Budapesti vaatamisväärsused

Budapesti vaatamisväärsused – 12 peatust Ungari südames

Ungari on Euroopa südames asuv riik, millel on pikk ajalugu ja rikkalik kultuuripärand. Kui paljud riigid võivad kiidelda maaliliste maastike ja ajalooliste monumentidega, siis Budapest eristub oma unikaalse kombinatsiooniga vanast ja uuest, mis kokku sulanduvad harmooniliselt ja jutustavad loo rahva vankumatust vaimust ja vastupanust.

Budapesti vaatamisväärsused on palju enamat kui lihtsalt kivid ja ehitised; need on ajaloo tunnistajad, mis räägivad sajanditepikkusest pärandist. Olgu see siis võimas Buda loss, mille seest avaneb hingemattev vaade linnale, või vanaaegne keskturg, kus kohalikud ja turistid tulevad kokku, et vahetada kaupu ja lugusid. 

Iga nurgatagune, iga kiviplaat ja iga sillutisekivi jutustab oma loo. Budapest ei ole lihtsalt Ungari pealinn, vaid ka akna avamine riigi hinge, kust avaneb vaade selle rikkale ajaloole, kultuurile ja traditsioonidele.

1. Buda loss 

Budapesti vaatamisväärsused

Buda loss, kõrgelt paistev Buda linnaosa kohal, on aastakümneid olnud pealinn Budapesti sümbol. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv kompleks on ajaloo jooksul kogenud tõuse ja languseid – alates suursugusest kuninglikust residentsist kuni korduva purustamiseni sõdade käigus. 

Tänapäeval on loss täielikult taastatud ja kujutab endast Ungari kultuuri ja ajaloo vankumatut vaimu. Jalutuskäik lossi siseõues viib külastaja ajas tagasi, kus saab aimu sellest, kuidas kuningad ja kuningannad kunagi elasid. 

Lisaks kuninglikule paleele on lossikompleksis ka mitmeid muuseume, sealhulgas Budapesti Ajaloomuuseum ja Ungari Rahvusgalerii. Mõlemad on pühendunud Ungari rikka ajaloo ja kultuuri tutvustamisele. Kõrged tornid ja terrassid pakuvad aga hingematvaid vaateid Danube jõele ja Pestile, mis laiub teisel pool jõge.

2. Ungari Parlamendihoone

Budapesti vaatamisväärsused

Budapesti südames, Danube jõe kaldal, tõuseb silmapaistev Ungari Parlamendihoone. See on üks Euroopa suurimaid ja kõige kaunimaid parlamentihooneid, mille neo-gooti arhitektuur ja kuldne kaunistus meelitavad ligi külastajaid kogu maailmast. Ehitatud 19. sajandi lõpus, on see hoone tunnistajaks olnud mitmetele olulistele ajaloolistele sündmustele, mis on mõjutanud nii Ungarit kui ka kogu Euroopat.

Hoone sees viivad giidiga ekskursioonid külastajad läbi grandioossete saalide ja koridoride, näidates nii parlamentaarse demokraatia sümbolit kui ka kunsti ja arhitektuuri meistriteoseid. Parlamendihoone üks silmapaistvamaid saale on peasaal, kus hoitakse Ungari krooni – rahvusliku iseseisvuse sümbolit. Lisaks sellele pakub Parlamendihoone ümbrus ka imelist vaadet, eriti õhtutundidel, kui hoonet valgustavad tuhanded tuled, muutes selle tõeliseks vaatamisväärsuseks Danube jõe kaldal.

3. Kalamehe bastion

Budapesti vaatamisväärsused

Kalamehe bastion, asudes Buda mäel, on üks Budapesti kõige maalilisemaid ja fotogeenilisemaid vaatamisväärsusi. Ehitatud 19. sajandi lõpus neo-gooti ja neo-rooma stiilis, võlub see koht külastajaid oma valgete tornide, treppide ja vaateplatvormidega, mis avanevad imelistele vaadetele Danube jõele ja Pestile. Bastioni nimi on saanud legendi järgi keskajast, mil Buda vallid olid just selle piirkonna kalurite kaitse all.

