Tšehhi linnad

Tšehhi linnad: 20 linna, mida tasub avastada

Tšehhi Vabariik, tuntud oma rikkaliku ajaloo, arhitektuurilise pärandi ja lummavate maastike poolest, on paelunud reisijaid juba sajandeid. 

Kuid sageli piirdub meie teadmine sellest riigist ainult selle pealinnaga, Praha, mis on küll kahtlemata maagiline, kuid on vaid jäämäe tipp. 

Tšehhi linnad pakuvad külastajatele mitmekesist kogemust, alates keskaegsetest linnustest kuni modernse arhitektuurini, läbides mägede varjus peituvaid väikelinnu. Iga linn kõneleb oma lugu, olles tõendiks riigi ajaloost, kultuurist ja traditsioonidest. 

Selles artiklis heidame pilgu mõningatele neist linnadest, avastades nende ainulaadsust ja olemust, mis teeb Tšehhist nii erilise sihtkoha.

1. Praha

Tšehhi linn - Praha

Praha, sageli nimetatud “sajandite linnaks”, on Euroopa üks kõige maagilisemaid ja ajaloolisi sihtkohti. Selle vanalinna maalilised tänavad, mida ääristavad ajaloolised hooned, kirikud ja kohvikud, räägivad sajanditepikkustest loodest. 

Praha loss, mis domineerib linnas, on Euroopa suurim iidne loss ja paelub oma suursugususega külastajaid. Karli sild, mis ühendab vanalinna teiste linnaosadega, on tunnistaja sajanditepikkustele ajaloosündmustele ja pakub suurepärast vaadet Vltava jõele. 

Linn on tuntud ka oma rikka kultuuripärandi, kunsti ja muusika poolest. Õhtuti võlub Praha oma külastajaid särava valgusmänguga, mil tänavalaternad valgustavad kivitänavaid, luues maagilise õhkkonna. Lisaks on Praha tuntud oma suurepärase õlle ja traditsioonilise Tšehhi toidu poolest.

2. Český Krumlov

Tšehhi lõunaosas asuv Český Krumlov on nagu otse muinasjutust välja astunud linn. Keskajal ehitatud linn, mille UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv vanalinn on nagu ajarännak tagasi keskaega. Linnuse ja lossi kompleks, mis asub Vltava jõe kõrgendikul, pakub muljetavaldavaid vaateid linna katusetele ja ümbritsevale maastikule. 

Kitsad munakivitänavad, renessanss- ja barokkstiilis hooned ning maalilised siseõued teevad iga jalutuskäigu eriliseks. Český Krumlovi kultuuriprogramm on samuti muljetavaldav: paljud muusika- ja kunstifestivalid toovad linna elu sisse aastaringselt.

3. Karlovy Vary

Tšehhi linnad

Karlovy Vary, tuntud ka kui Karlsbad, on luksuslik kuurortlinn, mis asub Tšehhi lääneosas. Linn on maailmakuulus oma mineraalveeallikate ja spaade poolest. Juba sajandeid on inimesed tulnud siia, et nautida linna tervendavat vett ja ilusaid koloniaalstiilis ehitisi. Linnas olevad geyserid purskavad regulaarselt kuuma mineraalvett, mis on tervisele kasulik. Karlovy Vary on ka kultuuri ja kunsti keskus: igal aastal toimub siin rahvusvaheline filmifestival, mis meelitab kohale paljusid maailmakuulsaid tähti. 

Lisaks on linn tuntud oma traditsioonilise klaasitootmise ja kristalli poolest, mida on võimalik kohalikest kauplustest osta. Linna elegantne arhitektuur ja looduslik ilu teevad Karlovy Varyst ideaalse sihtkoha lõõgastumiseks ja kultuuri nautimiseks.

