Westminster Abbey

Westminster Abbey: Püha Peetri kloostri kiriku ülevaade ja reisijuht

Ajaloo sügavused ja kultuurilised kihid, millest igaüks on täis lugusid ja saladusi, ootavad avastamist Westminster Abbey’s—pühas paigas, mis on vorminud nii kuninglikku kui ka rahvuslikku identiteeti läbi aastatuhandete. 

See artikkel viib teid läbi Westminster Abbey ajalooliste koridoride, avades teile uksi, mis viivad otse Suurbritannia südamesse. Me ei piirdu ainult selle majesteetliku struktuuri kirjeldamisega, vaid sukeldume ka läheduses asuvate vaatamisväärsustega, mis täiendavad ja rikastavad külastuskogemust. 

Westminster Abbey ei ole lihtsalt kirik ega ajalooline vaatamisväärsus vaid see on lugu iseendas, pakkudes külastajatele unustamatut rännakut läbi aja ja ruumi. 

Westminster Abbey

Westminster Abbey ülevaade

Westminster Abbey, ametlikult tuntud kui Püha Peetri kloostri kirik Westminsteris, on üks Londoni ja kogu Ühendkuningriigi kõige ikoonilisemaid religioosseid hooneid. See on olnud Inglismaa ja hiljem Suurbritannia ajaloo keskmes rohkem kui tuhat aastat, pakkudes pelgupaika, palvuskohta ja ajalooliste sündmuste toimumispaika.

Westminster Abbey asub Westminsteri südames, otse Parlamentide maja ja Big Beni lähedal, paiknedes jõe Thamesi kaldal. Selle asukoht on sümboliks Inglise ja hiljem Briti monarhia ning kirikliku võimu tihele läbipõimumisele. Abbey on tuntud oma erakordse gooti stiili arhitektuuri poolest, mis on sajandite jooksul kujundanud paljude teiste kirikute disaini üle kogu maailma.

Kloostri kirik rajati esmakordselt 960. aastal ja seejärel taasrajatud 1065. aastal Edward Vaga (Edward the Confessor) poolt, kes soovis pakkuda kohta oma matmiseks. Tema pühamu, mis on siiani säilinud, on Abbey üks keskseid vaatamisväärsusi. Hiljem, 1245. aastal, käskis Henry III ehitada praeguse gooti stiilis struktuuri, mille eesmärk oli peegeldada Prantsusmaa suuri katedraale ja demonstreerida Inglismaa jõukust ning kuninglikku võimu.

Westminster Abbey on olnud Inglise ja hiljem Briti monarhide kroonimise toimumispaigaks alates 1066. aastast, kui William Vallutaja krooniti seal Inglismaa kuningaks. Sellest ajast alates on peaaegu kõik Inglise ja Briti monarhid kroonitud selle ajalooliste seinte vahel. Lisaks kroonimistele on Abbey olnud paljude kuninglike pulmade ja matuste toimumiskohaks, sealhulgas printsess Diana matusteks 1997. aastal ja prints Williami ja Catherine Middletoni pulmaks 2011. aastal.

Lisaks kuninglikele tseremooniatele on Westminster Abbey ka silmapaistvate Briti isikute matmispaik. Seal puhkavad paljud riigi ajaloolised tegelased nagu Isaac Newton, Charles Darwin ja Charles Dickens. Abbey’s asub ka Poets’ Corner, mis on pühendatud kirjanduslike suurkujude, nagu Geoffrey Chaucer, William Shakespeare ja Thomas Hardy, mälestusele.

Kirik ei ole ainult kuninglik tseremooniate keskus või ajalooline matmispaik, vaid ka aktiivne koguduse kirik, kus toimuvad igapäevased jumalateenistused ja palvused. Abbey on avatud ka külastajatele, pakkudes neile võimalust imetleda selle rikkalikku ajalugu, arhitektuuri ning kunstilisi ja kultuurilisi aardeid.

