Mida teha napolis

Mida teha Napolis?

Napoli, mis asub varjuselja all Vesuuvi vulkaani kõrval, pakub palju enamat kui vaid pitsat ja pastat. See on linn, kus ajalugu, kultuur ja traditsioonid sulanduvad Vahemere soojadesse tuultesse, luues meeldejääva atmosfääri, mida on raske sõnadega kirjeldada. 

Loomulikult on Napoli ka koht, kus igal nurgal ja pöördel avastate uue vaatamisväärsuse, mis jutustab loo linnast, mis on olnud tsivilisatsioonide sulatusahjuks juba sajandeid. 

Käesolevas artiklis sukeldume sügavamale Napoli peidetud aaretesse, jagades teiega kõige põnevamaid tegevusii Napolis, mis ootavad teid selles ajaloolises Itaalia nurgas.

1. Külasta Napoli ajaloomuuseumi

Napoli Ajaloomuuseum, asudes linna südames, on tõeline aardekamber neile, kes soovivad mõista selle iidse linna rikkalikku pärandit. Muuseum katab ajavahemikku alates esimestest asustustest kuni kaasaegse ajani, pakkudes külastajale võimalust süveneda Napoli mitmekesistesse ajalooperioodidesse. 

Tähelepanuväärsete eksponaatide seas on arheoloogilised leiud, kunstiteosed ja ajaloolised dokumentatsioonid. Iga saal avab ukse erinevasse ajastusse, kus Napoli oli oluliseks keskuseks kunstis, poliitikas ja kultuuris. Võite imetleda kauneid mosaiike, vanu relvi, skulptuure ja palju muud. 

Muuseumis veedetud aeg on nagu reis läbi ajaloo, mis aitab paremini mõista linna, mis on olnud oluline tsivilisatsioonide sulatusahi sajandeid.


Mida teha napolis

2. Avasta Napoli allilma

Napoli allilma on peidetud maailm, mis asub otse linna südame all. See koosneb keerukatest tunnelitest, koobastest ja ruumidest, mis ulatuvad tagasi tuhandeid aastaid. Napoli allilma ajalugu on sama mitmekesine kui linn ise, alates rooma ajastu akveduktisüsteemidest kuni varjupaikadeni Teise maailmasõja ajal. 

Külastades seda salapärast paika, saate avastada iidseid katakombe, kus Napoli esivanemad maeti, rooma teatrid, mis olid kunagi linna kultuurikeskuseks, ja palju muud. Guided tuurid viivad teid sügavale Napoli südamesse, pakkudes haruldast võimalust näha linna allilma saladusi. See on koht, kus ajalugu, legendid ja müstika kõik kohtuvad, pakkudes unustamatut kogemust kõigile ajaloo- ja seiklusjanulistele.

3. Imetle kunsti Capodimonte muuseumis

Capodimonte Muuseum on üks Napoli suurimaid ja kõige muljetavaldavamaid kunstimuuseume. Asudes kunagises kuninglikus residentsis, kõrgub see muuseum mäenõlval ja pakub imelist vaadet Napolile. Aga tõeline ilu peitub sees. Muuseumis on esindatud Euroopa kunsti tippteosed, alates renessansist kuni modernismini. Siin saab imetleda selliste suurte meistrite töid nagu Caravaggio, Rafael, Tizian ja El Greco.

Kunsti entusiastid saavad tunda rõõmu hoolikalt valitud kogudest, mis räägivad lugusid erinevatest ajastutest ja stiilidest. Capodimonte on koht, kus saab tunnetada kunsti võimu ja ilu, mis on läbi sajandite inimkonda inspireerinud. Siin võib kogeda nii ajalooliste maalide kui ka skulptuuride maagiat, mis peegeldavad kunstnike nägemust maailmast. Kõndides selle muuseumi saalides, tunnete, kuidas kunst räägib teiega, avades uksi erinevatesse maailmadesse ja ajastutesse.

Mida teha napolis

4. Söö autentset Napoli pitsat

Napoli on pitsa sünnikoht ja see on koht, kus saate proovida kõige autentsemat versiooni sellest maailmakuulsast roogast. Tõeline Napoli pitsa eristub oma õhukese, kuid elastse põhja, lihtsate, kuid kvaliteetsete koostisosade ja traditsioonilise valmistamisviisi poolest.

Kui jõuate Napoli pitsakohvikusse, soovitame proovida klassikalist “Margheritat”, mis on kaetud tomatikastme, mozzarella, värskete basiiliku lehtede ja oliiviõliga. Küpsetatud traditsioonilises puiduahjus, mille temperatuur ulatub mitme sajani kraadi, saavutab pitsa täiusliku krõbeda ja samal ajal elastse tekstuuri.

Selle lihtsuse taga peitub aga tõeline kunst. Kvaliteetsed koostisosad ja traditsiooniline valmistamisviis annavad tulemuseks maitseelamuse, mida on raske sõnadesse panna. Söödes autentset Napoli pitsat, osalete osana kohalikus ajaloos ja kultuuris, mis on antud edasi põlvest põlve. See on palju enamat kui lihtsalt toit – see on traditsioon, kultuur ja ajalugu, kõik ühes suutäies.

