Millal minna Rumeeniasse

Millal minna Rumeeniasse?

Rumeenia, see Euroopa südames peituv pärl, on justkui ajarännaku sihtpunkt, kus igal sammul kohtate müstilist pärandit ja elust pulbitsevat kultuuri. See on koht, kus legendid ja ajalugu põimuvad tänapäevaga, kus loodus pakub hingematvaid vaateid ja kus iga nurga taga ootab uus avastus.

Kas olete kunagi mõelnud, millal on parim aeg külastada seda kultuuriliselt rikast ja looduslikult kaunist Euroopa nurka? See artikkel juhatab teid läbi Rumeenia aastaringsete imede, aitab mõista, kuidas kliima mängib olulist rolli teie reisikogemuses ning annab nõu, millistel kuudel tasuks Rumeeniasse minekut eelistada või vältida.

Lugege edasi, et avastada, millal avaneb Rumeenia tõeline ilu ja külalislahkus, et teie reis oleks unustamatu elamus.

Millal minna Rumeeniasse

Rumeenia kliima

Rumeenia, asudes Euroopa kaguosas, pakub mitmekesist kliimat, mis varieerub rannikualadest Karpaaatide mäestikuni. Mõistes Rumeenia kliimat, on võimalik planeerida oma reis vastavalt parimatele ilmastikutingimustele, nautides riigi rikkalikku kultuuri ja loodust.

 • Mereline ja kontinentaalne kliima – Rumeenia kliima jaguneb kaheks: Musta mere rannikul on mereline kliima, mis tähendab pehmeid, niiskeid talvesid ja jahedaid, mõõdukalt niiskeid suvesid. Seevastu sisemaal valitseb kontinentaalne kliima, kus talved on karmimad ja suved palavamad. See kliimaerinevus loob unikaalse keskkonna, mis sobib erinevat tüüpi puhkusteks, olgu see siis suvine puhkus rannikul või talvine suusareis mägedes.
 • Talvine külm ja suvekuumus –  Talved võivad Rumeenias olla üsna karmid, eriti mägistes piirkondades, kus temperatuurid võivad langeda kuni -20°C. Samuti on see aeg, mil Karpaaadid on kaetud paksu lumekihiga, pakkudes suurepäraseid tingimusi suusatamiseks ja lumelauaga sõitmiseks. Suved, seevastu, on sageli kuumad, eriti sisemaal, kus temperatuurid võivad tõusta üle 30°C. Rannikualad on suvel jahedamad, pakkudes meeldivat leevendust kuumusest.
 • Kevad ja sügis – Paljude jaoks on Rumeenia kõige ahvatlevam just kevadel ja sügisel. Need hooajad pakuvad mõõdukamat kliimat – piisavalt soe, et nautida välitegevusi, kuid mitte liiga kuum ega külm. Kevadel õitsevad lilled ja roheline maastik tärkab ellu, muutes maapiirkonnad eriti kauniks. Sügis toob kaasa värvikireva lehestiku ja jahedamad, kuid siiski meeldivad ilmad, ideaalsed matkamiseks ja kultuurisündmuste külastamiseks.
 • Regionaalsed erinevused – Oluline on märkida, et Rumeenia erinevad piirkonnad – olgu selleks Transilvaania mägised alad, Banati mägismaad või Dobruja rannikualad – esitavad oma kliimaeripärasid. Iga piirkonna ilmastikumustrid võivad mõjutada, millal on parim aeg just seal viibimiseks.

Rumeenia kliima on küllaltki varieeruv, pakkudes erinevaid võimalusi eri aastaaegadel. Olgu su eelistuseks lume nautimine mägedes või päikesepaisteline puhkus mere ääres, Rumeenia kliima on midagi igaühele. Järgmistes peatükkides käsitleme, milline aeg aastast on Rumeenia külastamiseks parim, milliseid festivale ja sündmusi seal toimub, kuidas erinevad hooajad mõjutavad reisikulusid ning mida huvitavat Rumeenias teha saab.

