Millal minna Ungarisse

Millal minna Ungarisse?

Kas olete kunagi mõelnud, milline võlu peitub Ungaris? See Kesk-Euroopa pärl ei ole lihtsalt riik, vaid tõeline ajaloo, kultuuri ja loodusilu mosaiik. 

Olgu teie kirg ajaloolised linnad, lõõgastavad termaveed või peened veinid, Ungari tervitab teid avasüli. Kuid millal on parim aeg seda imelist paika avastada? 

Sukeldugem koos Ungari aastaaegade võlumaailma ja leidkem see ideaalne hetk, mil võtta ette teekond läbi selle maagilise maa.

Millal minna Ungarisse

Ungari kliima

Ungari, tuntud oma kauni looduse ja rikkaliku kultuuripärandi poolest, on ilmastiku mõttes üsna eriline riik. Asudes Kesk-Euroopas, on Ungari kliima mõjutatud nii mandrilistest kui ka mõningatest merelistest ilmastikutingimustest, mis toob kaasa mitmekesised aastaajad ja suured temperatuurikõikumised.

Talvekuudel, eriti jaanuaris ja veebruaris, võib Ungaris olla üsna külm, temperatuurid langevad sageli alla nulli. Sel ajal katab maad sageli lumi, andes maastikule maagilise ilme, kuid samas võib see teha reisimise keerulisemaks, eriti väiksemates linnades ja maapiirkondades, kus lumekoristus ei pruugi olla nii tõhus. 

Talvised temperatuurid jäävad enamasti vahemikku -1°C kuni -10°C, kuigi mõnikord võivad külmarekordid ulatuda isegi -20°C-ni.

Kevad algab Ungaris märtsis, tuues endaga kaasa järkjärgulise soojenemise ja elustades looduse. See aastaaeg on eriti kaunis, kuna õitsema hakkavad lilled ja puud, luues kauni kontrasti sinise taeva ja rohelise maastikuga. Temperatuurid tõusevad järk-järgult, ulatudes mais juba 20°C-ni.

Suvi Ungaris on tavaliselt soe ja mõnikord isegi kuum, eriti juulis ja augustis, kui temperatuurid võivad tõusta üle 30°C. Selle perioodi jooksul on päevad pikad ja päikeselised, pakkudes suurepäraseid võimalusi rannapuhkuseks Balatoni järve ääres või linnade uurimiseks ilma vihmavarjuta.

Sügis toob endaga kaasa jahedamaid temperatuure ja värvilisi maastikke, kui lehed muutuvad kollaseks, oranžiks ja punaseks. See on ideaalne aeg külastada Ungari veinipiirkondi ja nautida maalilisi jalutuskäike.

Ungari kliima mitmekesine, pakkudes iga aastaaja kohta midagi unikaalset. Olgu see külm talv, õitsev kevad, kuum suvi või värvikirev sügis – Ungaris leidub igal aastaajal midagi erilist.

Millal minna Ungarisse

Parim aeg Ungarisse reisimiseks

Ungari külastamine võib olla igal aastaajal omaette kogemus, kuid parim aja valik sõltub suuresti teie huvist ja sellest, mida te riigist otsite. Enamiku reisijate jaoks on parimad kuud Ungarisse reisimiseks mai kuni september, mil ilm on soe ja kultuurikalender täis sündmusi.

Mai kuni September – Ideaalne aeg kultuuri ja välitegevuste nautimiseks

Mai, juuni ja september on suurepärased kuud Ungarisse külastamiseks. Need kuud pakuvad meeldivat ilma, kus temperatuurid on piisavalt soojad, et nautida õues olemist, kuid mitte liiga kuumad, et see muudaks päevased tegevused ebamugavaks. 

Sel perioodil puhkavad paljud ungari linnad ja külad elule tänu mitmesugustele kultuuriüritustele, toidufestivalidele ja vabaõhukontsertidele.

