Eiffeli torn

Eiffeli torn – Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Kujutage ette maailma, kus ei oleks Pariisi taeva kõrguvaid rauast kontuure, mida valgustavad tuhanded tuled öise taeva all. 

On raske ette kujutada Pariisi ilma Eiffeli tornita, mis seisab kui monument inimloovusele ja insenerikunstile. See raudhiiglane ei ole lihtsalt mõni torn; see on ajaloo, kultuuri ja kunsti sulatusahi, mis on ajendanud miljoneid inimesi üle kogu maailma seda külastama. 

Eiffeli torn ei ole lihtsalt metallist ehitus vaid see on lugu, mis ulatub sajandite taha, olles osa paljudest unistustest ja mälestustest. 

Selles artiklis sukeldume torni lummavasse ajalukku, uurime selle tähendust tänapäeval, avastame selle külastamise rõõme ja uurime lähedalasuvaid aardeid. Istuge maha, lõdvestuge ja laske end kaasa haarata selle ikoonilise struktuuri looga, mis on muutnud Pariisi linna silueti igaveseks.

Eiffeli torn

Eiffeli torni ülevaade

Eiffeli torn, mis asub Pariisi südames Champ de Mars’ parkis, on üks maailma kõige tuntumaid ja äratuntavamaid struktuure. Torni kõrgus on 324 meetrit, mis teeb sellest Pariisi kõrgeima ehitise. Kõrge, raudkonstruktsioonist torn ei ole mitte ainult Pariisi sümbol, vaid ka Prantsusmaa rahvusliku uhkuse allikas.

Torni nimetus tuleb insener Gustave Eiffeli järgi, kes juhtis torni ehitustöid ja kelle ettevõte disainis ning ehitas selle. Kuigi torni algne eesmärk oli ajutine ja see pidi püsima vaid 20 aastat, on see tänaseks seisnud Pariisi linnamaastikul enam kui sajandi ja teeninud miljoneid külastajaid kogu maailmast.

Eiffeli torn eristub oma ainulaadse metallist karkassiga, mis koosneb rohkem kui 18 000 metallist osast, mis on omavahel ühendatud 2,5 miljoni neetiga. Kui torn ehitati, oli see tehniline meistriteos, mis näitas raudteede ja sildade ehitamiseks kasutatud inseneriliste võtete tipptaset.

Eiffeli torn on juba ammu olnud oluliseks osaks Pariisi siluetist. Sel ajal, kui see ehitati, põhjustas see siiski mitmeid vastuolusid. Paljud kriitikud ja Pariisi elanikud pidasid seda inetuks ja ebasobivaks linnamaastikule. Ajapikku on aga torn võitnud inimeste südamed ja on saanud armastatuks mitte ainult prantslaste, vaid kogu maailma inimeste seas.

Torn pakub külastajatele kolme vaateplatvormi, kust avanevad hingematvad panoraamvaated Pariisi linnale. Kõige kõrgem vaateplatvorm asub 276 meetri kõrgusel ja see on Euroopa kõrgeim avalik vaatekoht.

Eiffeli torni kohalolu ei piirdu ainult selle füüsilise struktuuriga. Torn on olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele, filmitegijatele ja fotograafidele ning on jutustanud lugusid romantikast, ajaloost ja innovatsioonist.

Eiffeli torn

Ajalugu

Eiffeli torni ajalugu on põnev teekond, mis ulatub 19. sajandi lõpu kõrghetkedesse. Ehkki see on nüüdseks saanud üheks kõige tuntumaks maamärgiks kogu maailmas, tekitas selle algne kontseptsioon ja ehitus palju vaidlusi ja kontroversi.

1889 aasta maailmanäituse korraldamiseks Pariisis otsustati ehitada midagi erakordset, et tähistada Prantsuse revolutsiooni 100. aastapäeva. Eesmärk oli demonstreerida Prantsusmaa inseneriteaduse ja tööstusliku arengu tipptaset. Selleks kuulutasid korraldajad välja konkursi, mille eesmärk oli projekteerida raudtoru, mis ulatuks 300 meetri kõrgusele.

Mõned kõige silmapaistvamad insenerid ja arhitektid esitasid oma kavandeid, kuid võitjaks kuulutati insener Gustave Eiffeli projekteeritud torn. Ironiseerival kombel ei olnud Eiffel ise torni algne disainer; projekt töötati välja tema ettevõtte inseneride Maurice Koechlini ja Émile Nouguier’i poolt, kes hiljem kaasasid arhitekt Stephen Sauvestre’i, kes lisas tornile selle ülemised kaared ja tippu asuva vaateplatvormi.

