Stonehenge

Stonehenge – Põhjalik reisijuht ja ülevaade

Kujutage ette tuhandete aastate taguseid varahommikuid, kui esimesed päikesekiired libisevad üle Inglismaa roheliste väljade ja tabavad hiiglaslikke kive, mida oleme õppinud nimetama Stonehenge’iks. 

Need meie esivanemate oskuslikult paigaldatud monoliidid, on ajaloo ja müstika sümboliks, mis kannavad endas lugusid ja saladusi, millest paljud on veel avastamata. Stonehenge pole pelgalt ajalooline mälestis; see on sild mineviku ja tänapäeva vahel, koht, kus ajalugu tundub elavat. 

Käesolev artikkel kutsub teid kaasa rännakule, kus paljastame selle kiviringi sügavamaid tähendusi, uurime selle ajalugu, mütoloogiat ja selle olulist rolli tänapäeva kultuurimaastikul. 

Sukelduge selle unikaalse paiga maailma ja avastage, miks Stonehenge on jätkuvalt üks inimkonna suurimaid saavutusi ja mõistatusi.

Stonehenge

Stonehenge Ülevaade

Stonehenge on üks maailma kõige kuulsamaid ja salapärasemaid ehitisi, mis paikneb Inglismaal, Wiltshire’i krahvkonnas. Selle ringikujuline kivide kooslus on aastatuhandeid olnud teadlaste, ajaloolaste ja pärandihuviliste imetluse ja uurimise objektiks. Ehkki paljud inimesed tunnevad Stonehenge’i piltide ja kirjelduste järgi, on selle koha ajalooline ja kultuuriline tähendus palju sügavam.

Stonehenge koosneb suurtest seisvatest kividest, mis on paigutatud geomeetriliselt täpsetesse ringidesse. Selle keskne osa koosneb trilithonitest – kahest püstisest kivist, mille peal asetseb horisontaalne kivi. Stonehenge’i ümbritseb madal kruusa kraav ja maavall, mida tõenäoliselt kasutati rituaalsetel eesmärkidel.

Stonehenge’i ehitamiseks kulutatud aeg, vaev ja ressursid näitavad, et see oli oluline koht tolleaegsetele inimestele. Kuigi selle täpne eesmärk jääb teadlastele endiselt mõistatuseks, arvatakse, et Stonehenge’il oli religioosne või astronoomiline funktsioon. Mõned teooriad väidavad, et seda kasutati päikese- ja kuuvarjutuste ennustamiseks, samas kui teised usuvad, et see oli koht, kus toimusid usulised rituaalid või austati esivanemaid.

Oma ainulaadse struktuuri ja ajaloolise tähtsuse tõttu on Stonehenge olnud UNESCO maailmapärandi nimistus alates 1986. aastast. Igal aastal külastab seda ajaloolist monumenti sadu tuhandeid inimesi, kes soovivad kogeda seda mõistatuslikku paika oma silmaga.

Stonehenge ei ole lihtsalt kivide kogum maastikul vaid see on tunnistajaks inimkonna varasele püüdlusele mõista universumit, taevasid ja nende kohta maailmas. 

Stonehenge

Ajalugu

Stonehenge, mis paikneb Wiltshire’i tasandikul Inglismaal, on ehitus, mille algused ulatuvad tuhandete aastate taha. Kuigi täpne ajalugu on endiselt teadlastele osaliselt mõistatus, on olemas mitmeid teooriaid ja avastusi, mis pakuvad aimu selle monumentaalse struktuuri tekkest ja eesmärgist.

Esimene ehitusfaas Stonehenge’i alal algas umbes 3100 eKr, kui loodi ringikujuline kraav ja maavall, mille siseküljele tehti 56 auku, mida tuntakse Aubrey aukudena. Need augud võisid sisaldada puitposte või inimluid, millest paljud arvavad, et need olid osa matusekompleksist.

Järgmine etapp, mis leidis aset umbes 2500 eKr, nägi suurte sinise kivi transportimist Walesist, mis on ligikaudu 240 km kaugusel. Need kivid paigutati kahele ringile, millest välisring koosnes suurematest kividest ja sisemine ring väiksematest kividest. Need kivid transporditi tõenäoliselt jõgede ja kelkude abil ning paigaldamiseks kasutati keerulisi insenerilahendusi. See on eriti märkimisväärne, arvestades, et tollal puudusid tänapäevased masinad ja tööriistad.