Bastion koosneb seitsmest tornist, mis esindavad seitset maagilist magjari hõimu, kes asutasid Ungari rahva. Arhitektuuri romantilised nüansid ja kivipinkidega sillutatud alad muudavad selle ideaalseks kohaks, kus imetleda päikeseloojangut või lihtsalt mõtiskleda linna üle. Kevadel ja suvel muudab rikkalik taimestik selle oaasiks, kus linna elanikud ja turistid puhkavad ja lõõgastuvad.

4. Mattiase kirik

Budapesti vaatamisväärsused

Mattiase kirik, ametlikult tuntud kui Buda lossi kirik, on üks Budapesti silmapaistvamaid religioosseid ehitisi. Selle värvikirev katus ja elegantne gooti arhitektuur eristuvad Buda linna siluetist. Kirik, mille ajalugu ulatub tagasi 11. sajandisse, on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, sealhulgas kuningate kroonimisele ja abielutseremooniatele.

Sisemus on sama muljetavaldav kui välisilme. Freskod, vitraažaknad ja barokkaltar on vaid mõned kunstiteosed, mis külastajaid köidavad. Eriti märkimisväärne on Loreto kabel, kus asub 500 aasta vanune puust Madonna kuju. Lisaks sellele pakub Mattiase kiriku torn suurepäraseid panoraamvaateid Budapestile, muutes selle nii ajalooliseks kui ka visuaalseks naudinguks külastajatele.

5. Kaljuhaigla muuseum

Kaljuhaigla muuseum Budapestis on eriline paik, mis kujutab endast ajaloolist haiglakompleksi, paiknedes sügaval Buda mäe kaljuseinte sees. Algselt ehitatud kui varjend Teise maailmasõja ajal, kujunes see kiiresti haiglaks, mis pakkus kaitset pommitamise ja õhurünnakute eest. 

Üle 2,5 km pikkune labürint moodustab maa-aluse võrgustiku, mis ajaloo jooksul on teeninud erinevaid eesmärke – alates varjendist kuni salajase Nõukogude sõjaväebaasini külma sõja ajal. Muuseumis ringi liikudes saavad külastajad kogeda ruume peaaegu samas seisukorras, nagu need olid sõja ajal. 

Autentne meditsiinitehnika, voodid, operatsioonisaalid ja muud esemed annavad tunnistust selle koha ajaloost ja inimestest, kes seal töötasid ja elasid. Ekskursioonid pakkuvad hariduslikku sissevaadet mitte ainult haigla igapäevaelusse, vaid ka Ungari ajalukku 20. sajandil.

6. Kangelaste väljak ja Millenniumi memoriaal

Budapesti vaatamisväärsused

Budapesti Kangelaste väljak on üks linnast kõige muljetavaldavamaid avalikke kohti, mis tähistab Ungari tuhandeaastast ajalugu. Väljaku keskel troonib Millenniumi memoriaal, pühendatud riigi asutajatele ja kangelastele. Võimsad skulptuurid kujutavad seitset Magjari hõimujuhti ja teisi olulisi riiklikke kangelasi, andes külastajale ülevaate Ungari rikkast ajaloost ja kultuurist.

Väljak ise on aastate jooksul olnud mitmesuguste ajalooliste sündmuste ja kogunemiste keskpunktis, alates rahvuslikest pidustustest kuni protestideni. Väljaku tagaosas paiknevad kaks kunstimuuseumi: Ungari Kunstimuuseum ja Kaasaegse Kunsti Muuseum, mis mõlemad pakuvad huvilistele silmailu ja haridust. Kangelaste väljak ja selle ümbrus on mitte ainult ajaloo- ja kunstihuvilistele, vaid ka neile, kes soovivad kogeda Budapesti vaimu ja ilu.

