Horvaatia vaatamisväärsused

Horvaatia vaatamisväärsused: 14 imelist paika, mida avastada

Aadria mere ääres asuv Horvaatiaon riik, mis on võlunud külastajaid aastasadu oma võrratu ilu, rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandiga. 

Kuid mis teeb selle maanurga eriliseks, pole ainult rannad või suved, vaid pigem need salajased nurgakesed, kus ajalugu, loodus ja arhitektuur sulanduvad ühte. Horvaatia vaatamisväärsused pole lihtsalt sõnaühend, vaid ukseava maailma, kus iga kivi, iga hoone ja iga saar kõneleb lugusid, mis ootavad avastamist. 

Olenemata sellest, kas olete ajaloohuviline, loodusearmastaja või lihtsalt rändur, kes otsib järgmist seiklust, on Horvaatia koht, kus teie unistused leiavad tee reaalsusse.

1. Dubrovniki vanalinn

Horvaatia vaatamisväärsused

Asudes Aadria mere ääres, on Dubrovniki vanalinn ajalooline ja kultuuriline süda Horvaatia lõunaosas. Külastades seda piirkonda, tunned justkui oleksid astunud ajamasinasse, mis viib sind keskaega. Linnamüürid, mis kaitsevad linna, on suurepäraselt säilinud ja annavad tunnistust Dubrovniku rikkast ajaloost. Läbimõõduga umbes kahe kilomeetri ulatuses, pakuvad need müürid külastajatele võimalust jalutada ja imetleda suurepäraseid panoraamvaateid nii linnale kui ka Aadria merele.

Vanalinn ise on täis ajaloolisi ehitisi, kitsaid tänavaid ja väljakuid, kus kohalikud ja turistid saavad nautida Horvaatia autentset kultuuri. Stradun, peamine jalakäijate tänav, on kaetud marmorist plaatidega ja sellel on palju poode, kohvikuid ja restorane. Kui olete ajaloohuviline, siis Dubrovniki vanalinn on tõeline pärl.

2. Plitvice järvede rahvuspark

Keset Horvaatia sisemaa asub üks Euroopa kõige hämmastavamaid loodusimesid – Plitvice järvede rahvuspark. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv park koosneb 16 järvest, mis on omavahel ühendatud kaskaadide ja koskedega. Vesi liigub ühest järvest teise, luues lõputu ahela säravsinistest ja smaragdrohelistest tiikidest.

Mida erilisemaks teeb Plitvice on selle bioloogiline mitmekesisus ja geoloogiline ainulaadsus. Jalutuskäigud, sillad ja radad võimaldavad külastajatel imetleda järvede ilu lähedalt, kõndides läbi metsade ja mööda koski. Erinevatel aastaaegadel muutub park veelgi kaunimaks – suvel säravad järved päikese käes, sügisel katab maapinda kirev lehevaip ja talvel muutub kogu ala lumiseks paradiisiks.

Kokkuvõtteks on Dubrovniki vanalinn ja Plitvice järvede rahvuspark kaks Horvaatia absoluutset tipphetke. Mõlemad pakuvad külastajatele unustamatut kogemust, olgu siis huvi ajaloo või looduse vastu. Kui plaanite reisi Horvaatiasse, siis need kaks paika on kindlasti nimekirjas esirinnas.

3. Spliti Diocletianuse palee

Horvaatia vaatamisväärsused (2)

Spliti Diocletianuse palee on üks Horvaatia Aadria ranniku silmapaistvamaid ja ajaloolisemaid paiku. Algselt ehitatud Rooma keiser Diocletianuse poolt 4. sajandil pKr kui tema pensionile jäämise koht, hõlmab palee suure osa Spliti ajaloolisest keskusest. Arhitektuurse hiilguse ja ajaloolise tähtsuse tõttu on palee kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Kuigi seda nimetatakse paleeks, on see pigem kindlus-sarnane linn oma tänavate, hoonete ja templitena. Külastajad saavad jalutada kivisillutistel tänavatel, avastada vanu rooma jääke, nagu Jupiteri tempel, ja imetleda hämmastavalt säilinud mausoleumi, mis on nüüd katedraal. Spliti Diocletianuse palee pakub haruldast võimalust sukelduda rooma ajastusse, samal ajal nautides Aadria mere äärset kaasaegset linnamelu.

