Belgia linnad

Belgia linnad – 20 linna, mida tasuks külastada

Päikesevalgus murdub vanade kirikute vitraažakendest, kastes kõik enda alla jäävad munakivitänavad kuldsesse kuma. Iga samm paljastab Belgia linnade sügavalt juurdunud ajalugu, kus keskaja saladused kohtuvad kaasaegse eluga harmoonilises tantsus.

Belgia pole lihtsalt koht, kus peatuda vaid see on koht, kus tunda, kogeda ja mõista. Siit leiate lugusid, mis on kootud sajandite jooksul, varjatud väikeste kohvikute nurkadesse, kus vahvlite aur seguneb külastajate naeruga. Tõeline Belgia ei peitu ainult ajalooraamatutes või turistide põhiteedes – see elab tema linnade südames ja inimeste naeratuses. 

Selles artiklis avanevad teile Belgia linnade väravad. Astuge sisse ja laske end kanda ajas tagasi, samal ajal kogedes ka riigi kaasaegset võlu.

1. Brüssel

Brüssel -Belgia linn
Brüssel

Brüssel, tuntud kui Euroopa süda, on Belgia pealinn ning Euroopa Liidu ja NATO peakorterid asuvad just seal. Linn pakub külastajatele mitmekülgset kultuuri, ajalugu ja arhitektuuri. Kuulus Grand-Place on üks Euroopa kõige kaunimaid väljakuid, kus saab imetleda rikkalikult kaunistatud gildimaju ja gooti raekoda. 

Šokolaadisõbrad leiavad Brüsselist mõningaid maailma parimaid šokolaadipoode ning õllesõpradele pakub linna õllekultuur sügavat sukeldumist Belgia traditsioonilistesse jookidesse. Lastele on populaarne atraktsioon pisike pissiv poiss – Manneken Pis, mis on saanud linna sümboliks. Brüsselis reisides tuleks kindlasti külastada ka Atomiumi ja kuninglikke paleesid.

2. Antverpen

Antverpen, tuntud ka kui teemantide pealinn, asub Scheldti jõe ääres. Linn on kuulus oma teemantituru, moodi ja kunsti poolest. Muuseum aan de Stroom tutvustab linna ajalugu, kultuuri ja arhitektuuri. Antverpeni katedraal, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, on gooti arhitektuuri meistriteos ja majutab Peter Paul Rubensi maalikollektsiooni. 

Linnas on mitmeid luksuslikke kaubamaju ja disainerite butiike, mis teeb sellest Belgia moepealinna. Antverpeni loomaaed, mis asub kesklinna lähedal, on üks vanimaid ja ajaloolisemaid loomaaedu maailmas.

3. Gent

Gent - Linn Belgias

Gent, mis asub Leie ja Scheldti jõgede kokkupuutepunktis, on Belgia tõeliselt peidetud pärl. Seda linna iseloomustab rikkalik keskaegne ajalugu, mida saab kõige paremini näha Gravensteeni kindluses ja keskaegses vanalinnas. Genti Altari ehteks on Jan van Eycki kuulus maal „Lammasjumala kummardamine”, mis asub Saint Bavo katedraalis. 

Öösel muutub linn tõeliselt maagiliseks, kui kanalite kohal olevad keskaegsed hooned saavad osa linna valgusplaanist. Genti ülikool toob linna nooruslikku energiat ja elavdab kohalikku kultuurimaastikku. Kuigi Gent on vähem tuntud kui Brüssel või Brugge, on see siiski üks Belgia kõige kaunimaid ja külastamist väärt linnu.

4. Brugge

Brugge, tihti tuntud kui “Põhjamaade Veneetsia”, on üks Euroopa kõige paremini säilinud keskaegseid linnu. Selle ajalooline keskus on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Võluvad kanalid, ajaloolised sillad ja kõverad tänavad loovad unustamatu atmosfääri. Linnas on palju olulisi vaatamisväärsusi, nagu Belforti kellatorn, mis pakub suurepärast vaadet linnale, ja Brugge’i Markt, kus saab nautida traditsioonilist Belgia õlut ja vafleid. 

Brugge on ka tuntud oma šokolaadi ja pitsi poolest, mistõttu leidub siin palju poode, kus kohalikke käsitöid müüakse. Linn pakub külastajale ka kultuurielamusi, nagu Groeningemuseum, kus saab imetleda Flandria kunstnike teoseid.