4. Brno

Brno, Moravia piirkonna suurim linn ja Tšehhi Vabariigi teine suurim linn, on modernne metropol, millel on sügav ajalooline pärand. Brno on ühendanud endas tänapäeva kiire tempo ja ajaloolised vaatamisväärsused, muutes selle atraktiivseks sihtkohaks reisijatele. Linnas domineerib gooti stiilis Püha Peetruse ja Pauluse katedraal, mis on Brno silueti määravaks elemendiks. 

Veel üks silmapaistev vaatamisväärsus on Špilberki kindlus, mis pakub suurepärast vaadet linnale. Lisaks arhitektuuripärandile on Brno tuntud ka oma teadus-, kultuuri- ja haridusasutuste poolest, sealhulgas Masaryki Ülikool. Üritustesõpradele on MotoGP ringrada ja Brno õllefestarid. Kultuuri- ja ajaloohuvilistele pakub Brno rikkalikku ja mitmekülgset kogemust.

5. Olomouc

tšehhi linn

Olomouc on üks vanimaid linnu Tšehhis ja Moravia piirkonna ajalooline pealinn. See on tuntud oma suursuguste kirikute, suurte väljakute ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Püha Kolmainsuse samba poolest. Linna südames asuv peaväljak on koduks paljudele ajaloolistele monumentidele ja kaunitele purskkaevudele. 

Olomouc on olnud pikka aega hariduse ja kultuuri keskus, kus asub üks vanimaid ülikoole Kesk-Euroopas. Linn on täis elu ja energiat tänu suurele üliõpilaskonnale ja mitmekülgsetele kultuuriüritustele. Kuigi see pole sama kuulus kui mõned teised Tšehhi linnad, pakub Olomouc rikkalikku ajalugu ja kultuuri, mis ootab avastamist.

6. Kutná Hora

Kutná Hora, mis asub umbes tunni autosõidu kaugusel Praha ida pool, on UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linn, mis kunagi oli Euroopa ühe rikkaima hõbedakaevanduse asukoht. Linn on kuulus oma silmapaistva gooti arhitektuuri, eriti Püha Barbara katedraali ja Ježíšova Kollegiaadi poolest. 

Üks kõige erilisemaid ja omapärasemaid vaatamisväärsusi on Seldec Ossuary ehk Kostnice, mille interjöör on kaunistatud tuhandete inimeste luudega. Linn pakub külastajatele võimalust sukelduda sügavale Tšehhi ajalukku ja nautida hämmastavat arhitektuuripärandit. Kutná Hora ajalooline keskus, mille munakivitänavad ja ajaloolised hooned on suurepäraselt säilinud, pakub unustamatut kogemust kõigile, kes soovivad kogeda autentset Kesk-Euroopa keskajalist atmosfääri.

7. Pilsen

Tšehhi linnad

Plzeň, tuntud ka kui Pilsen, asub Tšehhi lääneosas ja on maailmas tuntud eelkõige tänu oma õlletootmise pärandile. Pilsner õlletüüpi peetakse just siin sündinuks ja Pilsner Urquell pruulikoda on üks kohustuslikke peatusi linnas külastades. Kuid Plzeň on palju enamat kui vaid õlu. Linna suur gooti stiilis katedraal St. Bartholomew domineerib linna siluetti ja selle torn pakub suurepäraseid panoraamvaateid. 

Plzeňis on ka ulatuslik maa-alune tunnelisüsteem, mis ulatub keskaegsest ajastust. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Plzeň ka kultuuri ja kunsti keskus, kus asub mitmeid galeriisid, muuseume ja teatreid. Linn on oma rikkaliku ajaloo, kultuuri ja maitsvate õlledega ideaalne sihtkoht.

8. Telč

Telč on maaliline linn, mis on kuulus oma renessanss-stiilis väljaku ja ajalooliste hoonete poolest, mis on kaetud sgraffito tehnikaga. Linna ajalooline keskus on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse ja seda peetakse üheks kõige paremini säilinud renessanss-linnadeks Kesk-Euroopas. Väljakut ümbritsevad barokk- ja renessanss-stiilis mõisad ning selle keskel seisavad kaunid purskkaevud. 