Kuigi Gustave Eiffel sai projekti nimeliseks isikuks, oli ta alguses selle suhtes skeptiline, kuid lõpuks veendus selle väärtuses ja otsustas investeerida oma isiklikku kapitali, et tagada projekti edu.

Ehitustööd algasid 1887. aastal ja kestsid vaid kahe aasta ja viie kuu jooksul – uskumatu saavutus, arvestades selle aja tehnoloogiat ja torni keerukust. Kogu protsessi vältel töötasid kohapeal keskmiselt 300 töötajat, kes paigaldasid rohkem kui 18 000 rauast osa ja 2,5 miljonit neeti.

Kui ehitus oli pooleli, avaldasid paljud kultuuritegelased ja kunstnikud protesti, väites, et torn rikub Pariisi esteetilist ilu. Nad pidasid torni “mõttetuks ja koledaks”, kritiseerides selle lihtsat ja tööstuslikku olemust.

Ometi, kui torn 31. märtsil 1889 avati, pööras avalik arvamus kiiresti. Maailmanäituse ajal külastas torni ligi kahe miljoni inimese ja see sai kiiresti kogu maailmas tuntuks.

Torni algselt ajutine olemus muutus püsivaks, kui teadlased ja insenerid hakkasid leidma sellele praktilisi rakendusi. Eiffel ise oli torni potentsiaalist teadlik ja seadis selle tipus sisse laboratooriumi, kus ta viis läbi erinevaid katseid, alates aerodünaamikast kuni meteoroloogiani. 20. sajandi alguses sai tornist ka raadioside tugijaam, mis päästis selle lammutamise eest.

Aastate jooksul on torn läbinud mitmeid renoveerimisi ja uuendusi, et kohaneda kaasaegsete nõudmistega ja püsida turvalisena miljonitele külastajatele, kes seda igal aastal külastavad.

Eiffeli torni ajalugu pole olnud ilma katsumusteta. Teise maailmasõja ajal, kui Saksamaa okupeeris Prantsusmaad, lõigati torni tõstukite juhtmed läbi, et takistada sakslasi torni tippu jõudmast. Pärast sõda taastati need ja torn taastas oma koha Pariisi südames.

Eiffeli torn on tunnistaja Prantsusmaa ajaloole, tehnoloogilistele saavutustele ja Pariisi vaimule. Oma rohkem kui sajandi vanuse ajalooga on see jätkuvalt üks maailma kõige külastatavamaid monumente ja seisab Pariisi südames, meenutades meile inimvõimete ja visiooni piiramatuid võimalusi.

Eiffeli torn

Eiffeli torn tänapäeval

Eiffeli torn on tänapäeval palju enamat kui lihtsalt raudne monument või Pariisi siluett. See on globaalne ikoon, mis sümboliseerib armastust, innovatsiooni ja insenerikunsti tipptaset. Alates selle valmimisest on torn olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele, filmitegijatele ja lauljatele, kelle tööd on andnud sellele struktuurile universaalse tähenduse.

Tänapäeval külastab torni igal aastal ligikaudu seitse miljonit inimest, muutes selle üheks maailma kõige külastatavamaks tasuliseks turismiatraktsiooniks. Külastajad tulevad kõikjalt maailmast, et imetleda selle ehitise tehnilist meisterlikkust ja nautida hämmastavaid vaateid Pariisi linnale.

Modernsete renoveerimiste käigus on torni varustatud kaasaegsete mugavustega, sealhulgas klaaspõrandaga esimesel korrusel, mis pakub külastajatele kõhedusttekitavat vaadet torni alusele. Tornis on ka mitmeid restorane, sealhulgas tippklassi restoran “Le Jules Verne”, mis pakub gurmeetoite koos panoraamvaatega Pariisile.

Tänu tehnoloogilistele edusammudele on torni valgustust moderniseeritud ja seda saab nüüd valgustada erinevates värvides erilistel puhkudel, näiteks rahvusvahelistel päevadel või Prantsusmaa spordivõitude puhul.

Torn mängib olulist rolli ka keskkonnateadlikkuse suurendamisel. Sellele on paigaldatud tuulegeneraatorid ja päikesepaneelid, mis toodavad osa torni vajaminevast energiast, ning vihmavee taaskasutussüsteem.

