Soome vaatamisväärsused

Soome vaatamisväärsused – Põhjala 15 unikaalset kohta!

Soome, põhjamaade looduse ja kultuuri sünonüüm, on täis uimastamist pakkuvaid vaatamisväärsusi, mis on külastajatele avastamiseks. Riigi pealinn Helsingi on koht, kus kultuuri ja ajaloo fännid saavad sukelduda Soome rikkalikku pärandisse, kuid tõelise Soome kogemuse jaoks on vaatamisväärsused, mis ulatuvad kaugemale selle kosmopoliitilistest linnadest. 

Ükskõik, kas olete loodusarmastaja, ajaloohuviline või lihtsalt otsite uusi elamusi, Soome pakub mitmekesist ja huvitavat valikut vaatamisväärsusi. Alljärgnevad vaatamisväärsused annavad ainult ülevaate riigi paljudest unikaalsetest ja huvitavatest paikadest.

1. Helsingi toomkirik

Soome vaatamisväärsused

Helsingi toomkirik on tõeline arhitektuuripärl ning linna sümbol, mille järgi tuntakse Soome pealinna kogu maailmas. Esialgu tuntud kui Nikolai I katedraal, on see arhitekt Carl Ludwig Engeli kavandatud luterlik kirik, mis valmis 1852. aastal. Kiriku valge neoklassitsistlik fassaad ja rohked sambad võtavad lausa hinge kinni, justkui aeg seisaks, kui seda vaadelda. 

Selle laitmatu stiil on aegade jooksul püsinud muutumatuna, andes sellele igavese ilu. Toomkiriku interjöör on lihtne, kuid samas majesteetlik oma massiivse kuldse altarimaaliga. Kiriku kupli all on ruumi 1300 inimesele, mis teeb sellest ühe Soome suurima kiriku. Ümbritsetud Senati väljakuga, on toomkirik keskne osa Helsingi südalinnas ja pakub külastajatele suurepäraseid vaateid linnale 183 astmega treppide kaudu, mis viivad katedraali ette.

2. Suomenlinna 

Suomenlinna, mis tähendab “Soome kindlust”, on UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv ajalooline merekindlus ja linnaosa Helsingi lõunaosas asuvatel saartel. Ehitatud 18. sajandil Rootsi valitsusaja ajal, on Suomenlinna üks suurimaid merekindlusi maailmas. Külastajaid ootab ees rikkalik ajalugu, mis on ühendatud kauni loodusega. Saartel saab jalutada mööda vanu kindlustusi, avastada erinevaid muuseume, nautida merevaateid ning näha ajaloolisi hooneid, nagu Suomenlinna kirik, mis on ka saarte majakas. 

Suomenlinna on ka tänapäeval elav koht, kus elab umbes 800 inimest ja asuvad mitmed restoranid, galeriid ja isegi väike pruulikoda. Külastajatele pakub see aastaringselt erinevaid sündmusi, sealhulgas kunsti, muusika ja ajalooüritusi. Suomenlinna on hõlpsasti ligipääsetav, vaid 15-minutilise laevasõidu kaugusel Helsingi kesklinnast, muutes selle ideaalseks päevareisiks.

3. Linnanmäki lõbustuspark

Soome vaatamisväärsused

Linnanmäki, mis tähendab “lossimäge”, on Helsingi südames asuv lõbustuspark, mis pakub rohkelt meelelahutust igas vanuses külastajatele. 1950. aastal avatud park on rikkaliku ajalooga ja kõrgelt hinnatud kogu riigis. Üks Linnanmäki pargi kuulsamaid atraktsioone on klassikaline puidust raudtee, mis on olnud pargi osa alates avamisaastast. Linnanmäki lõbustuspargil on ka kaasaegseid adrenaliinirohkeid atraktsioone, nagu vabakukkumistorn “Kingi” ja hiiglaslik “Ukko” rulluisurada. 

Lõbustuspark on ka koduks Linnanmäki Akvaariole ja Peacock-teatrile, mis toovad külalistele veelgi rohkem vahvaid kogemusi. Sissepääs parki on tasuta, külastajad maksavad vaid sõitude eest. Linnanmäki on ka ainulaadne oma sotsiaalse ettevõtte külje poolest – kogu parki opereerib heategevuslik organisatsioon, mille tulu läheb laste heaolu toetavate projektide rahastamisele.

