Maailma kõige kummalisemad kohad kas julged neid kõhedaid paiku külastada

Maailma kõige kummalisemad kohad: kas julged neid kõhedaid paiku külastada?

Planeet Maa peidab endas rohkem saladusi ja kummalisi kohti, kui me sageli oskame ette kujutada. Kujutlege paiku, kus ajalugu põimub legendidega, kus iga samm võib tähendada kohtumist millegi seletamatu ja kõhedust tekitavaga. 

Selles artiklis viime teid väikesele avastusretkele just sellistesse kõhedust tekitavatesse ja müstilisematesse paikadesse. 

Alates mahajäetud kummituslinnadest kuni sügavate luudega kaetud katakombideni igal paigal on oma lugu jutustad. Mõned neist räägivad ajaloost, mis on peaaegu unustatud, teised aga jutustavad legendidest, mis on elanud sajandeid.

Need on kohad, mis panevad proovile meie arusaamad reaalsusest, pakkudes samal ajal haruldast võimalust astuda välja igapäevasest elust ja kogeda midagi täiesti uut.

Lugege edasi ja võtke ette teekond läbi nende paikade lugude ja laske end viia avastusretkele, mis võib muuta teie vaadet maailmale.

1. Aokigahara mets Jaapanis

Aokigahara mets Jaapanis

Peidetuna Fuji mäe jalamil, Jaapani mütoloogiaga põimitud Aokigahara mets on tuntud oma vaikse, peaaegu sürreaalse atmosfääri poolest. Rohkem kui 35 ruutkilomeetri suurune mets, tiheda puistu ja vulkaanilise pinnasega, on kujunenud populaarseks, kuid kõhedust tekitavaks sihtkohaks. See paik on tuntud ka kui “Enesetappude Mets”, olles üks levinumaid enesetapukohti maailmas, mille tagajärjel on metsa ümbritsenud palju müstikat ja legende.

Vulkaanilisest pinnasest tingituna on metsas elektromagnetilised anomaaliad, mis võivad häirida kompasside tööd, lisades eksimise riski. Metsas rändamine viib külastaja teekonnale läbi tiheda, sünge roheluse, mida katkestavad üksikud päiksekiired, luues peaaegu maagilise atmosfääri. Siiski, metsa sünge ajalugu ja rahvajutud kummitustest, kes väidetavalt ekslevad pimedates tihnikutes, teevad sellest koha, mis ei ole nõrganärvilistele.

2. Tšernobõl Ukrainas

Tšernobõl Ukrainas

1986 aastal toimunud Tšernobõli tuumakatastroof muutis selle piirkonna maailma üheks kõige kurikuulsamaks kohaks. Tuumareaktori plahvatus paiskas atmosfääri tohutul hulgal radioaktiivset materjali, sundides evakueerima kümneid tuhandeid inimesi ja jätmata ala mitmeks aastakümneks inimtühjaks. Tänapäeval on Tšernobõl kummituslik, kuid paeluv ajaloo ja inimtegevuse tagajärgede tunnistaja.

Külastajad saavad minna organiseeritud tuuridele, mis viivad nad läbi mahajäetud hoonete ja hüljatud elamurajoonide, kus loodus on võtnud tagasi oma territooriumi. Nendes paikades peitub võimas sõnum inimkonna jõust ja samas ka haavatavusest. Tšernobõli tuumaelektrijaama ümbrus, eriti reaktori 4 kõrval asuv „Sarkofaag“, on muutunud põnevaks, kuid samas pelutavaks mälestusmärgiks.

3. Prypjati linn Ukrainas

Prypjati linn Ukrainas

Vaid paari kilomeetri kaugusel Tšernobõli tuumaelektrijaamast asub Prypjati linn, mis enne 1986. aasta katastroofi oli õitsev koht tuhandete inimeste jaoks. Pärast katastroofi evakueeriti linn ühe päeva jooksul, jättes selle aja jooksul kummituslinnaks. Tänavad, kus kunagi mängisid lapsed, on nüüdseks mahajäetud ja looduse vallutatud, pakkudes vaikset tunnistust inimkatastroofist.

