Angkor Wat

Angkor Wat – Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Rohelise džungli varjus Kambodža südames seisab monument, mille võlu ja grandioossus on aja jooksul muutunud lausa legendaarseks. 

Angkor Wat, mida paljud nimetavad inimkonna kõige võimsamaks kultuuripärandiks, kõneleb lugusid iidsetest tsivilisatsioonidest, jumalatest ja kuningatest. Selle tempelkompleksi nikerdatud kiviseinad räägivad ajast, mil inimkond oli loodusega sügavas harmoonias, kunst ja religioon kõndisid käsikäes ning inimene püüdis oma kätega luua midagi jumalikku. See pole pelgalt kivi ja mört, vaid elav ajalugu, mis kutsub meid avastama ja mõistma. 

Selles artiklis heidame koos pilgu Angkor Watile, selle südamesse ja hingeellu, ning avastagem koos Kambodža ajaloolise kalliskivi varjatud saladused.

Angkor Wat

Angkor Wati ülevaade

Angkor Wat on üks maailma suurimaid ja kõige kuulsamaid religioosseid monumente. Asudes Kambodžas Siem Reapi provintsis, hõlmab see muljetavaldav tempelkompleks ligikaudu 400 ruutkilomeetrit, kuid selle keskne ala, kuhu Angkor Wat kuulub, on umbes 200 hektarit. Kuigi algselt ehitati see hinduistlikule jumalale Vishnule 12. sajandi alguses kuningas Suryavarman II ajal, muutus see hiljem budistlikuks templiks.

Sõna “Angkor” pärineb sanskriti sõnast “nagara”, mis tähendab “linna”, samal ajal kui “Wat” on khmeeri keeles “tempel”. Seega võib Angkor Wati tõlkida kui “Templilinn”.

Angkor Wat on ehitatud kõrgendatud terrassile ja seda ümbritseb lai vallikraav, mida toidetakse lähedalasuvast jõest. Selle arhitektuurne stiil, mis koosneb laiast galeriist ja kesksest sambast, mille tipus asub kolm koonilist torni, on muutunud Kambodža kuningriigi tunnuseks ja seda näeb isegi riigi lipul.

Selle templi seintel on hoolikalt graveeritud reljeefid, mis jutustavad erinevaid legende, sealhulgas hindu müüte ja sõdalaste lahinguid. Üks kuulsamaid reljeefe kujutab “Churning of the Ocean of Milk” ehk piimaookeani kurnamist, mis on hindu kosmogoonia keskne lugu.

Mitte ainult kunst ja arhitektuur ei tee Angkor Wati eriliseks. Selle asukoht keset džunglit, kus põlised puud ja massiivsed juured ümbritsevad kivimüüre, lisab sellele müstilise ja maagilise aura. Varahommikul, kui esimesed päikesekiired langevad üle templi tornide, on Angkor Wat eriti lummav, meelitades ligi tuhandeid külastajaid, kes soovivad kogeda selle ajaloolise paiga maagiat.

Angkor Wat ei ole ainult monument vana Khmeeri tsivilisatsiooni suurusele ja keerukusele, vaid ka elav tõendus Kambodža rikkalikust kultuuripärandist ja sügavatest religioossetest traditsioonidest.

Ajalugu

Angkor Wat, mis tõlkes tähendab “Templilinn”, on kõigest üks osa palju suuremast Angkori linnast, mis oli kunagi Khmeeri impeeriumi pealinn ja tsivilisatsiooni süda. See kogu piirkond, millest on saanud üks Kambodža kõige kuulsamaid kultuuriaardeid, kujutab endast suurt jada templeid, basseine, vallikraave ja teid, mida ehitati aastatuhandete vältel.

Angkor Wati ehitamine algas 12. sajandil kuningas Suryavarman II ajal. Ta oli üks Khmeeri impeeriumi kõige võimsamaid ja edukamaid valitsejaid. Templi ehitamine oli mõeldud kuninga isiklikuks mausoleumiks ja poliitiliseks keskuseks, mis ühendaks taevase ja maisega, näidates tema jumalikku õigust valitseda. Kuigi templi esialgne pühendus oli Vishnu jumalale, peegeldab see ka kuninga ambitsiooni ja poliitilist tahtmist.

Angkor Wat erineb teistest samal ajal ehitatud templitest mitmel moel. Esiteks, kuigi enamik Khmeeri templeid on orienteeritud ida poole, on Angkor Wat orienteeritud läände, mis on Vishnu pühendamise suunas. Teiseks on see kõrgem ja grandioossem kui enamik teisi samal perioodil ehitatud templeid, näidates Suryavarman II suurt ambitsiooni.