Eiffeli torn on tõestanud, et ajalooline ehitus suudab kohaneda kaasaegse maailmaga, säilitades samal ajal oma ajaloolise tähenduse ja ilu. Torn on tõeline näide sellest, kuidas minevik ja olevik saavad koos eksisteerida harmoonias, pakkudes külastajatele rikast ja mälestusterohket kogemust.

Eiffeli torni külastamine

Eiffeli torn on mitte ainult Pariisi, vaid kogu maailma üks kuulsamaid turismiatraktsioone. Torni külastamine on paljude jaoks kohustuslik osa Pariisi kogemusest. Olgu te esmakordne külastaja või korduv turist, on mõned aspektid, mida peaksite teadma torni külastamisel, et saaksite sellest maksimumi.

Ligipääs ja piletid

Eiffeli torni jõudmine on suhteliselt lihtne, kuna see asub Pariisi südames. Linna laialdane transpordivõrk tagab hõlpsa ligipääsu tornile. Siin on mõned parimad viisid, kuidas torni juurde jõuda:

 • Metrooga: Bir-Hakeim ja Trocadéro metroojaamad on kõige lähemal, mõlemad umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel tornist.
 • Bussiga: Paljud bussiliinid peatuvad Eiffeli torni lähedal, sealhulgas liinid 42, 69, 72 ja 82.
 • Batobusiga: See on Seine’i jõel liikuv veetramm, mis peatub Eiffeli torni lähedal ja pakub unikaalset vaadet tornile jõelt.

Piletite osas on Eiffeli torni jaoks mitu võimalust, mis varieeruvad sõltuvalt sellest, kui kaugele tornis soovite minna:

 • Tõstukipiletid: Saate osta pileteid, mis viivad teid otse tõstukiga teisele või tipptasemele. Need on kallimad kui trepipiletid, kuid võimaldavad teil vältida treppide ronimist.
 • Trepi piletid: Need on odavamad ja võimaldavad teil ronida treppidest üles teisele tasandile. See on suurepärane viis torni struktuuri lähemalt näha ja nautida iga sammu vaadet.
 • Kombinatsioonipiletid: Need on saadaval nii trepi kui ka tõstuki jaoks ning annavad teile ligipääsu mõlemale transpordivahendile.

Väga oluline on märkida, et Eiffeli torn on äärmiselt populaarne, eriti tipphooajal. Seetõttu on soovitatav osta piletid eelnevalt veebist, et vältida pikki järjekordi ja tagada soovitud külastusaeg. Veebis broneerimine annab teile ka võimaluse valida erinevaid pakette, näiteks lõuna- või õhtusöögiga torni restoranis.

Kui te ei ole kindel, millist piletivarianti valida, või otsite erilist kogemust, võite kaaluda giidiga ekskursiooni broneerimist. See mitte ainult ei taga teile juurdepääsu tornile, vaid annab teile ka sügavama ülevaate selle ajaloost ja arhitektuurist.

Mida saab näha?

Eiffeli torn ei ole lihtsalt hiiglaslik rauast struktuur, mis ulatub Pariisi taevasse. See on kultuuriline ikoon, mille igal tasandil on midagi põnevat pakkuda. Siin on ülevaade sellest, mida külastajad võivad oodata, kui nad Eiffeli torni külastavad.

 • Esimesel tasandil: Ehkki see pole torni kõige kõrgem tase, on esimene korrus omaette elamus. Klaaspõrand annab külastajatele võimaluse vaadata otse alla, luues kõhedust tekitava tunde. Selles osas on ka ajaloolisi näitusi, mis räägivad torni ehitamise loost ja selle tähtsusest üle maailma. Siit leiate ka mõned söögikohad ja suveniiripoed.
 • Teisel tasandil: See on torni kõige kaubanduslikum tase, kus on mitmeid restorane, sealhulgas kuulus Jules Verne’i gurmeerestoran. Lisaks pakutakse siin erinevaid elamusi, nagu virtuaalsed infoekraanid, mis näitavad Pariisi panoraamvaateid ja torni ajaloolist tausta.
 • Tipp-tasandil: Kõige kõrgemal, 276 meetri kõrgusel maapinnast, on vaade lihtsalt hingemattev. Pariisi vaade siit on lihtsalt lummav, pakkudes 360-kraadist panoraamvaadet linnale. Selge ilmaga võib näha kuni 70 km kaugusele. Siin on ka Gustave Eiffeli büroo koopia, kus külastajad saavad näha, kuidas kuulus insener oma päevi veetis.

