiile alates rokkist ja popist kuni elektroonilise ja maailmamuusikani. Festival toimub unikaalses Dolní Vítkovice tööstuskompleksis, mis loob erilise atmosfääri. Lisaks muusikale pakub festival ka teatriprogrammi, töötoa, filmi- ja diskussiooniseansse.
- Praha Signaalifestival: Oktoobris toimuv valguskunstifestival muudab Praha tänavad ja hooned suureks kunstigaleriiks. Valgusinstallatsioonid, videoprojektsioonid ja interaktiivsed kunstiteosed toovad linna öisesse vaatesse maagilise atmosfääri. See on suurepärane võimalus näha Praha ajaloolisi monumente täiesti uues valguses.
- Brno Rahvusvaheline Masinaehitusmess (MSV): See on üks suurimaid tööstusmesse Kesk-Euroopas, mis toimub igal aastal oktoobris Brnos. Mess tõmbab ligi tuhandeid eksponente ja kümneid tuhandeid külastajaid kogu maailmast, pakkudes platvormi uute tehnoloogiate ja innovatsioonide tutvustamiseks.
- Praha Jõuluturud: Detsembrikuus muutuvad Praha peamised väljakud, nagu Vanalinna väljak ja Wenceslase väljak, jõuluturuks, kus saab nautida traditsioonilisi jõulutoite, käsitööd ja meelelahutust. Turgudel on eriline atmosfäär, kus saab tunda jõulude vaimu ning nautida kuuma glögi ja piparkooke.
- Masopust (Tšehhi karneval): Veebruari lõpus ja märtsi alguses toimuv Masopust on traditsiooniline karneval, mis tähistab paastuaja algust. Masopust on tuntud oma värvikate kostüümide, maskide ja rongkäikude poolest, kus osalejad tantsivad, laulavad ja mängivad muusikat. Karneval pidustused on eriti elavad väiksemates külades ja linnades, kus säilitatakse vanu traditsioone.
Hooajalised kulud ja hinnad
Tšehhi Vabariigi külastamise kulud ja hinnad võivad hooajati märkimisväärselt varieeruda, sõltuvalt turismi tipphooaegadest, ilmastikutingimustest ja kohalike ürituste ajakavast. Siin on ülevaade hooajalistest kuludest ja hindadest, et aidata teil planeerida oma reisi vastavalt eelarvele ja eelistustele.
- Kevad (märts-mai) – Kevad on suurepärane aeg Tšehhi külastamiseks, kuna ilm on meeldiv ja turistide hulk hakkab alles kasvama. Kevadel on hinnad üldiselt mõõdukad, kuna see ei ole veel tipphooaeg. Hotellid ja muud majutusasutused pakuvad sageli soodustusi, eriti märtsis ja aprillis. Restoranides ja kohvikutes on hinnad suhteliselt stabiilsed, kuid populaarsed turismiatraktsioonid ja ekskursioonid võivad olla veidi odavamad võrreldes suvega. Kevad on hea aeg sooduspakkumiste leidmiseks, eriti kui broneerite ette.
- Suvi (juuni-august) – Suvi on Tšehhi kõrghooaeg, eriti juulis ja augustis. See on aeg, mil turistide arv on kõige suurem ning hinnad on vastavalt kõrgemad. Hotellide ja majutuskohtade hinnad tõusevad oluliselt, eriti Praha ja teiste populaarsete turismisihtkohtade lähedal. Restoranid, kohvikud ja turistide lemmikpaigad võivad olla kallimad ning peate arvestama pikemate järjekordade ja suurema rahvahulgaga. Transport võib samuti olla kallim, eriti kui plaanite reisida populaarsetel suvekuudel. Suvised festivalid ja üritused võivad samuti suurendada majutuse ja transpordi nõudlust ning hinda.
- Sügis (september-november) – Sügis on ideaalne aeg Tšehhi külastamiseks, kuna ilm on jahedam ja turistide hulk väheneb. Septembris ja oktoobris on hinnad sageli madalamad kui suvel, eriti majutuse osas. Paljud hotellid ja külalistemajad pakuvad soodushindu, et täita oma tühjad toad pärast suvehooaega. Restoranides ja kohvikutes on hinnad stabiilsemad ning paljud turismiobjektid ja ekskursioonid võivad pakkuda sügisesi soodustusi. Sügisene reis Tšehhi on sageli rahulikum ja taskukohasem, võimaldades nautida piirkonna ilu ilma suviste rahvahulkade ja hindadeta.