Westminster Abbey

Ajalugu

Westminster Abbey ajalugu ulatub tagasi üle tuhande aasta, millega see on kujunenud mitte ainult religioosseks keskuseks, vaid ka rahvuslikuks sümboliks. Kloostri kiriku ajalugu algab 960. aastal, kui Benedictiini munkadel lubati asutada klooster Thamesi jõe ääres, kus asub tänapäeva Abbey. Esimese kiriku pühendasid nad Püha Peetrusele ja see sai kiiresti tuntuks kui “West Minster”, mis tähendab läänepoolset kirikut, vastandina idapoolsele St Paul’s katedraalile.

1064 aastal, vahetult enne oma surma, otsustas Edward Vaga ehitada uue, suurema kiriku, et asendada vana benediktiini klooster. See oli osa tema katsest kindlustada oma pühaklik maine ja tagada oma pühitsemine. Edward Vaga maeti kirikusse kohe pärast surma ja tema haud on siiani üks Abbey keskseid vaatamisväärsusi. Kirik sai täieliku tunnustuse, kui William Vallutaja valis selle oma kroonimise paigaks 1066. aastal, pannes aluse traditsioonile, mis kestab tänase päevani.

13. sajandil jätkus kiriku laienemine ja ilu suurendamine, kui Henry III otsustas 1245. aastal alustada ulatuslikku ümberehitustööd. Henry soovis, et uus kirik peegeldaks gooti stiili, mis oli tollal Euroopas populaarne. 

Tulemuseks oli suurejooneline struktuur, mille kõrged võlvid ja teravad kaared on iseloomulikud gooti arhitektuurile. See arhitektuuriline uuendus mitte ainult ei parandanud kiriku visuaalset ilmet, vaid rõhutas ka kuningliku võimu ja kiriku jõukuse kasvu.

Järgnevate sajandite jooksul, eriti Tudori ja Stuarti perioodidel, sai Abbey’st oluline poliitiline keskus. Seal toimusid olulised riiklikud tseremooniad, sealhulgas Elizabeth I kroonimine. Reformatsiooni ajal koges Abbey märkimisväärseid muutusi. Henry VIII ja hiljem Edward VI ajal toimusid olulised usulised muutused, mis mõjutasid kloostri vara ja rolli religioosse keskusena. Kuid monarhia taastamisega Stuarti ajal taastati ka Abbey traditsiooniline roll.

19. sajandil muutus Westminster Abbey üha enam rahvuslikuks mälestusmärgiks. Selle sajandi jooksul lisati mitmed olulised monumendid ja hauakambrid, sealhulgas Poets’ Corner, mis sai kirjanduslike suurkujude nagu Geoffrey Chaucer ja William Shakespeare auavalduse kohaks. Samuti rajati sel ajal palju uusi kabeleid ja parandati kiriku arhitektuurseid detaile.

20. sajandil toimusid Abbey’s mitmed ajaloolised sündmused, sealhulgas esimese maailmasõja ajal toimunud mälestusteenistused ja II maailmasõja ajal tehtud kahjustuste remont. 20. sajandi teisel poolel korraldati seal palju olulisi riiklikke ja rahvuslikke tseremooniaid, nagu printsess Diana matmine ja Elizabeth II kroonimine, mis tõstsid Westminster Abbey rahvusvahelise tähelepanu keskpunkti.

Westminster Abbey

Westminster Abbey tänapäeval

Tänapäeval on Westminster Abbey jätkuvalt oluline nii kultuurilises kui ka vaimulikus mõttes, säilitades oma rolli nii riikliku pühamu kui ka aktiivse kogudusekirikuna. See ikooniline hoone mitte ainult ei täida religioosseid funktsioone, vaid on ka peamine turismiobjekt, tõmmates ligi külastajaid üle kogu maailma tänu oma rikkalikule ajaloole, arhitektuurilisele ilule ja kunstikollektsioonidele.

