Helsingi vaatamisväärsused

Helsingi vaatamisväärsused – 12 kohustuslikku külastuskohta Soome pealinnas!

Helsingi, Soome pealinn ja suurim linn, on rohke kultuurilise mitmekesisuse ja ajaloolise sügavusega koht. Selle unikaalsed vaatamisväärsused kujutavad endast mitmekesist segu ajaloolisest arhitektuurist, kaasaegsest kunstist, looduslikest oaasidest ja põnevatest turukohtadest. 

Need helsingi vaatamisväärsused pakuvad igaühele midagi, olgu see siis ajaloo huviline, kunsti armastaja, looduse nautija või lihtsalt reisija, kes soovib saada autentset maitset Soome elust ja kultuurist. Selles artiklis räägime 12st olulisest Helsingi vaatamisväärsusest, mis peaksid olema iga külastaja reisikavas.

1. Suomenlinna 

Helsingi vaatamisväärsused

Tegemist on UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva kindlusega, mis koosneb mitmest saarest. Selle roll ajaloos ei ole vaid sõjaline – alates rajamisest 18. sajandil on see olnud varjupaik, kodu ja inspiratsiooniallikas kultuurile. Tänasel päeval võib Suomenlinna leida mitmeid muuseumeid, kunstigaleriisid ning isegi sukeldumiskooli.

 Ajaloo huvilised saavad avastada kindluse müüre ja tunnelite võrku, jalutades mööda sillutatud teid ja avastades unikaalseid vaateid. Kultuurihuvilistele pakub Suomenlinna teatrietendusi ning kunstinäitusi. Võib öelda, et Suomenlinna on justkui omaette väikelinn, mis toimib nii ajaloo, kultuuri kui ka looduse kohtumispunktina.

2. Senati väljak ja Helsingi katedraal

Senati väljak on Helsingi südameks, mida ümbritsevad tähtsamad valitsus- ja ülikoolihooned. Väljak on tuntud oma klassitsistliku arhitektuuri ja vaikse atmosfääri poolest, mis on oluliseks vastukaaluks linnasümfooniale. Väljaku domineerivaks elemendiks on aga Helsingi katedraal – lummava valge fassaadiga neoklassitsistlik kirik, mis kerkib kõrgemale kui ükski teine hoone läheduses. 

Katedraali elegantne arhitektuur ja selle asukoht Senati väljaku kõrgeimal kohal teevad sellest ühe linna kõige fotogeenilisema vaatamisväärsuse. Katedraali sees saavad külastajad nautida rahu ja vaikust, vaadates kõrguvaid sambaid ja hingematvalt ilusaid freskosid. Senati väljak ja Helsingi katedraal on kokku sulanud, moodustades sümbioosi, mis on samaaegselt nii ajalooliselt mõtestatud kui ka esteetiliselt meeldejääv.

3. Uspenski katedraal

Helsingi vaatamisväärsused

Uspenski katedraal – domineerib Helsingi linnapilti oma erakordse arhitektuuri ja silmapaistva asukoha tõttu Katajanokka poolsaarel. Katedraal on Põhja- ja Lääne-Euroopa suurim õigeusu kirik, mis on pühendatud Neitsi Maarja uinumisele. Katedraali punase telliskivi fassaad ja kullatud kuplid tekitavad võimas kontrasti Helsingi muidu tagasihoidlikule linnapildile. 

Seestpoolt ei jää katedraal alla oma välisele grandioossusele – rikkalikult kaunistatud ikoonostaas ja hulgaliselt ikoneid kujutavad ortodoksi usutraditsiooni sügavust ja ilu. Uspenski katedraal ei ole ainult religioosne pühamu, vaid ka sümboolne sild Soome ja Venemaa kultuurilise ajaloo vahel.

4. Soome rahvusmuuseum (Kansallismuseo)

Kansallismuseo – on asendamatu koht, et avastada ja mõista Soome ajaloo keerdkäike. Kansallismuseo hoone on ainulaadne segu keskaegsest kindlusest ja rahvusromantilisest arhitektuurist. Muuseum tutvustab Soome ajalugu kiviajast tänapäevani, hõlmates teemasid alates esimestest asukatest kuni iseseisva rahvusriigi sünnini. 