Millal minna Rumeeniasse

Parim aeg Rumeeniasse reisimiseks

Rumeenia, Euroopa kultuuriliselt rikas ja maastikuliselt mitmekesine riik, pakub igal aastajal erinevaid võlusid. Parima reisikogemuse saamiseks tuleks arvestada mitmete teguritega – ilmastik, turistide hulk, festivalid ja hinnad. Parima reisiaja valimisel on oluline kaaluda isiklikke eelistusi ja seda, mida soovid oma reisilt saada.

Kevad: Looduse Ärkamine

Kevad, eriti aprillist maini, on Rumeenias imeline aeg. Ilmad muutuvad soojemaks ja päevad pikemaks, tuues endaga kaasa õitsevad lilled ja rohelised maastikud. See aeg on ideaalne neile, kes armastavad loodust ja soovivad vältida suviseid turistimasse.

Kevad on parim aeg külastada riigi maapiirkondi, nagu Maramureș või Transilvaania, kus traditsioonilised eluviisid ja looduslik ilu on eriti märgatavad. Kevadel on ka rahvusparkides, näiteks Retezati või Piatra Craiului rahvuspargis, matkamine eriti nauditav.

Suvi: Rannapuhkused ja Festivalid

Suvi, eriti juunist augustini, on Rumeenia reisimiseks kõige populaarsem aeg. Musta mere rannik, näiteks kuurortlinnad Mamaia ja Constanța, meelitavad rannapuhkuse otsijaid. Siiski, suved võivad sisemaal olla väga kuumad. 

See on ka festivalide hooaeg, mil toimuvad mitmed muusika-, filmi- ja kultuurifestivalid, sealhulgas kuulus Transilvaania Filmifestival. Suvi on suurepärane aeg ka linnareisideks, nagu Bukarest, Sibiu või Brașov, kuigi tuleb arvestada kõrgemate hindade ja suurema rahvahulgaga.

Sügis: Värvikirevad Maastikud ja Veiniturism

Sügis, septembrist novembrini, on veel üks suurepärane aeg Rumeenias reisimiseks. Ilm on endiselt meeldiv, kuid turistide arv hakkab vähenema. Maastikud muutuvad värvikirevaks, luues ideaalse tausta matkamiseks ja fotograafia huvilistele. 

Samuti on see aeg veiniturismi jaoks, kuna Rumeenias toimuvad veinikorjed ja -festivalid. Transilvaania ja Moldova piirkondades saab nautida maalilisi veiniteid ja külastada erinevaid veinitehaseid.

Talv: Suusatamine ja Jõulusündmused

Talv, eriti detsembrist veebruarini, on Rumeenias suusatajate ja talispordi sõprade jaoks ideaalne. Karpaaatide suusakuurordid, nagu Poiana Brașov ja Sinaia, pakuvad suurepäraseid tingimusi suusatamiseks ja lumelauaga sõitmiseks. 

Jõuluaeg on eriti maagiline Saksamaa vähemusrahvuste mõjudega linnades nagu Sibiu ja Brașov, kus korraldatakse traditsioonilisi jõuluturge.

Millal minna Rumeeniasse

Mis kuudel tasuks Rumeeniasse minekut vältida?

Rumeenia, oma kauni looduse ja rikka kultuuriga, võib olla ahvatlev reisisihtkoht aastaringselt. Siiski on mõned perioodid, mille vältimine võib tagada meeldivama reisikogemuse. Nende kuude vältimine aitab hoiduda ebameeldivatest ilmastikutingimustest või liigsetest rahvahulkadest.