Mahajäetud hooned, sealhulgas koolid, haiglad ja isegi lõbustuspark koos oma roostetanud vaaterattaga, seisavad kui ajarännak minevikku. Prypjati külastamine pakub ainulaadset, kui mitte kõhedusttekitavat kogemust, näidates, kui kiiresti võib elu muutuda ja millised jäljed jätab endast inimtegevus. 

4. Hashima saar Jaapanis

Hashima saar Jaapanis

Hashima saar, tuntud ka kui “Lahingulaeva saar” oma sõjalaevameenutava kuju tõttu, on Jaapani ranniku lähedal asuv mahajäetud saar, mis pakub unikaalset sissevaadet Jaapani tööstusajalukku. 19. sajandil avastatud söekaevanduste tõttu sai saarest tihedalt asustatud tööstuskeskus, kuid 1974. aastal, pärast kaevanduste sulgemist, jäeti saar täielikult maha.

Hashima saar pakub apokalüptilist vaatepilti: mahajäetud hooned, elamukompleksid ja kaevandusrajatised seisavad kui mälestusmärgid inimtegevuse kaduvusest. Külastajad saavad tunnetada aega, mil saar oli elav tööliste kogukond, ja näha kontrasti tänapäeva hüljatud varemetega. Hashima saare vaikus ja lagunevad struktuurid pakuvad mõtisklusrohket ja kergelt kõhedusttekitavat kogemust, rõhutades tööstusajastu mööduvust ja inimeste mõju keskkonnale.

5. Hoia-Baciu mets Rumeenias

Hoia-Baciu mets

Hoia-Baciu mets Rumeenias, tuntud kui “Transilvaania Bermuda kolmnurk”, on üks salapärasemaid kohti Euroopas. Seda metsa ümbritsevad arvukad legendid ja paranormaalsed nähtused, alates UFO vaatlustest kuni kummituste ja ebatavaliste energiaväljadega. Eelkõige on see tuntud oma kummalise, kõverate puudega, mis annavad metsale unikaalse ja veidi hirmutava välimuse.

Paljud külastajad ja paranormaalsete nähtuste uurijad on kirjeldanud Hoia-Baciu metsas viibides kummalisi kogemusi: elektrooniliste seadmete rikked, tundmatud tervisehädad ja tugev orientatsioonitunne kaotuse tunne. Metsa sees asub ka üks eriti tuntud koht – ringikujuline ala, kus puud ei kasva. Selle päritolu ja olemus jäävad saladuseks, aga paljud peavad seda paranormaalsete sündmuste keskpunktiks.

6. Pariisi katakombid

Pariisi katakombid

Pariisi all asuvad katakombid on tohutu ossuaarium, mis pärineb 18. sajandist. See ulatuslik tunnelite võrgustik, mis on täidetud hinnanguliselt kuue miljoni inimese luudega, on üks kõhedamaid ja samas põnevamaid ajaloolisi paiku maailmas. Katakombid loodi, kui linna kalmistud muutusid ülerahvastatuks, mistõttu hakati surnute säilmeid tunnelitesse ümber matma.

Käigud katakombides on kitsad ja kohati keerulised, seinad on kaetud hoolikalt paigutatud inimluudega, loomaks mõnevõrra morbiidset, kuid kunstiliselt mõjuvat keskkonda. Külastajad saavad jalutada mööda kitsaid koridore, tunnetades ajalugu ja mõtiskledes elu hapruse ning surma paratamatuse üle. Pariisi katakombide külastamine on ainulaadne kogemus, mis jääb paljudele eluks ajaks meelde.