4. Savonlinna ooperifestivalid

Savonlinna, idülliline linn Soome järvepiirkonnas, muutub suvekuudel rahvusvaheliseks kultuurikeskuseks, kui toimuvad Savonlinna ooperifestivalid. Sündmus on alates 1912. aastast meelitanud külalisi kogu maailmast, kes tulevad nautima maailmatasemel ooperietendusi. Festival toimub ainulaadses asukohas – keskaegses Olavinlinna linnuses, mis on maailma põhjapoolseim keskaegne kivikindlus. 

Linnuse suurepärane akustika ja ajalooline õhkkond lisavad etendustele unikaalset maagiat. Ooperifestivalide repertuaar hõlmab erinevaid teoseid, alates klassikalistest meistriteostest kuni nüüdisaegse ooperini, ning pakub erinevaid programmisündmusi, nagu kontserdid, meistriklassid ja loengud. Savonlinna ooperifestivalid toovad kokku muusika-, ajaloo- ja kultuurihuvilised, pakkudes unustamatut kogemust Soome kauni looduse taustal.

5. Jõuluvana küla Rovaniemis

Soome vaatamisväärsused

Lapimaa maagiline maastik, mida on õnnistatud põhjapoolsete tuledega ja metsade rohkusega, on Jõuluvana koduks. Jõuluvana küla Rovaniemis on fantastiline kogemus igas vanuses külastajatele, pakkudes aastaringset võimalust tutvuda Jõuluvana ja tema tegemistega. See on ainus koht maailmas, kus saab ületada Jõuluvana poolusejoone, ja külastajad saavad isegi tema postkontoris kaarte saata, mis on varustatud ainulaadse Jõuluvana postitempliga. 

Lastele on olemas Jõuluvana töötuba, kus nad saavad osaleda erinevates tegevustes ja kohtuda isegi päkapikkudega. Jõuluvana küla pakub ka mitmeid muid atraktsioone, nagu Jõuluvana seikluspark, Põhjapõdra talu ja Husky park. See on üks unikaalsemaid viise, kuidas nautida Soome rikkalikku kultuuri ja traditsioone.

6. Arktikum

Arktikum Rovaniemis on palju enamat kui lihtsalt muuseum. See on Arktika ja Lapimaa elu teaduskeskus, mis ühendab muuseumi, teadusasutuse ja hariduskeskuse. Arktikum pakub külastajatele võimalust sukelduda Lapimaa ajalukku, kultuuri, loodusesse ja kaasaegsesse elu. See teeb seda interaktiivsete näituste ja huvitavate eksponaatide kaudu. 

Arktikumi hoone on iseenesest kunstiteos, mille disain segab end loodusega – osa hoone struktuurist ulatub maapinnast välja, moodustades suure klaaskupli. Arktikumis on ka vaateplatvorm, mis pakub suurepäraseid vaateid lähedal asuvale jõele ja linna ümbrusele. Külastajatele on saadaval ka audiotuurid, mis toovad välja Soome Arktika piirkonna rikkaliku mitmekesisuse ja unikaalsuse.

7. Turku 

Soome vaatamisväärsused

Turku ehk Eestipäraselt Turu on Soome vanim linn ja endine pealinn. Turu asub maalilises Aurajoki jõe deltas. Linn on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandi poolest. Turu Toomkirik, mis pärineb 13. sajandist, on üks olulisemaid ajaloolisi hooneid mitte ainult Turus, vaid kogu Soomes. Linnas asuv Turu linnus on teine suurejooneline struktuur, mis pärineb 1280. aastast ja on nüüd muuseum. 

Turu on ka suurepärane koht nautida Soome kööki mitmekesiste restoranide ja kohvikute abil, mis ulatuvad traditsioonilisest Soome köögist kuni rahvusvaheliste maitseteni. Samuti pakub linn rikkalikku kultuurielamust oma teatrite, galeriide ja muuseumide kaudu, sealhulgas Aboa Vetus & Ars Nova – kaasaegse kunsti muuseum ja ajaloomuuseum. Turku on kõige paremini külastatav suvel, kui toimuvad paljud festivalid ja üritused, muutes linna veelgi elavamaks ja värvikamaks.

8. Porvoo 

Porvoo, mis asub umbes 50 kilomeetri kaugusel Helsingist idas, on üks Soome vanimaid linnu ja tuntud oma värvikate puumajade poolest, mis asuvad jõe ääres. Need hooned annavad linna idüllilisele vanalinnale erakordse iseloomu ja on muutnud selle populaarseks turismisihtkohaks. Porvoo on tuntud ka oma ajaloolise katedraali poolest, mis pärineb 13. sajandist. 

