Sageli Jaapani kultuuriliseks südameks peetav Kyõto on linn, mille iga nurgatagune kubiseb ajaloost ja traditsioonidest. Kui Tokyo on modernse Jaapani sümbol, siis Kyōto on selle ajalooline hing.
Linnas ringi liikudes võib kohata templite ja pühapaikade vaikset ilu, mis on peidetud moodsate hoonete vahele või asuvad mägede vahel. Kyōto vaatamisväärsused pole pelgalt märksõna, vaid sissepääs maailma, kus minevik ja olevik kohtuvad, kus vanad traditsioonid elavad kõrvuti uute innovatsioonidega.
Selles artiklis sukeldume mõnedesse neist ajaloolistest paikadest, mis teevad Kyōto nii eriliseks.
1. Kinkaku-ji (Kuldne Paviljon)
Kinkaku-ji ehk Kuldne Paviljon, on ehe näide Jaapani ajaloolisest ja kultuurilisest pärandist. Asudes Kyōto südames, on see tempel suurepärane näide Muromachi perioodi aedade ja arhitektuuri harmooniast.
Kinkaku-ji eristub oma kuldlehtedega kaetud välimuse poolest, mis peegeldub tiigi rahulikes vetes, luues peaaegu maagilise efekti. Templi ajalugu on mõjutatud nii religioonist kui ka poliitikast. Algselt ehitatud šogun Ashikaga Yoshimitsu elukohaks, muudeti see hiljem zen-budistlikuks templiks.
Kinkaku-ji on ajalooline mälestis, mis on tunnistajaks mitmetele ajastutele ja on läbinud mitmeid restaureerimisi tuleroosade ja muude kahjustuste tõttu. See on koht, mis tõmbab ligi paljusid külastajaid oma rahuliku õhkkonna ja kauni arhitektuuriga.
2. Fushimi Inari Taisha
Fushimi Inari Taisha ei ole lihtsalt tempel; see on pühendus Inari jumalale, põllumajanduse ja kaubanduse kaitsejumalale. Kyōto mägedes asuv tempel on tuntud oma tuhandete punaste torii väravate poolest, mis loovad teed mäe tippu.
Iga värav on annetatud ja püstitatud erinevatel aegadel, luues ajaloolise järjestuse. Külastajatele pakub Fushimi Inari Taisha ainulaadset kogemust, kus nad saavad kõndida mööda torii väravate tunnelit, mõtiskledes ja imetledes iga värava taga peituvat lugu.
Tempel on aastate jooksul saanud palverännakute sihtkohaks ning on muutunud sümboliks inimeste lootustele ja unistustele.
3. Kiyomizu-dera
Kiyomizu-dera, mis tähendab “Puhaste vete tempel”, on üks Kyōto kõige väärtuslikumaid ja tuntumaid budistlikke templeid. Alates selle asutamisest 778. aastal on see tempel olnud Jaapani religioosse ja kultuurilise elu keskpunktiks.
Eriti silmapaistev on tempeli puidust laval, mis ulatub mäenõlvalt välja ja pakub külastajatele hingematvaid vaateid Kyōto linnale. Legendi järgi võib soovi täitumist oodata inimene, kes hüppab sellelt 13 meetri kõrguselt lavalta alla ja jääb ellu.
Kiyomizu-dera on ka tuntud oma pühade allikate poolest, mille vesi pärineb Otowa juga lähedal asuvatest mägedest. Usutakse, et selle vee joomine toob õnne, tervise ja pikaealisuse.
4. Arashiyama bambusmets
Arashiyama bambusmets on üks Kyōto kõige fotogeenilisemaid ja külastatavamaid kohti. See maagiline paik, kus tuuled õrnalt kõigutavad kõrgeid bambusvarsi, loob rahustava ja meditatiivse õhkkonna.
Päikesevalguse pehme sõelumine läbi tihe bambusvõra tekitab justkui teisest maailmast pärit tunnet. Metsa külastajatele pakub jalutuskäik läbi selle rohelise koridori erakordset kogemust, mis on otsekui ajas tagasi astumine.
Arashiyama piirkonnas on ka palju teisi vaatamisväärsusi, nagu Tenryū-ji tempel ja Togetsukyō sild, kuid bambusmets on kahtlemata selle kõige kuulsam ja mälestusväärsem osa.
5. Ginkaku-ji (Hõbene Paviljon)
Ginkaku-ji ehk Hõbedast Paviljoni, on koht, mis peegeldab Jaapani kultuuri esteetikat ja filosoofiat. Erinevalt oma kuldsest nimekaimust, Kinkaku-ji’st, ei ole Ginkaku-ji kaetud hõbedaga. Selle asemel on selle lihtne ja tagasihoidlik välimus saanud inspiratsiooni wabi-sabi filosoofiast, mis hindab loomulikku ilu ja täiuslikkuse puudumist.
Hõbedane Paviljon asub lopsaka aia keskel, mis on loodud kare-sansui stiilis, esindades mägesid ja jõgesid liiva ja kivide abil. Aed on loodud nii, et see muudaks oma ilmet erinevatel aastaaegadel, pakkudes külastajatele alati midagi uut ja värsket. Ginkaku-ji on koht, kus ajalugu, kunst ja loodus kohtuvad, pakkudes külastajatele sügavat rahu ja mõtisklust.
6. Nijo loss
1603. Aastal ehitatud Nijo loss on monument Jaapani ajaloolisele ja poliitilisele minevikule. See oli Tokugawa šogunaadi residents ja on nüüdseks muudetud muuseumiks.
