Slovakkia linnad

Slovakkia linnad: 18 imelist linna Slovakkias

Slovakkia on tuntud oma lummavate maastike, ajalooliste linnade ja rikkaliku kultuuripärandi poolest. Ent kas olete kunagi mõelnud, mis peitub nende ajalooliste linnade tänavate kivisillutises, gootika ja baroki stiilis kirikute taga või mägede vahel looklevates kitsastes orudes? 

Slovakkia linnad pakuvad avastamisrõõmu mitte ainult neile, kes armastavad ajalugu, vaid ka neile, kes ihkavad seiklust ja uusi kogemusi. Iga linn on nagu raamat, mille lehekülgedel rulluvad lahti lood, legendid ja ajaloolised sündmused, mis on mõjutanud mitte ainult Slovakkia, vaid kogu Euroopa ajalugu. 

Kui olete valmis sukelduma Slovakkia linnaelu sügavustesse, siis hoidke kinni – see artikkel viib teid põnevale rännakule läbi Slovakkia linnade, avastades nende saladusi, ilu ja kultuuripärandit. Kas olete valmis avastama, mis teeb Slovakkia linnad nii eriliseks? Läheme siis teekonnale!

1. Bratislava

Slovakkia linnad

Bratislava, Slovakkia pealinn, asub kauni Doonau jõe kaldal, kust avanevad suurepärased vaated Austriale ja Ungarile. Linna ajalugu ulatub tagasi Rooma aega, ja selle ajalooline keskus kubiseb kitsastest tänavatest, keskaegsetest ehitistest ja kohvikutest. 

Bratislava loss on linnasilmapiiril domineeriv maamärk, kust avanevad hingematvad panoraamvaated. Lisaks ajaloolisele ilule ja arhitektuurile on Bratislava kaasaegne linn, kus leidub mitmeid butiike, restorane ja kultuurikeskusi. Linna külastades ei tohiks jätta vahele ka sinna lähedal asuvaid Devin’i varemeid, mis on tunnistajaks piirkonna rikkalikule ajaloole.

2. Košice

Košice on Slovakkia teine suurim linn ja tuntud oma kauni vanalinna, ajalooliste kirikute ja katedraalide poolest. Linna süda on selle peaväljak, kus paikneb muljetavaldav Püha Eliisabeti katedraal – üks Kesk-Euroopa suurimaid kirikuid. 

Košice on ka kultuuri ja kunsti keskus; igal aastal toimuvad siin mitmed festivalid, sealhulgas tuntud Košice Muusikapäevad. Tänapäevaste kohvikute, galeriide ja butiikide kõrval on linna ajalooline minevik alati kohal. Linn on ka suurepärane lähtepunkt mägede ja looduspargi avastamiseks Slovakkia idaosas.

3. Banská Bystrica

Slovakkia linnad

Banská Bystrica asub Slovakkia südames, omades rikast ajalugu, mis on seotud kaevandamise ja müntimisega. Linna keskväljakut ümbritsevad hästi säilinud keskaegsed ehitised, mis annavad sellele unikaalse õhkkonna. 

SNP (Slovakkia Rahvusliku Ülestõusu) muuseum on oluline peatus neile, kes soovivad süveneda Slovakkia ajalukku, eriti Teise maailmasõja aegsetesse sündmustesse. Linn on ka populaarne alpineistide ja mägimatkajate seas, kuna see asub Väikeste Karpaatide ja Kõrgete Tatra mägede lähedal. Banská Bystrica pakub külastajatele nii ajaloolist kui ka looduslikku ilu.

4. Prešov

Prešov, asudes Slovakkia idaosas, on piirkonna kultuuriline ja majanduslik keskus. Linn on kuulus oma renessanss-stiilis ehitiste, barokk-kirikute ja ajaloolise keskväljaku poolest, mis on üks kõige ilusamaid kogu riigis. Prešovi Ülikool annab linnale noorusliku õhkkonna, kus kohtuvad ajalugu ja kaasaeg. 

