Hollandi linnad

Hollandi linnad: 20 vapustavat linna, mida avastada

Holland on rohkem kui lihtsalt lilled ja tuuleveskid. Kuigi need elemente kindlasti võib leida selle põneva riigi horisondil, on veel palju rohkem avastada. 

Hollandi linnad on täis kultuuri, ajalugu ja elavust, mis kõik ootavad avastamist. Iga linn pakub oma ainulaadset vaatenurka Hollandi pärandile, kombineerides ajaloolisi vaatamisväärsusi, kunsti, gastronoomiat ja kaasaegset eluviisi. 

Alates elavatest metropolidest kuni vaiksemate provintsilinnadeni, Holland pakub igaühele midagi. Selles artiklis sukeldumegi veidi sügavamale mõnda neist linnadest, avastades, mis neid nii eriliseks muudab.

1. Amsterdam

Hollandi linn

Amsterdam, tuntud ka kui “Põhja Veneetsia”, on Hollandi pealinn ja üks Euroopa kõige külastatumaid linnu. 

See linn võlub oma lõputu kanalite võrgustikuga, mis on ääristatud ajalooliste hoonete ja kaunite sildadega. Vanalinnas jalutades võib tunda, nagu oleks aeg peatunud. Amsterdami muuseumid, eriti Van Goghi muuseum ja Rijksmuseum, pakuvad sügavat sukeldumist kunsti ja ajalukku. 

Ära unusta ka Anne Franki maja külastada, mis on ajalooline mälestusmärk ja meeldetuletus Teise maailmasõja sündmustest.

2. Rotterdam

Erinevalt ajaloolisest Amsterdamist on Rotterdam modernse arhitektuuri ja innovatsiooni keskus. Linn oli Teise maailmasõja ajal tugevalt kahjustatud, kuid see andis võimaluse ehitada midagi uut ja ainulaadset. Tänapäeval on Rotterdam tuntud oma ultramoodsate hoonete, nagu Kuip ja Kubuse majad, poolest. 

Linn pakub ka kunstigurmaanidele palju avastamist, eriti Kunsthalis ja Boijmans Van Beuningeni muuseumis. Lisaks on Rotterdam üks maailma suurimaid sadamalinnu, mistõttu on seal alati midagi näha ja kogeda.

3. Utrecht

Hollandi linn

Utrecht on üks Hollandi vanimaid linnu, mis on säilitanud oma ajaloolise võlu. Utrecht on tuntud oma kõrge Domi torni, mida ümbritseb maaliline vanalinn koos paljude kaupluste, kohvikute ja restoranidega. 

Linna keskpunktis voolav kanal annab sellele erilise võlu, eriti suveõhtutel, kui kaldapealsed täituvad inimestega, kes naudivad ilusat ilma ja head seltskonda. 

Utrecht on ka oluline kultuuri- ja hariduskeskus, olles koduks paljudele muuseumidele ja ülikoolidele, mis meelitavad tudengeid kogu maailmast.

4. Den Haag (The Hague)

Den Haag, tuntud ka kui Haagi, pole mitte ainult Hollandi halduspealinn, vaid ka rahvusvahelise õiguse keskus. See linn võõrustab mitmeid olulisi institutsioone nagu Rahvusvaheline Kohus ja Rahvusvaheline Kriminaalkohus. 

Linna sümboliks on imposantne Vredespalee – rahu ja õigluse sünonüüm. Oma kaunite avenüüde, parkide ja ajalooliste hoonetega annab Den Haag edasi nii aadlikku õhustikku kui ka kodust hubasust. 

Scheveningeni rand pakub võimalust mere ääres jalutamiseks ja päikeseloojangute imetlemiseks.

5. Maastricht

Hollandi linnad

Maastricht, paiknedes Hollandi lõunaosas, on linn, mis ühendab kultuure ja ajalugu. See on üks vanimaid linnu Hollandis, mille tänavad peidavad endas Rooma-aegseid jäänuseid ja keskaegseid kirikuid. Linn on tuntud ka oma ülikooli ja elava tudengielu poolest. 

