Püramiidid

Maailma püramiidid – 12 püramiidi maailma eri nurkadest 

Püramiidid – need mõistatuslikud ja majesteetlikud kivikuhilad, mis on aastatuhandeid kõrgunud maailma eri paigus, kutsudes esile imestust, austust ja põnevust. 

Need monumentaalsed ehitised, mille juured ulatuvad iidsete tsivilisatsioonide südamesse, on ajaloo tunnistajad ja kunagiste kultuuride jäljed. 

Kuid miks ehitati püramiide? Kas nad olid vaid suurejoonelised hauakambrid või peitus nende taga midagi enamat? 

Selles artiklis sukeldume püramiidide maailma, reisides Egiptusest Mehhikoni ja Hiinast Guatemalani, avastamaks nende saladusi ja lugusid. 

Ükskõik, kas olete ajalooentusiast, seikleja või lihtsalt uudishimulik lugeja, on see reis, millest te ei taha ilma jääda. Lähme koos avastama maailma püramiide ja nende lugusid!

1. Giza püramiidid (Egiptus)

Giza püramiidid

Giza platoo ääres kõrguvad kolm muljetavaldavat püramiidi on vaieldamatult maailma kõige kuulsamad ja hämmastavamad monumentaalehitised. Need püramiidid, mis ehitati Vana-Egiptuse neljanda dünastia ajal umbes 4500 aastat tagasi, on suurejoonelised tunnistajad inimkonna suurusest ja ehitusoskusest.

Suurim neist, Suur Püramiid ehk Cheopsi püramiid, oli algselt 146,6 meetrit kõrge, kuid nüüdseks on see kahanenud 138,5 meetrini. Cheopsi püramiidi ümbritsevad veel kaks püramiidi – Chefreni ja Mykerinose püramiidid. Püramiidide ehitamise täpset tehnikat pole siiani täielikult selgitatud, mistõttu need muinasjutulised ehitised on tekitanud palju spekulatsioone ja teooriaid.

Lisaks püramiididele võlub Giza platood külastajaid ka Sfinksiga, salapärase lõvi keha ja inimese peaga skulptuuriga, mis on otsekui valvur nende iidsete kuningate haudade ees. Külastades Gizat, võtab sind endasse aukartustäratav tunne, mõeldes sellele, kui iidne see koht on ja millised lood peituvad nende kivide vahel.

2. Sakkara astmeline püramiid (Egiptus)

Sakkara püramiid Egiptuses

Sakkara on tuntud kui üks vanimaid püramiide, mille ehitamine algas umbes 2650 eKr. arhitekt Imhotepi juhtimisel kuningas Djoseri jaoks. Astmeline püramiid, mis erineb oma ehituse poolest Giza püramiididest, koosneb kuuest erineva suurusega astmest, mis moodustavad kokku 62-meetrise ehitise.

Püramiid on ainulaadne just oma astmelise struktuuriga, mis erineb teistest sileda küljega püramiididest. Seda peetakse esimeseks massiivseks kiviehitiseks maailmas, mis märgib olulist punkti inimkonna arhitektuurilises arengus. 

Sakkara kompleksi ümbritsevad ka mitmed muud hauakambrid ja templitest, mis annavad aimu sellest, kuidas Vana-Egiptuse eliit enda viimseid puhkepaiku kujundas. Siin näeb selgelt, kuidas astmeline püramiid sai inspiratsiooniks hilisematele püramiididele, nagu need Gizas.

3. Teotihuacani Päikese ja Kuu püramiidid (Mehhiko)

Teotihuacani Päikese ja Kuu püramiidid (Mehhiko)

Mehhikos, umbes 50 km kaugusel Mexico City’st, leidub Teotihuacani linn, mida kroonivad hiiglaslikud Päikese ja Kuu püramiidid. See iidne tsivilisatsioon jõudis oma hiilgeaegadel olla üks suurimaid linnu Ameerikas, ja selle jäljed võivad rivaliseerida isegi Gizaga.