12. ja 13. sajanditel, pärast Suryavarman II surma, hakkas Angkor Wat kogema muutusi. Templi keskosa muudeti budistlikuks pühakojaks, mis kajastas piirkonna usulisi muutusi. Kuigi templi hinduistlikud juured on endiselt nähtavad, on paljud selle skulptuuridest ja reljeefidest budistlikud.

Khmeeri impeerium, mis oli saavutanud oma haripunkti 12. sajandi keskpaigas, hakkas 13. sajandi lõpuks ja 14. sajandi alguses langema. Siem Reapi piirkond ja Angkor Wat jäeti maha ja hülgati, kui impeeriumi keskus nihkus lõuna poole. Kuigi Angkor Wat jäi mõneks ajaks kasutusse, varjutas džungel lõpuks suure osa sellest alast.

Pikka aega teadsid sellest paigast ainult kohalikud ja mõned möödujad. 19. sajandi lõpus, kui Prantsuse uurija Henri Mouhot reisis Kambodžasse, avastati Angkor Wat uuesti. Tema kirjeldused ja illustratsioonid sellest müstilisest ja maagilisest paigast köitsid maailma tähelepanu. Kuigi mõned kohalikud teadsid Angkor Wati olemasolust, avastas lääne maailm selle paiga tõelise grandioossuse ja ajaloolise tähtsuse tänu Mouhot’le.

20. sajandi jooksul tehti mitmeid katseid Angkor Wati restaureerida ja säilitada. UNESCO nimetas selle 1992. aastal maailmapärandi nimekirja, aidates kaasa rahvusvahelisele tunnustusele ja kaitsmisele. Täna on Angkor Wat Kambodža suurim turismimagnet ja selle riigi kõige tähtsam kultuurimälestis.

Selle templi ajalugu pole ainult lugu ehitamisest ja hülgamisest, vaid ka lugu Khmeeri rahva elujõust, vastupidavusest ja kultuurilisest identiteedist. Oma aja jooksul on Angkor Wat kogenud sõdu, vallutusi, religioosseid muutusi ja looduse jõudu, kuid see seisab endiselt, meenutades maailmale Khmeeri tsivilisatsiooni grandioossust ja panust maailma kultuuripärandisse.

Angkor Wat

Angkor Wat tänapäeval

Tänapäeval on Angkor Wat palju enamat kui lihtsalt ajalooline monument; see on Kambodža sümbol, kultuuri pärl ja riigi kõige kuulsam turismiatraktsioon. Asudes Siem Reapi lähedal, meelitab see tohutu tempelkompleks ligi miljoneid külastajaid üle kogu maailma igal aastal.

Angkor Wati maine maailmapärandi objektina on aidanud kaasa selle säilimisele ja restaureerimisele. Rahvusvahelised ja kohalikud organisatsioonid töötavad koos, et tagada selle ajaloolise paiga kaitse ja säilimine tulevastele põlvedele. Palju tööd on tehtud, et stabiliseerida ja restaureerida mõnda templi osa, mis on aja jooksul kahjustada saanud, olgu siis looduslike tegurite või inimtegevuse tõttu.

Kuigi turism on toonud piirkonda majanduslikku kasvu, on see toonud kaasa ka väljakutseid. Massiline turism on põhjustanud mõningaid keskkonna- ja infrastruktuuriprobleeme, ja selleks, et säilitada Angkor Wati õrna ökosüsteemi ja ajaloolist terviklikkust, on valitsus ja teised asutused kehtestanud reegleid ja regulatsioone. Näiteks on olemas päevane külastajate limiit ja teatud alad on külastajatele suletud, et aidata kaitsta ajaloolisi struktuure.

Lisaks sellele on Angkor Watil oluline koht Kambodža kultuuris ja vaimsuses. Kuigi see ehitati algselt hindu templina, on see praegu oluline budistlik pühapaik ja palverännakukoht. Paljud kohalikud elanikud külastavad regulaarselt templikompleksi, et osaleda palvustel, teha annetusi ja tähistada usulisi festivale.

Angkor Wat ei ole mitte ainult tunnistaja ajaloolisele suurusele, vaid ka elav kultuuripärand ja tõendus Kambodža rahva püsivusest ja vastupidavusest. Kuigi see on läbinud ajaloolisi ja poliitilisi muutusi, seisab Angkor Wat endiselt uhkelt, meelitades ligi külastajaid oma lummava ilu ja sügava ajaloolise tähendusega.

Angkor Wati külastamine

Angkor Wat on kahtlemata üks maailma suurimaid kultuuri- ja ajaloolisi vaatamisväärsusi, mis tõmbab ligi reisijaid kõikjalt maailmast. Kui plaanite seda imet külastada, on oluline olla hästi ette valmistatud, et saaksite kogeda kõike, mida see pakkuda võib.

