Uskumatud sukeldumiskohad üle maailma

Sügaviku saladused: Uskumatud sukeldumiskohad üle maailma!

Maailma sügavused peidavad endas saladusi, mis on oodanud sajandeid avastamist – nendeks on sukeldumiskohad, mis pakuvad rohkemat kui lihtsalt veealust maastikku. 

Need paigad on ajaloo, bioloogia ja geoloogia ristteel, kus iga koobas, iga vrakk ja korallrahud jutustavad lugusid minevikust, olevikust ja tulevikust. 

Antud artikkliga viime teid reisile läbi üheksa hingematvalt kauni ja müstilise sukeldumispaiga, mis igaüks omal moel esindab Maad kui salapärast veealust universumit. 

Alates Suurest Vallrahust Austraalias kuni salapäraste Galápagose saarteni Ecuadoris – iga paik avab unikaalse akna planeedi südamesse. Sukeldume neisse sügavustesse, avastame nende veemasside varjatud ilu ning kohtume mereelukatega, kes valitsevad neid arhailisi vesi. 

Selle artikli lehekülgedel ootab teid põnevus, mida pakub süvavee avastamine ja lugude kuulamine, mida vaid vähesed on varem kuulnud või näinud.

1. Suur Vallrahu, Austraalia

Suur Vallrahu

Suur Vallrahu on mitte ainult üks maailma suurimaid korallrahusid, vaid ka sukeldumise meka, mis meelitab ligi veealuse maailma armastajaid kogu maailmast. Asudes Queenslandi ranniku lähedal Austraalias, ulatub see rohkem kui 2300 kilomeetri pikkusele alale. 

Sukeldujatele avanevad seal värviküllased koralliseinad, kirjud troopilised kalad ja majesteetlikud mereelukad nagu kilpkonnad ja mantaraid. Lisaks bioloogilisele mitmekesisusele pakub Suur Vallrahu võimalust näha mereelu toimimist oma loomulikus keskkonnas, kus iga korallitükike ja igas nurgas peituv elukas räägib oma lugu. 

See on koht, kus ajalugu kohtub kaasaegse imetlusega, kutsudes sukeldujaid avastama selle veemassiivi sügavamaid saladusi.

2. Silfra lõhe, Island

Silfra lõhe

Silfra lõhe, mis asub Islandi Þingvallavatn järves, pakub ühte ainulaadseimat sukeldumiskogemust maailmas. See paik asub Euroopa ja Põhja-Ameerika mandriplaatide vahel, pakkudes sukeldujatele võimalust ujuda kahe kontinendi vahel. Vesi Silfra lõhes on sulanud liustikust, mis teeb selle üheks selgeimaks veekoguks maailmas, ulatudes nähtavusega kuni 100 meetrit. 

Külma vee temperatuur, mis aastaringselt jääb vahemikku 2–4 °C, nõuab küll korralikku varustust, kuid premeerib sukeldujaid kristallselge vee ja hingematvate veealuste vaadetega, mida ei leia kusagilt mujalt maailmas.

3. SS Thistlegorm, Punane meri, Egiptus

SS Thistlegorm

SS Thistlegorm on II maailmasõja ajal uppunud Briti kaubalaev, mis asub nüüd Punases meres ja on saanud üheks populaarseimaks vrakksukeldumise sihtkohaks maailmas. Laev oli teel Aleksandriasse, kui see 1941. aastal õhurünnaku tagajärjel uppus. 

Täna lebavad SS Thistlegormi jäänused ligikaudu 30 meetri sügavusel, pakkudes sukeldujatele võimalust uurida ajaloolisi artefakte nagu mootorrattad, veoautod, raudteevagunid ja isegi lennukid. 

Vrakk on suurepäraselt säilinud ning selle suur suurus ja mitmekesised peidukohad meelitavad ligi nii ajaloohuvilisi kui ka merebiolooge. Sukeldumine sellesse veealusesse ajaloomuuseumi on justkui ajas rändamine, kus iga eseme juures peitub oma lugu.

4. Palau, Mikroneesia

Palau

Palau saarestik Mikroneesias on üks maailma sukeldumisparadiisidest, pakkudes kristallselget vett, hämmastavat mereelu ja ainulaadseid veealuseid kooslusi. Sukeldujate jaoks on Palau eriti hinnatud tänu oma veealustele koobastele, seinasukeldumisele ja hulgaliselt vrakkidele, mis pärinevad II maailmasõjast. 

Erilist tähelepanu väärib kuulus Jellyfish Lake, mis on koduks miljonitele meduusidele, kes on evolutsiooniprotsessis kaotanud oma nõelamisvõime – võimaldades sukeldujatel ujuda nende seas ilma hirmuta. Lisaks sellele, et Palau vetes võib kohata üle 1300 liigi korallide ja 700 liigi kalade, on see ka üks vähestest kohtadest maailmas, kus sukeldujad võivad kogeda hai- ja raidete migratsiooni. 

Palau on tõeline veealuse maailma aare, pakkudes iga sukeldumisega uusi avastusi ja seiklusi.

5. Belize’i Sinine Auk

Belize'i Sinine Auk

Belize’i Sinine Auk on üks kõige ikoonilisemaid sukeldumiskohti maailmas, mis meelitab sukeldujaid oma müstilise aura ja unikaalse geoloogilise struktuuriga. See massiivne mereauk asub Belize rannikuvetes ja on osa suuremast Belize’i Barjäärrifist, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus. 