7. Gellerti mägi ja vabadussammas

Gellerti mägi, mis kõrgub Budapesti südames 235 meetri kõrgusel, on üks pealinna kõige silmapaistvamaid maamärke. See pakkumine looduslikku oaasi keset linna on tuntud oma lopsaka taimestiku, meandritega radade ja vaateplatvormide poolest, mis pakuvad hingematvaid panoraamvaateid Budapestile.

Mäe tipus seisab aga Vabadussammas – monument, mis püstitati 1947. aastal Teise maailmasõja lõpu auks. See on kiiresti saanud vabaduse ja rahu sümboliks kogu riigis. Vabadussammas on 14 meetri kõrgune pronkskuju, mis kujutab naist, kes hoiab ülal suurt leeki. 

Samba ümbruses on veel mitu pronkskuju ja mälestusmärki, mis räägivad loo Ungari ajaloost ja kultuurist. Paljudele on see koht mõtiskluseks ja tänulikkuseks rahuperioodi eest, samuti meenutuseks neile, kes ohverdasid oma elud riigi nimel.

8. Széchenyi ravitermid

Budapesti vaatamisväärsused

Budapest, sageli nimetatud “termide pealinnaks”, on kuulus oma lõõgastavate termide ja spaade poolest, millest Széchenyi ravitermid on vaieldamatult kõige kuulsamad. Asudes suursuguses neo-barokkses hoones, pakub Széchenyi oma külastajatele unikaalset kombinatsiooni ajaloolisest arhitektuurist ja terapeutilistest veeressurssidest. Terme toidab loodusliku kuuma allikaveega, mis sisaldab mineraale, mis aitavad leevendada erinevaid vaevusi.

Széchenyi ravitermidel on mitmeid basseine, nii sise- kui ka välistingimustes, mille temperatuurid varieeruvad mõõdukast kuumani. Külastajad saavad lõõgastuda mullivannides, ujuda vastuvoolu või lihtsalt nautida vees leotamise rõõme. 

Lisaks sellele pakutakse erinevaid spaateenuseid, sealhulgas massaaže ja muda ravi. Széchenyi ei paku mitte ainult füüsilist lõõgastust, vaid on ka visuaalne maiuspala, mille suured saalid ja skulptuurid meenutavad Euroopa kõige luksuslikumaid bade.

9. Keskturg

Budapesti vaatamisväärsused

Budapesti Keskturg, tuntud ka kui Suur Turgihoone, on üks linna kõige elavamaid ja värvikirevamaid kohti. Asudes ajaloolises hoones, mis ehitati 19. sajandi lõpus, on see Kesk-Euroopa suurim kaetud turg, meelitades nii kohalikke elanikke kui ka turiste oma rikkalike kaupade ja autentse atmosfääriga. Selle terasest sõrestik ja klaasist katus loovad avaruse tunde, samas kui erksavärvilised kaubad ja toiduained lisavad visuaalset kontrasti.

Külastajad saavad nautida värskeid puu- ja köögivilju, traditsioonilisi Ungari delikatesse, käsitöökaupu ja palju muud. Üks korrus on pühendatud lihale, kala ja juustule, teine käsitööle ja suveniiridele. Keldrikorrus pakub laias valikus vürtse, veine ja likööre. 

Keskturg on ka suurepärane koht, kus proovida traditsioonilist Ungari kööki, alates gulyasist ja töltött paprikast kuni küpsetatud retsekuteni. See on mitte ainult kauplemiskeskus, vaid ka kultuuriline ja gastronoomiline sihtkoht.

10. Ungari Riigiooper

Ungari Riigiooper, asudes Budapesti südames, on üks Euroopa kõige kaunimaid ooperimaju. Ehitatud 19. sajandi lõpus rikkalikus neo-renessansi stiilis, on see hoone tuntud oma lummava arhitektuuri, kuldsete detailide ja lopsakate interjööride poolest. Riigiooperi akustika on maailmas tuntud kui üks parimaid, meelitades ligi parimaid soliste ja dirigente kogu maailmast.