4. Hvari saar

Hvari saar, mis asub keset Aadria merd, on tuntud oma kristallselge vee, ajalooliste linnade ja lopsakate lavendelipõldude poolest. Sageli nimetatakse seda “Horvaatia Madeiraks”, on Hvar tuntud oma päikseliste päevade ja suurepäraste randade poolest.

Hvari linn, saare pealinn, on populaarne turismisihtkoht, mis pakub ajaloolist arhitektuuri, nagu keskaegsed müürid ja kindlus, mis pakub suurepäraseid vaateid Aadria merele. Kuigi Hvar on tuntud oma elava ööelu ja glamuurse atmosfääri poolest, on saarel ka palju rahulikumaid paiku. Jelsa ja Stari Grad, kaks teist suuremat linnakest, pakuvad maalilist ja rahulikku atmosfääri.

Hvaril on ka imeline loodus, sealhulgas lõhnastatud lavendli- ja rosmariinipõllud ning oliivisalud. Meresõidu entusiastid leiavad Hvarist mitmeid kauneid lahtusid ja eraldatud randu, ideaalseid päeva veetmiseks ujudes ja päevitades. Hvari saar on tõeliselt Aadria mere pärl, mis pakub midagi igaühele – olgu see siis ajalugu, loodus või pidu.

5. Rovinji vanalinn

Horvaatia vaatamisväärsused

Horvaatia Istria poolsaarel kõrgub Rovinji, kaunis kalurilinn, mis on täis ajalugu ja võlu. Rovinji vanalinn, mis kunagi asus saarel enne kui see 18. sajandil mandriga ühendati, on eriline segu gooti, renessansi ja baroki arhitektuurist, mis meenutab linnade ajaloolist kuuluvust Veneetsia Vabariigile.

Rovinji lopsakad kivisillutised tänavad on kitsad ja keerdkäigulised, mis tekitab eksimise tunde ajas ja ruumis. Jalutuskäigul võib leida väikeseid poode, galeriisid ja kohvikuid, mis pakuvad kohalikke tooteid ja maiuseid. Linna kõige silmapaistvamaks vaatamisväärsuseks on Rovinji Püha Eufemia kirik, mis kõrgub linna kohal ja pakub külastajatele hingematvaid vaateid Aadria merele.

Rovinji vanalinn on nagu elav muuseum, kus iga nurga taga ootab ajalugu ja legend. Aadria mere ääres paiknevad kivid, mida lained pidevalt uhub, ja rannikualade promenaad annab mõnusa koha jalutuskäikudeks, eriti päikeseloojangul, kui päike kastab linna sooja kuldse valgusega.

6. Pula amfiteater

Pula, Istria poolsaare suurim linn, on koduks ühele maailma kõige paremini säilinud Rooma amfiteatritele – Pula amfiteatrile. Ehitatud esimesel sajandil AD, kui Pula oli oluline Rooma administratiivne keskus, oli see amfiteater koht, kus toimusid gladiaatorite võitlused ja suured üritused, mahutades kuni 20 000 pealtvaatajat.

Aastate jooksul on amfiteater olnud paljude ajalooliste sündmuste tunnistajaks ja on tänaseks muutunud oluliseks kultuurikeskuseks. Suvel muutub see elavaks esituspaigaks, kus toimuvad kontserdid, filmifestivalid ja muud kultuurisündmused.

Pula amfiteater on märkimisväärne mitte ainult oma suurepärase säilimise, vaid ka selle poolest, et see on ainus Rooma amfiteater maailmas, millel on kõik neli külgtorni alles. Külastajatel on võimalus ronida üles tornidesse ja nautida vaateid linnale ja meremale. Samuti on võimalus külastada maa-alust muuseumi, mis tutvustab gladiaatorite elu ja Rooma ajastut Istria poolsaarel. Pula amfiteater pole mitte ainult ajalooline mälestusmärk, vaid ka elav tõend Horvaatia rikkalikust ajaloost ja kultuurist.