Päikese püramiid on kolmas suurim püramiid maailmas, ulatudes kõrguseni 65 meetrit. See on rajatud mõistatuslikule linnale, mille päritolu ja elanikud on teadlastele endiselt mõistatus. Vähem kõrge, kuid sama muljetavaldav, on Kuu püramiid, mis asub suurel väljakul koos Päikese püramiidiga.

Külastajad saavad ronida mõlemale püramiidile, kust avanevad hingematvad vaated sellele iidsed linnale ja selle ümbruses olevatele mägedele. Teotihuacan on tunnistajaks Mesoameerika kultuuride keerukusele ja rikkusele, jättes kustumatu mulje kõigile, kes seda külastavad.

4. Palenque püramiidid (Mehhiko)

Palenque püramiidid (Mehhiko)

Palenque, Mehhiko osariigis Chiapas, on koduks ühele kõige hämmastavamale maiade arheoloogilisele kompleksile. Kuigi praegu on näha vaid osa linnast, annavad avastatud templid, paleed ja püramiidid tunnistust selle koha olulisusest maiade tsivilisatsioonile. 

Üks silmapaistvamaid ehitisi on Tempel ristidest, mis on nime saanud sealseilt kujutatud ristide järgi. Siit avanevad vaated kogu kompleksile. Palenques leiduvate kirjade järgi oli see linn oma tipus umbes aastatel 600-800 AD ja selle valitsejate hulgas oli kuulus kuningas Pakal Suur, kelle muljetavaldav hauakamber leiti Tempel Inskriptsioonidest.

Palenque eristub oma unikaalse arhitektuuri, kunsti ja epigraafia poolest, mis annavad olulist teavet maiade kultuuri ja ajaloo kohta. Kuigi džungel on aastate jooksul Palenque suuresti enda alla neelanud, on see koht siiani magnetiks ajaloolastele, arheoloogidele ja reisihuvilistele kogu maailmast.

5. Kukulcan püramiid (Mehhiko)

5. Kukulkan püramiid (Mehhiko)

Chichen Itza, mis asub Mehhiko Yucatáni poolsaarel, on üks olulisemaid maiade linnu, mis oma ajaloo vältel kujundas kogu piirkonna kultuuri ja poliitikat. Linna keskpunktiks on El Castillo ehk Kukulcani püramiid, mis on saanud tunnustuse kui üks maailma seitsmest uuest imest.

El Castillo on astmeline püramiid, mille iga küljele on ehitatud 91 trepiastet. Koos ülemise platvormiga teeb see kokku 365 astet, mis esindab päikeseaasta päevade arvu. Püramiidi arhitektuur ja asetus on loodud nii, et teatud aastaaegadel, nagu kevadine ja sügisene pööripäev, loovad päikese varjud püramiidi treppidel justkui liikuvad maduvarjud.

See monument on jäägitu tunnistus maiade astronoomilisest teadlikkusest, matemaatikast ja arhitektuurist. El Castillo pole ainult füüsiline ehitis, vaid ka ajakapsel, mis avab ukse maiade maailma ja mõistmisse.

6. Tikali püramiidid (Guatemala)

Tikali püramiidid

Guatemala südames, keset tihedat džunglit, asub Tikal – kunagine suur maiade linnariik, mis nüüdseks on UNESCO maailmapärandi nimistus. Tikali oli üks suurimaid maiade linnu, mis saavutas oma hiilgeaegadel umbes 200–900 AD. Tikal ei paku mitte ainult ajaloolist ja kultuurilist sukeldumist, vaid ka erakordset looduslikku ilu.

Tikali silmapaistvamad ehitised on selle hiiglaslikud püramiid-tempelid, millest mõned ulatuvad rohkem kui 70 meetri kõrgusele. Neid templeid kasutati religioossetel ja astronoomilistel rituaalidel. Kõige kõrgem neist, Püramiid IV, on Kesk-Ameerika kõrgeim ehitatud struktuur.