Lisaks oma akustilistele eelistele on Riigiooper ka kultuuri- ja kunstikeskus. Repertuaar ulatub klassikalistest ooperitest ja ballettidest kuni kaasaegsemate teosteni. Paljudes lavastustes on osalenud maailma tipp-tantsijad ja -lauljad. 

Ooperimaja on ka avatud ekskursioonideks, kus külastajad saavad imetleda maja suurejoonelist arhitektuuri, õppida selle ajaloo kohta ja saada eksklusiivset sissevaadet kulisside taha. See on kohustuslik peatus kõigile, kes külastavad Budapesti ja hindavad kõrgel tasemel muusikateatrietendusi.

11. Margareti saar

Margareti saar on roheline oaas keset Budapesti, asudes Doonau jõe keskel, ühendades Buda ja Pesti. Selle 2,5 km pikkune ja kuni 500 m laiune saar on populaarne puhkepaik nii kohalike kui ka turistide seas, pakkudes lõõgastavaid aiaid, veesilmi, ajaloolisi varemeid ja sportimisvõimalusi. Ajaloo jooksul on saart kasutatud kõigeks alates kloostritest kuni kuninglike suvepaleedeni.

Täna võib Margareti saarel nautida paljusid vaatamisväärsusi, sealhulgas kaunist roosiaeda, Jaapani aeda, suurt purskkaevu, mis esitab muusikalisi etendusi, ning vana kiriku ja kloostri varemeid. 

Saar on autovaba, muutes selle ideaalseks kohaks jalutuskäikudeks, jooksmiseks, jalgrattasõiduks või piknikuks. Suviti korraldatakse siin mitmesuguseid kultuuri- ja muusikaüritusi, muutes selle elavaks ja pulbitsevaks kohaks.

12. Püha Stefani basiilika

Budapesti vaatamisväärsused

Püha Stefani basiilika, pühendatud Ungari esimesele kuningale Istvánile, on Budapesti suurim kirik ja üks linna kõige muljetavaldavamaid arhitektuurisaavutusi. See neo-renessansi stiilis meistriteos ulatub 96 meetri kõrgusele, olles samaväärne Ungari Parlamendihoonega ja sümboliseerides sellega riigi võrdset austust nii kiriku kui ka riigi vastu.

Basiilika interjöör on sama muljetavaldav kui välisilme, kaunistatud rikkalike freskode, skulptuuride ja kullatud detailidega. Eriti märkimisväärne on kuningas Istváni parema käe reliikvia, mis on hoiul basiilika relikvaariumis. 

Kiriku kuplist avaneb hingemattev vaade linnale, meelitades ligi paljusid, kes soovivad nautida Budapesti panoraamvaateid. Basiilika ei ole ainult religioosne paik, vaid ka kultuurikeskus, kus toimuvad sageli kontserdid ja muusikaüritused.

Kokkuvõtteks

Ungari majesteetlik pealinn Budapest, on palju enamat kui lihtsalt turismisihtkoht. See on elav ajalooõpik, kus iga tänav ja hoone jutustab omaenda lugu. Need lood, mida Budapesti vaatamisväärsused endas kannavad, on olnud tunnistajaks riigi ajaloolistele sündmustele, kultuurilistele saavutustele ja rahva vastupanuvõimele läbi sajandite.

Selle linna vaatamisväärsused ei ole lihtsalt paigad, mida külastada ja imetleda; need on paigad, kus tunnetada Ungari hinge, kultuuri ja traditsioone. Neid külastades saab reisija osa ühest Euroopa kõige mitmekesisematest ja rikkalikumatest ajalugudest. Lõppude lõpuks, Budapest ei ole lihtsalt pealinn, vaid sümbol – mälestusmärk Ungari rahva vaimule ja tahtejõule.

Scroll to Top