Linnas asub ka muljetavaldav Telči loss, mis on segu gooti ja renessanss-stiilist. Linn on eriti ilus kevadel ja suvel, kui hooned on ümbritsetud õitsvate lillede ja rohelusega, muutes Telči ideaalseks romantiliseks puhkuseks.

9. Mikulov

Tšehhi linn

Mikulov Lõuna-Moravias on tuntud oma veinipärandi, ajaloolise arhitektuuri ja loodusilu poolest. Linn asub Pálava kaitseala lähedal, mis on populaarne matkajate ja loodushuviliste seas. Mikulovi ajalooline keskus on täis barokk- ja renessanss-stiilis hooneid, millest silmapaistvaim on Mikulovi loss, mis domineerib linna siluetti. 

Linnal on rikkalik juudi pärand, mille tunnistajaks on sünagoog ja vana juudi kalmistu. Mikulov on ka Moravia veinirajooni süda, pakkudes külastajatele võimalust maitsta piirkonna parimaid veine ja osaleda veinifestivalidel. Mikulov on ideaalne kombinatsioon ajaloost, kultuurist ja loodusilust.

10. České Budějovice

České Budějovice on Lõuna-Tšehhis asuv suur linn, mis on tuntud oma ajaloolise väljaku, gooti ja barokk-arhitektuuri ning kuulsa Budweiser õlle poolest. Suur keskväljak on üks suuremaid omataolisi Euroopas, mida ääristavad kaunid ajaloolised hooned ja monumentaalne Samsoni purskkaev. 

Linnal on rikkalik ajalugu, mis ulatub tagasi 13. sajandisse, ja see on suurepärane koht, kus kogeda Tšehhi autentset kultuuri ja ajalugu. Budweiser õllepruulikoja külastus on paljude jaoks kohustuslik, kus saab õppida rohkem piirkonna õlletööstuse ajaloost ja maitsta kohalikke õllesorte. České Budějovice pakub ka palju muuseume, galeriisid ja kultuuriüritusi, mis muudavad selle ideaalseks sihtkohaks ajaloo- ja kultuurihuvilistele.

11. Třeboň

Tšehhi linn

Třeboň on maaliline linn Lõuna-Böömi piirkonnas, mis on tuntud oma kalakasvatustraditsioonide, ajaloolise arhitektuuri ja looduskaitsealade poolest. Linn asub Třeboňi järvede ääres, mis on populaarne sihtkoht kalastamiseks, matkamiseks ja lõõgastumiseks. Ajalooline keskus pakub ilusaid renessanss-stiilis hooneid, sealhulgas Třeboňi loss, mis on linna peamiseks vaatamisväärsuseks. 

Linnas on ka mitmeid lõõgastavaid spaa-rajatisi, kus saab nautida looduslikke muda- ja turbavanne. Třeboň on ka UNESCO biosfääri kaitseala osa, pakkudes külastajatele ainulaadset kombinatsiooni kultuurist ja loodusest.

12. Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, tuntud ka kui Marienbad, on kuurortlinn Lääne-Tšehhis, mis on kuulus oma mineraalveeallikate ja spaa-rajatiste poolest. Linnas on üle 40 mineraalveeallika, mida on kasutatud raviprotseduurides sajandeid. Linna elegantsne arhitektuur, kaunilt hooldatud pargid ja purskkaevud kutsuvad külastajaid jalutuskäikudele ja lõõgastuma. 

Üks silmapaistvamaid vaatamisväärsusi on Singing Fountain, mille vesi purskub välja muusika saatel. Mariánské Lázně on olnud populaarne sihtkoht paljude kuulsate isikute jaoks, sealhulgas kunstnike, kirjanike ja monarhide jaoks. Linn pakub külastajatele lõõgastavat ja rikkalikku spaakogemust ajaloolises ja looduslikus keskkonnas.

