Prantsusmaa vaatamisväärsused

Prantsusmaa vaatamisväärsused: 14 silmapaistvat pärlit

Prantsusmaa on riik, mille rikkalik ajalugu, maailmatasemel kultuur ja mitmekesine loodus teevad sellest ühe maailma kõige külastatumaid sihtkohti. Prantsusmaa vaatamisväärsused pakuvad külastajatele rohkem kui lihtsalt silmailu – need annavad võimaluse sukelduda sügavale riigi ajalukku, proovida parimaid gastronoomilisi roogi ja kogeda elu nagu prantslane. 

Pariis, Prantsusmaa süda, on võrratu oma grandioossete monumentide, maaliliste tänavate ja elava kunstieluga. Kuid Prantsusmaa pakub kaugelt enamat kui lihtsalt Pariisi, ulatudes lõpmata lavendliõitega Provence’i põldudest kuni Loire oru muinasjutuliste lossideni. See artikkel tutvustab mõningaid Prantsusmaa silmapaistvamaid vaatamisväärsusi, mis eristuvad nii oma ainulaadse arhitektuuri, ajaloo kui ka loodusliku ilu poolest.

1. Eiffeli torn

Prantsusmaa vaatamisväärsused - Eiffeli torn

Eiffeli torn, Pariisi südames, on silmapaistev monument, mis on aastate jooksul saanud sünonüümiks Prantsusmaale. Torn ehitati 1889. aastal ja see on tänapäeval maailma enim külastatud tasuline monument. Eiffeli torni, mis on nime saanud oma ehitaja Gustave Eiffeli järgi, tervitab igal aastal enam kui seitset miljonit külastajat üle kogu maailma. Torn ulatub kõrguseni 330 meetrit, pakkudes külastajatele panoraamvaadet Pariisi linnale. 

Torni on kasutatud raadioside edastamiseks ja see on ka tuntud suurte kultuurisündmuste toimumise kohana. Eiffeli torni valgustus näitab Pariisi kui “valguse linna” ja muudab selle öösel võrdselt muljetavaldavaks kui päevasel ajal.

2. Louvre’i Muuseum

Louvre’i muuseum on oma võrratu kunstikollektsiooni ja arhitektuurilise grandioossuse poolest maailma suurim kunstimuuseum ja ajalooline monument Pariisis. Muuseum asub Louvre’i palees, mis oli kunagi Prantsuse kuningate elukoht. Alates 1793. aastast on see avatud avalikkusele. Muuseumis on rohkem kui 380 000 eset ja teost ning seal on pidevalt näitusel üle 35 000 kunstiteose. Üks muuseumi tuntuimaid teoseid on Leonardo da Vinci “Mona Lisa”. 

Kuid Louvre’i muuseumis leidub palju muudki – see hõlmab Lääne kunsti alates Vana-Kreeka ja Rooma ajastust kuni 1850. aastani, samuti märkimisväärset kollektsiooni iidse idamaise, Egiptuse, Kreeka, etruski ja Rooma kunsti osas. Muuseum on pidevalt arenenud ja kasvanud, kajastades Prantsusmaa ajaloo keerdkäike.

3. Versailles’ loss

Prantsusmaa vaatamisväärsused

Versailles’ loss on monumentaalse suurusega meistriteos, mis kunagi oli Prantsusmaa monarhide elukoht. See loss on maailmakuulus oma arhitektuurilise ja ajaloolise tähenduse poolest. Asudes Pariisist lõuna pool, valmistas kuningas Louis XIV ette lossi, mis pidi kehastama Prantsusmaa suurust. Ehitatud 17. sajandil, peegeldab lossi grandioosne barokkstiilis arhitektuur toonast kuninglikku jõukust ja maitset. 

Lossi eripäraks on tema aed, mis on võrdselt hiilgav, ulatudes 800 hektari suurusele alale ja millel on ainulaadse kujundusega fassaadid, purskkaevud ja skulptuurid. Loss on kuulus ka Hall of Mirrors’i poolest, mis oli diplomaatia keskpunkt 17. sajandil. Versailles’ lossi ajalooline ja kultuuriline tähtsus on teinud sellest ühe maailma enim külastatud vaatamisväärsusi.

4. Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel on müstiline saare kindlus, mis asub Normandia rannikul. See on maailma üks ainulaadsemaid vaatamisväärsusi, mida külastab igal aastal rohkem kui kolm miljonit inimest. Mont Saint-Michel on ehitatud mäenõlvale ja see on ümbritsetud müüridega, mille ehitamine algas 8. sajandil. 

Selle peal asuv benediktiinide klooster on hämmastav näide gooti arhitektuurist. Saarel on ainult üks kitsas tänav, mis lookleb mäe tippu. Vaateid saarelt ja sellele on kirjeldatud kui maagilisi, eriti siis, kui tõusulaine saare täielikult ümbritseb. See ainulaadne paik on olnud palverännakute sihtkoht sajandeid ning on tänapäeval UNESCO maailmapärandi nimistus.

5. Provence’i lavendlipõllud

Prantsusmaa vaatamisväärsused

Provence’i lavendlipõllud on üks Prantsusmaa kõige ikoonilisemaid vaateid, mis on inspireerinud paljusid kunstnikke, luuletajaid ja fotograafe. Tänu oma rikkalikule ajaloole ja maalilisele ilule pakuvad need põllud külastajatele unustamatu kogemuse. Lavendel õitseb juunist augustini, muutes Provence’i maastiku lõpmatuks lilla vaipade meres. Külastajaid võlub mitte ainult lavendlipõllude silmapaistev ilu, vaid ka nende lõhn, mis täidab õhku soojadel suvepäevadel. 

Lavendlit kasutatakse laialdaselt Prantsusmaal, eriti parfümeeriatoodetes, seepides ja kohalikus köögis. Provence’i külastajad saavad nautida mitte ainult lõõgastavat ja meeliülendavat vaatepilti, vaid ka kogeda lavendli kultuuri ja traditsioone, mis on olnud piirkonna elanike eluviisiks juba sajandeid.

6. Château de Chambord

Château de Chambord on Prantsusmaa suurim ja kõige tuntum renessansi loss, mis on ehitatud kuningas François I käsu järgi 16. sajandil. See on üks kõige ambitsioonikamaid kuninglikke ehitusprojekte, mida iseloomustab keerukas arhitektuur, millel on selgelt näha Itaalia mõjutusi. Loss koosneb 440 ruumist, 84 trepikojast ja 365 korstnast. 

Lossi silmapaistvaim omadus on ehk selle kaheksakandiline keskne torn, mis on tohutu kubistlik struktuur, millel on keerukad reljeefid ja kujundid. Lossi ümbritseb lai jahimaa, mis ulatub 5440 hektarini, mistõttu nimetatakse seda sageli “kuninglikuks jahilossiks”. Château de Chambord on tänapäeval Prantsusmaa ajaloo ja arhitektuuri tunnistaja, mis meelitab ligi külastajaid üle kogu maailma.

7. Normandia dessandi rannad

Prantsusmaa vaatamisväärsused

Normandia rannad on ajalooõpikutes tuntud kui Teise maailmasõja liitlaste invasiooni maandumiskoht, mis tuntakse kui D-päeva, 6. juunil 1944. See on sõjalise ajaloo üks olulisemaid sündmusi, mis mängis olulist rolli liitlaste võidus Teise maailmasõja ajal. Nendeks randadeks on Omaha, Utah, Gold, Juno ja Sword. 

Külastajatele on saadaval mitmeid giidiga tuure, mis tutvustavad sõja ajalugu, maandumisoperatsioone ja neid julgeid mehi, kes võitlesid vabaduse nimel. Rannikul asuvad mitmed mälestusmärgid, muuseumid ja sõjaväekalmistud, sealhulgas Normandia Ameerika kalmistu ja memoriaal, mis on pühendatud Ameerika sõduritele, kes hukkusid operatsiooni ajal.

