Cheopsi ehk suur püramiid Gizas

Cheopsi püramiid – Suure Püramiidi ülevaade ja reisijuht

Kas olete kunagi tundnud aja peatumist, seistes silmitsi midagi nii suursuguse ja ajatuga, et see paneb teie mõtteid rändama aastatuhandete taha? Cheopsi püramiid on üks neist kohtadest, mis võlub oma ajaloo ja grandioossusega. 

See imetlusväärne inimkätega loodud monument on seitsmest maailmaimest ainus, mis püsib tänapäevani peaaegu muutumatul kujul, jutustades lugusid, mis ulatuvad meie tsivilisatsiooni algusaegadesse. 

Tere tulemast avastusretkele, mis viib teid läbi tuhandete aastate, paljastades Egiptuse suurima püramiidi saladused, selle ajaloolise tähenduse ja praeguse olulisuse. 

Käesolev artikkel on teie teejuht sellel retkel, kutsudes teid sukelduma sügavale Cheopsi püramiidi maagilisse maailma. Kas olete valmis avastama midagi enamat kui lihtsalt kivide hunnikut kõrbes? Siis lugege edasi ja lubage endil kogeda ajalugu nagu kunagi varem.

Cheopsi ehk suur püramiid Gizas

Cheopsi püramiidi ülevaade

Cheopsi püramiid, tuntud ka kui Suur Püramiid või Giza Püramiid, on maailma üks kuulsamaid arhitektuurilisi saavutusi ja asub Egiptuse Giza platool. See on Giza püramiidide kompleksi suurim ja vanim püramiid ning kogu Egiptuse püramiidide seas kõige rohkem tuntud.

Suure Püramiidi ehitus algas umbes 2580 eKr, 4. dünastia faarao Khufu (tuntud ka kui Cheops) valitsemisajal, ja see valmis umbes 20 aastat hiljem. Püramiidi algne kõrgus oli ligikaudu 146,6 meetrit, kuid aja jooksul on see erodeerunud ja on praegu umbes 138,8 meetrit kõrge. Selle püramiidi alus on peaaegu täiuslik nelinurk, mõõdetuna 230,4 meetrit külje kohta, muutes selle geomeetriliseks meistriteoseks.

Cheopsi püramiidi unikaalsus ei piirdu üksnes selle suurusega. Selle ehitamiseks kasutatud tehnika ja selle täpne paigutus tähtede suhtes on pakkunud teadlastele, ajaloolastele ja entusiastidele aastatuhandeid põnevat uurimismaterjali. Mõned teadlased usuvad, et püramiid oli ehitatud nii, et see vastaks Orioni vöö kolmele tähele, mis mängis olulist rolli iidse Egiptuse religioonis ja kosmoloogias.

Püramiidi sisemuses on mitmeid keerukaid koridore ja kamreid, millest kõige tähelepanuväärsem on kuninglik kamber, kus arvatakse, et faarao Khufu oli maetud. Lisaks kuninglikule kambrile on ka kuninganna kamber ja suur galerii, mis on keeruline koridori süsteem, mis võimaldab õhul liikuda.

Ehkki paljud püramiidi saladused on juba paljastatud, on selle konstruktsiooni ja eesmärkide täielik mõistmine endiselt teadlastele mõistatus. Paljud usuvad, et püramiidil oli religioosne eesmärk, olles faarao lõplik puhkepaik, samas kui teised arvavad, et see võis olla astronoomiline vaatluskoht või isegi kosmilise energia allikas.

Suure Püramiidi ümbritsevad mitmed väiksemad struktuurid, sealhulgas kolm väiksemat püramiidi, mida nimetatakse satelliitpüramiidideks, ja mitmed laevagrupid. Need kõik aitavad kaasa selle ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele, tehes sellest Egiptuse vaatamisväärsuste kroonijuveeli. Cheopsi püramiidi imetlusväärne ehitus ja selle seos iidse Egiptuse religiooni ja tähtedega teeb sellest ühe kõige intrigeerivama ja uuritud struktuuri inimkonna ajaloos.

Ajalugu

Cheopsi püramiidi ajalugu on nii pikk kui ka intrigeeriv. See püramiid, mis on tuntud ka kui Giza Suur Püramiid, ei ole mitte ainult ehituslik saavutus, vaid ka tunnistus inimkonna püüdlusele saavutada surematus ja jumalikkus.

