Millal minna Ahvenamaale?

Millal minna Ahvenamaale?

Ahvenamaa on nagu eraldi maailm – idülliline saarestik, kus aeg voolab aeglasemalt ja loodus maalib imelisi panoraame. See on paik, kus kohtuvad Skandinaavia kultuur, ajaloolised sadamad, kaunid rannad ja meri, mis ümbritseb igast küljest. 

Aga millal on kõige parem aeg Ahvenamaale reisida? Kas suvine kõrghooaeg, kui elu saarestikus keeb ja päike loojub alles keskööl? Või hoopis sügis, kui loodus muutub kuldseks ja rahvamassid on taandunud?

Õige ajastusega saad Ahvenamaalt täiesti erinevaid elamusi – kas nautida päikesepaistet ja purjetamist või avastada sügisesi metsaradu ning rahulikku talvevaikust. 

Selles artiklis süveneme Ahvenamaa kliimasse, toome välja parimad ja vähem soovitatavad reisikuud, vaatame üle hooajalised hinnad, festivalid ning jagame praktilisi näpunäiteid, et saaksid oma reisi planeerida just enda eelistuste järgi. Loe edasi ja avasta, millal on parim aeg Ahvenamaale minna!

Millal minna Ahvenamaale?

Ahvenamaa kliima

Ahvenamaa on unikaalne saarestik Läänemeres, mis kuulub Soomele, kuid omab laialdast autonoomiat. Oma asukoha tõttu pakub Ahvenamaa mõõdukat merelist kliimat, mida iseloomustavad pehmed talved ja jahedad suved. Kuna Ahvenamaa asub Rootsi ja Soome vahel, on selle kliima mitmes mõttes sarnane Lõuna-Soome ja Rootsi rannikualadega, kuid mere mõju teeb selle eriliseks.

  • Ahvenamaa kliimat mõjutavad peamiselt Läänemere hoovused ja tuulemustrid, mis hoiavad talved leebemana ja suved jahedamana võrreldes mandriosaga. 
  • Keskmised temperatuurid jäävad talvel umbes -2°C ja -6°C vahele, kuid harvadel juhtudel võib esineda ka krõbedamat külma. Mere lähedus tähendab, et lumi ei püsi maas väga kaua ning jääkatet esineb vähem kui Soome mandriosas. Kui Soome lõunaosas võivad järved külmuda mitmeks kuuks, siis Ahvenamaa saarte ümbruses võib jää olla õhem või sootuks puududa.
  • Kevad ja sügis on Ahvenamaal üleminekuperioodid, mil ilm on väga muutlik. Kevadel, märtsist maini, tõusevad päevased temperatuurid vaikselt, kuid ööd võivad jääda külmaks. Aprilli lõpuks on loodus tärkamas ning saarestik muutub elavaks. Sügis algab tavaliselt septembris, mil merevesi on veel suvekuudest soe ning temperatuurid püsivad üle 10°C. Oktoobris ja novembris hakkab ilm kiiresti jahenema ning tuuleiilid võivad olla tugevad.
  • Suvi on Ahvenamaal kõige meeldivam aeg, kuna temperatuurid jäävad tavaliselt 15-22°C vahele ning päikesepaistelisi päevi on rohkelt. Juuni lõpus ja juulis on päikeseloojang hiline ning valged ööd pakuvad ainulaadset kogemust, kuna hämarust jätkub vaid mõneks tunniks. Suvine vihmasadu on võimalik, kuid tavaliselt ei ole see pikaajaline ega tugev. Meretuul võib mõnikord jahedust juurde tuua, seega on soovitatav kanda kihilist riietust.
  • Kuna Ahvenamaa on mereline piirkond, on ilm sageli tuuline. Suvel toovad tuuled värskust, kuid talvel võivad need muuta ilma tunduvamalt külmemaks. Just merelise kliima tõttu on Ahvenamaa populaarne purjetajate, kajakisõitjate ja matkajate seas, kes hindavad mõõdukaid temperatuure ja looduskauneid vaateid.
Millal minna Ahvenamaale?

Parim aeg Ahvenamaale reisimiseks

Ahvenamaa on suurepärane reisisihtkoht, kuid millal on kõige parem aeg seda saarestikku külastada? Vastus sõltub sellest, mida sa reisilt ootad – kas soovid nautida suviseid aktiivseid tegevusi, rahulikku loodust või hoopis kultuuriüritusi.