Salt Square (Soolaväljak) on linnas populaarne koht, kus külastajad saavad kogeda soolakaevanduse ajalugu. Prešov on ka tuntud oma veinifestivalide ja traditsiooniliste ürituste poolest, mis toovad esile kohalikke toite ja jooke. See idaosa pärl on ideaalne koht kultuurihuvilistele ja neile, kes otsivad Slovakkia autentset külge.

5. Žilina

Žilina on Slovakkia kolmas suurim linn ja asub riigi loodeosas. See on oluline tööstus- ja ülikoolilinn, kus ajalugu ja kaasaeg segunevad sujuvalt. Žilina vanalinn on eriti pilkupüüdev, kus kitsad tänavad ja ajaloolised hooned jutustavad linna minevikust. 

Linn on tuntud ka oma kultuurifestivalide ja teatrietenduste poolest. Vahemere stiilis väljak, mida ümbritsevad kaunid gildimajad, loob maalilise tausta igapäevaelule ja üritustele. Lisaks on Žilina suurepärane lähtepunkt Malá Fatra rahvuspargi külastamiseks, kus saab nautida matkamist ja looduse ilu.

6. Nitra

Slovakkia linnad

Nitra, tuntud kui Slovakkia vanim linn, on riigi edelaosas asuv ajalooline pärl. Selle ajalugu ulatub tagasi üle kahe tuhande aasta ning see on olnud oluline kultuuriline ja religioosne keskus. Nitras seisab muljetavaldav Nitra kindlus, mis on linnasilmapiiril domineeriv maamärk. Sealt avanevad suurepärased vaated linnale ja ümbritsevale maastikule. 

Nitra on ka vaimulik keskus, millest annab tunnistust piiskopilinnus ja katedraal. Jalutuskäigud ajaloolisel vanalinnal teel on nagu samm tagasi ajas, kus iga nurgatagune räägib oma lugu. Lisaks ajaloolisele pärandile on Nitra ka kaasaegne linn, kus on palju restorane, kohvikuid ja kauplusi, mis pakuvad kohalikke maitseid ja kogemusi.

7. Trnava

Trnava, mida tihti nimetatakse ka “Slovakkia Roomaks”, on eriline oma rikkaliku kirikuloo ja hästi säilinud ajaloolise arhitektuuri poolest. Linnas on arvukalt kirikuid, kloostreid ja usulisi institutsioone, mis kajastavad selle olulist rolli piirkonna vaimulikus elus. Kesklinna piirkond on suurepärane koht jalutuskäigule, kus kitsad tänavad ja ajaloolised ehitised pakuvad palju avastamisrõõmu. Trnava Ülikool, asutatud 17. sajandil, on üks vanimaid Kesk-Euroopas ja kajastab linna hariduslikku ja kultuurilist pärandit. 

Tänapäeval on Trnava kaasaegne ja elav linn, mis pakub mitmesuguseid kultuuri- ja vabaajategevusi, säilitades samal ajal oma ajaloolist võlu.

8. Trenčín

Slovakkia linnad

Trenčín, asudes Váh jõe ääres, on tuntud oma võimsa keskaegse kindluse poolest, mis valitseb linna kohal kõrgel kaljul. See ajalooline linn pakub külastajatele suurepärast segu ajaloost ja kultuurist. Kindluse juurest avanevad hingematvad panoraamvaated linnale ja ümbritsevatele mägedele. 

Trenčíni ajalugu on tihedalt seotud Rooma impeeriumiga, mida tõestab kindluse kõrval olev Rooma inskriptsioon, mis dateeritakse 2. sajandisse. Linna keskväljakul on palju ajaloolisi ehitisi, kohvikuid ja poode, mis kutsuvad avastama ja nautima kohalikku atmosfääri.