7. Centralia Pennsylvania osariigis, USA

Centralia Pennsylvania

Centralia Pennsylvania osariigis on üks Ameerika Ühendriikide kõige õõvastavamaid paiku, mille ajalugu on märgitud tule ja suitsuga. 1962. aastal süttis sealsetes söekaevandustes tuli, mis on põlenud maapinna all tänaseni. Selle tulemuseks on kummituslik linn, millest on järele jäänud vaid mõned mahajäetud hooned ja aurav maapind.

Centralia tühjad tänavad ja pragunevad maanteed, millest tõuseb mürgist gaasi, pakuvad düstoopilist vaatepilti. Kunagi õitsenud väikelinna asemel on nüüd vaikus, mille katkestavad vaid jalutajad ja uudishimulikud külastajad. See on koht, mis meenutab loodusjõudude ja inimtegevuse põrkumist ning nende hävitavat mõju. Centralia, mis kunagi oli elav kogukond, on nüüd justkui elav hoiatus meie suhtumisest loodusressurssidesse.

8. Nukkude saar Mehhikos

Nukkude saar Mehhikos

Nukkude Saar Mehhikos on üks maailma kõige kõhedamaid kohti, mille iga nurgatagune on täis vanu, räsitud nukke. See saar asub Xochimilco kanalites ja on saanud kuulsaks tänu lugematule arvule nukkudele, mis on rippumas puudel ja majade ümber.

Loo järgi hakkas saare erakust elanik koguma ja riputama nukke üles, et rahustada väidetava uppunud tüdruku vaimu. Aja jooksul kasvas nukkude arv tuhandetesse, luues kõhedustäratava vaatepildi. Nukkude kulunud ja kahjustatud näod, mis piiluvad välja igalt poolt, loovad õõvastava ja samas paeluva atmosfääri. Külastajatele pakub see saar võimalust kogeda midagi täiesti ainulaadset, kus ilu ja õudus käivad käsikäes.

9. Bodie kummituslinn California osariigis, USA

Bodie kummituslinn California osariigis, USA

Bodie, mis asub California Sierra Nevada mäestikus, on üks Ameerika kõige paremini säilinud kummituslinnu. See linn õitses 19. sajandi lõpus kullaotsijate linnana, kuid hüljati 20. sajandi keskpaigas, kui kullapalavik rauges ja inimesed lahkusid.

Tänapäeval on Bodie kaitstud kui riiklik ajaloomälestis, pakkudes külastajatele võimalust astuda sisse justkui ajakapslisse. Linna hooned seisavad veel püsti, mõned neist sisaldavad isegi originaalset sisustust. Vaiksed tänavad, kus kunagi valitses kullaotsijate sagimine, on nüüd vaiksed ja tühjad, jättes mulje, nagu oleks aeg seal seisma jäänud. Bodie kummituslik atmosfäär ja kõledad varemed on tõeline aare neile, kes otsivad ajaloo ja seikluse ristteed.

10. Banff Springs hotell Kanadas

Banff Springs hotell Kanadas

Banff Springs Hotell, asudes Kanada Alberta provintsis, on tuntud oma uhke arhitektuuri ja lummava asukoha poolest, aga ka kui üks Kanada kõige kummituslikumaid paiku. See 19. sajandi lõpus ehitatud luksushotell pakub hingematvaid vaateid ümbritsevale Banffi rahvuspargile, kuid on samas koduks mitmetele kummituslugudele ja legendidele.

Üks tuntumaid jutte räägib “pruudist”, kes väidetavalt komistas treppidel oma pulmapäeval ja suri. Arvatakse, et tema vaim rändab endiselt hotelli ballisaalis. Teine lugu pajatab ruumist 873, mis on hotellist eemaldatud, kuna seal esinesid seletamatud paranormaalsed nähtused. Külastajad ja töötajad on aastate jooksul teatanud kummalistest helidest, nägemustest ja kogemustest, mis on andnud hotellile maine kui üks kõige salapärasemaid kohti Põhja-Ameerikas.

Banff Springs pakub mitte ainult luksuslikku peatuspaika looduskaunis kohas, vaid ka võimalust kogeda midagi üleloomulikku, muutes selle üheks Kanada kõige huvitavamaks turismiobjektiks.

