Palenque

Palenque: Võimas iidne Maiade linnriik

Maiade tsivilisatsiooni ühe silmapaistvama pärlina esile tõusnud Palenque pakub külastajatele põnevat sissevaadet ammu kadunud maailma. 

See Mehhikos asuv arheoloogiline imede ala, ümbritsetud lopsaka vihmametsaga, räägib lugusid võimsatest valitsejatest, keerukast arhitektuurist ja sügavast kultuuripärandist. Palenque varemete külastamine ei ole lihtsalt ajalooline ekspeditsioon, vaid ka kultuuriline rännak, mis avab ukse maiade ajaloo, kunsti ja kosmoloogia imelistele saladustele. 

Käesolev artikkel viib teid läbi Palenque ajaloo, tänapäeva tähtsuse, külastamisvõimaluste ning ümbritsevate vaatamisväärsuste, pakkudes terviklikku ülevaadet sellest unikaalsest kohast.

Palenque

Palenque ülevaade

Palenque, tuntud kui üks kõige muljetavaldavamatest maiade linnriikidest, asub tänapäeva Mehhikos, Chiapase osariigis. See on erakordne arheoloogiline paik, mis pakub ainulaadset vaadet maiade tsivilisatsiooni keerukusele ja kunstilisele elegantsile. 

Palenque eristub oma arhitektuurse ilu ja keerukate skulptuuridega, mis kujutavad maiade ajalugu ja kosmoloogiat. Alates selle avastamisest 18. sajandil on Palenque köitnud nii teadlasi kui ka külastajaid oma müstilise atmosfääri ja rikkaliku ajalooga.

Linn, mis õitses peamiselt 600–800 pKr, on kuulus oma hästi säilinud ehitiste ja skulptuuride poolest, mis on levinud umbes 2,5 ruutkilomeetri suurusel alal. 

Palenque tuntumateks konstruktsioonideks on Templite Kuningate Rist, Päikese Tempel ja Inseneride Tempel. Need struktuurid on märkimisväärsed oma arhitektuurilise keerukuse ja detailide poolest, mis kajastavad maiade insenerioskusi ja kunstilist andekust.

Palenque on ka teadaolevalt viimne puhkepaik Pakal Suurele, ühele kõige võimsamale maiade valitsejale. Pakali hauakamber, mis asub Templiskirjas, on üks kõige muljetavaldavamaid leiukohti maiade ajaloos, sisaldades rikkalikult kaunistatud sarkofaagi ja rohkelt hauapanuseid, mis räägivad lugusid valitseja elust ja uskumustest.

Lisaks nendele arhitektuurilistele imedele on Palenque ümbritsetud lopsaka troopilise vihmametsaga, mis lisab kogu alale müstilist ilmet. See looduslik taust ei paku mitte ainult kaunist maastikku, vaid on ka oluline ökoloogiline reservaat, kus elab palju haruldasi ja endeemilisi liike.

Tänu oma ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele on Palenque kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. See tunnustus rõhutab ala olulisust mitte ainult Mehhiko, vaid kogu maailma kultuuripärandis. Palenque jätkab inspireerimist ja õpetamist, olles tunnistajaks maiade tsivilisatsiooni keerukusele ja selle pikaajalisele mõjule maailma ajaloos.

Palenque

Ajalugu

Palenque on üks enim uuritud maiade linnriike, mille ajalugu peegeldab nii kõrgkultuuri saavutusi kui ka poliitilisi keerdkäike, mis iseloomustasid maiade tsivilisatsiooni. Selle ajalugu, mis ulatub tagasi vähemalt 226 eKr, on rikas ja mitmekülgne, pakkudes teadlastele hindamatut teavet maiade kultuuri ja ühiskonna kohta.

Varane ajalugu ja tõus

Palenque varaseimad teadaolevad jäljed pärinevad umbes 226 eKr, kuid tõeliseks õitsenguks kujunesid 6. ja 8. sajand pKr. Selle perioodi jooksul kujunes Palenque välja oluliseks poliitiliseks ja kultuurikeskuseks. 

431 pKr tõusis võimule ajaloos tuntud esimene valitseja, keda tuntakse Kääbus Kilpkonnana. Järgnevate sajandite jooksul võimutsesid Palenques mitmed valitsejad, kes andsid olulise panuse linna poliitilisse ja kultuurilisse arengusse.

