Amsterdami vaatamisväärsused

Amsterdami vaatamisväärsused: 12 kohta mida külastada!

Holland, tuntud oma maaliliste tuuleveskite, laiade tulbiväljade ja ajalooliste kanalilinnade poolest, on riik, mis pakub külastajatele palju enamat kui esmapilgul paistab.

Selle riigi rikkalik kultuur ja ajalugu kajastuvad kõige eredamalt selle pealinnas- Amsterdamis. Amsterdam ei ole pelgalt Hollandi pealinn, vaid tõeline Euroopa pärl, mis on täis ajalugu, kunsti ja kultuuri ning on koduks mõnedele maailma kuulsaimatele muuseumidele ja ajaloolistele vaatamisväärsustele.

Kui rääkida Amsterdami vaatamisväärsustest, avaneb ette suurejooneline tapeet, kus iga niit kõneleb lugusid kuninglikust pärandist, avangardistlikust kunstist, meresõidu ajaloost ja linna vaba vaimu traditsioonidest. Iga samm Amsterdami kitsastel tänavatel, mööda selle kanaleid ja sildu viib teid rännakule läbi aegade, avastades linna südant ja Hollandi hinge.

1. Van Gogh’i muuseum

Amsterdam, Hollandi pealinn, on tuntud oma mälestusmärgi järgi- selle tuulikud, kanalid ja muidugi Van Gogh’i muuseum, mis asub Museumpleini südames. See muuseum on maailma üks kuulsamaid ja olulisemaid kunstikogusid, pühendatud ühele kõige tunnustatumale ja mõistatuslikumale kunstnikule- Vincent van Gogh’ile. Muuseum pakub sügavat sukeldumist kunstniku elule ja loomingusse, võimaldades külastajatel näha tema eri perioodidel maalitud teoseid, alates tema algusaegadest kuni tema viimaste päevadeni Arles’is.

Kõige rohkem on muuseum tuntud oma laiahaardelise kogumise poolest, mis koosneb rohkem kui 200 maalist, 500 joonistusest ja üle 750 kirjast, mis annavad tervikliku ülevaate kunstniku loomingulisest teekonnast. Kuid lisaks tema kuulsatele teostele, nagu “Sunflowers” ja “The Bedroom”, annab muuseum ka ülevaate tema isiklikust elust, kannatustest ja kirest kunsti vastu, mida saab näha läbi isiklike kirjade ja päevikute.

2. Anne Franki maja

Anne Franki maja on veel üks Amsterdamis asuv monument, mis kõnetab sügavalt inimkonna ajalugu ja võitlust. See lihtne maja Prinsengrachti kanali ääres on koht, kus Anne Frank ja tema pere varjasid end Teise maailmasõja ajal, põgenedes natside eest. Maja sisemus on osaliselt säilitatud sellisena, nagu see oli tol ajal, koos salajase peidikuga, mis jääb külastajatele avatuks.

Maja ümberehitamisel muuseumiks on jäetud suurem osa interjöörist autentseks, võimaldades külastajatel kogeda ruumi atmosfääri ja mõista Franki pere elutingimusi. Külastajatele on kättesaadav ka Anne’i päevik, mis annab otsetee noore tüdruku mõtetesse ja tunnetesse sellel kriitilisel ajaloo perioodil. Tegemist on mälestuspaigaga, mis rõhutab inimkonna vastupidavust, lootust ja julgust. Maja pakub sügavat mõistmist ja tähendusrikkust, mis teeb sellest kohustusliku peatuse igale Amsterdamis külastajale.

3. Hollandi Riiklik Kunstimuuseum (Rijksmuuseum)

Amsterdami vaatamisväärsused

Hollandi Rahvusmuuseum, tuntud ka kui Rijksmuseum, asub Amsterdamis ja on üks olulisemaid kunstikogusid maailmas. See imposantne muuseum on tõeline pärl neile, kes hindavad Hollandi Kuldajastu kunstnikke nagu Rembrandt, Vermeer ja Hals. Asudes majesteetlikus hoones, mis valmis 1885. aastal Pierre Cuypersi projekti järgi, meelitab see kohalikke ja rahvusvahelisi külastajaid oma erakordse kollektsiooniga.

Rijksmuseum ei ole pelgalt maalide kogu. Lisaks silmapaistvatele maalidele, nagu kuulus Rembrandti “Öövaht”, on muuseumis ka ulatuslik kollektsioon skulptuure, ajaloolisi esemeid ja kunstiteoseid, mis ulatuvad tagasi keskajani. Muuseum pakub täiuslikku sissevaadet Hollandi ajalukku ja kultuuripärandisse.

4. Jordaani piirkond

Amsterdami vaatamisväärsused

Jordaan, mis asub Amsterdami südames, on üks linna kõige ajaloolisemaid ja šarmantsemaid piirkondi. Algselt 17. sajandil töölisklassi jaoks rajatud piirkond on säilitanud oma autentse kanaliäärse ilme ja kitsad tänavad. Jordaan on kogukonna keskpunkt, kus ajaloolised kojad ja modernsed ettevõtted koos eksisteerivad.