Muuseumis leidub ka erakordne kollektsioon münna ja muid hinnalisi esemeid, mis pakuvad ülevaadet Soome rahva ajaloost ja arengust. Interaktiivsed näitused ja töötoad pakuvad külastajatele võimaluse oma ajalooalaseid teadmisi laiendada. Kansallismuseo on Soome ajaloo ja kultuuri sümbol, mis kajastab riigi rikkalikku pärandit ja identiteeti.

5. Temppeliaukio kirik

Helsingi vaatamisväärsused

Kirik, mis on sõna otseses mõttes kivist välja raiutud, ei pruugi kõlada just tavalise pühakojana, kuid just seda Temppeliaukio kirik Helsingis on. See unikaalne struktuur, mis kaevati otse massiivsesse graniitkaljusse, pakub külastajatele midagi enamat kui lihtsalt religioosset elamust. See on omaette arhitektuuri- ja disainiime, millel on erakordne akustika, muutes selle populaarseks kontserdipaigaks. 

Kirikusse sisenedes märkate kohe graniidi, vaskkupli, klaasi ja betooni harmoonilist segunemist. Valgus särab läbi kupli, loob maagilise atmosfääri ja rõhutab kiriku looduslikku ilu. Temppeliaukio kirik on hämmastav näide sellest, kuidas arhitektuur ja loodus võivad koos töötada, luues ruumi, mis inspireerib nii vaimselt kui esteetiliselt.

6. Linnanmäki lõbustuspark

Kui soovite Helsingis veeta päeva täis põnevust ja seiklusi, siis on Linnanmäki lõbustuspark ideaalne koht. Alates selle asutamisest 1950. aastal on see pakkunud lõbu igas vanuses külastajatele. Park on tuntud oma nostalgilise atmosfääri, rohkete atraktsioonide ja huvitavate ürituste poolest. Siit leiate midagi igale maitsele – alates adrenaliinirohketest mägiradadest kuni rahulike karussellideni. Park on ka koduks Soome vanimale puust rulluisurajale, mis pakub sõitjatele põnevaid kõrguse ja kiiruse elamusi. 

Lisaks atraktsioonidele võõrustab park igal aastal erinevaid üritusi, sealhulgas kontserte, teatrit ja festivalide. Linnanmäki lõbustuspark on koht, kus lapsed ja täiskasvanud saavad avastada oma sisemise lapse ning nautida päeva täis lõbusaid ja põnevaid hetki.

7. Korkesaari loomaaed

Korkeasaari, tõlkes “Kõrge saar”, on loomaaed, mis on tuntud oma panuse eest liikide säilitamisel ja haridusprogrammidega. Asudes saarel, kuhu pääseb paadiga Helsingi kesklinnast, pakub see ainulaadset võimalust näha üle 150 erinevat liiki alates Arktika jäälõvidest kuni Aafrika kõrbegekonideni. 

Loomaaed on tuntud oma pühendumuse poolest loomade heaolule ja looduskaitsele. Erinevad alad on kujundatud võimalikult sarnaselt loomade loomuliku elupaigaga, et tagada nende mugavus ja heaolu. Korkeasaari loomaaed on ka aktiivne liikide säilitamise programmis, aidates kaasa paljude ohustatud liikide kaitsmisele. Lisaks on loomaaias põhjalik haridusprogramm, mis soodustab loodus- ja loomateadlikkust külastajate seas.

8. Sibeliuse monument

Helsingi vaatamisväärsused

Selle unikaalse, roostevabast terasest valmistatud kunstiteose lõi Eila Hiltunen auks ühele Soome armastatuimale heliloojale, Jean Sibelius’ele. Monument kujutab endast üle 600 toru, mis on grupeeritud nii, et need meenutavad lainetavat orgu või metsa – või mõned väidavad, et see kujutab Sibeliuse kõige tuntumat teost, “Finlandia”. Kõik sõltub vaataja perspektiivist ja kujutlusvõimest. 

Vastuolulised oma abstraktse disaini tõttu, on monument muutunud üheks Helsingi ikoonilisemaks vaatamisväärsuseks, kus on ka Sibeliuse büst. Monument on mälestusmärk mitte ainult Sibeliusele, vaid ka Soome rahvusliku identiteedi ja kultuuri sümbol, mis kajastab nii helilooja kui ka tema rahva vaimu ja jõudu.