13. Hradec Králové

Hradec Králové

Hradec Králové, tõlgituna kui “Kuninganna Linnus”, asub Labe ja Orlice jõgede ristumiskohas ja on tuntud kui Tšehhi “Salongide linn” tänu oma rikkalikule kultuurielule. Linnal on põnev ajalugu, mis ulatub tagasi keskaega, ning selle ajalooline keskus on täis hästi säilinud ajaloolisi hooneid, nagu gooti ja renessanss-stiilis kirikud, raekoda ja linna muuseum. 

Modernismi arhitektuuril on linnas oluline koht, kuna 20. sajandi alguses tegi arhitekt Jan Kotěra mitmeid olulisi renoveerimistöid. Linn on ka oluline hariduskeskus, kus asuvad mitmed kõrgkoolid ja ülikoolid. Hradec Králové pakub külastajatele kaunite vaadete, ajalooliste monumentide ja rikkaliku kultuurieluga lõõgastavat puhkust.

14. Ostrava

Ostrava on Tšehhi kolmas suurim linn ja asub riigi kirdeosas, piirnedes Poolaga. Kuigi tuntud oma tööstusliku pärandi poolest, on Ostrava viimastel aastatel muutunud kultuuri ja vaba aja keskuseks. Vana tööstusrajoon, mida nimetatakse Dolní oblast Vitkovice’iks, on muudetud unikaalseks kultuuri- ja vaba aja kompleksiks. 

Ostrava on ka rikas roheliste alade poolest ning linna lähistel on mitu looduskaitseala. Kultuurisõbrad hindavad Ostrava muuseume, galeriisid ja teatreid. Linnas toimuvad ka suured muusikafestivalid nagu Colours of Ostrava. Ostrava pakub külastajatele segu tööstuslikust pärandist, kultuurist ja loodusilust.

15. Znojmo

Znojmo

Znojmo on maaliline linn Lõuna-Moravias Dyje jõe kallastel, mis on tuntud oma ajaloolise keskuse, viinamarjaistanduste ja maa-aluste tunnelite poolest. Linna ajalooline süda on täis keskaegseid vaatamisväärsusi, sealhulgas Znojmo loss, mis pakub suurepäraseid vaateid jõele ja ümbritsevale maastikule. 

Linn on ka oluline osa Moravia veinirajoonist ja on kuulus oma kvaliteetse veini poolest. Külastajad saavad osaleda veinide degusteerimises või külastada kohalikke viinamarjaistandusi. Znojmo maa-alused tunnelid on veel üks kohustuslik peatus, pakkudes pilguheitu linna keskaegsesse ajalukku. Znojmo on ideaalne sihtkoht neile, kes otsivad ajaloolist atmosfääri, kultuuri ja maitsvaid veine.

16. Litomyšl

Litomyšl on tuntud oma renessanss-stiilis lossi ja rikkaliku kultuuripärandi poolest. Litomyšli loss on UNESCO maailmapärandi nimistus ja on üks suurimaid ja kõige paremini säilinud renessanssehitisi Tšehhis. Lisaks ilusale arhitektuurile on lossi kompleksi kuuluvad ka suursugused aiad. Litomyšl on ka kuulus Tšehhi helilooja Bedřich Smetana sünnikohana, kelle auks on linnas muuseum. 

Linn pakub külastajatele ka mitmeid kultuuriüritusi, sealhulgas populaarset Litomyšli ooperifestivali. Ajaloolise kesklinna tänavad on täis hästi säilinud ajaloolisi hooneid ja monumente, mis annavad linnale erilise õhkkonna.