Pakal Suur ja Kuldaeg

Palenque kuldajastu saabus 7. sajandil, eriti Pakal Suure valitsemisajal (615–683 pKr). Pakal, kes tõusis troonile noores eas, juhtis linna suurima majesteetlikkuse ja mõjukuseni. 

Tema valitsemisaja jooksul ehitati mitmed tuntud struktuurid, sealhulgas Templiskiri, mis sisaldab tema mausoleumi. Pakali valitsemisaeg märkis Palenque ajaloo kõrgeimat punkti, kus linna kunstiline ja arhitektuurne talent avaldus täies hiilguses.

Hilisem ajalugu ja langus

Pärast Pakali surma jätkasid tema järeltulijad linnriigi arendamist, kuid 8. sajandi lõpuks hakkas Palenque jõud vähenema. Mitmed teooriad püüavad seletada languse põhjuseid, sealhulgas poliitilised konfliktid naaberriikidega, ülerahvastatus ja keskkonnaprobleemid. 

Palenque langes järk-järgult ja jäeti lõpuks maha, kusjuures enamik linna jäi džungli varjus peidetuks sajanditeks.

Avastamine ja arheoloogiline tähtsus

Euroopa avastajad ja teadlased hakkasid Palenquet uurima 18. sajandil. 1784. aastal teostasid Hispaania sõdurid ja munkad ühe esimestest teadaolevatest ekspeditsioonidest. 

Kuid tõeline huvi ja uurimine algas 19. sajandil, kui maadeavastajad nagu John Lloyd Stephens ja Frederick Catherwood dokumenteerisid Palenque varemeid.

20 ja 21. sajandil on Palenque olnud oluline arheoloogiline uurimisala, kus on tehtud mitmeid olulisi avastusi. Nende hulgas on Pakali hauakambri avastamine 1952. aastal, mis andis uusi teadmisi maiade matusekommete ja uskumuste kohta. Tänapäeval jätkub Palenque uurimine, pakkudes teadlastele üha uusi teadmisi maiade ajaloost, keelest ja kultuurist.

Kultuuriline ja ajalooline pärand

Palenque on tänaseni maiade tsivilisatsiooni üks olulisemaid ja paremini säilinud paiku. Selle ajalooline ja kultuuriline pärand on mõõtmatu, pakkudes unikaalset akent maiade kõrgkultuuri keerukusse ja rikkusesse. 

Linna keerukad skulptuurid, kirjutised ja arhitektuurilised saavutused jutustavad lugu ühest maailma ajaloo mõjukamast tsivilisatsioonist. 

Palenque on hindamatu väärtusega nii Mehhiko kui ka kogu maailma kultuuripärandis, olles üks võtmetähtsusega kohti, mis aitab mõista ja väärtustada inimkonna ajaloolist mitmekesisust.

Palenque

Palenque Tänapäeval

Tänapäeval on Palenque üks põnevamaid ja külastatavamaid arheoloogilisi paiku Mehhikos, mis tõmbab ligi ajaloohuvilisi ja kultuurisõpru üle kogu maailma. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Palenque ei ole mitte ainult oluline ajalooallikas, vaid ka elav kultuurikeskus, mis peegeldab maiade tsivilisatsiooni kestvat pärandit.