11. Kaputsiini katakombid Palermos

Kaputsiini katakombid Palermos

Kaputsiini katakombid Palermos on üks kõige morbiidsemaid ja samas paeluvaid vaatamisväärsusi Itaalias. Need katakombid, mis loodi 16. sajandil, on viimseks puhkepaigaks umbes 8000 inimesele, kelle kehad on konserveeritud ja välja pandud avalikule vaatlusele.

Külastajaid jahutab õhk katakombides, kus reas seisvad või rippuvad muumiateks muundunud kehad on riietatud oma surmaajastu rõivastesse. Nende hulgas on preestreid, munki, aristokraate ja isegi lapsi. Kaputsiini katakombid on ainulaadne näide matmis- ja säilitustraditsioonidest, peegeldades usulist ja sotsiaalset ajalugu. See on koht, mis paneb külastajad mõtisklema elu, surma ja igavikulisuse üle.

Kaputsiini katakombide külastamine on sügavalt emotsionaalne kogemus, mis jääb paljudele meelde kui üks erakordsemaid ja samas kõhedusttekitavaid hetki Itaalias.

12. Sanzhi UFO majad Taiwanis

Sanzhi UFO majad Taiwanis

Sanzhi UFO majad Taiwanis, mis ehitati 1970. aastatel, olid algselt mõeldud puhkeküla projektina, kuid jäeti pooleli ja hüljati, jättes maha futuristliku ja kummalise vaatepildi. Need UFO-kujulised struktuurid, mis on paigutatud otse rannikule, olid kord kõrgtehnoloogilise arhitektuuri musternäidised, kuid nüüd meenutavad pigem ulmefilmi dekoratsioone.

Majade hüljatust ja omapärast välimust on saatnud mitmed legendid ja kuulujutud, sealhulgas jutud paranormaalsetest sündmustest ja needuste kohta, mis viisid projekti ebaõnnestumiseni. Sanzhi UFO majad meelitavad ligi uudishimulikke ja fotograafe, kes soovivad jäädvustada selle ebatavalise ja kergelt apokalüptilise maastiku võlu. Kuigi need struktuurid on aja jooksul lagunenud, on nende salapärane ja futuristlik välimus teinud Sanzhi UFO majadest fotograafide ja linnauurijate lemmikobjekti.

13. Kolmanskop Namiibias

Kolmanskop Namiibias

Kolmanskop Namiibias on kummituslik kummituslinn, mis kunagi oli vilgas teemantikaevanduste keskus. 1900. aastate alguses asutatud linn kasvas kiiresti, kui seal avastati rikkalikud teemantivarud, meelitades ligi seiklejaid ja õnneotsijaid kogu maailmast. Kuid pärast teemantide ammendumist 1950. aastatel jäeti linn järk-järgult maha, andes loodusele võimaluse taastada oma valdused.

Täna on Kolmanskop liivaluidete poolt vallutatud, pakkudes avarat ja kõledat vaatepilti. Hüljatud hooned, osaliselt liiva alla mattunud, räägivad lugusid kunagisest hiilgusest ja edust. See on koht, kus mineviku luksus kohtub kõrbe karmi iluga. Külastajatele pakub Kolmanskop võimalust kogeda aja möödumise vaikset tunnistust, kus iga samm kajab mineviku mälestusi.

14. Poveglia saar Itaalias

Poveglia saar Itaalias

Poveglia saar, asudes Veneetsia lahe lähedal Itaalias, on tuntud oma sünge ajaloo poolest. Saart on ajalooliselt kasutatud karantiinijaamana katku ajal ning hiljem mentaalhaiglana, millest on saanud mitmeid kõhedust tekitavaid lugusid ja legendi.