Umbes aastatel 2200–2000 eKr, toimusid Stonehenge’il järgmised olulised ehitustööd, mille käigus toodi kohale suured sarseni kivid. Need kivid, mis kaaluvad kuni 50 tonni, toodi tõenäoliselt Marlborough Downsilt, mis asub umbes 32 km kaugusel. Sarseni kivid paigutati trilithonite kujul, mis koosnesid kahest püstisest kivist, mille peale asetati horisontaalne kivi.

Ehkki Stonehenge’i struktuur on muljetavaldav, on selle ehitamise täpne eesmärk endiselt arutelu all. Paljud usuvad, et see oli koht, kus toimusid usulised rituaalid. Mõned teooriad väidavad, et seda kasutati tähtede ja päikese liikumise jälgimiseks, mis võis aidata määrata aastaaegu ja tähtsaid sündmusi, nagu pööripäevad. On ka tõendeid selle kohta, et Stonehenge oli osa laiemast rituaalmaastikust, mida kasutati matusteks ja millel olid kindlad teed ja teekonnad, mida mööda liiguti.

Arheoloogilised kaevamised on paljastanud, et Stonehenge’i ümbruses oli mitmeid teisi ehitisi, sealhulgas puust ringe ja matmispaiku. Need leidud osutavad sellele, et Stonehenge ei olnud isoleeritud pühapaik, vaid osa laiemast kompleksist, mis mängis olulist rolli kohaliku kogukonna elus.

Üks huvitavamaid avastusi Stonehenge’i ajaloo kohta on inimjäänuste analüüs, mis on näidanud, et inimesed tulid sellele pühapaigale kaugelt, sealhulgas Kesk-Euroopast ja Vahemere äärest. See viitab sellele, et Stonehenge’il oli suur tähendus paljudele erinevatele kogukondadele ja et see võis olla koht, kus inimesed kogunesid rituaalide, kohtumiste või pühade tähistamiseks.

Stonehenge’i ajalugu on pikk ja keeruline ning kuigi paljud detailid on endiselt saladuseks, on kindel, et see ehitus mängis olulist rolli inimkonna varases ajaloos. Tänapäeva teadlaste ja ajaloolaste jaoks on Stonehenge endiselt kõige olulisemate arheoloogiliste mõistatuste seas, mis pakub hindamatut teavet inimkonna mineviku, kultuuri ja insenerioskuste kohta.

Stonehenge

Stonehenge Tänapäeval

Stonehenge säilitab oma müstilise võlu ka tänapäeval, olles üks maailma kõige külastatavamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. Igal aastal tuleb siia sadu tuhandeid külastajaid erinevatest maailma nurkadest, et imetleda seda arhitektuurilist meistriteost ja tunda selle ajaloolist ja kultuurilist tähtsust.

Tänapäeva Stonehenge’i haldab English Heritage, organisatsioon, mis tagab selle koha säilimise tulevastele põlvedele. Külastajatele pakutakse mitmesuguseid haridusprogramme, audiotuure ja infomaterjale, mis aitavad paremini mõista selle monumentaalse koha ajalugu ja tähendust.

Lisaks on Stonehenge endiselt oluline rituaalne koht paljudele inimestele. Eriti märgatav on see pööripäevadel, kui druiidid, paganad ja teised spirituaalsed rühmad kogunevad kivide juurde, et tähistada päikese tõusu ja langust. Need sündmused rõhutavad Stonehenge’i ajatut tähendust kohana, kus inimesed saavad ühenduda universumi ja esivanemate energiatega.

Kuigi suurem osa kivistruktuurist on aja jooksul säilinud, on ka mõned kahjustused ja kadumised toimunud. Konservatsioonitööd ja restaureerimisprojektid toimuvad regulaarselt, et tagada Stonehenge’i pikaajaline säilimine.

Stonehenge Külastamine

Stonehenge on tõeline ajalooline aare, mida iga ajaloo- ja kultuurihuviline peaks vähemalt korra elus nägema. Külastamine pakub võimalust astuda tagasi ajas ja kogeda kohta, mis on olnud inimkonna jaoks oluline juba tuhandeid aastaid. Külastuse planeerimisel on mõned olulised asjad, mida tuleks silmas pidada.

Ligipääs ja piletid 

Stonehenge asub Inglismaal, Wiltshire’i krahvkonnas, umbes 13 km põhja pool Salisbury linna. Külastajatele on kõige lihtsam jõuda Stonehenge’i autoga, kuid piirkonnas on ka mitmeid bussiühendusi, mis teenindavad seda sihtkohta, eriti Salisbury’st. Kui eelistate rongiga reisida, on Salisbury raudteejaam lähim peatus, kust saate võtta bussi otse Stonehenge’ile.