 • Arheoloogiline ja turismi tähtsus – Palenque’s asuvad hästi säilinud varemed, sealhulgas kuulsad templid ja paleed, on muutunud peamisteks turismiatraktsioonideks. Need struktuurid, millest paljud on restaureeritud, pakuvad külastajatele võimalust imetleda maiade arhitektuuri ja kunsti keerukust. Palenque on tuntud oma detailsete reljeefide ja hieroglüüfide poolest, mis annavad teadlastele ja ajaloo huvilistele sügavamaid teadmisi maiade uskumuste, ajaloo ja igapäevaelu kohta.
 • Looduslik ilu ja ökoloogiline tähtsus – Palenque asub troopilise vihmametsa südames, pakkudes külastajatele mitte ainult ajaloolist, vaid ka looduslikku ilu. See looduslik taust loob müstilise õhkkonna, mis suurendab kogu piirkonna maagilist ja ajaloolist hõngu. Alal elab palju haruldasi taime- ja loomaliike, muutes selle oluliseks ökoloogiliseks reservaadiks ja loodushuviliste sihtkohaks.
 • Kultuuriline tähtsus ja hariduslik väärtus – Palenque on oluline kultuuri- ja haridusallikas, mis võimaldab külastajatel ja teadlastel paremini mõista maiade kultuuri ja ajalugu. Muuseumid ja infokeskused pakuvad hulgaliselt teavet ja näitavad väljapanekuid, mis aitavad külastajatel süveneda maiade eluviisi ja tavadega. Samuti toimuvad alal regulaarselt haridusprogrammid ja seminarid, mis keskenduvad maiade ajaloo ja kultuuripärandi uurimisele.
 • Majanduslik Mõju – Turismil Palenques on oluline majanduslik mõju kohalikule kogukonnale, pakkudes töökohti ja toetades kohalikku majandust. Käsitööndus, giiditeenused ja muud turismiga seotud ettevõtmised aitavad kaasa kogukonna heaolule, aidates säilitada ja edendada kohalikku kultuuri ja traditsioone.
Palenque

Palenque külastamine

Ligipääs ja piletid

Palenque on üks kõige huvitavamaid ja olulisi arheoloogilisi paiku maailmas. Külastajatele pakub see ainulaadset võimalust uurida maiade tsivilisatsiooni saladusi ja imetleda selle ajaloolist ilu. Külastuse planeerimisel on oluline arvestada ligipääsu ja piletihindadega, et tagada meeldiv ja muretu kogemus.

 • Ligipääs: Palenque asub Mehhiko lõunaosas ja sinna pääseb mitmel viisil. Lähim lennujaam on Palenque rahvusvaheline lennujaam, mis asub linna lähedal. Sealt saab liikuda edasi takso või rendiautoga. Lisaks on võimalik sõita bussiga teistest Mehhiko piirkondadest, näiteks Tuxtlast või San Cristóbal de las Casas’ist. Paljud reisijad eelistavad rentida auto, mis annab suurema vabaduse ja mugavuse uurida ümbritsevat piirkonda omal käel.
 • Piletid: Palenque arheoloogilisele alale sisenemiseks on vaja osta pilet. Piletihinnad võivad varieeruda sõltuvalt hooajast ja külastaja staatusest (näiteks täispiletid, soodustused õpilastele ja eakatele). On oluline kontrollida piletihindu ja külastusaegu enne külastust, kuna need võivad muutuda. Lisaks võivad erilistel pühadel või üritustel kehtida erinevad reeglid ja hinnad.
 • Giidid: Palenque külastamisel on soovitatav kaaluda giidiga tuuri. Professionaalsed giidid pakuvad väärtuslikku teavet ja taustainfot, mis rikastab külastuse kogemust. Giidide teenuseid saab broneerida eelnevalt või leida kohapealt. Palenque’s on saadaval ka infomaterjalid ja audiojuhendid, mis aitavad külastajatel iseseisvalt uurida ja õppida ala ajaloost ja tähtsusest.

Turvalisus ja ettevaatusabinõud

Turvalisus on oluline osa igast reisist. Palenque on üldiselt turvaline sihtkoht, kuid nagu iga turismiobjekti puhul, tuleks järgida tavalisi turvalisusreegleid. Soovitatav on järgida kohalike ametivõimude juhiseid ja mitte kõrvale kalduda tähistatud radadest. Samuti on oluline olla ettevaatlik kuumuse ja päikese eest, eriti arvestades Palenque vihmametsalist kliimat.

Palenque

Mida saab näha?

Palenque arheoloogiline ala on tuntud oma muljetavaldavate maiade varemete poolest, mis pakuvad külastajatele ainulaadset võimalust sukelduda ammusesse kultuuri ja ajalukku. Alal asuvad mitmed märkimisväärsed ehitised, skulptuurid ja kunstiteosed, mis peegeldavad maiade tsivilisatsiooni keerukust ja ilu.