Juuli ja august on kõige soojemad kuud, ideaalsed neile, kes naudivad suvist kuumust ja päikesepaistet. See on parim aeg külastada Balatoni järve – Kesk-Euroopa suurimat järve, mis pakub laia valikut veespordialasid ja rannapuhkust. 

Samuti on see aeg, mil toimuvad suured muusikafestivalid nagu Sziget Festival Budapestis, mis meelitab ligi nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külastajaid.

Kevad ja Sügis – Väiksem rahvahulk ja maaliline ilu

Kevad (märts kuni mai) ja sügis (september kuni november) on ideaalsed ajad neile, kes soovivad vältida suvekuude rahvarohkust ja nautida rahulikumat reisikogemust. Kevadel, kui lilled õitsevad ja loodus ärkab, on ideaalne aeg külastada riigi mitmeid parke ja aiad. 

Sügis toob kaasa värvikirevad lehed ja jahedama ilma, luues ideaalsed tingimused matkamiseks ja veinimaade avastamiseks. Lisaks sellele on need kuud ideaalsed ka kultuurihuvilistele, kuna paljud muuseumid ja galeriid korraldavad erinäitusi.

Talv – Jõuluturud ja termaveed

Detsember ja jaanuar võivad olla külmad, kuid Ungari talve võlu seisneb selle jõuluturgudes ja termaveeallikates. Budapesti ja teiste linnade jõuluturud on imelised, pakkudes traditsioonilisi käsitööesemeid, kohalikku toitu ja sooja glögi. 

Lisaks on talv ideaalne aeg külastada Ungari kuulsaid termivanne, nagu Széchenyi termid Budapestis, kus soojad veed pakuvad leevendust külma ilma eest.

Parim aeg

Kokkuvõttes sõltub Ungarisse reisimise parim aeg teie huvidest. Olgu selleks soe suvepäev Balatoni järve ääres, kultuurielamused kevadistes linnades või talvised jõuluturud, Ungaril on igal aastaajal midagi pakkuda. Nii kultuurihuvilised, loodusesõbrad kui ka puhkajad leiavad siit midagi enda jaoks.

Millal minna Ungarisse

Mis kuudel tasuks Ungarisse minekut vältida?

Kuigi Ungari on aastaringselt atraktiivne sihtkoht, on teatud perioodid, millal reisijad võivad soovida selle riigi külastamist vältida, lähtuvalt ilmastikust ja turismi kõrghooajast.

 • Kõrgeimad suvised temperatuurid – Juuli ja august on kõige kuumemad kuud Ungaris, mil temperatuurid võivad tõusta üle 30°C. See kuumus võib olla kurnav, eriti linnades nagu Budapest, kus kõrge temperatuur ja linnakeskkond võivad koosmõjus muuta päevase ringiliikumise ebamugavaks. Need, kes eelistavad jahedamat kliimat või soovivad vältida kõrget niiskust ja päikesekiirgust, võiksid kaaluda teisi reisikuupäevi.
 • Talvised külmad – Detsemberist veebruarini võib Ungaris olla üsna külm, eriti jaanuaris ja veebruaris, kui temperatuurid langevad sageli alla nulli. Külm ja lumi võivad muuta liikumise keeruliseks, eriti maapiirkondades. Need, kes ei naudi külma ilmastikku või pole harjunud libedate ja lumiste tingimustega, võivad eelistada vältida Ungarit talvekuudel.
 • Turismi tippajad – Lisaks ilmastikutingimustele võivad mõned reisijad soovida vältida turismi kõrghooaega juulis ja augustis, mil suurem rahvahulk ja kõrgemad hinnad võivad mõjutada reisi nauditavust. Sel perioodil on peamised vaatamisväärsused ja linnad tihedalt turiste täis, mistõttu võib esineda järjekordi ja ülerahvastatust.
Millal minna Ungarisse

Festivalid ja muud sündmused

Ungari on riik, mis pulbitseb kultuurist ja traditsioonidest ning see peegeldub rikkalikult kohalikus festivalikultuuris. Aasta jooksul toimuvad Ungaris mitmesugused festivalid ja üritused, mis näitavad riigi kultuurilist mitmekesisust ja ajaloolist pärandit.

