Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisi südames kõrguv ajaloo ja uhkuse monument

Arc de Triomphe ehk Võidukaar: Pariisi südames kõrguv ajaloo ja uhkuse monument

Kui Pariisi linna sümbolid tulevad jutuks, ei saa mööda vaadata Arc de Triomphest, mis seisab mitte ainult geograafiliselt, vaid ka kultuuriliselt ja ajalooliselt Prantsuse pealinna südames. 

See võimas monument, mis tõuseb majesteetlikult Champs-Élysées’i lõpus, on palju enamat kui lihtsalt kivi ja mört. See on mälestusmärk, mis on pühendatud vabadusele ja vaprustele, mis on kujundanud tänapäeva Prantsusmaad.

Alates selle rajamisest Napoleoni korraldusel, et austada Austerlitzi lahingu võidukaid vägesid, kuni tänaseni, mil see on Prantsusmaa rahvusliku identiteedi ja uhkuse sümbol, on iga kaare kivi imbunud sügavast ajaloolisest tähendusest. 

See artikkel viib teid avastusretkele läbi Arc de Triomphe’i keeruka ajaloo, tutvustades selle arhitektuurilisi detaile, mis peegeldavad Prantsusmaa sõjalisi ja kultuurilisi saavutusi läbi aegade.

Lisaks heidame pilgu sellele, kuidas triumfikaar on säilitanud oma tähtsuse ja rolli tänapäeva Pariisis — alates igapäevastest mälestustseremooniatest Tundmatu Sõduri haual kuni pidulike paraadideni, mis rõhutavad riigi suurimaid pühasid. 

Samuti uurime, mida kõike huvitavat pakub Arc de Triomphe’i külastus, alates ajaloolistest eksponaatidest ja lõpetades võrratute vaadetega Pariisi katustele.

Lugege edasi, et kogeda Pariisi sümboli võlu ja ajalugu, mis ei jäta kedagi külmaks.

Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Arc de Triomphe ülevaade

Arc de Triomphe, tuntud ka kui Võidukaar, on üks Pariisi ja kogu Prantsusmaa kõige ikoonilisemaid ehitisi. See muljetavaldav monument asub Pariisi südames, Charles de Gaulle’i väljakul (tuntud ka kui Étoile), kus kaksteist suurt avenüüd kohtuvad tähe kujulisel kujundusel. Võidukaar on pühendatud Napoleoni sõdades hukkunud Prantsuse revolutsiooni ja esimese impeeriumi sõdurite mälestusele. Selle ehitamine algas 1806. aastal pärast Austerlitzi lahingu võitu ja lõpetati 1836. aastal, peaaegu 30 aastat hiljem.

Võidukaare kavandas Jean Chalgrin, kes inspireerus Rooma Tituse võidukaarest, kuid kohandas disaini, et see oleks monumentaalsem ja avaldaks suuremat mõju. Kaar on 50 meetrit kõrge, 45 meetrit lai ja 22 meetrit sügav, muutes selle üheks suurimaks omataoliseks maailmas.

Kaare iga fassaad on kaunistatud reljeefide ja skulptuuridega, mis kujutavad erinevaid ajaloolisi stseene, sealhulgas Napoleoni võite ja prantsuse sõdurite julgust. Üks kuulsamaid skulptuure on “La Marseillaise” (Prantsuse Hümn), mis kujutab Prantsuse Vabariigi vaimu.

Monumendi tippu viib 284 astmest koosnev trepp, mis avaneb vaateplatvormile, pakkudes üht parimat vaadet Pariisile. Vaateplatvormilt on näha laialivalguv 12 avenüüd, mis kiirgavad monumentaalsest ringist väljapoole, pakkudes unikaalset ja meeldejäävat vaadet linnale.