17. Pardubice

tšehhi linn - Pardubice

Pardubice, mis asub Elbe jõe ääres, on tuntud oma hobuste, eriti steeplechase võidusõidu ja selle ajaloolise arhitektuuri poolest. Pardubice loss on silmapaistev vaatamisväärsus, mis ühendab gooti ja renessansi stiile. 

Iga-aastane Pardubice steeplechase on üks Euroopa kõige raskemaid ja kuulsamaid võidusõite. Lisaks spordiüritustele pakub linn ka rikkalikku kultuuriprogrammi, sealhulgas teatreid, galeriisid ja muuseume. Pardubice on ka kuulus oma inglite koogikeste (“Pardubický perník”) poolest, mis on traditsiooniline magustoit, mida on valmistatud sajandeid.

18. Kroměříž

Kroměříž on maaliline linn, mis on kuulus oma barokk-stiilis lossi ja aedade poolest, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Kroměříži loss oli Moravia piiskoppide residents ja on tuntud oma suurejoonelise arhitektuuri, rikkaliku kunstikollektsiooni ja suursuguste aedade poolest. Aiad pakuvad suurepärast võimalust jalutada ja nautida looduse ilu ja ajaloolist õhkkonda. 

Linnas on ka mitmeid ajaloolisi kirikuid, kloostreid ja muid monumente. Kroměříž pakub külastajatele kombinatsiooni ajaloolisest arhitektuurist, kunstist ja looduse ilust, muutes selle ideaalseks sihtkohaks kultuuri- ja ajaloohuvilistele.

19. Liberec

Tšehhi linn

Liberec on suurim linn Põhja-Tšehhis ja on tuntud nii oma tööstusliku pärandi kui ka kauni looduskeskkonna poolest. Linn asub Jizerské hory ja Lužické hory mägede vahel, pakkudes suurepäraseid võimalusi matkamiseks ja suusatamiseks. Üks linnale domineerivatest vaatamisväärsustest on Jestedi torn, mille tipp pakub suurepäraseid vaateid ümbruskonnale. Libereci botaanikaaed ja loomaaed on samuti populaarsed külastuskohad. 

Lisaks looduskaunitele paikadele on Liberec ka rikas kultuurilise ja ajaloolise pärandi poolest, millest tunnistust annavad kaunid arhitektuurimälestised nagu raekoda, teatrid ja muuseumid. Linn on täiuslik segu kultuurist, ajaloost ja loodusest, mis muudab selle atraktiivseks sihtkohaks.

20. Mělník

Mělník asub kaunil kohal Elbe ja Vltava jõgede ühinemiskohas, pakkudes muljetavaldavaid vaateid ümbritsevale maastikule. Linn on tuntud oma viinamarjaistanduste ja ajaloolise keskuse poolest. Mělníki loss, mis asub linnas kõrgel künkal, pakub mitte ainult ajaloolist teavet, vaid ka hämmastavaid panoraamvaateid jõgedele ja ümbruskonnale. 

Linnas on mitmeid ajaloolisi kirikuid, kloostreid ja muid huvitavaid ehitisi, mis kõik tunnistavad selle rikkalikku ajalugu. Lisaks ajaloole ja kultuurile on Mělník tuntud ka oma veinikeldrite poolest, kus külastajad saavad maitseda kohalikke veine ja õppida rohkem piirkonna veinivalmistamise traditsioonidest. Mělník on ideaalne koht nii ajaloo- kui ka veinihuvilistele.

Kokkuvõtteks

Tšehhi Vabariik pole mitte ainult Praha, vaid terve galaktika ajaloolistest ja kultuurilistest pärlitest. Olgu selleks siis mägijärvede vahel peituvad linnad, ajaloolised kindlused või veinipiirkondade kaunid linnakesed – Tšehhi linnad pakuvad midagi erilist igale külastajale. Antud artikkel annab vaid põgusa ülevaate mõnedest neist linnadest, julgustades reisijaid avastama Tšehhi sügavamat ja mitmekesisemat külge.

Scroll to Top