Lisaks ajaloolisele arhitektuurile on Porvoo kunsti ja käsitöö keskus, kus on palju galeriisid ja käsitööpoode. Linna ümbritsev loodus on ideaalne matkamiseks ja lõõgastumiseks, kus saad nautida maitsvaid rahvusvahelisi ja traditsioonilist Soome toitu. Porvoo võlub oma külalislahkuse, maalilise ilu ja ajaloolise õhkkonnaga, muutes selle suurepäraseks sihtkohaks nii lühikesteks päevareisideks kui ka pikemateks puhkusteks.

9. Soome rahvusmuuseum (Kansallismuseo)

Soome vaatamisväärsused

Soome rahvusmuuseum, asub Helsingis ja on oluline kultuuriline vaatamisväärsus, kus külastajad saavad süveneda Soome ajalukku. Muuseumi uhke romaani stiilis hoone on avatud alates 1916. aastast ja selle kollektsioonid ulatuvad kiviajast kuni tänapäevani. Eksponeeritud esemete hulka kuuluvad arheoloogilised leiud, etnograafilised esemed, mündid, medalid ja ajaloolised relvad. Eriti tähelepanuväärne on muuseumi esiajaloo osakond, mis annab ülevaate Soome kultuurist kiviajal kuni keskajani. 

Lisaks püsinäitustele korraldab muuseum ka vahetuvaid ajutisi näitusi, mis keskenduvad konkreetsetele teemadele või perioodidele. Soome rahvusmuuseum on ideaalne sihtkoht ajaloo- ja kultuurihuvilistele, pakkudes põhjalikku ülevaadet Soome ajaloost ja pärandist.

10. Kemi lumeloss (Kemin LumiLinna)

Kemi lumeloss, tuntud ka kui Kemin LumiLinna, on üks Soome põhjapoolseimatest ja ainulaadsematest vaatamisväärsustest. Lumelinn ehitatakse igal aastal erineva teema ja disainiga, muutes iga külastuse ainulaadseks. Lumelinn koosneb mitte ainult uhkest lumelossist, vaid ka lumekirikust ja lumehotellist, kus külastajad saavad ööbida. Lisaks pakub lumelinn erinevaid lumest ja jääst valmistatud skulptuure, mis on osa selle ainulaadsest kujundusest. 

Üks osa lumelinnast on pühendatud lastele, seal on lumeliumäed ja muud lõbusad tegevused. Kuigi linn ehitatakse talve alguses, püsib see tavaliselt kevadeni, pakkudes külastajatele võimalust nautida talvist maagiat isegi külmemate kuude möödudes. Kemi lumelinn on tõeline talvine imedemaa, mis on ideaalne sihtkoht igale talvesõbrale.

11. Korkeasaari loomaaed

Soome vaatamisväärsused

Helsingi kesklinnast vaid lühikese praamisõidu kaugusel asub Korkeasaari, Soome suurim ja vanim loomaaed. See avati 1889. aastal ning pakub kodu rohkem kui 150 erinevale loomaliigile üle maailma ja umbes 1000 eri liiki taimedele. Korkeasaari asub saarel ja seda ümbritsevad looduslikud metsad ning lai avatud avarus, mis loob loomadele võimalikult loodusliku keskkonna. 

Külastajad saavad näha haruldasi liike nagu amuuri leopard, lumepardid, põhjapõdrad ja palju muud. Suvel pakutakse loomaaia külastajatele ööbimisprogramme, kus nad saavad teada öiste loomade harjumustest. Korkeasaari loomaaed on suurepärane sihtkoht nii lastele kui ka täiskasvanutele, pakkudes harivat ja meelelahutuslikku võimalust õppida looduse ja loomade kohta.

12. Seurasaari vabaõhumuuseum

Seurasaari vabaõhumuuseum asub Helsingi kesklinnast väikese jalutuskäigu kaugusel ja on ideaalne koht, kus nautida Soome rahvuslikku pärandit. Muuseum, mis asub maalilisel Seurasaari saarel, esitleb Soome maa- ja linnaarhitektuuri ajaloolist arengut. Külastajad saavad jalutada mööda metsaradu ja avastada autentseid Soome ehitisi erinevatest ajastutest, sealhulgas tuulikuid, kirikuid, koolimaju, talusid ja talupoegade maju, mis on toodud siia erinevatest Soome piirkondadest. 

Kogu saar on autovaba ala, muutes selle ideaalseks piknikukohaks ja perepäevadeks. Suvel korraldavad muuseumi töötajad, kes on riietatud ajastutruudes kostüümides, mitmesuguseid esitlusi ja töötubasid, mis aitavad külastajatel paremini mõista Soome ajaloolist eluviisi. Seurasaari vabaõhumuuseum on nagu ajarännak Soome minevikku ja pakub harivat ja lõõgastavat kogemust.