9. Poprad

Slovakkia linnad

Poprad on väravaks Kõrgete Tatra mägedesse, Slovakkia kõige populaarsemasse mägipiirkonda. Kuigi linn on tuntud peamiselt turismikeskusena, on sellel ka oma rikas ajalugu ja kultuur. Popradi ajalooline kesklinn, Spisska Sobota, on kuulus oma keskaegsete ehitiste ja gooti kiriku poolest. 

Poprad on kaasaegne linn, millel on suurepärased spaa-kompleksid, restoranid ja kauplused, mis pakuvad kõike vajalikku mägedes veedetud päeva järel. Lisaks mägimatkamisele ja suusatamisele on Poprad suurepärane koht lõõgastumiseks ja imetlemaks Slovakkia looduslikku ilu.

10. Martin

Martin, mis asub Slovakkia keskosas Mala Fatra mägede lõunaosas, on tuntud oma kultuuripärandi ja rahvusliku identiteedi poolest. Linnas asub Slovaki Rahvusmuuseumi etnograafia osakond, mis pakub sügavat sukeldumist Slovakkia kultuuri ja ajalukku. Tänu sellele rollile kui Slovaki kultuuri hoidjale on Martin sageli nimetatud “Slovakkia kultuuripealinnaks”. 

Linna ümbritsevad kaunid mäed pakuvad suurepäraseid võimalusi matkamiseks, suusatamiseks ja looduse nautimiseks. Samuti on Martinis mitmeid teatreid, galeriisid ja kunstikeskusi, mis teevad sellest olulise kultuuri- ja hariduskeskuse riigis.

11. Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves on tuntud oma hämmastava gooti stiilis kiriku ja Euroopa kõige kitsama torniga raekoja poolest. See on ka värav Spiši kindluse juurde, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. 

Linna keskväljak on üks Slovakkia pikimaid ja see on suurepäraselt säilinud koos rea ajalooliste ehitistega, mis kajastavad erinevaid arhitektuuri stiile. Spišská Nová Ves pakub ka suurepäraseid võimalusi matkamiseks ja looduse nautimiseks, kuna see asub Slovenský rajoni rahvuspargi lähedal, mis on tuntud oma kaunite kanjonite ja koobaste poolest.

12. Levoča

Levoča on ajalooline linn Slovakkia idaosas, mis on kuulus oma keskaegse vanalinna, suurepäraste gooti kirikute ja UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva Püha Jaakobi kiriku poolest. Linnas toimub igal aastal ka Levoča päevade festival, mis on suurim käsitöö- ja kultuurifestival Slovakkias. 

Linnas asub ka maailma suurim puust altar, mis on meister Pauli käe all valminud. Levoča ajalooline kesklinn on suurepäraselt säilinud ja see pakub rikkalikku ajalugu kombinatsioonis kauni arhitektuuri ja kultuuriga, muutes selle üheks Slovakkia kõige atraktiivsemaks turismisihtkohaks.

13. Ružomberok

Ružomberok, paiknedes Slovakkia põhjaosas, on võluv linn, mis on tihedalt seotud riigi tekstiilitööstuse ajalooga. Kuid see pole ainult tööstuslik pärand, mis meelitab külastajaid; linna ilu on tingitud ka sellest, et see asub Liptovi orus, Váh jõe ääres. 

Ružomberoki ümbritsevad maalilised mäed ja lopsakad metsad, muutes selle ideaalseks matkajatele ja loodushuvilistele. Linn ise on koduks mitmele ajaloolisele kirikule ja muuseumile, mis kajastavad selle rikkalikku ajalugu. Malino Brdo, lähedal asuv mägikuurort, pakub suurepäraseid suusatamisvõimalusi talvel ja matkaradasid suvel.

14. Banská Štiavnica

Slovakkia linnad

Banská Štiavnica, mis asub Slovakkia keskel kaldeorgudes, on UNESCO maailmapärandi nimekirjas olev ajalooline linn, mis oli kunagi oluline hõbeda ja kulla kaevandamise keskus. Linna omapäraseid maastikke ja arhitektuurilist ilu iseloomustavad selle keskaegsed tänavad, renessansskirikud ja barokkhooned.

