Parma katedraal

Parma katedraal: Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Itaalia südames, kus maa viljakus kohtub ajaloo keerdkäikudega, seisab Parma. Linn, mille nimi kutsub esile mõtteid maitsvatest juustudest, erilistest veinidest ja muidugi selle arhitektuurilisest meistriteosest – Parma katedraalist. 

Ei ole liialdus öelda, et Parma katedraal on palju enamat kui lihtsalt religioosne pühakoht; see on ajakapsel, mis kajastab sajanditevanuseid kunsti, kultuuri ja pühendumise hetki. Ajal, mil katedraalid olid suurimad inimkätega loodud struktuurid, oli Parma katedraal tunnistajaks ajastute muutumisele, kuningate ja kuningannade valitsemisele ning kunstnike geniaalsusele. 

Selles artiklis võtame teid kaasa avastusretkele läbi selle arhitektuurilise ime ajaloo, uurime selle nüüdisaegset tähtsust ja anname teile soovitusi, kuidas Parma katedraali külastamise kogemust maksimaalselt nautida. 

Parma katedraal

Parma katedraali ülevaade

Parma katedraal, tuntud ka kui Parma toomkirik, on üks silmapaistvamaid ja tähtsamaid religioosseid hooneid Itaalias, asudes Emilia-Romagna piirkonnas. See on suurepärane näide romaani arhitektuuristiilist ja see on pühitsetud Uspinja Neitsi Maarjale. Katedraali välimus on maaliline, rõhutades Parma linnasüdame ajaloolist atmosfääri.

Katedraali fassaad on ehitatud roosaka marmoriga ja seda kaunistavad arvukad skulptuurid ja reljeefid, mis jutustavad Piibli lugusid. Keskel paistab silma suur roosaken, mis laseb päikesevalgusel siseruumidesse tungida, luues müstilise ja pühaliku atmosfääri.

Katedraali interjöör on samuti muljetavaldav. Peamised elemendid on rikkalikult kaunistatud freskode, mosaiikide ja kullatud detailidega. Erilist tähelepanu väärivad lagede maalingud, mis kujutavad endast taevalikku panoraama, mille on loonud kuulus kunstnik Correggio. Need maalingud näitavad, kuidas kunst ja religioon on ajaloo jooksul Parma katedraalis tihedalt põimunud.

Peale selle, et katedraal on religioosne paik, on see ka kunstiajalooline monument, mis peegeldab Parma kultuuri ja ajalugu. Paljud ajaloolised sündmused, pidulikud tseremooniad ja rahvuslikud tähistamised on toimunud selle katedraali seinte vahel, muutes selle linna kultuuriliseks südameks.

Parma katedraali arhitektuurilises stiilis on näha mitmeid eri ajastute mõjutusi, kuid romaani stiil domineerib. Selle rõngasgaleriidega fassaad, massiivsed sambad ja laiad koridorid on iseloomulikud romaani kirikuarhitektuurile, mis kerkis üles keskajal kogu Euroopas.

Parma katedraal

Ajalugu

Parma katedraali ajalugu on rikkalik ja ulatub tagasi mitme sajandi taha. Katedraal asub kohas, kus on juba varajastes sajandites olnud jumalakojad. Kuid praegune katedraal sai oma alguse 11. sajandil, kui varasem puidust kirik hävis tulekahjus.

Aastal 1059 pandi nurgakivi uuele katedraalile, mis oli mõeldud varasema puidust kiriku asendajaks. Katedraali ehitustööd kestsid mitu aastakümmet ning selle jooksul kohandati mitu korda ka algset projekti. Paljud arhitektid ja meistrid aitasid kaasa selle monumentaalse jumalakoja valmimisele.

Romaani stiilis katedraali fassaad sai valmis 12. sajandi lõpuks ja see kujutas endast imetlusväärset saavutust keskaja arhitektuuris. Skulptuurid, mis kaunistavad katedraali välisseinu, räägivad Piibli lugusid ning kujutavad endast teekonda läbi Vanast ja Uuest Testamendist. Erilise tähelepanu all on Kristuse kuju keskel, mis sümboliseerib tema valitsemist ja jumalikkust.

Kuid katedraali ajalugu pole olnud ilma väljakutseteta. 13. sajandil sai katedraal tõsiseid kahjustusi maavärinas. Selle tagajärjel tehti mitmeid restaureerimistöid, mis andsid hoonele uut elu ja võimaldasid sellel säilitada oma algupärast ilu.