13. Nuuksio rahvuspark

Soome vaatamisväärsused
Soome vaatamisväärsused

Nuuksio rahvuspark, mis asub vaid 45-minutilise autosõidu kaugusel Helsingist, on täiuslik linnalähedane põgenemine loodusesse. See on populaarne matkaja ja loodushuviliste seas, pakkudes laia valikut looduslikke maastikke, sealhulgas metsi, järvi ja soosid. Rahvuspargis on mitmeid radu erineva pikkuse ja raskusastmega, muutes selle sobivaks nii perepäevaks kui ka pikaajaliseks matkamiseks. 

Talvel võib seal suusatada ning suveperioodil on populaarsed tegevused kanuutamine, kalapüük või isegi ööbimine ühes pargi telkimisplatsidest. Nuuksio rahvuspark on ka rikkalik eluslooduse poolest, sealhulgas hirved, rebased ja mitmesugused linnuliigid, muutes selle ideaalseks sihtkohaks looduse nautimiseks ja lõõgastumiseks.

14. Pallas-Yllästunturi rahvuspark

Pallas-Yllästunturi rahvuspark, mis asub Soome Lapi maakonnas, on üks riigi suurimaid ja populaarsemaid rahvuspargi alasid. See on kuulus oma maaliliste vaadete, puutumatu looduse ja rikkaliku eluslooduse poolest. Rahvuspark pakub laia valikut tegevusi, sealhulgas matkamine, kanuusõit, kalapüük ja linnuvaatlus. 

Talvel muutub park tõeliseks talveparadiisiks, pakkudes suusatamist, lumekõndi ja isegi võimalust näha virmalisi. Pargi vaatamisväärsuste hulka kuuluvad ka Pallas mäeahelik, mis on üks kõrgemaid Soomes, ja Pyhäkero mägi, kust avanevad hingematvad vaated ümbritsevale maastikule. Pallas-Yllästunturi rahvuspark on tõeline looduse aare, mis pakub külastajatele võimalust kogeda Soome metsiku põhjaosa ilu ja rahu.

15. Ahvenamaa

Soome vaatamisväärsused

Ahvenamaa, tuntud ka kui Ålandi saared, on Soomele kuuluv omavalitsuslik ja demilitariseeritud saarestik, mis asub Soome lahe ja Botnia lahe vahel. Koosneb üle 6700 saare ja laiubalaiu, Ahvenamaa on tõeline mereline paradiis. Saarestiku pealinn ja kõige suurem linn on Mariehamn, mis on tuntud oma kauni merepromenaadi, muuseumide ja ajaloolise purjelaeva Pommern poolest.

Ahvenamaa pakub palju erinevaid aktiivseid tegevusi, nagu matkamine, jalgrattasõit, purjetamine ja kalapüük. Külastajad saavad imetleda ka Ahvenamaa rikkalikku ajalugu, mis ulatub tagasi viikingiaega, tutvudes selle muuseumides ja ajaloolistes paikades nagu Kastelholmi loss.

Ahvenamaa on tuntud ka oma ainulaadse autonoomse staatuse poolest Soomes, kasutades rootsi keelt kui ametlikku keelt. Kuigi see on osa Soomest, on sellel oma lipp, postimargid ja isegi oma interneti domeeninimi. Ahvenamaa on ainulaadne ja kaunis sihtkoht, kus külastajad saavad nautida põhjamaist loodust, rahulikku elutempot ja rikkalikku kultuuri.

Kokkuvõtteks

Soome on täis erakordseid vaatamisväärsusi, mis rahuldavad igasuguseid huvisid. Alates ajaloolistest linnadest ja kultuuripärandist kuni maailmatasemel lõbustusparkideni, muuseumite ja loomaaedadega, kuni metsikute ja kaunite rahvusparkideni – igaüks leiab Soomes midagi, mis sobib tema maitsele. 

Olgu see siis Helsingi katedraali grandioossus, Suomenlinna kindluse ajalooline võlu, Linnanmäki põnevus, Savonlinna ooperifestivalide elegants, Rovaniemi Jõuluvana küla maagia või Ahvenamaa saarte rahulik ja idülliline loodus.

Soome vaatamisväärsused pakuvad külastajatele võimalust sukelduda riigi rikkalikku kultuuri, ajalukku ja looduslikku ilu. Seega, olenemata sellest, millised on teie huvid või mis teid reisil köidab, on Soome vaatamisväärsused kindlasti pakkumas rikkalikke ja unustamatuid kogemusi.

Scroll to Top