Millal reisida Montenegrosse

Millal reisida Montenegrosse?

Aadria mere pärl Montenegro on riik, mille maastikud meelitavad oma kaunidusega ja ajalugu kõnetab igat kultuurisõpra. 

Kuid millal minna Montenegrosse, et kogeda selle maalilise riigi võlusid täiel rinnal? Kas suvel, kui päike soojalt paitab ja rannad elu täis? Või äkki kevadel, mil loodus tärkab ja kõik tundub justkui uue hingamise saanud? Või hoopis sügisel, mil rahulikum meeleolu ja soodsamad hinnad? 

Montenegro pakub rohkelt avastamisrõõmu igal aastaajal, ent mõningatel perioodidel on siia tulek eriti mõttekas. See artikkel juhatab teid läbi Montenegro kliima eripärade, aitab valida parimat aega reisimiseks, tutvustab kohalikke festivale ja sündmusi ning annab nõu, mida Montenegros näha ja teha. 

Käime üheskoos läbi kõik, mida peaks teadma sellest Balkani pärlist enne kohvreid pakkima hakkamist

Millal reisida Montenegrosse

Montenegro kliima

Montenegro, üks Euroopa kõige ilusamaid Vahemere ääres asuvaid riike, on tuntud oma mitmekülgse kliima poolest. Riigi väiksusest hoolimata on kliima erinevused selgelt tajutavad sõltuvalt piirkonnast ja kõrgusest merepinnast.

Vahemere kliima domineerib Montenegro rannikul, pakkudes kuuma ja kuiva suve ning leiget ja niisket talve. Suvekuudel võivad temperatuurid tõusta kuni 30°C ja enam, samas kui talvel jäävad nad tavaliselt vahemikku 10-15°C. See teeb rannikupiirkonnast suurepärase paiga päikese nautimiseks ja ujumiseks suvekuudel.

Sisemaal asuvate mägede ja platoodide aladel on kliima aga palju jahedam ja niiskem. Siin võib temperatuur suvekuudel jääda 20°C kanti ja talvel langeb sageli alla 0°C. Lumised talved teevad sellest piirkonnast populaarse suusakuurordi, eriti Durmitori rahvuspargis.

Mägedes võib ilm olla ettearvamatu, nii et ka suvel võivad äkilised temperatuuri langused või äkilised vihmasajud tekitada üllatusi. See teeb matkamise ja looduses seiklemise eriti põnevaks, kuid samas nõuab ka ettevalmistust.

Adria mere mõju tõttu on Montenegro ilm üldiselt päikeseline, kuid aeg-ajalt võib tekkida lühiajalisi torme, eriti hilissügisel ja talvel. Sellised ilmastikutingimused pakuvad suurepäraseid võimalusi fotograafidele, kes otsivad dramaatilisi loodusvaateid.

Montenegro kliima on rikkalikult mitmekesine. Kuigi suvel on rannikul kuum ja päikeseline, võib sisemaal, eriti mägedes, oodata jahedamat ja muutlikumat ilma. Talvel on rannikul leige ja niiske, samas kui mägedes valitseb tõeline talv koos lume ja külma ilmaga.

Millal reisida Montenegrosse

Parim aeg Montenegrosse reisimiseks

Montenegro on kahtlemata üks Euroopa varjatud pärleid. Tema mäed, rannikualad ja ajaloolised linnad pakuvad midagi iga reisiselli jaoks. Kuid millal on parim aeg seda suurepärast riiki külastada? See sõltub suuresti sellest, mida soovid oma reisil kogeda.

Suvekuud: juuni-august

Montenegro suvekuud, eriti juuli ja august, on rannikuäärsetes linnades nagu Budva, Kotor ja Herceg Novi kõige populaarsemad. Sel ajal saab nautida kõrgeid temperatuure, mis ulatuvad 30°C ja enam, ning Vahemere rannikualadel on vesi ideaalselt soe ujumiseks ja veespordialade harrastamiseks. Kuna suvi on kõrghooaeg, võivad rannikulinnad olla rahvarohked ja hotellide hinnad kõrgemad. Kuid see on ka aeg, mil Montenegro kultuurielu on kõige aktiivsem, pakkudes palju festivale ja üritusi.