- Talv (detsember-veebruar) – Talv võib olla Tšehhis kahetine: jõuluperioodil ja talvepuhkuste ajal võivad hinnad olla kõrged, kuid muul ajal võivad need olla üsna taskukohased. Detsember, eriti jõuluturgude ajal, on populaarne aeg Praha ja teiste suuremate linnade külastamiseks. Sel perioodil tõusevad hotellide ja majutuste hinnad ning restoranid võivad olla rahvarohked. Jaanuaris ja veebruaris, kui jõulupidustused on möödas ja ilm on külm, võivad hinnad langeda. Paljud hotellid ja külalistemajad pakuvad talviseid sooduspakkumisi, et meelitada külastajaid. Talvised tegevused, nagu suusatamine, võivad samuti varieeruda sõltuvalt kuurordi populaarsusest ja asukohast.
Mida Tšehhis näha ja teha?
Tšehhi Vabariik on täis ajaloolisi vaatamisväärsusi, looduskauneid kohti ja elavaid kultuurisündmusi, mis teevad sellest suurepärase sihtkoha igale reisijale. Olgu teie huvi suunatud ajaloo, kunsti, looduse või toidukultuuri poole, Tšehhis leidub alati midagi põnevat ja meeldejäävat. Siin on mõned peamised vaatamisväärsused ja tegevused, mida Tšehhis külastades kaaluda.
- Praha Vanalinn: Praha on tuntud oma võluva ja hästi säilinud vanalinna poolest, kus saab jalutada kitsastel munakivisillutisega tänavatel ja imetleda gooti ja barokkstiilis arhitektuuri. Tuntumad vaatamisväärsused hõlmavad Vanalinna väljakut koos astronoomilise kellaga, Týn kirikut ja ajaloolisi hooneid, mis loovad unikaalse atmosfääri.
- Karli sild: Üks Praha sümboleid on Karli sild, mis ühendab Vanalinna ja Malá Strana kvartalit. See 14. sajandil ehitatud kivisild on kaunistatud barokkstiilis skulptuuridega ja pakub suurepäraseid vaateid Vltava jõele ja linnale. Sillal jalutamine on eriti maagiline varahommikul või hilisõhtul, kui turistide hulk on väiksem.
- Praha loss ja Püha Vituse katedraal: Praha lossi kompleks on üks maailma suurimaid ja vanimaid, ulatudes tagasi 9. sajandisse. Lossi territooriumil asuv Püha Vituse katedraal on muljetavaldav gooti stiilis kirik, kus on kaunistatud vitraažaknad ja kuninglik hauakamber. Lossiõuelt avaneb kaunis vaade linnale.
- Český Krumlov: See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linn on tuntud oma hästi säilinud keskaegse arhitektuuri ja maalilise paigutuse poolest Vltava jõe kaldal. Český Krumlovi loss on suuruselt teine Tšehhis ning selle tornist avaneb hingemattev vaade linnale ja ümbritsevale maastikule. Linnas on ka mitmeid muuseume, galeriisid ja ajaloolisi vaatamisväärsusi.
- Brno: Tšehhi suuruselt teine linn Brno on tuntud oma elava kultuurielu ja ajaloolise pärandi poolest. Linnas asub Špilberki loss, mis on ajalooline kindlus ja muuseum. Brno toomkirik (Petrovi katedraal) on linna siluetti määrav vaatamisväärsus. Brnos toimub ka mitmeid kultuurisündmusi ja festivale, mis meelitavad kohale külastajaid üle kogu maailma.
- Lednice-Valtice kultuurmaastik: See UNESCO maailmapärandi nimekirjas olev piirkond on tuntud oma kaunite losside, parkide ja aedade poolest. Lednice loss ja Valtice loss on suurepärased näited ajaloolisest arhitektuurist ja aiakunstist. Piirkond on populaarne ka veinituristide seas, kes tulevad nautima kohalikke veine ja viinamarjaistandusi.
- Krkonoše rahvuspark: Krkonoše mäestik, tuntud ka kui hiiglaste mäed, on populaarne sihtkoht matkamiseks, suusatamiseks ja looduse nautimiseks. Rahvuspark pakub mitmeid matkaradu, mis viivad külastajad kaunite vaadete ja looduslike vaatamisväärsuste juurde. Suvel saab nautida mägimatku ja jalgrattasõitu, talvel aga suusatamist ja lumelauasõitu.
- Šumava rahvuspark: See park Lõuna-Böömimaa ja Baieri piiril on ideaalne sihtkoht loodushuvilistele. Šumava metsad, järved ja rabad pakuvad mitmekesiseid võimalusi matkamiseks ja looduse uurimiseks. Piirkond on ka tuntud oma rikkaliku floora ja fauna poolest.
- Terezíni memoriaal: Terezíni kindlus on ajalooline memoriaal ja muuseum, mis mälestab Teise maailmasõja ajal natside poolt kasutatud koonduslaagri ohvreid. See on oluline koht, kus õppida ajaloost ja austada hukkunute mälestust.