Maastrichti Vana sild ja Vrijthofi väljak on kaks kohustuslikku peatuspaika. Maastrichtis leidis aset ka kuulus Maastrichti lepingu allkirjastamine, mis viis Euroopa Liidu loomiseni.

6. Eindhoven

Tuntud kui „Valguse linn“, on Eindhoven tehnoloogia ja innovatsiooni sünonüümiks. See on Philipsi ettevõtte sünnikoht ja nüüd koduks maailmakuulsale Eindhoveni Tehnikaülikoolile. Linn on muutunud loomeinimeste keskuseks, pakkudes erinevaid kunsti- ja disainifestivale. 

Eindhoveni keskne asukoht ja kiire juurdepääs rahvusvahelistele transpordivõrkudele teevad sellest ideaalse sihtkoha nii ärireisijatele kui ka puhkajatele.

7. Groningen

Hollandi linn

Groningen, sageli tuntud kui Hollandi põhja pärl, on dünaamiline ja nooruslik linn tänu oma mainekale ülikoolile. See Hollandi linn on ideaalne kombinatsioon ajaloolisest arhitektuurist ja modernsest elustiilist. Martini torn pakub linnavaadet, mis on täis ajaloolisi hooneid ja rohelisi parke. 

Kuigi Groningen on suhteliselt väike, on seal rikkalik kultuuriprogramm, palju kunstigaleriisid, teatreid ja muuseume. Jalakäijate sõbralik keskus ja elav ööelu teevad sellest ideaalse sihtkoha noortele ja nooruslikele.

8. Leiden

Leiden, mida sageli nimetatakse “Väikeseks Amsterdammiks”, on Hollandi linn, mis on tuntud oma kaunite kanalite ja ajalooliste hoonete poolest. Leidenil on sügav akadeemiline juur, olles koduks Hollandi vanimale ülikoolile. Kuulsad maadeavastajad ja kunstnikud, nagu Rembrandt, on selle linna ajaloos olulist rolli mänginud. 

Läbi aastate on Leiden säilitanud oma autentse Hollandi võlu, mida saab kõige paremini näha kanalite ääres jalutades või traditsioonilisi turge külastades.

9. Delft

Hollandi linn

Delft on Hollandi linn, mis on tuntud kogu maailmas oma sinise keraamika, eriti Delfti plaadi poolest. Lisaks keraamikale on Delft tuntud ka oma ajaloolise kesklinna, kanalite ja kaunite hoonete poolest. Delfti Ülikool on tehnoloogia ja inseneriteaduse tipptasemel, meelitades tudengeid kogu maailmast. 

Külastajad saavad jalutada mõnusatel tänavatel, nautida kohalikke kohvikuid ja imetleda kaunist Nieuwe Kirki kirikut, mis domineerib linnamaastikku. Delft on täiuslik näide traditsioonilisest Hollandi linnast, mis kohtub kaasaegse eluga.

10. Arnhem

Arnhem, asudes Hollandi idaosas, on linn, mis on tihedalt seotud nii looduse kui ajaloo väärtustega. See Hollandi linn on tuntud eelkõige oma osaluse tõttu Teises maailmasõjas ja seotud lahingutes, mida kujutatakse filmis “Sild liiga kaugele”. 

Arnhemi loomaaed Burgers’ Zoo on üks suurimaid ja innovaatilisemaid Euroopas, pakkudes elamusi erinevates keskkondades, alates džunglist kuni kõrbeni. 

Läheduses asuv Hoge Veluwe rahvuspark on ideaalne koht jalgrattasõiduks ja kunstiarmastajatele on Kröller-Müller Muuseum tõeline maiuspala oma Van Goghi kollektsiooniga.

11. Nijmege

Nijmegen

Nijmegen, olles võib-olla Hollandi vanim linn, kiirgab ajalugu igast nurgast. Rooma impeeriumi päevil oli see oluline asula ja tänapäeval on linn tuntud oma elava atmosfääri ja kauni Waali jõeäärse asukoha poolest. 