Piletihindade osas on mitu erinevat kategooriat, olenevalt sellest, kas olete üksikisik, pere või rühm. English Heritage’i liikmed ja National Trusti liikmed saavad külastada Stonehenge’i tasuta, kuid on oluline meeles pidada, et kuigi liikmetel on tasuta sissepääs, tuleb neil siiski ette broneerida ajavahemik, mil nad soovivad monumenti külastada.

Eelbroneerimine on soovitatav kõigile külastajatele, eriti tipphooajal ja pühade ajal, kuna Stonehenge on väga populaarne sihtkoht ja võib kiiresti täituda. Broneerimise saate teha English Heritage’i veebisaidil, kus saate valida sobiva kuupäeva ja kellaaja.

Pilet sisaldab sissepääsu kiviringile, külastuskeskusele ja näitustele. Külastuskeskus pakub huvitavat teavet Stonehenge’i ajaloo ja arheoloogia kohta ning seal on ka kohvik ja suveniiripood. Lisaks on olemas tasuta bussiteenus, mis viib külastajaid parkimisalast otse kiviringini ja tagasi, kuid kui soovite, võite ka jalgsi minna, nautides maalilist maastikku.

Ratastooliga külastajatele ja neile, kes vajavad lisatuge liikumisel, on Stonehenge ligipääsetav. Kuigi kivide vahel liikumine võib olla piiratud, on spetsiaalsed vaateplatvormid, kust saab nautida suurepäraseid vaateid monumentile.

Külastades Stonehenge’i, on oluline arvestada mõne külastuseeskirjaga. Näiteks pole lubatud kividele läheneda ega neid puudutada ilma eriluba omamata. See on selleks, et kaitsta seda hindamatut ajaloomälestist.

Kui plaanite külastada Stonehenge’i, on soovitatav planeerida oma reis ette, eriti broneerides pileteid ja valmistudes piiranguteks, mis võivad olla kohapeal kehtestatud. Olenemata sellest, on Stonehenge külastus kindlasti üks elu kõrgpunkte, pakkudes sügavat ajaloolist ja kultuurilist kogemust.

Stonehenge

Mida Saab Näha?

Kuigi Stonehenge on tuntud eelkõige oma muljetavaldava kiviringi poolest, on selles ajaloolises paigas palju enamat avastada ja kogeda.

  • Kiviring: See on kahtlemata Stonehenge’i kõige silmapaistvam ja kuulsam osa. Suured sarsen-kivid, millest mõned kaaluvad üle 25 tonni, on paigutatud konkreetsesse järjestusse, et moodustada ring. Nende vahel asuvad väiksemad, peenemalt tahutud bluestone-kivid, mille päritolu on olnud pikka aega arutelu teema. Kiviringi keskel seisavad suured trilithonid, millest igaüks koosneb kahest püstisest kivist, millele toetub kolmas, horisontaalne kivi.
  • Heel Stone: See on suur eraldiseisev kivi, mis asub kiviringist väljaspool. See on eriti oluline pööripäevadel, kuna päike tõuseb selle kivi suhtes täpselt kindlas asendis.
  • Külastuskeskus: Siin pakutakse hulgaliselt interaktiivseid näitusi, mis annavad ülevaate Stonehenge’i ajaloost, ehitamisest ja selle tähtsusest kultuuris. Samuti saate näha arheoloogilisi leide, mis on kohast välja kaevatud, ning teada saada rohkem sellest, kuidas ja miks monument ehitati.
  • Neoliitilised Külad: Lähedal asuvad rekonstrueeritud neoliitilised külad annavad külastajatele ettekujutuse sellest, kuidas inimesed elasid ja töötasid ajal, mil Stonehenge ehitati. Kuurid, tööriistad ja igapäevaelu esemed toovad ajaloo elavalt esile.
  • Maastik ja Barrow’d: Stonehenge’i ümbritsev maastik on samuti ajalooliselt oluline. Paljud künkad ehk barrow’d on tegelikult muistsed matmispaigad, mõned neist pärinevad samast ajastust kui Stonehenge. Kõndides ringi, saate avastada neid ajaloolisi jälgi ja tunnetada kohta, mis on olnud pühana tuhandeid aastaid.
  • Astronoomilised orientiirid: Lisaks Heel Stone’ile on Stonehenge’is mitmeid teisi kive ja konstruktsioone, mis on paigutatud nii, et need vastaksid taevakehade liikumisele. Need tõendid näitavad, et Stonehenge’il oli oluline roll ka kui astronoomilisel observatooriumil.