 • Kuumad suvekuud – Kuigi suvi on populaarne aeg Rumeenia rannikualade külastamiseks, võib juuli ja augusti äärmuslik kuumus sisemaal olla paljudele ebameeldiv. Temperatuurid tõusevad sageli üle 30°C, muutes linnade, nagu Bukaresti ja Cluji, avastamise vaevaliseks. Kuumus ei mõjuta mitte ainult mugavust, vaid võib suurendada ka terviseriske, eriti eakate ja väikelastega reisijate jaoks. Lisaks on suvi kõrgturismihooaeg, mil hinnad tõusevad ja populaarsemad sihtkohad võivad olla ülerahvastatud.
 • Talvised külmad ja lumised kuud – Rumeenia talved, eriti jaanuar ja veebruar, võivad olla väga külmad, eriti mägistes piirkondades. Kuigi see on suurepärane aeg suusasõpradele, võib äärmuslik külm ja lumesadu tekitada probleeme nendele, kes ei otsi talispordiga seotud tegevusi. Talvised ilmastikutingimused võivad raskendada liiklemist, eriti maapiirkondades, kus teed võivad olla lumised või jäised. Lisaks on päevad lühemad ja mõned turismiobjektid võivad olla suletud või piiratud tööajaga.
 • Vihmaperioodid kevadel ja sügisel – Kevadised ja sügisesed kuud võivad olla Rumeenias ilusad, kuid samuti võivad need tuua kaasa vihmase ilma, eriti mais ja oktoobris. Kuigi vihmaperiood ei ole nii äärmuslik kui suvekuumus või talvekülm, võib pidev sadu siiski mõjutada teatud tegevusi, eriti välistingimustes. Neile, kes soovivad nautida matkamist ja loodust, võib vihm mõjutada plaane ja teha matkarajad ligipääsmatuks või ohtlikuks.

Rumeenia on aastaringselt kaunis, kuid reisi planeerimisel tasub arvestada kohalike ilmastikutingimustega. Vältides äärmuslikke suve- ja talvekuud ning potentsiaalselt vihmaseid perioode kevadel ja sügisel, on võimalik nautida Rumeeniat mugavamates tingimustes, vähemate rahvahulkade ja parema hinna-kvaliteedi suhtega.

Millal minna Rumeeniasse

Festivalid ja muud sündmused

Rumeenia, riik, mis on rikas kultuuri ja traditsioonide poolest, pakub aastaringselt erinevaid festivale ja sündmusi. Alates muusikafestivalidest kuni traditsiooniliste kultuurisündmusteni, leidub Rumeenias igaühele midagi huvipakkuvat. Siin on ülevaade mõnest olulisemast festivalist ja sündmusest, mida Rumeenias külastades kogeda saab.

Muusika- ja kunstifestivalid

 • Untold Festival (Cluj-Napoca): Tuntud kui üks Euroopa suurimaid muusikafestivale, toimub see tavaliselt augustis. Untold meelitab ligi rahvusvaheliselt tuntud DJ-sid ja artiste, pakkudes nelja päeva jooksul elavat muusikat ja meelelahutust.
 • Electric Castle (Bánffy lossi aladel, Transilvaania): See unikaalne festival toimub juulis ja ühendab elektronmuusikat ajaloolise lossi atmosfääriga. Electric Castle on tuntud oma eklektilise muusikavaliku ja kunstiinstallatsioonide poolest.
 • George Enescu Festival (Bukarest): See on üks tähtsamaid klassikalise muusika festivale Ida-Euroopas, toimudes iga kahe aasta tagant septembris. Festival on pühendatud kuulsale Rumeenia heliloojale George Enescule ja toob kokku maailmakuulsad orkestrid ja solistid.

Traditsioonilised ja kultuurilised sündmused

 • Mărțișor: Märtsikuu alguses tähistatakse kevade saabumist. Inimesed kingivad üksteisele mărțișor’e – väikesed kaunistused või lilled, mis sümboliseerivad õnne ja uut algust.
 • Transilvaania Saxons’i Kultuuripäevad: Need toimuvad Sibiul, peegeldades Saksamaa vähemuse rikkalikku kultuuripärandit Rumeenias. Festivalil saab näha rahvarõivaid, käsitööd ja proovida traditsioonilist toitu.
 • Sighișoara keskaegne festival: See juulikuine festival toimub Sighișoara linnuses, ühes Euroopa parimini säilinud keskaegses linnakus. Festivalil elustatakse keskaegne atmosfäär läbi muusika, tantsu, käsitöö ja rüütliturniiride.

