Rootsi vaatamisväärsused

Rootsi vaatamisväärsused: Teejuht Skandinaavia pärlist kuni polaarjooneni

Rootsi, see Skandinaavia pärl, on tuntud oma rikkaliku ajaloo, kõrgeltarenenud kultuuri ning lõputu ilu poolest. Riik, mille loodus on nii mitmekesine- ulatudes sügavatest metsadest kuni hingematvate mägismaastikeni, on täis ajaloolisi linnu ja põnevaid vaatamisväärsusi, mis rikastavad iga külastaja reisikogemust. Olgu siis tegemist suusareisiga mägedes või ajaloo tundmaõppimisega mõnes kaunis linnas, on Rootsi igal sammul pakkumas midagi unikaalset.

Pealinn Stockholm, tuntud ka kui “Skandinaavia Veneetsia”, on vaatamisväärsus omaette. Ajaloolise Gamla Stani (vana linna) kitsad tänavad, kuningaloss, Vasa muuseum ja mitmed muud ajaloolised ja kultuurilised vaatamisväärsused loovad linna, mis on korraga kaasaegne ja traditsiooniline. Aga see on vaid üks osa kogu Rootsi vaatamisväärsuste mosaiigist, mida avastada.

1. Gamla Stan

Rootsi vaatamisväärsus - Gamla Stan

Stockholmi südames asub ajalooline piirkond nimega Gamla Stan, mis tõlgituna tähendab ‘vana linn’. Gamla Stan on tuntud oma kitsaste munakivitänavate, värviliste vanade hoonete ja ajaloolise atmosfääri poolest. See on tõeline elav ajaloomuuseum, kus külastajad saavad jalutada mööda keskaegseid tänavaid, tutvuda ajalooliste monumentidega ja nautida kohalikke kohvikuid ja kauplusi.

Gamla Stan on Stockholm’i vanalinn, mis on sündinud Rootsi riigi hällina. Siin asuvad mitmed olulised ajaloolised ehitised ja vaatamisväärsused, sealhulgas Kuningaloss ja Storkyrkan, mis on Stockholm’i suurim katedraal. Kõik need elemente kokku pannes on Gamla Stan hädavajalik osa Rootsi pealinna külastamisel. See on koht, kus ajalugu kohtub kaasaegsusega, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda minevikku, samal ajal nautides Stockholm’i kaasaegset elustiili.

2. Höga Kusten (Kõrgrannik)

Rootsi põhjaosas asub Höga Kusten ehk Kõrgrannik, mis on maailmapärandi nimekirja kuuluv piirkond. Kõrgrannik on unikaalne koht, kus mägede, metsade ja mere looduslikud võlud kohtuvad. See on Rootsi kiireimini tõusev maastik, kus mäed kõrguvad kuni 286 meetrit merepinnast.

Höga Kusten pakub mitmeid matka- ja loodusradu, mis on ideaalsed neile, kes soovivad kogeda Rootsi loodust oma kõige autentsemas vormis. Üks selline rada on Höga Kusten Hiking Trail, mis on üle 120 km pikk ja läbib mitmesuguseid maastikke alates metsadest ja järvedest kuni kaljudeni. Alates linnuvaatlusest ja matkamisest kuni mägironimise ja purjetamiseni, Höga Kusten on tõeline paradiis loodusesõpradele, pakkudes mitmeid võimalusi looduse nautimiseks ja avastamiseks.

3. Kuningarada (Kungsleden)

Kungsleden - Rootsi vaatamisväärsus

Põhja-Rootsis leiate ühe maailma kuulsaima matkaraja- Kuningaraja (Kungsleden). See 440 km pikkune matkarada kulgeb läbi mõne kõige kaunima ja puutumatumana säilinud looduse Rootsis. Kungsleden viib teid mööda mägede jõgesid, läbi tihedate metsade ja üle kõrgendike, pakkudes unustamatuid vaateid ja elamusi.

Kuningarada läbib neli rahvusparki ja mitut looduskaitseala, pakkudes ainulaadset võimalust kogeda Rootsi mägismaa looduse mitmekesisust ja ilu. Kevadel ja suvel on see paradiis matkajatele ja linnuvaatlejatele, samas kui talvel muutub see populaarseks suusatamise ja lumerännakute marsruudiks. Tähistatud onii suvel kui talvel, Kungsleden pakub erakordset looduskogemust, mida ei tohiks Rootsis reisides vahele jätta.