Arc de Triomphe ei ole mitte ainult oluline ajalooline ja arhitektuuriline vaatamisväärsus, vaid ka tähtis riiklik sümbol. Igal aastal 11. novembril, relvarahu päeval, toimub kaare all tseremoonia, mis austab Esimeses maailmasõjas hukkunud ja langenud sõdureid. Lisaks on kaare all Tundmatu Sõduri haud, mille igavene leek süüdati esmakordselt 1923. aastal ja mida hoitakse alaliselt lõõmamas, et austada nimepidi tuvastamata langenud sõdureid.

Arc de Triomphe’i ümber on sageli arvukalt turiste ja see on populaarne koht nii päeval kui öösel, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda Prantsusmaa ajaloolisesse ja kultuurilisse südamesse.

Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Ajalugu

Arc de Triomphe’i ajalugu algab 1806. aastal, mil Napoleon Bonaparte kuulutas pärast Austerlitzi lahingus saadud võitu välja monumendi ehitamise. Võidukaare eesmärk oli austada Prantsuse revolutsiooni (1789–1799) ja Napoleoni sõdade (1803–1815) sõdurite mälestust. Napoleon soovis, et tema sõdurid naaseksid koju triumfi läbi kaare, mis sümboliseeriks nende võitu ja au.

Ehitustöödega alustati 1806. aasta 15. augustil, Napoleoni sünnipäeval. Algselt pidi kaar tulema palju väiksem, kuid projekti ambitsioonid kasvasid ja lõpptulemus oli palju suurem ja võimsam, kui algselt plaanitud. Jean Chalgrin oli peamine arhitekt kuni oma surmani 1811. aastal, seejärel võttis projekti üle Jean-Nicolas Huyot. Hoolimata entusiasmist ja kõrgetest ootustest, jäi ehitus mitmeid kordi seisma, eriti pärast Napoleoni kukutamist 1814. aastal ja taaskehtestatud Bourboni monarhia ajal.

Ehitustöid jätkati alles 1833. aastal, kui Prantsuse kuningas Louis-Philippe otsustas ehituse lõpule viia kui pühenduse kogu Prantsuse armeele, mitte ainult Napoleoni sõduritele. Monument lõpetati 1836. aastal ja avati pidulikult 29. juulil, kuigi Louis-Philippe ise jäi tseremooniast eemale, kartes poliitilisi rahutusi.

Disain ja ornamentika on rikkalikud ja täis sümbolismi. Kaare neljal fassaadil on suured reljeefid, mis kujutavad olulisi sündmusi Prantsuse ajaloos, nagu “Napoleoni triumf 1810. aastal”, “Prantsuse sõjaväe marssimine”, “Võit 1810” ja “Vastuhakk”. Samuti on kaarel graveeritud nimed 660 sõdurist ja 158 olulisest lahingust.

Üks monumenti ümbritsevatest olulistest sümboolsetest elementidest on Tundmatu Sõduri haud. See lisati pärast Esimest maailmasõda 1920. aastal, austamaks miljoneid hukkunud või kadunud sõdureid, kelle kehasid ei leitud ega tuvastatud. Igavese leegi süütamine toimus 1923. aastal ja see oli üks esimesi igavesi leeke, mis süüdati Lääne-Euroopas. Tseremoonia ja haud on saanud oluliseks osaks Prantsuse riiklikest mälestusteenistustest, sealhulgas Võidupüha ja relvarahu päeva tähistamisest.

Lisaks sõjalisele ja patriootilisele tähtsusele on Arc de Triomphe mänginud olulist rolli ka Prantsuse sotsiaalsetes ja poliitilistes sündmustes. Näiteks oli see 1968. aasta üliõpilasprotestide keskne sümbol ja hiljem toimusid siin ka massiivsed tähistamised pärast Prantsusmaa jalgpallimeeskonna võitu 1998. aasta maailmameistrivõistlustel.

Arc de Triomphe on seega mitte ainult monument, mis austab mineviku sõdureid ja lahinguid, vaid ka elav osa Prantsusmaa kultuurilisest ja avalikust elust, olles sündmuste keskpunkt ja riikliku uhkuse allikas.

Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Pariisi triumfikaar tänapäeval

Tänapäeval on Arc de Triomphe mitte ainult ajalooline vaatamisväärsus, vaid ka oluline sümbol, mis jätkuvalt mängib keskset rolli Prantsusmaa kultuurilises ja rahvuslikus identiteedis. See on populaarne turismimagnet, meelitades ligi miljoneid külastajaid aastas, kes tulevad imetlema selle imposantset arhitektuuri ja panoraamvaateid Pariisile, mida saab nautida kaare tippu viivalt vaateplatvormilt.

Võidukaar on ka keskne koht paljudele olulistele rahvuslikele sündmustele. Igal aastal 11. novembril, relvarahu päeval, toimub kaare all tseremoonia, mis austab kõiki sõdureid, kes on langenud Prantsusmaa eest. Samuti on see koht, kus peetakse Võidupüha paraadi iga aasta 14. juulil, mil mööda Champs-Élysées’d marssivad Prantsuse väed. Need tseremooniad rõhutavad Arc de Triomphe’i olulisust riikliku mälu ja austuse säilitamisel.

Lisaks ametlikele sündmustele on Arc de Triomphe’ist saanud populaarne koht spontaanseteks kogunemisteks, eriti sportlike saavutuste puhul. Näiteks pärast Prantsusmaa jalgpallimeeskonna võite suurturniiridel kogunevad tuhanded fännid kaare juurde, et tähistada üheskoos. See muudab kaare elavaks osaks Prantsuse ühiskondlikust elust, kus rõõm ja uhkus riigi saavutuste üle saavad väljundi.

Turistidena on külastajatel võimalus tõusta 284 astmest koosnevat treppi mööda vaateplatvormile, mis pakub 360-kraadist vaadet Pariisile, sh kuulsale Champs-Élysées’le. Lisaks ajaloolistele ja kunstilistele eksponaatidele, mis jutustavad kaare ja selle skulptuuride loo, on võidukaar ka õppevahend, mis aitab mõista Prantsusmaa ajalugu ja kunsti.

Seega on Arc de Triomphe tänapäeval oluline nii kultuurilises kui ka sotsiaalses kontekstis, pakkudes külastajatele rikkalikku ajaloolist ja esteetilist kogemust ning olles prantslastele jätkuvalt rahvusliku uhkuse allikas.

Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Võidukaare külastamine

Ligipääs ja piletid

Arc de Triomphe külastamine on Pariisi reisi üks olulisemaid osi, pakkudes turistidele mitte ainult ajaloolist teadmist, vaid ka haruldast vaadet linnale. Külastuse planeerimisel on oluline arvestada mitme praktilise aspektiga, sealhulgas ligipääsu ja piletitüüpidega.

Ligipääs

 Arc de Triomphe asub Pariisi kesklinnas, Charles de Gaulle’i väljakul, mis on tuntud ka kui Place de l’Étoile. Kaare juurde pääseb mugavalt mitme transpordivõimalusega. Lähim metroojaam on Charles de Gaulle-Étoile, kust pääseb väljakule otse kolme metrooliini (1, 2 ja 6) ning RER-i liini A kaudu. Lisaks on piirkonnas mitmeid busse peatuvad, pakkudes ligipääsu erinevatest linnaosadest.

Jalakäijate jaoks on oluline märkida, et kaare juurde ei pääse otse üle tiheda liiklusega ringtee. Turvaliseks ligipääsuks tuleb kasutada maa-alust käiku, mille sissepääsud asuvad Avenue de la Grande Armée ja Champs-Élysées avenüüdelt. See tagab ohutu ülekäigu suure liikluskoormusega alalt.