Täna pakub Jordaan külastajatele mitmekesist kogemust, alates boheemlaslikest kohvikutest ja kunstigaleriidest kuni ajalooliste kirikuteni. See on koht, kus saab nautida tõelist Amsterdami atmosfääri, olles samal ajal osa linna rikkalikust ajaloost ja kultuurist.

5. Amsterdami kuninglik palee (Koninklijk Paleis)

Amsterdami vaatamisväärsused

Amsterdami kuninglik palee, tuntud ka kui Koninklijk Paleis, asub Dam väljakul, linna ajaloolises südames. Ehitatud 17. sajandil linna raekojana, kujutab palee endast Hollandi Kuldajastu arhitektuurilist tippteost. Klassitsistlikus stiilis hoone kavandas arhitekt Jacob van Campen, pidades silmas linna kasvavat jõukust ja tähtsust. Palee oli algselt mõeldud linna valitsemiskeskuseks, kuid 19. sajandil muudeti see kuninglikuks residentsiks.

Kuigi palee on endiselt Hollandi monarhia ametlik residents, on see avatud ka avalikkusele. Siseruumides saavad külastajad imetleda suurejoonelist marmorst saali, ajaloolisi skulptuure, maale ja keerukaid laemaalinguid. Kõik need tunnistavad Hollandi kunstilist ja kultuurilist pärandit.

6. Rembrandt’i maja (Rembrandthuis)

Amsterdami südames asub Rembrandti maja, kus suur Hollandi meister Rembrandt van Rijn elas ja töötas peaaegu 20 aastat. See ajalooline hoone on hästi säilinud ja kujutab endast tõelist ajarännakut 17. sajandi Amsterdamisse. Rembrandt ostis maja 1639. aastal, kui ta oli juba tuntud kunstnik, ja elas seal kuni majanduslike raskusteni, mis viisid ta pankrotti 1656. aastal.

Tänapäeval on Rembrandti maja muuseum, mis tutvustab kunstniku elu, tööd ja ajastut. Külastajad saavad näha Rembrandti ateljeed, kus ta maalis oma meistriteoseid, samuti gravüüride töökoda ja kunstniku kunstikogu. Muuseum korraldab ka erinevaid töötubasid ja näitab, kuidas Rembrandt kasutas oma tehnikaid ja materjale, pakkudes unikaalset sissevaadet tema loomingulisse protsessi.

7. Punaste laternate tänav (De Wallen)

Amsterdami vaatamisväärsused

De Wallen, paremini tuntud kui Punaste laternate piirkond, on Amsterdami kõige kuulsam ja ajaloolisem punase laterna ala. See on piirkond, mis on olnud osa linna kultuurilisest ja sotsiaalsest kangast juba sajandeid, pakkudes unikaalset kombinatsiooni ajaloolistest hoonetest, kitsastest kanalitest ja erilisest ööelust. Kuigi ala on sageli seotud täiskasvanute meelelahutusega, on sellel ka rikas ajalugu ja arhitektuurne pärand.

Tänapäeval on De Wallen sageli turistide sihtkoht, kes tulevad uudistama piirkonna ainulaadset atmosfääri ja selle eripäraseid vaatamisväärsusi. Vaatamata kõigile eelarvamustele on ala suhteliselt turvaline ja sellel on ka muid pakkumisi, näiteks kunstigaleriid, kohvikud ja restoranid. Samuti on viimastel aastatel olnud püüdlusi piirkonna maine parandamiseks ja selle mitmekesistamiseks.

8. Lääne kirik (Westerkerk)

Amsterdami vaatamisväärsused

Westerkerk, tuntud ka kui Lääne kirik, on Amsterdami silmapaistev maamärk, mis asub Jordaanis, lähedal Prinsengracht kanalile. Ehitatud 17. sajandil renessanss-stiilis, on see kõrgeim kirik linnas ja üks ilusamaid. Westerkerki torn on eriti kuulus, pakkudes 360-kraadist vaadet linnale.

Westerkerk on tuntud ka selle poolest, et lähedal asuvas Anne Franki majas peidus olles kuulis Anne Frank kirikutorni kelli. Kirikus on ka Rembrandti haud, kuigi täpset kohta ei ole teada. Selle kauni ja ajaloolise hoone rahulik õhkkond ning selle roll Amsterdami ajaloos ja kultuuris teevad sellest kohustusliku peatuse linna külastajatele.

9. Loomaaed (ARTIS)

ARTIS on Amsterdami kuninglik loomaaed, mis asub linna südames ja on Hollandi vanim loomaaed. Alates selle asutamisest 1838. aastal on see olnud oluline hariduslik ja kultuuriline sihtkoht nii kohalikele elanikele kui ka turistidele. ARTIS ei paku ainult võimalust näha ja õppida erinevate loomade kohta, vaid on ka suurepärane botaanikaaed, kus on esindatud mitmed haruldased taimed.