Westminster Abbey on endiselt Inglismaa kuningliku perekonna peamine kirik. Siin toimuvad olulised riiklikud ja kuninglikud tseremooniad, sealhulgas kroonimised ja matmised. Abbey on olnud kroonimiste toimumispaik alates 1066. aastast, mil William Vallutaja siin krooniti. See traditsioon jätkub, mistõttu Westminster Abbeyl on erakordne koht Briti monarhia ja riigi ajaloos.

Lisaks suurtele tseremooniatele on Abbey ka aktiivne koguduse kirik, kus toimuvad igapäevased jumalateenistused, palvused ja erinevad kiriklikud sündmused. See on avatud kõigile, kes soovivad osaleda nii argipäeva kui ka pühapäeva teenistustel, pakkudes kogukonnale vaimset tuge ja kohta, kus mõtiskleda või palvetada.

Külastajate jaoks pakub Westminster Abbey põhjalikku haridusprogrammi, mis tutvustab selle ajaloolist ja arhitektuurilist tähtsust. Giididega tuurid ja iseseisvad audiojuhendid aitavad külastajatel mõista Abbey keerukat ajalugu ning tutvuda selle paljude kunstiteoste ja arhitektuuriliste elementidega. Erilist tähelepanu pööratakse Poets’ Corner’ile, kus on austatud paljusid Suurbritannia kirjanduslikke suurkujusid, ja kuninglikele hauakambritele, mis on saanud paljude külastajate ja ajalooentusiastide huviobjektiks.

Ka tänapäeval jätkub Abbey hoone ja ümbruse hooldamine ja restaureerimine, et säilitada selle ajalooline ilme ja tagada selle vastupidavus tulevastele põlvedele. Westminster Abbey püsib kui ajaloo, kunsti ja vaimulikkuse sümbol, mängides olulist rolli nii Londoni kui ka kogu Suurbritannia kultuurimaastikul.

Westminster Abbey

Westminster Abbey külastamine

Ligipääs ja piletid

Westminster Abbey külastamine pakub ainulaadset võimalust kogeda Briti ajalugu ja arhitektuuri, mille juured ulatuvad üle tuhande aasta tagasi. Kui plaanite külastada seda ajaloolist paika, on siin mõned olulised aspektid, mis puudutavad ligipääsu ja piletite ostmist.

  • Piletite ostmine: Piletid Westminster Abbey külastamiseks on saadaval nii internetis kui ka kohapeal. Soovitatav on piletid eelnevalt veebist osta, kuna see tagab sissepääsu valitud ajal ja aitab vältida pikki järjekordi, mis tihti tekivad kohapeal piletikassas. Veebis ostes võib tihti leida ka sooduspakkumisi või eripakette, mis sisaldavad lisaks sissepääsule ka giidiga tuure või muud lisaväärtust pakkuvaid tegevusi.
  • Pileti hinnad: Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt vanusest, rühma suurusest ja külastuse tüübist. Täiskasvanute piletid maksavad tavaliselt umbes 20–25 naela, samas kui lastele, üliõpilastele ja pensionäridele on hinnad soodsamad. Peredele on tihti saadaval soodushinnaga perepiletid. Lisaks on võimalik osta aastapileteid, mis võimaldavad piiramatut sissepääsu aasta jooksul, pakkudes suurepärast väärtust neile, kes plaanivad Abbey’d külastada mitu korda.
  • Sissepääsuajad: Westminster Abbey on külastajatele avatud enamikel nädalapäevadel, välja arvatud teisipäeviti, mil see on suletud. Külastusaegu tuleks alati kontrollida Abbey ametlikult veebilehelt, kuna need võivad muutuda eriürituste või erakorraliste asjaolude tõttu. Tavaliselt on kirik avatud hommikul alates kella 9:30-st ja suletakse pärastlõunal umbes kella 15:30-16:30 paiku, olenevalt hooajast.
  • Erijuurdepääs: Westminster Abbey on pühendunud ligipääsetavuse tagamisele kõigile külastajatele. On olemas eraldi sissepääsud ratastoolikasutajatele ja teistele, kellele võivad trepid osutuda takistuseks. Samuti on kirikus saadaval ratastoolid, mida külastajad saavad tasuta kasutada, ning spetsiaalsed audiosüsteemid kuulmispuudega inimestele.
  • Giidiga ekskursioonid: Lisaks iseseisvale külastusele on võimalik osaleda ka giidiga ekskursioonidel, mis pakuvad sügavamat sissevaadet Abbey ajaloolisse ja arhitektuurilisse tähtsusse. Need tuurid kestavad tavaliselt umbes ühe tunni ja neid viivad läbi kogenud giidid, kes jagavad huvitavaid lugusid ja fakte, mida muidu võiks märkamata jätta. Ekskursioonid on saadaval nii inglise kui ka teistes keeltes, tagamaks, et külastajad erinevatest riikidest saaksid Abbey ajaloost ja kultuurist aru.
Westminster Abbey