 • Templite rist – Üks Palenque kõige kuulsamaid ehitisi on Templite Rist, mis koosneb kolmest põhistruktuurist: Templi Kuningate Rist, Päikese Tempel ja Templi Ristitud Vaimud. Need templid, mis on pühendatud maiade panteoni erinevatele jumalatele, on tuntud oma erakordsete arhitektuuriliste omaduste ja detailsete skulptuuride poolest. Nende freskode ja reljeefide kaudu jutustavad templid lugusid maiade mütoloogiast ja kosmoloogiast.
 • Templiskiri – Templiskiri, mis on Pakal Suure mausoleumi asukoht, on üks Palenque kõige olulisemaid ehitisi. See on kuulus oma keeruka arhitektuuri ja sügavalt graveeritud hieroglüüfide poolest, mis kujutavad Pakali elulugu ja maiade uskumusi. Hauakamber ise, mida peetakse maiade kunsti üheks tippsaavutuseks, on kaetud rikkalikult kaunistatud sarkofaagiga, mis annab ülevaate maiade matusekommetest ja kunstilisest oskusest.
 • Palee – Palenque Palee on veel üks muljetavaldav kompleks, mis koosneb mitmest struktuurist, sealhulgas tornist, mis oli tõenäoliselt astronoomiliseks vaatluseks. Palee on tuntud oma keerukate bas-reliiefide ja sisehoovide poolest, mis pakuvad aimu maiade eluviisist ja arhitektuurilisest andekusest. Palee sisemuses on näha ka veevärgisüsteeme, mis näitavad maiade insenerioskuste kõrgtasemel.
 • Akvadukt ja veehoidlad – Palenque eristub ka oma keeruka veevärgisüsteemi poolest. Akvadukt ja veehoidlad on osa sellest süsteemist, mis näitab maiade insenerioskuste kõrget taset. Need struktuurid olid olulised linna veemajanduses ja aitasid toetada selle elanikkonda kõrgajal.
 • Grup N – Grup N on veel üks huvitav ala, mis koosneb mitmest väiksemast ehitistest ja mida uuritakse veel praegugi. See piirkond pakub täiendavat pilguheidet maiade arhitektuuristiilidele ja linna planeeringule.
 • Skulptuurid – Kogu Palenque’s leidub arvukalt skulptuure ja reljeefe, mis on kunstiliselt ja ajalooliselt märkimisväärsed. Need teosed ei ole mitte ainult silmapaistvad kunstilise väljendusviisi poolest, vaid sisaldavad ka väärtuslikku teavet maiade ajaloo, uskumuste ja igapäevaelu kohta.
 • Looduslik ilu – Palenque asub lopsakas vihmametsas, pakkudes külastajatele ka võimalust nautida piirkonna looduslikku ilu. Metsarajad ja looduskaunid kohad on täiuslikud matkamiseks ja linnuvaatluseks, andes võimaluse kogeda kohalikku floorat ja faunat.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Palenque, olles ise ajaloo ja kultuuri rikkalik keskus, on ümbritsetud mitmete huvitavate ja kaunite vaatamisväärsustega, mis pakuvad külastajatele võimalust laiendada oma teadmisi ja kogemusi selles piirkonnas. Alates looduslikest imedest kuni teisteni ajalooliste paikadeni, on Chiapase osariigil ja selle ümbruses palju pakkuda.

