Ungari linnad

Ungari linnad: 20 linna, mida tasub avastada

Euroopa südames asuv Ungari,mida mõnikord ekslikult peetakse ainult guljašš, Tokaji veini ja Budapesti linna sünnikohaks, on palju rohkem kui esmapilgul paistab. 

See on maa, mis on täis ajalugu, kultuuri ja ennekõike kauneid linnu, mis ootavad avastamist. Ungari linnad pole mitte ainult pealinnas leiduvad arhitektuursed meistriteosed, vaid ka väiksemad pärlid, mis räägivad loo riigi ajaloost, traditsioonidest ja eluviisist. 

Olgu see lummav Visegrád Doonau kaldal, maaliline Hollókő oma ajatute traditsioonidega või lõõgastav Hévíz oma tervendavate veega on Ungari linnad aarded, mis ootavad avastamist.

Selles artiklis heidamegi pilgu 20 huvitavale Ungari linnale, mida tasuks kindlasti oma järgmisel Ungari reisil avastada.

1. Budapest

Ungari linnad

Ungari pealinn Budapest on üks Euroopa kõige kaunimaid ja ajaloolisi linnu. Jõgi Doonau jagab linna kaheks osaks: Buda ja Pest, millest mõlemad pakuvad omaette ainulaadseid vaatamisväärsusi ja kogemusi. Buda linnajao mägised maastikud ja keskaegsed kindlused meelitavad neid, kes soovivad sukelduda ajalukku, samas kui Pestis on modernsem elu ja põnev kultuuriprogramm. 

Budapest on tuntud oma termide poolest, mis on ideaalne koht lõõgastumiseks pärast pikka päeva linna avastamist. Linna ööelu on samuti elav, tänu oma arvukatele baaridele, restoranidele ja klubidele. Lisaks sellele on Budapesti arhitektuur lihtsalt hingemattev – alates parlamendihoonest kuni Buda kindluseni.

2. Eger

Eger on tuntud oma ajalooliste sündmuste, eriti Türgi vastu peetud lahingute poolest. See väike linn põhja-Ungaris on paljudele tuttav oma kauni lossi, basiilika ja minareti poolest. Kuid lisaks ajaloole on Eger ka veinisõpradele paradiis. Nimelt on see koduks kuulsale Egri Bikavérile ehk “Härja Veri” veinile. Veiniturism on siin populaarne, paljud keldrid ja veinikeldrid pakuvad degusteerimisi. 

Egeri kitsad tänavad ja ajaloolised ehitised loovad romantilise atmosfääri, mis teeb sellest ideaalse koha nii ajaloohuvilistele kui ka neile, kes otsivad lihtsalt rahulikku nurgakest.

3. Pécs

Ungari linnad

Asudes Ungari lõunaosas, on Pécs täis kultuuri ja ajalugu. Tuntud oma mosaiikidega kaunistatud varakristlike hauakambrite poolest, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, pakub Pécs rohkemat kui esmapilgul paistab. 

Linnas on palju muuseume, galeriisid ja teatreid, mis peegeldavad selle rikkalikku kultuuripärandit. Pécsi katedraal on muljetavaldav ehitis, mis domineerib linna siluetil ja kuhu külastajad sageli tulevad imetlemaks selle arhitektuuri ja sisemust. Lisaks kultuurile ja ajaloole on Pécs ka kaunite parkide ja aedadega linn, kus külastajad saavad nautida Ungari looduse ilu ja rahu.

4. Debrecen

Debrecen, tihtipeale nimetatud ka “Ungari kirde väravaks”, on riigi teine kõige suurem linn. See on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandi poolest, olles olnud lühikest aega isegi Ungari pealinn 1849. aastal. Üks Debreceni kõige silmapaistvamaid ehitisi on suur reformeeritud kirik, mis on üks suurimaid protestantlikke kirikuid Kesk-Euroopas. Linnas asub ka Debreceni Ülikool, mis on üks Ungari vanimaid õppeasutusi. 

Kultuurihuvilised hindavad kindlasti ka Déri Muuseumi, mis pakub sügavat sissevaadet piirkonna ajalukku ja kultuuri. Debreceni linn ei ole mitte ainult ajalooline ja kultuuriline pärl, vaid ka linn, kus saab nautida lõõgastavat atmosfääri, tänu oma paljudele parkidele ja lõõgastuskohtadele.

5. Szeged

Szeged

Szeged, mis asub Doonau ja Tisza jõgede ristumiskohas, on tuntud oma laiade avenüüde, ajalooliste ehitiste ja elava ülikoolilinnana. See on Ungari kolmas suurim linn ja tuntud oma päikeseliste päevade poolest, mis on andnud talle hüüdnime “Ungari päikesepealinn”. Üks linnas asuvatest kõige muljetavaldavamatest ehitistest on Szegedi katedraal, mis on võimas neo-rooma stiilis ehitatud hoone. 