7. Osijeki kojääri katedraal

Horvaatia vaatamisväärsused

Osijek, mis asub Drava jõe ääres, on Horvaatia neljas suurim linn ja oluline kultuuri- ning ajalookeskus. Üks linna silmapaistvamaid ehitisi on Osijeki kojääri katedraal ehk Püha Peetruse ja Pauluse katedraal. See uusgooti meistriteos, mille ehitamine algas 19. sajandi lõpus, kujutab endast Horvaatia suurimat kirikut.

Katedraali silmapaistvad teravatipulised tornid kõrguvad majesteetlikult linnamaastiku kohal, meelitades nii usklikke kui ka ajaloo- ja arhitektuurihuvilisi. Katedraali interjöör on sama muljetavaldav kui välimus, pakkudes külastajatele rikkalikku maalikunsti, vitraaže ja skulptuure.

Osijeki kojääri katedraal pole mitte ainult religioosne koht, vaid ka linnakodanike jaoks oluline kultuuriline ja ajalooline sümbol. Katedraal on tunnistajaks linna rikkale ajaloole ja on aja jooksul läbi elanud palju katsumusi, sealhulgas Teise maailmasõja kahjustused. Tänapäeval seisab see uhkelt Osijeki südames, pakkudes vaikset pelgupaika ja inspiratsiooni kõigile külastajatele.

8. Krka rahvuspark

Horvaatia on õnnistatud mitme maalilise rahvuspargiga, kuid üks eripäraseimatest on kahtlemata Krka rahvuspark. Asudes lähedal Šibenikule, hõlmab park umbes 109 ruutkilomeetrit ja on nimetatud Krka jõe järgi, mis voolab läbi selle.

Rahvuspargi kõige silmapaistvamaks jooneks on selle arvukad kosked ja kaskaadid. Skradinski buk on kõige suurem ja kõige tuntum, koosnedes 17 kaskaadist, mis langevad üle 800 meetri ulatuses. Selle kaskaadi kõrval on mitu ajaloolist veskit ja traditsioonilisi maju, mis näitavad kohaliku piirkonna kultuuri ja ajalugu.

Lisaks veekoskedele pakub Krka rahvuspark rikkalikku bioloogilist mitmekesisust, sealhulgas paljusid haruldasi linnu- ja loomaliike. Külastajatele on kättesaadavad mitmed jalutuskäigu teed ja matkarajad, mis võimaldavad nautida parki selle looduslikus ilus.

Eriti põnevaks teeb Krka selle, et erinevalt teistest rahvusparkidest on mõnedes koskedes lubatud ujuda. See pakub haruldast võimalust nautida jahutavat suplust maalilistes vetes, mida ümbritseb lopsakas rohelus ja kose mürin. Krka rahvuspark on tõeliselt looduse paradiis, mida tuleks kindlasti külastada, kui olete Horvaatias.

9. Korčula saar

Horvaatia vaatamisväärsused

Horvaatia Dalmatsia ranniku lähedal asuv Korčula on üks Aadria mere suurimaid saari, tuntud oma tihedate männimetsade, kristallselge vee ja ajalooliste linnade poolest. Saare pealinn, samuti nimega Korčula, on sageli nimetatud “Väikeseks Dubrovnikiks” tänu oma muljetavaldavatele keskaegsetele müüridele ja ajaloolisele arhitektuurile.

Legendid räägivad, et Korčula on kuulsa maadeavastaja Marco Polo sünnikoht, ja külastajad saavad uurida muuseumi, mis on pühendatud tema elule ja reisidele. Korčula vanalinna kivisillutistel tänavatel jalutades tunnete, kuidas ajalugu ellu tuleb, kui avastate gooti ja renessansi hoonete, katedraalide ja piazzade ilu.