Džungli lopsakus varjab paljusid Tikali templeid ja platsid, kuid kõrgematele püramiididele ronides avanevad hingematvad panoraamvaated üle metsatippude. Linnukohin, ahvide kisad ja lõpmatute templite siluetid moodustavad kokku unustamatu kogemuse, mis viib külastaja tagasi ajas. Tikal ei ole lihtsalt ajalooline paik; see on tunnistus inimkonna ja looduse kooselust.

7. Caracoli püramiid (Belize)

Caracoli püramiid (Belize)

Belize’i sügavustes peidab end Caracol, kunagine võimas maiade linnariik, mida kutsuti ka “Minnaaride Linnaks”. Caracoli arheoloogiline ala on Belize’i suurim ja koosneb tuhandetest ehitistest, mis levivad üle 200 ruutkilomeetri. Linn oli oma hiilgeajal, umbes 650 AD, olulisem isegi kui naabruses asuv Tikal.

Linnas asuva Caana kompleksi keskpunktiks on hiiglaslik püramiid, mis ulatub 43 meetri kõrgusele, olles Belize’i kõrgeim inimkätega loodud struktuur. Sellel püramiidil on kolm suurt tempelplatvormi, mis kõik kõrguvad džungli kohal, pakkudes imelisi vaateid ümbritsevale metsamaastikule.

Caracol oli kaubanduslik ja poliitiline jõud, mille mõju tundus terve Kesk-Ameerika ulatuses. Selle jälgi on näha linna hoolikalt planeeritud teedevõrgustikus, monumentaalsetes hoonetes ja hieroglüüfides, mis jutustavad linnriigi ajaloost ja saavutustest.

8. Cahuachi püramiidid (Peruu)

Cahuachi püramiidid (Peruu)

Nasca kõrbemaastikul Peruu lõunaosas asub Cahuachi, mis on üks suurimaid keraamilisi keskusi maailmas. See on olnud Nazca kultuuri religioosne keskus ja koosneb mitmest suurest tempelist ja püramiidist.

Cahuachi püramiidid on erakordsed nende lihtsuse ja funktsionaalsuse poolest. Need ei ole mitte kivist, vaid adobest, mis on kuivatatud päikese käes. Kuigi kõrbemaastikul asuvad püramiidid on aja jooksul kannatada saanud, annavad need aimu Nazca kultuuri keerukusest ja oskusest maastikku kujundada.

Nasca kultuur on ehk kõige kuulsam oma hiiglaslike geoglüüfide ehk maajooniste poolest, mida võib näha kõrbes. Kuid Cahuachi püramiidid on veel üks tõendus sellest tsivilisatsiooni oskustest ja tähtsusest.

9. Meroe püramiidid (Sudaan)

Meroe püramiidid (Sudaan)

Kui paljud arvavad Egiptusest rääkides püramiididest, siis Sudaani kõrbes, Meroe linnas, asub teine muljetavaldav püramiidide kompleks. Need püramiidid olid osa Kusši kuningriigist ja neid ehitati umbes 8. sajandist eKr kuni 4. sajandini AD.

Erinevalt Egiptuse püramiididest on Meroe püramiididel järsem kalle ja need on väiksemad. Mõnedel on veel säilinud kivikujud ja kivisambad, mis annavad aimu kuningriigi rikkusest ja oskustest. Kuigi paljud püramiidid on aja jooksul kannatada saanud, on säilitustööd aidanud neid taastada ja tuua esile nende endise hiilguse.

Meroe püramiidid on tunnistuseks Aafrika mitmekesisele ajaloole ja kultuurile. Kuigi need pole nii tuntud kui Egiptuse püramiidid, on need sama olulised ja pakuvad külastajatele unikaalset võimalust sukelduda Aafrika iidsete tsivilisatsioonide maailma.

10. Tucume püramiidid (Peruu)

Tucume püramiidid (Peruu)

Peruu põhjaosas, Lambayeque orus, asub Tucume, mida sageli nimetatakse Püramiidide oruks. Siin asub 26 suurt adobest ehitatud püramiidi ja mõned väiksemad struktuurid. Need ehitised pärinevad Lambayeque kultuurist, mis valitses piirkonda 11. ja 14. sajandi vahel.