Lisaks kultuurilistele vaatamisväärsustele on Szeged ka gastronoomia keskus, eriti tuntud oma vürtsika kalasupi poolest. Linnas toimuvad mitmed festivalid, mis muudavad selle elavaks ja dünaamiliseks paigaks aastaringselt.

6. Győr

Győr asub Ungari loodeosas, Doonau jõe ääres, ja on oluline kultuuriline ja tööstuskeskus. Linn on tuntud oma kauni barokkstiilis kesklinna, ajalooliste kirikute ja imeliste väljakute poolest. Győri peaväljak, mida ümbritsevad ajaloolised hooned ja kohvikud, on eriti populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas. 

Linn on ka koduks mitmetele muuseumidele, galeriidele ja teatritele, mis peegeldavad Győri rikkalikku ajalugu ja kultuuri. Doonau jõe lähedus annab Győrile lisaväärtust, pakkudes mitmeid vaba aja veetmise võimalusi, olgu selleks siis jalutuskäigud jõe kallastel või lõõgastavad paadisõidud. Győr on suurepärane kombinatsioon ajaloost, kultuurist ja loodusest, mis muudab selle ideaalseks sihtkohaks igale reisijale.

7. Keszthely

Ungari linnad

Keszthely, mis asub Ungari suurima järve, Balatoni lääneosas, on üks kõige külastatumaid linnu kogu piirkonnas. Linna peamine vaatamisväärsus on Festeticsi palee, barokkstiilis loss, mis pakub kauni sisekujundusega ruume ja ajaloolist raamatukogu. Keszthely on ka Balatoni muuseumi kodu, mis annab külastajatele võimaluse sukelduda järve ajalukku ja kultuuri. 

Ümbritsev loodus, kaunid rannad ja kohalike kalurite külad loovad lõõgastava atmosfääri, mis meelitab külalisi nii kaugelt kui lähedalt. Linn pakub ka mitmeid festivale, muusikasündmusi ja kunstinäitusi, mis teevad sellest elava ja dünaamilise paiga. Keszthely on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad kogeda Balatoni kultuuri ja ilu.

8. Sopron

Sopron, mis asub Ungari lääneosas Austria piiri lähedal, on tuntud oma ajaloolise kesklinna, keskaegsete mõõdetega tänavate ja kaunilt restaureeritud barokkhoonete poolest. Linna vanad piiritornid ja linnamüürid annavad tunnistust selle rikkalikust ajaloost. 

Tuntud ka kui “Tammude ja Veinide Linn”, on Sopronil pikk veinivalmistamise traditsioon, millel on oluline koht kohalikus kultuuris. Soproni asukoht Austria piiril teeb sellest populaarse sihtkoha nii Ungari kui ka Austria külastajatele, pakkudes rikkalikku ajalugu, kultuuri ja gastroomiat.

9. Veszprém

Ungari linnad

Veszprém on tuntud kui “Kuningannade Linn”, kuna see on ajalooliselt olnud Ungari kuningannade residents. Linna keskel asuv Veszprémi katedraal on suurepärane näide keskaja arhitektuurist ja üks piirkonna peamisi vaatamisväärsusi. Lisaks ajaloolistele hoonetele on Veszprém ka loomaaia kodu, mis on eriti populaarne perede seas. 

Linn asub kaunil maastikul, mägede vahel, mis loovad suurepärase tausta selle ajaloolisele kesklinnale. Veszprémi kultuurifestivalid, teatrid ja galeriid teevad sellest mitmekülgse sihtkoha, mis pakub midagi iga külastaja jaoks. Kombinatsioon ajaloost, kultuurist ja loodusest muudab Veszprémi unikaalseks ja meeldejäävaks reisisihtkohaks.

10. Székesfehérvár

Székesfehérvár on üks Ungari kõige ajaloolisemaid linnu, olles olnud rohkem kui 500 aastat riigi pealinn. Linna keskajal rajatud katedraal on olnud kroonimise paik mitmele Ungari kuningale. Ajaloolised ja arhitektuurilised vaatamisväärsused kõrvuti modernse linnakultuuriga teevad sellest linnast ideaalse sihtkoha ajaloo- ja kultuurisõpradele. 

Székesfehérvári kuninglik palee, mis on nüüd muuseum, annab sügava ülevaate linna rikkalikust ajaloost. Kaunid aiad, pargid ja mälestusmärgid rikastavad linna maastikku, luues suurepärase atmosfääri nii kohalikele kui ka külastajatele.

