Millal reisida islandile

Millal reisida Islandile?

Island, maagiliste geisrite, lõputute päevavalgete ja müstiliste virmaliste kodumaa. Paljud meist on kuulnud lugusid sellest kaugest ja müstilisest põhjamaast, kuid kui paljud on tegelikult astunud selle külma maa pinnale? 

Kui oled üks neist, kes on alati mõelnud, millal minna Islandile, siis oled õiges kohas. Selles artiklis sukeldume Islandi imedesse, selle muutlikku kliimasse, parimasse aega külastamiseks, festivalidesse ja kultuurisündmustesse ning palju muusse. 

Lase end kaasa haarata sellest põhjamaa loodusest ja kultuurist ning avasta, mida Islandil on pakkuda just sulle.

Millal reisida islandile

Islandi kliima

Island on tuntud oma ainulaadse maastiku ja kliima poolest. Kuigi see asub Arktika ringi lähedal, mõjutab saare kliimat soe Golfi hoovus, mis muudab selle palju leebemaks, kui võiks oodata. Kuid nagu Islandi mitmekesine maastik, on ka selle kliima ettearvamatu ja varieeruv.

Talviti on Islandi temperatuurid üllatavalt leebed, jäädes enamasti vahemikku -1°C kuni 4°C, kuigi mägistes piirkondades võivad temperatuurid langeda palju madalamale. Kuigi lumi on tavaline, eriti sisemaal ja mägedes, on Islandi rannikualadel lumikatte püsimine haruldane nähtus.

Suvel ulatuvad temperatuurid tavaliselt 10°C kuni 15°C, kuid võivad tõusta kuni 20°C või rohkem, kui päike paistab. Suvi on ka kõige niiskem aeg, kuid vihmasaju on tavaliselt lühiajaline ja kerge.

Üks Islandi kliima märkimisväärsemaid tunnuseid on pikk päevavalguse periood suvel ja lühike päevavalguse periood talvel. Juunis, kui toimub pööripäev, võib päevavalgust olla peaaegu 24 tundi, samas kui detsembris on vaid mõni tund päevavalgust.

Tuul on Islandi kliima lahutamatu osa. Rannikualadel on sageli tugevad tuuled, mis võivad muuta ilmastikutingimusi kiiresti. See teeb Islandi ilmastiku ettearvamatuks ja vahelduvaks, mistõttu on soovitatav reisijatel kaasa võtta mitmesuguseid rõivaid, et olla valmis igasugusteks ilmastikutingimusteks.

Islandi kliima eripära on veel üks oluline omadus: geotermiline energia. Saare kliima on mõjutatud vulkaanilisest aktiivsusest, mis soojendab maapinda ja annab jõudu kuulsatele Islandi kuumaveeallikatele ja geisritele.

Võib öelda, et Islandi kliima on sama ainulaadne ja huvitav kui saare maastik. See nõuab reisijatelt ettevalmistust ja paindlikkust, kuid pakub ka unikaalset kogemust, mida ei leia kusagil mujal maailmas.

Millal reisida islandile

Parim aeg Islandile reisimiseks

Islandi maagiline maastik ja mitmekesine kliima muudavad selle kohaks, kuhu paljud soovivad reisida. Kuid millal on parim aeg Islandile külastuseks? See sõltub suuresti teie huvide ja eelistuste põhjal.

Suvi (juuni – august)

Suvi on Islandil kõige soojem ja valgem aeg. See on parim aeg nautida pikki päevi, kus päike ei looju peaaegu kunagi. See annab reisijatele võimaluse maksimeerida oma päevaseid seiklusi, olgu see siis matkamine, ringreisid või looduses telkimine. Suvi toob kaasa ka Islandi kõige elavamaid värve – rohelised mäed, õitsevad metsikud lilled ja mitmekesine linnustik.

Lisaks on suvel suurem tõenäosus näha vaalu, kuna paljud liigid nagu kohk ja ork tulevad Islandi vetesse toituma.