- Kutná Hora: See ajalooline linn, mis on samuti UNESCO maailmapärandi nimekirjas, on tuntud oma hõbedakaevanduste ja unikaalse luukabeli (Sedleci ossuaar) poolest. Püha Barbara katedraal on muljetavaldav gooti stiilis kirik, mis peegeldab linna rikast ajalugu.
Mida peaks veel Tšehhi minnes teadma?
Enne Tšehhi Vabariiki reisimist on kasulik teada mitmeid praktilisi aspekte ja kohalikke kombeid, et teie reis kulgeks sujuvalt ja meeldivalt. Siin on mõned olulised punktid, mida silmas pidada:
- Keel ja suhtlemine – Tšehhi ametlik keel on tšehhi keel. Kuigi paljudes turismipiirkondades ja suuremates linnades, nagu Praha ja Brno, räägivad inimesed inglise keelt, võib väiksemates linnades ja maapiirkondades inglise keele oskus olla piiratud. Põhifraaside õppimine tšehhi keeles, nagu “palun” (prosím), “aitäh” (děkuji) ja “tere” (dobrý den), võib olla väga kasulik ja aitab kohalikega paremini suhelda.
- Raha ja maksed – Tšehhi Vabariigi valuuta on Tšehhi kroon (CZK). Kuigi eurod võivad olla mõnes kohas aktsepteeritud, on soovitatav kasutada kohaliku valuutat. Sularahaautomaadid on laialdaselt kättesaadavad ja krediitkaarte aktsepteeritakse enamikes hotellides, restoranides ja kauplustes. Siiski võib väiksemates ettevõtetes ja turgudel olla eelistatud sularahamaksed, seega on alati hea mõte omada natuke sularaha.
- Transport – Tšehhi transpordisüsteem on hästi arenenud ja tõhus. Suuremates linnades, nagu Praha ja Brno, on suurepärane ühistranspordivõrk, mis hõlmab busse, tramme ja metrood. Ühistransport on odav ja usaldusväärne. Taksoteenused on samuti kättesaadavad, kuid soovitatav on kasutada ametlikke taksosid või tellida takso usaldusväärse rakenduse kaudu, nagu Uber või Bolt. Linnadevahelisteks reisideks on olemas mugavad ja kiired rongi- ja bussiliinid.
- Kultuur ja kombed – Tšehhid on üldiselt sõbralikud ja külalislahked inimesed, kuid on mõned kultuurilised kombed, mida tuleks arvestada. Näiteks on tavaks tervitada inimesi kättpidi ja kasutada tiitleid, eriti ametlikes olukordades. Avalikes kohtades ja transpordis on oluline järgida vaikust ja viisakust. Siseruumidesse sisenedes on kombeks võtta jalatsid jalast, eriti kui külastate kellegi kodu.
- Toit ja jook – Tšehhi köök on rikas ja toitev, pakkudes mitmesuguseid traditsioonilisi roogasid, nagu guljašš, svíčková (veiseliharoog koorekastmes) ja erinevad nuudlid ja pelmeenid. Tšehhi õlu on maailmakuulus ja väga populaarne. Kohalikes pubides ja restoranides saate maitsta erinevaid käsitööõllesid ja traditsioonilisi toite. Jootraha jätmine on tavaline, tavaliselt umbes 10% arvest.
- Ohutus ja tervis – Tšehhi Vabariik on üldiselt ohutu riik, kus kuritegevuse tase on madal. Siiski tuleks järgida tavapäraseid ettevaatusabinõusid, eriti rahvarohketes kohtades ja turistide seas populaarsetes piirkondades, et vältida taskuvargusi. Enne reisi on soovitatav kontrollida oma tervisekindlustust ja vajadusel hankida reisikindlustus. Tšehhi tervishoiusüsteem on hästi arenenud ja tervishoiuteenused on kergesti kättesaadavad.
- Kohalikud seadused ja reeglid – Tšehhi seaduste ja reeglite järgimine on oluline, et vältida võimalikke probleeme. Näiteks on suitsetamine keelatud avalikes siseruumides, sealhulgas restoranides ja baarides. Alkoholi tarbimine on lubatud alates 18. eluaastast, kuid avalikes kohtades joomine võib olla piiratud. Samuti on soovitatav järgida liikluseeskirju ja parkimisreegleid, et vältida trahve.
Kokkuvõte
Parim aeg Tšehhi külastamiseks sõltub teie eelistustest – kevad ja sügis pakuvad mõõdukat ilma ja vähem turiste, suvi toob kaasa festivalid ja sooja ilma, talv aga maagilise jõulumeeleolu ja talispordialad. Plaanige oma reis vastavalt oma huvidele ja nautige Tšehhit selle parimal ajal.