Lisaks ajaloolisele pärandile on Korčula saar ka suurepärane koht looduse nautimiseks. Lõputud rannad, idüllilised lahesopid ja lähedal asuvad väikesed saared teevad sellest suurepärase sihtkoha neile, kes otsivad puhkust mere ääres. Olgu see siis ajalooline avastusretk, veespordialad või lihtsalt lõõgastumine rannas, Korčula pakub midagi igaühele.

10. Istria poolsaar ja selle külad

Istria poolsaar, mis asub Aadria mere põhjaosas, on tuntud oma maalilise ranniku, ajalooliste linnade ja lõhnavate trühvlipõldude poolest. See piirkond, mis on mõjutatud nii itaalia kui ka slaavi kultuuridest, pakub külastajatele rikkalikku ajalugu ja maalilist ilu.

Kuigi Pula ja Rovinj on Istrias tõenäoliselt kõige tuntumad linnad, on poolsaarel ka hulgaliselt võluvaid väikseid külasid, mis kutsuvad avastama. Grožnjan ja Motovun on keskaegsed mägikülad, mis on kuulsad oma kunstigaleriide, muusikafestivalide ja suurepäraste vaadete poolest. Külad nagu Hum, mida sageli nimetatakse maailma väikseimaks linnaks, või trühvlimaailmas kuulus Buzet pakuvad unikaalset sisevaadet Istriasse ja selle rikkalikku ajalukku.

Lisaks kultuurilistele avastustele pakub Istria poolsaar ka kulinaarseid seiklusi. Kuulus oma oliiviõli, veini ja trühvlite poolest, on Istria ideaalne koht neile, kes soovivad sukelduda Vahemere maitsetesse ja aroomidesse. Ükskõik, kas valite ajaloolise ekskursiooni, kulinaarse retke või lihtsalt rannapuhkuse, on Istria poolsaar ja selle külad tõeline Horvaatia pärl.

11. Brač saar ja Zlatni Rat rand

Horvaatia vaatamisväärsused

Horvaatia Aadria rannikul paiknev Brač saar on üks populaarsemaid puhkusihtkohti, tuntud oma kaunite randade, kristallselge vee ja ajalooliste linnade poolest. Saare peamine magnet on aga kahtlemata Zlatni Rat rand – kuldse liivaga rand, mida sageli nimetatakse üheks maailma kõige ilusamaks rannaks.

Zlatni Rat on eriline just oma iseloomuliku kuju tõttu, mis meenutab kiilukujulist “sarve”, ulatudes merre ja muutes oma kuju sõltuvalt vooludest ja tuultest. Vesi siin on erakordselt selge, sobides ideaalselt ujumiseks ja snorgeldamiseks. Läikiv valge kiviklibu ja ranna taga asuvad männimetsad lisavad sellele paigale veelgi maagiat.

Brač saar iseenesest on kultuuri ja ajaloo mõttes sama rikas kui looduslikult kaunis. Kuulsad Brači kivimurud on andnud materjali paljudele kuulsatele ehitistele üle kogu maailma, sealhulgas Valgele Majale Washingtonis. Saarel rändamine pakub lõputult avastamisrõõmu – olgu see siis traditsioonilistes külades, ajaloolistes kloostrites või maalilistes lahtedes.

12. Šibeniki katedraal

Horvaatia linn Šibenik on koduks arhitektuurilisele meistriteosele – Püha Jaakobuse katedraalile, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. See hämmastav ehitus, mis on rajatud 15. ja 16. sajandil, on kuulus oma ainulaadse konstruktsiooni ja detailide poolest.

Ehitatud valgest kivist, mis pärineb lähedalasuvatelt saartelt, on katedraali kõige silmapaistvamaks tunnuseks selle keerukad friisid, mis kujutavad 71 erinevat inimpead. Need pead, mida sageli peetakse kohalike elanike portreedeks, annavad hoonele erakordse isikliku puudutuse.