Filmifestivalid

 • Transilvaania Rahvusvaheline Filmifestival (TIFF): See toimub igal aastal mai lõpus või juuni alguses Cluj-Napocas. TIFF on suurim filmifestival Rumeenias, mis tutvustab uusi filme nii kodumaalt kui ka rahvusvaheliselt.
 • Anonimul Filmifestival: Tuntud oma alternatiivse ja sõltumatu filmivaliku poolest, toimub see festival augustis Sfântu Gheorghe delta saarel, pakkudes ainulaadset elamust nii filmisõpradele kui ka loodushuvilistele.

Spordiüritused ja muud sündmused

 • Dracula Maraton: Maraton, mis toimub Transilvaanias Bran’i lossi lähedal, pakkudes nii spordielamust kui ka võimalust tutvuda kuulsa Dracula legendiga.
 • Rumeenia Mardipäev: November toob kaasa Mardipäeva, mille jooksul rahvakunstnikud ja muusikud tänavad ringi liikudes, tuues esile rumeenia rahvakultuuri.
 • Jõuluturud: Detsembris muutuvad Rumeenia linnad, eriti Sibiu, Brașov ja Bukarest, maagilisteks jõuluturgudeks, pakkudes traditsioonilist käsitööd, toitu ja jõulumeelelahutust.
Millal minna Rumeeniasse

Hooajalised kulud ja hinnad

Rumeenia reisi planeerides on oluline arvestada hooajaliste kulude ja hindadega, mis võivad aastaajast olenevalt märkimisväärselt erineda. See peatükk keskendub, kuidas hooaeg mõjutab majutuse, transpordi, toidu ja vaatamisväärsuste hindu, aidates reisijatel paremini eelarvestada.

Kõrg- ja madalhooaeg: Mõju hindadele

Rumeenias, nagu paljudes Euroopa riikides, on kõrghooaeg suvekuudel, eriti juulist augustini. See aeg toob kaasa suurema turistide arvu, mis tõstab majutuse ja mõnikord ka transpordi hindu. Kuurortlinnad Musta mere rannikul ja populaarsed linnad nagu Bukarest, Brașov ja Sibiu võivad näha suurimat hinnatõusu. Samuti võivad festivalid ja suveüritused mõjutada kohalikke hindu.

Talvine kõrghooaeg, eriti detsembris ja jaanuaris, keskendub suusakuurortitele Karpaaatides. Hinnad võivad tõusta nii majutuse kui ka suusapiletite osas.

Madalhooaeg, mis kestab tavaliselt oktoobrist aprillini (v.a suusakuurortid), pakub soodsamaid hindu nii majutuses kui ka teistes teenustes. See on suurepärane aeg kultuuri- ja linnareisideks, kus vähem turiste tähendab paremaid pakkumisi ja vähem rahvarohkeid vaatamisväärsusi.
Muu

 • Regionaalsed erinevused – Hinnad Rumeenias võivad varieeruda sõltuvalt piirkonnast. Suuremates linnades ja turismipiirkondades võivad hinnad olla kõrgemad võrreldes väiksemate linnade ja maapiirkondadega. Mägipiirkondades, nagu Transilvaania, võivad hinnad tõusta suusatamishooajal, samas kui rannikualadel tõusevad hinnad suvekuudel.
 • Toidukulud – Rumeenia köök on taskukohane ja maitsev, kuid toidu ja joogi hinnad võivad kõikuda sõltuvalt asukohast ja restorani tüübist. Turismipiirkondades ja suuremates linnades võib leida kallimaid söögikohti, kuid üldiselt pakub Rumeenia suurepärast hinna ja kvaliteedi suhet.
 • Transport ja tegevused – Transpordikulud, sealhulgas rongi- ja bussipiletid, võivad madalhooajal olla soodsamad. Auto rentimise hinnad ei muutu oluliselt, kuid suveperioodil võib vajalik olla varasem broneerimine. Vaatamisväärsuste piletihinnad jäävad tavaliselt samaks aastaringselt, kuid mõned kohad võivad pakkuda madalhooajal soodustusi.
Millal minna Rumeeniasse

Mida Rumeenias näha ja teha?