Müüdid ja huvitavad faktid

Stonehenge on sajandeid olnud müstika ja legendide keskpunktis. Selle monumentaalse struktuuri ümber on kogunenud lugematuid jutte, mis ulatuvad tagasi keskaega ja isegi kaugemale. Kuigi paljusid neist lugudest peetakse tänapäeval müütilisteks, annavad need meile siiski huvitava ülevaate sellest, kuidas inimesed minevikus Stonehenge’i tõlgendasid ja mõistsid.

Müüdid 

  • Merlini ehitatud: Üks kuulsamaid Stonehenge’iga seotud legende on see, et see ehitati kuningas Arthuri võlur Merlini poolt. Vana kroonika väidab, et Merlin tõi kivid Iirimaalt ja kasutas oma maagiat, et neid paigutada. Kuigi see lugu on ilmselgelt müüt, näitab see, kui sügavalt on Stonehenge juurdunud Briti folkloori.
  • Hiiglaste tantsuplats: Üks legend nimetab Stonehenge’i “Hiiglaste tantsuplatsiks”, väites, et kivid olid algselt inimesed, kes muudeti kivideks. See jutt on seotud ideega, et ainult hiiglased või üleloomulikud jõud suudaksid selliseid massiivseid kive paigaldada.
  • Druiidide tempel: 19. sajandil kerkis esile arvamus, et Stonehenge oli druiidide püha tempel. Kuigi tänapäeva arheoloogid usuvad, et monument ehitati tuhandeid aastaid enne druiidide tekkimist, on druiidide ja Stonehenge’i vahel siiski tugev side. Paljud tänapäeva druiidid peavad seda endiselt pühaks kohaks ja kogunevad seal pööripäevade ajal.
  • Ravivad kivid: On öeldud, et Stonehenge’i bluestone-kividel on ravivad omadused. Legendi järgi võiksid need kivid parandada haigusi või vigastusi. Kuigi sellel puudub teaduslik alus, on põnev mõelda, et inimesed võisid minevikus tulla Stonehenge’i juurde otsima tervenemist või kaitset.
  • Kosmilised ühendused: Mõned usuvad, et Stonehenge on koht, kus maaväline elu võis kunagi Maa ja taevase maailma vahel kontakteeruda. Sellised teooriad väidavad, et ainult tulnukad või kõrgelt arenenud tsivilisatsioonid oleksid suutnud ehitada nii täpse ja keeruka struktuuri.

Need müüdid ja legendid lisavad Stonehenge’ile veelgi sügavamat müstikat. Kuigi paljud neist on ajaloo ja arheoloogia valguses kummutatud, jäävad need siiski oluliseks osaks selle maagilise koha pärandist ja kultuurilisest mõjust.

Faktid

Stonehenge on mitte ainult üks maailma kõige tuntumaid kiviehitisi, vaid ka koht, kus arheoloogia, ajalugu ja astronoomia põimuvad, pakkudes hulgaliselt huvitavaid fakte.

  • Vanus: Stonehenge ehitati järk-järgult umbes 3000–2000 eKr, mis teeb selle üheks vanimaks säilinud ehitiseks maailmas.
  • Päritolu: Paljud Stonehenge’i kivid toodi kaugelt. Näiteks bluestone-kivid pärinevad tõenäoliselt Preseli mägedest Walesis, mis asuvad Stonehengest umbes 240 km kaugusel.
  • Astronoomiline orientatsioon: Stonehenge on paigutatud nii, et suvise pööripäeva ajal tõuseb päike täpselt üle Heel Stone’i, mis on kiviringi väljas. See näitab, et ehitajad olid osavad astronoomid.
  • Kivid: Suurimad kivid Stonehenges, sarsen-kivid, kaaluvad kuni 30 tonni. Mõistatus on, kuidas need kivid said paika ilma kaasaegse tehnoloogiata.
  • Arheoloogilised leidmised: Stonehenge’i alal on leitud mitmeid matmispaiku, mis dateeritakse tagasi umbes 3000 eKr. Need hauad pakuvad väärtuslikku teavet tolleaegse elu ja surma kohta.
  • Muud ehitised: Stonehenge pole ainus kiviring Ühendkuningriigis. Paljud teised, kuigi väiksemad, kiviringid leiduvad kogu saarestikus.
  • Arvutused: Mõned teadlased usuvad, et Stonehenge võis olla kasutatud matemaatiliste ja geomeetriliste arvutuste tegemiseks, näidates ehitajate keerukaid teadmisi.
  • Restaureerimine: Kuigi Stonehenge on vananenud, on seda 20. sajandil mõnel korral restaureeritud ja mõned kivid on uuesti püsti pandud, et tagada struktuuri stabiilsus.
Stonehenge