16. sajandil tõi baroki ajastu kaasa mõningaid muudatusi katedraali sisekujunduses. Kuulus kunstnik Antonio da Correggio lõi siis oma meistriteose – katedraali kupli maalingud, mis kujutavad Neitsi Maarja tõusmist taevasse. Need maalingud on suurejoonelised ja näitavad Correggio ainulaadset stiili ning oskust mängida valguse ja varjuga, luues ruumilise efekti.

Kuid katedraal ei olnud ainult usuline ja kunstiline keskus. See oli ka sotsiaalne ja poliitiline sümbol, mis kajastas Parma ajaloolist tähtsust. Mitmed olulised tseremooniad ja pidustused on toimunud katedraali seinte vahel, näiteks hertsogite kroonimised ja suured rahvuslikud tähistamised.

20. sajandil kujunes katedraal tähtsaks turismisihtkohaks. Ajal, mil kultuuripärandi säilitamine sai eriliseks prioriteediks, investeeriti katedraali restaureerimisse ja konservatsiooni. Tänapäeval on paljud algupärased freskod ja skulptuurid taastatud oma endises hiilguses, võimaldades külastajatel imetleda katedraali ajaloolist ja kunstilist rikkust.

Kogu oma ajaloo vältel on Parma katedraal olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, alates keskaegsetest rituaalidest ja lõpetades kaasaegsete sündmustega. See on olnud kohaks, kus kunst, kultuur ja religioon on kohtunud ja põimunud, luues tõelise meistriteose.

Samuti on katedraal olnud oluline koht paljude kunstnike jaoks. Lisaks Correggiole on katedraali kaunistanud paljud teised tuntud kunstnikud, kes on jättis oma jälje selle ajaloolise hoone seinadele ja lagedele.

Parma katedraali ajalugu räägib lugu linna, kunsti ja religiooni koostoimest. See on lugu sellest, kuidas üks hoone võib olla ajastute vältel nii ajaloolise kui ka kultuurilise tähtsusega, olles tunnistajaks nii triumfidele kui ka tragöödiatele.

Parma katedraal

Parma katedraal tänapäeval

Tänapäeva Parma katedraal on palju enamat kui lihtsalt religioosne pühakoda; see on elav mälestusmärk, mis püsib ajaproovile vaatamata ja kajastab Itaalia rikkalikku kultuuripärandit. Oma peene arhitektuuri ja kunstilise rikkusega on katedraal meelitanud külastajaid kogu maailmast, kes soovivad sukelduda selle ajaloolisse ja esteetilisse sügavusse.

Tänu pidevatele restaureerimistöödele ja säilitamispingutustele sära katedraal nüüd ereda värvilahendusega, mis rõhutab kõigi selle freskode, mosaiikide ja skulptuuride detaile. Correggio kupli maalingud “Neitsi Maarja tõus taevasse” on eriti muljetavaldavad ning nad tõmbavad enda poole paljude külastajate pilgud.

Katedraal ei ole ainult turismimagnet, vaid see on ka aktiivne religioosne keskus. Paljud kohalikud ja kaugemalt tulnud palverändurid külastavad katedraali, et osa saada liturgilistest talitustest, pidada palveid ja kogeda jumalikku olemasolu selle ajalooliste seinte vahel. Tähtpäevadel ja pühadel muutub katedraal eriti elavaks, kui traditsioonilised jumalateenistused ja protsessioonid toimuvad.

Lisaks on katedraal muutunud ka hariduslikuks ja kultuuriliseks keskuseks. Giidiga ekskursioonid, loengud ja seminarid korraldatakse sageli, et külastajad saaksid sügavamat mõistmist selle ajaloolise mälestise ja selle tähtsuse kohta.

Parma katedraal on tänapäeval särav ehe, mis ühendab endas ajalugu, kunsti ja religiooni, pakkudes külastajatele rikast ja harivat kogemust.

Parma katedraal

Parma katedraali külastamine

Kui soovite sukelduda sügavale Itaalia ajalukku, kunsti ja religiooni, siis Parma katedraali külastamine on hädavajalik. See majesteetlik pühakoda pakub külastajatele unikaalset võimalust kogeda Itaalia renessansi ja keskaja pärandit.