11. Esztergom

Esztergom

Esztergom on tuntud kui Ungari vaimulik keskus ja see oli kunagi ka Ungari pealinn. Linna peamine vaatamisväärsus on Esztergomi toomkirik, Kesk-Euroopa suurim kirik, millest avanevad hingematvad vaated linnale ja jõele. Kiriku lähedal asub ka Esztergomi kindlus ja muuseum, mis räägib linna ja riigi ajaloost. 

Doonau jõgi eraldab Esztergomit Slovakkia linnast Štúrovost, ja kahest linnast on saanud populaarne sihtkoht tänu nende ajaloolisele ja kultuurilisele lähedusele.

12. Miskolc

Ungari linnad

Miskolc on Ungari suuruselt neljas linn ja asub riigi kirdeosas Bükkide mägede juures. Linn on tuntud oma termide, eriti Miskolctapolca koopavannide poolest, kus külastajad saavad nautida lõõgastavaid vannielamusi looduslikes koobastes. Lähedal asuv Diósgyőri kindlus annab sissevaate linna ajalukku ja pakkudes kauneid vaateid ümbritsevale maastikule. 

Miskolci ajalooline kesklinn koos oma kirikute, muuseumide ja galeriidega teeb sellest linnast meeldiva sihtkoha kõigile, kes hindavad kultuuri ja ajalugu. Mägine maastik ja looduskaunid kohad läheduses pakuvad palju võimalusi matkamiseks ja vaba aja veetmiseks, muutes Miskolci ideaalseks sihtkohaks aktiivsete reisijate jaoks.

13. Hévíz

Hévíz on kuurortlinn, mis on kogu maailmas tuntud oma termaalsete vete poolest. Linnas asuv Hévízi järv on maailma suurim bioloogiliselt aktiivne looduslik termaljärv, mille veed on rikkad mineraalide poolest ja mida on sajandeid hinnatud nende terapeutiliste omaduste poolest. Inimesed tulevad siia nii lõõgastuma kui ka erinevate tervisehädade leevendamiseks. 

Linna ajalugu ulatub Rooma aegadesse, kuid see on kõige tuntum oma spaa- ja wellness-keskuste poolest, mis pakuvad mitmesuguseid raviprotseduure ja lõõgastavaid tegevusi. Ümbritsev loodus, lopsakad pargid ja rahulik atmosfäär teevad Hévízist ideaalse paiga puhkuseks ja taastumiseks.

14. Siófok

Siófok on Balatoni järve lõunaosas asuv linn, mida tuntakse kui “Ungari Rivierat”. Suvel meelitab see kohale tuhandeid turiste tänu oma kaunitele randadele, suurepärastele ööelukohtadele ja kultuuriüritustele. Linnas on ka palju ajaloolisi ehitisi, nagu Water Tower, mis pakub panoraamvaateid järvele ja linnale. 

Siófoki sadam on populaarne koht paadireiside ja veespordi jaoks, samas kui ööeluhuvilised hindavad linna mitmekülgseid klubisid ja baare. Siófok pakub mitmekülgset puhkust nii päikese nautijatele kui ka kultuurihuvilistele.

15. Tihany

Ungari linnad

Tihany on poolsaar Balatoni järve põhjaosas ja on üks Ungari kõige maalilisemaid ja ajaloolisemaid kohti. Poolsaart domineerib Tihanyi klooster, millest avaneb imeline vaade järvele ja ümbritsevatele maastikele. Tihany on tuntud ka oma lavendlipõldude, traditsiooniliste käsitööpoodide ja maaliliste vaadete poolest. 

Poolsaarel on ka geotermaalse aktiivsuse märke, nagu geyserid ja muda vulkaanid. Külastajatele pakub Tihany rahulikku ja lõõgastavat atmosfääri, ajaloolist ja kultuurilist sügavust ning võimalust nautida Ungari looduse ilu. Tihany on ideaalne koht neile, kes soovivad kogeda Ungari maalilist ja kultuurilist külge.

16. Visegrád

Visegrád on väike linn Doonau jõe kaldal, mis on tuntud oma ajaloolise tähtsuse ja silmapaistva loodusilu poolest. Visegrádi kindlus, mis asub kõrgel mäekünkalt, pakub hingematvaid vaateid Doonau jõele ja ümbritsevatele mägedele. Kunagi oli see kindlus suurima tähtsusega keskaegses Ungaris ning see mängis olulist rolli riigi ajaloos. 