Ahvenamaa pakub igal aastaajal midagi erilist, kuid reisi planeerimisel on oluline arvestada kliima, turismihooaja, sündmuste ning teenuste kättesaadavusega.

  • Suvi (juuni – august): Kui soovid kogeda Ahvenamaad selle täies hiilguses, siis on suvi vaieldamatult parim aeg. Juunist augustini on temperatuurid kõige soojemad, keskmiselt 15–22°C, ning päevad on pikad ja valged. Päike loojub hilja ning täielikku pimedust on vaid paar tundi. See teeb suve suurepäraseks ajaks välitegevusteks nagu matkamine, rattasõit, purjetamine, kajakisõit ning kalastamine. Lisaks looduskaunitele vaadetele ja mõõdukale suveilmale on suveperioodil avatud kõik turismiga seotud teenused, sealhulgas restoranid, kohvikud ja muuseumid, mis võivad madalhooajal olla suletud või piiratud tööajaga. 
  • Kevad (aprill – mai): Kui eelistad vaiksemat ja rahulikumat reisi, võib kevad olla ideaalne aeg Ahvenamaale minekuks. Aprillis ja mais hakkab loodus ärkama – puud lähevad lehte, metsades ja niitudel hakkavad õitsema esimesed kevadlilled ning linnud saabuvad tagasi pesitsema. Turiste on veel vähe ning saarestik on võrratult rahulik. Kevad sobib suurepäraselt matkamiseks ja rattasõiduks, kuna temperatuurid on jahedamad, kuid meeldivalt värsked (5–15°C). Samuti on see hea aeg linnuvaatluseks, kuna Ahvenamaa asub paljude rändlindude teekonnal. 
  • Sügis (september – oktoober): Sügis on Ahvenamaal üks kaunimaid aegu, eriti septembris ja oktoobri alguses. Soojad suvepäevad hakkavad tasapisi taanduma, kuid temperatuurid püsivad veel mõõdukad (10–15°C). Loodus pakub silmapaistvaid sügisvärve, mistõttu on matkad ja rattaretked eriti nauditavad. Sügis sobib hästi neile, kes otsivad rahulikku ja maalilist puhkust. Peale suvehooaja lõppu muutub Ahvenamaa oluliselt vaiksemaks ning hinnad langevad. Lisaks on sügis ideaalne aeg marjade ja seente korjamiseks, mis on paljude kohalike seas populaarne tegevus.
  • Talv (november – märts): Kuigi Ahvenamaa on talvel kaunis, ei ole see enamikule reisijatele kõige sobivam aeg. Talvekuud on saarestikus vaiksed, sest turismihooaeg on lõppenud ja paljud teenused suletud. Samuti on ilm jahe ja niiske – temperatuurid jäävad vahemikku -2°C kuni -6°C, kuid meretuuled muudavad külma tunduvamalt karmimaks. Talvel võib Ahvenamaale minna, kui otsid täielikku rahu ja vaikust või soovid talvist loodust nautida. Samuti võib jääolude korral ette tulla võimalus uisutamiseks või kalapüügiks, kuid selleks tuleb eelnevalt uurida jääohutust. Peamine miinus on siiski see, et talvel on päevad lühikesed, ilm sageli hall ja tuuline ning enamik vaatamisväärsusi ja ettevõtteid suletud.
Millal minna Ahvenamaale?

Mis kuudel tasuks Ahvenamaale minekut vältida?

Kuigi Ahvenamaa on kaunis ja omanäoline sihtkoht igal aastaajal, on siiski teatud perioode, mil reisimine võib olla vähem nauditav. Põhjused võivad olla seotud ilmastikutingimustega, piiratud teenustega või lihtsalt sellega, et saarestik ei paku samal tasemel elamusi nagu muudel hooaegadel.

