Türgi linnad

Türgi linnad: 19 linna, mida külastada

Türgi, tuntud oma maitsvate roogade, soojade vetete ja ajaloolise pärandi poolest, on üks neist kohtadest, mida iga rändur peaks avastama. Kuid peale maailmakuulsate vaatamisväärsuste on Türgil ka varjatud aarded, mis ootavad avastamist. 

Kujutage ette linnu, mille ajalugu ulatub tagasi sajandite taha, linnu, kus kultuuride sulam annab tunnistust erinevatest tsivilisatsioonidest ja nende pärandist, linnu, kus loodus ja inimtegevus on loonud ainulaadse sümbioosi. 

Need on Türgi linnad, mida soovitame külastada, et avastada Türgi mitmekesist ilu ja kultuuririkkust. Loe edasi, et teha nendega lähemalt tutvust.

1. Istanbul

Türgi linn - Istanbul

Istanbul, endine Bütsants ja Konstantinoopol, on linn, mida peetakse üheks maailma kõige ajaloolisemaks. See on koht, kus ida kohtub läänega, ja Bospoori väin eraldab Euroopat Aasiast. Istanbulis asuvad mõned maailma kõige kuulsamad ajaloolised paigad, sealhulgas Hagia Sophia, mis oli kunagi katedraal, seejärel mošee ja nüüd muuseum; ning Topkapi palee, mis oli Ottomani impeeriumi sultani peamine residents. 

Lisaks ajaloole pakub Istanbul ka suurepäraseid ostuvõimalusi nagu Kapalıçarşı (Suur Turg) ja palju erinevaid kultuurifestivale. Linn on tõeline sulatusahi, kus kohtuvad traditsioonid ja modernsus.

2. Antalya

Antalya, mis asub Türgi lõunaosas Vahemere ääres, on tuntud oma kristallselge vee ja kuldsete liivarandade poolest. Paljudele tuntud kui “Türgi Riviera”, on Antalya ideaalne sihtkoht nii ajaloo- kui ka rannasõpradele. 

Kui soovid kogeda antiikset Türgit, siis Hadrianuse värav ja Antalya arheoloogiamuuseum on mõned kohad, mida külastada. Samuti on see piirkond tuntud oma lopsakate mägede, juga ja metsade poolest, mis teeb sellest suurepärase sihtkoha matkajatele. Lõõgastumiseks on Antalyal palju luksuslikke kuurorte, mis pakuvad tipptasemel teenuseid.

3. Izmir

Türgi linn - Izmir

Izmir, mis asub Türgi läänerannikul Egeuse mere ääres, on ajalooliselt olnud oluline kaubandus- ja kultuurikeskus. See on kolmas suurim linn Türgis ja selle ajalugu ulatub tagasi 3000 aastat. Kuulus Kemeraltı turg pakub kõike alates vürtsidest kuni käsitsi valmistatud eheteni. 

Izmir on ka värav paljudele teistele ajaloolistele paikadele, nagu Efes ja Pergamon. Samuti ei tohiks unustada Kızlarağası Hanı’d, mis on 18. sajandi karavanserai ja on nüüd turuturg. Izmirel on samuti modernne külg, millel on elav ööelu, kaasaegsed kaubanduskeskused ja festivalid, mis meelitavad aastas sadu tuhandeid külalisi.

4. Cappadocia (Kapadokya)

Kapadokya on üks Türgi kõige hingematvamaid piirkondi, mis asub Anatoolia keskosas. See piirkond on kuulus oma maaliliste maa-aluste linnade, koobaskirikute ja eriliste kivimoodustiste poolest, mida nimetatakse “fairy chimneys” või pärisnimega “peri bacaları”. Need on loodud miljonite aastate jooksul tuule ja vee erodeeriva mõju tulemusel. Kapadokya on ka üks populaarsemaid kohti kogu maailmas kuumõhupallide lennutamiseks, kus saab nautida päikesetõusu ajal lummavat vaadet sellele maagilisele maastikule. 

Arvatakse, et inimesed on Kapadokyas elanud juba hõimuaegadest saadik, kasutades kivimite pehmust, et luua koopaelamuid ja -kirikuid. Need koopaelamud ja -kirikud on kaunistatud kaunite freskodega, mis jutustavad Piibli lugusid, muutes Kapadokya tõeliseks ajalooliseks ja kultuuriliseks pärliks.

5. Bodrum

Bodrum - Linn Türgis

Bodrum, mis asub Egeuse mere ääres, on üks Türgi kõige armastatumaid suvituslinnu. See on kuulus oma kauni mere, valgete majade ja ajaloolise Bodrumi kindluse poolest, mis pärineb ristisõdade ajastust. Kindlus asub linnasüdames ja pakub imelist vaadet linnale ja ümbritsevale merele. 