Läheduses Asuvad Vaatamisväärsused

Stonehenge asub maalilises Wiltshire’i maakonnas Inglismaal ja kuigi see on piirkonna peamine vaatamisväärsus, on läheduses palju teisi ajaloolisi ja looduslikke paiku, mida külastada.

  • Avebury Kiviring: Vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel Stonehengest asub Avebury, maailma suurim neoliitiline kiviring. See on osa samast UNESCO maailmapärandi nimistust, kuhu kuulub Stonehenge. Avebury on eriline, sest küla ise on osaliselt kiviringi sees, mis võimaldab külastajatel vabalt ringi liiku 
  • Salisbury: See ajalooline linn on tuntud oma kauni katedraali poolest, mis on koduks ühele neljast originaalsest Magna Carta koopiast. Linn ise pakub ajaloolist atmosfääri koos paljude boutique-poodide, kohvikute ja muuseumidega.
  • Old Sarum: See rauaaegne kindlus asub Salisbury lähedal ja pakub imelist vaadet ümbruskonnale. Siin saate näha, kuidas inimesed on aastatuhandeid seda maastikku kasutanud ja kujundanud.
  • Woodhenge: See on teine neoliitiline struktuur, mis asub Stonehenge’ist põhja pool. Algselt ehitati see puidust postidest, kuid nüüd on maa sees betoonist markerid, mis näitavad, kus need postid kunagi asusid. 
  • Silbury Hill: Euroopa suurim inimeste poolt loodud künka, mis ulatub 40 meetri kõrgusele. Kuigi selle eesmärk pole täielikult teada, on see osa neoliitilisest maastikust, mis hõlmab Avebury’t ja muid lähedal asuvaid arheoloogilisi paiku.
  • The Kennet Long Barrow: See on üks Suurbritannia suurimaid matmise barrow’sid. Sisemuses on kamber, mida külastajad saavad uurida, ja see pakub huvitavat pilguheidu neoliitilistesse matmiskommetesse.
  • The Fovant Badges: Esimese maailmasõja ajal said sõdurid, kes ootasid lähetamist rindele, käskluse kaevata rinde märke mäekülgedele. Need on endiselt selgelt nähtavad ja kujutavad endast ainulaadset ajaloolist mälestusmärki.
  • Westbury valge hobune: Üks paljudest Suurbritannias asuvatest künka joonistustest, mis kujutab endast tohutut hobust. See on loodud valgete kriidikivide paigutamisega mäeküljele ja see on kõrgemal kohal, mis pakub suurepäraseid vaateid ümbruskonnale.
  • Stourhead: Maaliline maamõis ja aed, mis pakub suurepärast võimalust näha, kuidas inglise maastikukujundus on arenenud sajandite jooksul.

Stonehenge’i ümbruskonna rikkalik ajalugu ja loodus teevad sellest ideaalse koha neile, kes soovivad avastada Inglismaa varajast ajalugu ja maastikku. Iga vaatamisväärsus räägib oma lugu ja pakub unikaalset kogemust, mis täiendab Stonehenge’i külastust.

Kokkuvõtteks

Stonehenge on rohkem kui lihtsalt kivide kogum Wiltshire’i maastikul. See on ajalooline tunnistaja inimkonna püüdlustest, uskumustest ja tehnilistest saavutustest, mis on säilinud aastatuhandeid. 

Olles uurinud Stonehenge’i ajalugu, tänapäevast olulisust, lähedal asuvaid vaatamisväärsusi ning selle ümbritsevaid müüte ja fakte, võime mõista, miks see neoliitiline monument jätkuvalt köidab inimesi kogu maailmast. 

See on koht, mis jutustab lugusid, mis ulatuvad tagasi aegade algusesse, ja kutsudes meid mõistatust lahendama, ühendab see meid meie esivanematega ning annab meile võimaluse mõelda inimkonna pideva püüdluse üle mõista meid ümbritsevat maailma.

Scroll to Top