  • November – veebruar: Kõige vähem meeldivamad kuud Ahvenamaale reisimiseks on novemberist veebruarini. See on Ahvenamaa kõige pimedam ja külmem aeg, mil päevavalgust on vähe, ilm on sageli hall ning tuuled võivad muuta ilma veelgi ebameeldivamaks. Talvisel ajal on päevavalgust vaid mõned tunnid päevas, eriti detsembris ja jaanuaris. See tähendab, et isegi kui tahaksid saarestiku loodust avastada, pead seda tegema piiratud ajal. Kuigi Ahvenamaal ei ole nii krõbedat külma kui Soome mandriosas, on tuulekülm ja niiskus väga ebameeldivad. Isegi kui termomeeter näitab -2°C kuni -6°C, võib tunne olla palju külmem. Suur osa turismiga seotud ettevõtetest on talvekuudel suletud. Samuti on praami- ja laevaliiklus hõredam, mis võib reisiplaane keerulisemaks muuta. Paljud suvised ja sügisesed tegevused, nagu matkamine, rattasõit ja veespordialad, ei ole talvel mõistlikud või isegi võimalikud. Talvel võib küll esineda lund ja jääd, kuid jääolud ei ole alati piisavalt stabiilsed uisutamiseks või jääpüügiks.
  • Märts – aprill: Kuigi kevad võib tunduda hea aeg reisimiseks, on märts ja aprill üleminekuperioodid, mil ilm on endiselt ebastabiilne ja saarestik alles ärkab talveunest. Märtsis võib esineda nii lume- ja lörtsisadu kui ka vihma, mistõttu võib loodus olla hall, märg ja porine. Aprillis hakkab ilm soojenema, kuid ööd võivad olla veel külmad ning merevesi jääkülm. Kui talvel võib mõnel aastal jää olla piisavalt paks, et uisutada või jääpüüki harrastada, siis märtsis ja aprillis on jää hakanud sulama ja muutub ohtlikuks. Veeteed võivad olla osaliselt jääkattega, mistõttu võivad laevade sõidugraafikud olla häiritud. Kuigi kevad algab ametlikult märtsis, ei ole Ahvenamaa turismihooaeg veel alanud. Paljud hotellid, restoranid ja muuseumid hakkavad hooajaks valmistuma alles mai lõpus või juunis.
  • Oktoober:  Kuigi september on veel ilus sügiskuu, muutub ilm oktoobris kiiresti halliks, niiskeks ja jahedaks. Oktoober on üks vihmaseimaid kuid Ahvenamaal. Kuigi temperatuurid püsivad veel plusspoolel, võib tugev tuul ja vihm muuta väljas viibimise ebameeldivaks. Kui septembris on Ahvenamaa täis kuldseid ja punakaid sügisvärve, siis oktoobris hakkavad puud juba raagus olema ning maastik muutub halliks ja tuuliseks. Paljud turismiettevõtted, mis olid avatud suve ja varasügise jooksul, sulgevad oma uksed. See tähendab, et restoranide, kohvikute ja majutuse valik võib olla piiratud.
Millal minna Ahvenamaale?

Festivalid ja muud sündmused

Ahvenamaa, kuigi väike ja rahulik saarestik, pakub aastaringselt mitmeid huvitavaid festivale ja sündmusi, mis peegeldavad kohalikku kultuuri, ajalugu ja loodust. Kui plaanid reisi Ahvenamaale, võib mõne suurema ürituse ajastamine lisada elamusele erilise mõõtme. Siin on ülevaade olulisematest festivalidest ja sündmustest, mida tasub saarestikus külastada.