Linn on tuntud ka kahest tiigist, mida nimetatakse “tütardeks” ja mis pakkusid kunagi vett kohalikele kaevandustele. Banská Štiavnica on ka hariduskeskus, kus asub maailma vanim kaevanduskool. Külastajatele pakub linn rikkalikku ajalugu, kunsti ja loodust, mis on ideaalselt ühendatud.

15. Bardejov

Bardejov, asudes Slovakkia kirdeosas, on ajaloolise tähtsusega linn, mille vanalinn on samuti UNESCO maailmapärandi nimekirjas. See keskaegne linn on tuntud oma muljetavaldava raekoja, linna müüride ja gooti kirikute poolest. Bardejovi keskväljak on ajalooliste hoonetega ümbritsetud, mis kajastavad erinevaid arhitektuuristiile, alates gootikast kuni renessansini. 

Linn oli kunagi tuntud ka oma spaade poolest, mida külastasid paljud Euroopa kuninglikud ja aadlikud. Tänapäeval on Bardejov ideaalne sihtkoht neile, kes otsivad ajaloolist atmosfääri, kaunilt säilinud ehitisi ja Slovakkia pärandit.

16. Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš, asudes Liptovi piirkonnas Slovakkia põhjaosas, on tuntud oma ajaloolise pärandi ja looduslike ilude poolest. Lähedal asuv Liptovská Mara veehoidla on populaarne koht purjetamiseks, kalapüügiks ja ujumiseks. Linnas endas on huvitavaid ajaloolisi hooneid, nagu Liptovský kaubandusmaja ja paljud kirikud, mis kajastavad piirkonna rikkalikku ajalugu. 

Samuti asub seal Demänová koobaste süsteem, mis on Slovakkia kõige pikem koobaste kompleks. Liptovský Mikuláš on ka suurepärane lähtepunkt Kõrgete Tatra ja teiste lähedalasuvate mägede avastamiseks, olles populaarne nii suvel kui ka talvel.

17. Prievidza

Slovakkia linnad

Prievidza, mis paikneb Nitra jõe ääres, on Slovakkia lääneosas asuv linn, mis on tuntud oma kaevandamise pärandi ja ajaloolise kesklinna poolest. Ajalooliselt oli see oluline söekaevanduse piirkond. 

Linna lähedal asub ajalooline Bojnice loss, mis on üks Slovakkia kõige populaarsemaid turismiobjekte, tuntud oma romantilise arhitektuuri ja kauni asukoha poolest. Prievidza on ka kaasaegne majandus- ja hariduskeskus, millel on oma kultuuripärand ja festivale, mis rõõmustavad nii kohalikke elanikke kui ka külastajaid.

18. Kežmarok

Kežmarok, asudes Kõrgete Tatra mägede varjus, on linn, millel on rikkalik ajalugu ja kultuur. Linna sümboliks on Kežmaroki loss, mis on ehitatud 15. sajandil ja on nüüd muuseum. Samuti on linn tuntud oma unikaalse puidust kiriku poolest, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. 

Ajalooline Kežmarok oli oluline kaubandus- ja käsitöökeskus ning selle pärandit saab näha hästi säilinud keskaegsetes hoonetes ja tänavates. Tänapäeval pakub Kežmarok kaasaegseid mugavusi koos ajaloolise atmosfääriga, tehes sellest atraktiivse sihtkoha nii ajaloo- kui ka loodushuvilistele.

Kokkuvõtteks

Slovakkia, rikka ajaloo ja kultuuripärandiga maa, on koduks paljudele erakordsetele linnadele, mis kutsuvad külastajaid avastama nende saladusi ja ilu. Olgu selleks lummavad mägivaated, keskaegsed lossid või kaasaegne eluviis, Slovakkia linnad pakuvad midagi igale avastajale. Loodame et see teekond on teile olnud nii hariv kui ka inspireeriv, paljastades, miks Slovakkia linnad jätkuvalt köidavad reisijaid kogu maailmast.

Scroll to Top