Bodrum on ka tuntud kui ööelu ja kultuuri keskus, kus on palju baare, klubisid, restorane ja kunstigaleriisid. Lisaks nendele on Bodrum ka kuulus oma antiiksete monumentide ja Halikarnassose mausoleumi poolest, mis oli üks seitsmest antiikaja maailmaimest. 

6. Fethiye

Fethiye on kaunis linn, mis asub Türgi lõunaosas Lykia piirkonnas. Looduslikult kaunis paik on tuntud oma smaragdrohelise mere, kaunite randade ja ajalooliste paikade poolest. Fethiye piirkonnas leidub hulgaliselt ajaloolisi paiku, nagu näiteks Lycia kaljudel asuvad hauakambrid. 

Oludenizi rand on üks maailma kauneimaid randu ja on tuntud kui “surnud meri” oma rahuliku vee tõttu. Fethiye on ka lähedal Butterfly Valley’le, mis on looduslik paradiis, kus elab haruldasi liblikaliike. Lisaks sellele on Fethiye ideaalne koht erinevateks veealusteks tegevusteks, nagu sukeldumine ja snorgeldamine, tänu kristallselgele mereveele. 

7. Ephesus (Efes)

Ephesus

Efes on üks antiikmaailma kuulsamaid linnu, mis asub tänapäeval Türgi läänerannikul. Ajalooliselt oluline kui suur kaubanduskeskus ja Artemise tempel, mis oli üks antiikaja seitsmest maailmaimest, tegi sellest kuulsa koha juba ammu enne Kristuse sündi. 

Lisaks Artemise templile on Efeses palju muid hästi säilinud ehitisi, nagu Celsuse raamatukogu, suur teater ja Hadrianuse tempel. Efes on ka oluline kristluse ajaloo seisukohast, sest apostel Paulus kirjutas siin Efeslastele kirja ja evangelist Johannes olevat siin maetud. 

Kõndides mööda Efese marmorist tänavaid, tunnetab ajaloo jõudu ja kujutab ette, kuidas elu kunagi seal oli. Efes on tõeline aare ajalooentusiastidele ja kultuurireisijatele.

8. Ankara

Ankara - Türgi pealinn

Ankara, Türgi pealinn ja teine suurim linn, on maa poliitiline ja halduslik keskus. Kuigi sageli jääb see turistide jaoks varju Istanbuli kõrval, on sellel linnal pakkuda palju ajaloolist ja kultuurilist rikkust. 

Ankara on koduks Anıtkabirile, Türgi asutaja Mustafa Kemal Atatürki mausoleumile. See monumentaalne ehitus ei ole mitte ainult ajalooline paik, vaid ka türgi rahvusliku identiteedi sümbol. Lisaks on Ankaras ka Atatürki mälestusmuuseum ja Anatoolia tsivilisatsioonide muuseum, mis esitleb Anatoolia ajalugu alates esiajast. Ankara modernsus ja ajalooline pärand kombineeruvad linnas, mis täidab oma rolli Türgi südames.

9. Bursa

Bursa, tuntud ka kui “Roheliste moslemipalvuse koht”, oli Osmanite riigi esimene pealinn ja on tänapäeval Türgi neljas suurim linn. See asub looduslikult kauni Uludağ mäe all ja on tuntud oma ajalooliste mošeede, haaremide ja turgude poolest. Bursa on ka kuulus oma termides ja looduslikult soojade mineraalallikate poolest, mis meelitavad kohale lõõgastumise otsijaid. 

Lisaks kultuurilisele ja ajaloolisele rikkusele on Bursa ka Türgi suurim autotööstuse keskus. Üks linnas silma paistvamaid ehitisi on Suur mošee (Ulu Cami), mis on üks Osmanite arhitektuuri meistriteoseid. Bursa pakub ideaalset segu ajaloolisest sügavusest ja modernsest elurütmist, muutes selle linnareisijatele atraktiivseks.

10. Marmaris

Marmaris

Marmaris on lõbus ja elav suvituskoht Türgi lõunaosas, kus Vahemeri kohtub Egeuse merega. Tuntud oma kuldsete randade, kristallselge mere ja kaasaegse jahisadama poolest, on see linn populaarne sihtkoht nii purjetajate kui ka päikesenautijate jaoks. 

Marmarise ajalooline keskus on tihedalt seotud väikeste turgude ja autentsete restoranidega, kus külastajad saavad maitsta traditsioonilisi Türgi roogasid. Marmarise läheduses on palju loodusilusid, sealhulgas Datça poolsaar ja Sedir saar, mis on tuntud oma ainulaadse liivaranna poolest. 