Lisaks traditsioonilisele loomaaiakogemusele on ARTISel ka modernne planetaarium, kus külastajad saavad imetleda tähti ja universumit. ARTIS rõhutab haridust ja konservatsiooni, pakkudes erinevaid programme ja töötubasid, mis keskenduvad looduskaitsele ja bioloogilisele mitmekesisusele. See muudab selle palju enamat kui tavalise loomaaia, muutes selle holistlikuks kogemuseks.

10. Heinekeni kogemus

Heineken Experience asub Amsterdami südames ja on interaktiivne muuseum, mis on pühendatud ühele maailma kuulsaimale õlletootjale. See on paigutatud ajaloolisse õlletehasesse, mis ehitati 1867. aastal ja mis tootis Heinekeni õlut üle sajandi.

Külastajad saavad sukelduda õlletootmise maailma, avastades, kuidas toorainetest saab lõplik jook. Interaktiivsed eksponaadid ja tegevused, nagu virtuaalne õlletegemise reis või võimalus luua isiklik õllesilt, muudavad kogemuse lõbusaks ja harivaks. Loomulikult ei puudu ka õlletastingu osa, kus saab proovida erinevaid Heinekeni variante otse allikast. Heineken Experience on ideaalne sihtkoht nii õllesõpradele kui ka neile, kes soovivad õppida rohkem selle kuulsa Hollandi ekspordi kohta.

11. Lilleturg (Bloemenmarkt)

Amsterdami vaatamisväärsused

Bloemenmarkt, tuntud ka kui Amsterdami Lilleturg, on maailma ainus ujuv lille- ja taimeturg. See unikaalne turg asub Singeli kanali ääres ja on eksisteerinud alates 1862. aastast, meelitades ligi nii kohalikke elanikke kui ka turiste oma värvika ja lõhnavate väljapanekutega. Turg on avatud aastaringselt, pakkudes hooajalistele õitele kõrvuti klassikalisi Hollandi tulbisibulaid ja teisi taimeeksemplare.

Lisaks traditsioonilistele lilledele ja sibulatele leidub Bloemenmarktil ka mitmeid aiasaadusi, suveniire ja kinke, mis on seotud Hollandi lillekultuuriga. Eriti populaarsed on tulbisibulad, mida külastajad saavad osta ja koju kaasa viia. See ajalooline ja värvikirev turg on kohustuslik peatus kõigile, kes külastavad Amsterdami ja soovivad saada osa Hollandi rikkalikust lillepärandist.

12. NEMO teadusmuuseum

Amsterdami siluetis paistab silma NEMO teadusmuuseumi ainulaadne roheka kupli kuju. Asudes Oosterdoki piirkonnas, on NEMO Hollandi suurim teadusmuuseum, mis pakub interaktiivset õppekogemust nii lastele kui ka täiskasvanutele. Renzo Piano kavandatud hoone kujutab endast modernistlikku meistriteost, mis sobib ideaalselt muuseumi kaasaegse sisuga.

NEMO püüab teha teadust lõbusaks ja juurdepääsetavaks, esitledes keerukaid teemasid interaktiivsete eksponaatide ja praktiliste tegevustega. Siin saavad külastajad kõike alates geneetikast ja keemiast kuni jätkusuutlikkuse ja tehnoloogiani. Muuseumi katus pakub ka suurepäraseid vaateid linnale, samuti on seal terrass ja kohvik, kus külastajad saavad puhata ja nautida vaadet. NEMO on suurepärane sihtkoht perekondadele, pakkudes lõbusat ja harivat päeva.

Kokkuvõtteks

Amsterdami vaatamisväärsused, olles selle ajaloolise Hollandi linna sümboliteks, on pakkunud külastajatele põnevat avastusretke selle unikaalse ja mitmekesise kultuuripärandi sügavustesse. Neist igaüks, olgu selleks siis ajaloolised hoones, kunstigaleriid või kanalid, kajastab Amsterdami rikkalikku ajalugu ja traditsioone, pakkudes samal ajal ka kaasaegset ja kosmopoliitset kogemust.

Kokkuvõttes võib öelda, et Amsterdam, olles rohkem kui lihtsalt Hollandi pealinn, on tõeline kultuuride sulatusahi, mis peegeldab Euroopa rikkalikku pärandit ja avatud meelt. Amsterdami vaatamisväärsused ei ole pelgalt ehitised või kohad; need on ajaloo, kunsti, arhitektuuri ja inimkogemuste tunnistajad. Need teevad Amsterdamist mitte ainult turistide sihtkoha, vaid ka paiga, kus iga külastaja saab rännata läbi aegade ja kogeda Hollandi linna tõelist hinge.

Scroll to Top