5. Leuven

Leuven on tuntud oma prestiižika KU Leuveni ülikooli poolest, mis on üks vanimaid ja kõige prestiižikamaid Euroopas. Tänu ülikoolile on linnas alati elav ja nooruslik atmosfäär. Leuveni vanalinn on kaunis, eriti Oude Markt, mida tihti nimetatakse maailma pikimaks baariks oma arvukate kõrtside ja pubide tõttu. 

Muid olulisi vaatamisväärsusi hulka kuuluvad Leuveni raekoda gooti stiilis ja M-Museum Leuven, kus on väljas nii ajaloolised kui kaasaegsed kunstiteosed. Linnas on ka mitmeid õlletehaseid, sealhulgas kuulus Stella Artois, kus külastajad saavad tutvuda õlle valmistamise traditsioonidega ja maitsta kohapeal valmistatud jooke.

6. Namur

Namur - Linn Belgias
Namur

Namur, mis asub Sambre ja Meuse jõgede kokkupuutepunktis, on Wallonia piirkonna pealinn Belgias. Linn on tuntud oma muljetavaldava tsitadelli poolest, mis on üks Euroopa suurimaid kindlusi. Selle ajaloolised müürid ja koridorid jutustavad sajanditevanuseid lugusid. 

Linna keskel on Saint-Aubin’i katedraal, mis on suurepärane näide barokkarhitektuurist. Namuris on ka palju ilusaid parke ja aiad, sealhulgas Jardins d’Annevoie, mis on tuntud oma purskkaevude ja veekanalite poolest. Lisaks ajaloole ja kultuurile on Namur tuntud ka oma gastronoomia poolest, pakkudes traditsioonilist Wallonia toitu ja jooke.

7. Liège

Liège on elav linn, mis asub Maas’i jõe ääres Belgia prantsuskeelses Wallonia piirkonnas. See on tuntud oma rikkaliku ajaloo, kultuuri ja tööstuse poolest. Liège’i vanalinn pakub külastajatele võimalust tutvuda ajalooliste hoonete, katedraalide ja kirikutega. Linn on tuntud ka oma treppide, eriti Montagne de Buereni trepi poolest, mis on üks maailma kõige järsemaid treppe. 

Linnas on palju muuseume, sealhulgas La Boverie kunsti- ja ajaloomuuseum. Liège on ka kuulus oma vahvlite ja mitmesuguste õllesortide poolest, mida saab maitsta kohalikes baarides ja kohvikutes. Festivale ja üritusi, eriti kuulsat Liège’i relvade näitust, toimub läbi aasta, mis rikastab linna kultuurielamust.

8. Hasselt

Hasselt asub Limburgi provintsis ja on tuntud oma jeneveri ehk kadakaõli piirituse poolest, mis on Belgia traditsiooniline alkohoolne jook. Hasselti Jeneverimuuseum pakub külastajatele võimalust õppida selle joogi ajalugu ja valmistamise protsessi ning maitsta erinevaid sorte. Lisaks jeneverile on Hasselt tuntud ka oma moe poolest, eriti Modemuseumis, kus saab tutvuda Belgia moedisaini ajalooga. 

Linnas on mitmeid ilusaid parke ja aiad, nagu Jaapani aed, mis on Euroopa suurim ja pakub rahulikku pausi linnakärast. Hasselti kesklinn on täis ajaloolisi hooneid, kirikuid ja väljakuid, kus saab nautida traditsioonilist Belgia kööki ja kultuuri.

9. Mechelen

Mechelen - Linn Belgias
Mechelen

Mechelen asub Antverpeni ja Brüsseli vahel ning on tuntud oma ajalooliste hoonete, eriti Mecheleni katedraali ja raekoja poolest. Linnas asub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Belfort, mis pakub suurepärast vaadet linnale ja selle ümbrusele. Mechelen on oluline religioosne keskus ja seal on palju kirikuid, kloostreid ja kapeleid, mis kõik jutustavad oma loo. 

Laste ja perede seas on populaarne Technopolis, teadus- ja tehnoloogiakeskus, kus saab läbi käed-külge tegevuste õppida teaduse ja tehnika põnevast maailmast. Mechelenis on ka palju kohvikuid, restorane ja poode, mis pakuvad traditsioonilist Belgia toitu, šokolaadi ja õlut.

