Belgia vaatamisväärsused

Belgia vaatamisväärsused: 14 imelist vaatamisväärsust!

Belgia, pisike riik Euroopa südames, on tuntud palju enama poolest kui šokolaad, õlu ja vahvlid. See on maa, kus ajalugu kohtub arhitektuuriga, kultuur puudutab iga nurga ja tänavakivi ning kus igal sammul võib leida mõne peidetud pärl. Olgu selleks siis mõni ajalooline väljak, iidne linnus või kunsti täis muuseum, on Belgia vaatamisväärsused tõepoolest midagi erilist. 

Selles artiklis sukeldume mõningatesse neist kõige ikoonilisematesse paikadesse, mis Belgias silma paistavad, et tuua esile see, mis teeb sellest riigist tõelise Euroopa pärl.

1. Brüsseli suur väljak (Grand-Place/Grote Markt)

Belgia vaatamisväärsused

Brüsseli südames, kus kõik teed kokku jooksevad, asub Euroopa üks muljetavaldavamaid ja ajaloolisi väljakuid – Brüsseli suur väljak. Grand-Place, nagu seda prantslased nimetavad, ja Grote Markt, nagu see on tuntud flaami keeles, on olnud Brüsseli elu ja energia keskpunkt sajandeid.

Esmakordselt mainitud juba 12. sajandil, on see väljak olnud paljude ajalooliste sündmuste tunnistajaks. See on olnud turgude, pidustuste, mässude ja paljude teiste sündmuste keskus. Eriti silmapaistvad on väljaku ümber seisvad gildimajad, mille fassaadidel võib näha keerukaid kujutisi ja skulptuure, mis kõik jutustavad oma lugu.

Aga mida Grand-Place teeb tõeliselt eriliseks, on selle arhitektuur. Siin segunevad gooti, barokk, neoklassitsistlikud ja hispaania stiilid, luues unikaalse ja lummava vaate. Erilist tähelepanu väärib kindlasti raekoda, mille terav torn kõrgub väljaku kohal, pakkudes suurepärast vaadet linna siluetile.

Kui olete Brüsselis, siis Grand-Place’il tuleb kindlasti ära käia, eriti õhtul, kui kuldne valgus mängib hoonete fassaadidel, luues unustamatu õhkkonna.

2. Atomium

Kui arvate Brüsselile, mõtleb enamik inimesi esimesena Atomiumile. See ainulaadne ja futuristlik hoone, mis kujutab endast raua molekuli suurendatud versiooni, on saanud Belgia modernismi sümboliks.

Atomium ehitati 1958. aasta maailmanäituse jaoks, mis toimus Brüsselis, ja oli mõeldud näitama inimkonna usku teadusse ja tuumaenergiasse. Selle üheksa sfääri, mis on omavahel ühendatud torudega, pakuvad külastajatele hämmastavaid vaateid linna peale ja sees asuvad näitused, restoranid ja muud atraktsioonid.

Kuigi see oli algselt mõeldud ajutiseks ehitiseks, on Atomiumi ainulaadne disain ja populaarsus külastajate seas teinud sellest püsiva linnamaastiku osa. Öösel, kui sfäärid on valgustatud, muutub Atomium maagiliseks tähistaevaks, mis helgib Brüsseli öises taevas.

3. Brugge’i ajalooline keskus

Belgia vaatamisväärsused

Brugge, tihti nimetatud “Põhja Veneetsiaks”, on üks Euroopa kõige paremini säilinud keskaegseid linnu. Selle ajalooline keskus on UNESCO maailmapärandi nimekirjas ja pakub külastajatele võimalust astuda tagasi ajas ja kogeda keskaegset Euroopat oma parimas.

Selle tuiksoonteks on kanalid, mis läbivad linna, mille kohal kõrguvad ajaloolised kivisillad ja mida ääristavad keskaegsed hooned. Sõit gondliga mööda neid kanaleid on justkui sõit ajamasinas.

Brugge’i ajaloolises keskuses leidub lugematul hulgal ajaloolisi vaatamisväärsusi, alates Belfry tornist kuni Burgi väljakuni. Linn pakub ka rikkalikku kultuurielamust, olgu selleks siis Belgia šokolaad, õlletehased või kunstigaleriid.

Brugge on nagu elav muuseum, kus iga nurga taga peidab end lugu, mis ootab avastamist. Ja kuigi see on populaarne turistide seas, suudab Brugge säilitada oma autentse ja maagilise õhkkonna.