Kevad ja sügis: märts-mai ja september-november

Kui eelistad rahulikumat atmosfääri, on kevad ja sügis ideaalsed kuud Montenegrosse reisimiseks. Rannikualadel on temperatuurid mõõdukad, jäädes vahemikku 15-25°C. See on suurepärane aeg matkamiseks ja loodusnautimiseks, kuna maastikud on lopsakad ja värvikad. Kevadel õitsevad metsikud lilled ja sügisel saab nautida lehtede värvidemängu. Samuti on see aeg, mil saab nautida Montenegro kultuuri ja ajalugu ilma suurte rahvahulkade ja kõrgete hindadeta.

Talvekuud: detsember-veebruar

Kuigi rannikualadel on talv leige, on Montenegro sisemaa suusakuurortides nagu Žabljak talvel tõeline lumesadu. Lumised mäed ja külma ilma tingimused pakuvad suurepäraseid võimalusi talispordiks ja lõõgastumiseks mägihotellides. Talvel on rannikulinnad vaiksemad ja palju vähem rahvarohked, pakkudes rahulikku puhkust ajaloolistes keskustes ja mere ääres.

Mida arvesse võtta

Reisi planeerimisel tasub arvestada ka sellega, et Montenegrosse reisimisel võivad ilmastikuolud ja -tingimused piirkonniti oluliselt erineda. Rannikualade suvine kuumus võib olla kontrastiks jahedamatele mägedele, nii et kui plaanid külastada mõlemat piirkonda samal reisil, siis vali oma garderoob hoolikalt.

Lõpetuseks, parim aeg Montenegrosse reisimiseks sõltub sinu eelistustest. Suvi pakub rannaelu ja kultuuriüritusi, kevad ja sügis on ideaalsed matkamiseks ning talv pakub suusatamise ja talispordi võimalusi. Olenemata sellest, millal otsustad Montenegrot külastada, ootavad sind ees imelised maastikud, rikas kultuur ja külalislahked inimesed.

Millal reisida Montenegrosse

Mis kuudel tasuks Montenegrosse minekut vältida?

Montenegro on kaunis riik, mida saab külastada aastaringselt, kuid mõnel perioodil võivad teatud tegurid muuta reisimise vähem meeldivaks. Siin on mõned kuud ja põhjused, miks võiksid kaaluda Montenegrosse reisimise edasilükkamist.

Juuli ja august

Eelkõige on juuli ja august Montenegros kõige kuumemad ja kõige rahvarohkemad kuud. Kuigi see on suurepärane aeg rannas päikese käes lebotamiseks, võivad mõned populaarsemad linnad, näiteks Budva ja Kotor, olla ülerahvastatud. See tähendab, et pead jagama randa, restorane ja vaatamisväärsusi paljude teiste turistidega. Lisaks on see kõrghooaeg, mis tähendab, et hinnad on tavalisest kõrgemad – alates majutusest kuni toidu ja meelelahutuseni.

Veebruar

Kuigi veebruar võib olla suurepärane aeg Montenegro mägedes suusatamiseks, on see rannikul üks kõige vihmasemaid kuid. See võib takistada õues tegevusi ja teha mõned teed läbipääsmatuks, eriti mägistes piirkondades. Kui eelistad päikeselist ilma ja soovid tegeleda õues asuvate tegevustega, võib veebruari külastamine olla pettumust valmistav.

Hooajavälised kuud

Kui soovid külastada mõnda Montenegro väiksemat linna või külakest, siis tuleb arvestada, et hooajavälisel ajal võivad mõned hotellid, restoranid ja atraktsioonid olla suletud. Kuigi see võib pakkuda võimalust kogeda Montenegrot ilma turistideta, võib see piirata ka valikuid söömise, majutuse ja tegevuste osas.