10. Kortrijk

Kortrijk, asudes Flandria südames Leie jõe ääres, on linn, mille ajalugu ulatub Rooma aegadesse. See on tuntud oma ajalooliste monumentide poolest, nagu Kortrijki kellatorn ja O.L.V. katedraal. Kuid üks kõige märkimisväärsematest ajaloolistest vaatamisväärsustest on Broeli tornid, mis on keskaegse silla jäänused ja mida peetakse linna sümboliks. 

Kortrijk oli ka 1302. aastal toimunud Kuldnabade lahingu asukoht, mis oli oluline sündmus Flandria ajaloos. Modernsemal ajastul on Kortrijk tuntud ka oma disainifestivali ja kaasaegse arhitektuuri poolest. Kortrijk Xpo on suur messikeskus, mis meelitab külastajaid kogu maailmast.

11. Charleroi

Charleroi, Wallonia suurim linn, on tuntud oma tööstusliku pärandi poolest. Aastate jooksul on linna tööstuspiirkonnad muutunud kultuuri- ja kunstikeskusteks, tuues esile Charleroi taassündi. Rongijaama lähedal asuv Photography Museum on üks Euroopa suurimaid ja kajastab linna pühendumust kunstile. 

Ehkki Charleroi on läbinud keerulisi aegu, on see nüüd koht, kus ajalugu, kultuur ja taastumine kohtuvad. Jalutuskäigud läbi linna paljastavad mitmeid huvitavaid arhitektuurseid stiile, kunstigaleriisid ja elavaid kultuurikohti.

12. Oostende

Belgia linn
Oostende

Oostende on Belgia rannikul asuv linn, mida tuntakse kui “Kuninganna Rannikul”. See on populaarne sihtkoht nii belglaste kui ka rahvusvaheliste külastajate jaoks, kes tulevad nautima selle laiu liivarandu ja promenaadi. Oostende sadam on üks suurimaid Belgias ja selle lähedal on ka mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Oostende kindlus ja kuninglik suveresidents. 

Linnas toimub palju kultuuriüritusi, festivale ja kontserte, mis meelitavad kohale suure hulga inimesi. Lisaks on Oostende tuntud ka oma värskete mereandide poolest, mida saab nautida linna paljudes restoranides. See on ideaalne koht neile, kes soovivad nautida merd, kultuuri ja ajalugu ühes kohas.

13. Aalst

Aalst, asudes Denderi jõe ääres, on linn rikka ajaloo ja kultuuriga. Eriliselt tuntud on see oma karnevali poolest, mis on UNESCO immateriaalse kultuuripärandi nimistus. Aalsti karneval meelitab igal aastal tuhandeid külastajaid oma värvikate rongkäikude, kostüümide ja traditsiooniliste tantsudega. 

Linna ajalooline keskus on ka silmapaistev, eriti Belforti kellatorn ja ajalooline raekoda. Aalst on tuntud ka oma traditsioonilise Belgia õlle poolest ning linna õlleajalugu saab avastada linna mitmetes pruulikodades ja baarides.

14. Sint-Niklaas

Sint-Niklaas - Belgia linn
Sint-Niklaas

Sint-Niklaas, asudes Waaslandi piirkonnas, on tuntud oma suure keskväljaku poolest, mis on üks suurimaid Belgiamaal. See ruum on sageli kultuuriürituste ja festivalide keskpunkt. Linnas asuvad ka mitmed ajaloolised hooned, sealhulgas neogooti stiilis raekoda ja Sint-Nicolaaskerk kirik. 

Sint-Niklaas on ka ostuparadiis, eriti Grote Markt ümbruses, kus külastajad leiavad erinevaid poode ja butiike. Linnas toimub aastaringselt palju kultuuriüritusi, mis rikastavad kohalikku elu ja meelitavad külastajaid.

15. Tournai

Tournai, asudes Escaut jõe ääres, on üks vanimaid linnu Belgias ja selle ajalugu ulatub tagasi Rooma impeeriumi päevadesse. Linnas on arvukalt ajaloolisi monumente, kuid eriti silmapaistev on Tournai katedraal, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. See muljetavaldav gooti stiilis ehitus on tuntud oma viie kellatorni ja erakordse arhitektuuri poolest. 

Tournais on ka mitmeid muuseume, mis kajastavad linna rikast ajalugu ja kultuuri, nagu näiteks Lapidary Museum. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele pakub Tournai ka ilusaid parke ja aiad, kus saab nautida loodust ja rahu.