Aastate jooksul on Nijmegen olnud kultuuri, teaduse ja spordi keskus. Erilist mainimist väärib Vierdaagse, iga-aastane neljapäevane matk, mis tõmbab ligi tuhandeid osalejaid. 

Hollandi linnana on Nijmegen ka täiuslik koht, kus nautida traditsioonilisi kohvikuid, ajaloolisi ehitisi ja sõbralikku atmosfääri.

12. Haarlem

Vaid lühikese rongisõidu kaugusel Amsterdami südalinnast asub Haarlem, Hollandi linn, mis on tuntud oma kunsti, kultuuri ja ajaloo poolest. See on muusika ja kunsti keskus, kus regulaarselt toimuvad festivalid ja üritused. 

Grote Markt, linnasüdame keskne väljak, on alati elav koht, kus külastajad saavad nautida gooti arhitektuuri ja ringi liikuda ajaloolistes hoonetes. 

Haarlem on ka oluline õlletootmise keskus, kus asub mitu traditsioonilist õlletehast. Kevadel on linn ideaalne baas, et uurida kuulsaid tulbivälju, mis õitsevad läheduses.

13. Breda

Hollandi linnad

Breda, mis asub Hollandi lõunaosas, on elav ja külalislahke linn, mille juured ulatuvad keskaega. Breda on tuntud oma rikkaliku ajaloo, kaunite parkide ja mõnusate väljakute poolest, mis on sageli täis elu ja tegevust. Keskne Grote Markt on koht, kus kohalikud ja turistid kohtuvad, et nautida kohalikke roogasid ja jooke päikese käes. 

Breda loss on tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja on tänapäeval sõjaväemuuseumi koduks. See Hollandi linn on täiuslik segu ajaloost, kultuurist ja modernsest elust, pakkudes midagi igale külastajale.

14. Zwolle

Zwolle, mis asub Ijsseli jõe ääres, on Hollandi linn, mis on tuntud oma keskaegse võluga. Ümbritsetud oma ajaloolise linnamüüriga, pakub Zwolle jalakäijate sõbralikke tänavaid, millel on rohkelt ajaloolisi ehitisi, nagu Peperbusi kirikutorn. Boekenkerk, endine kirik muudetud raamatupoeks, on tõeliselt ainulaadne koht.

Lisaks ajaloole on Zwolle ka gastronoomia pealinnas, pakkudes mitmeid kõrgelt hinnatud restorane, sealhulgas ka Michelini tärniga tunnustatuid.

15. Tilburg

Hollandi linn

Tilburg on Hollandi linn, mida on sageli alahinnatud, kuid mis on täis elu ja kultuuri. Oma tööstusliku pärandi tõttu on Tilburg kujunenud kultuuri- ja kunstikeskuseks. 

Linnas asub mitu muuseumi, sealhulgas TextielMuseum, mis kajastab linna tekstiilitööstuse ajalugu. Aastate jooksul on Tilburg saanud tuntuks ka oma muusikafestivalide, nagu Roadburn, poolest. 

See Hollandi linn pakub külastajatele nii ajaloolisi vaatamisväärsusi kui ka modernset kultuurielu, tehes sellest ideaalse sihtkoha avastamiseks ja nautimiseks.

16. Alkmaar

Alkmaar on Hollandi linn, mida kõige rohkem tuntakse oma traditsioonilise juustuturu poolest. See ajalooline turg on toiminud sajandeid ja on endiselt suur atraktsioon nii kohalikele kui ka turistidele. 

Lisaks juustuturule on Alkmaaril ka rikkalik ajalooline pärand, mida on näha tema hästi säilinud keskaegses kesklinnas. Kanalite ääres asuvad kaunid ajaloolised majad, mida saab imetleda nii maalt kui veelt, lisades linna maalilisele ilule. 