Kuid mitte ainult välisilme ei tee Šibeniki katedraali eriliseks. Sees on hoone põrandate ja lagede vahel imetlusväärne gooti ja renessansi stiilis detailitöö. Katedraali üks teine eripära on selle kupli konstruktsioon – see on ehitatud täiesti ilma tugipostideta.

Katedraal ei ole mitte ainult religioosne ja ajalooline monument, vaid ka tunnistaja Šibeniki rikkalikust ajaloost ja kultuurist. Selle keerukad detailid, ajatu ilu ja rikkalik pärand teevad sellest kohustusliku peatuse iga Horvaatia külastaja jaoks.

13. Kornati rahvuspark

Kornati rahvuspark on erakordne meremaastik, mis koosneb enam kui 140 saarest ja saarekestest Aadria mere keskosas. Need saared, millest enamik on asustamata, ulatuvad kristallselgest sinisest veest välja, pakkudes mõningaid kõige muljetavaldavamaid vaateid, mida Horvaatia pakkuda saab.

Rahvusparki iseloomustavad kõrged kaljud, mis kerkivad ootamatult mere sügavustest, luues dramaatilise tausta snorkeldamisele ja sukeldumisele. Veekogude all avaneb rikas veealune maailm, mis koosneb mitmesugustest korallidest, värvilistest kaladest ja muudest mereelustikest.

Kuigi veekogud on parki suurim tõmbenumber, on saared endal ka oma looduslikud ja kultuurilised rikkused. Vanaaegsed kirikud, ajaloolised varemed ja traditsioonilised kalurikülad on osa Kornati rikkalikust pärandist.

Külastades Kornati rahvusparki, tunnete end justkui teises maailmas, kus aeg on peatunud ja loodus mängib peamist rolli. See on koht, kus saab kogeda Aadria mere tõelist ilu ja rahu.

14. Nin – Horvaatia vanim linn

Horvaatia vaatamisväärsused

Vaid mõne kilomeetri kaugusel suurest Zadari linnast peidab end Nin – tiitliga Horvaatia vanim linn. Nin, mis asub väikesel saarel, ühendatud mandriga kahe sillaga, on täis ajalugu ja võlu.

Nin on tuntud oma eelajaloolise ajaloo, Rooma ja keskaegsete monumentide poolest. Siin asub üks Euroopa väikseimaid katedraale, Püha Risti katedraal, mis on ehitatud 9. sajandil ja mida sageli nimetatakse “maailma väikseimaks katedraaliks”. Nin on samuti kuulus oma soolaväljade ja terapeutilise muda poolest, mis on saanud tuntuks oma tervendavate omaduste poolest.

Ajalooliste vaatamisväärsuste seas on ka vana Rooma tempel, varemed ja antiiksed kivid, mis jutustavad loo sellest iidsest asulast. Kõndides läbi kitsaste tänavate, ümbritsetuna ajaloolistest hoonetest, tunnete, kuidas ajalugu ellu ärkab.

Nin pole mitte ainult ajaloo ja kultuuri keskpunkt, vaid pakub ka kaunist loodust, kauni liivarannaga ja panoraamvaatega Velebiti mägedele. See on koht, kus ajalugu ja loodus kohtuvad, andes külastajatele tõeliselt unikaalse kogemuse.

Kokkuvõtteks

Horvaatia on rohkem kui lihtsalt suvepuhkuste sihtkoht, see on riik, mis on täis ajaloolisi aardeid, looduslikke imesid ja kultuurilisi pärlid. 

Alates Dubrovniki ajaloolisest vanalinnast kuni Plitvice järvede maaliliste vaadeteni, Kornati rahvuspargi unikaalsetest saartest ja Nin’i ajaloolistest tänavatest, pakub Horvaatia mitmekülgset kogemust, mis rikastab meeli ja südant.

Iga nurga taga on lugu, mis ootab rääkimist, ja iga vaatamisväärsus pakub unikaalset kogemust, mis jätab maha püsiva mulje. Horvaatia on tõeline Euroopa pärl, mida avastada ja imetleda.

Scroll to Top