  • Ahvenamaa Merepäevad (Ålands Sjödagar) –  Ahvenamaa on tihedalt seotud mere ja laevandusega ning Merepäevad on üks olulisemaid üritusi, mis seda pärandit tähistab. Festival toimub juuli keskel Mariehamni sadamas ja kestab mitu päeva. Külastajad saavad tutvuda vanade purjelaevadega, osaleda mereteemalistes töötubades ning nautida elavat muusikat ja kohalikku toitu. Üritusel on ka käsitööturg, kus müüakse kohalikult valmistatud mereteemalisi esemeid ja suveniire. Festival pakub võimalust kogeda Ahvenamaa merelist kultuuri ja ajalugu vahetult, olles ideaalne nii peredele kui ka ajaloohuvilistele.
  • Rockoff Festival – Rockoff on Ahvenamaa suurim muusikafestival, mis toob saarestikku rahvusvahelisi ja Skandinaavia artiste. Festival toimub juuli lõpus Mariehamni keskväljakul ja kestab umbes nädala. Rockoff on eriti populaarne noorte ja muusikasõprade seas, pakkudes laia valikut muusikastiile – rokk, pop, elektroonika ja palju muud. Piletitega festival on Ahvenamaa suve tipphetk, mis tõmbab kohale nii kohalikke kui ka turiste. Kui planeerid reisi sel perioodil, tasub kindlasti majutus varakult broneerida, kuna nõudlus on suur.
  • Skördefest – Skördefest ehk Ahvenamaa Saagikoristuspüha on sügisene toidu- ja käsitööfestival, mis toimub septembri lõpus. Selle raames avavad kohalikud talud, käsitöölised ja väiketootjad oma uksed külastajatele, pakkudes värskeid tooteid ja Ahvenamaa traditsioonilisi roogasid. Festival on ideaalne võimalus maitsta kohalikku talutoitu, osta käsitööd ja nautida sügiseselt värvilist Ahvenamaa maastikku. See on ka peresõbralik sündmus, kus lastele pakutakse tegevusi, nagu loomasõbralikud farmikülastused ja traktorite näitused.
  • Ahvenamaa Rattaralli (Tour de Åland) – Ahvenamaa on ideaalne rattasõidu sihtkoht oma rahulike teede ja kaunite vaadetega. Tour de Åland on iga-aastane jalgrattavõistlus, mis toob kokku nii professionaalsed kui ka hobisõitjad. Osalejad saavad valida erineva pikkusega marsruute, mis kulgevad läbi Ahvenamaa saarte, pakkudes võrratuid vaateid merele ja loodusele. Kui armastad aktiivset puhkust ja soovid Ahvenamaad avastada sportlikult, siis rattaralli on suurepärane sündmus, mis ühendab looduse, spordi ja kogukonna.
  • Kastelholmi Keskaja Päevad – Kastelholmi Keskaja Päevad viivad külastajad ajas tagasi Ahvenamaa rüütlite ja kuningate aega. Sündmus toimub juuni alguses Kastelholmi lossis ja selle ümbruses. Programmi kuuluvad keskaegsed turniirid, käsitööturg, ajaloolised etendused ja meelelahutus. Festival pakub lastele ja täiskasvanutele võimalust proovida keskaegseid tegevusi, nagu vibulaskmine ja mõõgavõitlus, ning nautida autentset keskaegset toitu. See on suurepärane pereüritus, kus saab õppida Ahvenamaa ajaloost läbi elava tegevuse.
  • Ahvenamaa Kultuurinädal (Ålands Kulturfestival) – Ahvenamaa Kultuurinädal on mitmekesine kultuuriüritus, mis hõlmab muusikat, teatrit, kunsti ja kirjandust. Festival toimub augusti alguses ja toob kokku kohalikke ning rahvusvahelisi kunstnikke. Ürituste hulka kuuluvad kontserdid, näitused, kirjandusõhtud ja ajaloolised jalutuskäigud. See on suurepärane võimalus avastada Ahvenamaa kultuuri sügavamalt ning nautida inspireerivat atmosfääri.
  • Lucia Päev – Lucia Päev on tähtis püha nii Ahvenamaal kui ka teistes Skandinaavia riikides. See toimub igal aastal 13. detsembril ning sümboliseerib valguse võitu pimeduse üle. Mariehamnis toimub traditsiooniline Lucia rongkäik, kus noored tüdrukud kannavad valgeid kleite ja Lucia-krooniga juhtfiguur kannab küünlaid. Üritusega kaasnevad jõululaulud, küünlavalgus ja soe kogukonnatunne. See on suurepärane viis kogeda Ahvenamaa talvist kultuuri ja traditsioone.
Millal minna Ahvenamaale?

Hooajalised kulud ja hinnad

Ahvenamaa hinnatase sõltub aastaajast, kuna turismi kõrghooajal on teenused ja majutus kallimad, samas kui madalhooajal võib leida soodsamaid hindu. Reisieelarve planeerimisel tasub arvestada hooajalisi kõikumisi majutuse, transpordi, toidu ning tegevuste osas.