Püramiidi ehitus sai alguse umbes 2580 eKr, 4. dünastia ajal faarao Khufu (tuntud ka kui Cheops) valitsemise all. Khufu, kes soovis endale monumentaalset hauda, mis kestaks igavesti, lasi alustada Suure Püramiidi ehitust. Ehitus kestis ligikaudu 20 aastat ning mobiliseeris kümneid tuhandeid töölisi.

Kuidas täpselt see massiivne struktuur ehitati, on jäänud üheks suurimaks arhitektuuri mõistatuseks. Paljud usuvad, et püramiidi ehitamiseks kasutati tohutuid tööjõudu ja keerukaid tõsteseadmeid, teised spekuleerivad, et kasutati spetsiifilisi geomeetrilisi tehnikaid ja mõõdistamisi, et tagada püramiidi täiuslik kuju.

Üks levinumaid teooriaid on, et kivid veeti Niiluse äärest, kasutades libestamiseks muda ja vee kombinatsiooni. Kuna Giza platoo, kus püramiid asub, koosneb peamiselt lubjakivist, arvatakse, et paljud püramiidi kivid kaevandati kohapeal, vähendades vajadust kaugemate kivimite transportimise järele.

Kuid Cheopsi püramiidi ajalugu ei piirdu ainult selle ehitamisega. See oli ka märkimisväärne religioosne ja kultuuriline keskus. Iidses Egiptuse ühiskonnas usuti, et püramiidi kuju võimaldas faarao hingel tõusta taeva poole ja ühineda jumalatega. Seetõttu oli püramiidi sisemus ehitatud nii, et see peegeldaks seda uskumust, olles varustatud erinevate koridoride ja kambriga, mis olid mõeldud faarao kehale ja vaimule.

Püramiidi ajaloo jooksul on see olnud paljude rünnakute, varguste ja vandalite sihtmärk. Paljud selle algsest kaunistusest ja väärtuslikest esemetest on ajaloo jooksul kadunud või varastatud. Kuid vaatamata sellele on püramiid suutnud säilitada oma majesteetliku olemuse ja saladusliku aura.

Suure Püramiidi uurimine sai alguse juba iidsetel aegadel. Rooma ja Kreeka reisijad külastasid seda sageli, imetledes selle suurust ja mõtiskledes selle ehituse üle. Hilisemad uurijad ja arheoloogid, nagu Napoleon Bonaparte, tulid Egiptusesse spetsiaalselt selleks, et näha ja uurida püramiidi.

19 sajandi lõpus algas püramiidi teaduslik uurimine. Sir Flinders Petrie ja teised arheoloogid viisid läbi ulatuslikke uuringuid, mõõdistades püramiidi ja uurides selle sisemust. Nende avastuste tulemusel hakkasid teadlased mõistma püramiidi ehitust ja selle kultuurilist tähtsust.

20. ja 21. sajandil on teaduslik huvi püramiidi vastu jätkunud. Tänapäeva tehnoloogia, nagu radar ja geofüüsikalised uuringud, on võimaldanud teadlastel avastada uusi kamreid ja koridore ning mõista paremini püramiidi ehituse ja eesmärgi detaile.

Cheopsi püramiidi ajalugu on lugu inimkonna püüdlusest surematuse, jumalikkuse ja teadmiste poole. See on monument, mis on läbi aegade olnud inspiratsiooniallikaks paljudele ja jätkab inimeste imetlust ja uudishimu äratabamist.

Cheopsi ehk suur püramiid Gizas

Cheopsi püramiid tänapäeval

Tänapäeval on Cheopsi püramiid endiselt üks kõige külastatumaid ja imetletumaid vaatamisväärsusi maailmas. Kuigi tuhanded aastad on möödunud selle rajamisest, jääb selle majesteetlikkus ja saladuslik aura muutumatuks, tõmmates ligi miljoneid turiste igal aastal.