 • Sziget festival – Euroopa üks suurimaid muusika- ja kultuurifestivale – Augustikuus Budapestis toimuv Sziget Festival on üks Euroopa suurimaid muusika- ja kultuurifestivale. See nädalapikkune festival toob kokku muusikuid ja kunstnikke kogu maailmast, pakkudes rikkalikku programmi, mis ulatub rockist ja popmuusikast kuni jazzini, samuti teatrit, tsirkust, ja kujutavat kunsti. Szigeti festival on tuntud oma unikaalse atmosfääri poolest, mille loovad selle mitmekesine publik ja õitsvad õhtused etendused.
 • Budapesti kevadfestival – Märtsi lõpust aprilli alguseni toimuv Budapesti Kevadfestival on Ungari üks silmapaistvamaid kultuuriüritusi. Festivalil esitatakse klassikalist muusikat, ooperit, balletti ja teatrit. See on suurepärane aeg, et kogeda Ungari rikkalikku muusikapärandit ja rahvusvahelist kunstilist talenti.
 • Balatoni veinifestival – Balatoni Veinifestival, mis toimub tavaliselt suvekuudel, on ideaalne koht kohaliku veinitootmise tutvustamiseks. Festival pakub võimalust maitsta Ungari tippveine, nautida elavat muusikat ja tutvuda piirkonna rikkaliku kulinaariaga. See sündmus on ka suurepärane võimalus nautida Balatoni järve kaunist vaadet ja lõõgastuda Ungari suvises õhkkonnas
 • Budapesti rahvusvaheline veinifestival – September toob Budapesti Rahvusvahelise Veinifestivali, kus on esindatud nii kohalikud kui rahvusvahelised veinitootjad. See on veel üks suurepärane võimalus veinihuvilistele, pakkudes degusteerimisi, meistrikursusi ja võimalust õppida tuntud veiniekspertidelt.
 • Jõuluturud – Detsembrikuus muudab Ungari jõuluturud linnad tõeliseks talveimede maaks. Budapesti jõuluturg on eriti kuulus, pakkudes käsitööesemeid, traditsioonilisi Ungari toite ja jooke, muinasjutulist valgustust ja elavat muusikat. Jõuluturud on suurepärane koht, kus kogeda Ungari talvist võlu ja traditsioone.
 • Väiksemad festivalid ja kohalikud pidustused – Lisaks suurtele rahvusvahelistele sündmustele on Ungaris palju väiksemaid festivale ja kohalikke pidustusi, mis tähistavad kohalikke traditsioone, toite ja käsitööd. Need sündmused pakuvad unikaalset võimalust sukelduda Ungari kohalikku kultuuri ja kogukonnaellu.
Millal minna Ungarisse

Hooajalised kulud ja hinnad

Reisides on alati oluline arvestada kohalike hooajaliste kulude ja hindadega. Ungaris võivad need kulud oluliselt erineda sõltuvalt aastaajast, mida plaanite külastada. Erinevate hooaegade mõistmine aitab teil paremini planeerida oma eelarvet ja nautida reisi ilma ootamatute finantskoormateta.

Suvi: kõrghooaeg ja kõrgemad hinnad

Suvi, eriti juuli ja august, on Ungaris turismi kõrghooaeg. See tähendab, et majutuse hinnad Budapestis ja teistes populaarsetes sihtkohtades, nagu Balatoni järv, võivad olla oluliselt kõrgemad. Samuti võivad toidu ja joogi hinnad populaarsemates turismipiirkondades tõusta, kuna nõudlus on suurem. 

Kui teie reis toimub suvekuudel, on soovitatav broneerida majutus ja transpordivahendid varakult, et saada paremaid hindu. Samuti võiks kaaluda vähem tuntud piirkondade külastamist, kus hinnad võivad olla soodsamad.