Rumeenia on riik, millel on pakkuda midagi igaühele – alates ajaloolistest lossidest ja keskaegsetest linnadest kuni kaunite looduslike vaatamisväärsuste ja elava kultuurieluni. Olgu sinu huvi suunatud ajaloole, loodusele, kultuurile või kulinaariale, Rumeenias leidub rohkelt avastamisväärset.

Ajaloolised ja kultuurilised vaatamisväärsused

 • Bran’i loss (Dracula loss): Üks Rumeenia tuntumaid vaatamisväärsusi, mis on tihedalt seotud Vlad Țepeși (Dracula) legendiga. Kuigi Bram Stokeri Dracula tegelane on pigem fiktsioon, pakub Bran’i loss põnevat ajalugu ja imelist arhitektuuri.
 • Peles’i loss: Endine kuninglik suveresidents Sinaias, Peles on üks Euroopa kaunimaid losse, millel on rikkalik ajalugu ja imetlusväärne arhitektuuriline ilu.
 • Sighișoara linnak: Üks hästi säilinud keskaegseid linnu Euroopas, mis on tuntud oma värvikirevate hoonete ja ajaloolise atmosfääri poolest. Sighișoara on ka Vlad Țepeși sünnikoht.
 • Sibiu: Euroopa Kultuuripealinn 2007, Sibiu on tuntud oma Saksa mõjutustega arhitektuuri ja elava kultuurielu poolest. Linna vanalinn on eriti võluv oma kitsaste tänavate ja ajalooliste hoonetega.
 • Bukaresti Parlamendihoone: Üks maailma suurimaid hoonestus, mis pakub muljetavaldavat arhitektuurilist vaatamist ning põnevat kommunistliku ajastu ajalugu.

Loodus

 • Transfăgărășani maantee: Tuntud kui üks maailma kõige maalilisemaid teid, pakub see hämmastavaid vaateid ja põnevaid sõiduelamusi.
 • Delta Dunării (Doonau delta): Üks Euroopa suurimaid ja paremini säilinud deltad, mis on tuntud oma rikkaliku looduse ja linnustiku poolest. Ideaalne paik linnuvaatluseks ja paadiretkeks.
 • Karpaaatide mäestik: Pakub matkamisvõimalusi igal tasemel matkajale. Mägede ilu ja mitmekesisus on Rumeenia üks suurimaid looduslikke aardeid.
 • Soola koobas Turda: Üks maailma suurimaid soolakoopaid, mis pakub ainulaadset kogemust oma valgustatud tunnelite ja järvega.

Kulinaarne elamus

 • Rumeenia köök: Rumeenia köök on mitmekesine ja maitserikas, segunedes Balkani, Ungari, Saksa ja Türgi mõjutustega. Proovi kindlasti traditsioonilisi roogasid nagu sarmale (hakkliha ja riisiga täidetud kapsarullid), mămăligă (polenta) ja ciorbă (hapukas supp).
 • Veiniturism: Rumeenia on tuntud oma kvaliteetsete veinide poolest. Veiniturismi arendatakse aktiivselt, eriti sellistes piirkondades nagu Transilvaania ja Moldova.

Tegevused seiklushuvilistele

 • Mägironimine ja Matkamine: Karpaaatides leidub matkaradasid igale tasemele, alates lihtsatest jalutuskäikudest kuni keerukate mägironimisretkedeni.
 • Suusatamine ja Lumelauasõit: Talvel muutuvad Karpaaadid suusaparadiisiks, pakkudes väljakutseid nii algajatele kui ka kogenud suusatajatele.

Rumeenia on riik, mis üllatab oma kultuurilise mitmekesisuse ja looduslike iludega. Igal sammul leiab midagi uut ja põnevat, olgu selleks siis ajaloolised vaatamisväärsused, loodusimed või kohalikud delikatessid.