Modernse tehnoloogia abil on teadlased ja arheoloogid avastanud uusi detaile ja saladusi selle ehitise kohta. Läbi mitmete uurimistööde, sealhulgas geofüüsikaliste skaneerimiste ja radaritehnoloogia, on paljastunud varjatud kambrid ja koridorid, mis varem olid teadmata. Sellised avastused pakuvad uusi teadmisi iidse Egiptuse tsivilisatsiooni ja püramiidi ehitustehnikate kohta.

Lisaks teaduslikule uurimisele on püramiid ka oluline kultuuriline ja majanduslik ressurss Egiptusele. Giza platoo, kus püramiid asub, on turismimagnet, meelitades kohale reisijaid kogu maailmast. See on andnud tõuke kohalikule majandusele, luues töökohti ja sissetulekuallikaid paljudele.

Püramiidi ümbruses on mitmeid kaasaegseid mugavusi, nagu muuseumid, kinod ja restoranid, mis on loodud külastajate harimiseks ja meelelahutuseks. Ehkki püramiid ise jääb ajalooliseks mälestiseks, on selle ümbrus muutunud dünaamiliseks ja elavaks kohaks, kus ajalugu kohtub kaasaegsusega.

Cheopsi püramiidi külastamine

Cheopsi püramiidi külastamine on kordumatu kogemus, mis viib teid ajas tagasi ja laseb teil imetleda iidse maailma üht suurimat saavutust. Kui olete otsustanud selle muljetavaldava mälestise külastada, siin on mõned praktilised näpunäited.

Ligipääs ja piletid

Giza platool asub Kairost vaid lühikese autosõidu kaugusel, mistõttu on see hõlpsasti ligipääsetav nii iseseisvatele reisijatele kui ka ekskursioonigruppidele. Paljud turistid valivad ekskursiooni, mis hõlmab transporditeenust hotellist, giidi ja sissepääsupileteid. Kuid on ka võimalik rentida takso või kasutada muid transpordivahendeid, et jõuda püramiidide juurde iseseisvalt.

Piletihinnad võivad varieeruda sõltuvalt hooajast ja sellest, kas soovite külastada ainult püramiidi välist osa või ka sisemust. Lisaks on olemas eripiletid muudele Giza platoo vaatamisväärsustele, nagu Sfinks või kõrvalpüramiidid.

On oluline märkida, et piletite arv on päevas piiratud, eriti sisemuse külastamiseks, et kaitsta monumenti liigse kulumise eest. Seetõttu on soovitatav pileteid eelnevalt broneerida või minna varakult hommikul, kui rahvahulgad on väiksemad.

Enamikul päevadel on püramiid avatud külastajatele hommikul kuni päikeseloojanguni, kuid on oluline kontrollida avamisaegu enne külastamist, kuna need võivad aeg-ajalt muutuda. Samuti on soovitatav võtta kaasa päikeseprillid, müts ja päikesekaitsekreem, kuna kõrbekliima võib olla päikeseline ja kuum.

Mida saab näha?

Cheopsi püramiidi külastamine pole pelgalt silmapaistva kivimassi vaatlemine. Püramiidi kompleksi kuulub mitmeid ajaloolisi ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, mis pakuvad sügavat sukeldumist iidse Egiptuse kultuuri ja pärandisse.

 • Püramiidi siseosa: Külastajatel, kellel on selleks eriluba, on võimalus siseneda püramiidi sisemusse läbi kitsa koridori, mis viib alusele ja kuninglikule kambrile. See kambrivisiit annab ainulaadse ettekujutuse püramiidi ehitusest ja võimaluse kogeda vaikust ning mõistatust selle südames.
 • Sfinks: Lähedal asuv Sfinks on hiiglaslik kivikuju, millel on inimese pea ja lõvi keha. See on üks vanaaegse maailma suurimaid ja vanimaid skulptuure ning on olnud salapärane sümbol läbi sajandite.
 • Matusepaadid: Püramiidi lähedal leiti matusepaate, mis olid mõeldud faraonidele, et neid viia teise ilma. Üks neist paatidest on restaureeritud ja on näitusel spetsiaalses muuseumis Giza platool.
 • Püramiidi templites: Need templitestid asuvad püramiidi läheduses ja olid mõeldud erinevatele religioossetele rituaalidele. Kuigi palju nendest templitest on nüüdseks varemetes, annavad need siiski ülevaate iidsest tseremooniatest ja tavadest.
 • Panoraamvaated: Püramiidide kompleks asub kõrgel kõrbeplatool, pakkudes hingematvaid vaateid nii püramiididele endile kui ka kaugemale ulatuvale Kairo linnale. Võtke kindlasti aega, et nautida seda silmapiiri ja jäädvustada mälestusi.
 • Ajaloolised kirjed ja hieroglüüfid: Püramiidi sisemuses ja selle ümbruses on mitmeid ajaloolisi kirjeid, graveeringuid ja hieroglüüfe, mis annavad teavet Egiptuse kultuuri, religiooni ja igapäevaelu kohta.
Cheopsi ehk suur püramiid Gizas