Läheduses asuv kuninglik palee on veel üks tunnistaja sellest ajastust. Visegrád on ka tuntud oma aastase rahvusvahelise rüütli turniiri poolest, mis toob kokku keskaegseid entusiaste kogu maailmast. Lisaks ajaloohuvilistele on Visegrád ka neile, kes otsivad looduse ilu ja rahu, pakkudes matkaradu ja looduskauneid kohti.

17. Szombathely

Ungari linnad

Szombathely, mis asub Ungari lääneosas, on üks riigi vanimaid linnu ja see on täis ajalugu. Rooma aegadel tuntud kui Savaria, on linn säilitanud palju oma antiikajastu jälgi, sealhulgas Savaria Memento parki, mis näitab rooma aegseid jäänuseid. Szombathely on ka koduks mainekale Szombathelyi Katedraalile ja Savaria muuseumile, mis räägib linna põnevast ajaloost. 

Linn korraldab mitmeid kultuurisündmusi aastaringselt, kaasa arvatud populaarne Savaria ajalooline karneval. Ajaloo ja kultuuri ideaalne kombinatsioon muudab Szombathelyi ideaalseks sihtkohaks neile, kes hindavad Euroopa sügavat ajalugu.

18. Balatonfüred

Balatonfüred on Balatoni järve põhjakaldal asuv ajalooline kuurortlinn, mida peetakse järve “kultuuriliseks pealinnaks”. Selle ajaloolised hooned, sealhulgas suured villad ja spaahotellid, annavad linnale 19. sajandi Habsburgi impeeriumi aja elegantsuse. Balatonfüred on tuntud ka oma südamekliiniku ja mineraalvesi allikate poolest, mis on aidanud kaasa selle mainele tervise ja heaolu keskusena. 

Lisaks meditsiiniturismile on Balatonfüred suurepärane koht purjetamiseks, veespordi nautimiseks ja lõõgastavateks jalutuskäikudeks järve ääres. Iga-aastane Anna Ball, mis on suurim üritus linnas, toob kohale palju külastajaid, kes naudivad muusikat, tantsu ja pidustusi.

19. Tapolca

Ungari linnad

Tapolca on väike linn Ungari lääneosas, mis on kuulus oma maalilise järvekoobaste süsteemi poolest. Need koopad on erilised nii nende geoloogilise struktuuri kui ka nende selgete, sinakasroheliste vete poolest. Külastajad saavad sõita paatidega mööda koopa kitsaid kanaleid ja avastada selle hämmastavat maailma. Koopad kujutavad endast looduslikku fenomeni, mis on kujunenud viimase paari tuhande aasta jooksul karbonaatsete kivimite lahustumise tõttu. 

Lisaks järvekoobastele on Tapolca tuntud ka oma ilusa vanalinna ja Művészetek Háza (Kunsti Maja) poolest, mis on kaasaegne kultuurikeskus ja galerii. Ümbritsev piirkond on rikas looduslike iluduste, sealhulgas järvede ja mägedega, mis muudab Tapolca ideaalseks sihtkohaks nii loodus- kui ka kultuurihuvilistele.

20. Hollókő

Ungari linnad

Hollókő on väike traditsiooniline küla Ungari Põhja-Maakonnas ja on osa UNESCO maailmapärandi nimistust. Küla on tuntud oma hästi säilinud ja autentse 17. ja 18. sajandi arhitektuuri poolest. See on nagu samm tagasi ajas: valged seinad, puidust raamistused ja punased katused annavad Hollóköle idüllilise ilme. Külalised saavad külastada Palóc Etnograafilist Muuseumi, mis tutvustab kohaliku rahva ajalugu, kultuuri ja traditsioone. 

Hollókő on ka kuulus oma traditsiooniliste pühade ja tähtpäevade poolest, sealhulgas munade värvimise festival lihavõtte ajal. Hollóköi kindlus, mis asub kõrgel kaljul küla kohal, pakub suurepäraseid vaateid ümbritsevale maastikule ja annab tunnistust selle piirkonna ajaloost. See on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad näha ja kogeda autentset Ungari eluviisi ja traditsioone.

Kokkuvõtteks

Ungari on maa, mille iga nurgatagune varjab endas unikaalset lugu, olgu selleks siis ajaloolised legendid, kultuurilised traditsioonid või looduslikud imed. 

Ungari linnad, alates säravast Budapestist kuni väiksemate, kuid sama võluvate kohtadeni nagu Tapolca või Szombathely, on kohtumispaigaks mineviku ja oleviku vahel. Külastades neid linnu, sukeldume sügavale Ungari hinge, avastades riigi tõelise olemuse ja selle, mis teeb selle eriliseks ja unikaalseks Euroopa südames.

Scroll to Top