8. Jumalaema kirik (Notre-Dame de Paris)

Jumalaema kirik ehk Notre-Dame de Paris on üks kuulsamaid gooti stiilis katedraale maailmas ja tõeline sümbol Pariisile. Asudes Cité saarel, linna ajaloolises keskuses, on see kirik tuntud oma suurejoonelise arhitektuuri, lõpmatute kujude, hirmuäratavate gargoylite ja muljetavaldava roosakna poolest. Kirikus on suur kellatorn, mida külastajad saavad ronida, et nautida vaadet Pariisile. 

Jumalaema kirik on tuntud ka Victor Hugo romaanist “Jumalaema kiriku kellamees”, mille tegevus toimub selles kirikus. Kuigi kirik sai 2019. aastal tõsiseid kahjustusi tulekahju tõttu, on taastamistööd käimas ja see jätkab endiselt olulist rolli Prantsuse kultuuris ja ajaloos.

9. Sacre-Coeur basiilika

Prantsusmaa vaatamisväärsused

See on üks Pariisi kõige silmapaistvamaid maamärke, mis troonib kõrgel Montmartre’i künkakohal. See ehitati 19. sajandi lõpus, pärast Prantsuse-Preisi sõda, ja see pühitseti südamepuhtuse Jumalaemale. Basaar on tuntud oma Romano-Bütsantsi arhitektuuri, suursuguse kupli ja valge fassaadi poolest, mis on kaetud travertiiniga – kivimiga, mis eraldab kaltsiumkarbonaati, hoides basiilika alati säravalt valgena. 

Basiilika sisemuses on maailma suurim mosaiik. Sacre-Coeur pakub lisaks usulistele teenistustele ka suurepäraseid vaateid Pariisile, eriti selle kõrge kupli vaateplatvormilt. See on mitte ainult oluline palverännakukoht, vaid ka kultuuriline maamärk ja populaarne turistide sihtkoht.

10. Prantsuse Riviera (Côte d’Azur)

Prantsuse Riviera on Prantsusmaa Lõuna-rannikul asuv kuurortpiirkond, mis on tuntud oma eredalt sinise Vahemere, lõputute päikesepaisteliste päevade, luksuslike randade ja kuurortide poolest. Riviera on olnud puhkuse sihtkoht rikastele ja kuulsatele alates 18. sajandist, meelitades ligi kunstnikke nagu Picasso ja Matisse, kes tulid siia nautima inspireerivat valgust ja erksaid värve. 

Kõige tuntumad linnad on glamuurne Nice, kuulus filmifestivali ja luksuslike jahisadamate poolest tuntud Cannes ning kuulus Monaco Vürstiriik. Côte d’Azur pakub mitte ainult rikkalikke rannaelamusi, vaid ka ajaloolisi vaatamisväärsusi, mägede matkaradasid ja Provençaalse köögi maitseid. See on koht, kus luksus kohtub loodusega, pakkudes külastajatele unustamatuid elamusi.

11. Gorges du Verdon

Prantsusmaa vaatamisväärsused

Gorges du Verdon tuntud ka kui “Euroopa Grand Canyon”, on Gorges du Verdon üks kõige kaunimaid ja põnevamaid loodusvaatamisväärsusi Prantsusmaal. See dramaatiline kanjon, mille sügavus ulatub kuni 700 meetrini, on osa Verdoni jõe süsteemist. Jõe erakordne türkiissinine värvus, mis on andnud kanjonile nime, on pärit ränidioksiidist ja mikroorganismidest, mis elavad jões. 

Gorges du Verdon on paradiis nii matkajatele kui ka ronijatele, pakkudes arvukalt teid, mis ulatuvad lihtsatest jalutuskäikudest kuni raskepäraste ronimisradadeni. Kanjoni servadel asuvad külad nagu Moustiers-Sainte-Marie ja Castellane, mis lisavad piirkonna rikkalikule kultuuripärandile. See on suurepärane sihtkoht neile, kes soovivad kogeda Prantsusmaa looduslikku ilu ja seiklust.