  • Majutuse hinnad – Majutus on üks suurimaid kulutusi Ahvenamaale reisimisel, kuid hinnad varieeruvad sõltuvalt hooajast. Kõrghooajal (juuni – august) on Ahvenamaa turismi kõrgaeg ning hotellide, külalistemajade ja Airbnb hinnad tipptasemel. Madalhooajal (september – mai) langevad majutushinnad kuni 30-50% võrreldes suvega. Siiski tuleb arvestada, et paljud suvekülastajatele suunatud majutuskohad, nagu suvilad ja kämpingud, võivad olla suletud.
  • Transport ja praamipiletid – Ahvenamaale jõudmiseks tuleb kasutada kas laeva, praami või lennukit, kuid hinnad sõltuvad hooajast ja broneerimisajast. Rootsist ja Soomest tulevate parvlaevade piletid maksavad kõrghooajal rohkem, eriti nädalavahetustel. Madalhooajal võib leida piletihindu 20-30% soodsamalt. Ahvenamaa enamik saartevahelisi praame on kas tasuta või väga soodsad (1–10 € jalakäijale, 20–40 € autole). Mariehamni lennujaama saab lennata Helsingist ja Stockholmist. Piletihinnad varieeruvad hooajaliselt, olles suvel muidugi kallimad (alates 100 € üks suund).
  • Toit ja restoranid – Toidu ja söögikohtade hinnad Ahvenamaal on võrreldavad Soome ja Rootsi hindadega, olles pigem kallimad kui Eestis. Kui soovid kulusid vähendada, on kõige mõistlikum ise kokata ning osta toiduaineid kohalikest supermarketitest (S-Market, K-Supermarket, Sparhallen). 
  • Tegevused ja vaatamisväärsused – Paljud Ahvenamaa vaatamisväärsused on tasuta või taskukohased, kuid mõnedel on hooajalised hinnakõikumised.  Ahvenamaal kehtib eraldiseisev kalastusluba, kuna see ei kuulu Soome üldise kalastusloa alla. Kalastusluba ühe piirkonna jaoks maksab 5–15 € päev või 25–50 € nädal.

Ahvenamaa ei ole kõige odavam sihtkoht, kuid õige planeerimisega saab kulusid hallata ja nautida seda ainulaadset saarestikku ka väiksema eelarvega.

Millal minna Ahvenamaale?

Mida Ahvenamaal näha ja teha?

Ahvenamaa on unikaalne sihtkoht, mis ühendab kauni looduse, ajaloolised vaatamisväärsused ja mitmekesised vabaajategevused. Kuigi saarestik on väike, pakub see hulgaliselt avastamisväärset nii ajaloohuvilistele, loodusearmastajatele kui ka aktiivse puhkuse fännidele. Siin on ülevaade parimatest kohtadest ja tegevustest, mida Ahvenamaal tasub kogeda.