Festivalid ja muud sündmused

Montenegro, kuigi väike riik, on rikas kultuuri ja traditsioonide poolest, mida väljendatakse aastaringsete festivalide ja sündmuste kaudu. Siin on mõned kõige olulisemad ja populaarsemad festivalid, mida Montenegros külastada:

 • Kotori kunstifestival – Kotori vanalinna võluvates tänavates toimub igal suvel Kotori kunstifestival. See on üks Montenegro suurimaid kultuuriüritusi, kus esinevad rahvusvahelised ja kohalikud muusikud, tantsijad ja kunstnikud. Festival kestab tavaliselt mitu nädalat ja pakub rikkalikku programmi kontsertide, näituste ja töötubade näol.
 • Budva teatrifestival – Budva teatrifestival toimub juulis ja augustis ning meelitab ligi teatritruppe üle kogu maailma. See on suurepärane võimalus nautida kvaliteetset teatrit ajaloolises ja atmosfäärirohkes keskkonnas.
 • Petrovac Jazz Festival – Petrovacis, väikeses rannikulinnas, toimub igal suvel jazzfestival, mis toob kokku jazzmuusikud kogu maailmast. Lõõgastuge mere ääres, kuulates maailmatasemel jazzmuusikat taustaks.
 • Mimosa festival – Heldinna Herceg Novis toimub iga-aastane Mimosa festival, mis tähistab kevade algust. Festivalil on erinevaid tegevusi, nagu kontserdid, tantsud, tänavaetendused ja lillelaadad. Highlight on mimooside paraad, kus linn on kaetud tuhandete kollaste mimoosidega.
 • Montenegro Film Festival – Igal aastal toimub Herceg Novis Montenegro Film Festival, mis on pühendatud Balkani filmidele. Festivalil on võimalik näha nii uusi kui ka klassikalisi filme ning osaleda aruteludes ja kohtumistes filmitegijatega.
 • Karnevalid – Mitmed Montenegro linnad, sealhulgas Kotor ja Budva, korraldavad igal aastal suuri karnevale, mis on saanud traditsiooniks. Need värvikad ja elavad üritused pakuvad kostüümiparaade, muusikat, tantsu ja palju muud.

Kokkuvõttes on Montenegro kultuuri- ja sündmustekalender mitmekesine ja põnev. Festivalid ja sündmused pakuvad suurepärast võimalust kogeda kohalikku kultuuri, muusikat ja traditsioone, mis muudavad reisi Montenegrosse veelgi meeldejäävamaks.

Millal reisida Montenegrosse

Hooajalised kulud ja hinnad

Montenegro on paljude reisijate jaoks taskukohane sihtkoht, kuid hooajalised kulud ja hinnad võivad varieeruda olenevalt külastusajast. Siin on ülevaade, kuidas hooajad mõjutavad kohalikke hindu ja kulusid:

Kõrghooaeg: juuni-august

Kõrghooaeg Montenegros toimub suvekuudel, eriti juulis ja augustis. Sellel perioodil tõusevad hinnad peaaegu kõikjal riigis, eriti populaarsetes turismilinnades nagu Budva, Kotor ja Bar. Oodata võib järgmist:

 • Majutuse hinnad: Hotellide ja korterite hinnad võivad olla kuni kaks korda kõrgemad kui madalhooajal.
 • Toit ja jook: Restoranides ja kohvikutes võivad hinnad tõusta, kuigi kohalike turgude hinnad jäävad enamasti stabiilseks.
 • Transpordikulud: Autorent ja bussipiletid võivad olla kallimad, eriti kui broneerid viimasel hetkel.

Madalhooaeg: november-märts

Madalhooaeg pakub Montenegros suurepäraseid kokkuhoiu võimalusi, kuid mõned teenused võivad olla piiratud:

 • Majutus: Paljud hotellid ja majutuskohad pakuvad allahindlusi, mis teevad ööbimise soodsamaks.
 • Toit ja jook: Restoranide hinnad võivad olla madalamad, kuigi mõned söögikohad võivad olla suletud.
 • Tegevused: Kuigi mõned turismiatraktsioonid võivad olla suletud, on paljud muuseumid ja ajaloolised kohad avatud ning pakuvad soodushindu.

Vahepealne hooaeg: aprill-mai ja september-oktoober

Vahepealne hooaeg on suurepärane aeg Montenegrosse reisimiseks, kuna ilm on meeldiv ja hinnad on mõõdukad:

 • Majutuse hinnad: Võimalik on leida head pakkumist, eriti kui broneerid ette.
 • Toit ja jook: Hinnad on stabiilsed ja paljud restoranid pakuvad hooajalisi roogasid.
 • Tegevused: Paljud vaatamisväärsused on avatud ja vähem rahvarohked, pakkudes intiimsemat kogemust.

