Albaania vaatamisväärsused

Albaania vaatamisväärsused: 15 Imelist vaatamisväärsust

Albaania on Vahemere piirkonna peidetud pärl, kus ajalugu, loodus ja kultuur põimuvad lummavaks tervikuks. 

Kui oled kunagi unistanud avastamata paigast, kus saab kogeda Euroopa kontinenti oma kõige autentsemas vormis, siis Albaania ootab avastamist. Selle maa vaatamisväärsused räägivad lugusid iidsetest tsivilisatsioonidest, võimsatest kindlustest ja kristallselgest Vahemere veest. 

Selles artiklis heidame pilgu Albaania vaatamisväärsustele, avastades selle maa maagilisi paiku alates mäekurudest kuni ajalooliste turgudeni. Loe edasi ja avasta Albaania saladused ja lase end kanda selle maa lummusesse.

1. Gjirokastra kindlus

Albaania vaatamisväärsused

Gjirokastra kindlus, tuntud ka kui “Tugevuste linn”, kõrgub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Gjirokastra ajaloolise linna kohal. Kindlus on olnud tunnistajaks erinevatele ajastutele, alates antiigiajast kuni Osmanite impeeriumini, kajastades endas eri perioodide arhitektuuri ja kunsti.

Üks silmapaistvamaid osi kindlusest on kella torn, mis pakub külastajatele maalilist vaadet linnale, mägedele ja kaugemale. Kindluse müürid on paksud ja massiivsed, rajatud kaitsmaks linna potentsiaalsete vallutajate eest. Kuid Gjirokastra kindlus pole olnud ainult sõjaline rajatis. Selle sees leidub ka mitmeid ruume, millest paljud on tänapäeval muuseumid. Siin saab tutvuda Albaania ajaloo, kultuuri ja sõjandusega.

Lisaks militaarsele ajaloole räägib Gjirokastra kindlus ka linna kultuurilisest ja sotsiaalsest minevikust. Paljud suured kultuuriüritused, sealhulgas muusika- ja filmifestivalid, on toimunud kindluse müüride vahel, tuues kokku tuhandeid inimesi kogu maailmast.

2. Butrinti arheoloogiline park

Butrinti arheoloogiline park on tõeline aardeait neile, kes armastavad ajalugu ja arheoloogiat. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv park asub Albaania lõunaosas ja on olnud asustatud juba eelajaloolistel aegadel.

Butrinti varemete hulgas leidub mitmeid antiikseid ehitisi – tempel, teater, baptisteerium ja termid. Ajaloo jooksul on Butrint olnud osa erinevatest kultuuridest ja impeeriumitest – alates kreeklastest ja roomlastest kuni bütsantslaste ja Osmanite impeeriumini. Iga tsivilisatsioon on jätnud oma jälje, muutes Butrinti mitmekesiseks ja rikkalikuks arheoloogiliseks paigaks.

Rohelised metsad ümbritsevad Butrinti, luues kontrasti kivimüüride ja varemetega. Kõndides mööda ajaloolisi radu, võib kuulda lindude laulu ja vee vulinat, mis lisab kohale maagilist atmosfääri.

3. Kruja kindlus

Kruja - Albaania vaatamisväärsus

Kruja, asudes mäenõlval ja pakkudes imelist vaadet alluvale maastikule, on tihedalt seotud Albaania rahvuskangelase Skanderbegiga. Kruja kindlus on olnud Albaania vastupanu sümbol türklaste invasioonidele 15. sajandil, Skanderbegi juhtimisel.

Kindlus ise on suurepäraselt säilinud ja külastajatele avatud. Kompleks koosneb mitmest ehitusest, sealhulgas Skanderbegi muuseumist, mis räägib lähemalt selle ajaloolise kangelase elust ja saavutustest. Kruja kindlus on ehitatud strateegiliselt kõrgele kohale, mis tagas kaitse potentsiaalsete ründajate eest ja andis suurepärase vaate lähiümbrusele.

Kruja linn ise on samuti ajalooliselt tähtis, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda Albaania ajalukku ja kultuuri. Väikeste tänavate, ajalooliste ehitiste ja autentsete käsitööpoodidega on Kruja ideaalne koht ajaloohuvilistele ja neile, kes soovivad Albaania autentset kultuuri kogeda.