  • Ahvenamaa pealinn Mariehamn – Mariehamn, Ahvenamaa peamine linn ja sadamakeskus, on ideaalne koht, kust alustada oma avastusretke. Kuigi see on väike linn, leidub siin mitmeid huvitavaid paiku ja tegevusi. Ühes piirkonna kuulsamais muuseumis, Ahvenamaa Meremuuseum, saad tutvuda Ahvenamaa merendusajalooga, sealhulgas vanade laevade ja piraadilugudega. Muuseumi kõrval asub ka Pommern, neljamastiline purjelaev, mis on pärit 20. sajandi algusest ning mis on säilinud täies hiilguses. Lisaks tasub avastada Mariehamni jalutustänavaid ja kohvikuid. 
  • Kastelholmi loss – Kastelholmi loss on üks Ahvenamaa tuntuimaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. See 14. sajandil rajatud loss on seotud Rootsi ja Ahvenamaa ajalooga ning kunagi peatus siin ka kuulus Rootsi kuningas Gustav Vasa. Läheduses asub ka Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseum, mis annab aimu, milline nägi välja Ahvenamaa külaelu 19. sajandil. See on eriti huvitav koht suvel, kui siin toimuvad ajaloolised etendused ja töötoad.
  • Naudi Ahvenamaa loodust – Ahvenamaa on ideaalne koht matkamiseks ja rattasõiduks, kuna saarestikku katavad rahulikud teed ja maalilised loodusrajad. Üks populaarsemaid loodusmatkaradu on Järsö matkarada, kust avaneb kaunis vaade saarestikule. Kõrgeim punkt Ahvenamaal on Getabergen, kus saad nautida panoraamvaadet üle saarestiku. Seal asuvad ka ronimiskohad ja matkarajad. Saarestikku peetakse ka jalgratturite paradiisiks. Tänu hästi hooldatud teedele ja mõõdukale liiklusele saab rattaga hõlpsasti avastada väikeseid kalurikülasid, merevaatega teid ja kauneid randu.
  • Külastage Eckerö saart ja kauneid randu – Eckerö on Ahvenamaa läänepoolseim saar, mis on populaarne oma randade ja looduskaunite vaadete poolest. Eckerö saarel on ajalooline hoone, Eckerö Posti- ja Tollimaja, mis oli kunagi Rootsi ja Vene impeeriumi vahelise postiliini osa. Täna on seal kunstigaleriid ja muuseum. Eckerö on tuntud ka kui üks parimaid kalastamiskohti Ahvenamaal. Lisaks tasub külastada ka Ahvenamaa ilusaimat randa, Degersandi rand, kus saab nautida liivaranda ja sooja merevett suvel.
  • Proovi kohalikku toitu ja mereande – Ahvenamaa on kuulus oma kohaliku toidukultuuri poolest. Reisijatel soovitatakse kindlasti proovida Ahvenamaa pannkooki (Ålandspannkaka), see on traditsiooniline mandlijahu ja kardemoniga maitsestatud pannkook, mida serveeritakse moosi ja vahukoorega. Kindlasti tasub proovida ka kohalikku kala – värsket ahvenat, siiga ja lõhet pakutakse mitmetes restoranides, näiteks Nautical ja Smakbyn. Saarestikus kasvatatakse ka palju õunu ja toodetakse maitsvaid käsitöösiidreid, mida saab proovida näiteks Stallhageni pruulikojas.
  • Avasta Ahvenamaa väikesaari – Ahvenamaa koosneb rohkem kui 6700 saarest, millest paljud on asustatud ja pakuvad ainulaadset looduskogemust. Kumlinge ja Brändö saared on ideaalsed vaikseks puhkuseks ja loodusretkedeks. Kökar saar on tuntud oma ajalooliste kabelite, vanade viikingiaegsete varemete ja kaunite matkaradade poolest. Vårdö saar – kaunis paik, kuhu viib sild ja tasuta praam, pakkudes maalilisi vaateid ja traditsioonilisi kalurikülasid.

Ahvenamaa ei ole suur, kuid pakub reisijatele unustamatuid kogemusi – ükskõik, kas otsid seiklust, rahu või kultuurielamusi, leiab igaüks endale midagi.

Millal minna Ahvenamaale?

Mida peaks veel Ahvenamaale minnes teadma?

Ahvenamaa on unikaalne sihtkoht oma ajaloo, autonoomia ja geograafilise eripära poolest. Kuigi see kuulub ametlikult Soome koosseisu, on saarestikul eristaatus, mis mõjutab ka reisimist ja kohalikke seadusi. Enne Ahvenamaale minekut tasub teada mitmeid praktilisi aspekte, mis võivad muuta sinu reisi sujuvamaks ja meeldivamaks.