9. Kiasma muuseum

Helsingi vaatamisväärsused

Kiasma, Soome kaasaegse kunsti muuseum, asub Helsingi südames. Kiasma on midagi enamat kui lihtsalt kunstigalerii – see on koht, kus kunst, arhitektuur ja linnakultuur kohtuvad. Muuseumi hoone on silmapaistev omaette, hõlmates klaasist fassaadi ja lõpmatult kõveraid jooni, mis kujundas Ameerika arhitekt Steven Holl. Kiasma rõhutab eelkõige kaasaegse kunsti tähtsust, korraldades mitmeid näitusi, etendusi, festivale ja töötubasid. 

Kiasma kogud hõlmavad rohkem kui 8000 teost, sealhulgas maalid, skulptuurid, video- ja heliteosed ning multimeedia installatsioonid. Kõigil neil näitustel on ühine eesmärk – pakkuda uusi vaatenurki ja tõlgendusi maailmale, milles me elame.

10. Kauppatori turg

Kauppatori on Helsingi südames asuv elav turg, kus saab osta kohalikke tooteid, sealhulgas värskeid marju, kala, käsitööd ja palju muud. Turg asub Helsingi sadama ääres, pakkudes fantastilisi vaateid lahele ja selle ümbruses asuvatele saartele. Turul on sageli elav õhkkond, kus müüjad reklaamivad oma kaupu ja kohalikud ning turistid hõljuvad lettidest letini. 

Lisaks tavapärastele turukaupadele võivad külastajad nautida ka traditsioonilisi Soome roogasid, nagu karjalanpiirakka (Karjala pirukas) või lihapullid. Kuulsad on ka turu kohvikud, kus saab nautida tassikest kohvi ja imetleda vaadet. Kauppatori on Helsingi südameks ja hingeõhkuks, pakkudes autentset kohalikku kogemust.

11. Helsingi keskpark

Helsingi vaatamisväärsused

Keskuspuisto, tõlkes “Keskpark”, on suur roheala, mis ulatub läbi Helsingi, pakkudes linnakodanikele ruumi puhata, sportida ja loodust nautida. Park on umbes 10 km pikk ja selle pindala on peaaegu 1000 hektarit, mis teeb sellest linnas suurima roheala. Erinevad teed ja rajad võimaldavad jalgrattasõitu, jooksmist, matkamist ja suusatamist, olenevalt aastaajast. Park on koduks mitmetele eluslooduse liikidele, sealhulgas erinevatele lindudele ja imetajatele. Keskuspuisto on tõeliselt multifunktsionaalne ala, kus linnakultuur ja loodus kohtuvad, pakkudes rahu ja vaikust suurlinna südames.

12. Helsingi Botaanikaaed

Helsingi Botaanikaaed on paik, kus külastajad saavad avastada maailma taimeriiki. Aed on osa Helsingi Ülikoolist ja selle kollektsioon koosneb enam kui 800 taimeliigist üle maailma. Külastajatel on võimalus tutvuda troopiliste, subtroopiliste ja kõrbetaimede kollektsiooniga, mis on paigutatud erinevatesse kasvuhoonetesse. Aedade välialadel on näha põhjamaiste ja Arktika taimede rikkalikku mitmekesisust. 

Botaanikaaed ei ole ainult koht ilusa taimestiku nautimiseks, vaid pakub ka teadmisi taimede ökoloogiast, bioloogiast ja säilitamisest. Botaanikaaed on ka suurepärane koht puhkamiseks ja lõõgastumiseks, pakkudes rahulikku oaasi linnakärast eemal.

Kokkuvõtteks

Helsingi pakub rohkelt avastamisrõõmu ja erakordseid vaatamisväärsusi, mis peegeldavad linna rikkalikku ajalugu, kultuuri ja elustiili. Helsingi vaatamisväärsused ulatuvad ajaloolistest katedraalidest ja muuseumitest kuni looduslike oaaside ja turuplatsideni, pakkudes mitmekesist ja rikastamist pakkuvat kogemust nii kohalikele kui ka külastajatele. Olgu see siis Soome kultuuri, ajaloo, kunsti või looduse avastamine, leiab iga külastaja Helsingis midagi meeldejäävat ja rõõmu pakkuvat.

Scroll to Top