Millal minna Rumeeniasse

Mida peaks veel Rumeeniasse minnes teadma?

Rumeeniasse reisimine on põnev kogemus, mis pakub avastamisrõõmu igale reisijale. Siiski on mõned praktilised aspektid, mida tuleks enne reisi planeerimist arvestada, et tagada võimalikult sujuv ja meeldiv kogemus.

 • Keel ja suhtlus – Rumeenia ametlik keel on rumeenia keel. Kuigi nooremad inimesed ja suuremate linnade elanikud võivad rääkida inglise keelt, ei pruugi see kehtida maapiirkondades. Seetõttu on hea mõte õppida mõned põhilised rumeenia keele fraasid, eriti kui plaanid külastada väiksemaid külasid või maakohti.
 • Valuuta ja makseviisid – Rumeenia valuuta on Rumeenia leu (RON). Kuigi suuremates linnades ja turismipiirkondades aktsepteeritakse sageli krediitkaarte, on sularaha endiselt oluline, eriti väiksemates kauplustes ja maapiirkondades. ATM-e leidub enamikes linnades ja suuremates asulates.
 • Transport – Rumeenia transpordivõrgustik on mitmekesine, hõlmates ronge, busse ja autosid. Rongiliiklus on hea valik pikkade vahemaade jaoks, kuigi mõned rongid võivad olla aeglased. Bussiliiklus on tihti kiirem ja ulatuslikum. Auto rentimine pakub suuremat paindlikkust, kuid tasub olla teadlik, et maanteed võivad olla erineva kvaliteediga ja liiklus suurtes linnades tihe.
 • Turvalisus – Üldiselt on Rumeenia turvaline riik külastamiseks. Siiski, nagu igas turismisihtkohas, tuleks jälgida tavapäraseid turvalisusnõuandeid, nagu hoiduda liigsetest väärtuslikest esemetest ja olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes, eriti rahvarohketes kohtades.
 • Toidu ja joogikultuur – Rumeenia köök on mitmekesine ja maitseküllane, kajastades riigi ajaloolisi ja kultuurilisi mõjutusi. Soovitav on proovida kohalikke roogasid ja nautida traditsioonilisi eineid. Siiski, nagu reisides ikka, tasub olla ettevaatlik toidu kvaliteedi ja hügieeniga, eriti tänavatoidu puhul.
 • Kultuuriline tundlikkus – Rumeenlaste külalislahkus on kuulus, kuid on oluline austada kohalikke kombeid ja tavasid. See hõlmab riietumisnorme (eriti kirikutes ja kloostrites külastamisel) ja avalike normide järgimist.
Millal minna Rumeeniasse

Kokkuvõtteks

Rumeenia on mitmekesine sihtkoht, mida külastada aastaringselt. Kliima varieerub merelisest rannikul kuni kontinentaalse sisemaani, pakkudes ideaalseid tingimusi nii suviseks rannapuhkuseks kui ka talviseks suusatamiseks. 

Parim aeg külastamiseks on kevad ja sügis, kui ilm on mõõdukas ja rahvahulgad väiksemad. Suvi toob kaasa kuumuse ja rahvarohked festivalid, talv aga külmad ja lumesajud. 

Kultuurisõpradele pakub Rumeenia rikkalikku festivalide ja ürituste valikut, muusikast filmideni ja traditsioonilistest pidustustest kuni spordiüritusteni. Riigi vaatamisväärsuste hulka kuuluvad ajaloolised lossid, keskaegsed linnad, kaunid loodusmaastikud ja rikas kulinaarne pärand. 

Reisimisel on oluline arvestada keelebarjääri, transportimisvõimaluste ja turvalisusnõuetega, samuti austada kohalikke tavasid ja kultuuri. Rumeenia on külalislahke ja avastamist vääriv riik, mis pakub meeldejäävaid kogemusi igaühele.

Scroll to Top