4. Djurgården

Stockholmis, Djurgårdeni saarel asuvad mitmed populaarsed muuseumid ja lõbustuspargid. Üks neist on Skanseni vabaõhumuuseum, mis maailma esimene ja vanim vabaõhumuuseum. See pakub külastajatele võimalust õppida Rootsi ajaloo, kultuuri ja eluviiside kohta, viies nad läbi ajalooliste hoonete ja eksponaatide.

Siinsamas on ka ABBA muuseum, mis on pühendatud ühele maailma kuulsaimale popgrupile. Muuseum annab põneva ülevaate bändi ajaloost, nende lauludest ja nende mõjust muusikamaailmale. See on hädavajalik iga ABBA fänni jaoks!

Lisaks asub Djurgårdenil Gröna Lundi lõbustuspark, mis on ideaalne koht perega aja veetmiseks. See on täis adrenaliinirohkeid atraktsioone, lõbusaid mänge ja kontserte. Gröna Lund on rohkem kui lihtsalt lõbustuspark- see on koht, kus saab nautida suurepäraseid vaateid Stockholmile ja kogeda meeldejäävaid hetki.

5. Öresundi sild

Rootsi vaatamisväärsused - Öresundi sild

Üks tõeliselt märkimisväärne inseneritöö Euroopas on Öresundi sild. See on üle 7,8 kilomeetri pikkune sild, mis ühendab Rootsit Taaniga, olles seega oluline transporti ja kaubavahetust võimaldav taristu. Sild, mis avati 2000. aastal, on tuntud oma muljetavaldava disaini ja ehituse poolest, mis hõlmab nii silda, tunnelit kui ka kunstlikku saart.

Silla ehitus on meisterlik saavutus inseneritöös, mille tulemusena on sellest saanud üks olulisemaid maamärke Öresundi regioonis. Silla avamine on oluliselt parandanud kahe riigi vahelist ühendust, võimaldades kiiret ja mugavat reisimist nii autoga kui ka rongiga. Öresundi sild on suurepärane näide sellest, kuidas inseneritöö võib olla sama palju kunst kui ka teadus.

6. Drottningholmi palee

Lääne-Stockholmi äärelinnas asub aga Drottningholmi palee, Rootsi kuninglik elukoht. See hämmastav palee, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja, on suurepäraselt säilinud näide 17. sajandi Euroopa kuninglikust arhitektuurist.

Drottningholmi palee on tuntud oma suurejoonelise barokkstiilis interjööri, lopsaka aiaga ja kuningliku teatriga, mis on üks vanimaid säilinud teatreid maailmas. Palee on avatud külastajatele ning pakub põhjalikku sissejuhatust Rootsi kuningliku perekonna ajalukku ja eluviisi. Selle elegantne arhitektuur, ajalooline tähtsus ja ilusad aiad muudavad selle populaarseks sihtkohaks nii turistide kui ka kohalike hulgas.

7. Vasa muuseum

Vasa muuseum Stockholmis on Rootsi kõige populaarsem muuseum, mis on pühendatud Vasa laevale- 17. sajandil ehitatud ja 1628. aastal hukkunud laevale, mille vrakk leiti ja tõsteti üles 1961. aastal. See on maailma ainus säilinud 17. sajandi laev, mis annab hindamatu ülevaate ajaloolisest laevaehitusest, navigeerimistehnikast ja elust sel ajal.

Vasa muuseum on suurepärane näide sellest, kuidas ajalugu, arheoloogia ja kõrgtehnoloogia kohtuvad, et pakkuda külastajatele harivat ja meeldejäävat kogemust. Muuseumi eksponaadid, mis hõlmavad laeva ennast, samuti selle originaalosade rekonstruktsioone, pakuvad haruldast sissevaadet 17. sajandi mereväe ajalukku.

8. Visby (Gotland)

Visby (Gotland)

Teisalt, kui soovite nautida Rootsi ajaloolist õhkkonda, võluvaid väikelinnu ja rahulikku maastikku, siis Visby Gotlandi saarel on just see koht. See keskaegne linn, mis kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimistusse, on kuulus oma hästi säilinud keskaegsete seinade, kivikirikute ja ajalooliste hoonete poolest.