4. Shkodra järv

Shkodra järv, mis asub Albaania loodeosas, on Balkani suurim järv ja oluline märk nii looduse kui ka kultuuri jaoks. See ulatuslik mageveejärv ulatub osaliselt Montenegrosse ning on koduks paljudele haruldastele lindudele ja kalaliikidele, muutes selle oluliseks piirkonnaks linnuvaatlejatele ja loodushuvilistele.

Järve kaldad on maalilised, metsadega kaetud mäed, mis kõrguvad vee kohal ja peegelduvad selges vees. Järve ääres on palju vaikseid külasid, kus elanikud sõltuvad traditsioonilisest kalapüügist ja põllumajandusest. Shkodra linna lähedal on ka historistlik Rozafa kindlus, mis pakub imelist vaadet järvele ja selle ümbrusele.

Shkodra järv on täiuslik paik nii aktiivseks puhkuseks kui ka rahulikuks lõõgastumiseks. Siin saab tegeleda kanuusõidu, purjetamise ja kalapüügiga või lihtsalt nautida järve kaldal piknikku.

5. Apollonia arheoloogiline park

Apollonia arheoloogiline park

Apollonia, asub Fieri maakonnas, oli kunagi suur ja oluline antiikne linn, mis asutati 7. sajandil eKr korintlaste poolt. Tänapäeval on sellest linnast järele jäänud muljetavaldavad varemed, mis asuvad Apollonia arheoloogilises pargis.

Selles ajaloolises paigas saavad külastajad näha paljusid antiikseid ehitisi, nagu Odeon, Buleuterion ja monumentaalne värav. Lisaks arhitektuurilistele varemetele on park koduks ka arheoloogiamuuseumile, mis näitab leide, mis on pärit erinevatest ajastutest – alates pronksiajast kuni rooma impeeriumini.

Apollonia oli oluline keskus nii kaubanduse kui ka hariduse jaoks. Tegelikult õppis siin isegi Rooma impeeriumi kuulus orator Cicero. Tänu sellele ajaloolisele pärandile pakub Apollonia arheoloogiline park külastajatele ainulaadset võimalust sukelduda antiikaja maailma.

6. Llogara mäekuru

Llogara mäekuru on üks Albaania kõige dramaatilisemaid ja lummavamaid loodusvaatamisväärsusi. Asudes Vlora linna lähedal, on mäekuru tuntud oma järskude kaljude, metsade ja panoraamsete vaadete poolest Aadria merele.

Sõidu Llogara mäekuru läbi peetakse üheks kõige maalilisemaks teekonnaks Albaanias. Siit avaneb vaade kristallselgele merele, valgetele liivarandadele ja mägikülgedele. Llogara kõrgemates osades võib leida ka kadakaid ja mände, mis lisavad piirkonnale erilise atmosfääri.

See vaatamisväärsus ei ole ainult autojuhtidele ja mootorratturitele. Aktiivsed reisijad saavad nautida matkamist, paraglidingut ja teisi vabaõhu tegevusi. Llogara mäekuru on ka suurepärane koht pikniku pidamiseks või lihtsalt looduse ilu nautimiseks, kuulates tuule kohinat puude lehtedes ja lindude laulu.

7. Berati kindlus

7. Berati kindlus

Berati kindlus, mis kõrgub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Berati linna kohal, on aja hammust trotsides säilinud erakordselt hästi. Ehitatud künkale, millelt avanevad maalilised vaated linna katustele ja jõele, on kindlus kaitsnud Berati elanikke sajandite vältel erinevate vallutajate eest. 

Kindluse ajalugu ulatub tagasi rohkem kui 2400 aasta taha, ja see on olnud tunnistajaks paljudele tsivilisatsioonidele, alates Illyrians’ist ja lõpetades Osmanite impeeriumiga. Kindluse sees on ka mitmeid kirikuid ja mošeesid, mis räägivad kultuuride kooselust selle ajaloolise linna südames. 

Berati kindluse müürid, tornid ja väravad on tänu restaureerimistöödele säilinud oma kunagises hiilguses, meelitades külastajaid oma ajaloolise võlu ja põneva pärandiga.