12. Lyon

Kui Pariis on Prantsusmaa süda, siis Lyon on tema kõht. Tuntud oma kulinaarse pärandi poolest, on Lyon üks parimaid kohti maailmas, kus nautida Prantsuse kööki. Kuid see linn on palju enamat kui ainult toit. Asudes Rhône’i ja Saône’i jõgede vahel, on Lyon rikas ajalooliste ja kultuuriliste vaatamisväärsuste poolest. Selle Vana-Lyoni (Vieux Lyon) kvartal, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, on üks Euroopa suurimaid ja parimaid säilinud renessanssi piirkondi. 

Linnas on ka mitmeid muuseume, sealhulgas Lüoni ajaloo muuseum ja Lüoni kaasaegse kunsti muuseum. Samuti on Lyon tuntud oma ainulaadsete “traboules” (salajased koridorid) poolest, mis on olnud osa linna kultuuripärandist sajandeid. Lyon pakub külastajatele rikkalikku kultuurilist ja kulinaarset elamust.

13. Carcassonne’i linnus

Prantsusmaa vaatamisväärsused

See on tõeline ajarännak keskajasse. Asudes Lõuna-Prantsusmaal, on Carcassonne’i linnus üks parimaid säilinud kindluslinnu Euroopas. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linnus on kuulus oma muljetavaldava kahe ringmüüri, 53 torni ja selle määravate gooti katedraalide poolest. Linna sisemuses on säilinud keskaegse linnuse elu, kus külastajad saavad kõndida mööda kitsaid munakivitänavaid, külastada traditsioonilisi poode ja nautida kohalikke delikatessi. 

Suvel korraldatakse seal suurejoonelisi keskaegseid festivali, kus toimuvad rüütellahingud, tantsud ja käsitöölaadad. Carcassonne’i linnus ei ole mitte ainult ajalooõppetund, vaid ka elav kogemus, mis meenutab külastajatele keskaegsete linnuste grandioossust ja hiilgust.

14. Loire org ja selle lossid

Loire org, tuntud ka kui “Prantsusmaa aed”, on üks riigi kaunimaid ja ajalooliselt rikkamaid piirkondi. Seda ümbritsevad rohelised viinamarjaaiad, viljakad põllud ja arvukad lossid, mille tõttu on see ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Oma losside poolest kuulus Loire org on nagu otse muinasjutust välja astunud, ulatudes tagasihoidlikest mõisamajadest kuni grandioossete kuninglikke residentsideni. 

Sellised lossid nagu Château de Chambord, Château de Chenonceau ja Château de Villandry on tuntud oma arhitektuurse ilu, ajaloolise pärandi ja suurejooneliste aedade poolest. Lisaks losside külastamisele pakub Loire org ka teisi tegevusi, nagu veinide degusteerimine, jalgrattasõit ja õhupallidega sõitmine. See on tõeline kuninglik põgenemine, mis viib külastajad läbi Prantsusmaa ajaloo, kultuuri ja looduse.

Kokkuvõte

Prantsusmaa vaatamisväärsused on üllatavalt mitmekesised, ulatudes grandioossetest lossidest ja mõisatest kuni imeliste loodusmaastikeni. Need pakuvad võimalust sukelduda riigi rikkalikku ajalukku, nautida kohalikku kultuuri ja proovida erakordset kulinaariat. Vaatamata Pariisi linna võluvale ilule ja ajaloolisele tähtsusele, on Prantsusmaal palju enamat pakkuda kui lihtsalt selle pealinn. 

Prantsusmaa on riik, mis ei lakka kunagi imestamast, olgu see siis läbi oma suurejooneliste monumentide, maaliliste maastike või ainulaadsete kultuurikogemuste kaudu. Ükskõik, kas te otsite ajaloolist avastusretke, kulinaarseid elamusi või lihtsalt soovite nautida mõnda maailma kõige ilusamat loodust, leiab iga külastaja Prantsusmaal midagi unustamatut.

Scroll to Top