4. Manneken Pis ehk Pissiv Poiss

Manneken Pis, tuntud ka kui “Pissiv Poiss”, on üks Brüsseli kõige ootamatumaid ja samas kõige kuulsamaid vaatamisväärsusi. Kuigi see pronksist kujutis on vaid 61 cm kõrge, on sellel Brüsseli kultuuris ja ajaloos tohutu tähtsus.

Legend räägib, et 17. sajandil päästis väike poiss linna, kustutades süüdatud lõhkeainet lihtsalt pissides selle peale. Teised legendid räägivad julgest pojast, kes takistas vaenlasi linna mure seinu lõhkamast, pissides nende lõhkelaengute peale. Kuigi täpne legend on aja jooksul muutunud, on kujukese sümbolism jääv.

Manneken Pisist on saanud linna sümbol ja seda riietatakse erinevatesse kostüümidesse, mis kajastavad Belgia ja Brüsseli ajalugu ja kultuuri. See pisike kuju kujutab endast Brüsseli vaimu ja huumorimeelt, samuti linna vastupanuvõimet ja julgust.

5. Gent’i kindlus (Gravensteen)

Belgia vaatamisväärsused

Gravensteen, mis tähendab “krahvi linnust”, on muljetavaldav keskaegne kindlus, mis asub Gent’i südames, Belgias. See imposantne ehitus, mille ajalugu ulatub tagasi 9. sajandisse, on aastate jooksul olnud nii kindlus, vangla kui ka kohtuhoone.

Kindluse praegune välimus pärineb 12. sajandist ja see on suurepärane näide keskaegsest militaararhitektuurist. Gravensteen pakub külastajatele võimalust sukelduda keskaegsesse maailma, kus saab avastada kindluse erinevaid kambrite, torne ja müüre. Kindluse müüridelt avanevad hingematvad vaated Gent’ile ja selle kanalitele.

Gravensteeni rikkalik ajalugu, selle muljetavaldav arhitektuur ja selle keskne asukoht teevad sellest kohustusliku peatuse igaühele, kes külastab Gent’i.

6. Leuveni Ülikooli raamatukogu

Leuveni Ülikooli raamatukogu on palju enamat kui lihtsalt raamatute kogumise koht. See on Belgia hariduse ja kultuuri sümbol, mis on üles ehitatud pärast esimest maailmasõda, kui originaalhoone hävitati. Raamatukogu uusversioon ehitati annetustega, peamiselt Ameerika Ühendriikidest, ja see on nüüd mälestusmärk rahule ja rahvusvahelisele koostööle.

Hoone neorenessansi stiilis arhitektuur on lihtsalt lummav. Suurejoonelised sambad, kõrged laed ja kaunilt kujundatud siseõu muudavad selle paiga eriliseks. Raamatukogus leidub rohkem kui neli miljonit teost, sealhulgas haruldasi manuskripte ja trükiseid.

Kuid üks olulisemaid aspekte raamatukogu külastamisel on torni ronimine. Sealt avaneb 360-kraadine panoraamvaade Leuvenile, mis on lihtsalt hingemattev. Leuveni Ülikooli raamatukogu on mitte ainult teadmiste allikas, vaid ka mälestus ajaloost ja selle linna vaimust.

7. Antwerpeni katedraal (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal)

Belgia vaatamisväärsused

Antwerpeni katedraal, ametlikult tuntud kui Onze-Lieve-Vrouwekathedraal ehk Meie Armastatud Naise Katedraal, on Antwerpeni linna silmapaistev maamärk ja Belgia religioosne pärl. Selle suursugune gooti stiilis arhitektuur teeb sellest ühe Euroopa suurimatest ja kõige ilusamatest katedraalidest.

Ehitatud 14.-17. sajandil, on see katedraal olnud ajaloo jooksul nii tunnistajaks kui ka osalejaks paljudes sündmustes. Selle seinte vahel peidab end rikkalik kunstikollektsioon, sealhulgas Peter Paul Rubensi maalid, mis annavad katedraalile erilise tähtsuse kunstimaailmas.

Katedraali 123 meetri kõrgune kellatorn, mis on osa UNESCO maailmapärandi nimistust, domineerib linna siluetti ja pakub suurepäraseid vaateid Antwerpenile. Selle keerulised vitraažaknad, kõrgete võlvidega laed ja marmorist põrandad tekitavad piduliku ja austusväärse õhkkonna, mis püüab külastajate kujutlusvõimet.