8. Durresi amfiteater

Durresi amfiteater on üks Albaania kõige märkimisväärsemaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi. See rooma aegne ehitus, mis mahutas kuni 20 000 pealtvaatajat, oli kunagi Balkani suurim. 

Ehitatud 2. sajandil m.a.j, oli see koht, kus toimusid gladiaatorite võitlused, teatrietendused ja muud avalikud sündmused. Ajapikku maetud linna kasvamise ja uusehituste alla, avastati amfiteater uuesti 20. sajandi alguses. 

Täna saavad külastajad imetleda selle hämmastavat arhitektuuri ja kujutada ette, milline võis olla elu antiikses Durresis. Amfiteater annab ainulaadse ülevaate Rooma impeeriumi mõjust Albaaniale ja kogu Balkani piirkonnale.

9. Ksamil saared

Albaania vaatamisväärsused

Ksamil saared on üks ilusamaid ja kõige külastatumaid paiku Albaania rannikul. Need väikesed maalilised saared asuvad lõunaosas, lähedal Kreeka piirile. Ksamil saarte ümbrus on tuntud oma kristallselge veega, mis meelitab nii sukeldujaid kui ka neid, kes soovivad lihtsalt nautida Vahemere päikest. 

Saartel on kauni liivarannad, kus saab nautida päikest ja ujuda soojas meres. Ksamil saared on ideaalne koht lõõgastumiseks, päevitamiseks ja mereandide nautimiseks kohalikes restoranides. Veealune maailm on rikas ja mitmekesine, pakkudes suurepäraseid võimalusi snorkeldamiseks ja sukeldumiseks. 

Ksamil saarte külastus on nagu põgenemine paradiisi, kus saab kogeda Albaania Vahemere ranniku kõige puutumatuma osa ilu ja rahu.

10. Blue Eye (Syri i Kalter) allikas

Blue Eye, mida kohalikud nimetavad “Syri i Kalter”, on üks Albaania kõige hingematvamaid loodusvaatamisväärsusi. See erakordselt sügav allikas asub Delvine ja Gjirokastra vahel ning on tuntud oma kristallselge sinise vee poolest, mis näib sügaviku põhjas helendavat. Allikas on nii sügav, et selle täpset sügavust pole siiani suudetud mõõta. See on saanud oma nime sinaka silma meenutava kuju tõttu.

Vee läbipaistvus ja eri toonides sinine värvus muutuvad päeva eri aegadel, pakkudes külastajatele igal ajal ainulaadset vaatepilti. Allikat ümbritsev lopsakas mets ja virvendav vesi loovad rahustava ja lummava atmosfääri, mis sobib ideaalselt päeva veetmiseks looduses.

Blue Eye on põnev sihtkoht nii loodushuvilistele kui ka neile, kes soovivad näha ja kogeda Albaania maagilist külge. See on paik, kus saab tõeliselt tunnetada looduse jõudu ja ilu.

11. Thethi rahvuspark

Albaania vaatamisväärsused

Thethi rahvuspark on üks Albaania metsikumaid ja kauneimaid paiku, asudes riigi põhjaosas Alpi mägede südames. Selle metsade, jõgede ja mäetippudega maastik on nagu otse muinasjutust. Theth on kaugel suurtest linnadest ja pakub külastajatele autentset kogemust mägiküla elust.

Thethi kirik, traditsioonilised kivimajad ja “kulla eest mägede” vaated muudavad selle paiga eriliseks. Rahvuspark on populaarne matkajate, loodusfotograafide ja kõigi nende seas, kes soovivad kogeda Albaania looduslikku ilu ja rahu. Üks eripära on ka Grunas’i juga, mis on üks riigi kõige ilusamaid.

12. Rozafa kindlus

Rozafa kindlus asub Shkodra linnas, ühel kõrgel kaljul, kust avanevad suurepärased vaated Shkodra järvele ja Drini jõele. See ajalooline kindlus, mille juured ulatuvad Illyria aega, räägib loo kohalikest legendidest ja müütidest.

Legend räägib naisest nimega Rozafa, kes ohverdas end, et tagada kindluse püsimine. Tänaseks päevaks on kindluse varemetes veel näha mõningaid originaalseid konstruktsioone ja kaitsemüüre, mis meenutavad külastajatele selle koha rikast ajalugu.