 • Misol-Ha ja Agua Azul veepargid – Misol-Ha ja Agua Azul on kaks kaunist veeparki, mis asuvad Palenquest vaid lühikese autosõidu kaugusel. Misol-Ha on kuulus oma muljetavaldava üksiku juga eest, mis kõrgub peaaegu 35 meetri kõrgusele ja pakub erakordset loodusilu. Agua Azul, tuntud oma sinakasrohelise vee poolest, koosneb rahulikest basseinidest ja koskedest, mis moodustavad loodusliku veepargi. Mõlemad kohad pakuvad suurepäraseid võimalusi ujumiseks, matkamiseks ja looduse nautimiseks.
 • Bonampak – Bonampak, mis asub Palenquest umbes 100 kilomeetri kaugusel, on veel üks oluline maiade varemete sait. See on tuntud oma hästi säilinud seinafreskode poolest, mis asuvad kolmes väikeses templis. Freskod kujutavad maiade rituaale ja tseremooniaid ning on olulised kultuurilise ja ajaloolise informatsiooni allikad maiade kunsti ja ühiskonna kohta.
 • Yaxchilán – Yaxchilán, mis asub Usumacinta jõe ääres, on veel üks huvitav maiade linnriik, mis jääb Palenquest lõuna poole. Ligipääs Yaxchiláni varemetele on ainulaadne, kuna see nõuab paadisõitu läbi džungli, pakkudes seikluslikku kogemust. Yaxchilán on tuntud oma arhitektuurilise ilu ja keerukate hieroglüüfide poolest, mis kujutavad maiade valitsejate ajalugu ja saavutusi.
 • San Cristóbal de las Casas – San Cristóbal de las Casas, ajalooline linn Chiapase osariigis, on veel üks huvitav sihtkoht Palenque külastajatele. See koloniaalstiilis linn on tuntud oma värvikate hoonete, kivist tänavate ja elava kultuurilise atmosfääri poolest. Siin saab nautida traditsioonilist Mehhiko kööki, külastada käsitööturge ja uurida kohalikke muuseume ja kirikuid.
 • Lacandoni džungel – Lacandoni džungel, mis on üks viimaseid troopilisi vihmametsi Põhja-Ameerikas, pakub külastajatele võimalust kogeda looduslikku ilu ja mitmekesisust. See on koduks mitmesugustele looma- ja taime liikidele, samuti Lacandoni maiade kogukonnale, kes on säilitanud palju oma traditsioonilistest eluviisidest. Džunglis matkamine, loodusvaatlus ja kultuurikogemused on ainulaadne viis tutvuda piirkonna loodusliku ja kultuurilise mitmekesisusega.
 • Cascadas de Roberto Barrios – Veel üks looduslik imetlus on Cascadas de Roberto Barrios, mis asub Palenquest põhja pool. See on rida kaunistest kaskaadidest ja looduslikest basseinidest, mis on tuntud oma rahuliku õhkkonna ja kristallselge vee poolest. See on vähem tuntud kui Misol-Ha või Agua Azul, kuid pakub samaväärset looduslikku ilu koos rahulikuma ja vähem rahvarohke keskkonnaga. Külastajad saavad nautida ujumist, lõõgastuda looduslikes basseinides ja uurida kaunilt kujundatud kaskaade.
 • Toniná – Toniná, mis asub Ocosingo linnast lõunas, on veel üks märkimisväärne arheoloogiline paik, mis jääb Palenquest umbes 100 kilomeetri kaugusele. Toniná on tuntud oma muljetavaldava akropolise poolest, mis sisaldab mitmeid templeid ja monumente, pakkudes ainulaadset pilguheidet maiade arhitektuurile ja kunstile. Sellel alal on leitud mitmeid olulisi kunstiteoseid ja hieroglüüfe, mis annavad teavet maiade ajaloo ja kultuuri kohta.
 • Na Bolom – San Cristóbal de las Casases asuv Na Bolom (“Jaguar Maja” tõlkes) on veel üks külastamist väärt paik. Algselt oli see arheoloogi Frans Blom ja tema abikaasa, fotograafi Trudi Blomi kodu. Täna toimib see muuseumi ja kultuurikeskusena, mis keskendub Lacandoni džungli ja seal elavate maiade kogukondade kaitsele. Muuseumis on rikkalikud fotograafiate, esemete ja kunstiteoste kogud, mis räägivad Lacandoni džungli ajaloost ja selle tähtsusest.
 • El Panchán – El Panchán, mis asub Palenque lähedal, on unikaalne ökoturismi keskus, pakkudes külastajatele võimalust ööbida džungli ääres asuvates bangalotes. See on populaarne koht reisijate seas, pakkudes lõõgastavat keskkonda ja kohalikku kultuuri. El Panchánis saab nautida traditsioonilist Mehhiko kööki, osaleda kultuurilistes etendustes ja minna džunglimatkadele.
Palenque

Kokkuvõtteks

Palenque, Mehhiko ajalooline pärl, avab ukse maiade tsivilisatsiooni sügavustesse. Selle võimsad varemed, rikkalik kultuuripärand ja lopsakas looduskeskkond pakuvad unikaalset kogemust ajaloo, kunsti ja arhitektuuri huvilistele, tuues esile maiade impeeriumi keerukuse ja ilu.

Scroll to Top