Ligipääs ja piletid

Parma katedraal asub linna südames, mistõttu on sinna lihtne jõuda. Kui reisite Parmasse autoga, on mitu parkimiskohta ja garaaže linna keskuses, kust saate kõndida katedraali. Ühistransport Parma linnas on samuti väga efektiivne; bussid ja trammid sõidavad regulaarselt ja peatuvad läheduses.

Kui te reisite Parmasse rongiga, asub linnajaam umbes 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel katedraalist. Jaama lähedal on ka palju taksopeatusi, kui eelistate mitte kõndida.

Pääs katedraali on enamasti tasuta, kuid mõnede erialade või eriekskursioonide puhul võidakse küsida sissepääsu eest tasu. Palveränduritele ja neile, kes soovivad osa võtta jumalateenistusest, tagatakse alati tasuta sissepääs. Kuid kui soovite külastada katedraali turistina, soovitatakse väikest annetust, mis aitab kaasa hoone säilitamisele ja restaureerimistöödele.

Sageli on katedraali jaoks saadaval giidiga tuurid, mis pakuvad põhjalikumat ülevaadet selle ajaloost, arhitektuurist ja kunstist. Need tuurid võivad olla tasulised ja vajavad eelbroneeringut, eriti kõrghooajal. On olemas nii grupi- kui ka eratuurid ning need võivad sisaldada juurdepääsu mõnedele piirkondadele, mis on tavaliselt külastajatele suletud.

Kui külastate katedraali, on oluline meeles pidada, et tegemist on pühakojaga. Seetõttu palutakse külastajatel kanda sobivat riietust, mis katab õlad ja põlved. Lisaks on hea toon vaikida katedraali sees ja austada neid, kes on kohal palves või mõtisklemises.

Mõnes katedraali osas on ka fotograafia piiratud, eriti jumalateenistuste ajal, nii et veenduge, et järgiksite kõiki märke ja juhiseid.

Parma katedraali külastamine on lihtne ja mugav, kuid selleks, et saada kõige rohkem sellest kogemusest, on soovitatav eelnevalt planeerida, eriti kui soovite osaleda giidiga tuuril või külastada mõnda spetsiaalset ala.

Parma katedraal

Mida saab näha?

Parma katedraal on täis ajaloolist ja kunstilist rikkust, mis paelub igat külastajat. Siin on mõned peamised vaatamisväärsused ja kunstiteosed, mida ei tohiks mööda lasta:

 • Kupli freskod: Nagu varem mainitud, on Antonio da Correggio loodud kupli maalingud “Neitsi Maarja tõus taevasse” üks katedraali kõige kuulsamaid kunstiteoseid. See meistriteos on suurejooneline näide renessansi kunstist, mängides osavalt valguse ja varjuga, et luua ruumiline ja dünaamiline efekt. Kupli all seistes võib tunda end justkui osana sellest taevastest stseenist.
 • Põhifassaad: Katedraali peasissepääs on kaunistatud rikkalike skulptuuride ja reljeefidega, mis kujutavad pühakuid, prohveteid ja piibellikke stseene. Selle keskel paiknev roosaken lisab struktuurile elegantsi ja rõhutab selle pühalikku olemust.
 • Baptisteerium: Kuigi see on eraldi struktuur, asub see otse katedraali kõrval ja on üks Parma silmapaistvamaid religioosseid ehitisi. Selle kaheksanurkne vorm ja rikkalikult kaunistatud interjöör teevad sellest must-see koha.
 • Kabelid: Katedraali sees on mitu kabelit, millest igaüks peidab endas kunstilisi aardeid. Freskod, altarid, maalid ja skulptuurid – iga kabel on omaette kunstigalerii.
 • Sakristei: Selle ajaloolise ruumi seintel on arvukalt maale, mis kujutavad pühakuid ja piibellikke stseene. Mõned neist maalidest on sajandeid vanad ja kajastavad erinevaid kunstilisi stiile ajastutest, mille jooksul need loodi.
 • Põrandamosaiigid: Kuigi paljudele külastajatele võib esialgu jääda märkamatuks, on katedraali põrand kaetud keerukate mosaiikidega. Need kujutavad sageli sümboolseid ja religioosseid motiive, lisades hoonele veelgi sügavust.
 • Koori pinkide nikerdused: Need puidust pinkide nikerdused on tõelised meistriteosed, kujutades stseene nii Vana kui ka Uue Testamendi piiblitest. Iga nikerdus on täpne ja detailne, näidates käsitöömeeste oskusi, kes neid lõid.
 • Orel: Parma katedraali orel on muljetavaldav nii oma suuruse kui ka kõla poolest. Sellel instrumendil on pikk ajalugu ja seda kasutatakse sageli liturgilistes teenistustes ja kontsertidel.
 • Välisküljed ja torn: Katedraali välisilme on sama muljetavaldav kui selle sisemus. Suur torn domineerib Parma linna siluetti ja katedraali õued ja sisehoovid pakuvad rahulikku paika mõtisklemiseks ja lõõgastumiseks.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Parma, tuntud oma ajaloolise pärandi ja kultuurilise rikkuse poolest, pakub külastajatele palju enamat kui ainult selle kuulsat katedraali. Kui olete juba imetlenud Parma katedraali ilu, võiksite külastada ka mõnda järgmistest lähedal asuvatest vaatamisväärsustest:

 • Parma Baptisteerium (Battistero di Parma): Nagu varem mainitud, on see kaheksanurkne ehitus otse katedraali kõrval ja peetakse üheks Itaalia keskaja arhitektuuri tipptööks. Selle sisemus on kaetud väärtuslike freskodega, mis kujutavad inimelu erinevaid etappe ja kristluse sakramente.
 • Palazzo della Pilotta: See ajalooline paleekompleks asub vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel katedraalist. See hõlmab mitmeid hooneid ja siseõuesid ning seal on ka mõned Parma olulisimad muuseumid, sealhulgas Palatine galerii ja Farnese teater.
 • Teatro Regio: See on üks Itaalia kõige olulisemaid ooperiteatreid ja on tuntud oma akustika ja traditsiooniliste lavastuste poolest. Kui viibite Parmas, on soovitatav broneerida pilet ja nautida etendust selles ajaloolises kohas.
 • Palazzo del Governatore: See ajalooline hoone asub Parma peaväljakul ja on tuntud oma astronoomilise kella poolest. Hoone ise on ka arhitektuuriline meistriteos, mis näitab Parma rikkalikku ajalugu ja kultuuri.
 • Parco Ducale: See suur ja hästi hooldatud park on ideaalne paik jalutuskäikudeks ja lõõgastumiseks. Eriti muljetavaldav on selle keskel asuv järv ja mitmed skulptuurid, mis kaunistavad parke.
 • Museo Glauco Lombardi: See muuseum on pühendatud Marie Louise’ile, Austria hertsoginnale ja Napoleoni abikaasale, kes valitses Parmat 19. sajandi alguses. Muuseumis on esindatud tema isiklikud esemed, kunst ja meenutused tema valitsemisajast.
 • Chiesa di San Giovanni Evangelista: See kirik on kuulus oma kupli ja kellatorni poolest. Sees on veelgi Correggio loodud kunstiteoseid, sealhulgas kuulsad freskod, mis kujutavad Johannest ja teisi evangeliste.
 • Enoteca Fontana: Kui soovite proovida Parma kuulsaid veine ja toite, on see ajalooline veinikelder ideaalne koht. Asudes vanalinnas, pakub see külastajatele võimalust nautida piirkonna parimaid maitseid ajaloolises keskkonnas.
 • Parmigiano Reggiano muuseum: Parma ja selle ümbruskond on tuntud oma juustu poolest. See muuseum sukeldab külastajad Parmigiano Reggiano ajalukku, tootmisesse ja tähtsusesse Itaalia köögis.
Parma katedraal

Kokkuvõtteks

Parma katedraal on Itaalia Emilia-Romagna piirkonna pärl, mis pakub ajaloo- ja kunstihuvilistele sügavat sukeldumist Euroopa keskaja ja renessansi perioodi. Alates selle rajamisest kuni tänapäevani on katedraal olnud tunnistajaks ajaloolistele sündmustele, kunstilistele saavutustele ja religioossele pühendumusele. 

Katedraali ümbruskond pakub rikkalikult kultuurilisi vaatamisväärsusi ja gastronoomilisi naudinguid, mis täiendavad ideaalselt katedraali külastuse kogemust. Olenemata sellest, kas olete ajalooentusiast, kunstisõber või lihtsalt reisihuviline, on Parma katedraal ja selle ümbruskond teile pakkumas unustamatuid elamusi.

Scroll to Top