Ligipääs ja piletid

Angkor Wat asub Siem Reapi linnast umbes kuue kilomeetri kaugusel, mis on Kambodža üks peamisi turismikeskuseid. Ligipääsuks on mitmeid võimalusi:

 • Tuk-tuk: Kõige populaarsem viis Angkor Wati külastamiseks on tuk-tukiga. Paljud kohalikud juhid pakuvad päeva- või poolpäevaseid ekskursioone templikompleksi, mis võimaldab teil mitmeid erinevaid templeid külastada.
 • Jalgratas: Need, kes soovivad rohkem füüsilist tegevust ja vabadust, võivad rentida jalgratta ja sõita templi juurde omal käel. See annab suurepärase võimaluse avastada templikompleksi oma tempos.
 • Giidiga ekskursioonid: Paljud turismiettevõtted pakuvad giidiga ekskursioone, mis sisaldavad teavet templi ajaloo ja arhitektuuri kohta. Giidiga ekskursioonid on suurepärane võimalus saada sügavamat teadmist Angkor Wati ja selle ümbritseva piirkonna kohta.

Mis puutub piletitesse, siis on mitu varianti, sõltuvalt sellest, kui kaua soovite templikompleksi külastada:

 • Ühepäevane pilet: Sobib neile, kes soovivad teha kiire külastuse. Kuigi üks päev võib tunduda lühike, annab see siiski hea ülevaate Angkor Wati peamistest vaatamisväärsustest.
 • Kolmepäevane pilet: See on ideaalne variant neile, kes soovivad veeta templikompleksis rohkem aega, külastades nii peamisi kui ka vähem tuntud templeid.
 • Nädalane pilet: Neile, kes soovivad süveneda templikompleksi ja selle ajalukku, on nädalane pilet parim valik.

Piletihinnad võivad aeg-ajalt muutuda, nii et on soovitatav kontrollida aktuaalset hinda enne külastamist. Pilet sisaldab sissepääsu kõikidesse Angkor Archaeological Parki templeitesse, mitte ainult Angkor Wati. On oluline märkida, et osa piletitulust läheb templite säilitamiseks ja restaureerimiseks.

Angkor Wati külastamine nõuab kindlasti veidi planeerimist ja ettevalmistust, kuid see on kahtlemata üks neist kogemustest, mida ei tohiks mööda lasta, kui olete Kambodžas. Sõltumata sellest, kuidas otsustate sinna jõuda või kui kaua soovite jääda, on Angkor Wat vaatamisväärsus, mis jääb teie mällu eluks ajaks.

Angkor Wat

Mida saab näha?

Angkor Wat, mille nimi tõlkes tähendab “linnatempel”, ei ole pelgalt üksik monument, vaid hiiglaslik tempelkompleks, mis kujutab endast inimkonna kõige märkimisväärsemaid arhitektuuri- ja kultuurisaavutusi. Siin on mõned peamised vaatamisväärsused ja elemendid, mida külastajad saavad imetleda:

 • Keskne tempel: Angkor Wati keskosa on hämmastav viietorniline püramiid, mis esindab mägi Meru tippe – hinduismi universumi keskset mäge. See on koht, kus külastajad saavad kogeda templi sügavat vaimsust ja imetleda selle erakordset arhitektuuri.
 • Reljeefid ja skulptuurid: Üks Angkor Wati kõige muljetavaldavamaid omadusi on selle keerulised bas-reliifid, mis kujutavad erinevaid hindu mütoloogia lugusid, nagu näiteks “Samudra manthan” (piima ookeani kurnamine) ja “Ramayana”. Lisaks sellele on templi seintel ja nurgas palju skulptuure, mis kujutavad erinevaid jumalaid, jumalannasid ja müütilisi olendeid.
 • Moat ja välispiirded: Enne templi sisenemist märkate tohutut vallikraavi ja muljetavaldavaid piirdeid, mis kaitsevad ja ümbritsevad kogu templikompleksi. Need konstruktsioonid mitte ainult ei täitnud kaitsefunktsiooni, vaid olid ka kosmilise tähtsusega, esindades maailmamerd, mis ümbritseb mägi Merut.
 • Sisehoovid ja galeriid: Angkor Wati sees on mitmeid avahoove ja galeriisid, mis ühendavad erinevaid templi osi. Kõndides läbi nende galeriide, võite imetleda erinevaid arhitektuurielemente, skulptuure ja reliefstseene, mis räägivad Kambodža ajaloo ja kultuuri lugu.
 • Taeva vaateplatvormid: Mõned Angkor Wati tornidest on avatud külastajatele, pakkudes imelist vaadet ümbritsevale maastikule ja templikompleksile tervikuna. Päikeseloojangul või -tõusul on need vaateplatvormid eriti populaarsed, kuna need pakuvad unustamatut vaadet templile ja selle varjudele.
 • Budistlikud ja hinduistlikud kohad: Kuigi Angkor Wat alustas oma elu hindu templina, on see aja jooksul muutunud budistlikuks pühakojaks. Selle tulemusel võivad külastajad näha mitmeid budistlikke ja hinduistlikke elemente, mis eksisteerivad templis harmooniliselt kõrvuti. Näiteks on budistlikud mungad, kes teevad tihti templis palvusi, ja külastajad võivad näha ka Buddha kujusid ja hindu jumalate kujutisi kõrvuti.
 • Pühad tiigid: Templikompleksi mõlemal küljel on pühad tiigid, mis on eriti populaarsed päikeseloojangu ajal, kui tempel peegeldub vees. Need tiigid ei paku mitte ainult imelist fotovõimalust, vaid on ka koht meditatsiooniks ja rahu leidmiseks.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Kuigi Angkor Wat on Kambodža Angkor Archaeological Parki kõige kuulsam ja suurejoonelisem tempel, on piirkonnas palju teisi ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Need templitest ja monumentidest koosnevad kompleksid kujutavad endast Kambodža rikast ajalugu ja kultuuripärandit. 