Piletid

Arc de Triomphe külastamiseks on mitmeid piletitüüpe, mis varieeruvad sõltuvalt vanusest, grupi suurusest ja mõnest muust tegurist. Täispileti hind täiskasvanutele on tavaliselt umbes 13 eurot, kuid EL-i noortele (alla 26-aastastele) ja lastele on sissepääs tasuta. Samuti pakutakse soodushindu teatud kvalifitseeruvatele rühmadele, nagu õpilased ja pensionärid. Piletid saab osta nii kohapeal kui ka eelmüügist internetis, mis on soovitatav hooajaliste järjekordade vältimiseks.

Lisaks tavalistele piletitele pakutakse ka erinevaid tuure, mis võivad sisaldada giidiga ekskursioone ja isegi eelisjärjekorra ligipääsu. Giidiga tuurid pakuvad sügavamaid teadmisi kaare ajaloo ja kunstilise tähtsuse kohta ning võimaldavad külastajatel saada rohkem teavet vähem tuntud detailide ja lugude kohta, mis muudavad Arc de Triomphe’i nii eriliseks.

Pärast pileti soetamist saavad külastajad tõusta 284 astmest üles vaateplatvormile, kust avanevad hingematvad vaated Pariisile. Astmete ronimine võib olla füüsiliselt nõudlik, kuid see on vaeva väärt, pakkudes ühte parimat panoraamvaadet linnale. Neile, kes ei soovi või ei suuda treppe ronida, on saadaval ka lift, mis viib peaaegu platvormi tasemeni; siiski tuleb mõned viimased astmed siiski jalgsi läbida.

Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Mida saab näha?

Arc de Triomphe pakub külastajatele mitmekülgset kogemust, kus ajalugu, kunst ja arhitektuur kohtuvad vaatemänguliste vaadetega Pariisile. Kaare külastamisel avaneb mitmeid vaatamisväärsusi ja detailirikkaid kunstiteoseid, mis räägivad nii Prantsusmaa ajaloost kui ka selle rahva kangelaslikest saavutustest.

  • Arhitektuur ja reljeefid: Võidukaare üks silmapaistvamaid jooni on selle arhitektuuriline disain ja kaunistused. Kaar ise on ehitatud klassikalises stiilis, kuid suuremõõtmelisena, mis annab sellele monumendile erilise grandioossuse. Selle fassaadid on kaunistatud erinevate reljeefide ja skulptuuridega, mis kujutavad olulisi ajaloolisi sündmusi ja isikuid.

    Esiteks, kaare neljal fassaadil on suured reljeefid: „Marseillaise” või „La Marseillaise” (Prantsuse Hümni), mis kujutab Prantsuse Vabariigi vaimu ja on üks kaare kõige kuulsamaid skulptuure; „Le Départ de 1792” (tuntud ka kui „La Marseillaise”), mis tähistab vabariiklikku sõjakust; „Le Triomphe de 1810”, mis tähistab Napoleoni võitu; ja „La Résistance de 1814”, mis mälestab Prantsuse rahva vastupanu Napoleoni vägede vastu. Need reljeefid pakuvad sügavat sissevaadet Prantsusmaa rahvuslikku mälu ja kunstilisse meisterlikkusse.
  • Tundmatu Sõduri haud: Kaare all asub Tundmatu Sõduri haud, mille kohal põleb igavene leek. See mälestusmärk on pühendatud kõigile nimepidi tuvastamata Prantsuse sõduritele, kes hukkusid Esimeses maailmasõjas. Haua ja igavese leegi juures toimuvad igapäevased tseremooniad kell 18:30, mis on liigutav vaatepilt igale külastajale.
  • Vaateplatvorm: Tõustes 284 astet kaare tippu, jõuavad külastajad vaateplatvormile, mis pakub 360-kraadise vaatega panoraami Pariisile. Siit avaneb vaade Champs-Élysées’le, mis on üks maailma kuulsamaid tänavaid, ning kaugemale Eiffeli tornile, Sacré-Cœur’ile ja La Défense’i modernsele ärirajoonile. Vaateplatvorm on eriti muljetavaldav päikeseloojangul, kui linn muutub kuldselt sädelevaks vaatemänguks.
  • Näitused: Kaare sees on väike muuseum, mis räägib selle ajaloost ja tähtsusest läbi aegade. Külastajad saavad tutvuda erinevate eksponaatidega, mis jutustavad selle ehitamise lugu, samuti kujutavad Napoleoni ja Prantsusmaa sõjalisi saavutusi. Need näitused pakuvad harivat täiendust visuaalsele ilule, mida kaar pakub.
Arc de Triomphe ehk Võidukaar Pariisis