Legendide kohaselt on saar koduks tuhandetele katkust surnud inimeste vaimudele ning endise vaimuhaigla patsientide hingedele. Arvatakse, et haigla arst viis seal läbi julmi eksperimente patsientidega, enne kui ta ise müstilistel asjaoludel suri. Poveglia on nüüdseks mahajäetud, kuid selle tume ajalugu ja hirmutavad jutud meelitavad ligi nii paranormaalsete nähtuste uurijaid kui ka julgeid turiste.

15. Akodessewa nõiaturg Togos

Akodessewa nõiaturg Togos

Akodessewa Nõiaturg Togos on üks Aafrika suurimaid ja kõige kuulsamaid voodoo turgusid. See on koht, kus müüakse erinevaid esemeid ja komponente, mis on vajalikud voodoo rituaalide jaoks. Turul leidub kõike alates traditsioonilistest taimedest ja ravimtaimedest kuni eksootilisemate esemeteni nagu loomade kallid, luud ja isegi kuivatatud madu- ja krokodillinahad.

Akodessewa Nõiaturg on tuntud oma värvika atmosfääri ja kultuurilise tähtsuse poolest. See pakub külastajatele võimalust süüvida Aafrika traditsiooniliste uskumuste maailma, avastades voodoo praktikate sügavust ja mitmekesisust. Samas võib see koht olla kõhedusttekitav neile, kes pole harjunud voodoo uskumuste ja praktikatega.

Külastades Akodessewa Nõiaturgu, saavad külastajad kogeda ainulaadset ja autentset kultuurilist kogemust, mis rikastab arusaama Aafrika rikkalikest traditsioonidest ja vaimsest pärandist.

16. Beelitz-Heilstätten haigla Saksamaal

Beelitz-Heilstätten haigla Saksamaal

Beelitz-Heilstätten haigla Saksamaal, mida tihti nimetatakse ka lihtsalt Beelitzi sanatooriumiks, on üks Euroopa kõige kõhedustäratavamaid mahajäetud struktuure. See kompleks, mis algselt ehitati 19. sajandi lõpus tuberkuloosihaigete raviks, muutus hiljem sõjaväehaiglaks, olles muu hulgas ka Adolf Hitleri ja Erich Honeckeri ravipaigaks.

Pärast Saksamaa taasühinemist jäeti haigla hüljatuks ja on nüüdseks lagunenud, jättes maha kummitusliku atmosfääri, kus kunagised meditsiinirajatised ja patsientide toad seisavad tühjana. Beelitz-Heilstätteni haiglakompleksi ümbritsevad lood on täis paranormaalseid sündmusi ja kummituslugusid, muutes selle populaarseks sihtkohaks linnauurijate ja kummitusjahtijate seas. Selle kõledad koridorid ja lagunevad hooned meenutavad külastajatele inimese haavatavust ja ajaloo võimsust.

17. Hellingly haigla Inglismaal

Hellingly haigla Inglismaal

Hellingly haigla Inglismaal, mis ehitati 20. sajandi alguses vaimuhaigetele, on veel üks Euroopa tuntumaid mahajäetud asutusi. Pärast aastakümnete pikkust kasutamist suleti haigla 1990. aastatel, jättes maha hulga mahajäetud hooneid ja struktuure, mis on täis süngeid lugusid ja saladusi.

Haigla kompleks, mis kunagi oli mõeldud vaimuhaigete raviks ja hoolduseks, on nüüd kummituslik varemeteväli, kus on tunda möödaniku painet. Mahajäetud osakonnad, kus kunagi käis vilgas tegevus, on nüüd vaiksed, ja akendeta ruumides tajutakse justkui kadunud aegade sosinaid. Hellingly haigla, oma lagunevate hoonete ja sünge ajalooga, pakub külastajatele võimalust heita pilk mineviku varjulistele lehekülgedele, mis kõnelevad inimhinge keerukusest ja meditsiiniajaloo pimedamatest nurkadest.

18. Edinburghi maa-lune linn Šotimaal

Edinburghi maa-lune linn Šotimaal

Edinburghi maa-alune linn on salapärane labürint ajaloolisi tunneleid ja ruume, mis asuvad Šotimaa pealinna vanalinna all. Need tunnelid ja varjatud ruumid, millest osa pärineb keskajast, on olnud paljude legendide ja kummituslugude allikaks.