Kuigi suvi on ilus ja mugav, tuleb silmas pidada ka suurenenud turistide arvu. Populaarsemates kohtades nagu Geysir, Þingvellir ja Reykjavík võib olla rahvarohke.

Sügis (september – november)

Sügis on aeg, mil Island hakkab muutuma talviseks, kuid sellel perioodil on ka oma võlu. Sügisvärvid, eriti kaskede seas, lisavad maastikule uut dimensiooni. Sügisel algab ka virmaliste hooaeg, mis on üks Islandi kõige oodatumaid loodusnähtusi.

Talv (detsember – veebruar)

Talv on Islandil kõige külmem aeg, kuid sellel on oma eripärad. Lühikeste päevade ja pikkade ööde tõttu on see parim aeg virmaliste vaatlemiseks, eriti kui öö on selge. Islandil on ka mitu suusakuurorti neile, kes naudivad talispordi võlusid.

Kuigi talvised teeolud võivad olla keerulised, on see parim aeg kogeda Islandi talvemaastikke ja kuulsaid jääkoopaid.

Kevad (märts – mai)

Kevad on üleminekuaeg, kui lumi hakkab sulama ja esimesed kevadlilled puhkevad õide. See on rahulikum aeg külastamiseks, enne kui suvised rahvahulgad saabuvad, ja virmalisi on siiski võimalik näha.

Kokkuvõttes on parim aeg Islandile reisimiseks suuresti maitse asi. Kas soovite kogeda pika päevavalguse maagiat, lumist talvemaastikku või virmaliste tantsu? Islandil on igal aastaajal midagi erilist pakkuda, nii et otsustage, mis teid kõige enam köidab, ja planeerige oma reis vastavalt.

Millal reisida islandile

Mis kuudel tasuks Islandile minekut vältida?

Island on kahtlemata üks maailma kõige lummavamaid sihtkohti, kuid nagu iga reisisihtkoht, on ka seal aegu, mida mõned reisijad võivad soovida vältida. Siiski on oluline märkida, et milline kuudest võib olla “vältimiseks” sõltub reisija eelistustest ja huvidest.

Detsember kuni veebruar

Kõige külmemad kuud Islandil on detsember kuni veebruar. Kuigi talveilu on omaette atraktsioon ja see on ideaalne aeg virmaliste jahtimiseks, tuleb arvestada ka sellega, et päevad on lühikesed. Mõnel päeval on päevavalgust vaid neli kuni viis tundi. Lisaks võivad teeolud olla ohtlikud ja ettearvamatud, eriti maapiirkondades, mis muudab ringreiside planeerimise keeruliseks.

Märts ja aprill

Need kuud on Islandi sulamise periood, kus teed ja matkarajad võivad olla mudased ja ligipääsmatud. Kuigi kevade saabumisega kaasnevad positiivsed aspektid, nagu pikemad päevad ja vähem turiste, võivad mõned atraktsioonid, nagu jääkoopad ja mõned matkarajad, olla sulgedud või raskesti ligipääsetavad.

Juuli ja august

Vastupidiselt talvekuudele on juuli ja august Islandil kõige populaarsemad kuud turistidele. See tähendab, et populaarsemates kohtades, nagu Kuldne Ring, võib olla väga rahvarohke. Majutuse ja transpordi hinnad on kõrgemad ning vajalik on ette planeerimine ja broneerimine.

Millal reisida islandile

Festivalid ja muud sündmused

Island, hoolimata oma väikesest elanikkonnast, on kultuuriliselt rikas riik, mis korraldab aastaringselt erinevaid festivale ja sündmusi. Olgu selleks suured muusikafestivalid või traditsioonilised pidustused, Island pakub midagi kõigile.