 5. Jaluta Vana Turgude ja Kitsaste Tänavate Vahel

Napoli on tuntud oma elava atmosfääri ja ajaloolise võlu poolest, mida saab kõige paremini tunda jalutades mööda selle vanu turge ja kitsaid tänavaid. Kujutage ette kõndimist läbi ajaloolise linnaosa, kus kõikjal enda ümber näete ajastute muutuste jälgi. Kitsaste tänavate kivisillutis viib teid aeg-ajalt ootamatutele platsidele, kus kohalikud kaupmehed pakuvad värsket kraami – oliive, juuste, käsitsi valmistatud suveniire ja palju muud.

Vana turgude elavus on eriti tuntav varahommikuti, kui kohalikud tulevad oma päevaseid oste tegema. Võite kuulda kaupmeeste hüüdeid, naeru ja tüüpilist Itaalia juttu. See on otsekui samm tagasi ajas, kus saab tunda tõelise Napoli hinge ja kogeda linna kohaliku elu rütmi.

6. Külasta Sansevero Kabelit ja Kristalliseerunud Anatoomiat

Sansevero Kabel, asudes Napoli ajaloolises keskuses, on tõeline kunsti ja arhitektuuri meistriteos. See sisaldab mõningaid kõige muljetavaldavamaid skulptuure, mida Itaalia on näinud, sealhulgas kuulsa “Veiled Christ” – marmorskulptuuri, mis näitab Kristust läbipaistva looriga, milles iga detail on nii realistlikult kujutatud, et see näib olevat elus.

Veelgi intrigeerivam on kabeli allkorrus, kus asub “Kristalliseerunud Anatoomia” – kaks inimkeha, mille veresooned on kujutatud erakordse detailiga. Need kunstiteosed on loonud Giuseppe Salerno ja nad on tõeliselt ainulaadsed. Paljud on spekuleerinud, kuidas need loodi, ja need on andnud tõuke mitmetele legendidele ja müütidele. Sansevero Kabel pakub haruldast kombinatsiooni religioossest pühendumisest, kunstilisest meisterlikkusest ja meditsiinilisest uudishimust, muutes selle kohustuslikuks külastuspaigaks Napoli reisi ajal.

Mida teha Napolis

7. Tee Päevareis Pompei Varemetesse

Pompei, mis asub Napoli lõunaosas, on üks maailma kuulsamaid arheoloogilisi paiku. Kunagi rikka ja elava rooma linna koduks, hävis Pompei aastal 79 pKr, kui Vesuuvi vulkaan purskas, mattes linna tuha ja vulkaanilise kivimi alla. See katastrooflik sündmus säilitas aga ka Pompei elu just sellisena, nagu see oli tol saatuslikul päeval.

Päevareis Pompei varemetesse annab teile võimaluse astuda otse ajas tagasi. Tänavad, majad, templid ja isegi mõned inimeste jäänused on hämmastavalt hästi säilinud. Jalutades mööda vanu teid, võite ette kujutada, kuidas elu siin kunagi oli – kaupmehed müümas kaupu, lapsed mängimas ja käsitöölised töötamas. Informatsioonitahvlid ja audiogiidi jutustused annavad lisa konteksti ja aitavad ajaloolistel hetkedel ellu tulla.

8. Naudi Vaateid Castel dell’Ovo’st

Castel dell’Ovo, mis tähendab “Muna Kindlust”, on Napoli lahe ääres seisva saare peal ehitatud ajalooline kindlus. Selle nimi tuleneb legendist, mille kohaselt asetati maagiline muna kindluse alustalade alla, tagamaks linna heaolu.

Kindluse ajalugu ulatub tagasi rooma ajastusse ja see on olnud tunnistajaks mitmetele ajaloolistele sündmustele Napoli ajaloos. Kuid lisaks selle ajaloolisele väärtusele on Castel dell’Ovo ka üks parimaid kohti Napoli ja selle imelise lahe vaadete nautimiseks. Kõndides mööda kindluse müüre, avaneb teile maagiline panoraam, mis haarab endasse nii linna enda, selle kaunid mäed kui ka Vahemere säravad sinised veed. 

Päikeseloojangul muutub vaade eriti maagiliseks, kui päike langeb mere taha, värvides taeva ja vee soojadesse toonidesse. Castel dell’Ovo ei paku mitte ainult ajaloolist õppetundi, vaid ka võimalust kogeda Napoli lummavat ilu.

Mida teha Napolis

9. Uuri Napoli Katedraali Imetlusväärset Arhitektuuri

Napoli Katedraal, tuntud ka kui Duomo di San Gennaro, on Napoli vaimne süda ja arhitektuurne meistriteos. See imposantne hoone ehitati algselt 13. sajandil ja on olnud ajaloo jooksul mitmete renoveerimiste ja ümberehituste objektiks, mille tulemusena on säilinud erinevate ajastute kunstilised jäljed.