Tucume püramiidid on tekitanud palju huvi nii arheoloogide kui ka ajaloolaste seas. Kuigi paljud struktuurid on ajapikku kahjustada saanud, näitavad järelejäänud jäljed, et see oli kunagi oluline kultuuri- ja rituaalikeskus. Eriti huvitav on Püha Puu püramiid, mille nimi tuleneb puust, mis kasvab selle tipus ja millest kohalikud räägivad legende.

Tucume on oluline koht, mis avab ukse iidse Lõuna-Ameerika tsivilisatsiooni maailma, näidates Peruu rikkalikku ajalugu ja kultuurilist mitmekesisust.

11. Xi’an püramiidid (Hiina)

Xi'an püramiidid (Hiina)

Hiina Shaanxi provintsis, Xi’ani lähedal, asuvad salapärased maetised, mida sageli nimetatakse Xi’ani püramiidideks. Kuigi need ei ole püramiidid traditsioonilises mõttes, on nende kumerad savi- ja mullakuhilad kindlasti püramiidilaadsed. Xi’ani maetised on Hiina esimese keisri, Qin Shi Huangdi, ja hilisemate dünastiate valitsejate puhkepaigad.

Kõige kuulsam neist maetistest on kindlasti Terrakotaarmee, mis koosneb tuhandetest suurtest savi sõduritest ja hobustest, mida ehitati kaitseks keisri hauale pärast tema surma. See armee avastati 1974. aastal ja on tänaseks muutunud üheks maailma suurimaks arheoloogiliseks leiuks.

Kuigi Terrakotaarmee on tõenäoliselt kõige tuntum, on Xi’ani piirkonnas palju muid maetisi ja hauakambreid, mis sisaldavad rikkalikult ajaloolisi aardeid ja kunstiteoseid. Need maetised on tähtis osa Hiina ajaloost ja kultuuripärandist, näidates Hiina tsivilisatsiooni keerukust ja rikkust.

12. La Danta püramiid (Guatemala)

La Danta püramiid (Guatemala)

Guatemala El Miradori arheoloogilises piirkonnas asub La Danta püramiid, mis on üks suurimaid püramiide maailmas nii mahult kui ka aluspinna poolest. See hiiglaslik struktuur, mis ulatub umbes 72 meetri kõrgusele, asub keset džunglit ja kuulus kunagi El Miradori tsivilisatsiooni keskusesse.

La Danta püramiidi põhiosa koosneb kolmest suurest terrassist, mis toetavad väiksemat tempelkompleksi. Arheoloogide sõnul ehitati see 6. sajandil eKr, kuigi selle ajalugu ulatub tõenäoliselt veelgi kaugemasse aega. 

El Mirador oli üks varasemaid maiade linnu ja oli oma hiilgeaegadel äärmiselt elav, kuid umbes 150 eKr jäi see linn hüljatuks. La Danta püramiidi suurus ja keerukus annavad tunnistust maiade insenerioskustest ja religioossest elust. Kuigi džungel on selle püramiidi suuresti alla neelanud, on see ikka veel muljetavaldav nähtus ja oluline koht maiade kultuuri ja ajaloo uurimiseks.

Kokkuvõtteks 

Püramiidid on kogu maailmas hinnatud kui ajaloo ja kultuuri mõistatuslikud tunnistajad. Need majesteetlikud ehitised, mis ulatuvad Egiptuse kõrbetest kuni Mehhiko džungliteni, kajastavad tsivilisatsioonide grandioossust ja insenerioskusi. 

Olgu selleks Giza monumentaalsed püramiidid, Hiina maetised või Guatemala džunglis peidus olevad maiade templid – iga püramiid jutustab lugu kunagisest kultuurist, rituaalidest ja inimkonna püüdlustest jätta endast maha midagi igavest.

Kuigi nende täpne eesmärk ja ehitamise taga olevad tähendused jäävad sageli mõistatuseks, annab nende olemasolu tunnistust inimkonna ajaloost, kunstist ja teadusest läbi aegade.

Scroll to Top