Mida saab näha?

Westminster Abbey on mitte ainult ajalooline monument, vaid ka kunsti- ja arhitektuuripärandi aarekamber. Külastajad saavad imetleda nii gooti stiili arhitektuurilisi meistriteoseid kui ka ajaloolisi reliikviaid, mis on seotud Ühendkuningriigi kõige märkimisväärsemate isikutega ja sündmustega. 

Siin on ülevaade peamistest vaatamisväärsustest, mida Westminster Abbey pakub.

  • Kuninglikud hauad: Abbey on tuntud kui koht, kus puhkavad paljud Inglismaa ja Suurbritannia monarhid. Alates Henry III-st kuni hiljuti maetud Elizabeth II-ni, on Abbey’s rohkelt kuninglike hauakambreid ja mälestusmärke, mis annavad tunnistust monarhide ajaloolisest tähtsusest. Siin asuvad ka selliste tuntud monarhide hauad nagu Edward Vaga ja Mary, Queen of Scots.
  • Poets’ Corner: Üks Abbey kõige kuulsamaid osi on Poets’ Corner, kus on austatud ja maetud paljud Suurbritannia suurimad kirjanikud ja luuletajad, sealhulgas Geoffrey Chaucer, Charles Dickens, Rudyard Kipling ja Thomas Hardy. See nurk on tuntud oma muljetavaldavate hauamonumentide ja mälestustahvlite poolest, mis tähistavad Briti kirjanduse ja kultuuri olulisi figuure.
  • The Lady Chapel: Üks Abbey kõige kaunimaid osi on Lady Chapel, mida peetakse üheks suurimaks gooti arhitektuuri saavutuseks Inglismaal. See ehitati Henry VII tellimusel ja on kuulus oma võrratult detailse võlvide võrgustiku poolest, mis katab lae ja on kaunistatud inglite ja pühakute kujudega.
  • Coronation Chair: Alates 1308. aastast on Coronation Chair olnud iga Inglismaa ja Suurbritannia monarhi kroonimise tunnistajaks. See ajalooline tool on tehtud puidust ja kaunistatud kuldsete elementidega, kuid on aja jooksul näinud palju kulumist, mis lisab sellele esemele ainulaadset ajaloolist väärtust.
  • The Cloisters: Kloostri osa Abbey’s pakub rahulikku vaikust ja on tuntud oma kaunite kaaristute poolest, mis ümbritsevad sisehoovi. See oli algselt mõeldud munkadele meditatsiooniks ja palvetamiseks ning pakub tänapäeval külastajatele võimalust põgeneda linna kiirustamisest ja mürast.
  • The Abbey Gardens: Kuigi paljudele võib tunduda üllatav, on Westminster Abbey’s ka imeilus aed, mis on külastajatele avatud teatud aegadel. See pakub vaikset pelgupaika Londoni südames ja võimaldab imetleda Abbey arhitektuuri väljastpoolt.
  • Memoriaalid ja mälestusmärgid: Lisaks kuninglikele ja kirjanduslikele suurkujudele on Abbey koduks arvukatele teistele mälestusmärkidele, sealhulgas tuntud teadlaste ja riigimeeste mälestusmärkidele nagu Isaac Newton ja Winston Churchill. Need mälestusmärgid annavad tunnistust Briti ajaloo ja kultuuri mitmekülgsusest.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Westminster Abbey asub Londoni südames, mis tähendab, et selle ümbruses on mitmeid teisi märkimisväärseid vaatamisväärsusi, mis pakuvad külastajatele rikkalikku kultuurilist ja ajaloolist kogemust. Järgnevalt on toodud mõned olulised kohad, mida Abbey külastuse ajal tasub samuti uurida.