Sinine Auk on tekkinud tuhandeid aastaid tagasi, kui lubjakivist koobas varises sisse pärast jääaja lõppu. Täna on see ligikaudu 300 meetri laiune ja umbes 125 meetrit sügav auk, mille tumesinised veed ja massiivsed stalaktiidid pakuvad sukeldujatele hingematvat vaatepilti. 

Sukeldumine Sinises Augus ei ole mitte ainult visuaalselt paeluv, vaid ka tehniliselt nõudlik, mistõttu see on sobivam kogenud sukeldujatele, kes otsivad erakordseid veealuseid seiklusi.

6. Barracuda Point, Sipadan, Malaisia

 Barracuda Point, Sipadan

Barracuda Point Sipadani saarel Malaisias on sukeldumiskoht, mis pakub adrenaliinirohket kogemust tänu oma rikkalikule mereelule. 

Sukeldujad saavad siin kogeda suurte barrakuuda parvede ringtantsu, mis on nii massiivne, et mõnikord varjab päikesevalgust. Lisaks barrakuudadele on tavaline näha ka paljusid haide liike, nagu hallrifihaid ja haamrihaide, samuti kilpkonni ja hiid-sarvikraisid. 

Veealune maastik on kaetud lopsakate korallidega, mis pakuvad suurepärast tausta sellele elurikkale veealusele etendusele. Barracuda Point on hinnatud üheks parimaks sukeldumiskohaks maailmas, pakkudes unustamatut kogemust nii algajatele kui ka kogenud sukeldujatele, kes otsivad põnevust ja ilu sügaviku südames.

7. Truk Lagoon, Mikroneesia

Truk Lagoon

Truk Lagoon, tuntud ka kui Chuuk Lagoon, on sukeldumise sihtkoht Mikroneesias, mis on kuulus oma ajalooliste vrakkide poolest. 

Teise maailmasõja ajal olid Chuuki atollid Jaapani mereväe olulised tugipunktid, ja nüüd on see piirkond koduks ühele suurimale uppunud laevastikele maailmas. Veealuses laguunis puhkavad üle 60 laeva ja 250 lennuki vrakid, mis on täis ajaloolisi artefakte ja mida ümbritseb rikas korallielu. 

Sukeldujad saavad uurida erinevaid sõjalise ajaloo jäänuseid, nagu tankid, pommid ja isegi isiklikud esemed, mis on aastakümnete jooksul vee all hästi säilinud. 

Truk Lagoon pakub mitte ainult põnevat ajalooõppetundi, vaid ka võimalust näha kuidas loodus on taas võtnud enda alla inimtegevuse jäljed, muutes vrakid elurikkaks kunstlikuks rifiks.

8. Raja Ampat, Indoneesia

Raja Ampat

Raja Ampat, asudes Indoneesia Ida-Papua provintsis, on tuntud kui üks kõige bioloogiliselt mitmekesisemaid merealasid maailmas. See arhipelaag koosneb üle 1500 saare ja saarekesest, pakkudes sukeldujatele enneolematut rikkust ja ilu. 

Raja Ampat’i veed on koduks enam kui 600 koralliliigile ja üle 1500 kalaliigile, muutes selle sukeldumiseks tõeliseks paradiisiks. Sukeldujad võivad kohata seal suurejoonelisi mantaraisid, värvikirevaid riffkalu, hiiglaslikke kalmaare ja isegi vaalhaisid. 

Veealune maastik on sama võluv, hõlmates sügavaid seinu, pehmeid ja kõvasid koralle ning isegi veealuseid koopaid. Raja Ampat ei ole mitte ainult sukeldumiskeskus, vaid ka teadusliku uuringu ja merekaitse oluline keskpunkt, kus iga sukeldumine pakub uusi avastusi ja imetlust mereelust.

9. Galápagose saared, Ecuador

Galápagos

Galápagose saared, mis asuvad Ecuadorest ligi 1000 kilomeetri kaugusel Vaikse ookeani lääneosas, on üks maailma premier sukeldumiskohti tänu oma ainulaadsele ja mitmekesisele mereelule. 

Saartevahelises külmas voolus sukeldudes kohtavad sukeldujad selliseid haruldusi nagu haamrihaid, Galápagose haid, merilõvid, iguanad ja isegi vaalhaid. Lisaks kaladele ja mereimetajatele on Galápagose veealused ökosüsteemid koduks paljudele endemilistele liikidele, mis on arenenud saarte isoleeritud tingimustes. 

Saarte vulkaaniline päritolu loob ainulaadsed geoloogilised struktuurid nagu seinad ja koopad, mis on täidetud värvikate korallide ja mereeluga. Galápagose saarte sukeldumine pakub mitte ainult põnevust ja seiklust, vaid ka haruldast võimalust näha evolutsiooni toimimas reaalajas, pakkudes sukeldujatele haruldast ja väärtuslikku kogemust.

Kokkuvõtteks

Lõpetuseks võime öelda, et meie planeedi veealused sügavikud on sama mitmekesised ja paeluvad kui maismaa ise. Iga sukeldumiskohaga kaasneb oma lugu, olgu selleks siis vrakkides peituv ajalugu, bioloogilise mitmekesisusega korallrahu või geoloogiline imetegu nagu suured sinised augud. 

Need kohad mitte ainult ei paku meile põnevust ja ilu, vaid ka õppetunde loodushoiust ja planeedi haavatavusest. Sukeldudes nendesse sügavustesse, mitte ainult ei avasta me uusi maailmu, vaid saame ka osaks nende säilimisest tulevastele põlvedele. 

Scroll to Top