Visby on tuntud ka oma ilusate aedade, pitsiliste rõdude ja rooside poolest, mis annavad linnale unikaalse võlu. Igal suvel toimub siin keskaegne nädal, mis on suurepärane võimalus tutvuda keskaja elu, käsitöö ja kultuuriga. Visby on kui ajamasin, mis viib teid tagasi keskaegsesse Euroopasse, pakkudes samal ajal kaasaegseid mugavusi ja looduskauneid maastikke.

9. Lundi katedraal

Lundi katedraal on üks Rootsi silmapaistvamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. Algselt 12. sajandil ehitatud, on see üks Skandinaavia vanimaid ja kõige paremini säilinud romaani stiilis kirikuid. Katedraal on tuntud oma muljetavaldava arhitektuuri, rikkaliku ajaloo ja Astronoomilise Kella poolest, mis on 14. sajandist pärit töötav mehhanism.

Lundi katedraal on tõeliselt kaunis struktuur, mille gooti ja romaani arhitektuurilised elemendid rõhutavad tema ajaloolist tähtsust. Kirikus on rohkem kui 10 000 ruutmeetrit kaunist kivipõrandat ja seinu, mis on kaetud iidsete freskodega. Katedraali külastamine pakub hingematvaid vaateid nii seest kui ka väljast ning pakub võimalust süveneda Skandinaavia keskaegsesse ajalukku.

10. Lisebergi lõbustuspark

rootsi vaatamisväärsused

Lõunapoolses Göteborgis asub aga Lisebergi lõbustuspark. Alates selle avamisest 1923. aastal on see olnud üks Põhjamaade populaarsemaid pereatraktsioone. Park on tuntud oma rohke roheluse, erinevate atraktsioonide ja festivalide poolest.

Lisebergi lõbustuspark on midagi enamat kui lihtsalt adrenaliinirohked atraktsioonid ja mängud- see on koht, kus külastajad saavad nautida erinevaid tegevusi, näiteks kontserte, teatrit, ja pidusid. Park pakub midagi igale maitsele, olgu see siis rahulik paadisõit kanalil või põnevusega täidetud rulluisusõit. See on koht, kus saate veeta kogu päeva nautides lõbusaid tegevusi, maitsvaid toite ja suurepärast meelelahutust.

11. Teaduskeskus Universum

Teaduskeskus Universum on üks põnevamaid sihtkohti Rootsis, eriti neile, kes on huvitatud teadusest ja tehnoloogiast. Asudes Göteborgis, pakub Universum interaktiivset kogemust, mis viib külastajad avastusretkele alates ookeanide sügavusest kuni kosmose avastamiseni.

Universumi eksponaadid on mõeldud selleks, et pakkuda külastajatele praktilist teaduse õppimise kogemust. Siin saate sukelduda troopilises vihmametsas, uurida kosmosesõidukite tehnikat või kogeda tõelist tormi. Lisaks on Universumis ka planetaarium, kus saate imetleda tähistaevast ning teha kosmosereisi. Universumi teaduskeskus on tõeliselt interaktiivne ja lõbus koht teaduse õppimiseks ja avastamiseks nii lastele kui ka täiskasvanutele.

12. Abisko rahvuspark

Rootsi vaatamisväärsused

Põhja-Rootsis asub Abisko rahvuspark, mis on üks Rootsi vanimaid ja hinnatumaid rahvuspargi alasid. Park pakub külastajatele võimalust tutvuda tõelise põhjapolaarse looduse ja kultuuriga. Siin leidub sügavaid orge, järvi, mägesid ja tundrat ning see on tuntud ka oma rikkaliku eluslooduse poolest.

Abisko rahvuspark on ka üks parimaid kohti Põhja-Euroopas, kus näha virmalisi. Talvekuudel, kui päike praktiliselt ei tõuse, pakub Abisko võimalust jälgida seda hüpnootilist loodusnähtust. Lisaks on park populaarne sihtkoht matkajatele, eriti Kuningaraja alguspunktina, mis on üks tuntumaid matkaradu Rootsis. Abisko rahvuspark on tõeline põhjapolaarne paradiis, mis pakub külastajatele põnevaid ja lummavaid elamusi.