Kevad ja Sügis: Mõõdukad hinnad

Kevad (märtsist maini) ja sügis (septembrist novembrini) on Ungaris vaiksemad hooajad. Need ajad pakuvad reisijatele mõõdukamaid hindu nii majutuses kui ka teistes teenustes. Ilm on sel perioodil endiselt meeldiv, muutes selle ideaalseks ajaks kultuuriliste ja looduslike vaatamisväärsuste külastamiseks. 

Kevadel ja sügisel on ka võimalik leida eripakkumisi hotellides ja lennupiletites, eriti kui broneerite need ette.

Talv: Madalamad hiinnad, välja arvatud pühade ajal

Talv, eriti jaanuarist märtsini, on tavaliselt Ungari reisihooaja madalseis. See tähendab, et paljud hotellid ja lennufirmad pakuvad soodsamaid hindu, et meelitada ligi külastajaid. Erandiks on jõulude ja aastavahetuse periood, mil hinnad tõusevad seoses puhkusehooajaga ja populaarsete jõuluturgudega. 

Talvel võivad ka paljud turismiatraktsioonid ja restoranid pakkuda soodushindu. Kui soovite vältida rahvarohkeid kohti ja nautida Ungarit rahulikumal ajal, võib talv olla suurepärane valik.

Hooajalised erinevused ja nõuanded

Hooajaliselt erinevad hinnad nõuavad ka mõningast paindlikkust. Näiteks võib minna rohkem raha transpordile külmematel kuudel, kui eelistate taksot jalutamise või ühistranspordi asemel. Samuti, kui olete suvekuudel reisil, võib olla mõistlik kulutada rohkem rahaliselt kliimaseadmega majutuskohtadele, et tagada mugavam peatumine.

Millal minna Ungarisse

Mida Ungaris näha ja teha?

Ungari, rikka ajaloo ja kultuuriga riik, pakub külastajatele laia valikut vaatamisväärsusi ja tegevusi. Alates UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud linnadest kuni termiliste spaadeni, maalilistest maapiirkondadest kuni moodsa kunsti ja muusikani – Ungaris leidub midagi igale maitsele.

Budapest – Kaunis pealinn

Budapest, Ungari pealinn, on kahtlemata riigi kroonijuveel. See jaguneb kaheks – Buda ja Pest, mida eraldab Doonau jõgi. Buda pool on kuulus oma ajalooliste vaatamisväärsuste, nagu Buda kindlus ja Kaluri bastion, poolest. 

Pest küljel on modernsemad atraktsioonid, sealhulgas Ungari parlamendihoone ja Vabaduse väljak. Linna südames asuvad kuulsad termilised vannid, nagu Széchenyi ja Gellért, pakuvad lõõgastust ja on populaarsed nii kohalike kui ka turistide seas.

Vanalinn ja UNESCO 

Ungari on koduks mitmetele ajaloolistele linnadele ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud kohtadele. Eger, tuntud oma kindluse ja barokkstiilis kesklinna poolest; Pécs, kuulus oma rooma-aegsete väljakaevamiste ja keskaegse arhitektuuri poolest; ja Hollokö, väike, traditsiooniline külake, mis peegeldab Ungari kultuuripärandit, on vaid mõned näited.

Balatoni järv – Lõõgastumine ja veetegevused

Balatoni järv, tuntud kui “Kesk-Euroopa meri”, on Ungari suurim järv ja suveperioodi populaarne puhkekoht. Järv pakub suurepäraseid võimalusi ujumiseks, purjetamiseks ja kalastamiseks. Järveäärsed linnad, nagu Balatonfüred ja Tihany, pakuvad ilusaid promenaade, rannabaare ja ajaloolisi vaatamisväärsusi.

Maapiirkonnad ja veinipiirkonnad

Ungari maapiirkonnad on rikkad veinikultuuri ja maaliliste maastike poolest. Tokaji veinipiirkond, kuulus oma magusate veinide poolest, pakub veinitehaste külastusi ja degusteerimisi. Egeri ja Villányi veinipiirkonnad on samuti külastamist väärt, pakkudes nii suurepäraseid veine kui ka kaunist maastikku.