Marmaris on ka täiuslik lähtepunkt ekskursioonideks lähedalasuvatesse ajaloolistesse paikadesse, nagu Ephesus ja Dalyan. Marmarise ööelu on samuti üks Türgi kõige elavamaid, kus arvukad klubid ja baarid pakuvad meelelahutust kuni varajaste hommikutundideni.

11. Kusadasi

Kusadasi, mis asub Egeuse mere ääres, on üks Türgi populaarsemaid suvituskohti. Selle soe kliima, imelised rannad ja lähedus Efesele, ühele maailma kõige paremini säilinud antiiklinnale, muudavad selle ideaalseks sihtkohaks. Kusadasi on tuntud ka oma Pigeon Islandi kindluse poolest, mis pakub kauneid vaateid linnale ja merele. 

Linna sadam on suurim peatuspunkt kruiisilaevadele Egeuse meres, tuues linnale rahvusvahelist hõngu. Turgudel saab osta traditsioonilisi Türgi käsitöid, nahatooteid ja vürtse, samal ajal kui restoranides pakutakse kohalikke mereande ja muid delikatesse. Kusadasi on lõõgastav koht nii kultuuri-, ajaloo- kui ka merearmastajatele.

12. Trabzon

Trabzon - Linn Türgis

Trabzon, asudes Türgi Musta mere rannikul, on linn, mis on täis ajalugu ja kultuurilist rikkust. Trabzon on olnud oluline kaubanduskeskus juba Rooma ajastust alates, olles osa siiditeest, mis ühendas Euroopat ja Aasiat. Linn on kõige paremini tuntud Sumela kloostri poolest, mis on ehitatud kõrgele kaljule ja pakub uskumatuid vaateid ümbritsevale maastikule. 

Lisaks kloostri ajaloolistele ja arhitektuurilistele võludele on Trabzon tuntud ka oma loodusilu poolest, eriti Uzungöli järve ja Altındere rahvuspargi poolest. Linnas on ka mitmeid ajaloolisi mošeesid, kirikuid ja turge, mis annavad aimu selle mitmekesisest pärandist. Trabzon on ideaalne sihtkoht ajaloo, kultuuri ja looduse armastajatele.

13. Edirne

Edirne, kunagine Osmanite impeeriumi pealinn enne Konstantinoopoli vallutamist, asub Türgi loodeosas, lähedal Bulgaaria ja Kreeka piiridele. Linn on kuulus oma arhitektuuriliste meistriteoste poolest, eriti Selimiye mošee poolest, mis on arhitekt Sinan’i kroonijuveel ja UNESCO maailmapärandi nimekirjas. 

Lisaks Selimiye mošeele on Edirnes palju muid ajaloolisi hooneid ja sildu, mis peegeldavad linna rikkalikku ajalugu. Edirne on samuti tuntud oma traditsioonilise õlimaadluse festivali Kırkpınar poolest, mis on maailma vanim spordivõistlus ja toimub igal suvel. Edirne pakub külastajatele ajaloolist sügavust, kultuurilist rikkust ja autentset Türgi elu.

14. Gaziantep

 Gaziantep

Gaziantep, lõuna-Türgis asuv linn, on tuntud oma rikkaliku ajaloo, arhitektuuri ja eriti oma toidukultuuri poolest. Linn on kõige paremini tuntud kui baklava sünnikoht, magusroog, mis on valmistatud pähklitest, siirupist ja õhukestest tainakihtidest. Gaziantepi köök on üldiselt üks Türgi kõige rohkem hinnatud, pakkudes rikkalikku valikut maitseid ja aroome. 

Linna muuseumid, sealhulgas Zeugma mosaiikmuuseum, on tunnistuseks Gaziantepi ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele piirkonnas. Linna tänavaid ääristavad ajaloolised hooneid, kohvikud ja turud, kus kohalikud ja külastajad saavad nautida autentset ja elavat atmosfääri. Gaziantep on suurepärane sihtkoht gurmaanidele, ajaloohuvilistele ja kultuuriarmastajatele.

15. Konya

Konya on linn, mis asub Türgi keskosas Anatoolia platool. See on tuntud kui islami sufismi keskus ja kuulus Mevlana Rumi, 13. sajandi poeedi ja sufistliku õpetlase, kodulinna. 

Rumi haud ja muuseum on Konya peamised turismiobjektid, meelitades ligi tuhandeid külastajaid aastas, kes otsivad vaimset inspiratsiooni ja tarkust. Konya on oluline religioosne ja kultuuriline keskus, kus dervišid, tuntud oma pöörlevate tantsude poolest, tähistavad oma usku läbi meditatsiooni ja tantsu. 