Lossi silmapaistvaimad omadused on selle “öiseinglite põrandad”, mis tekitavad linnulaulu sarnast heli, kui neil kõndida, ning suurepäraselt säilinud seinamaalingud. Lossi ümbritsevad kaunid aiad, mis kujutavad endast klassikalise Jaapani maastikuarhitektuuri meistriteost. Nijo lossi kaitsevad massiivsed kivimüürid ja sügavad vallikraavid, mis annavad aimu selle kunagisest strateegilisest tähtsusest.
7. Heian pühamu
Heian pühamu on Kyōto üks silmapaistvamaid ja tuntumaid saite, mis on ehitatud 1895. aastal Jaapani pealinna 1100. aastapäeva tähistamiseks. See pühamu on inspireeritud Heian palee arhitektuurist ja on ehitatud selle palee väiksemas mõõtkavas. Pühamu on tuntud oma suure punase sõõri ehk torii värava poolest, mis on üks Kyōto kõige ikoonilisemaid vaatamisväärsusi.
Heian pühamu aed on samuti imetlusväärne, pakkudes aastaringselt erinevaid vaateid ja värvipaletti. Eriti kuulus on see kirsipuude õitsemise ajal kevadel ja vahtralehtede värvimuutuse ajal sügisel. Heian pühamu pole mitte ainult koht religioosseteks tseremooniateks, vaid ka kultuuri, kunsti ja ajaloo austamiseks, pakkudes külastajatele rikkalikku ja sügavat kogemust.
8. Ryoan-ji
Ryoan-ji on zen-budistlik tempel, mis asub Kyōtos ja on kuulus oma kare-sansui ehk kuiva maastiku aia poolest. Aed koosneb 15 hoolikalt paigutatud kivist, mida ümbritseb valge liiv, ja see on loodud nii, et kõiki kive korraga ei saa näha ühestki vaatepunktist. Selle aia lihtsus ja sügavus on teinud sellest zen meditatsiooni sümboli.
Ryoan-ji aed on koht, kus külastajad saavad istuda ja mõtiskleda elu keerukuse ja ilu üle. Lisaks kuulsale aiaga on tempel ka koduks kaunitele tiikidele ja traditsioonilistele aedadele, mis pakuvad rahulikku põgenemist linna kiirest elutempost.
9. Philosopher’s Path (Filosoofi tee)
Philosopher’s Path, tuntud ka kui Filosoofi tee, on maaliline jalutuskäik Kyōtos, mis ulatub umbes kahe kilomeetri pikkuselt Ginkaku-ji (Hõbene Paviljon) lähedalt Nanzen-ji templini. Tee sai oma nime kuulsa Jaapani filosoofi Nishida Kitaro järgi, kes kasutas seda teed oma igapäevasteks jalutuskäikudeks ja mõtisklusteks.
Kõndides mööda seda kitsast kiviteed, mida ääristavad kirsi- ja vahtrapuud, saavad külastajad kogeda Kyōto rahulikku ja meditatiivset külge. Kevadel, kui kirsipuud õitsevad, muutub tee eriti maagiliseks, pakkudes silmapaistvaid vaateid õitsvatele puudele ja peegeldavatele kanalitele.
10. Maruyama park
Maruyama park on Kyōto suurim avalik park ja populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas. See on eriti tuntud oma suure kirsipuu poolest, mis õitseb kevadel ja muutub õhtul imeliseks valgustatud vaatamisväärsuseks.
Park on suur hanami (kirsipuude all pidutsemise) sihtkoht, kus inimesed kogunevad, et nautida toitu, jooki ja seltskonda. Lisaks õitsvatele puudele on Maruyama park ka koduks mitmetele ajaloolistele monumentidele ja templitele, sealhulgas kuulsale Yasaka pühamule.
11. Sanjūsangen-dō
Sanjūsangen-dō, mille nimi tõlgib “33 vahega saal”, on Kyōto vaatamisväärsus, mis on kuulus oma 1001 Kannoni jumala kuju poolest. Saal, mis on Jaapani pikim puitehitis, on koduks neile kujukestele, kus keskel seisab massiivne Kannoni kuju, mida ümbritsevad reas väiksemad kujud.
Iga kuju on unikaalne, kujutades Kannoni erinevaid ilminguid. Need kujud on meistriteosed, mis näitavad Jaapani skulptuuri kõrgpunkti. Sanjūsangen-dō on koht, kus külastajad saavad kogeda Jaapani religioosset kunsti ja vaimset sügavust. Lisaks kujukestele on tempel ka koduks aastasele vibulaskmise võistlusele, mis toimub iga jaanuar.
12. To-ji tempel
To-ji tempel, tuntud ka kui Kyō-ō-gokoku-ji, “Pealinna kaitse tempel”, on kuulus oma viiekorruselise pagooda poolest, mis on Kyōto kõrgeim.
Algselt ehitatud keiser Kammu poolt 794. aastal, oli see tempel mõeldud linna kaitseks kurjade vaimude eest. To-ji tempel on Shingon budismi keskus Jaapanis ja selle asutaja, Kūkai, on maetud siia. Tempel on koduks mitmetele aardele, sealhulgas vanadele skulptuuridele ja maalingutele.
Külastajad saavad jalutada mööda selle ajaloolise templi territooriumi, imetleda selle arhitektuuri ja tunnetada selle rahulikku õhkkonda.
Kokkuvõtteks
Kyōto pakub külastajatele haruldast võimalust sukelduda sügavale Jaapani kultuuri ja ajalukku.
Alates ajaloolistest templitest kuni maaliliste parkideni on Kyōto vaatamisväärsused tõeline tunnistus selle rahva pühendumusest traditsioonidele, kunstile ja vaimsusele. Iga paik, olgu see siis vaikne tempel või vilgas park, jutustab loo, mis ootab avastamist.
Kyōto on linn, mis ei lase kunagi unustada Jaapani rikast pärandit, samas kutsudes üles avastama selle maa lõputuid imesid.