Kokkuvõtteks on Montenegro hooajalised kulud ja hinnad varieeruvad, kuid planeerides eelnevalt ja arvestades kohalike hooaegade eripäradega, on võimalik saada parim väärtus oma rahale.

Millal reisida Montenegrosse

Mida Montenegros näha ja teha?

Montenegro, mida sageli nimetatakse ka “Musta mäe maaks”, on väike Balkani riik, mis on tuntud oma maalilise looduse, ajalooliste linnade ja mitmekesiste kultuuriliste mõjutuste poolest. Siin on valik tegevusi ja vaatamisväärsusi, mida Montenegros külastada:

 • Kotori vanalinn – Kotori UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv vanalinn on tuntud oma keskaegse arhitektuuri, ajalooliste kirikute ja kindluse poolest. Jalutage mööda kitsaid, munakivisillutisega tänavaid, imetlege Vana Euroopa arhitektuuri ja ronige kindluse müüridele, et nautida vaadet Kotori lahele.
 • Durmitori rahvuspark – Ideaalne aktiivsetele reisijatele, Durmitori rahvuspark on UNESCO kaitse all olev piirkond, mis pakub matkaradu, mägijõgede raftingut ja suusatamist talvekuudel. Parki kuuluvad ka suurepärased Tara jõe kanjonid.
 • Budva Riviera – Budva Riviera on Montenegro kõige populaarsem rannikupiirkond, pakkudes kristallselget vett, liivarandu ja elavat ööelu. Samuti on Budva vanalinn vaatamisväärsus omaenda õiguses, pakkudes ajaloolisi vaatamisväärsusi ja kitsaid vanu tänavaid.
 • Ostrog klooster – See klooster on kaevatud peaaegu vertikaalsesse kaljusse ja on üks Balkani kõige olulisemaid õigeusu pühakodasid. Palverändurid tulevad siia kogu maailmast, et külastada seda ainulaadset religioosset paika.
 • Skadar Lake – Skadar Lake on Balkani suurim järv ja rahvuspark. See on lindude vaatlemise paradiis ning pakub ka paadiretki, kus saab nautida looduslikku ilu ja külastada ajaloolisi kloostreid, mis asuvad järve ääres.
 • Ulcinj – Ulcinj on linn, mis on tuntud oma pikima rannariba, Velika Plaža, poolest. Samuti on Ulcinjil rikkalik ajalugu, mida näitab kindluse varemetes paiknev vanalinn.
 • Cetinje – Kunagine Montenegro pealinn, Cetinje on täis ajaloolisi hooneid, muuseume ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Külaskäik sellesse linna on nagu samm tagasi ajas, kus saab näha riigi ajaloo jälgi.
 • Lovćeni rahvuspark – Siin asub Lovćeni mägi, kust avaneb panoraamvaade üle Montenegro. Mäe tipus on ka Njegoši mausoleum, mis on pühendatud riigi kõige kuulsamale luuletajale ja vürstile.
 • Tivat ja Porto Montenegro – Tivat ja luksuslik Porto Montenegro on jahisõprade jaoks. Uus ja modernne sadam pakub mitmeid restorane, butiike ja galeriisid.
 • Perast ja selle saared – Perast on väike ajalooline linn, mis asub Kotori lahes. Võtke paadiretk kahele saarele – Gospa od Škrpjela ja Sveti Đorđe – ja imetlege nende ajaloolist ilu.

Kokkuvõtteks

Montenegr kliima on mõõdukalt soe ja kuiv, mis teeb sellest suurepärase sihtkoha peaaegu igal ajal aastas. Parim aeg Montenegrosse reisimiseks on kevad ja varasügis, mil ilm on meeldiv ja turistide arv mõõdukas. 

Kuigi suvi toob kaasa palju festivale ja sündmusi, võivad mõned kuud olla eriti kuumad ja rahvarohked. Hooajaline kulu ja hind sõltuvad külastuse ajast, kuid eelplaneerimine võib pakkuda olulist kokkuhoidu. 

Montenegro on täis vaatamisväärsusi, alates ajaloolistest linnadest ja kindlustest kuni looduslike iluduste ja aktiivsete tegevusteni. Tõeline Balkani pärl ootab avastamist!

Scroll to Top