 • Þorrablót (Thorri festival) – Toimub tavaliselt jaanuari lõpust veebruari keskpaigani. Þorrablót on traditsiooniline Islandi talvine pidu, kus inimesed kogunevad, et süüa traditsioonilisi roogasid nagu hákarl (kääritatud hai) ja singiõl (lambajalg õlus). See on suurepärane võimalus kogeda tõelist Islandi kultuuri ja traditsioone.
 • Lichtanacht (Valguse öö) – Reykjavík – Augustis tähistatakse Reykjavíkis Valguse ööd, mis on kultuuri- ja muusikafestival. See sündmus tähistab suve lõppu, pakkudes kontserte, tuleetendusi ja ilutulestikku. Festivali lõpetab traditsiooniline maraton läbi Reykjavíki tänavate.
 • Aldrei fór ég suður (Ma ei läinud kunagi lõunasse) – Ísafjörður – See on iga-aastane muusikafestival, mis toimub aprillis Islandi läänerannikul asuvas Ísafjörðuri linnas. See festival on kuulus oma hubase atmosfääri ja unikaalse asukoha poolest, tuues kokku nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi artiste.
 • Jólaþorrablót – Jõulufestival – Jõulud on Islandil eriline aeg. Detsembrikuu jooksul tähistatakse erinevaid traditsioone, sealhulgas kuulsaid 13 jõulutrolli, kes toovad lastele kinke. Lisaks on Islandil ka erinevad jõululaadad ja -turud, kus kohalikud müüvad käsitööd ja traditsioonilisi roogasid.
 • Menningarnótt – Kultuuride öö Reykjavíkis – Toimub tavaliselt augusti kolmandal nädalavahetusel. See on Reykjavíki kõige suurem ühepäevane festival, mis tähistab Islandi kultuuri mitmekesisust. Sündmus hõlmab kunstinäitusi, kontserte, tantsuetteasteid ja palju muud.

Islandil on palju teisigi festivale ja sündmusi, mis tähistavad saare rikast kultuuri ja ajalugu. Külastades Islandit mõne nende sündmuste ajal, saavad reisijad tõelise ülevaate sellest, mida tähendab olla islandlane.

Hooajalised kulud ja hinnad

Island on tuntud oma looduslike iluduste poolest, kuid see on ka üks Euroopa kallimatest sihtkohtadest. Hinnad võivad varieeruda olenevalt aastaajast, mida on oluline teada enne reisiplaanide tegemist.

 • Suvi (juuni – august) – See on Islandil kõige populaarsem aeg turistidele, ja nagu võib arvata, on see ka kõige kallim aeg. Majutuse, autorentide ja isegi mõnede turismiatraktsioonide hinnad võivad tõusta märkimisväärselt. Eriti Reykjavíkis ja teistes populaarsetes kohtades võivad hotellide ja majutuskohtade hinnad olla kaks kuni kolm korda kõrgemad kui madalhooajal. Lennupiletite hinnad võivad samuti olla suvel kõrgemad.
 • Sügis (september – november) – Sügisel hakkavad hinnad langema, kuna päevad lühenevad ja ilm muutub külmemaks. Kuna turistide arv väheneb, võivad majutusasutused ja autorendifirmad pakkuda soodsamaid hindu. Samuti võib leida eripakkumisi ekskursioonidele ja teistele tegevustele.
 • Talv (detsember – veebruar) – Talvel, eriti jõulude ja uusaasta ajal, võivad hinnad jälle tõusta, kuid mitte nii palju kui suvel. Samas, kui vältida pühi, võib talvel leida soodsaid diile, eriti majutuse ja transpordi osas. Virmaliste vaatlusreiside ja teiste talviste tegevuste hinnad jäävad üldiselt stabiilseks.
 • Kevad (märts – mai) – Kevadel, eriti aprillist kuni mai lõpuni, võivad hinnad olla madalaimad. See on aeg, mil Island valmistub suvehooajaks, kuid suured rahvahulgad pole veel saabunud. See tähendab, et võib leida suurepäraseid diile majutuse, toitlustuse ja ekskursioonide osas.

Islandile reisimise kulu sõltub paljuski ajastusest. Planeerides oma reisi hoolikalt ja võttes arvesse hooajalisi hindade erinevusi, on võimalik nautida kõike, mida Islandil on pakkuda, ilma et peaks rahakotile liiga palju survet avaldama.

Millal reisida islandile

Mida Islandil näha ja teha?