8. Dinanti kindlus

Dinanti kindlus, mis asub jõe kaldal asuval kaljul, on vaieldamatult üks muljetavaldavamaid kindlusi Belgias. See ajalooline rajatis on jälginud Dinanti linna ajalugu üle tuhande aasta, olles tunnistajaks paljudele konfliktidele, mässudele ja sõdadele.

Kindlus on olnud strateegilise tähtsusega, tänu selle asukohale jõe kohal, mis pakkus suurepärast kaitsepositsiooni. See rajatis on aastate jooksul näinud mitmeid ümberkujundusi ja taastamistöid, kuid selle keskaegne struktuur on suuresti säilinud.

Tänapäeval pakub Dinanti kindlus külastajatele mitte ainult ajaloolist ja arhitektuurilist huvi, vaid ka lummavat vaadet linna ja Meuse jõe orule. Kindluse muuseumis saab tutvuda selle rajatise rikka ajalooga ja elavdada enda ettekujutust minevikusündmustest.

9. La Roche-en-Ardenne’i linnus

Belgia vaatamisväärsused

La Roche-en-Ardenne’i linnus, mis asub Belgia Ardennide südames, on jäänud vaikseks tunnistajaks ajastutele, mis on sellest möödunud. Selle iidne kindlus, mis kerkib mäenõlvalt üles ja domineerib kogu linna, on aastate jooksul näinud nii õitsengut kui ka allakäiku.

Linnuse ajalugu ulatub tagasi keskaega, kui see oli strateegilise tähtsusega punkt Ardennide piirkonnas. Paljude aastate jooksul on seda piiratud, vallutatud ja taasvallutatud, mis on jätnud sellele kindlusele oma jälje.

Hoolimata sellest, et suur osa kindlusest on nüüdseks varemetes, pakub see külastajatele unikaalset võimalust sukelduda keskaegsesse atmosfääri. Legendid räägivad kummituslikust daamist, kes öösiti kindluse varemeid kummitab. Tänapäeval korraldatakse linnuses teemaüritusi, ajaloolisi taaslavastusi ja öiseid ekskursioone, mis kõik elustavad selle ajaloolise paiga rikkalikku minevikku.

10. Mecheleni kellatorn

Mecheleni kellatorn, mis asub linna südames, on võimas struktuur, mis kõrgub kohaliku maastiku kohal ja on Mecheleni uhkus. Ehitatud 13. sajandil, on see torn olnud linna ajalooline keskpunkt ja tunnistaja paljudele ajaloolistele sündmustele. Torn on osa linna raekoja kompleksist ja kuulub Flandria kellatornide gruppi, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Kellatorni kõrgus on umbes 98 meetrit ja see pakub külastajatele võimalust ronida selle tippu, et nautida hingematvat vaadet Mechelenile ja selle ümbrusele. Tornis asuv carillon, mis on üks suurimaid Euroopas, on eriti kuulus. Selle 49 kella mängivad regulaarselt kontserte, mis kõlavad üle linna ja lisavad Mecheleni atmosfäärile meloodilise elemendi.

Mecheleni kellatorn ei ole mitte ainult arhitektuuriline meistriteos, vaid ka linna kultuurilise ja ajaloolise pärandi keskpunkt. See on koht, kus ajalugu, kunst ja muusika kohtuvad, pakkudes külastajatele unustamatut kogemust.

11. Belfry of Bruges

Belgia vaatamisväärsused

Brugge’i kellatorn ehk Belfry on Brugge’i linna sümbol ja üks Flandria kõige kuulsamaid vaatamisväärsusi. See 83 meetri kõrgune torn kõrgub linna ajaloolise keskuse kohal, pakkudes külastajatele imelist panoraamvaadet.

Ehitatud 13. sajandil, on Belfry olnud linna võimu ja jõukuse sümbol. Tornis on 47 kellaga carillon, mis on andnud Brugge’ile selle iseloomuliku heli juba sajandeid. Külastajad saavad ronida 366 trepiastet, et jõuda torni tippu ja nautida selle vaateid.

Torni ajalugu on sama muljetavaldav kui selle arhitektuur. See on näinud linna tõuse ja mõõnu, olnud tunnistajaks sõdadele, piiramistele ja ajaloolistele sündmustele. See on koht, kus Brugge’i ajalugu tõepoolest ellu tuleb.

12. Horta muuseum, Brüssel

Horta muuseum Brüsselis on pühendatud ühele 20. sajandi kõige silmapaistvamale arhitektile, Victor Hortale. Horta oli juugendstiili eestvedaja, ja tema tööd Belgias ja eriti Brüsselis on tõelised meistriteosed.