  • Ahvenamaa autonoomia ja keel – Kuigi Ahvenamaa kuulub Soomele, on see autonoomne piirkond, millel on oma parlament ja eraldi seadused. Samuti ei kehti siin kõik Soome seadused, näiteks Ahvenamaa ei kuulu Euroopa Liidu tolliliitu, mis võib mõjutada kaupade ja alkoholi ostmist. Ahvenamaa ametlik keel on rootsi keel, mitte soome keel. See tähendab, et kohalikud sildid, menüüd ja ametlik info on valdavalt rootsi keeles. Kuigi enamik elanikke räägib ka soome ja inglise keelt, on kõige levinum suhtluskeel just rootsi keel. Kui oskad natukenegi rootsi keelt, võid saada kohalikelt positiivsema vastuvõtu.
  • Raha ja maksmine – Ahvenamaal kasutatakse eurot (€), kuna see on osa Soomest. Samas on oluline teada, et kuigi kaardimaksed on laialt levinud, võib väiksemates kohtades, näiteks väikesaartel, olla sularaha vajalik. Peaaegu kõik kohad aktsepteerivad VISA ja Mastercardi, kuid kasulik on võtta kaasa ka sularaha, eriti kui plaanid külastada väiksemaid külasid või kohalikke turge.
  • Kuidas Ahvenamaale jõuda? – Ahvenamaa asukoht Soome ja Rootsi vahel tähendab, et peamine viis sinna jõudmiseks on kas parvlaev, lennuk või auto praamiga. Viking Line ja Tallink Silja pakuvad regulaarseid ühendusi Helsingist ja Turu sadamast Mariehamni. Stockholmist ja Kapellskärist sõidavad mitmed laevad, sealhulgas Eckerö Line ja Viking Line. Helsingist saab lennata Mariehamni Finnairi kaudu (lend kestab umbes 40 minutit). Kui reisid autoga, saad kasutada saarestiku siseseid praame, mis ühendavad väiksemaid saari Mariehamniga.
  • Ahvenamaal liikumine – Kuigi Ahvenamaa on väike, võib erinevate vaatamisväärsuste vahel liikudes olla vajalik transport. Kui soovid külastada mitut saart ja kaugeid paiku, on auto parim valik. Teed on heas korras ja liiklus on rahulik. Ahvenamaa on ideaalne rattasõiduks tänu tasastele teedele ja vähesele liiklusele. Rattaid saab rentida Mariehamnist. Ahvenamaal on bussiliinid, kuid need ei ole väga tihedad. Kui plaanid liikuda ainult Mariehamni ja selle lähiümbruses, võib buss olla piisav. Väiksemate saarte vahel liiklemiseks on olemas tasuta ja tasulised praamid, mida tasub eelnevalt kontrollida.
  • Mobiilside ja internetiühendus – Ahvenamaa kuulub Soome mobiilivõrku, kuid kuna see ei ole osa EL-i tolliliidust, võivad rahvusvahelised andmesidehinnad olla kõrgemad. Kui kasutad Soome SIM-kaarti, siis andmeside ja kõned töötavad tavapäraselt. Kui kasutad Rootsi või mõne teise riigi SIM-kaarti, tasub kontrollida oma operaatori rändlustasusid. WiFi on saadaval hotellides, kohvikutes ja turismiinfopunktides, kuid väiksemates kohtades võib ühendus olla piiratud.
  • Ilm ja riietus – Ahvenamaa ilm on merele omaselt muutlik – suvel võib olla soe ja päikesepaisteline, kuid tuul võib temperatuuri kiiresti langetada. Kanna kihilist riietust, sest hommikuti võib olla jahedam, kuid päeval soe. Tuulekindel jope on soovitatav, eriti merel või rattaga liikudes. Kevade ja sügisel on temperatuurid jahedamad (5–15°C), seega on vaja soojemaid riideid ja vihmakindlat varustust. Kui reisid talvel, võta kaasa korralik talvejope, sest tuuled võivad muuta külmatunnet palju tugevamaks.
  • Tervishoid ja hädaabinumbrid – Kuigi Ahvenamaa on turvaline sihtkoht, on hea teada hädaabinumbreid ja tervishoiuteenuseid. Enne reisile minemist tasub teha endale Euroopa ravikindlustuskaart (EHIC), kui oled EL-i kodanik, saad tasuta või soodsama arstiabi. Peamine haigla asub Mariehamnis ning seal on olemas ka erakorralise meditsiini osakond. Hädaabinumbriks on 112, mis kehtib kogu Soomes ja Ahvenamaal.
  • Ahvenamaa maksuvabadus ja sisseostud – Ahvenamaa ei kuulu Euroopa Liidu käibemaksu- ja tollipiirkonda, mis tähendab, et turistidel on võimalik teha maksuvabu oste laevadel ja teatud poodides. Laevareisijad saavad maksuvabu oste teha Soome ja Rootsi vahet sõites. Alkoholi ja tubakatoodete ostmisel kehtivad tollipiirangud, mida tasub enne reisi uurida.

Kokkuvõtteks

Parim aeg Ahvenamaale reisimiseks on juuni kuni august, kui ilm on kõige soojem, päevad pikad ja kõik turismiteenused avatud. 

September sobib neile, kes eelistavad rahulikumat puhkust ja sügise värve. Talv ja varakevad (november – aprill) on madalhooaeg, mil ilm on jahedam ja paljud teenused suletud. 

Kui otsid aktiivset puhkust ja saarestiku tõelist ilu, siis suvekuud on kindlaim valik.

Scroll to Top