Katedraali välisilme köidab pilku oma gooti ja barokkstiilis elementidega, samas kui sisekujundus on eriti silmapaistev oma rikkalike freskode, marmorist detailide ja kunstiteoste poolest. Üks eripära on San Gennaro kabel, mis on pühendatud Napoli kaitsepühakule. Kabelis säilitatakse kahte vereampulli, mis, nagu legend räägib, muutuvad vedelaks kaks korda aastas, pakkudes imelist vaatepilti.

Katedraali külastamine on palverännak ajaloolisse ja vaimsesse maailma, kus kunst ja religioon ühinevad, et jutustada Napoli lugu. Arhitektuurihuvilised, ajaloolased ja otsijad leidvad kõik siit midagi erakordset.

10. Mine Ostureisile Via Toledo’l

Via Toledo, üks Napoli peamisi ja vanimaid tänavaid, on kahtlemata üks parimaid kohti linna autentse ostukogemuse jaoks. Sellel pikal ja sirgel tänaval leidub midagi igale maitsele: suured rahvusvahelised poeketid, väikesed pereettevõtete butiigid, käsitööpoodid ja palju muud.

Ostlemine Via Toledo’l ei tähenda ainult kaupade ostmist, vaid ka Napoli pulbitseva elu nautimist. Tänavakohvikud ja gelato-letid pakuvad pausi jalutuskäigule, võimaldades külastajatel proovida kohalikke maiuseid. Ärge unustage külastada ka traditsioonilisi toidupoode, kus pakutakse värsket pastat, juuste, mereande ja teisi Napoli delikatesse.

Lisaks kauplustele ja kohvikutele on Via Toledo’l ka palju ajaloolisi ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Galleria Umberto I, imposantne 19. sajandi galerii. Ükskõik, kas otsite täiuslikku kingitust, soovite täiendada oma garderoobi või lihtsalt nautida atmosfääri, on Via Toledo ideaalne koht osturetkeks Napoli südames.

11. Külasta Kuninglikku Paleed Napoli’s (Palazzo Reale)

Keset Napoli ajaloolist keskust seisab suursugune Palazzo Reale, mis on aastate jooksul olnud Hispaania aadlike, Bourboni monarhide ja Itaalia kuningate koduks. Selle kuningliku palee ajalugu kajastub selle kunstilises ja arhitektuurilises rikkuses, andes tunnistust ajastutest, mis on selle marmortreppide ja kuldsete saalide kaudu kulgenud.

Astudes sisse, viib Palazzo Reale teid reisile läbi aja. Iga saal ja ruum kajastab erinevat ajastut ja stiili, alates renessansist kuni barokkini. Seinte kaunistavad lõuendid ja freskod kujutavad ajaloolisi sündmusi ja kuningliku perekonna portreesid. Eriti muljetavaldav on truuduse saal oma maalitud laega ja suursuguste skulptuuridega.

Kuid lisaks siseruumidele ei tohi unustada ka palee välisilmet. Selle fassaad on ehe näide itaalia barokkarhitektuurist, samas kui aedadest avanevad kaunid vaated Napoli lahele. Kuninglik palee on mitte ainult arhitektuuri ja kunsti aare, vaid ka tunnistaja Napoli linnale olulistest ajaloolistest hetkedest.

Mida teha napolis

12. Proovi Kohalikke Maiuseid nagu Sfogliatella ja Baba

Napoli on tuntud oma kulinaarsete meistriteoste poolest ja eriti armastatud on linna traditsioonilised magustoidud. Üks selline maius on sfogliatella, krõbe ja kihilise taignaga kondiitritoode, mis on täidetud rikkaliku ricotta juustu, suhkru ja tsitruseliste seguga. Sellel on ainulaadne kujundus, mis meenutab õhukesi lehti või kihte, mis annavad magustoidule selle nime. Kuuma espresso kõrvale on sfogliatella tõeline nauding.

Teine traditsiooniline maius on baba, rikkalikult rummis leotatud kook, millel on iseloomulik koonusekujuline välimus. Selle kergelt elastne tekstuur ja rikkalik maitse teevad sellest ühe napolitanlaste lemmikust. Baba on tihti kaunistatud puuviljade, koore või šokolaadikastmega.

Nii sfogliatella kui ka baba on tõelised Napoli maitseelamused. Kui olete Napoli külastaja, ärge laske neil maitsetel endast mööda minna. Kogemus on nii autentne kui ka meeldivalt maitseküllane!

Kokkuvõtteks

Napoli on tõeline aare neile, kes otsivad autentset Itaalia kogemust. Kõndides selle linna tänavatel ja avastades selle erinevaid vaatamisväärsusi, saate osa Napoli hingest ja pärandist. Olgu selleks siis kuninglikud paleed, ajaloolised kirikud või kohalikud maiused – Napoli ootab teid, et jagada oma lugusid ja saladusi.

Scroll to Top