Lisaks oma vaimsele pärandile on Konyas palju ajaloolisi hooneid, mošeesid ja muuseume, mis peegeldavad linna rikkalikku ajalugu. Linnas on ka mitmeid traditsioonilisi türklaste, kus külastajad saavad nautida autentset Anatoolia kööki. Konya on koht, kus ajalugu ja vaimsus kohtuvad, pakkudes külastajatele sügavat ja rikast kultuurilist kogemust.

16. Alanya

Alanya - Linn Türgis

Alanya, mis asub Türgi lõunaosas Vahemere rannikul, on tuntud oma kaunite randade, ajalooliste monumentide ja suvituskohtade poolest. Linnas domineerib Alanya kindlus, keskaegne kindlus, mis asub kõrgel kaljul ja pakub suurepäraseid vaateid merele ja ümbritsevale maastikule. Kindluse all on Damlatase koobas, tuntud oma stalaktiitide ja stalagmiitide poolest. 

Alanya on populaarne sihtkoht nii kultuurihuvilistele kui ka rannapuhkuse otsijatele, pakkudes laia valikut tegevusi alates ajalooliste vaatamisväärsuste külastamisest kuni lõõgastumiseni Kleopatra rannas. Õhtuti muutub linn elavaks, kus restoranid, baarid ja klubid meelitavad kohalikke ja turiste nautima Türgi külalislahkust.

17. Dalyan

Dalyan on idülliline linnake Türgi lõunaosas, mis asub jõe ääres ja millest on saanud populaarne ökoturismi sihtkoht. Dalyan on tuntud oma maaliliste jõekruiiside poolest, mis viivad läbi kauni jõgemaastiku ja lõpevad Iztuzu rannas, mis on tuntud oma kaitsmata Kariibi merikilpkonnade pesitsusalana. 

Linnas on ka Lyciani kaljudesse raiutud hauad, mis pärinevad 4. sajandist eKr ja mida saab näha jõekruiisidel. Lisaks loodusilule on Dalyanis mitmeid kuumaveeallikaid ja mudavanne, mis on tuntud oma tervendavate omaduste poolest. Dalyan pakub kombinatsiooni ajaloost, kultuurist ja loodusest, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes otsivad lõõgastavat ja harivat puhkust.

18. Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu on ajalooline linn Türgi Musta mere piirkonnas, mis on tuntud oma hästi säilinud Osmani ajastu arhitektuuri poolest. Tänu sellele unikaalsele arhitektuuripärandile on linn kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

 Safranbolu tänavatel jalutades tundub, nagu oleksid ajas tagasi rännanud, kuna paljud traditsioonilised puumajad, mošeed ja türklaste on restaureeritud nende algupärasesse hiilgusesse. Linna nimi tuleneb safrani vürtsist, mis on piirkonnas traditsiooniline toode ja mida kasutatakse paljudes kohalikes roogades ja magustoitudes. 

Safranbolu pakub külastajatele ainulaadset võimalust sukelduda Osmani ajastu elustiili, arhitektuuri ja kultuuri, tehes sellest ideaalse sihtkoha ajaloo ja kultuuri huvilistele.

19. Rize

Rize on Vahemere rannikul asuv linn, mis asub Türgi idaosas Musta mere ääres ja on tuntud oma mägede, roheluse ja teeistanduste poolest. Rize on Türgi teepealinn, kus kasvatatakse suurem osa riigi mustast teest. 

Läheduses asuvad Kackar mäed pakuvad matkahuvilistele metsikuid ja puutumatuid maastikke, kus saab nautida matkamist, telkimist ja trekkimist. Rize’st pole kaugel ka palju traditsioonilisi külakesi, kus külastajad saavad kogeda autentset Musta mere kultuuri ja külalislahkust. Rize kliima on niiske ja subtroopiline, mis muudab selle roheliseks ja viljakaks aastaringselt. 

Lisaks teeistandustele ja looduskaunitele maastikele on linnas ka ajaloolisi hooneid, mošeesid ja kindlusi. Rize on suurepärane sihtkoht looduse, kultuuri ja teekultuuri armastajatele.

Kokkuvõtteks

Türgi linnad pakuvad külastajatele rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit, mis ulatub tagasi sajandite taha. 

Olgu selleks Istanbuli ajalooline hiilgus, Antalya rannikuvõlud, Izmiri kaasaegne vibe või Rize teeistanduste roheline maastik, on igal linnal oma unikaalne lugu. 

Türgi on koht, kus ajalugu, kultuur ja loodus kohtuvad, pakkudes unustamatut kogemust iga külastaja jaoks.

Scroll to Top