Kuigi juust on Alkmaari kroonijuveel, on linnas palju muud pakkuda, sealhulgas kunstigaleriisid, butiigid ja suurepärased restoranid.

17. Den Bosch (‘s-Hertogenbosch)

 Den Bosch

Den Bosch, ametlikult tuntud kui ‘s-Hertogenbosch, on üks Hollandi vanimaid linnu. Tegemist on elava linnaga, mis on tuntud oma keskaegse arhitektuuri, kunsti ja kultuuri poolest. 

Hieronymus Boschi, maailmakuulsa maalikunstniku sünnilinn, on täis ajaloolisi kirikuid, maju ja kindlustusi. Den Boschi katedraal St. John on gooti arhitektuuri meistriteos. Lisaks sellele on linnas ka imeline võrk kanaleid, mida saab uurida paadireisidega. 

Den Bosch on tuntud ka oma traditsioonilise magustoidu, “Bossche bol”, poolest, mis on rikkalik šokolaadikook.

18. Amersfoort

Amersfoort on keskaegne Hollandi linn, millel on erakordselt hästi säilinud ajalooline keskus. Linn pakatab ajaloost, mida illustreerivad selle maalilised tänavad, vanad kivisillad ja keskaegne linnamüür. 

Kõrguv Koppelpoort on üks Euroopa parimaid näiteid kombineeritud maastiku- ja veetornist ning on Amersfoorti peamiseks maamärgiks. Linn on ka koduks mitmele kunstigaleriile ja muuseumile, mis kajastavad selle rikkalikku kultuuripärandit. 

Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Amersfoort ka modernse elu ja tegevuse keskus, pakkudes külastajatele mitmekesist kultuuriprogrammi ja suurepäraseid söögikohti.

19. Apeldoorn

Hollandi linn

Apeldoorn asub Hollandi keskel ja on tuntud oma roheliste parkide, ajalooliste paleede ja metsikute maastike poolest. Üks peamisi vaatamisväärsusi on Paleis Het Loo, endine kuninglik residents, mis annab hea ülevaate Hollandi monarhia ajaloost ja luksusest. 

Apeldoorni ümbritsevad paksud metsad pakuvad loodussõpradele mitmeid matka- ja jalgrattateid, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes soovivad Hollandi looduslikku külge kogeda. 

See Hollandi linn on ka koduks Apenheulile, eripärasele loomapargile, kus saab näha erinevaid ahve vabas keskkonnas. Apeldoorni elav kesklinn, rikas kultuur ja looduslik ilu muudavad selle ideaalseks sihtkohaks puhkuseks.

20. Enschede

Enschede, asudes Hollandi idaosas, lähedal Saksamaa piirile, on linn, mis on täis elavust ja kultuuri. Kuigi see oli kunagi tööstuslinn, on see nüüd muutunud kultuuripealinnaks, kus on palju galeriisid, teatreid ja muusikakohti. 

Rikkaliku akadeemilise pärandiga, tänu Twente Ülikoolile, on linnas ka nooruslik atmosfäär. Oosterikpark on suurepärane koht lõõgastumiseks, olles suurim linna roheline oaas. Lähedal asuv Boekelo pakub termaalvete rõõme, kus saab lõõgastuda pärast päeva linna peal. 

Nagu iga Hollandi linn, on ka Enschedes rohkelt ajaloolisi ehitisi ja muuseume, mis kajastavad selle rikkalikku pärandit ja kultuuri.

Kokkuvõtteks

Hollandi linnad pakuvad rikkalikku kogemuste paletti, iga linn toob esile erineva aspekti riigi mitmekesise kultuuri ja ajaloo kohta. Olgu see siis kanalite ääres jalutamine Amsterdami südames, kunstigaleriide külastamine Enschedes või ajalooliste paleede imetlemine Apeldoornis, Holland pakub lõputult avastamisrõõmu. Reisides läbi selle riigi, avastate, et Hollandi linnad on tõepoolest Euroopa varjatud pärlid, mis ootavad, et te nende saladusi avastaksite.

Scroll to Top