  • Parlamendihooned: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Westminster Abbey’st asuvad Suurbritannia ikoonilised Parlamendihooned, sealhulgas kuulus kellatorn, mille kõige tuntum kell on Big Ben. Parlamendihooned ei ole mitte ainult Briti poliitilise elu keskus, vaid ka arhitektuuriliselt muljetavaldav kompleks. Külastajad saavad osaleda giidiga ekskursioonidel, mis tutvustavad nii hoone ajalugu kui ka tänapäevast poliitilist tegevust.
  • London Eye: Veidi kaugemal Thamesi jõe kaldal asub London Eye, mis on üks Londoni kõige populaarsemaid turismiatraktsioone. See hiiglaslik vaateratas pakub hingematvaid vaateid Londoni siluetile, sealhulgas Westminsterile ja teistele lähedal asuvatele vaatamisväärsustele. Sõit London Eye’ga annab unikaalse perspektiivi linnale, mis on eriti kaunis päikeseloojangul või öösel.
  • St. James’i park ja Buckinghami palee: Lühikese jalutuskäigu kaugusel Westminster Abbey’st asub St. James’i park, üks Londoni Royal Parks’ist. See on suurepärane koht, kus nautida loodust ja puhata jalutuskäikudest. Parki põhjaosas asub Buckinghami palee, Suurbritannia kuningliku perekonna ametlik elukoht. Palee vahetuskaartide tseremoonia on populaarne vaatamisväärsus, mis toimub kindlatel kellaaegadel ja meelitab ligi hulgaliselt külastajaid.
  • Churchilli War Rooms: Teise maailmasõja ajal kasutatud salajased bunkrid, nüüdseks muuseumina avatud Churchill War Rooms, asuvad samuti Westminsteris. See kompleks pakub süvitsi minevat vaadet Winston Churchilli elule ja sõjaaja strateegiatele. Külastajad saavad näha nii sõjaaegset juhtimiskeskust kui ka interaktiivseid näitusi, mis selgitavad sõja mõju Suurbritanniale ja kogu maailmale.
  • The National Gallery: Kunstihuvilised leiavad läheduses asuvast National Gallery’st rikkaliku kunstikogu, mis ulatub tagasi keskajast kuni 20. sajandini. Galerii asub Trafalgar Square’il ja on koduks paljudele maailmakuulsatele kunstiteostele, sealhulgas Van Goghi, da Vinci ja Turneri töödele. Sissepääs galeriisse on tasuta, kuigi mõned erinäitused võivad nõuda piletite ostmist.
Westminster Abbey

Kokkuvõtteks

Westminster Abbey on tõeline ajaloo elavik, mis ühendab endas kuningliku hiilguse ja kultuurilise sügavuse. Olles tunnistajaks nii rõõmsatele sündmustele kui ka rahvuslikele tragöödiatele, pakub see igale külastajale võimalust tunnetada ajaloo hingust ja näha kunsti ning arhitektuuri, mis on kujundanud tänapäeva Suurbritanniat. 

Scroll to Top