Siin on mõned silmapaistvamad vaatamisväärsused, mida külastajad saavad Angkor Wati läheduses avastada:

 • Angkor Thom: Vaid mõne minuti kaugusel Angkor Watist asub see muljetavaldav linnus, mis oli kunagi Khmeeri impeeriumi pealinn. Selle sissepääsu väravad on kuulsad hiiglaslike inimnägude poolest, ja linnus sisaldab selliseid vaatamisväärsusi nagu Bayon tempel oma arvukate kivinägudega ja Terrass kivitatud kuningatest.
 • Ta Prohm: Tuntud ka kui “džungli tempel”, on see paik populaarne oma puude poolest, mille juured on kasvanud läbi templi müüride ja tornide, luues unustamatu vaatepildi. Ta Prohm on tuntud ka filmist “Tomb Raider”, mis on aidanud kaasa selle populaarsusele.
 • Banteay Srei: Ehkki see tempel asub Angkor Watist natuke kaugemal, on see kindlasti külastamist väärt. Banteay Srei, tuntud kui “naiste tempel”, on kuulus oma peenelt nikerdatud roosa liivakivist detailide poolest, mis kujutavad erinevaid mütoloogilisi lugusid.
 • Preah Khan: See tempel oli kunagi kombinatsiooniks kloostrist, koolist ja linnast ning on suur ja keerukas kompleks, mis pakub hulgaliselt avastamisrõõmu. Külastajad saavad nautida lõputuid galeriisid, torne ja lõõgastavaid sisehoove.
 • Neak Pean: See ainulaadne “veetempel” koosneb suurest basseinist, mida ümbritsevad neli väiksemat basseini. See oli kunagi mõeldud meditatsiooniks ja puhastumisrituaalideks ning on tänaseni paik, kus külastajad saavad mõtiskleda ja rahu leida.
 • Beng Mealea: Kuigi see tempel asub Angkor Watist umbes 40 km kaugusel, on see külastamist väärt. Beng Mealea on suures osas restaureerimata, mis annab külastajatele võimaluse näha templit sellisena, nagu see avastati – džungliga põimunud ja mõistatuslik.
 • Kbal Spean: Tuntud ka kui “Tuhande Linga jõgi”, on see koht kuulus kivisse raiutud hinduistlike sümbolite poolest. Peale seda, kui olete nautinud lühikest matka läbi džungli, avaneb teile vaade veeallustele skulptuuridele ja voolavale jõele.

Lisaks nendele vaatamisväärsustele on Angkor Archaeological Parkis veel palju teisi templeid, monumente ja ajaloolisi paiku, mida külastada. Angkor Wat ja selle läheduses asuvad vaatamisväärsused on tõeline tunnistus Khmeeri tsivilisatsiooni grandioossusest ja kunstilisest meisterlikkusest, pakkudes külastajatele rikkalikku ja mitmekülgset kultuurikogemust. 

Kuigi Angkor Wat on kahtlemata selle piirkonna kõige kuulsam tempel, on selle ümbruses palju avastada, mis teeb sellest sihtkohast ühe maailma parimatest ajaloolistest ja kultuurilistest reisidest.

Angkor Wat

Kokkuvõtteks

Angkor Wat on Kambodža ajaloo ja kultuuri sümbol, mis on säilitanud oma võlu läbi sajandite. Olgu see siis selle ajalooline taust, tänapäevane olulisus või külastajatele pakutav elamus – Angkor Wat on koht, mille ilu ja pärand räägivad enda eest. See on koht, kus iga kivi ja nikerdis jutustab lugu, mis ootab avastamist. Angkor Wat ja selle ümbruses asuvad vaatamisväärsused on kutsunud ja jätkuvalt kutsuvad inimesi kogu maailmast, et nad saaksid osa sellest ajatust imest.

Scroll to Top