Lisaks imelistele vaadetele ja unikaalsetele kogemustele igal tasandil on tornis ka palju interaktiivseid ekraane ja näitusi, mis pakuvad teavet torni ajaloo, ehituse ja tähtsuse kohta. Need ekraanid ja näitused on suurepärased ressursid neile, kes soovivad sügavamat arusaama selle maailmakuulsa ehitise kohta.

Kuid tornist avanev vaade ei ole ainus, mida külastajad näevad. Eiffeli torni ümbritsev ala on samuti täis vaatamisväärsusi. Champ de Mars on suurepärane koht piknikuks või lihtsalt lõõgastumiseks rohelusel, imetledes torni grandioossust. Öösel, kui torn särab tuhandete tuledega, muutub see eriti maagiliseks kohaks.

Lisaks on torni lähedal Seine’i jõgi, mille kaldal saab jalutada või lihtsalt nautida vaadet jõele ja sillale. Jõe kruiisid on populaarne viis näha Pariisi erinevaid vaatamisväärsusi, sealhulgas Eiffeli torni erinevast perspektiivist.

Eiffeli torn

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Eiffeli torn asub Pariisi südames ja on seega ideaalses kohas, et avastada muid linnas olevaid vaatamisväärsusi. Kuigi torn on vaieldamatult üks kõige ikoonilisemaid maamärke, on selle ümbruses palju muudki, mida külastada ja avastada. Siin on mõned lähedalasuvad Pariisi vaatamisväärsused:

 • Champ de Mars: Vahetult Eiffeli torni kõrval asub see avar roheline park, mis on suurepärane koht lõõgastumiseks ja torni imetlemiseks. Park pakub suurepärast võimalust piknikuks, lõõgastumiseks või lihtsalt jalutuskäiguks.
 • Trocadéro aiad ja Palais de Chaillot: Need asuvad Seine’i jõe teisel kaldal, otse Eiffeli torni vastas. Trocadéro terrassilt avaneb üks parimaid vaateid tornile, eriti päikeseloojangul. Palais de Chaillot’s on mitu muuseumi, sealhulgas mereväemuuseum ja inimõiguste muuseum.
 • Musée du Quai Branly: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Eiffeli tornist, see muuseum on pühendatud mitte-euroopalikule kunstile, sealhulgas Aafrika, Aasia, Okeaania ja Ameerika kunstile.
 • Seine’i jõe kruiisid: Eiffeli torni lähedal asuvatest kaidest väljuvad lõõgastavad jõekruiisid, mis pakuvad unikaalset vaadet Pariisile ja selle vaatamisväärsustele. See on eriti romantiline õhtul, kui kogu linn on valgustatud.
 • Les Invalides: See on ajalooline kompleks, mis on kuulus oma kuldse kupliga ja sõjaväemuuseumiga. Siin asub ka Napoleon Bonaparte’i haud.
 • Musée Rodin: See muuseum on pühendatud skulptor Auguste Rodin’ile ja asub vaid mõne minuti kaugusel Eiffeli tornist. Muuseumis on palju Rodini kuulsaid teoseid, sealhulgas “Mõtleja” ja “Burgundia kodanikud”.
 • Rue Cler: See on armas jalakäijate tänavaosa, kus on palju kohvikuid, poode ja turgusid. See on suurepärane koht, kus nautida traditsioonilist prantsuse atmosfääri ja proovida kohalikke hõrgutisi.
 • Pont Alexandre III: See sild on üks Pariisi kõige kaunimaid ja asub vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Eiffeli tornist. Selle elegantsete kaarte ja kujudega silda on sageli peetud üheks maailma kõige kaunimaks.
 • Palais Bourbon: Prantsuse Rahvusassamblee kodu, mis on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel tornist. Kuigi see on töötav valitsushoone, on võimalik broneerida ekskursioone ja tutvuda selle ajaloolise hoonega.

Kokkuvõtteks

Eiffeli torn on sümbol inimkonna püüdlustest, innovatsioonist ja ajaloost. Torn, mis ehitati 19. sajandil maailmanäituseks, on nüüdseks saanud Pariisi sümboliks, meelitades igal aastal miljoneid külastajaid. 

Selle unikaalne arhitektuur, rikkalik ajalugu ja vapustavad vaated linnale teevad sellest ühe maailma kõige külastatavama vaatamisväärsuse. Lisaks pakub torni ümbrus külastajatele rohkelt kultuuri- ja kunstielamusi. 

Scroll to Top