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Cheopsi püramiidi ümbruses on mitmeid teisi ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, mis muudavad Giza platoo külastamise veelgi rikkalikumaks kogemuseks. Siin on mõned neist:

 • Khafre ja Menkaure püramiidid: Kuigi Cheopsi püramiid on kõige kuulsam ja suurim Giza püramiididest, on selle kõrval ka Khafre ja Menkaure püramiidid. Kuigi need on väiksemad, on neil endiselt oma ajalugu ja arhitektuuriline väärtus. Khafre püramiid on eriti märkimisväärne, kuna selle tipus on endiselt näha algupärast kattekihti.
 • Solar Boat Museum: Nagu varem mainitud, leiti Cheopsi püramiidi lähedalt matusepaate. Üks neist paatidest on restaureeritud ja on praegu näitusel Solar Boat Museum’is, mis asub otse püramiidi kõrval.
 • Sfinksi tempel: Sfinksi ees on iidne tempel, mis on tuntud kui Sfinksi tempel. Kuigi palju sellest on erodeerunud, on siiski võimalik näha selle põhielemente ja ette kujutada, milline see kunagi oli.
 • Giza Platoo: Giza platoo ise on ulatuslik ala, kus on palju vaatamisväärsusi, sealhulgas erinevaid templeid, sarkofaage ja monumentaalseid kiviplatte.
 • Giza kõrbe safarid: Paljud turismiettevõtted pakuvad kõrbesafareid, mis võimaldavad külastajatel nautida kõrbe maastikku hobuse, kaameli või neljarattalise mootorsõidukiga.
 • Kairo linnaekskursioonid: Kuigi Giza on Kairost veidi eemal, on paljud reisijad otsustanud oma Giza külastuse siduda ekskursiooniga Kairo linna. Kairo on Egiptuse pealinn, kus on palju vaatamisväärsusi, sealhulgas Egiptuse Muuseum, vanalinn, mitmed mošeed ja turgude piirkonnad.
 • Memfis ja Saqqara: Vaid lühikese autosõidu kaugusel Gizast on Memfis – iidse Egiptuse pealinn – ja Saqqara nekropol, kus asub maailma vanim kivist ehitatud struktuur, Djoseri astmeline püramiid. Saqqara on tuntud ka oma arvukate matmispaikade ja templeid.
 • Kairo Ülikool: Üks suuremaid ja vanimaid ülikoole Araabia maailmas, Kairo Ülikool on oluline haridus- ja teadusasutus. See asub Gizast veidi lõuna pool ja on avatud külastajatele.

Kokkuvõtteks

Cheopsi püramiid on üks suurimaid ja kuulsamaid arhitektuurisaavutusi inimajaloos. Ehitatud iidse Egiptuse tsivilisatsiooni tipphetkel, on see olnud aastatuhandeid sümboliks inimkonna võimekusele, tahtejõule ja püsivusele. 

Püramiidi ajalugu ja selle ehituse saladused on paelunud teadlasi ja külastajaid kogu maailmast. Tänapäeval on Cheopsi püramiid ja Giza platoo mitte ainult ajaloolise tähtsusega, vaid ka kultuurilise ja turistliku väärtusega. 

Külastades seda piirkonda, saavad inimesed sukelduda iidse Egiptuse maailma, avastades püramiidide, templites, muuseumides ja muudes vaatamisväärsustes peituvaid saladusi. Giza on palju enamat kui lihtsalt püramiidid – see on aknaks minevikku, mis võimaldab meil paremini mõista inimkonna ajaloo üht suurimat tsivilisatsiooni.

Scroll to Top