13. Ale kivid (Ales stenar)

Ale kivid Kåseberga küngaste kohal, mis asub otse Ystadi idaküljel, on üks Rootsi kõige mõistatuslikumaid vaatamisväärsusi. Mõned inimesed usuvad, et see on matmismälestis, samas kui teised arvavad, et see on iidne astronoomiline kell, kuna kivid on paigutatud nii, et suvel läheb päike looja põhja-läänenurgas ja tõuseb täpselt vastupidises nurgas talvel.

59 kivi on paigutatud laeva kujuliseks. Monument on 67 meetrit pikk ja kõige laiemas punktis 19 meetrit lai. Usutakse, et monument pärineb varajasest rauaajast (500-1000 pKr).”

14. Sigtuna linn

Rootsi vaatamisväärsused

Sigtuna on tõeliselt eriline koht Rootsis, rikkaliku ajalooga linn, mille juured ulatuvad aega rohkem kui tuhat aastat tagasi. Asutatud juba 980. aastal, on Sigtuna Rootsi vanim linn, pakkudes külastajatele unikaalset võimalust minevikku sukelduda.

Sigtuna paikneb umbes 45-minutilise autosõidu kaugusel Stockholmist, tehes sellest ideaalse päevareisi sihtkoha pealinnast. Jalutades läbi Sigtuna keskaegsete tänavate, kus majad on värvikirevalt kaunistatud ja mida ääristavad kaunid kohvikud, on nagu astuks ajamasinasse.

Sigtuna on tuntud oma keskaegsete varemete, kirikute ja muuseumide poolest, mis räägivad Rootsi ajaloo varasematest peatükkidest. Linnas leidub ka palju poode ja turge, kus kohalikud käsitöölised müüvad oma ainulaadseid tooteid, pakkudes külastajatele võimalust soetada midagi erakordset.

Sigtuna rikkalik ajalugu, kaunis arhitektuur ja külalislahke atmosfäär teevad sellest unustamatu sihtkoha igale reisijale, kes soovib paremini tundma õppida Rootsi kultuuri ja ajalugu.

15. Jukkasjärvi Jäähotell

Jukkasjärvi Jäähotell on tõeliselt unikaalne majutuskoht Rootsis, mis pakub külastajatele võimalust veeta öö täielikult jääst ja lumest ehitatud hotellitoas. Asudes Jukkasjärvi linnas, umbes 200 km kaugusel Arktika ringist, on see maailma esimene jäähotell, mis avas uksed aastal 1989.

Hotell sulab iga kevad ja ehitatakse uuesti talvel, kasutades jääblokke lähedal asuvast Torne jõest. Lisaks unikaalsele majutusele on Jäähotell ka elav kunstigalerii. Igal aastal kutsub hotell kunstnikke kogu maailmast looma uusi skulptuure ja installatsioone, mis kaunistavad hotelli tube ja ühiseid alasid. Pakkudes ka mitmeid põnevaid tegevusi nagu kelgumatkad ja virmaliste jaht, on Jukkasjärvi Jäähotell tõeliselt eriline kogemus, mida iga reisija peaks vähemalt korra elus proovima.

Kokkuvõte

Vaatamata oma põhjapoolsele asukohale on Rootsi vaatamisväärsused turistidele ahvatluseks aastaringselt. Alates Stockholmist kuni Lõuna-Rootsi lõbustusparkideni, igaüks leiab siit midagi enda maitsele. Lisaks suurtele linnadele nagu Stockholm, Göteborg ja Malmö, on Rootsi rikkaliku ajalooga väikelinnadel ja maalilistel küladel nagu Sigtuna ja Visby omaette tõmbenumber.

Kõik need Rootsi vaatamisväärsused pakuvad rikkalikku kultuuri- ja ajaloopärandit, samas kui maalilised loodusmaastikud nagu Kungsleden (Kuningarada) või Kõrgrannik (Höga Kusten) toovad esile Rootsi looduse ilu ja mitmekülgsuse. Pole tähtis, kas olete ajaloo huviline, looduse armastaja, teaduse entusiast või lihtsalt reisihuviline, Rootsi pakub midagi igale maitsele.

Scroll to Top