Toidukultuur

Ungari köök on omaette kogemus. Traditsioonilised road, nagu guljašš, paprikás ja lángos, pakuvad maitsete mitmekesisust. Budapesti ja teiste suuremate linnade tänavatoit ja restoranid pakuvad nii traditsioonilist Ungari kööki kui ka rahvusvahelisi maitseid.

Aktiivne puhkus ja loodus

Aktiivse puhkuse huvilistele pakub Ungari suurepäraseid võimalusi matkamiseks, jalgrattasõiduks ja isegi suusatamiseks talvel. Hortobágy rahvuspark, Bükk ja Mátra mäestikud ning Tisza jõgi pakuvad ilusat maastikku ja palju avastamisrõõmu.

Millal minna Ungarisse

Mida peaks veel Ungarisse minnes teadma?

Reisides Ungarisse, on mõned olulised asjad, mida peaks teadma, et tagada sujuv ja meeldiv kogemus. Siin on mõned kasulikud näpunäited ja teave, mis aitavad teil valmistuda:

 • Keel ja suhtlemine: Ungari keel on tuntud oma keerukuse poolest, kuid enamikus turismipiirkondades ja suuremates linnades, nagu Budapest, räägivad inimesed inglise keelt. Siiski on hea mõte õppida mõned põhilised ungarikeelsed fraasid viisakuse märgiks ja kohaliku elanikkonnaga suhtlemise hõlbustamiseks.
 • Valuuta ja makseviisid: Ungaris kasutatakse valuutana Ungari forintit (HUF). Kuigi suuremates linnades ja turismikohtades aktsepteeritakse enamasti krediitkaarte, on mõistlik kaasas kanda sularaha, eriti väiksemates linnades või maapiirkondades.
 • Transport: Ungaris on hästi arenenud ühistranspordisüsteem, eriti Budapestis, kus metroo, trammid ja bussid on tõhusad ja taskukohased. Maa-alal reisimiseks on saadaval ka rongi- ja bussiühendused. Taksoteenused on üldiselt usaldusväärsed, kuid veenduge, et takso on litsentseeritud.
 • Toit ja jook: Ungari köök on rikas ja mitmekesine, pakkudes roogasid, mis rõhutavad vürtse nagu paprika. Kindlasti proovige kohalikke roogasid nagu guljašš, paprikás ja palacsinta. Samuti on Ungari kuulus oma veinide, eriti Tokaji ja Egeri piirkondade veinide poolest.
 • Turvalisus: Ungari on üldiselt turvaline riik külastamiseks. Siiski, nagu kõikides turismipiirkondades, olge teadlikud taskuvarastest, eriti rahvarohketes kohtades ja ühistranspordis.
 • Kultuur ja kombed: Ungarlased on tuntud oma külalislahkuse poolest. Kultuuriline viisakus ja austus on hinnatud, nii et ole viisakas ja näita austust kohalike kommete ja tavadega. Samuti tasub meeles pidada, et tippi ei lisata tavaliselt arvele, nii et hea teeninduse eest on kombeks jätta 10-15% tippi.
 • Poodlemine: Ungaris on palju suurepäraseid võimalusi poodlemiseks, alates suurtest kaubanduskeskustest kuni väikeste käsitööpoodideni. Ärge unustage osta mõningaid kohalikke suveniire, nagu Ungari käsitöö, paprika ja Tokaji vein.
 • Tervishoid: Kuigi Ungari tervishoiusüsteem on hästi arenenud, on soovitatav enne reisi hankida reisikindlustus. EU kodanikel on õigus kasutada EÜ tervisekindlustuskaarti, kuid see ei kata kõiki meditsiiniteenuseid.

Kokkuvõtteks

Ungar pakub igal hooajal midagi erilist. Parim aeg külastamiseks on kevadest sügiseni, mil ilm soosib välitegevusi ja kultuurisündmusi. Vältida võiks talvist külma ja suvist kuumust. Riik võlub oma ajalooliste linnade, järvede, maaliliste maapiirkondade, köögi ja festivalidega, pakkudes igaühele midagi

Scroll to Top