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Arc de Triomphe asub Pariisi südames, olles ümbritsetud mitmete teiste märkimisväärsete vaatamisväärsustega, mis pakuvad külastajatele rohkelt kultuurilisi ja ajaloolisi elamusi. Siin on mõned peamised kohad, mida Pariisi külastades kindlasti tasuks kaaluda.

  • Champs-Élysées: Alustuseks ei saa mööda vaadata Champs-Élysées’st, mis algab otse Arc de Triomphe’i juurest. Tuntud kui üks maailma kuulsamaid tänavaid, ulatub see ligi kahe kilomeetri pikkuselt kuni Place de la Concorde’ini. Champs-Élysées on kuulus oma luksuslike poodide, teatrite ja kohvikute poolest, mis muudavad selle ideaalseks kohaks jalutuskäiguks ja Pariisi atmosfääri nautimiseks.
  • Place de la Concorde: Champs-Élysées’i lõpus asub Place de la Concorde, üks Pariisi suurimaid väljakuid, mis on ajalooliselt tuntud kui revolutsiooni hukkamispaik, kus guillotineeriti Louis XVI ja Marie Antoinette. Väljakul on imposantne 3300-aastane Egiptuse obelisk, mis on kaetud hieroglüüfidega ja pärit Luxori templi juurest.
  • Grand Palais ja Petit Palais: Läheduses asuvad ka Grand Palais ja Petit Palais, mis mõlemad on kunstigaleriid ja näitusepaigad. Grand Palais on tuntud oma muljetavaldava klaasist kupliga ja rikkaliku kunstinäituste programmiga, samal ajal kui Petit Palais on koduks Schönitzi muuseumile, mis pakub alalisi ja ajutisi kunstinäitusi.
  • Palais de la Découverte: Samuti väärib külastamist Palais de la Découverte, mis asub Grand Palais’ osana. See teadusmuuseum pakub huvitavaid interaktiivseid näitusi, mis on suunatud nii täiskasvanutele kui ka lastele, tutvustades teaduse maailma lõbusal ja harival viisil.
  • Parc Monceau: Veel mõne minuti jalutuskäigu kaugusel asub Parc Monceau, mis on üks Pariisi kõige ilusamaid parke. Park on tuntud oma ebatavalise kujunduse poolest, kus leidub muu hulgas väike Rooma varemete kompleks, Hiina laternad ja mitmed skulptuurid. Parc Monceau pakub rahulikku puhkepaika linnamelust eemal ning on populaarne koht kohalike seas jalutuskäikudeks ja piknikeks.
  • Musée Jacquemart-André: Musée Jacquemart-André, mis asub samuti läheduses, on veel üks huvitav külastuskoht. See eramuuseum paikneb 19. sajandi häärberis ja eksponeerib kunstikogu, mis hõlmab töid sellistelt kunstnikelt nagu Rembrandt, Van Dyck ja Botticelli.

Kokkuvõtteks

Arc de Triomphe on Pariisi üks ikoonilisemaid monumente, mis sümboliseerib Prantsusmaa ajalugu, uhkust ja patriootilist vaimu. See suurejooneline kaar pakub külastajatele ainulaadset võimalust sukelduda Prantsuse ajalukku, nautida imelist arhitektuuri ja saada lummav vaade Pariisi linnale. Selle läheduses asuvad vaatamisväärsused täiustavad külastuskogemust, muutes selle piirkonna Pariisi üheks tähtsaimaks ja meeldejäävamaks sihtkohaks.

Scroll to Top