See maa-alune linn avastati uuesti 1980. aastatel ja sellest on saanud populaarne turismiobjekt, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda sügavale linna ajalukku. Legendid räägivad, et neid tunneleid kasutati varjupaigana katku ajal, aga ka kuritegelike tegude ja salajaste koosolekute jaoks. Tänapäeval võib maaaluses linnas näha vanu kaupmeeste poode, elamuid ja isegi vanglakambreid.

Edinburghi maa-alune linn pakub külalistele ainulaadset võimalust uurida linna ajalugu ja kultuuri otse selle iidsete tänavate all, pakkudes sügavat ja sageli kõhedust tekitavat sissevaadet minevikku.

19. Sedlec Ossuary Tšehhis

Sedlec Ossuary Tšehhis

Sedlec Ossuary Tšehhis on üks kõige ebatavalisemaid ja kõhedamaid pühapaiku Euroopas. See väike kabel, mis asub Kutná Hora linnas, on kaunistatud rohkem kui 40 000 inimese luudega. Ossuaarium sai alguse 13. sajandil, kui pühamaa mulda toodi Püha Maalt. See tegi kalmistust populaarse matmispaiga, mis hiljem muudeti ossuaariumiks ruumipuuduse tõttu.

Luudest kujundused, kaasa arvatud kuulus luust lühter, on võrdväärselt hämmastavad ja morbiidsed, pakkudes ainulaadset vaadet keskaegsele surmakultuurile ja inimelu kaduvusele. Sedlec Ossuary ei ole mitte ainult turismiobjekt, vaid ka mõtiskluse koht, kus külastajad seisavad silmitsi surma universaalsuse ja selle kunstilise väljendusega.

20. Türkmenistani põrguvärav

Türkmenistani põrguvärav

Türkmenistani põrguvärav, ametlikult tuntud kui Darvaza gaasikraater, on üks kõige erakordsemaid loodusnähtusi maailmas. See põlev kraater, mis asub Türkmenistani kõrbes, sai alguse 1971. aastal, kui Nõukogude puurijad kaotasid gaasimaardla puurimisel maa peal toetuse ja tekitasid suure augu, mille sügavus on ligi 30 meetrit.

Et vältida mürgise gaasi lekkimist, otsustasid teadlased süüdata gaasi, lootuses, et see põleb kiiresti läbi. Kuid vastupidiselt ootustele on kraater põlenud katkematult juba üle mitme aastakümne, muutudes kõrbemaastiku hüpnootiliseks ja kütkestavaks vaatamisväärsuseks. Päeval ja öösel põleva kraatri vaade on ühtaegu jahmatav ja ilus, kutsudes esile mõtteid maapõue peidetud jõust ja looduse võimest.

Türkmenistani põrguvärav pakub harukordset vaatemängu, mis ühendab endas loodusjõudude raevu ja inimtekkelist sekkumist, jättes külastajatele unustamatu mulje looduse imelistest ja hirmutavatest võimetest.

Kokkuvõtteks

Me rääkisime põnevatest ja salapärastest paikadest üle kogu maailma, alustades Jaapani müstilisest Aokigahara metsast kuni Tšernobõli ja Prypjati mahajäetud aladeni Ukrainas. 

Iga koht, mida mainisime, on täis lugusid ja legende, mis ulatuvad sügavale mineviku ja kultuuri südamesse. Pariisi katakombid, Namiibia liivaluidete all peituv Kolmanskop ja Mehhiko Nukkude saar on vaid mõned näited paljudest maailma nurgatagustest, mis peidavad endas nii ajaloolist sügavust kui ka üleloomulikku aura. 

On kindel, et selliseid kummalisi ja kõhedusttekitavaid paiku leidub maailmas veel rohkem, igaühel oma ainulaadne lugu, mis ootab avastamist.

Scroll to Top