Islandi maastikud ja kultuur pakuvad mitmekesist valikut tegevusi ja vaatamisväärsusi, mis rahuldavad kõige erinevamaid maitseid. Olgu selleks mägimatkamine, virmaliste imetlemine või kuumaveeallikates lõõgastumine, Island on tõeline paradiis avastajatele.

 • Geisrid ja Kuldne Ring – Kuldne Ring on populaarne turistimarsruut, mis hõlmab mitmeid Islandi kuulsamaid vaatamisväärsusi. Siia kuuluvad Geysir geotermiline ala, kus asub Strokkur, geiser, mis purskab vett õhku iga 5-10 minuti tagant, Gullfossi juga ja Þingvellir rahvuspark, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus ja kus asub Euroopa ja Põhja-Ameerika mandrilaua piir.
 • Sinine Laguun – Sinine Laguun on geotermiline spa, mis asub lavaväljal, pakkudes lõõgastavat elamust oma mineraaliderikka veega. Kuigi see on turistide seas väga populaarne, on see siiski kohustuslik peatus, kui soovite kogeda Islandi lõõgastavaid kuumaveeallikaid.
 • Vatnajökulli rahvuspark – Vatnajökulli rahvuspark on Euroopa suurim rahvuspark ja hõlmab Vatnajökulli liustikku, mis on Islandi suurim ja Euroopa teine suurim. Siin saab matkata, uurida koopaid ja isegi teha liustikumatkasid.
 • Virmalised – Talvekuudel, eriti novembrist märtsini, on Island üks parimaid kohti maailmas, kus imetleda põhja virmalisi. Olgu see mõnes linnast eemal asuvas maakohas või mõnes spetsiaalselt virmaliste vaatlemiseks mõeldud paigas, see loodusnähtus on tõeliselt maagiline.
 • Reykjavíki kultuur ja ajalugu – Islandi pealinn pakub mitmeid muuseume, galeriisid ja ajaloolisi paiku. Ärge jätke vahele Arhitektuurimuuseumi, Rahvusmuuseumi ja kuulsat Hallgrímskirkja kirikut.
 • Avastage Islandi loodus – Island on tuntud oma muljetavaldavate maastike poolest. Olgu selleks Svartifossi basaldkolonnidega juga, majesteetlikud fjordid Lääne-Islandil või dramaatilised rannikualad nagu Reynisfjara musta liivaga rand – igaüks leiab siit midagi erilist.
 • Valkade vaatlemine – Husavík ja Akureyri on tuntud kui Islandi parimad kohad valkade vaatlemiseks. Siin võib näha paljusid erinevaid valaliike, alates vaaladest ja küürvaaladest kuni sinivaaladeni.
 • Maitske Islandi toite – Islandi köök on sama mitmekesine kui selle maastikud. Proovige traditsioonilisi roogasid, nagu kääritatud hai, lambaliha või skyr, Islandi jogurti-laadne piimatoode.

Island on tõeline aardeait neile, kes otsivad looduslikku ilu, ajalugu ja kultuuri. Igal aastaajal pakub see saar uusi ja põnevaid avastusi, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes soovivad põgeneda igapäevaellu ja sukelduda tõelisse loodusparadiisi.

Kokkuvõtteks

Island on ainulaadne sihtkoht, kus iga aasta-aeg pakub midagi erilist. Olgu selleks suvised ööpäevaringsed päevavalgused, talvised virmalised või sügisesed loodusfestivalid. 

Kuigi Islandi kliima võib olla ettearvamatu, on selle maastikud ja kultuur pidevalt võluvad. Kui plaanid reisi Islandile, kaalu oma eelistusi: kas eelistad soojemaid ilmasid, vähem turiste või mõnda konkreetset sündmust. Islandi hooajalised kulud varieeruvad, kuid teades, millal minna ja mida oodata, saab igaüks leida endale sobiva aja ja eelarve. 

Olenemata sellest, millal otsustad Islandile reisida, pakub see maa alati unustamatuid elamusi ja avastusi.

Scroll to Top