Kindlusest avanevad hingematvad vaated on eriti muljetavaldavad päikeseloojangul, kui päike vajub järve taha ja kogu maastik on kaetud kuldse kumaga. Rozafa kindlus pole mitte ainult ajalooline mälestis, vaid ka koht, kus saab nautida mõningaid Albaania kõige maalilisemaid vaateid.

13. Himara rannik

Albaania vaatamisväärsused

Himara on üks Albaania lõunaosa kõige kaunimaid rannikuäärseid linnu, kus külastajaid tervitavad puhtad liivarannad, selge Vahemere vesi ja maalilised vaated. Himara rannik on tuntud oma mitmekesiste randade poolest, mis ulatuvad väikestest eraldatud lahtedest kuni laiemate rannapromenaadideni, mis on täis elu ja aktiivsust.

Mäed, mis piirnevad rannikuga, lisavad sellele maastikule dramaatilisust, pakkudes samal ajal ka varju päikesepõletuse eest kuuma suvepäeva ajal. Rannikualadel asuvad traditsioonilised kivimajad, mis on selle piirkonna ajaloole ja kultuurile iseloomulikud. Päikeseloojangud Himara rannikul on eriti maagilised, kui päike kastab end Vahemerre, jättes taevasse kuldse jälje.

Lisaks rannikule pakub Himara piirkond mitmeid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, nagu vanalinn ja mitmed kirikud. Olgu see siis päev randades, ajaloo uurimine või kohalike maitsete nautimine, Himara rannik pakub midagi igaühele.

14. Korça vana turg

Korça, tuntud ka kui “Albaania Pariis”, on linn, mis on rikas ajaloo, kultuuri ja kunstiga. Üks selle linna pärlitest on kindlasti vana turg, mis on olnud kohaliku elu keskpunktiks sajandeid. Vana turul saab kogeda autentset Albaania atmosfääri, alates ajaloolistest hoonetest kuni kohalike kaupmeesteni, kes müüvad kõike alates käsitööst kuni värskete toiduaineteni.

Korça vana turg on ka suurepärane koht kohaliku toidukultuuri kogemiseks. Kohvikud ja restoranid pakuvad traditsioonilisi roogasid, nagu lakror (traditsiooniline leib) ja mägipiirkonna juustud. Turg on ka kunstnike ja käsitööliste kohtumispaik, kes pakuvad oma ainulaadseid loominguid.

15. Dajti mägi

Albaania vaatamisväärsused

Dajti mägi, mis kõrgub otse Tirana kohal, on populaarne sihtkoht nii kohalike kui ka turistide seas. Mäe tippu saab jõuda Dajti köisraudteega, mis pakub hämmastavaid vaateid Tirana linnale ja selle ümbrusele. Mäe tipp on sageli pilvepiiri all, pakkudes sealsetele külastajatele jahedamat kliimat ja värsket õhku.

Dajti mägi on ka looduskaitseline piirkond, kus on rikkalik taimestik ja loomastik. Seal on mitmeid matkaradu, mis viivad läbi metsade, üle mägede ja orgude, pakkudes matkajatele lummavat loodusilu. Lisaks on mäel mitmeid restorane ja kohvikuid, kust avanevad hingematvad vaated linnale ja selle lähiümbrusele.

Kui otsite rahu ja rahulikkust Tirana linna saginast, on Dajti mägi ideaalne koht lõõgastumiseks, looduse nautimiseks ja Albaania maastiku imetlemiseks.

Kokkuvõtteks

Albaania on maaliline kombinatsioon ajaloolistest monumentidest, kristallklarest Vahemere rannikust ja lopsakatest mägedest. Antud artiklis läbis meie teekond selle riigi sügavamaid nurki, alates mõistatuslikust Blue Eye allikast kuni Dajti mäe kõrgeimateni. 

Igal sammul avastasime Albaania rikkalikku pärandit, mis on mõjutatud erinevatest kultuuridest ja ajastutest. See artikkel kutsus lugejaid avastama Albaania varjatud aardeid ja sukelduma riiki, mis pakub palju enamat kui silma esmapilgul paistab.

Scroll to Top