Muuseum asub endises Horta kodus ja stuudios, mis on suurepärane näide tema geniaalsest disainist. Kõikjal, kus silm ulatub, näete juugendstiili eripära – keerulisi raudkonstruktsioone, elegantseid kõveraid ja käsitsi valmistatud detaile.

Horta muuseum mitte ainult ei esitle tema enda töid, vaid pakub ka sügavamat pilguheidet juugendstiili ajastusse ja selle mõjule Euroopa arhitektuuris. Külastajad saavad imetleda originaalseid mööblitükke, kavandeid ja muid esemeid, mis kõik kajastavad seda erakordset ajastut kunstis ja disainis.

Horta muuseum on tõeline kummardus ühele suurele arhitektile ja ajastule, mis muutis igaveseks seda, kuidas me mõistame ja hindame arhitektuuri.

13. Sint-Baafsi katedraal, Gent

Belgia vaatamisväärsused

Genti südames paiknev Sint-Baafsi katedraal on arhitektuurne meistriteos, mis on olnud Flandria kultuuri ja religiooni keskpunktiks sajandeid. Algselt 10. sajandil ehitatud kui baptisteerium, on katedraal näinud mitmeid ümberehitusi ja laiendusi, omandades oma praeguse gooti stiili.

Kuid see ei ole ainult arhitektuur, mis teeb Sint-Baafsi nii eriliseks. Katedraal on koduks ühele maailma suurimatele kunstiteostele – Hubert ja Jan van Eycki kuulsale altarimaalile “Genti altar”. See muljetavaldav teos, mis koosneb mitmest paneelist, on imetlusväärne oma detailirohkuse, sügavate värvide ja revolutsioonilise perspektiivitehnika poolest.

Katedraal ise on sama muljetavaldav kui selle sees olev kunst. Suured vitraažaknad valgustavad interjööri, luues maagilise õhkkonna, kus ajalugu ja religioon tunduvad olevat käega katsutavad. Külastajatele, kes otsivad rahu ja vaikust, pakub Sint-Baafsi katedraal ideaalset põgenemist, võimaldades neil sukelduda selle ajaloolise paiga sügavustesse.

14. Waterloo lahinguväli

Waterloo lahinguväli on koht, kus ajalugu tõepoolest ellu ärkab. Asudes umbes 20 kilomeetrit lõuna pool Brüsselist, oli see 1815. aastal Napoleon Bonaparte’i viimase lahingu asupaik. Lahing, kus Prantsuse keiser kohtus seitsmenda koalitsiooni vägedega, mida juhtisid Duke of Wellington ja Preisi feldmarssal Gebhard Leberecht von Blücher, lõppes Napoleon’i lüüasaamisega ja tema lõpliku eksiiliga.

Täna on lahinguväli populaarne turismisihtkoht, mis pakub ajalooentusiastidele unikaalset võimalust sukelduda selle ajaloolise sündmuse südamesse. Piirkonnas on mitmeid mälestusmärke ja muuseume, sealhulgas ikooniline Lõvi mägi – 43 meetri kõrgune künklik ala, mis pakub suurepärast vaadet lahinguväljale.

Külastajad saavad uurida ajaloolisi alasid, kus toimusid lahingu kõige otsustavamad hetked, ja näha esemeid ning relvi, mis jutustavad loo sellest dramaatilisest päevast. Interaktiivsed eksponaadid, mälestusmärgid ja giidiga tuurid pakuvad sügavamat pilguheidet lahingu kulgu ja tagajärgedesse, mis muutsid Euroopa ajalugu igaveseks.

Kokkuvõtteks

Belgia on riik, mis pakub külastajatele palju enamat kui esialgu võib paista. Selle rikas ajalugu, hingematvad arhitektuurilised meistriteosed ja sügav kultuuriline pärand muudavad selle üheks Euroopa kõige põnevamaks sihtkohaks. 

Olgu selleks siis Brüsseli ajalooline väljak, Waterloo lahinguväli või mõni teine vaatamisväärsus, on Belgia iga nurga taga peidus lugu, mis ootab avastamist. 

Mõelgem Belgiast, kui mitte vaid kohta, kus nautida maitsvat šokolaadi ja õlut, vaid kohana, kus saab kogeda ajaloo, kunsti ja kultuuri tõelist sümbioosi.

Scroll to Top