16. Genk

Genk on dünaamiline linn, mis asub Limburgi provintsis ja on tuntud oma multikultuurse pärandi ja tööstusajaloo poolest. Kunagi olid siin tegutsevad kaevandused, kuid tänaseks on ala transformeerunud kultuuri- ja vabaajakeskusteks. 

Üks selline koht on C-mine, endine kaevandus, mis on nüüd kultuuri- ja kunstikeskus, kus toimuvad näitused, töötoad ja esitlused. Genki Bokrijk’i avatud õhu muuseum pakub võimalust tutvuda Flandria traditsioonilise elu ja käsitööga. Linna ümbritsevad ka looduslikult kaunid alad, nagu Hoge Kempeni rahvuspark, mis pakub matkaradasid ja jalgrattateid.

17. Roeselare

Roeselare - Belgia linn
Roeselare

Roeselare, asudes Flandria südames, on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuri poolest. Linn on oluline kaubandus- ja kultuurikeskus ning on eriti tuntud oma panuse tõttu jalgrattasõidu ajalukku. 

Roeselare’is asuv Belgia Jalgrattamuuseum räägib lugu jalgrattasõidu ajaloost ja traditsioonidest riigis. Linnas on ka palju ajaloolisi hooneid ja kirikuid, mis peegeldavad piirkonna rikkalikku pärandit. Linnakeskuse poed, kohvikud ja restoranid pakuvad külastajatele võimalust nautida traditsioonilist Flandria kööki ja külalislahkust.

18. Mouscron

Mouscron, asudes Belgia ja Prantsusmaa piiri ääres, on linn, mis on kultuuriliselt rikastatud mõlema riigi mõjudest. Tänu oma asukohale on Mouscronis segunenud nii flaami kui ka valloni kultuurid, luues unikaalse ja mitmekesise atmosfääri. 

Linn pakub mitmeid kultuuriüritusi ja festivale aastaringselt, mis peegeldavad selle rikkalikku pärandit. Ajaloolised hooned, nagu Château des Comtes, meelitavad ligi ajaloohuvilisi, samas kui rohelised pargid ja aedad, nagu Parc communal, pakuvad rahu ja lõõgastust. Mouscroni turg, mis toimub regulaarselt, on ideaalne koht kohaliku toidu ja käsitöö avastamiseks.

19. La Louvière

La Louvière, asudes Wallonia südames, on tuntud oma tööstusajaloo ja UNESCO maailmapärandi nimistus olevate paatide liftide poolest. Need suurejoonelised insenertehnilised meistriteosed olid mõeldud laevade transportimiseks üle Canal du Centre’i erinevatel tasemetel. 

Linna ajalooline pärand ulatub tagasi keskajale, kuid selle tõeline õitseaeg algas 19. sajandi tööstusrevolutsiooniga. Tänapäeval on La Louvière kultuuri- ja kunstikeskus, kus toimuvad regulaarsed festivalid, näitused ja etendused. Linna muuseumid, sealhulgas Keramiigamuuseum, räägivad lugu selle rikkalikust ajaloost ja kultuurist.

20. Verviers

Verviers - Belgia linn

Verviers asub Wallonia piirkonnas, Vesdre jõe ääres, ja on tuntud oma tekstiilitööstuse pärandi poolest. 18. ja 19. sajandil oli Verviers üks peamisi villatöötlemise keskusi Euroopas. 

Linna tööstusajalugu on välja toodud Verviers’ villamuuseumis. Lisaks sellele ajaloolisele taustale on Verviers ka kultuurikeskus, pakkudes teatreid, galeriisid ja kontserdipaiku. Verviers’i ümbritsevad kaunid Ardennide mäed, mis pakuvad suurepäraseid võimalusi matkamiseks, jalgrattasõiduks ja looduse nautimiseks.

Kokkuvõtteks

Belgia, väike riik Euroopa südames, on täis ajaloolisi linnu, mis pakuvad külastajatele nii kultuuri kui ka ajalugu. 

Alates Brüsseli kosmopoliitilisest keskusest kuni idülliliste rannikulinnadeni nagu Oostende, iga linn toob esile erineva aspekti Belgia rikkalikust pärandist. Olgu see tööstusajalugu, keskaegsed kindlused, kunstigaleriid või traditsioonilised festivalid, Belgia linnad pakuvad midagi igale külastajale. 

Selle artikli kaudu on avastatud vaid murdosa sellest, mida need linnad pakuvad, andes vaid maitsva suutäie sellest, mida Belgia avastamisel pakkuda on.

Scroll to Top